Evangelisatie og afstand BIJBELTELEFOON esanamsi Slordige kerkgang vreet aan gemeenschap' Kerk Hongarije: geen vuist tegen de staat ZATERDAG 30 MEI 1981 (Van onze redactie geestelijk leven) Op 1 juni gaat in Leeuwarden een opmerkelijk initiatief van de kerken van start, de Bijbeltelefoon. Wie van die dag af op welk tijdstip dan ook in Leeuwarden het nummer 53000 draait, krijgt een kort gedeelte uit de Bijbel, een mini-preek of een gedicht, lied of psalm te horen. Mensen die de ingeblikte blijde boodschap wel waarderen, maar liever een levend mens aan de lijn hebben, worden verwezen naar een ander telefoonnummer. De Bijbeltelefoon is uniek in Ne derland en vormt een aanvulling op het aanbod van telefonische hulpverlening dat de laatste ja ren al is gerealiseerd. Dat de ker ken zich op dit terrein bewegen is niet vreemd. Vergeten wordt namelijk nogal eens dat de be staande telefonische hulpdienst ook begonnen is als een kerke lijk initiatief. De Bijbeltelefoon is dan ook geenszins bedoeld als concurrentie. Indien nodig zal men mensen die toch op het ver keerde adres beland zijn, door verwijzen. Voor het overige reke nen de mensen achter de Bijbel telefoon erop dat hun initiatief voorziet in een behoefte. Hoe omvangrijk die is, zal moeten blijken. Geestelijk woord Het idee voor een Bijbeltelefoon is afkomstig uit het Zwitserse Bern, waar de kerken met veel „succes", voorzover je dat woord in dit verband kunt gebruiken, een eigen telefoonlijn exploite ren. Gemiddeld maken zestig i per dag van de mogelijk heid gebruik om een geestelijk woord te horen. Om al te lange wachttijden te voorkomen is men er in Bern zelfs toe overge gaan twee bandjes ter beschik king te stellen. Veel gesprekken krijgen een vervolg in persoon lijk telefonisch contact met de bellers. Het was een diakonaal adviseur van de Gereformeerde Kerken in Friesland die met het verhaal uit Bern in deze provincie een bal letje opwierp. Ds. Gerlof van den Berg. evangelisatiepredikant in Leeuwarden, ving dat balletje op en ging ermee naar de Raad van Kerken. Bovendien schakelde hij de interkerkelijke evangelisa tiecommissie (Inteac) in. De Raad van Kerken staat sympa thiek tegenover het idee, maar wil dat de Bijbellijn eerst eens wordt uitgeprobeerd. Tot zolang is Inteac de verantwoordelijke instantie. Daarin werken samen gereformeerden, hervormden, baptisten, vrije evangelischen, het Leger des Heils en Youth voor Christ. De uitvoering is op gedragen aan het Fries Evangeli satiecentrum dat ds. Van den "Niet met de vuist op tafel maar door aanhoudend onderhande len met de staat probeert de Rooms-Katholieke Kerk in Hon garije haar maatschappelijke aanwezigheid te versterken en haar projecten door te zetten". Dat zei kardinaal Lekai, hoofd van de Hongaarse rooms-katholie- ken, bij een bezoek aan Oosten rijk. In een tijd van 'humaan communisme' wordt het ook ge makkelijker voor de kerk, ver klaarde hij, hoewel er nog altijd sprake is van onderdrukking en achterstelling. "De dialoog tussen kerk en staat in Hongarije is weliswaar niet vol maakt, maar de kerk is zich be wust van de moeilijkheden die hier liggen. Zij wil loyaal met de' staat onderhandelen". Onlangs prees kardinaal Lekai de communistische leiders om 'het bereiken van sociale rechtvaar digheid, waar de kerk eerder faalde'. En de Hongaarse bis schoppenconferentie als geheel stelde vast, dat er tussen staat en kerk een goede verstandhouding is ontstaan. In een verklaring, uitgegeven ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van een overeenkomst tussen kerk en staat, repten de bisschoppen niet van de vervolging van de kerk in deze periode. De kardinaal zei uitdrukkelijk, dat er in Hongarije niet van een grote religieuze opleving onder jonge ren kan worden gesproken. Maar met de godsdienstvrijheid is het toch ook weer niet zo slecht ge steld als soms wordt beweerd. Dat blijkt wel uit het bezoek aan de godsdienstlessen op de staats scholen en aan de kerkgang. De