In het land der blinden is de Femisbank koning Economie Extra Van derStee alsnog bekeerd: mes in belastingwetgeving P&HÏS! Beurs week I'M! a tTERDAG 30 MEI 1981 PAGINA 25 Als het in Nederland mogelijk zou zijn om geld te storten op een bankrekening, zonder dat de belastingdienst weet zou hebben van de rente die over dat geld wordt ontvan gen, dan zou veertig percent van de Nederlanders zo'n re kening nemen. Ruim twintig percent zou het overwegen. Dertien percent zou het prin- cipieel afwijzen. Als zo'n rekening niet bestaat en de fiscus zou de controle op belastingfraude uitbrei den. dan zou ruim twintig percent zijn geld in het bui tenland onderbrengen, tien percent zou het thuis bewa ren, elf percent in een safelo ket en zesendertig percent zou het gewoon op de bank laten staan. De lijn die in het onlangs ge houden onderzoek van bu reau Ogilvie opvalt, wijkt in wezen niet af van de bevin dingen van W.J. van Bijster veld, die in opdracht van de minister van financiën onder zoek deed naar belastingfrau de in Nederland. Tweederde van de belastingbetalers neemt het niet zo nauw met de wetgeving en heeft er geen moeite mee de schatkist geld te onthouden. Ogilvie verrichtte het onder zoek in opdracht van de Fe- mis-bank, de bank die eigen lijk geen bank is, maar zich wel bank noemt, omdat de naam "bank" in Nederland niet beschermd is en de melkboer op de hoek zijn zaak morgen ook zonder pro blemen tot bank zou kunnen omdopen. Als die melkboer dat doet op de manier van de Femisbank, dan is zijn kostje gekocht, dat blijkt wel uit bo venstaande onderzoeksresul taten. "Financiële oplossingen vin den voor belastingproble men. Hoe maak je zwart geld weer wit, hoe krijg je een schaduweconomie weer le gaal? Dat is mijn terrein", zo geeft het brein achter de Fe misbank Hendrik Owell in in terviews ruiterlijk toe. En zo is het maar net. De Femis bank kan veel worden verwe ten, maar niet dat men het daar betrachte dienstbetoon liever binnenskamers houdt. Lafhartigheid is Owell vreemd en waarom ook niet. de wetgever legt zijn bedrijf immers geen strobreed in de weg. De geschiedenis van de Femis bank heeft veel van een span nend jongensboek. Op 1 april 1977 duikt de naam in Neder land voor het eerst op als een kantoor wordt geopend in Baarle-Nassau, een veelbe sproken plaatsje in het Bra bantse, dat voor een deel op Nederlands en voor een an der deel op Belgisch grond gebied ligt. De anecdote wil dat de Nederlands-Belgi sche grens dwars door het hoofdkantoor van Femis loopt, zodat in Nederland kan worden gedaan, wat in België bij de wet verboden is en an dersom. Feit is in elk geval dat de naam "bank" in België wel is beschermd en dat de Femisbank voorbij de grens gewoon Femis heet. De bank staat in Nederland te boek als een zg. commandi taire vennootschap, met een vermogen van 1,- (meer dan dit symbolische bedrag is door de wet niet vereist), op gericht door H.J. Owell, ge boren in Den Haag, maar woonachtig in Liechtenstein, belastingparadijs bij uitstek. In Luxemburg is een soortge lijke bank onder de vleugels van Owell al sinds 1970 ope rationeel. De lijn van de Ne derlandse Femisbank naar oprichter Owell is echter moeilijk meer te trekken. De bank wordt officiéél ge stuurd vanuit de Femisbank in West-Indië. Van daar lopen echter weer verbindingen naar Liechtenstein, naar op richter Owell. Een ingewik kelde constructie, dat moet gezegd, maar uit juridisch en belastingtechnisch oogpunt uitermate voordelig. Bekendheid dankt de Femis bank vooral aan het tussen tijds verzilveren van spaar- brieven. In 1974 begonnen de banken met de uitgifte van spaarbrieven aan toonder (niet op naam). Tegen beta ling van bijvoorbeeld dui zend gulden kon zo'n waar depapier worden gekocht. De koper legde zich vast het pa pier pas na vijf jaar weer in te wisselen en in ruil daan-oor kreeg hij van de banken een hoge rente. In vijf jaar tijd kon het totaalbedrag van spaarbrief plus rente zijn op gelopen tot vijftienhonderd gulden. Vijftig percent winst dus voor een belegging zon der risico en voor een beleg ging die door de fiscus niet kon worden achterhaald. De brief stond immers niet op naam. Weliswaar is