FDP-leider Genscher dreigt SPD Reagan zeer te spreken over missie van Habib Plaatje Franse nationalisatie niet duidelijk Amerika: relatie met Zuid-Afrika verbeteren "Olie genoeg' Bijna miraculeus Hoesch krimpt in: 8.000 arbeidsplaatsen verloren De Nederiandse kiezer bedeelde D'66 meteen winst van 112,5%. U kunt D'66 helpen dat vertrouwen in daden om te zetten: WORDT UD! IA, IK WORD D'66-LID Solidariteit eist duidelijkheid over voedselvoorraden Gele koorts steekt haar kop weer op ZATERDAG 30 MEI 1981 (Van onze correspondent) BONN - De Westduitse FDP-leider en minister van buitenlandse za ken, Hans-Dietrich Genscher, heeft gisteren op het congres van zijn partij gezegd dat kanselier Helmut Schmidt wat betreft de uitvoering van het zogenaamde raketten besluit van de Navo on voorwaardelijk kan rekenen op de steun van de liberalen. Net als Schmidt enige tijd geleden, ver bond ook Genscher zijn politieke lot met dit besluit (modernise ring van middellange afstandsra ketten n onderhandelingen met de Sowjet-Unie). Omdat er in de FDP echter een grote meerderheid voor het Na- vo-besluit staat, betekent deze j uitlating van Genscher in feite een waarschuwing aan de so ciaal-democratische partij van Schmidi. Als de SPD op een of andere manier aan het dubbelbe- sluit wil tornen, zo heeft Gen scher duidelijk gemaakt, zal de FDP daaruit de consequenties trekken en de regeringscoalitie met de SPD opzeggen. Hans-Dietrich Genscher, die zeer zelfbewust optrad, legde in zijn toespraak meer dan ooit de na druk op het feit dat de FDP een onafhankelijke partij met een ge heel eigen gezicht is. Volgens de minister van buitenlandse zaken is het de allereerste plicht van de liberalen te voorkomen dat er via toenemende belastingen de in komens „meer vrijheid en ont plooiingsruimte voor het indivi du verloren gaan". Hij zei dat het met het oog op de begroting voor het volgend jaar onvermijdelijk is de overheidssubsidies rigou reus te verminderen en het mes te zetten in de sociale uitkerin gen. „Het sociale net mag geen sociale hangmat worden", hield Genscher het 32ste congres van de liberalen voor. In hoeverre deze wensen in over eenstemming kunnen worden gebracht met de opvattingen van de coalitiepartner SPD staat op dit moment allerminst vast. De meeste politieke waarnemers gaan er vanuit dat de Westduitse regeringscoalitie juist wat betreft de onderhandelingen over de be groting een zeer moeilijke tijd te gemoet gaat, die eventueel kan eindigen met een uit elkaar spat ten van de huidige regering Schmidt-Genscher. Genscher liet er geen twijfel over bestaan dat de FDP in Bonn zich niet onder alle omstandigheden aan de SPD gebonden acht Dat kwam ook (versluierd) tot uit drukking toen hij opmerkte dat de grote winst van de FDP by de bondsdagverkiezingen in okto ber 1980 misschien wel net zo veel te danken was aan mensen die ondanks de coalitie met de SPD op de FDP hebben gestemd als aan mensen die dat vanwege de band met de SPD hebben ge daan. De liberale voorman gaf daarmee te kennen dat hij ge looft dat in elk geval de FDP- aanhang een coalitiewisseling niet afwijst als de SPD niet meer in staat is om te regeren. Reorganisatie van Britse defensietop LONDEN (DPA) De Britse pre mier Thatcher heeft gisteren de top van het ministerie van defen sie gereorganiseerd. Het stelsel van aparte staatssecretarissen voor marine, leger en luchtmacht is afgeschaft en Peter Blaker is tot staatssecretaris voor de strijd krachten benoemd. Daardoor zijn voortaan twee staatssecretarissen en twee ju nior-ministers onder minister van defensie John Nott beschik baar voor bepaalde taken. Me vrouw Thatcher wil op deze wij- i ze blijkbaar vermijden, dat staatssecretarissen slechts voor hun eigen onderdeel opkomen. Staatssecretaris van marine Keith Speed is onlangs ontslagen om dat hij de bezuinigingsplannen van de regering voor de vloot openlijk kritiseerde. Bomaanslagen