Gravin „Buitenlanders jaloers op koningshuis" Handel heeft meeste baat bij verhuizing van Beatrix ESBH y SATERDAG 30 MEI 1981 PAGINA 23 DEN HAAG - Geen koeler, aristocratischer stad in Nederland dan Den Haag. Stijve chic overheerst in het dure winkelgebied tussen het Paleis Noordein de, de gebouwen van de Raad van State, parlement, Hoge Raad en Paleis Lange Voorhout. Tegenover het platte Haags van het duo Jacobse en Van Es staat een even wijdverbreid accent van de adel en de groepen die daar graag tegen aan leunen. Wie verwacht dat deze deftige stad koningin Beatrix een warme, hartelijke ontvangst bereidt als ze hier midden augustus komt wonen in het paleis Huis ten Bosch, vergist zich. Den Haag is vanouds de hofstad geweest maar op een enkeling na is er geen inwoner die uitbundig blijk geeft van zijn enthousiasme voor het herstel van de traditie. Geen plannen Algemeen Haags Comité, organisator van volksfeesten en alles wat een levendig Den Haag ten goede komt, heeft geen plannen voor een groots onthaal van de vorstin. Het blijft bij het aanbieden van een „bloemetje". Wel, dat moet gezegd, een boeket van fors for maat. Te harer ere wordt voor het eerst najaren weer een hofstad- bloem-tentoonstelling georganiseerd in augustus. Gehoopt wordt dat Beatrix bij de opening zal willen zijn. Aan iets meer wordt volgens een woordvoerder niet gedacht. Suggesties van individuele Hagenaars zijn niet binnengekomen. De gemeente heeft voor 13 augustus een welkomsfeest gepland in het Congresgebouw. De gemeente zal niet met Beatrix gaan „pronken". Woordvoerder Sybrandy: „In Den Haag gebeuren veel dingen en straks woont er toevallig ook een koningin". Typerend zijn de reacties op de middelbare school die is uit verkoren onderwijs te geven aan kroonprins Willem Ale xander en zijn twee jongere broers. Het bestuur en dage lijkse leiding van de school voelen zich vereerd maar ge ven aan dat de prinsjes ge woon mee zullen draaien in het normale rooster. De leer lingen van de school uiten openlijk hun twijfels aan de komst van het koninklijke drietal. Als voornaamste ge volg vrezen zij strengere les sen, strakker toezicht en min der leuke schoolfeesten. Belangrijk probleem voor hen is de dagelijkse omgang met het drietal: „Hoe moet je ze n, hoogheid soms?". De koninklijke wachtkamer Spoor krijgt een opknapbeurt. het treinstation Hollandse De gereserveerde houding van de Hagenaars laat ook geen openlijke protestacties toe. De verhuizing van Beatrix van Drakesteijn naar Den Haag kost miljoenen. Het woonpaleis Huis ten Bosch wordt gereedgemaakt voor de komst van koninklijk gezin en hofhouding. De tuin van het paleis, geliefd wan deloord voor buitenlandse toeristen is al afgesloten. Het paleis Noordeinde, midden in de stad, wordt voor ruim 60 miljoen gulden gerestau reerd. Dit paleis wordt het „kantoor" van Beatrix, een kantoor dat letterlijk tot in de kleinste vertrekken is voor zien van luxueuze aankleding die oude tijden, toen konin gen nog oppermachtig waren, doen herleven. De tuin van paleis Noordeinde blijft ove rigens wel gewoon open voor publiek. En dat is zeker géén overbodige luxe in dit verste delijkt gebied. Voor driehonderdduizend gul dens wordt eveneens geres taureerd de koninklijke wachtkamer bij het oude sta tion Hollands Spoor. Niet de Nederlandse Spoorwegen be taalt dat maar het rijk. In som ber getinte ruime wachtka mers kan de koninklijke fami lie of haar gasten hier via een aparte in- en uitgang op trei nen wachten. Die aparte in gang is belangrijk. De omge ving van het station, midden in een afbraakbuurt, valt be hoorlijk uit de toon. De NS zal Het is met alle bedrijvigheid vooral de handel die profi teert van de koninklijke keu ze voor Den Haag. Restaura teurs hebben handenvol werk aan het opknappen van oude wapenschilden en borden waarop het in ver verleden verdiende predikaat „hofle verancier" prijkt De toeristische promotie van de stad vaart er wel bij De VVV gaat volgens woordvoerster mevrouw Baan niet zo ver als in Engeland Daar kunnen Amerikaanse toeristen een „koninklijk" reisje boeken waarin een bezoekje aan dc aanstaande schoonmoeder van prins Charles is opgeno men. „Zoiets zou in Neder land nooit mogelijk zon De koninkloke familie is gesteld op privacy We gebruiken het in onze campagnes wel heel veel dat Den Haag weer de re sidentie is", zegt mevrouw Baan Volgens haar spreekt het vooral buitenlanders aan die het in eigen land met een gekozen president moeten doen. De geijkte stadsrondnt heet in Den