Snoeimes bedreigt streepjespak en 'cocktailcircuit' Puntenstelsel bepaalt op 1 juli huurprijs 'Rek' uit begroting buitenlandse zaken DONDERDAG 4 JUNI 1981 PAGINA 17 Tekst: Hans Geieijnse DEN HAAG (GPD) De pogingen van het kabinet-Van Agt om op alle departementen het rode potlood nog eens extra door de uitgavenposten te halen, zijn bij het ministerie van buitenlandse zaken op niets uitgelopen. Bij het statige departement aan het Haagse Plein stuitten de bezuinigers van financiën niet alleen op onwillige topambtenaren, maar ook op een begroting waar de „rek" al geruime tijd uit is. Zo'n drie maanden geleden kondigde het kabinet een ambitieuze „heroverwegings operatie" aan. Onder leiding van ambtenaren van finan ciën zouden op alle departe menten werkgroepen wor den gevormd die de verschil lende begrotingen nauwkeu rig moesten uitvlooien. Aan de hand van drie scena rio's moest worden bekeken welke uitgaven zouden kun nen worden geschrapt. Door het volgende kabinet, dat wel, want de uitkomsten van de operatie gaan naar de ka binetsformateur. Het meest rigoreuze scenario voorzag in besnoeiing van maar liefst 20 procent. Voorspoedig verloopt dit on derzoek echter niet. Premier Van Agt en minister Van der Stee (financiën) moesten al terugkomen op de toezeg ging dat de resultaten van het onderzoek nog voor de ver kiezingen bekend zouden worden. De zaak is nu, zoals dat in het jargon heet, over de stembus heengetild. Op z'n vroegst eind juni krijgt Ne derland te horen waar de mil jarden aan extra-bezuinigin gen vandaan zouden moeten worden gehaald. Van der Stee heelt het nog niet met zoveel woorden gezegd, maar het is insiders niet on bekend dat hij zowel buiten landse zaken als justitie al van het lijstje „af te toppen" departementen heeft ge schrapt. Wat buitenlandse za- ken betreft, is dat niet te dan ken aan het feit dat minister Chris van der Klaauw als een leeuw voor zijn begroting heeft gevochten. Deze uiterst zwakke bewindsman had in februari bij de begrotingsbe handeling een motie van D'66'er Laurens-Jan Brink horst nodig om zich staande te kunnen houden tegen be- zuinigingslust van zijn eigen partij, de WD. Sjofel De liberale buitenlandspecia list Frits Bolkenstein be zwoer in dat debat met een niet van dramatiek gespeen de uithaal dat „Nederland een sjofel buitenlands appa raat heeft. We staan dus voor de keuze dat apparaat met hetzelfde geld sjofel te hou den of er wordt op een ver standige wijze ingekrompen. Ik kies voor dat laatste", al dus Bolkenstein toen. Een uitspraak die hem vooral door de woordvoerders van PvdA en D'66 niet in dank werd afgenomen. Op het de partement waren de heren en (enkele) dames van de Bui tenlandse Dienst echter in al le staten. Daar werd maar al te goed beseft dat het bezui nigingsmes dreigend hing boven de 240 miljoen gulden die voor dit jaar is uitgetrok ken om de dienst te kunnen laten functioneren. De ambtelijke poot van het mi nisterie zou bij de heroverwe gingsexercitie buiten schot blijven. Bezuinigingen daar kunnen alleen komen van kortingen op de salarissen, en die worden centraal vast gesteld in het overleg met de ambtenarenbonden. Maar in het wereldje van de „sjiek", de in het buitenland en op het ministerie in Den Haag gedetacheerde diplo maten (met administratief en ander personeel meegere kend gaat het om totaal 2400 mensen), daar dacht financiën nog wel een centje binnen te kunnen halen. Op het eerste gezicht leken de bezuinigers de wind mee te hebben. Op het departement wordt al jaren gevochten te gen het imago van in driede lig streepjespak gehulde di plomatieke potverteerders, dat als een vloek