op het aangiftebiljet inkomstenbe lasting de vraag naar het be zit van spaarbrieven opgeno men, maar geen haan die er naar kraait als de zaak wordt verzwegen. Ruim tien mil jard gulden, negen percent van het totale spaartegoed van Nederland, was vorig jaar in spaarbrieven aan toon der belegd. Zomer 1979 zag de toekomst er voor de spaarbnefhouders plotsklaps minder zonnig uit. In het parlement gingen stemmen op om de fraude met spaarbrieven aan banden te leggen, door het bezit uit de anonimiteit te houden Ju ridisch geen eenvoudig kar wei. Bij het kopen van de brief wordt immers een ver bintenis aangegaan waarvan de anonimiteit wezenlijk be standdeel vormt; zo'n verbin tenis zou door de banken niet eenzijdig kunnen worden op gezegd Ondanks die moei lijkheid kozen veel spaar bnefhouders eieren voor hun geld en wilden van hun bezit af Bij de banken lukte dat niet (de Nederlandsche Bank verbiedt tussentijdse verzil vering). de Femis bank ech ter deed het wel. Deze bank staat niet ingeschreven bij de Nederlandsche Bank en is om die reden niet aan de re gels gehouden. Femis betaal de uit. uiteraard niet. zonder daar zelf financieel voordeel bij te hebben, maar de spaar briefbezitters waren allang blij. Hun veelal zwarte geld was veilig gesteld; er kan rus tig naar een nieuwe bestem ming worden uitgekeken Telebankieren Het nieuwste project van de Fe misbank heet "Telebankie ren". Met de privacy van de klant is het bij de gewone banken maar slecht gesteld, vindt Femis. een willekeuri ge bankbediende kan zich in het saldo van iedere klant verdiepen en dat moest niet mogen. Uitkomst voor potte- kijkers biedt een koffertje, waarin een draagbaar appa raat dat telefonisch bankop drachten kan doorgeven aan de computer van Femis. Geen mens die er aan te pas komt. behalve de opdracht gever zelf. Staat een reke ninghouder rood. dan is er een signaal van de computer en komt de mens er toch aan te pas. maar dat is dan eigen schuld van de rekeninghou der Deze moet overigens om dit soort narigheden te voor komen wel een garantiebe drag van negen mille storten, zodat het signaal pas over hoeft te gaan als ook dat be drag is opgesoupeerd. Over de handel in spaarbrieven kunnen we kort zijn. Dat kan en dat mag Minister Van der Stee heeft de Tweede Kamer duidelijk gemaakt dat Ferms niets illegaals doet; er is im mers geen sprake van een in schrijving bij de Nederland sche Bank. Wat het 'telebankieren' betreft' dat het kan mag bij de huidi ge stand van de technologie nauwelijks nog als wonder worden aangemerkt. Of het ook mac is nog onduidelijk. Belangrijke vraag is natuur lijk of Femis. net als alle an dere banken, bij de fiscus opening van zaken moet ge ven over het reilen en zeilen van haar cliënten Moet dat. dan heeft "telebankieren"* weinig zin. Hoeft dat niet dan heeft de belastingdienst er weer een zorg bij en de Femis een hoop klandizie. Justitiële autoriteiten hebben de zaak in onderzoek: Femis is deze week met het "telebankie ren" begonnen. TON VAN BRUSSEL De verkiezingen zijn achter de rug. De formatie van een nieuw kabinet staat voor de deur. Aan de vergadertafel wacht de onderhandelaars straks een forse papierwin kel. De zittende regering heeft immers een half jaar geleden aangekondigd tij dens de kabinetsformatie een overzicht op tafel te leg gen van alle begrotingspos ten die voor bezuiniging in aanmerking komen. In die stapel suggesties voor nieuw beleid is er ook één van een clubje ambtenaren van het ministerie van finan ciën. Een nu nog geheime no ta, waarin voorstellen en sug gesties voor een ingrijpende herziening van het belas tingstelsel. Een onderwerp dat in de achterliggende ver kiezingsstrijd hoegenaamd geen aandacht heeft gekre gen, maar waarvan de behan deling nauwelijks nog uitstel kan verdragen. Professor Hofstra, de socialisti sche minister van financiën in het derde kabinet Drees, vatte de problemen vorige week tijdens de jaarvergade ring van de inspecteurs van de belastingdienst nog weer eens kernachtig samen: "De laatste jaren is de toestand voor onze belastingheffing steeds zorgwekkender ge worden. De wetgeving is zo ingewikkeld dat veel belas tingplichtigen niet