op centrum van Bhagwan NEW DELHI (AP) De politie in de Indiase stad Poona heeft de veiligheidsmaatregelen rond het i hoofdkwartier van de Bhagwan verscherpt na twee bomaansla gen met benzinebommen in twee gebouwen die door de groepe ring worden gebruikt. Een politiefunctionaris in Poona, (150 km ten zuidoosten van Bom bay), zei dat de volgelingen van sekteleider Rgjneesh Chandra Mohan, die ook wel "Bhagwan" of "god" wordt genoemd, zelf om extra bescherming hadden ge vraagd. Over de daders van de bomaansla gen was nog niets bekend. Er werd geen melding gemaakt van aangerichte schade of gewon den. Het pleidooi van de beweging voor vrije sex en het omstreden cen trum voor groepsgedragsthera- pie heeft de woede opgewekt van de Hindoes uit de hoogste kaste die de stad domineren. DJAKARTA (ANP) - De wereld zal zeker tot het midden van de vol gende eeuw voldoende olie heb ben, althans als er pogingen wor den gedaan om nieuwe reserves te vinden en te ontsluiten. Deze optimistische visie hebben des kundigen op het gebied van de olievoorziening vrijdag gegeven in een bijeenkomst van het Indo nesische Oliegenootschap in Djakarta. Tegelijk waarschuw den ze ervoor dat de kosten van winning en ontsluiting bijzonder hoog zullen zijn en dat het erg moeilijk en ook gevaarlijk zal worden om toegang tot sommige winningsgebieden te krijgen. WASHINGTON/JERUZALEM/BEIROET (Reuter, AFP, UPI) - De Amerikaanse president Ronald Reagan is zeer enthousiast over het werk dat de speciale afgezant voor Het Midden-Oosten, Philip Habib heeft verzet. President Reagan en zijn speciale afgezant Habib nemen afscheid ir tuin van het Witte Huis, nadat Philip Habib verslag had uitgebracht o zijn missie naar het Midden-Oosten. Reagan noemde de missie van Ha bib "enorm succesvol, bijna mi raculeus". De afgezant probeert een oorlog tussen Israël en Syrië tegen te houden. Habib keert volgende week terug naar het Midden-Oosten om zijn werk voort te zetten. Israëlische functionarissen uitten gisteren hun voldoening over een luchtaanval tegen een raket installatie in Libanon, die door Libiërs zou zijn bemand. Zij zei den te hopen dat dit de Syrièrs er toe zou bewegen hun raketten uit Libanon weg te halen. PLO- In ruil voor regeling Namibië vaardbare" oplossing kwestie-Namibië zijn de Ver enigde Staten bereid een "nieuw hoofdstuk" te openen in hun be trekkingen met Zuid-Afrika. Dit blijkt uit documenten van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. De anti-apartheidsorganisatie "Transafrica" heeft de hand we ten te leggen op de documenten, rikanen en Zuidafrikanen be dreigd door de Sowjet-Unie. In de documenten staat verder dat de Verenigde Staten tevens zul len proberen een einde te maken aan het slechte beeld dat in de wereld bestaat van Zuid-Afrika als de Zuidafrikaanse regering meewerkt aan een Namibië-rege- ling. Deze hebben betrekkingen op de Volgens de documenten heeft Bo Botha: Swapo-bewind vol gevaar. DORTMUND (ANP) - Hoesch, de Westduitse tak van het Nederlands- Duitse staalconcern Estel, zal de fabrieken Phonix sluiten, waardoor 8000 van de 21.000 werknemers van Hoesch in de komende jaren hun baan zullen verliezen. Het besluit is éénstemmig genomen door de raden van commissarissen van Estel Hoesch Werke AG en Estel Huttenwerke Dortmund, dus met instemming van de werknemerscommissarissen. De federale overheid in Bonn en de regering van de deelstaat van Noordrijnland-Westfalen zullen volgens de bekendmaking van Hoesch bij de reorganisatie hel pen met "flankerende" maatregelen. Volgens deskundigen betekent dit dat er financiële hulp komt. besprekingen die Chester Croc ker, Amerikaans onderminister van buitenlandse zaken belast met Afrikaanse aangelegenhe den, heeft gevoerd met de Zuid afrikaanse minister van buiten landse zaken, Roelof Botha in Pretoria en in Washington. In de documenten staat onder meer dat een mogelijke toekom stige