Curiummedewerkers mogen met ontslagen Litteris vertolkt Molière gloedvol eidse agenda Parkeervergunningen voorrWinkelhof zo mogelijk gratis Fact brengt oersaai stuk over zelfmoord "Moeilijk werken als de vier blijven Gekraakte woonboot wordt niet ontruimd Therapie-afdeling klaar van het Diaconessenhuis LEIDERDORP - De parkeer vergunningen voor de auto bezitters, die wonen in de di recte omgeving van de 'Win kelhor in Leiderdorp, zullen - indien mogelijk is - gratis worden uitgegeven. De raadscommissie bestuurs zaken ging akkoord met het voorstel van burgerlid Lan- gendorff, die het "volstrekt oryuist" vond dat omwonen den zouden moeten betalen voor het parkeren. De bezoe kers van het winkelcentrum moeten hun wagen maar in de parkeergarage zetten, zo vond Langendorff. Er zal wel moeten worden on derzocht of het juridisch wel mogelijk is de vergunningen gratis uit te reiken. Als dat niet het geval zou zijn, zal er door de gemeente een kleine vergoeding worden gevraagd voor de gemaakte kosten. Dit zogenaamde legesbedrag be draagt voor vergelijkbare za ken vijf gulden viiftig. Andere mensen, die een ont heffing van het toekomstige parkeerverbod willen (omdat ze in 'Winkelhof werken), be talen daarvoor tien gulden per maand. Bezoekers van het gezondheidscentrum krijgen in de toekomst een gratis parkeerkaart die alleen gedurende de bezoektijd gel dig is. Het tarief voor de geplande par- keermeters bij het postkan toor wordt een kwartje, de" maximale parkeertijd een kwartier. Op die manier wil de gemeente voorkomen dat de parkeervakken door lang- parkeerders worden ge bruikt. LEIDEN - Waarschijnlijk houdt niets de mens(heid) zo bezig als de dood. Tegelijkertijd gaat er voor velen een macabere fascine ring uit van het fenomeen 'zelf moord'. Zelfmoord gaat per defi nitie altijd over 'de ander'. Be treft het jezelf, dan is het niet lan ger mogelijk afstandelijk te refe reren aan 'zelfdoding'. Daarnaast is er het haast diabolisch gege ven, dat in vele landen het ple gen van zelfmoord strafbaar is. De staat in die landen meent ei genaar te zijn van de levens van haar burgers/onderdanen. Niets leek daarom beter dan gister avond een bezoek te brengen aan het LAK-theater, waar de toneel groep 'Fact' een stuk bracht over het 'Absolute Ik van Kleist' (kortweg 'Kleist' genoemd). De toeschouwer werd geconfron teerd met de laatste tien dagen voordat de in 1777 geboren Bern- hard Heinrich Wilhelm von Kleist op 21 november 1811, sa men met zijn geliefde Henriëtte Vogel aan de Wannsee bij Berlijn zelfmoord pleegde. Toneelauteur Peter te Nuyl heeft zich enerzijds laten leiden door de muziek van Ludwig von Beethoven en An ton Webern, die hij onder zijn Kleist-interpretatie zette en an derzijds door de processen-ver- OEGSTGEEST - Het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden heeft het bestuur van het Oegsgeester kinderpsychiatrisch centrum „Curium" geen toestemming gegeven om vier medewerkers van de polikliniek te ontslaan. Hierop hebben de polikliniekmede werkers, die op het punt stonden ontslagen te worden, het bestuur gevraagd of ze hun werkzaamheden mogen hervatten. Het GAB heeft het bestuur en de medewerkers laten weten dat de overlegde stukken onvoldoende aantonen dat de voorgenomen reorganisatie dient plaats te vin den en dat deze herindeling de juiste oplossing is voor het doel dat het bestuur beoogt. Het bestuur toonde zich in een eer ste reactie uiterst teleurgesteld over de beslissing van het GAB. Vooral omdat het in de besluit vorming niet werd betrokken. Het houdt momenteel nog vast aan de reorganisatieplannen, maar beraadt zich op dit moment over de laatste ontwikkelingen. Volgens één van de bestuursle den is om twee redenen een "zeer ernstige situatie" ontstaan. Eén van de redenen is de moeilij ke financiële positie van "Cu rium". De andere reden ligt in het persoonlijke vlak. Volgens het bestuurslid wordt het moei lijk werken in "Curium" als de ontslagen niet doorgaan. Zoals bekend kwam "Curium" langzaamaan steeds meer in fi nanciële moeilijkheden. Op de begroting van 1981 zou 450.000 gulden moeten worden gekort. De stichting Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ) had al laten weten de tekorten niet lan ger te willen betalen. Sluiting Volgens diezelfde COZ was een van de oorzaken van de financië le moeilijkheden de kosten van de groepstherapeuten. Het be stuur kwam daarop met uitge breide herindelingsplannen die onder meer als opvallendste punten