meer in staat zijn hun eigen aangifte biljet in te vullen. De belas tingfraude neemt hand over hand toe. De onderbezetting t_ bij de belastingdienst maakt een effectieve controle onmo gelijk. Dat alles levert de schatkist onaanvaardbare verliezen opDoor deze zorgwekkende ontwikkeling groeit in de belastingdienst een gevoel van machteloos heid en frustratie". Hofstra's betoog beoogde een tweeledig effect. Een hart on der de riem van het moedelo ze inspecteursvolk en een signaal naar de buitenwacht, naar regering en parlement. Aan beide bestaat behoefte. Gezien de hardnekkigheid waarmee de vuile was aan de gevel wordt gehangen, lijkt de arbeidsvreugde in de be- tonkolossen van 's Rijksbe lastingen de grenzen van het toelaatbare te hebben over schreden. Vreemd is dat niet. Veel meer dan voor de da dendrang van politiek Den Haag is bewondering op zijn plaats voor de niet aflatende energie waarmee mensen als Hofstra al sinds jaar en dag met hun boodschap door het land trekken. Want dat is het tragische aan zijn rede van vorige week; had hij er in zijn archief één van vier of nog langer geleden opgedoken, dan was dat niemand opge vallen. Maken we de balans op, dan blijkt vooral de inkomstenbe lasting mikpunt van kritiek. Daarbij gaat het zowel om de tarieven, als om de aftrekpos ten, die bij het bepalen van het belastbaar inkomen kun nen worden gehanteerd. Een belasting van 72% (het ma ximumtarief dat over de top van het inkomen moet wor den betaald) wordt als te hoog ervaren; de onuitputte lijke reeks van aftrekposten leidt er aan de ene kant toe dat zelfs weldenkende Ne derlanders er niet meer mee overweg kunnen en heeft aan de andere kant tot gevolg dat niet eens de kwaadwilligste landgenoten tot belastingont wijking en belastingontdui king overgaan. Voor de schatkist heeft dat twee gevolgen: belastingont duiking leidt tot een vermin derde opbrengst. Maar iedere Nederlander die verzuimt bij het invullen van zijn aangifte biljet de hulp van een des kundige in te roepen loopt grote kans te veel belasting te betalen. En daar heeft de schatkist uiteraard baat bij. Het geldende systeem van af trekposten werkt op die ma nier een ongelijkheid in de hand: de slimste landgeno ten, niet gehinderd door een sprekend geweten, kunnen aan de belasting een aardige duit verdienen, ten koste van de Nederlanders die de zaak wel naar eer en geweten po gen af te werken of met af trekposten niets te maken hebben, omdat ze alleen loonbelasting betalen. Aan die wildgroei in het aantal af trekposten heeft Nederland, hoe vreemd dat ook mag klinken, een notering te dan ken in de top vijftig van de belastingparadijzen in de we reld. De problematiek van hoge ta rieven en aftrekposten is niet uniek. In Engeland bijvoor beeld is een min of meer ver gelijkbare situatie aan de or de. Dat bracht het befaamde opinieweekblad "The Econo mist" een aantal jaren gele den tot het volgende voor stel: schaf alle aftrekposten af en verlaag de inkomsten belasting tot vijftien percent, dan blijft de opbrengst gelijk. De Leidse belastingdeskundi ge en publicist Flip de Kam las dat idee en bewerkte het in zijn boek "Betalen is voor de dommen" naar de situatie in Nederland. Voor hem stond voorop dat het principe van betalen naar draagkracht in onze belastingwetgeving (wie meer verdient betaalt ook een hoger percentage) gehandhaafd moest blijven. De Kam stelde in zijn boek een basistarief voor van vijf tien percent en een maxi mumtarief van 60% (12% la ger dan nu). Als dan ook alle aftrekposten zouden worden afgeschaft, zou ook hier de opbrengst voor de schatkist gelijk blijven. Gevolg: nie mand gaat er op achteruit, al leen de fraudeurs die zich niet meer naar hartelust met aftrekposten kunnen uitle- Het voorstel van De Kam is tot voor kort onbesproken geble ven. Maatregelen van de overheid kwamen neer op uitbreiding van de belasting dienst om meer controle mo gelijk te maken, acties van de Fiscale Inlichtingen en Op sporingsdienst in de horeca en bij makelaars en de aanpak van spaarbrieven aan toonder (zie elders op deze pagina). Wel actviteiten dus. maar de wortel van net kwaad, dc wetgeving zelf. bleef daarbij onverlet