lessen - waarvoor ouders hun kinderen moeten aanmelden - worden gemiddeld door zo'n twintig procent van de leerlingen bezocht. In enkele gebieden van het land is dat zelfs tachtig pro cent. De Hongaarse primaat verwacht veel van de schriftelijke cursus 'theologie', waaraan nu 450 kerk leden deelnemen. Voor de volgen de cursus hebben zich al 150 men sen aangemeld. Onderhandelin gen met de staat maakten het mo gelijk, dat de afgestudeerde cate cheten bij het godsdienstonder wijs worden ingezet. Een ander project is een cursus in 'sociale liefdadigheid'. Volgens Lekai doet de staat daar weinig aan, ook door gebrek aan perso neel. Hongarije telt ongeveer elf mihoen inwoners, van wie er vier miljoen rooms-katholiek zijn. Berg kort na zijn komst naar Leeuwarden op een etage aan de Emmakade inrichtte. Dienstbetoon Ds. Van den Berg noemt deze nieu we tak van werk een vorm van evangelisatie-op-afstand. Geheel anders dan bij de traditionele vormen van evangelieverkondi ging, wordt het initiatief aan de ontvangende partij gelaten. Bo vendien zorgt het middel - de tele foon - voor de garantie dat het Evangelie niet op opdringerige wijze kan worden gebracht. Wie de boodschap niet zint, legt de hoorn weer op het toestel en ver dwijnt op datzelfde moment in de anonimiteit. Wie meer ver langt, nieuwsgierig raakt of met problemen zit, kan een opgege ven nummer draaien. Van den Berg rangschikt dit initia tief onder de daden van solidari teit en dienstbetoon waartoe God mensen heeft geroepen. In een stencil dat hij schreef over het begrip „missionaire gemeen te" verduidelijkt hij dat de kerk er niet is om te heersen, maar om te dienen. De gemeente is een „gezonden gemeente". De predikant vindt dat kerken nieuwe wegen moeten bewande len om tot dienstbetoon te ko mmen en vertrouwen te wekken. Zo is hij er ook voorstander van dat er in Leeuwarden een „stilte centrum" wordt gerealiseerd in de vorm van een open huis of een luisterpost, waar diakonaat, pas toraat en getuigenis samengaan,, niet opdringerig maar in solidari teit en ontmoeting. De Bijbeltelefoon is ook zo'n mid del. Door middel van folders, ad vertenties en mededelingen in» hotels, tehuizen en kerken hoopt men de nodige bekendheid te krijgen. De aanloopkosten van De Bijbeltelefoon: niet opdringerig. het project bedragen zesduizend gulden. De reikwijdte van het initiatief is uiteraard niet aan grenzen gebonden, al wordt de eerste tijd vooral uitgegaan van de provincie Friesland. De band jes worden ingesproken door ge meenteleden en predikanten die hun medewerking hebben toege zegd. Studenten. In Eindhoven is een afspraak gemaakt waardoor het studentenpastoraat aan de tech nische hogeschool kan worden voortgezet. Nu is niet meer al leen 'hervormd Eindhoven' er verantwoordelijk voor maar ook een aantal omliggende hervorm de gemeenten. Toen vorig jaar de predikants plaats voor de studenten leeg kwam, kreeg de hervormde ge meente, gezien haar financiële toestand, geen verlof om in deze vacature te voorzien. Een aantal kerkeraden uit de omgeving is daarop bij elkaar gekomen om een oplossing te vinden. Zij za gen een studentenpredikant niet als een overbodige luxe. Van de 5000 studenten zijn er zeker 400 van protestantse huize. Boven dien is dit werk moeilijk en vraagt het om een zekere specia lisatie. Het resultaat van het overleg is, dat 56 procent van de kosten nu voor rekening van Eindhoven zelf komt en dat de omliggende ge meenten, afhankelijk van grootte en draagkracht, de rest betalen. De overeenkomst geldt voorlo pig voor vijf jaar. Hervormde Kerk: beroepen te Leeuwarden B. Metselaar Stap horst (deelgemeente), te Rijns burg en te 's Gravendeel B. Gijs- bertsen Herwijnen; aangenomen naar Borne K. Beukens Stavo ren, naar Nieuw-Loosdrecht J. Bogaard Wierden. Gereformeer de Kerken: aangenomen naar Wijk bij Duurstede, in samen werking met de hervormde ge meente, F. J. van de Ree Alphen aan den Rijn. Nederlands Gere formeerde Kerken: bedankt voor