samenwerking, wat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken betreft, afhangt van de houding van Zuid-Afrika in de kwestie-Namibië. "Als de Zuidafrikanen samenwerken bij het tot stand komen van een in ternationaal akkoord (over Na mibië), dan zal dat in hoge mate de pogingen vergemakkelijken om de Sowjet-dreiging (in zuidelijk Afrika) te beantwoor den", zo staat in een memoran dum. Er wordt gewezen op het gemeenschappelijk belang van de twee landen bij de verdedi ging van de "welvaart, veiligheid en stabiliteit van zuidelijk Afri ka". Dat wordt volgens de Ame- tha tegenover Crocker in april de gevaren geschilderd die in de ogen van Pretoria kleven aan een mogelijk Swapo-bewind in Na mibië. Naar de mening van Bo tha zal de Swapo als zij in Nami bië aan de macht is gekomen, vervolgens proberen pro-Russi- sche regeringen te installeren in Botswana, Lesoto en Swaziland, voordat zij zich direct tegen Zuid-Afrika zal keren. leider Arafat erkende gisteren dat Libiërs aan de zijde van de Palestijnen in Libanon meevech ten. Volgens Amerikaanse zijde heeft Philip Habib van betrokken par tijen de informele toezegging ge kregen dat zij tijdens zijn verblijf in Washington geen nieuwe mili taire acties zouden ondernemen. Gezegd werd dat de Amerikaan se regering hoopte dat de jongste Israëlische aanvallen aan de Mid- dellandse-zeekust geen negatie ve invloed zou uitoefenen. Israël beschuldigde Syrië ervan de afwezigheid van de Amerikaanse afgezant te gebruiken voor oor logsvoorbereidingen. In militaire kring in Tel Aviv heette het dat Syrië langs zijn grenzen met Li banon en Israël alle voorberei dingen voor een offensief had ge- troffpn. Er zouden duizenden re servisten opgeroepen zijn. Sowjet-Unie De Sowjet-Unie en Jordanië heb ben zich uitgesproken voor een internationale conferentie over het Midden-Oosten. Zij deden dit in een gemeenschappelijk com munique dat aan het slot van een vierdaags bezoek van koning Hoessein aan Moskou is uitgege ven. Aan zo'n conferentie zou de PLO op voet van gelijkheid met de deelnemers moeten deelne- Partijleider Brezjnjev had het denkbeeld van een intenationale conferentie geopperd op het par tijcongres van februari en vorige week herhaald. Hoessein be groette het initiatief met instem ming en steunde het "evenals elk ander oprecht voorstel om een rechtvaardige alomvattende vre de te bereiken". Wat de Libanese kwestie betreft verklaarden zij de Israëlische agressie tegen Libanon, te ver oordelen. Zij spraken zich uit voor normalisering van de toe stand in Libanon op basis van de bescherming van zijn onafhan kelijkheid en soevereiniteit. ADVERTENTIE In een klap is D'66 van een kleine partij een grote geworden De vierde stroming kan niet meer ingedamd worden Alle leden van D'66 geven samen de invulling aan dat vertrouwen van de kiezer. Want in D'66 heeft elk lid echte zeggen schap Hebt u gestemd op D'66' Doe dan ook de volgende stap en vul uw eigen stem in door deze bon in te vullen en toe te treden tot D'66. de partij waar u bij hoort, waarin uw stem gehoord wordt, waarin u welkom bent als meedenkend lid OngefrankeerJ opsturen naar D'66. A ruw-oordn timmer 1966. Gk,c 2500 ZM Den Haaf; Handtekening Of bellen Tel 070-858305 na WARSCHAU (AP) - De onafhan kelijke Poolse vakcentrale Soli dariteit wil duidelijkheid over de vraag hoe groot de voedselvoor raden in het land zijn en waarom zij in de winkels schaars voor handen zijn. Het officiële persbu- LONDEN (Reuter) - De dodelijke ziekte gele koorts, die door mus kieten wordt overgebracht en de lever aantast, steekt volgens een Brits medisch tijdschrift de kop weer op vooral in Bolivia, Brazi lië, Columbia, Ecuador. Peru. Venezuela en West-Afnka. Dit komt volgens het blad doordat vele ontwikkelingslanden de du re bestnjdingsmethoden hebben gestaakt en veelal zijn gestopt met de nodige massale inentin gen. reau PAP verspreidde onlangs het