boven de Buitenlandse Dienst hangt. Aardappel Een beeld overigens dat de niet zelden met een forse aardap pel in de keel opererende Ne derlandse vertegenwoordi gers in den vreemde vaak zelf hebben opgeroepen. Ex-di plomaal Hans Gualthérie van Weezel. thans lid van het CDA-buitenlandcollectief in de Tweede Kamer, verhaalt nu nog met zichtbaar onge noegen over ambassadeurs die ondergeschikten excen trieke privé-klussen lieten opknappen die de Staat der Nederlanden in het verleden een aardige duit hebben ge kost. En Bolkestein, wiens partij zich in de scene waar diplo maten zich plegen te bewe gen toch aardig thuisvoelt, zet grote vraagtekens bij wat hij noemt „de objectieve waarde van het cocktailcir- "cuit". In het diplomatieke wereldje is het geven van di ners en cocktails een van de meest gebruikelijke manie ren oin contacten te leggen en informatie te verzamelen. Bolkestein heeft weliswaar geen diplomatieke ervaring, maar de 18 jaar die hij als Shell-manager buiten 's lands grenzen doorbracht, doen hem toch verzuchten dat op representatiekosten best kan worden beknibbeld Zijn devies: „Stroomlijn het apparaat. Kijk of er geen Be- nelux-ambassades mogelijk zijn. Laat handelsbevorde ring over aan de Kamers van Koophandel of aan vereni gingen, zoals in Indonesië de vereniging Indonesië-Neder- land. Bernard Rudolf Bot, voorzitter van de „diplomatenvak- bond", de Vereniging van de Buitenlandse Dienst, denkt daar duidelijk anders over. Bot: „De laatste jaren is voortdurend gepleit voor ver sterking van de ambassades taven met economische spe cialisten. Handelsbevorde- - V-s A V V" ;*;v 'v v Ex-diplomaat Hans Gualthérie van Weezel. ring kreeg de hoogste priori teit, want Nederland moet het nu eenmaal van z'n ex port hebben. Het is nogal kortzichtig om juist daarop te willen beknibbelen". Negatief Veel mogelijkheden voor geza menlijke Benelux- of zelfs EG-ambassades ziet hij niet. Ook Brinkhorst en Van Wee zel staan daar negatief tegen over. Brinkhorst „Misschien een gezamenlijk gebouw, veel verder kan het toch niet gaan. Dat is nauwelijks rea listisch, gezien de onderlinge verschillen, de concurrentie posities binnen de EG en ook de Benelux". Brinkhorst bepleit een structu rele verhoging van de BZ-be- groting (in zijn motie vroeg hij om f20 miljoen meer) juist om de ambassades in opkomende Derde-Wereld landen te versterken. Tege lijk zouden de „traditionele Europese posten" moeten worden uitgekamd. Ook Van Weezel denkt in die richting. „Met de ver ontwik kelde communicatiemoge lijkheden in de westerse lan den is ten, is het belang van die pos voor Washington, afge nomen. Het bedrijfsleven weet in die landen ook zelf zijn weg te vinden. Dank zij de veelvuldige directe con tacten op regerings- en amb telijk niveau vindt, zeker bin nen de EG. een voortdurende uitwisseling van politieke standpunten plaats". „Toch zijn de ambassades in die landen de grootste die we hebben. Dat is leuk voor de status van de ambassadeur, maar nodig lijkt het me niet. Vijf diplomaten op de econo mische afdeling van de am bassade in Parijs bijvoor beeld is overdreven. In een Het scenario dat het „herover wegingsteam" op BZ han teerde. ging uit van 5 procent bezuinigingen, zo'n 10 mil- gulden. In de praktijk zou dat onder meer leiden tot sluiting van ten minste tien posten. Bot: „Op die manier kun je een effectief buiten lands beleid wel afschrijven. Direct contact ter plaatse, of het nu om politieke of econo mische kwesties gaat, is daar voor nu eenmaal noodzake lijk". Verlies Een diplomaat, met langdurige ervaring in Derde-Wereldlan- den: „Nederland wordt toch nog altijd