De tegelijk met minister And- riessen teruggetreden staats secretaris van financien Nooteboom moet genoemd worden als zo ongeveer de enige bewindsman die zich de afgelopen jaren met meer heeft bezig gehouden dan symptoombestrijding. De zg. "reparatiewetgeving" (her ziening van de belastingwet geving) werd door hem met een opmerkelijke voortva rend aangepakt, maar zijn tijd was beperkt. Een werkelijke fundamentele herziening van de wetgeving is echter ook onder Noot- boom nimmer beleidsuit gangspunt geweest. Ook na de publicatie van het eerste onderzoek naar belasting fraude in Nederland door W.J. van Bijsterveld (twee van de drie Nederlanders frauderen, zo luidde de voornaamste conclusie), ook na dat onderzoek wilde mi nister Van der Stee daar nog niets van weten Een week voor de verkiezingen echter bleek ook Van der Stee de reparatiewetgeving onvoldoende medicijn tegen het kwaad te vinden. Bijna een jaar later blijkt Van der Stee van gedachten ver anderd. In een gespek met verslaggevers van het week blad De Tijd zegt hg onder de kop: belastingen drastisch omlaag, maar dan ook geen aftrek meer: "Het inkomsten belastingsysteem is verziekt. Failliet gaat me te ver, maar wel zeer uit de hand gelopen We moeten naar een tanef dat veel lager is en waarbij het aantal mensen dat behalve loonbelasting ook inkom stenbelasting moet betalen, drastisch wordt verminderd Het maximumtarief moet naar 6()'< Als ik in de komen de periode minister van fi nancien zou of zal zijn zou ik er veel over hebben om dat nieuwe stelsel voor "85 te rea liseren... Zo'n tariefsverla ging kost geld en dat moet onder meer worden betaald uit beperking en afschaffing van aftrekposten" Het wel aardig om die uistpra- ken te vergelijken met cita ten uit een gesprek met Van der Stee dat vorig jaar juli in deze krant werd afgedrukt. Vraag: Bijsterveld ontdekte dat de meeste Nederlanders frau deren. U komt met extra con trole. Los je het daar nu nog mee op of moet het systeem eigenlijk op de helling'' Antwooid: "Nou nee, niet op de helling. Ik voel er veel voor om in de aftrekposten een plafond aan te brengen, een maximum Dat is niet nieuw, dat gebeurt in het bui tenland ook. Neem je die maatregel, dan loop je inter nationaal wat meer in de pas en dat heeft voordelen voor de kapitaalvlucht" In het gesprek zegt Van der Stee het tanef van 72% ook w< I hoog tc vind< n. maar /egt hij in reactie op de suggestie van een maximumtarief van 60%: "Het is nog maar de vraag of mensen die 72% be talen en frauderen, daar op eens mee ophouden als het 60% wordt" De nota die op het ministerie is opgesteld en in de formatie op tafel komt. is vooral ge schreven om te voorkomen dat bg een eventueel vertrek van Van der Stee weer jaren voor wetgeving verloren gaan. En die kans is bg elke wisseüng van de wacht groot, want zelfs Van der Stee. die al eerder als staatssecretaris op financien had gewerkt, heeft de kritiek van de in specteurs lange tijd naast zich neergelegd met het argu ment dat hg "nog maar net op deze stoel" zat door C. Wagenaar AMSTERDAM - De beursweek voor New York en Amsterdam !was gebroken door een nationale ren een christelijke feestdag. iGeen week dus voor een bepaal de tendens, maar gezien de feiten ^op binnenlands- of internatio naal politiek terrein, toch wel zeen belangrijke week. Vooral Wall Street liet we! degelijk een tendens zien en die was duidelijk omhoog gericht. Amsterdam beleefde een verkie- zingsweek, die op de beurs moest worden verwerkt. Veel le verde dit evenwel niet voor de koersontwikkeling op. Maar Wall Street was krachtig in herstel, nadat de vorige week een verlies van rond 10 punten had opgele verd. Na maandag gesloten te zijn geweest, begon de beurs dinsdag met een krachtige op mars naar de 1000, waarvan het peil toen nog zo'n 25 punten ver wijderd stond. Al snel werd de hoogste stand van de mei maand .ingenomen. De oorzaak van Wall Street's plot seling optimisme was tweerlei. jDp de eerste plaats een aanwij zing voor een duidelijke inflatie- Vermindering en verder het be loop van de deze week gehouden conferentie van de OPEC-lan- den. Daar werd. na veel touwtrekken, een belangrijke overwinning