In honderd jaar NZH van blauwe tram naar gele bus Bomen, beesten, hout in Hortus Botanicus bomen beesten hout NS en Schiphol presenteren zich Vervoers maatschappij heeft faam te danken aan de Boedapester Heinekenpad Koninklijk paar vijf minuten in Leiden ZATERDAG 30 MEI 1981 De eerste tram in Leiden was een paardentram. Op deze fo toujit 1905 rijdt de tramop de Breestraat, ter hoogte van de toenmalige sociëteit Minerva en het toenmalige postkantoor. LEIDEN De NZH, de Noord— en Zuid—Hollandse Ver voer Maatschappij, viert dit jaar haar eeuwfeest. Sinds enkele weken wordt dat kenbaar gemaakt door een spe ciale sticker op de zijkanten van de gele NZH—bussen: "1881 - Honderd jaar tot uw dienst 1981". Met dit feit behoort de NZH, als een van de grootste vervoersonder nemingen in ons land, ook tot de oudste. In 1881 reed er een stoomtram tussen Leiden en Katwijk, geexploiteerd door de Rijnlandsche Stoomtram Maatschappij, met tussenstops in Oegstgeest en Rijnsburg Nog altijd hseft de naam NZH bij velen een magische klank. Die is dan echter niet te danken aan voornoemde gele bussen, maar aan de befaamde "blauwe tram", die in de jaren van 1924 tot 1961 zijn grootste populariteit beleef de. Dat "de blauwe tram" een begrip is mag blijken uit het feit dat het aantal publicaties over dit ver voersmiddel nog steeds groeit. Recentelijk verschenen: "De ge schiedenis van de blauwe tram" en "Tussen strand en water land". Oude bussen door centrum LEIDEN - Zo'n veertig bus sen, uit heden en verleden, binnen- en buitenland, zul len vanmiddag het Leidse stadsbeeld een klein uur lang bepalen. Het défilé wordt gehouden in het ka der van het honderjarig be staan van de NZH. De route ziet er als volgt uit: Rijnsburgerweg (aanvang 15.00 uur) - Stationsplein - Steenstraat - Haarlemmer straat - Havenplein Oude Herengracht - Langegracht Molenwerf - Schutters veld - Oegstgeesterweg - W. de Zwijgerlaan - Groenoordhal. Van vier tot zes zijn de autobussen op het terrein van de Groenoordhal te bezichtigen. Vandaag is er ook een open huis in de garage en werk plaats van de NZH aan de Rijnsburgerweg en in het NZH-kantoor aan het Sta tionsplein. (tot 18.30 uur) Ter gelegenheid hiervan zal op het garageterrein de NZH A 327, de voormalige Leidse stadstram, worden opge steld. Gedurende dit open huis zul len voorts o.a. te zien zijn: een autobus in aanbouw, de monstratie apparatuur voor het beïnvloeden van ver keerslichten, diverse bussen op werkputten zodat deze ook eens vanaf de onderzijde kunnen worden bekeken, films en dia's over diverse NZH—lijnen en een exposi tie over 100 jaar streekver voer rond Leiden. Eerder verscheen al "Per Noord-- Zuid er op uit!", terwijl een jaar of tien geleden de Alkenreeks een tweetal boekjes over het be drijf op de markt bracht. Ook mensen die meer op het gehoor zijn ingesteld kunnen aan hun trekken komen: er is een gram mofoonplaat in de handel met daarop de geluiden van de be faamde tram. Voeg daarbij het feit dat in Leid- schendam al enkele jaren is ge werkt aan de restauratie van één bewaard gebleven "Boedapeste- r-rijtuig" en men beseft dat een aantal fanatieke hobbyisten er al les aan doen om de herinnering aan "de blauwe tram" levend te houden. Het begin Het begin van wat wij nu kennen als de NZH is een beetje duister. Want honderd jaar geleden was er nog helemaal geen sprake van een maatschappij die zo heette. Nauwkeurig onderzoek heeft ech ter aangetoond dat op 16 mei 1881 de NZHSTM, de Noord Zuid-Hollandsche Stroomtram- weg Maatschappij, het baanvak Hillegom-Leiden in gebruik nam en korte tijd later, op 1 juli, vanuit Hillegom naar Haarlem ging rijden. In Hillegom stond dan ook het eer ste hoofdkantoor van de jonge vervoersmaatschappij. Maar alle maal van een leien dakje ging het niet, die eerste jaren. De baan voor de stoomtram bleek door de onervarenheid van de aanleggers ongschikt en al in 1884 werden de lijnen weer opgeheven. In maart 1885 probeerde men het op een andere manier: de Noord- Zuid-Hollandsche Stroom- tramweg Maatschappij Haarle m-Leiden werd opgericht. Ofte wel: men begon van voren af aan. Er werd een nieuwe baan aange legd en er kwam nieuw materieel in gebruik. Paardetram Leiden had overigens al in 1879 een tram, zij het dan een met paarden ervoor. Op maandag 24 november van dat jaar reed de eerste paardetram door Leiden. Er was aanvankelijk een plan op gezet om drie lijnen in exploita tie te nemen: 1. Zijlpoort - Sta tion, 2. van de Plantage naar de toenmalige grens van de ge meente bij de Scheisloot, 3. een verbinding