Vrij-uit Gerrit Solleveld herovert leiderstrui Lendl blijft zenuwen baas OOK ZONDER AUTO ONMISBAAR OP REIS.™^™™ Jacobs toch akkoord DINSDAG 2 JUNI 1981 SPORT PAGINA 11 door Ruud Paauw Hoe ver kan een speler nu ei genlijk gaan met onbeheerst gedrag op de tennisbaan? De vraag is de laatste jaren al herhaaldelijk gesteld, naar aanleiding van de naargees tige capriolen die de Roemeen Nastase zich permitteerde. Maar van ons aller Ilie horen we nog maar weinig. Hij is zwaar op zijn retourwordt er meestal in de eerste of twee de ronde uitgeslagen en krijgt dus nauwelijks de tijd om opschudding te veroorza ken Helaas heeft hij intussen een groot aantal opvolgers ge kweekt. Het franse sportblad l'Equipe schreef nog niet zo lang geleden dat partijen tus sen McEnroe en Connors "voor boven de achttien" zijn. zoveel obscene taal vliegt er over de baan. Er gaat geen week voorbij of er is wel een of andere vorm van schandaal. In het nu aan de gang zijnde toernooi om de open Franse tennistitels deed zich een opmerkelijk staaltje wangedrag voor in de partij tussen de Australiër Mark Edmondson en de Nieuwzee- lander Chris Lewis. Bij de stand 2-2 in de vijfde set er gerde Edmondson zich aan wat gestommel van toeschou wers op de tribune en ramde een bal keihard tegen de ter- reinafzetling aan. De scheids rechter gaf de Australiër een strafpunt - de reglementen staan dat bij wangedrag toe. Edmondson nam dat niet en eiste een verklaring. De scheidsrechter wees een dis cussie daarover van de hand; het zou tot niets leiden. Ver volgens schold Edmondson de man uit voor "arrogant var ken". Daarop werd hem op nieuw een strafpunt overhan digd. De Australiër verloor het volgende punt normaal (0.40) en serveerde daarna twee ballen met opzet in het verkeerde vak. Leuke jongen. Die "doorbraak" kwam Ed mondson niet meer te boven, hij verloor de set (en daarmee de partij) met 6-4. Dat stemt tot voldoening, wangedrag loonde in dit geval aller minst. Maar daar gaat het hier even niet om. De vraag is: hoe ver kan een speler nu eigenlijk gaan? Ik weet het wel: we leven niet meer in het Victoriaarise tijd perk toen er niets boven sa lonmanieren ging. Spelers staan onder druk; ze moeten af en toe stoom kunnen afbla zen. Daar dienen scheidsrech ters begrip voor op te bren gen. Maar "arrogant varken"? Nee. In de paar jaar dat ik scheids rechterde bij het voetballen, riep ik altijd wat terug tegen jongens die mij onfatsoenlijk bejegenden. Niet correct, hoor, maar het luchtte me al tijd zó op. Bij tennis kun je dat niet doen. De afstand van die hoge stoel tot de speler is te groot. Iedereen luistert mee. Ik hoor zo'n scheidsrech ter al in de microfoon zeggen: "U mag mij dan een arrogant varken vinden, meneer Ed mondson, in mijn ogen bent maar een grote zeiktor". Het kdn niet. En omdat het zo niet kan, moeten de spelregels op dit gebied hoog nodig nau wer worden aangehaald. Ook scheidsrechters hebben recht op een zekere bescherming. Bitter In het meinummer van het Amerikaanse blad "World Tennis" uit Barry Lorge ten- nisverslaggever van de be roemde Washington Post) zich tamelijk bitter over het wangedrag op de banen. Dat zegt wel iets, want Amerika nen zijn bij dit soort zaken al tijd wat milder en zeker min der zwaar op de hand dan Europeanen. In het artikel "Een paar doornen tussen de rozen" schrijft Lorge dat spelers in vrijwel elke tak van sport verwend om niet te zeggen verpest worden, maar dat het bij toptennis de spuigaten uitloopt. Voor Lorge is het een kwestie van onvolwassenheid. "We hebben te maken met een stel half-opgevoede, op zichzelf gerichte jongeren, die vaak nog niet eens hun school heb ben afgemaakt. Ze weten maar weinig: hun horizon eindigt bij de baseline. Waar ze opjagen is geld. Dat is niet erg, maar hoe zeg je nu tegen een vent van nauwelijks twintig jaar met al een for tuin op de bank dat je be paalde dingen op een tennis baan niet kunt doen? Hoe maak je hem duidelijk dat hij als speler ook verplichtingen