als een van de tien rijkste landen ter wereld be schouwd. Trek je je vanwege economische motieven uit zo'n land terug, dan betekent dat een vrijwel niet te herstel len verlies aan prestige, waar voor je op de een of andere manier altijd de rekening krijgt gepresenteerd Zo'n Derde-Wereldland voelt zich gepakt". Evenals Van Weezel lacht deze diplomaat wat om Bolke- steins afkeer van het ..cock tailcircuit". „Psychologisch voltrekt het diplomatieke le ven zich voor veel mensen in een glitterwereld Maar je kunt nu eenmaal niet zo maar breken met tradities van ja ren. Je hebt ook rekening te houden met de normen die het gastland aanlegt. Je hebt die cocktails, diners, hard no dig voor het leggen van con tacten. De liefde voor een land gaat nu eenmaal ook door de keel". De diplomaten kennen een sa laris dat in drie gedeelten is uitgesplitst: het basissalaris vermeerderd met een ver- blij fstoelage die wordt bere kend op grond van het le venspeil in het betrokken land; een representatietoela ge en een vergoeding voor de huishuur. Dat laatste is hard nodig, om dat van diplomatieke verte genwoordigers niet wordt verwacht dat ze hun onder komen in goedkope huurhui zen zoeken. „De woning be hoort tot het gereedschap van de diplomaat. Je moet er mensen kunnen ontvangen Er wordt ook wat dat betreft een bepaalde status van je verwacht", legt de diplomaat uit. Hjj geeft als voorbeeld de Oost- europese landen, waar een woning wordt toegewezen en geen discussies over de huur worden verwacht. "Dan zit je al gauw op een huur van dne- tot vijfduizend gulden per maand. Dat kun je natuurlijk nooit van je salaris opbren gen" Bot „Afgezien van het sluiten van posten, dat overigens eerst alleen maar geld zal kosten, kan er bij dit ministe rie vrijwel alleen op salaris sen worden beknibbeld. Daar kun je ontzettend lang over discussiëren, want je hebt bij ons te maken met koersver schillen. met inflatiepercen tages. Een ambassadeur op een belangrijke post. neem Parijs, verdient wat minder dan de burgemeester van een grote gemeente. Maar hy moet daarvan wel zyn kok. butler en bodes betalen Dat zyn geen aftrekbare kosten". „We houden bij het vaststellen van de salarissen rekening met wat door de ons omrin gende landen wordt betaald. Ook kyken we naar de maat staven die Nederlandse be- dryven aanleggen. En wat de representatie betreft: van el ke uitgave moet verantwoor ding worden afgelegd. Er zyn ambassadeurs die gek wor den van die administratie, want ook van de aanschaf van schoenveters, «om maar wat te noemen, moet een bonnetje worden opge stuurd". Op het bot „Vergeet niet we zyn de laatste vijf jaar tot op het bot afge knaagd. Er is door ambassa deurs de laatste uren vrijwil lig gematigd We zijn nu be zig om, vrijwillig, 10 tot 15 procent op de ambassadeurs- salarissen te bezuinigen. De lagere inkomens mogen dan met de inflatie (die in het bui tenland hoger is dan hier) zijn meegelopen, de hogere niet. Nee. het grieft ons dat we al tijd de zondebok zyn. Vooral de jongeren lopen weg, die kunnen bij het bedryfslcven meer verdienen". De heroverwegingsoperatie mag dan tot de conclusie geen bezuinigingen hebben geleid, de stofwolken op het ministerie zyn nog niet ver dwenen. Bot: „Ja, er heerste veel onrust. Bij de exercitie met financiën kwam het op bepaalde momenten zelfs zover dat in het overleg met de minister door leidingge vende ambtenaren werd overwogen hun portefeuille maar op tafel te deponeren. Hier werken we niet meer aan mee. werd gezegd" De bezumigingsoefening heeft in ieder geval wel tot gevolg dat bij de Buitenlandse Dienst extra naar de centen wordt gekeken. De