het ontslag van zeven medewerkers en sluiting van de polikliniek inhield. Tot de ont slagen medewerkers behoorden topfunctionarissen: de genees heer-directeur, de chef de clini- que en de in loondienst werkende arts. Verder stond sluiting van de polikliniek en daarmee ontslag van een viertal medewerkers op het program ma, omdat deze kliniek te duur en niet echt nodig zou zijn. Naast de financiële problemen was er volgens de voorzitter van het bestuur, de heer De Geer, een foutief management geweest. Zo zou het aantrekken van een huis arts fout zyn geweest, omdat die niet "in een instituut als het onze thuishoort". niet genoeg voorzieningen op dit gebied zyn, temeer daar Leiden niet over een jeugdpsychiatri sche dienst beschikt. "Degenen die kinderen doorver wijzen voor behandeling op "Cu rium", zoals bijvoorbeeld de huisartsen, alsmede de regionaal inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, hebben steeds hun bezorgdheid geuit over met name de sluiting van de polikli niek en met verontrusting de reorganisatie op Curium ge volgd", aldus de medewerkers. Eerder kwam 24 leden van de Urgent en ABVA tegen de ontslagen en de opheffing van de polikliniek in het geweer. Nu hebben een aantal "verontruste medewerkers" opnieuw stelling genomen tegen de plannen. De groep dringt aan op een koers wijziging in de plannen van het bestuur, omdat volgens hen de polikliniek wel degelijk noodza kelijk is. Zij vechten de reden van het bestuur om de polikli niek op te heffen aan. Het be stuur voert als reden voor de op heffing aan dat er voldoende voorzieningen in de regio zijn om het poliklinieke werk over te ne men. Volgens de medewerkers is zelfs gebleken dat er juist wel grote behoefte is aan dergelijke ambu lante voorzieningen als de kli niek van Curium. Zij wijzen in dit verband op uitspraken van het Jeugd Welzijns Organisatie (een samenwerkingsverband van instellingen op het gebied van jongerenzorg) en op die van de heer Samson, directeur van de Medische Opvoedkundige bu reaus in de Leidse regio. Deze is van mening dat er bij lange na Volgens de groep is een gevolg van de huidige herindelingsplannen en de daarmee samenhangende onzekerheden, dat er nauwelijks meer kinderen worden aange meld. "De laatste tijd is dit pro bleem steeds een urgent punt op stuurgroepvergaderingen", al dus één van de medewerksters. Voor het eerst in het bestaan van "Curium" is er geen sprake van wachtlijsten, zo wordt verteld. Op het ogenblik zijn er zelfs een vijftal lege plaatsen. Dat zal naar mening van de medewerkers in de nabije toekomst oplopen tot 15 van de 54 plaatsen. "Daarmee lijkt de uitspraak van de voorzitter van het bestuur, de heer De Geer dat de doorgee fluikfunctie van de polikliniek niet nodig is en de behandelkli- niek zelf voor haar bedbezetting kan zorgen, achterhaald. Inmid dels lopen de schulden van het peperdure gezondheidscentrum met de dag op. Het valt nu te ver wachten dat het bestuur inziet dat het tot dusver gevoerde be leid geen perspectief biedt", al dus de groep verontruste perso neelsleden. Een scène uit "Monsieur de Pourceaugnac" (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN - Een woonboot in Leidse Zijlsingel is in de nacht van donderdag op vrij dag door een drietal krakers betrokken. Eigenaar van de boot is een uit Groningen af komstige student, die al ruim twee jaar bezig is om de boot te verbouwen. Volgens buurtbewoners kykt de eige naar echter slechts spora disch naar de woonboot om. Inmiddels heeft de politie over leg gepleegd met de officier van justitie. Vanwege de lan ge duur van de leegstand "in relatie tot de mate van ver bouwing" heeft zij besloten om (nog) niet te ontruimen. De eigenaar zal derhalve via de rechter moeten proberen om de drie krakers uit de boot te krygen. Politie-inspecteur Van Ooik be treurt het geen kijkje te mo gen nemen in de boot om zich van de situatie op de hoogte te stellen. "Dat komt de eerlijkheid alleen maar ten goede" aldus de inspecteur. De Kraakbond, die meehielp met de actie, heefi een be zichtiging bewust geweigerd. Leden van de Kraakbond zeggen bang te zijn dat de krakers door de politie wor den herkend. Een demonstratie i i "tewaterlating" in het vlinderbad. roepstoneel en zeker niet voor amateurs. De tintelende dialogen en situatieschilderingen van de Franse auteur verleiden tot over drijving van de komische ele menten. Daardoor komt de altyd aanwezige kritische onderlaag ofwel in het niet verzinkt, ofwel