van beide lijnen langs het Kort Rapenburg. De plannen werden echter gewij zigd. De lijnen twee en drie wer den samengevoegd, terwijl het Noordeinde helemaal nooit door de tram werd aangedaan. Een beeld dat vele Leidenaars nog in het geheugen staat gegrift: de blauwe tram bij het centraal station, op de plaats t NZH-bussen halt houden. Deze foto dateert uit 1959. Alras bleek dat Leiden eigenlijk een te kleine stad was voor een tramnet: de afstanden waren makkelijk te voet af te leggen. Tel daarbij op dat de economi- -rr sche situatie van het land niet zo .KeltWIJK florissant was en men beseft dat het de Leidsche Tramway Maat schappij minder voor de wind ging dan de bedoeling was. vaker en regelmatiger rijden, tot 1911, toen de elektrische trams hun intrede deden. In 1881 ging het Leidse tramnet over in andere handen; die van de Tramway Trust Company, waarna in 1883 de lijn over de Haarlemmerstraat tot het verle den ging behoren. In 1886 ont fermde de RTM uit Rotterdam zich over de enige nog overgeble ven tramlijn. Vanaf die tijd ging het beter. De paardetram ging De trams bleken in een behoefte te voorzien want in juni 1881 kwam er een lijn Leiden-Katwijk. De ze stoomtramdienst werd onder houden door de Rijnlandsche Stoomtram Maatschappij, die overigens al op 1 juli 1883 de ex ploitatie overdeed aan de HSM, de Hollandsche Ijzeren Spoor weg-Maatschappij. Per 21 juni 1885 werd het mogelijk om recht streeks vanuit Leiden naar Noordwijk te "trammen"; deze dienst werd eveneens uitgevoerd door de HSM. In 1909 werd een aanvang gemaakt met de elektrificering van de stoomtramlijn Leiden—Katwijk; in 1910 met die van de paarde- tramlijn in Leiden. In het voor jaar van 1911 kwam dat karwei gereed. Omdat de nieuw bestelde trams nog niet waren afgeleverd kon den de nieuwe diensten pas op 1 september en 17 oktober 1911 aanvangen, terwijl met ingang van 15 juni 1912 Noordwijk per elektrische tram bereikbaar werd. Boedapesters Haar grote populariteit heeft de NZH echter te danken aan de zo genaamde "Boedapesters". grote trams, die zo werden genoemd omdat ze waren gebouwd in de Hongaarse hoofdstad. Van die trams - waarvan de eerste in 1924 in gebruik werd genomen - hebben er tot het eind van het NZH-tramtijdperk in 1961 velen dienst gedaan. Ze reden tot Den Haag en Scheveningen, op de lij nen naar Katwijk, Noordwijk en Haarlem. Het waren deze trams die "de blauwe tram" werden ge noemd; naar de cfeme-blauwe kleuren die het zware materiaal Zo opvallend sierden. Pech en ongemakken bleven de maatschappij echter niet be spaard. Zo nam in 1925 een wa genvoerder de bocht van de Pnnsessekade naar de Blauw- poortsbrug te snel waardoor het voertuig uit de rails liep. Do tram ging door de brugleuning heen. maar bleef, gelukkig voor de NZH, met het voorste gedeelte boven het water hangen Minder fortuinlijk liep het af met de Boedapester Nr. A504. een gloednieuw tramstel. In juni 1924 kwam deze tram in botsing met een trein op de kruising van de Lammenschanswog. Er werd bij deze aanrijding niemand ge dood of gewond, maar de A504 was "total loss", zoals we het nu zouden zeggen. Afstoten Hoe mooi de "blauwe trams" ook in het stadsbeeld hebben mogen passen, op een gegeven moment waren er allerlei redenen om het trambedrijf geleidelijk te gaan afstoten. De bus deed haar intre de Al in de jaren voor de Tweede We reldoorlog kende men de zoge naamde "wilde bussen" Niets was er op het gebied van het bus bedrijf geregelementeerd; ieder een die daar zin in had kon zo een busbedrijf beginnen. Velen begonnen met enthousiaste plannen en vol goede moed. maar legden na soms zeer korte tijd het hoofd weer neer omdat de concurrentie moordend was De NZH had danig last van die wil de bussen en begon daarom zelf maar te rijden. In december 1931 kocht men de eerste dne busjes. Pas in 1937 raakte de tram weer wat in de gratie van het reiziger spubliek; de groei zette zich zelfs in de oorlogsjaren voort. In 44 moest het trambedrijf echter worden gestaakt, om overigens al in '45 weer hervat te worden De opbloei was kort. want inmid dels was het duidelijk geworden dat de tram in het naoorlogse ne- derland haar langste tijd had ge had. De dochterondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen hadden de idee om al die tramlij nen in het hele land te vervangen door bussen en daar sloot uitein delijk ook de NZH zich bij aan Begin januari 1949 reed de laatste tram door de Bollenstreek De blauwe tram. de Leidse stadstram en de trams naar Kat wijk en Noordwijk kregen aan vankelijk