Maassluis J. Schelhaas Zwolle. Ds. F. Moll te Alphen aan den Rijn Oudshoorn-Ridderveld is gekozen tot voorzitter van de classis (regio) Alphen van de Hervormde Kerk. Hij volgt in de ze functie ds. J. Stelwagen uit Boskoop op. Ds. G. E. Overgaauw te Eek en Wiel gaat met pensioen. Op 28 ju ni om half 3 neemt hij daar af scheid. Ds. Overgaauw is ook predikant in Woubrugge en Val kenburg (ZH) geweest. In Leer- sum en Overlangbroek wordt hij nu bijstand in het pastoraat. Hulpprediker A. Christ te Leiden zal hem als predikant in Eek en Wiel opvolgen. Voor de restauratie van de oude hervormde kerk in Oudshoorn (Alphen) heeft het Prins Bern- hard Fonds f150.000 geschon ken. Vorig jaar gaf het al een sub sidie van f50.000, maar de kerk voogdij klopte nóg eens aan toen bleek, dat het dak van de kerk veel slechter was dan men eerst dacht - de hele toren moest eraf en extra bedragen nodig wa- Vanavond om 7 uur werkt de Leidse jongerengroep 'The Lord's Folks' mee aan een eu charistieviering in de kerk aan het Pastoor Onelplein te Roelofa- rendsveen. Het jongerenkoor van 'De Menswording* in Leider dorp verleent vanavond om 7 uur medewerking aan een dienst in de Matthiaskerk te Warmond en morgenochtend om half 12 in de kerk 'Engelbewaarders' te Ha- zerswoude-dorp. Ds. H. Bijlsraa te Hoogeveen (41) is per 1 juli benoemd tot secreta ris-directeur van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gere- formeèrde Kerken in Leusden. Hij volgt dr. J. van Klinken op. In 'De Waarheidsvriend' van de ze week legt ir. J. van der Graaf, secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk, breedvoerig uit, waarom hij zich heeft gedistantieerd van het Re formatorisch Dagblad. Een ont hullend verhaal voor wie nog mocht denken, dat de 'gerefor meerde gezindte' wel een eensge zind blok zou vormen in de strijd tegen de 'ontbindende krachten' van deze tijd. Vergeet 't maar.,... M. Drayer in Jaarboek Chr. Geref. Kerken: "Op grote schaal is er afscheid genomen van het voorvader lijke geloof', signaleert de christelijke gereformeerde predikant M. Drayer (Hilver sum) in het deze week ver schenen Jaarboek 1981 van zijn kerk. Wie de kerk verlaat, hoeft welis waar niet ongelovig te zijn geworden, maar, zegt ds. Drayer, geloven doe je niet op je eentje. "Een slordige kerk gang vreet de gemeenschap aan. Dan is de gemeente be zig zich te ontbinden. Een proces van ontkerkelijking is in de praktijk tevens een pro ces van ontkerstening, alle 'buitenkerkelijkheid' ten spijt". De 'golf van vrijzinnigheid heeft de laatste decennia ook de gereformeerde gezindte niet onberoerd gelaten. "Met name de grootste kerkelijke gemeenschap binnen die ge zindte heeft de oude weer stand daartegen opgegeven". Ds. Drayer bedoelt daarmee de Gereformeerde Kerken in Nederland. "Al stelt de georganiseerde vrij zinnigheid. niet zoveel meer voor, de mentaliteit van de 'autonomie' van de mens heeft zich bijna ongeremd een baan binnen die gereformeer de gezindte gebroken. De bij bel wordt almeer een 'woord óver God' in plaats van 'Woord van God'. En terwijl de 'beroepschristenen' - de kerkelijke leiders - tobberig de gang van zaken toejuichen of laken, zet zich de vervreem ding van kerk en evangelie door. Intussen vinden sekte en reactie een gunstige voe dingsbodem om parasiterend en manipulerend hun slag te slaan". Ook binnen de Christelijke Ge reformeerde Kerken komen tegenstellingen voor. Drayer verbloemt dat niet. "Maar al lijkt het, dat het bijbels aan vaarden van 'elkaar is ver smald tot een dulden van el kaar, dat zo gemakkelijk uit loopt op een negéren van el kaar, toch heeft de betrokken heid op het evangelie meer sa menbindende kracht dan op momenten van polarisatie wordt vermoed". Zo is de in 1980 gehouden syno de een 'samenbindende' syno de genoemd, die 'beslistheid' niet schuwde en 'overeen stemming' nastreefde. Vol gens ds. Drayer zal de tijd moeten leren, wat dit in de praktijk betekent. "Want niet een synode is het hoogste lichaam in de kerk. De geméénte is het lichaam van Christus. Ddar moet de' gemeenschap worden beleefd. Alles wat daaromheen ligt is de omtrek". De Christelijke Gereformeerde Kerken - voortgekomen uit de Afscheiding van 1834 - zijn vorig jaar met 654 leden vooruitgegaan. Hun ledental stond per 1 januari jongstle den op 75.136. Het aantal ge meenten bedraagt 178 en er zijn 146 predikanten. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecum dienst; Marekerk 10 ds. De Jong. 5 dr. Meijers; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool stra; Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Hortcn- sius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor Van WcU; Bothlehemk.(Driftstr) 10 dr. Meijers; Bevrijdingsk.(Montgomerystr) 9 ds. Wolthaus. 10.30 ds. Beks, 5 ds. Rietveld; Vredesk.(Burggravenl.) 10 ds. v. Ever- dingen; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Lenoir; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 kand. v.d. Boon, Endegeest 9.30 pater Boshouwers; Petrakerk Sur.str. 10.30 hr. Terpstra, do- vendienst. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 dr. Masselink, R.dam, Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Sytsma; Oude Vest 10 ds. Baayen, Rijnsburg. 5 ds. Sytsma; Maranathak (L. Morsw.) 10 ds. Koolstra; Bevrydingsk.(Montgomerystr) 9 ds. Wolthaus. 10.30 ds. Beks. 5 ds Rietveld; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Erin- ga, Den Haag; Petrakerk 10.30 hr. Terp stra, dovendienst; zie ook herv. gem. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 8 30 en 5 ds. v.d. Sluys Geref. K. Vrijg. (Herengr.): 10 en 5 ds. v. Dyk. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr 11.30 en 5.30. Evang.-Luth Gem. (Hoogl. Kerkgr 10.15 mevr. Koopmans, R.dam. Remonstr-Doopsgez. Gem. (Lok horstk): 10 ds. Kuipers Baptistengcm. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. Christengem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dikkcs Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Hoogerwaard. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 hr. Zijlstra, di. 8 The letters of life', vr. 8 jeugdsamenk. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 evang. Sleebos. Leger des Heils (Hooigr.): 10 en 7.30 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 cn 4. wo. 8 Zevendedagadventisten Lokhorstk elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30 Soefi beweging: 11 mevr. mr. Kunst over 'Het doel van het leven' (in zaal Pie terskerk). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9 30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoetcrw.singel): 10. Ro,oms-Kath. K.: Haagweg zat, 7, zond. 9 en 10.45> Herensingel zat. 7. zond. 8.30.9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11; Steenschuur zat. 7, zond. 8.30,10,11.30, Haarl.straat zat. 7. zond. 9.30, 10.45 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Geref. K.: 10 ds. Vree. 6 30 ds. Fernhout Chr. Geref. K.: 9.30 dienst. 2.30 ds. v.d. Weerd, Zeist. Rk Kerk: zat. 7. zond. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. Bogers, 6.30 ds. De Jonge;Kruiskerk 9.30 ds. De Jonge; Op- st.kerk 9.30 prof. Berkhof, 6.30 ds. Bo gers, G. Herderk. 10 ds. Verheul, 6.30 ds. Mulder; De Bron 9 en 10.30 ds. Oost hoek, 6.30 ds. Bronsgeest. Nieuwkoop, zangdienst; Ashram 9.30 ds. Mulder; Driehoome 7 nam.; Albanianae (Dia- mantstr.) 10 ds. v.d. Ree; 'Onderweg' (Lijsterl.) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Harkema, Bilthoven, 6.30 ds. Ouwen- di)k. Geref. K.: Mar.kerk 9.30 ds. Fernhout, 6.30 ds. Verheul; Salv.kerk 9.30 ds. Baas, 6.30 ds. Vree. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 8.45 en 6.30 ds. Verkade. ha Ned Geref K. (school Willemstr): 9.30 en 4.30 ds. Schuurman. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 4.30 ds. Ham stra. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. maand. 1 juni 7.15 ds. v. Voorthuüsen. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koekkoek, 6.30 evang. Klein Haneveld. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Visser. Volle-evang.gem. (school Westprelu- dew.): 10 hr. De Jong. Leger des H. (Com. de Vlamingstr 10 en 6.30 Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Friederich. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zond 9 en 10.30. De Bron zat. 7, zond. 9.30 en 11 BENTHUIZEN Herv Gem 9.30 ds. Exalto, 6 ds. v. Kooten, Delft. Geref. Gem.9.30 en 6 ds. Schreuder, Goes. BODEGRAVEN: Herv Gem Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. Schrijver, Woerden; Salv.kerk 9.30 ds. Richter, 6.30 ds. Koe- lewijn, Woubrugge; Bethl.kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Boer, Katwijk. Geref. K.: 9.30 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 4 ds. Los. ha. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 hr. Christ, Leiden; De Stek 9.30 dr. Haitsma. Geref. K.: 9.30 ds. Omta, 7 ds. Kersten, Katwijk. Chr. Geref. K.. 9.30 en 5 ds. v. Langevel- de. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. v. Doom (Alphen). Geref K 9.30 en 5 ds. Brink, A.foort. Rk Kerk: dorp zat. 7. zond. 9.30 en 11.30; Anker zat 7. zond. 8.45 en 11.15; Rijndijk zond. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. v.d. WaJ. Geref. K.: zie herv. gem. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Her mans (Alphen). Rk Kerk. zat 7. zond. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 hr. Mos. V.schoten. Rk Kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. Meer S.heim; Ontm.kerk 10 dr. v.d. Bank. Ede. 6.30 ds. Aarents. Geref. K.: 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. Kersten. Rk Kerk zat 7. zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. De Lange, Huizen; Ichthusk. 10 ds. Driebergen. 5 ds. De Jong; Pnielk. 9.30 kand. Zuyderduijn, 6 ds. Driebergen; Gr. v. Pr.school 10 ds. Vmk; Overduin 2 s. Baas. Geref. K.: Vr.kerk 9.30 hr. Brouwer; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 5 kand. Kroon. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K.: 8.45 en 7 Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrye Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Stelwagen, Boskoop, 7 zie geref. kerk. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. Geursen, 6.30 gez. dienst; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen; Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild en hr. v. Ingen Schenau, gez. dienst. Baptgem. (wijkgeb.Zijlkw.): 10 br. De Vries. Rk Kerk: zat. 7. zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. K.: 9.30 ds. Los. 7 ds De Raadt Rk Kerk: zat 7. zond. 7.30,9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder. Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. K.: 10 ds. Ferwerda, 7 ds. Veen- stra. Leiden. Geref. K. Vryg.: 10.30 ds. De Putter, 4 30 leesdienst. Ned. Geref. K. (Salvatori): 9 en 5. Chr. Geref. K 10 ds. Drechsler, Haar lem, 4.30 leesdienst. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg, avondmaal. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat 7. zond. 8 30. 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7. zond. 8, 9.30 en 11. NIEUWKOOP Herv Gem 9.30 ds. Ha- nemaaijer, 6.30 ds. Baljé, Breukelen. Geref. K.: 9.30 ds. v. Reenen. Uithoorn, 6.30 ds. Klijnsma, Zoetermeer. Chr. Geref. K.: 9.30 ds. Hamstra. 6.30 dienst. Remonstr. Gem.: 10 dr. Cramer. Rk Kerk: zat. 7. zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo- lenaar, 6.30 ds. De Kruijf. Geref. K.: 9.30 ds. Hartkamp, 7 ds. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Kramer, Aalsmeer, 7 ds. Goverts. Geref. K.: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 ds. Rang. Chr. Geref. K.: 9.30 en 3 ds. Hoogen- doorn, Wormerveer. Rk Kerk: zat. 7. zond. 9.30 en 11. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Zou tendijk, 7 ds. v. Voorthuizen, Harder wijk. Geref. K.(W. Verlaat): 9.30 en 7 ds. Noot- eboom. Rk Kerk: zat 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Elgersma, 5 ds. De Vreugd, Bodegraven, 7 ds. Keuning; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; Buurt kerk (geref.) 