heeft tegenover het spel?" Verbetering ziet ook Lorge niet, want het huidige Amerikaan se juniorentennis noemt hij zonder enige terughoudend heid "een jungle". Er geldt daar maar één wet: "win at any cost", een mentaliteit waarvan Lorge zegt dal ze de sport zal "vervuilen". Er staat ons dus nog wat te wachten. Heerlijk Het betaald voetbal is weer be land in het tijdperk van de contract-vernieuwingen. Een hoogst amusant periode, vind ik zelf, want wat je dan alle maal te horen krijgt van spe lers.... De één roept bij de aanbieding van een nieuw contract dat hij maar beter terug de bouw in kan, de ander zegt met op merkelijk acteurstalent dat de tijd van fooien toch voor bij is en spelers met weinig fantasie brengen het toch nog altijd tot de verdienstelijke kreet dat ze i>eel in hun leven hebben meegemaakt maar zoiets schandaligs nog nooit Op de veemarkt slaan ze hard in eikaars jat, maar dit ritu eel spreekt me meer aan. Om te smullen. Als er met even veel verbeelding werd gevoet bald, zou het best aangenaam toei^en zijn op de velden. Ik moet nog een slag om de arm houden maar de prijs voor de meest briljante praal gaat dit jaar vrijwel zeker naar de PSV-erJan Poortvliet. Vorige week riep hij bij de contract vernieuwing dat hij naar het buitenland wilde vertrekken Jan Poortvliet (daarbij' achteloos strooiend met aanbiedingen utt Belgie, Spanje en Amerikaomdat hij "uitgekeken is op het ne gatieve voetbal in Neder land". Een hele mooie is dat Het klinkt bijna sjiek. Niet plat vloers roepen dat je onvol doende centen krijgt, nee, plotseling gaan praten over de stuitende kwaliteit van het balgeschuif binnen de lands grenzen. Klasse. Gisteren las ik in een ochtend blad dat Poortvliet voor vier jaar bij PSV heeft bijgete kend. Ik vond dat nergens an ders bevestigd, dus misschien is het bericht voorbarig. Maar het zou me niet verbazen als het waar was. Want als het puntje bij het paaltje komt is een Nederlandse voet baller geen "opoffering" te veel. Sportstichting Als er geen kink tn de kabel komt, zal de Leidse gemeente raad maandag de Sportstich ting opheffen. Daarvoor in de plaats komt een louter door ambtenaren bemande Direc tie sport voor het beheer van de gemeentelijke accommo daties. En een Adviesraad, bestaande uit de afgevaar digden van de Leidse sport verenigingen. voor het beleid. Beheer en beleid, ambtenaren en burgers worden hier dus uit elkaar gehaald, terwijl ze in de Sportstichting bij el kaar zaten. Eerder heb ik gescb reven dat de Leidse sport, die tegen de reorganisatie is, er niet veel van te vrezen heeft. De ambte var,en van de Sportstichting déden al het leeuwendeel van het werk - wat de bestuur ders (de afgevaardigden t>an de sport) nu precies uitspook ten 15 mij altijd wal duister geblex>en. ook al omdat de he ren en dames van de Raad van Beheer de openbaarheid schuwden als een mol het daglicht. Het CDA heeft over de Sport stichting-kwestie een nota uitgebracht en hoewel i k daar de nodige kritiek op heb. bevat het stuk toch ook een paar behartenswaardige punten. De nieuw te vormen Advies raad moet n-i-e-t de stich tingsvorm krijgen, want die is ondoorzichtig en daardoor ondemocratisch. Beter is een verenigmgsvorm. Verder dient de Adviesraad ze kerheid te krijgen dat zijn adviezen méér dan vrijblij vende voorzetjes zullen zijn. Weliswaar heb ik steeds be- iveerd (en doe dat nog) dat Jan Duivesteijn en zijn amb tenaren zonder burgers naast zich zeker niet ineens tot onre delijkheid zullen vervallen, maar terecht wordt er op ge wezen dat regelingen niet op personen maar op structuren gericht dienen te zijn. De gemeenteraad mag maan dag laten zien hoe serieus hij die toekomstige Adviesraad nu eigenlijk neemt. Reisverzekering internationale reis-en krediet brief 1981 TILBURG (ANP) - Bert Jacobs heeft gisteren voor één jaar bijge tekend als trainer van Willem II. Na uitvoerig beraad met het be stuur van de Tilburgse eredivi sieclub, waarin het beleid voor de naaste toekomst