zwaar gechargeerd uit de strijd te voorschijn. Dat zijn intenties in de voorstelling van "Monsieur de Pourceaugnac" door de toneel vereniging Litteris Sacrum des ondanks overeind zijn gebleven, pleit enerzijds voor de ensemble techniek van de Leidse amateurs en anderzijds voor de wijze waar op regisseur Hein Snijders zijn bedoelingen op zijn spelers wist over te brengen. Op het toneel van de Leidse Schouwburg ontplooide zich gis teravond een spel dat geken merkt werd door een bijna cho reografische beweeglijkheid met een dialoogvoering die in tempo, ritme en zinsmelodie muzikaal geïnspireerd leek. Hieraan zal de cabaretroutine van Snijders evenzeer hebben bijgedragen als de muzikale "omlijsting", die het spel gevangen hield in een relati verende cirkel, gesloten door openingslied en slotensemble. Zowel in dit 'muzikale onderdeel als in de beide liederen die achtereenvolgens de medici en advocaten op de hak namen, hebben Snijders (tekst) en Jac ques an Egmond (muziek) te recht niet getracht een sfeer van authenticiteit op te bouwen. Ze probeerden veeleer op eigentijd se wijze aansluiting te vinden bij de algehele teneur van het stuk. baal, die na de dubbele zelf moord van Von Kleist en Hen riëtte Vogel zijn opgesteld. Eigenlijk was er m.b.t. Henriëtte Vogel sprake van een 'getrapte zelfmoord', omdat zy, in haar op dracht, door Von Kleist werd doodgeschoten. Daar waar Te Nuyl niet kon refereren aan ver slagen (bijv. de laatste dag voor de moord/zelfmoord) heeft hij zich gebaseerd op fragmenten van toneelstukken, verhalen en brieven van Bernhard Heinrich Wilhelm von Kleist. Fact heeft ook niet geaarzeld de projecties van Von Kleist ten aanzien van Mevrouw Stimming, de waarin (Agath Meulenbroek), Meneer Stimming, de waard (Ta- be Bas) en Louise Stimming, hun dochter (Maijes Benoist), die hy a.e.v. voor Marie von Kleist, C.M. Wieland (z'n vriend en nestor) en Louise Wieland (c.q. z'n voormalige verloofde Wilhelmine) versleet, in de totale dramatische handeling op te ne men. Alle bovengenoemde argu menten incalculerend en afwe gend, is het des te verbazingwek kender dat gisteravond een oer saaie, nauwelijks geïnspireerde voorstelling kon ontstaan. Alle handreikingen bleken tever geefs. BERT KOEKEBAKKER Het gevolg daarvan was onder meer dat de spelers van Litteris geen moment het gevaar liepen zich te vertillen en dat de zang niet ten koste ging van de pre sentatie. De kritiek van Molière op het qua- si-intellectualisme met name in de doktèrsscène (met Bob Hage- man als een subtiel nuancerende deH'arte-figuur) bleef zodoende ondanks het groteske geheel toch venijnige kantjes behou den. Minder navoelbaar voor een modern publiek en daarom wat op de achtergrond gehouden is de bespotting door Molière van de landadel. Kees Schutte zette de titelrol in al zijn domheid dan ook meer goedmoedig dan ver waand neer. Ook hier bleek weer dat ook amateurs in een gedisci plineerde uitvoering met subtie le nuanceringen tot voortreffe lijk komediespel kunnen komen. Het onvermijdelijke schelmenpaar dat met listig geïntrigeer de han deling op gang houdt, werd met veel flair vertolkt door Renate Meyer en Hein Snijders zelf. Het feit echter dat de regisseur hier ook een rol op zich had geno men, was misschien de oorzaak van een niet altijd even logische tekening van de sociale verhou dingen. De inventieve decors van Bob Hageman en de fleurige kostumering van Mar Buruma verdienen een apart woord van lof, maar het zijn slechts twee van de redenen waarom een be zoek aan de voorstelling van he denavond beslist de moeite waard is. PAUL KORENHOF ZATERDAG Leiden - Leids Vrijetijdscentrum, Bree- straat 66, optreden Judy Nylon en the Side, 21 uur. Augustinus - Rapenburg 24j 'Spothlight Het Vogelnest - Nachtegaallaan: volks dansen bij de Captains club, 19.15 uur. NZH-garage - Rijnsbr.rgerweg, start op tocht antieke autobussen door centrum, 15 uur; defilié bij Groenoordhallen, 15.45 uur; bezichtiging bussen by Groenoordhallen, 16-18 uur. Leids Vrijetijdscentrum - aktiedag te gen de leegstandswet met de film Chaos in de Rechtsstaat, 14 uur en 21.30 uur. Jazzzolder Hot House - optreden Het Rein de GraaffTDick Vennik Kwartet, 22 uur, zolder open 21 uur. Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - antiek en curiosamarkt, 9.30-17 uur. Leids Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vanaf 22 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Waag - Aalmarkt, antiek en curiosa- markt. 