7 ds. Elgersma; Sole Mio 9 ds. Keuning; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Koudstaal, Baarn. Geref. Kerk: Buurtk (Hoofdstr.) 10 kand. Dekker, 7 ds. Elgersma; Vinkenl- .kerk 7 dienst (voorg. nog niet bekend); Stichtingskerk 11 hr. Stam. NOORDWIJKERHOUT. Dorpsk. 10 ds. Streefland, Nykerk. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of Wili.kerk 11 ds. Kooman; Pauluskerk 9.30 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 dr. Leertouwer, 7 ds. Vegter. Geref. K.. 10 ds. Heemskerk. Geref. K. Vryg.: 8.45 ds. De Putter. 5 ds. Heida Ned. Geref K (Gem.centrum): 8.45 br. Moleveld, 4 prof Troost. Van Wyckerslooth: 4.15 ds. Hemmes. Endegeest zie Leiden. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Wili.kerk zat. 7, zond. 9 10.30; Bonaventurakapcl zat. 6.30, zond. 9 c OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Romein, Rijnsburg. Geref. K.: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat 7. zond. 8, 9.30 en 11. Petrus-B. zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. Chr. Geref. K.: 9.30 en 2.15. Wisse, Zeist. Geref. K.: Petrak. 9.30 ds. Schaafsma, Utrecht, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5 ds. v.d. Meulen, Wassenaar. Geref. K. Vryg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. K.: 8.30 en 5 ds. De Joode, avondmaal. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Brokerhof, 7 ds. Den Tonkelaar. Geref. K.: 9.30 ds.Veenstra, Leiden, 7 ds. Ferwerda. Chr Geref. K.: 10 en 5 ds. Slofstra. Rk Kerk: zat 7. zond. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranednburg, 6.30 drs. Kattenberg, Nieuwe Tonge. Geref. K.: 10 hr. v. Wallinga, 6.30 hr. Doddema. Rk Kerk: Aardam zond. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zond. 8.30,9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Ge braad, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. K.: 9.30 ds. De Raadt. 6.30 ds. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Meer Rk Kerk: zat 7, zond. 9. 10.30 en 11.45. aula Noord-Hofl. 9.30 ds. De Zwart, 7 ds. De Zwart, jeugddienst; kapel Rijndijk 10 ds. Meijering; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Geref. K.: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zwart, jeugddienst in aula. Geref. K. Vrijg.: 10 ds. Bos, 5 ds. Kamp huis. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula Noord-Hofl. zond. 11; M. Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN. Herv.Gem. Brug- k.9.30 ds. Verboom, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Gijsbertsen, 6.30 ds. Roet man; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Ver boom; Imm.kerk 9.30 hr. Dry ver, 5 ds. Bos. Geref. Kerk: Kruisk. 9 en 5 ds. Ver doorn; Ontm.kerk 10.15 ds. Verdoorn. Rk Kerk: Victork. 10; Ontm.kerk 8.30 en 11.45. WARMOND: Herv.Gem. 10 vicaris Co- lyn, jeugddienst, mmv jeugdkoor 'Emoena'. Rk Kerk: zat 7, zond. 8.30,10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, av., 7 ds. Wolters, av.; Kievietk. 10 ds. v. Bruggen, av.; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen, av.; Dorpscentrum 9.30 ds. Koelewijn, Wou brugge. Geref K Zijllaan 9 ds. v.d. Meulen. 7 ds. Vrolijk. Katwijk; Zuid 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 prof. dr. Heering. Rk Kerk: Will, zat 7. zond. 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7, zond. 9.30, 11 en 6.30; G. Herderk. zat. 5, zond. 9 en 11.30. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Hoek, Hoogmade, 6.30 ds. Klein Kra nenburg, Ter Aar. Geref. K.: 9.30 ds. Bolwyn, Den Haag, ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Vree, Leimuiden. Geref. K.: 9.30 hr. Koenes, 7 hr. Stam. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv.Gem. 10 ds. Rietveld. Rk Kerk: St. Jan zond. 9.30 en 11; ?hr. Dienaark. zat. 7, zond. 10; 1. Rijndijk zat 7. zond. 9.30 en 11.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4