onder de loep genomen werd, kwamen beide partijen tot volledige over eenstemming. Jacobs keerde daarmee terug op zijn eerdere besluit de vereniging de rug toe te keren. In het spoor van Leo Beenhakker is ook Peter Blanker naar de Spaanse club Zaragoza vertrok ken. Blanker, die in het verleden voor Ajax uitkwam, speelde dit seizoen voor de Portugese club Vitoria de Guimareas. Naar ver- luidt heeft Zaragoza vierhonderd duizend gulden betaald voor de overkomst van Blanker. De Nederlandse voetballers Ane Haan en Johnny Dusbaba ver huizen definitief van Anderlecht naar Standaard Luik. Dit heeft het bestuur van Anderlecht in Brussel bevestigd. Haan kwam vijf jaar voor de Belgische lands kampioen uit, Dusbaba speelde drie jaar voor deze club. Michel Renquin gaat definitief naar Anderlecht. De internatio nal, die enige maanden geleden zijn ja-woord aan Club Brugge had gegeven, heeft negen jaar voor Standaard Luik gespeeld. Met deze transfer is een bedrag van ruim één miljoeh gulden ge moeid. Nederlanders keren zich tegen Russen in Olympia's Ronde Stel het niet uit na naar uw ANWB-kantoor: Leiden,Stationsweg 2 Den 1 laag. Wasscnaarseweg 220 Den 1 laag. De S. Lohmünplein 10 Gerrit Solleveld (r) in eendrachtige samenwerking met Schür en Van Vliet op weg naar de Oranje leiderstrui in Olympia's Tour door Neder land. Vilas uit Franse tennisstrijd PARIJS (ANP) - Grote verrassingen zijn gisteren op de banen van Roland Garros in Parijs, tijdens het tennistoernooi om de open Fran se titels, uitgebleven. Na Borg, Taroczy en Pecci voegden Noah, Lendl, Clerc, McEnroe en Connors zich bij de laatste acht in het here nenkelspel. De enige speler, die als niet geplaatste de kwartfinales bereikte, bleef zodoende Pecci, die nu Noah krijgt, te bestrijden. Niet helemaal verwacht was alleen de triomf van de 21-jarige Fransman Noah over de Argentijn Guillermo Vilas. Wel was het zo dat Noah, die elf jaar geleden door Arthur Ashe werd ontdekt tijdens een rondreis door Afrika, zondag al in het voordeel was toen de duisternis verder spelen onmogelijk maakte. Slechts zeventien minuten hield Vilas, die als zesde was gerangschikt en het toernooi in 1977 won, het in de "ver lenging" nog vol. Toen had Noah de vierde set, afgebroken bij de stand 3-3, met 6-4 gewonnen en daarmee de partij beslist: 6-2, 6-3, 5-7, 6—4. De Amerikaan Jimmy Connors en John McEnroe hadden elk niet meer dan drie sets nodig om hun opponenten terug te wijzen. McEnroe gun de Ricardo Ycaza uit Ecuador slechts elf games: 6-3, 6-4, 6-4. Con nors had alleen in de derde set na 6-4, 6-3 wat problemen met zijn landgenoot Purcell. In de tiebreak was Connors echter oppermachtig (7-1). In de kwartfinales moet McEnroe het nu opnemen tegen de Tsjechoslo- waak Ivan Lendl. Deze had niet bepaald een walk over tegen de Austra liër Peter McNamara, de relevatie van het jaar 1980. Lendl won de eerste set tamelijk gemakkelijk met 6-2. McNamara sloeg echter on middellijk terug en greep de tweede set met 6-4. In de daaropvolgende sets ontliepen beide spelen elkaar niet veel. Tweemaal achtereen moest de tiebreak de beslissing brengen, beide keren bleek Lendl over de sterkste zenuwen te beschikken. De Argentijn Jose-Luis Clerc. onlangs winnaar van het toernooi in Rome, werd op de proef gesteld door de Braziliaan Carlos Kirmayr. In een partij met veel lange rally's viel de beslissing op het derde wedstrijd- punt: 6-3, 4-6, 7-5, 7-5. Bij de dames boekten Martina Navratilova en Andrea Jaeger, respectie velijk als tweede en derde geplaatst, comfortabele overwinningen op Leslie Allen (6—1, 6—3) en Nina Böhm (6—2, 6—4). In de kwartfinales kwamen verder: Chris Lloyd, Virginia Ruzici, Hana Mandlikova, Kathy Rinaldi, Mima Jausovec en Sylvia Hanika. STEENWIJK (GPD) - Het is de Nederlandse kolonie in Olympia's Ronde van Nederland dan toch gelukt de Sowjet-wielrenners op de knieën te krijgen. Op weg naar het Noorden keerde het gros van de ploegen zich maan dag massaal tegen het gevreesde