Haag „Royal Tour". Op genomen in die Tour is het pa leis Lange Voorhout dat als voorlopig werkadres van ko ningin Beatrix dient Steevast wordt daar even gepauzeerd, vooral als de vlag in top wap pert ten teken dat de koningin binnen is. Lyrisch worden de vakantiegangers als ze toeval lig de koningin in of uit zien stappen Met verbazing wordt opgemerkt dat slechts twee marechaussees de ingang be waken en dat de Hollandse koningin blijkbaar zomaar op straat loopt Die verbazing zal een gemiddeld Hagenaar niet tonen Meer waarschijnlijk loopt die haar beleefd groe tend voorbij*: JOSÉ SMITS DEN HAAG (GPD) - De voor zitster van de Haagse oranje vereniging "Oranje Hofstad" kan zich op geen duidelijker manier presenteren. „U her kent mijn huis direct aan de vlag die uithangt en aan an dere Oranjeattributen". Die andere attributen zijn een strook oranje tulpen in de voortuin. Onder haar deurbel op haar rijtjeswoning in een rustige Scheveningse straat is een visitekaartje geprikt: douairière gravin M.H. van Limburg Stirum Hoeufft-van Velsen. Over de adelijke titel die ze op papier zo uitbundig voert wordt niet gesproken. Des te meer over koningin Beatrix die in augustus in Den Haag komt. Mevrouw Van Lim burg Stirum zag met spijt in haar hart dat juist de residen tie al sinds jaren geen Oranje vereniging meer had. Toen vorig jaar de nieuwe konin gin aankondigde in Den Haag te gaan wonen achtten de 75-jarige gravin en enkele getrouwe Oranjevrienden de tijd rijp voor de vereniging „Oranje Hofstad".- Het doel van de vereniging („officieel opgericht en ko ninklijk goedgekeurd", bena drukt de voorzitster) is een voudig: uiting geven aan het gevoel van verbondenheid met het Huis van Oranje. De middelen al evenzeer. Bij speciale gelegenheden, zoals prinsjesdag en koninginne dag, presenteert de vereni ging zich. Het programma van Oranje Hofstad op de laatste koninginnedag bij voorbeeld bestond uit een dienst in een kerk: „Geluk wens, gebed voor H.M. Ko ningin Beatrix en heel het Koninklijk Huis". Binnenshuis wordt de liefde voor het gezin van Beatrix en Claus geuit via talloze por tretten, geborduurde beelte nissen, tegeltjes en kopjes met een koninklijk gezicht erop. Daartussen ook een groepsfoto waarop voor de gravin twee gezichten van be lang zijn: die van koningin Wilhelmina en haar grootva der. Echt veel leden heeft de vereni ging niet, slechts tweehon derd, op een kleine half mil joen Hagenaars. Het aantal is al in het eerste jaar uitgedund na een interne ruzie. „Maar het groeit", verzekert de gra vin. De weerstand van tegen standers trouwens ook. Ze krijgt dreigbrieven maar die gooit ze ongezien in de prul De Haagse douairière M.H. van Limburg Stirum. lenbak. Een auto van een me debestuurslid is eens bescha digd. Toch is Den Haag volgens haar een stad die uiterst geschikt is als woon- en werkplaats voor de vorstin. Niet zo on rustig als Amsterdam kan ziin. Zij is ervan overtuigd dat de protesten tijdens de kroningsplechtigheid vorig jaar in Amsterdam ook alleen maar afkomstig waren van „enkele drugsgebruikers, schorem en tuig". Ze was zelf op De Dam, die dag en later in de Grote Kerk. Nog kookt zij van woede als ze vertelt van het „prachtige kordon" van de politie rond De Dam en dat daarbinnen enkelen de sfeer wilden verpesten. Er zou wat haar betreft best har der opgetreden mogen wor den door de politie. Ondanks haar hoge leeftijd ging zij op De Dam een van de antimo narchisten zelf te Ujf met haar paraplu. Nederlanders zouden best wat meer waardering mogen to nen voor het Huis van Oran je, vindt zij. „Ik ben geen mo narchist", verklaart ze, „maar meer een orangist. De grote verdiensten van de Oranjes is dat ze door vyf eeuwen heen geholpen hebben tot deze de mocratie te komen. Ik heb nu drie koninginnen persoonlijk gekend. Ze hebben het lang niet slecht gedaan Ze zijn niet onfeilbaar Het zijn ook maar mensen met gebreken", geeft de gravin toe. Maar toch wel bijzondere mensen. „Wil lem de Zwijger Hij M toch alles voor zijn land over gehad. Zijn laatste bede, toen hij vermoord werd. was nota- bene een gebed voor het volk! Mensen hebben iets no dig om omheen te staan Ik merk het vaak aan buitenlan ders. Die zijn gewoon jaloers op ons koningshuis. Men be gint terug te komen van pre sidenten die alleen maar voor het eigen straatje vechten". Beatrix sprak ze onlangs op een entvangst van oranjever enigingen ..Ik heb DMV g- woon gevraagd of ik aan haar voorgesteld kon worden". Dc gravin trilde van opwinding, bekent ze, toen