uitstel van executie, maar moesten uiteindelijk in 1961 ook het veld r Manifestatie Airrail Leiden hortus - rapenburg- leiden LEIDEN - In de Ton Menkenhal aan de Vondellaan wordt van 6 juni tot en met 16 augustus de manifestatie "Airrail Leiden" ge houden. Deze manifestatie staat rechtstreeks in verband met de opening van de Schipholspoor- lijn aanstaande maandag. De luchthaven Schiphol, de Neder landse Spoorwegen en de VVV- Leiden presenteren zich op Air- rail Leiden in samenwerking met de Stichting Leiden Museum- stad en het Nationaal Bureau voor Toerisme. De stand van Schiphol beslaat ongeveer twee honderd vierkante meter en be vat onder meer een Airo-passa- giersbrug, een batterij lichten voor start- en landingsbanen, een voertuig van de platformdienst, een film-en projectiezaaltje en een informatiebalie. Verder zal er een Fokker S12 lestoestel staan. De Spoorwegen laten verschillene materialen en toestellen zien die bij aanleg, onderhoud en beveili ging van spoorlijnen een rol spe len, zoals een AHOB-installatie. NS en Schiphol zullen op de ma nifestatie de volgende films laten zien: de aanleg van de Schiphol- lijn, Schiphol vandaag, Zicht op Schiphol en Air Cargo Amster dam Schiphol, een film over de rol van Schiphol als vrachtver- voerscentrum. Op Airail Leiden presenteren zich verder buitenlandse verkeersbu reau^ en luchtvaartmaatschap pijen, organisatoren en exploi tanten van allerlei toeristische at tracties, hobbyisten en model bouwers op het gebied van lucht vaart en railvervoer en vakoplei dingen met daarop aansluitende bedrijven. De openingstijden van Airrail Lei den zijn op werkdagen (behalve maandag) van tien tot zes uur en op zondagen van twaalf tot zes LEIDEN Het fietspad langs de spoorlijn naar Utrecht, tussen het Rijn- en Schiekanaal en het industrieterrein De Grote Polder in Zoeterwoude, heeft sinds gis termiddag officieel de naam Hei nekenpad. Het fietspad is ge noemd naar het bierbedrijf in Zoeterwoude. Botanisch/zoölogische tentoonstelling ren tentoonstelling van de hortus botanicus en het rijksmuseum van natuurlijke historie te leiden 30 mei t/m 27 september 1981 ma t/m za 10.00 - 16.30 u zo 12.30 - 15.30 u Met dit affiche maken de hortus botanicus en het rijksmuseum voor natuurlijke historie reclame voor de tentoonstelling 'bomen, beesten, hout". LEIDEN - De tentoonstelling Bo men, beesten, hout is gistermid dag geopend. Deze tentoonstel ling die staat opgesteld in de orapjerie van de Hortus Botani cus is ingericht door het Rijks museum van Natuurlijke Histo rie en dé Hortus Botanicus in Leiden. De tentoonstelling bestaat uit een botanisch (plantkundig) en een zoölogisch (dierkundig) gedeel te. In het botanische deel wordt uitgelegd wat hout is en welk ge bruik de mens er van maakt. Ter wijl in het zoologisch gedeelte een overzicht wordt gegeven van de vele soorten dieren die op of in de bomen leven. Men kan er zien hoe nauw mens, dier en boom eigenlijk met el kaar zijn verweven. En hoe mak kelijk de mens dit evenwicht weer kan verstoren. By een zorg vuldig gebruik van de bossen kan hout een onuitputtelijke bron zijn voor grondstof en ener gie. Er wordt echter op grote schaal roofbouw gepleegd op de bestaande bossen. Elke dag ver dwijnen er over de hel. rdd honderden vierkante kilometers bos. !n ons eigen land zijn de natuurlij ke bossen allang verdwenen. De later aangeplante bossen zijn on evenwichtig samengesteld Veel insekten. zoals de Letterzetter in onze dennenbossen, hebben daardoor de kans gekregen om zich in zulke groten getale te ont wikkelen dat zij schadelijk wor den. Een aantal van hen heelt zich zelfs gespecialiseerd in het eten van hou» Afgezien van de schadelijke dieren kan men op de tentoonstelling ook zien dat er nog genoeg ande re dieren zijn die in harmonie rond bomen leven Elke boom op zich vormt een boeiende leefge meenschap. Ook onderwerpen als het herkennen van houtsoor ten, het bepalen van de leeftijd van bomen en de ouderdom van het hout worden uitvoeng be handeld. LEIDEN - Koningin Beatrix en prins Claus zullen welgeteld Ijf rninulrn in Leiden zijn: op perron 7t> van het Leidse station. Zij komen daar aan staande maandag om 13.10 uur aan en vertrekken weer om 13.15 uur. In het kader van de opening van de Schiphollijn zal de koningin NHMÜ met haar man voor gesteld worden aan de bur gemeester uit de regio. Toe schouwers op het perron bij het bliksembezoek zijn wel kom Hat b. k W ordt om- 11M nat mil/1, k .in de Old Black Horse Saloonband.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3