bericht, dat de Polen meer en meer beginnen te geloven dat le vensmiddelen en andere artike len doelbewust uit de winkels worden gehouden om maat schappelijke spanningen op te roepen. Een woordvoerder van Solidariteit verklaarde dat een onderzoek zal worden verricht door deskundi gen, die met de vocdselverwer- kende industrie bekend zyn. Zy zullen vragen stellen over de pro- duktie en verspreiding van het voedsel en de oorzaken van het huidige tekort aan levensmidde len. dat geleid heeft tot de rant soenering van vlees, meel en an dere artikelen. De resultaten van het onderzoek zullen worden af gedrukt door de vakbond, aldus de woordvoerder. Ondanks de rantsoenering, waarop voortdurend kritiek wordt gele verd, is de schaarste toegeno men. In de meeste staatswinkels zijn de schappen nauwelyks ge vuld. terwijl op de "vrije markt" en bij open stalletjes heel hoge prijzen worden gevraagd PARIJS - Een reeks nationali saties staat bovenaan op de agenda van de socialistische president Francois Mitter rand. Tijdens zijn verkie zingstournees heeft hij her haaldelijk verklaard met na tionaliseren niet lang te zul len wachten, als hij eenmaal gekozen zou zijn. Intussen is Mitterrand gekozen en begon hij de eerste dag van zijn ze venjarige ambtstermijn met de voorbereidingen voor de ontbinding van het parle ment. Dat zal tot nieuwe ver kiezingen in juni voeren en pas daarna - aangenomen dat de nieuwe president in de volksvertegenwoordiging een meerderheid vindt - kan in werkelijkheid over natio nalisatie worden gedacht, want dat heeft de goedkeu ring van het parlement nodig. Zoals met zoveel van Mitterrand's ruim-gestelde vooruitzichten, kost het enig knip- en plakwerk om er achter te komen hoe die veel-omstreden nationalisaties er uit zullen zien. Twee teksten bieden hulp. De eerste is het zogenaamd gemeenschappelijk program van communisten en socialisten uit '72. dat schipbreuk leed tijdens de parlementsverkiezingen van '78 De andere is voorstel nummer 21 in het socialistische manifest dat de socia listische partij aan zijn congres in Crcteil op 24 januari van dit jaar voorlegde. Het gemeenschappelijke program noemde negen namen uas- sault. Roussel-Unclaf. Rhóne-Poulenc, ITT-France, Thomson- Brandt. Honeywell-Bull. Péchiney Ugine Kuhlmann. Saint-Go- bain-Pont-a-Moussin, Compagnie Génerale d'Electricité In het manifest van januari van dit jaar wordt gesteld dat "de publieke sector zal worden uitgebreid met de negen groepen van het ge meenschappelijk program plus het socialistisch program voor de staalindustrie. De nationalisering van het krediet- en verzeke ringswezen zal worden voltooid". De twee industriële groepen die op basis van deze tekst aan de lijst moeten worden toege voegd zijn Usinor en Sacilor. Mitterrand heeft dat nooit met zoveel woorden gezegd, maar zijn entourage heeft het bevestigd. En wat de laatste zin in het manifest betreft die heeft betrek king op het volledige Franse bank- en verzekeringswezen. Wat Mitterrand wel heeft gezegd is dat de lijst "de waarde heeft van een contract" en hieruit kan worden geconcludeerd dat de nationalisatie zich niet zal uitstrekken tot de voornaamste finan ciële holdings. In het gemeenschappelijk program zoals dat in de zomer van '77 met het oog op de parlementsverkiezingen van het jaar daarop - werd herzien, eisten de communisten nog eens extra de nationalisatie van alle filialen van de bedrijven op de lijst, waarmee het totaal op 1400 zou komen. Het was ook op dit punt dat verdere samenwerking tussen socialisten en com munisten niet langer mogelijk bleek en het gemeenschappeiyk program aan de grond liep. Met name in de bankwereld is de onrust groot. Men ziet er niet goed in wat de nationalisaties daar voor nut kunnen hebben, temeer waar de staat al een ferme greep op de bankwereld heeft via de eerder genationaliseerde Credit Lyonnais. Banque Natio nale de Paris en Sociéte