eerder aangehaalde diplomaat: „Je kunt merken dat het besef is gegroeid alle kleintjes tellen, dat er meer op effectiviteit wordt gelet dan vroeger ge beurde". Op het ministerie wordt goed onderkend dat ook onder een nieuw kabinet de roep om bezuinigingen onverminderd krachtig zal klinken. Het papier wordt in deze kommervolle tijden dan ook aan beide zyden bedrukt. DEN HAAG GPD) - De huren mogen per 1 juli volgens de wet met hoogstens zes pro cent omhoog. Dat is de alge mene regel. Echt staat kan niemand'er op maken: als een huurder het afgelopen jaar teveel of te weinig betaal de, geldt die zes procent niet. Andere uitzonderingen zijn ook mogelijk en bijna alle maal leiden ze tot hogere prij- A1 onder het kabinet-Den Uyl is een begin gemaakt met 'huurharmonisatie': het op trekken van te lage huren en het langzaam omlaag bren gen van te hoge huren. Met een puntenstelsel kan de kwaliteit van de woning ge meten worden en kan een naar verhouding redelijk huurprijs aangegeven wor den. Voor staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting is de geleidelijke aanpassing van de huren volgens dit sys teem niet snel genoeg ge gaan. Hij heeft vooral dit jaar een aantal maatregelen geno men of voorbereid waardoor die harmonisatie versneld zal gaan. Verdubbeling van huurprijzen is in zijn nieuwe systeem niet onmogelijk. PUNTENSTELSEL Een belangrijke verandering die Brokx heeft aangebracht in het harmonisatiestelsel, is te vinden in het al bekende puntenstelsel. Kern van de klacht van verhuurders is dat huurprijzen van oude wonin gen sterk zijn achtergebleven bij vergelijkbare nieuwbouw. Via het puntenstelsel kan ob jectief de waarde van een wo ning worden gemeten. Leef tijd doet er in dat systeem niet zoveel meer toe. Wel het Staatssecretaris Brokx aantal kamers, de grootte daarvan, aanwezigheid van isolatie of centrale verwar ming, de ligging, sanitair en dergelyke. Dat puntenstelsel wordt ook per 1 juli weer gehanteerd. Ie der kan zelf uitrekenen hoe veel punten zijn woning 'ver dient'. Voor een bepaald aan tal punten geeft het .ministe rie dan een corresponderen de huurprijs. Blijkt de werkelijke huurprijs lager dan die richtlijn van het mi nisterie dan mocht een ver huurder in vorige jaren enke le percentages méér dan het wettelijk maximum opleg gen. Brokx was het met verhuur ders eens dat in sommige ge vallen die aanpassing in extra procenten te langzaam ging. Hij heeft ingevoerd dat een verhuurder behalve zes pro cent huurverhoging een ex tra huurverhoging in guldens op kan leggen tot maximaal 61 gulden extra per maand. Een voorbeeld hoe die simpele wijziging tot verdubbeling van de huurprijs kan leiden. Een oude woning die vijftig gulden huur 'doet' per maand maar zo slecht van kwaliteit is dat hij slechts 40 punten huurprijs met niet meer dan zes procent worden ver hoogd. Heeft diezelfde wo ning echter een hoge kwali teit en verdient hy 250 pun ten terwijl de huurprijs slechts vijftig gulden is, dan mocht een verhuurder vorig jaar op de gewone zes pro cent een extra vijf procent leggen, totaal 11 procent. De nieuwe huur zou dan met drie gulden (zes procent wet telijk) plus 2,50 (extra vijf procent) op nog maar 55,50 gulden uitkomen. In het nieuwe systeem van Brokx gaat de huur niet met 5,50 gulden (elf procent) maar met 61 gulden omhoog (meer dan 100 procent) naar 111 gul den. De woning in dit voor beeld zit dan nog ruim onder de normhuur van 713 gulden In komende jaren kan de huurder van deze woning theoretisch rekenen op steeds forse huurverhogin gen tot dat peil is bereikt Met het omgekeerde, een wo ning die gezien de kwaliteit een