Russische sextet, dat tegen die gebundelde overmacht kansloos was. Het ge volg was dat leider Krasnov zijn oranje trui weer af moest staan aan Gerrit Solleveld, die tijdens de eerste drie da gen ook al het deelnemersveld aanvoerde. Toch stonden de mannen van trai ner-coach Koezsnetsov niet met lege handen aan het eind van de rit tussen Schijndel en Steenwijk. Het leed werd enigszins verzacht door Juri Petrov. Hij, die in een waakhondfuntie de beslissende vlucht meemaakte, eiste zonder al te veel moeite de dagprijs op. De etappezege woog evenwel bij lange na niet op tegen de klap pen die met name Krasnov en Kulikov moesten incasseren. Voor Kulikov begon de ellende al vrij spoedig. In de buurt van kilometerpaal 40 reed hij lek en net toen hij goed en wel aan de achtervolging was begonnen, moest hij afremmen voor een ge sloten spoorwegovergang. Kuli kov kon, samen met enkele an dere achterblijvers, de schade re pareren, maar hij moest daarvoor diep in zijn krachtenreservoir tasten. Die tegenslag brak de cadans in de Sowjet-ploeg en het wekte dan ook enige verbazing dat de con currentie niet tot de aanval over ging. Dat gebeurde pas toen Krasnov en zijn makkers de zaak weer onder controle leken te hebben. Op initiatief van de mili tair Van Asten kwam er even voor Arnhem (75 kilometer) een kopgroep tot stand met een uit gebalanceerde samenstelling. Al le toonaangevende vaderlandse sponsorploegen waren daarin van de partij. Een speling van het lot, maar dat deed niet terzake. Waar het wel om ging, was dat er een breed front was gevormd die de Sowjets het leven zuur maak te. De oranje trui zit Solleveld bepaald niet stevig om de schouders. Tij dens de rit naar de kop van Over ijssel knabbelde de noordeling Gerard Schipper via de bonifica ties in de vliegende sprints vier seconden van zijn achterstand op de Westlander af. Een leeglo pende voorband maakte Schip per echter kansloos in het ge vecht om de vergoedingen aan het eind van de rit, zodat de blon de coureur uit Ter Apel op vijf seconden van de leiderstrui bleef steken. Hinault De kans dat Nederland dit jaar weer een winnaar van de ronde van Frankrijk zal hebben is er een van één op duizend. Dat werd duidelijk in de 33e Dauphi- né Liberé, die op ondubbelzinni ge wijze werd gewonnen door Bernard Hinault. De wereldkam pioen zegevierde ook nog maar even in de laatste etappe, die over 200 schroeihete kilometers via de Mont Ventoux naar de brug van Avignon leidde. Het werd op de laatste dag zijn vierde achtereenvolgende etappezege. Hij legde bovendien nog beslag op de eerste plaatsen van alle klassementen. Overeenkomstig de resultaten van zijn ploegleden klapte Peter Post aan de finish in Avignon in el kaar. Met uitzondering van Jo Maas haalde geen der renners het in dit stadium van de voorbe reiding op de Tour te verwachten niveau. Zoetemelk zit diep in de put, reserve-kopman Van der Velde incasseerde evenzeer rake klappen. Desondanks bleef hij monter: "Geen zorgen voor de dag van morgen". De eindstand in het algemeen klasse- 1 Hinault (Fra) 36.22.38. 2. Alban (FVa) op 8.36, 3. Agostinho (Por) op 12.07, 32 Van de Velde op 56.07, 37. Lubberding op 1.00.31, 42. Pronk op 1 05.40, 43. Ha- negraaf 1.06.18, 46. Zoetemelk op 1.07.48, 59. Van Vliet op 1.21.33. Giro Benedetto Patellaro heeft de 17e etappe in de ronde van Italië op zijn naam gebracht. De rit voerde door de Dolomieten van Mantua naar Borno over 215 kilometer. De jeugdige Siciliaan arriveerde aan de finish met bijna drie mi nuten voorsprong op de Span jaard Ruperez. Twee minuten daarna volgden de Italiaan Bor- tolotto en de Zweed Prim. De Italiaan Contini behield de rose leiderstrui. ADVERTENTIE Je weet nooit wat je tegenkomt op reis. Daarom vertrekken verstandige mensen niet zonder Reisverzekering (dekt de financiële risico's) en Internationale Reis- en Kredietbrief (voor daadwerkelijke hulp). A IÜ1A/D Ook als ze de auto thuislaten. WW D

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11