Générale. AMwtl buitenlandse banken zullen aan de greep van het nieuwe bewind ontsnappen en het tijdschrift "Investir" meldt dat maar een bank van Franse af komst aan de nationalisaties zou ontkomen. Dat is de bank Neu- flize-Schlumberger-Mallet, die voor 70 procent in handen is van de Algemene Bank Nederland. Er bestaat niet alleen onzekerheid over de definitieve lyst, i ook over de vorm waarin de aandeelhouders voor I schadeloos zullen worden gesteld. Volgens Pierre Uri, een van Mitterrand's financieel-economische raadgevers, zullen kleine en grote aandeelhouders gelijk worden behandeld, en een uitke ring krygen op basis van het laatst uitgekeerde dividend, het inflatiecijfer en de groeivooruitzichten Natuurlijk schuilt er een adder onder het gras in die zin dat "grote" aandeelhouders later zullen worden gepakt via belastingmaatregelen. Intussen blijft de vraag onopgehelderd waarmee de Franse staat onder socialistische leiding dit alles moet betalen, temeer waar er ook nog andere geldsverslindendc plannen op stapel staan, zoals de verhoging van de minimum lonen en van de sociale uitkeringen. Het blad TBVMür" heelt de marktwaarde van de "nationalisabele" ondernemingen op 60 miljard francs geschat. Ook op dit punt lopen de schattingen echter ver uiteen. Een ander probleem waarmee de socialistische machthebbers te maken zullen krijgen is. dat een aantal van de op de nominatie staande bedrijven uitermate ingewikkeld in elkaar zitten en dat men er soms met vergaande herstructureringen bezig is die in hun kritieke stadium geen ingreep verdragen zonder schade toe te brengen aan de werkgelegenheid en de winst mogelijkheden in het bedrijf. Bij Rhóne-Poulenc is men bezig de zware verlie zen lijdende textiel-sector te liquideren. Zal de nieuwe regering hiermee nog instemmen'' Bij Matra zouden de afdelingen wa pens en ruimtevaart worden overgenomen door de staat, maar dat zijn nu juist de twee winstgevende onderdelen van het be drijf waaraan de negen andere branches hun voortbestaan te danken hebben. Wat een complexe multinational als ITT betreft daarvan bestaat de Franse sector juridisch niet eens, al zijn er zestien secties, waaronder het Sheraton hotc-1. met soms maar een handvol ITT- werknemers. Een ingewikkeld complex als Saint-Gobin is zo nauw verweven met de grote Duitse partner Hoechst. dat het moeilijk zal zijn er enige puur-Franse elementen in te ontdekken die juridisch nationalisabel zijn Zoals de filosoof en geestelijke leidsman van de Franse intelligentsia Raymond Aron eens in het weekblad "L'Express' opmerkte "Het project van de natio nalisaties wordt ritueel lui elk verkiezing herhaald I Het U- wijst hoe archaïsch het wezenlijke denkproces by de socialisten verloopt Het vreemde is echter - en de socialisten hebben natuurlyk niet nagelaten daar steeds "ritueel" op te wyzen - dat generaal De Gaulle in eigen persoon een aantal essentiële nationalisaties heeft doorgevoerd Tenslotte was er de laatste kwart eeuw geen socialistisch bewind in Frankrijk en toch telt het land e*>n aantal ferm genationaliseerde bedrijven, zoals de spoorwegen. Air France, Renault, de Banque de Franco, het Credit Lyonnais. de Societe Generale, de gas en lichtbednjven. de steenkool indus trie, 34 verzekeringsbedrijven en tenslotte in '76 Elf Aquitainc Ook het Franse persbureau Agi-nce France I'ers werd in '44 als een staatsbedryf in het leven geroepen De vele tegenstanders van de nationalisatie-plannen vragen zich af of het nieuwe bewind zyn tyd - en zyn geld - voorlopig niet beter kan gebruiken. In de verkiezingen van volgende maand zal het thema door de nu verslagen rechtse oppositie worden aangewakkerd De uitslag midden juni zal een stap verder zyn op weg naar helderheid De vraag of de communisten in hun neergang gevangen blyven. speelt daarby een rol van betekenis RUDOLPH BAKKER

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9