veel te hoge huurprijs heeft, is ook rekening gehou den. Een minder extreem voorbeeld: de huurprijs van een woning is 500 gulden ter wijl de kwaliteit in punten 100 is Redelyk is hier een huurprijs van 300 gulden Het is in zo'n geval niet zo dat de eigenaar automatisch ver plicht is die huurprijs te ver lagen. De huurder moet daar zelf om vragen via speciale formulieren. Aanzegging In principe zijn huurder en ver huurder vrij de huurprijs on derling vast te stellen Een verhuurder hoeft zich niet te houden aan de wettelijk vast gestelde maximale zes pro cent. Voorwaarde is, en dat maakt dat toch velen zich er aan houden, dat de huurder verplicht geïnformeerd moet worden. Een maand van tevoren moet de eventuele huurverhoging schriftelijk zijn aangekon digd. Wie nu nog geen brief heeft gehad, hoeft per 1 juli niets extra's te betalen. In de verplichte brief moet staan met hoeveel procent de huur omhoog gaat Het aangeven van een verhoging in guldens hoeft een huurder niet te ac cepteren. Wil een eigenaar de huurprijs met meer dan zes procent verhogen, dan moet een huurder opletten. De eige naar heeft waarschijnlijk be paald dat meer dan 6 procent gerechtvaardigd is omdat de kwaliteit van de wonmi' BO goed is. Hij moet voor die ex tra hoge huur speciale proce dures volgen. Datzelfde gaat op als een huurder denkt dat hy dit jaar al teveel betaalde en zelfs zes procent huurver hoging al te veel is. In een nieuwe brochure van het ministene van volkshuisves ting, vanaf begin juni ver krijgbaar (telefonisch te be stellen op 070 - 264201toestel 2301 of 2983). staat precies be schreven wat eigenaar of huurder in die gevallen moet doen. Rekenen Om te weten of de oude en nieuwe huurprijs terecht is gezien de kwaliteit, is hek VU belang voor zowel huurder als verhuurder uit te rekenen hoeveel punten een woning waard is. De oude puntentel ling is gewyzigd voor by voor beeld de aanwezigheid van isolatie en centrale verwar ming. De duurdere woningen vielen vong jaar nog buiten de puntentelling. Dit jaar zyn ze er bij betrokken. Voor ka mers (woonruimte zonder vrije toegang) zyn ook pun tenwaardenngen opgesteld, plus voorgestelde huurprij zen. Het is goed mogelijk dat een ei genaar die aan het rekenen slaat tot een heel ander pun tentotaal komt dan de huur der. Een eigenaar zal makke lijk de ligging van het huis hoger waarderen dan een huurder die vindt dat de lig ging in de praktyk tegenvalt Bij meningsverschillen over het berekende puntenaantal en de huurprijs die daar uit rolt kan zowel huurder als verhuurder een huurcommis- sie advies vragen De uit spraak daarvan is bindend, moet dus worden opgevolgd De enige mogelijkheid eron der uit te komen is beroep aantekenen bij de kanton rechter Ook deze zal zich bij eert uitspraak laten leiden door het puntenstelsel. Leegkomen Voor verhuurders is het be- langryk te weten dat een te lage huurprijs in één keer verhoogd mag worden als de woning leegkomt. Daarvoor zyn geen speciale procedures vereist Een nieuwe huurder kan géén protest aantekenen als hy tientallen guldens meer huur moet betalen dan zyn buurman die er bijvoor beeld al jaren woont Niet iedere verhuurder, vooral woningbouwverenigingen, maken tot nu toe gebruik van die mogelijkheid Staatsse cretaris Brokx wil die aan passing in éën keer verplicht stellen zodat ook daardoor de huurharmonisatie veel snel Ier voltooid zal zyn en het al gemene huurpeil in Neder land omhoog gaat Volgens berekeningen van de Natio nale Woningraad levert het een extra-totaalopbrengst voor eigenaren op van zestig miljoen dit jaar

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17