9-17 uur. Wassenaar - Nieuw Nyevelt, popgroep Natus, 21 uur. ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoor stelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19. ma t/m vr van 10-12 uur, tel. 122000. Zoeterwoude - Ons Huis, Zoeterwoude Jeugdtheater, 14.30 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwyk: za. J. Rus. Middelstegracht 131, tcL 132500; zo, F.B. Kruis, Klaproos 34. tel. 126371. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za, H.C. Jasperse, Witte Singel 72. tel 124961; zo, E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za, H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel. 121334; zo, E.H. Nieuwenhuis-Smalbraak, Bevrij dingsplein 60, tel. 768918. Voor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, V. Tol, Zwynenburg, Verhage: J.A. Ver- hage, Pluimzeggekreek 3, Leider dorp, tel. 133834. Spreekuur 11-11.30 uur in Gezondheidscentrum Meren- wijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - J. van de Leden, J. van de Beek, Hoofdstraat 8, tel. 894539; za en zo spreekuur van 12.30 tot 13 uur aan hetzelfde adres. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel. 152255. Voorschoten - za, A. Meiman, Leidse- weg 128a, tel. 2493; zo, C. Meyer, Rouwcooppark 11, tel. 2493. Wassenaar - Noord: M.F. v.d. Feen, van Polanenpark 128, tel. 18309; Zuid: J.N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. Warmond - L. Lempers, Churchilllaan 13. Voorhout, tel. 02522-10140. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondags dienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 29 tot 5 juni door Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, teL 121060; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66. tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktyk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Herme lijnvlinder 36. tel. 146686. B.H. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - IJ. Krol, Pres. Kennedy- laan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 768616. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Ryn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade, Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, teL Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - I. Zanting, Buddenborg- straat 7, Hillegom, tel. 02520-29060. „Wij Vrouwen Eisen" houdt demonstratie LEIDEN - De actiegroep 'Wy Vrouwen Eisen' gaat maandag avond in Den Haag demonstre ren tegen het poÜtie-optreden van 28 april toen in de residentie vrouwen die tegen de nieuwe abortuswet betoogden uit elkaar werden geslagen. In de Haagse gemeenteraad zijn vragen gesteld over het politie optreden van 28 april. Deze vra gen zullen in de raadsvergade ring van maandagavond worden besproken. Leden van de Leidse actiegroep 'Wij Vrouwen Eisen' vertrekken maandag om kwart over vijf vanaf het Leidse station naar Den Haag (HS) om daar in een demonstratieve tocht naar het Huygenspark te trekken. Daarna wordt er koers gezet naar het oude stadhuis aan de Groen markt waar de gemeenteraad om zeven uur gaat vergaderen. LEIDEN - Op feestelijke wijze is" gistermiddag de voltooiing gevierd van de afdeling fysische therapie van het Diaconessenhuis. Deze afdeling maakt deel uit van de nieuwbouw die op het moment bij het ziekenhuis wordt gepleegd. Zeer binnenkort verhuist de afdeling naar de nieuwe huisvesting. Het nieuwe onderkomen van fysische therapie bevat onder meer vyf massagekamertjes, een oefenzaal, een vlinderbad en kantoren voor de medewerkers en administratie. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor, Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54, 2300 AB LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorging van Telefoon 071-123143. Abonnementsgelden bl) vooruitbetaling te voldoen. BIJ automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 1 49.55 Per post f71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Adjunct-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) d. Ruygrok- Hooqeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio en televi sie, kunst) S.J. de Groot (geestell|k leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 Correspondenten: Leiderdorp R. Zaadnoordljk 071-121481. Oegstgeest H. Sonders 071-155854. Voorschoten J. Peeters 071-769935. Zoeterwoude R. Stevens 071-890847. D.J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers 01751-15816 Leiderdorp: F. Snijders.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2