door Saoedi-Arabië behaald, want ook de haviken onder de olieproducerende landen, legden zich bij het bevriezen van de hui dige prijzen neer. Zelfs het be roep op Saoedi-Arabië zijn lagere olieprijzen te laten optrekken tot het niveau van de rest van de OPEC-landen, werd niet gehono reerd. Ook weigerde dit land zijn huidige, hoog opgeschroefde produkte te verminderen. Wel besloot de rest van de OPEC- landen hun olieproduktie te ver lagen, om zo de overschotten op de wereldmarkt en daarmee de neerwaarts gerichte druk op de olieprijzen wat te verminderen. Aangezien deze overschotten nog altijd enorm zijn, zal van die verminderde pnjsdruk voorlopig weinig terechtkomen. Saoedi- Arabië had zelfs liever gehad dat zijn mede-leden van het OPEC- kartel tot prijsverlagingen waren overgegaan. Maar voor Amerika, dat nog altijd veel olie invoert, was het besluit tot het onveranderd houden van de olieprijzen toch een belang rijk pluspunt. Overigens dient niet te worden vergeten dat de olielanden door de forse koers stijging van de dollar, die dit jaar ten opzichte van vele andere va luta al ruim 20 procent bedraagt, op zich al een flinke inkomsten stijging boeken, omdat de olie nog altijd tegen dollars wordt af gerekend. Nederlandse autorijders ondervin den dat vrijwel dagelijks, want omdat de prijsdalingen op de oliemarkten minder zijn dan de koersstijging van de dollar, moe ten wij de laatste maanden regel matig meer voor de benzine beta len. Voor Amerika een gunstige ontwikkeling, die in Wall Street feestelijk werd gevierd. Ditmaal nog in de hand gewerkt door het bericht dat de inflatie in april maar 0.4 procent heeft bedragen, op 5 procent jaarbasis. In maart bedroeg de gemiddelde prijsstij ging nog 0,6 procent, zodat er zich een dalende tendens voor doet. Nu ook de geldhoeveelhcid in om loop daalt, is de hoop gestegen dat eindelijk een top in de rentes tijging in zicht is, nadat het vorig weekeinde de grote banken hun rentetarieven opnieuw met een half procent verhoogden tot 20,5 procent. Deze hoop nam toe. toen een van de grote bankc-n donderdag een balletje opwierp om de rentemarkt te testen met een renteverlaging tot 20 pro cent. Afnemende inflatie en toch ex treem hoge rente duwden deze tweek de Amerikaanse dollar verder omhoog. In Amsterdam golden al prgzen van boven de f2,60, nog in de hand gewerkt door een aanhoudende druk op dc Franse frank. Deze ontwikke ling kreeg zijn weerslag op de Amsterdamse obligatiemarkt, waar vooral na het bekend wor den van dc verkiezingsuitslag een flauwe stemming heerste De Staat zou op de onderhandse markt al tegen rentepercentages van rond 12,5 procent lenen en dit had een zware druk op de 12 procent-staatsleningen tot ge volg. De hypotheekbanken brachten de afgifleprijzen van hun 12,5 pro cent-pandbrieven terug van 101 op 100 procent, maar zullen ge dwongen zgn nog verder naar beneden tc gaan. Velen zien 13 procent-pandbrieven in het na bije verschiet op de beurs ver gt hijncn Direct zichtbare invloed had de verkiezingsuitslag overigens niet op de Amsterdamse beurs Al leen liet dc obligatiemarkt, zoals reeds opgemerkt, een flauwe stemming zien Beduchtheid voor een lange formatieperiode, die funest kan worden voor de berooide staatskas, bracht ang stige verkopers met obligaties aan de markt Daarbij komt dat de bccgfcring van de begrotingstekorten tot steeds alarmerender uitkomsten leidt, waarvan het bedrag, vol gens beweringen, nu al opgelo pen zou zgn tot 30 miljard gul den. Een zekere ongerustheid lijkt echter wel op zgn plaats, als dc huidige dcmissonaire en daar door vleugellamme regering te lang op zijn opvolger moet wach ten Dat de gulden in dit vacuum ernstig bedreigd kan worden, is duidelijk. De aandelenmarkt bleef deze week vrij kleurloos terzgdr Er ging ook niet veel om. Alleen KLM volgde Wall Street en trok naar nieuwe hoogterecords West- land Utrecht moest, op het bar slechte eerste kwartaal, zo n f 5 afstaan. Dc grote investeringen die Wegener voor dc boeg heeft, kostte het aandeel zo'n f3. maar Ballast-Nedam steeg ongeveer f5 op de grote bouwopdracht in Saoedi Arabi

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25