dat mogelijk bleek. „Ze bleek zo aardig cn ontwapend. Ze kan mensen zo op haar gemak stellen", is het waarderende oordeel Zich met zijn allen rond het ko ningshuis t ban ii goad voor de opbouw van Neder land. De economische toe stand baart ook de gravin zor gen. De jeugd is vaak te lui volgens haar Echt trouwen hoeft niet meer, maar zij heeft respect voor jonge men sen die willen werken voor eigen gezin. Zoals ook de ko ningin zo hard werkt: „Het moet een sterke vrouw zun". De woonlasten zijn de laatste jaren enorm gestegen. De for se stijgingen van de energie prijzen, van de gemeentelijke belastingen en van de huren wanneer u althans in een huurwoning woont - zijn hier de oorzaak van Wanneer u bewoner bent van een zelf standige huurwoning dan heeft u bijna zeker een dezer dagen een schrijven van uw verhuurder ontvangen, waar in deze een voorstel tot huur verhoging doet. Hoewel het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening begin mei in een pagina-grote advertentie in diverse kranten een tame lijk uitvoerige toelichting heeft gegeven op de regeling voor bepaling van huuraan- passingen, hebben wij over dit onderwerp toch nog veel vragen voorgelegd gekregen. Vandaar dat we in dit stukje wat nader ingaan op de rege ling. We besteden met name aandacht aan de mogelijkhe den die u als huurder heeft om bezwaar te maken tegen een huurverhoging. Bezwaargronden Het percentage waarmee de huur normaliter mag worden verhoogd (de zgn. trendmati ge huurverhoging) wordt jaarlijks voor de minister vastgesteld. Voor 1981 is dat percentage gesteld op 6 Dat betekent overigens niet dat de verhuurder de huur niet met meer dan 6 zou kunnen verhogen. Hij kan dat doen wanneer de huur prijs te laag is in verhouding tot de kwaliteit van de wo ning. Ook het omgekeerde geldt: is de huur in verhouding tot de kwaliteit te hoog, dan mag de verhuurder slechts een gerin gere of zelfs geen huurverho ging berekenen. Of de ver huurder dat dan ook doet en dus toch niet de normale 6 verhoging berekent is een an der punt, waarover uiteinde lijk de huurcommissie zal moeten oordelen als verhuur der en huurder het niet eens worden. De gronden waarop u bezwaar tegen de huurverhoging kunt maken zijn de volgende: 1. In de eerste plaats kunt u de huurverhoging weigeren als er sprake is van zgn. "nul punten". Nulpunten zijn ern stige gebreken of tekortko mingen die een huurverho ging uitsluiten. De lijst met nulpunten is te vinden in dc brochure van het ministerie over huuraanpassing per 1 ju li 1981. Als het goed is is die brochure op dit moment verkrijgbaar o.m. op het stadhuis, bij de huurcommissie en ons insii- tuut. (adres: Schuttersveld nr. 9). Het gaat bij nulpunten bijvoor beeld om zaken als het ont breken van een toilet, het an- wezig zijn van een aanschrij ving van de gemeente tot het verrichten van achterstallig onderhoud of het aanbren gen van verbeteringen; ook een vochtplek groter dan een kwartvierkante meter dan wel een stuk verrotte vloer kan een nulpunt opleveren 2. In de tweede plaats kunt u de huurverhoging weigeren als u van mening bent dat de huuraanpassing hoger is dan de zgn. puntenstelling rechtvaardigt. De kwaliteit van huurwoningen wordt na melijk bepaald aan de hand van een puntenstelsel. Dit puntenstelsel kunt u vinden in de hierboven genoemde brochure. Als u aan de hand van dat puntenstelsel de kwaliteit (in punten uitge drukt) van uw woning heeft bepaald, kunt u vervolgens in het "schema voor huuraan- passingen" (dat in dezelfde brochure is opgenomen) vin den wat voor uw woning een redelijke huurverhoging is. Het kan dus best zijn dat uw re kensom een andere uitkomst heeft dan u op grond van de voorgestelde huurverhoging zou mogen verwachten 3. Een derde grond waarop u zich kunt beroepen betreft gebreken of tekortkomingen in de toestand van de woon ruimte die het woongenot ernstig schaden. Om u met succes op deze grond te kunnen beroepen, moet u de gebreken wel aan de ver huurder gemeld hebben voordat u de aanzegging tot huurverhoging ontving. An ders loopt u de kans dat de huurcommissie later zegt: de verhuurder was niet op de hoogte van de klachten, dus heeft hij die ook niet kunnen verhelpen Het verhogings- voorstel kan dan door de huurcommissie ondanks aanwezige gebreken - toch redelijk gevonden worden. Heeft u m.a.w. uw verhuur der tot nu toe niet op de hoogte gesteld van eventuele gebreken, dan is de aanwe zigheid ervan geen reden om de huurverhoging niet te be talen. Hoe concreet te handelen? Wij bespreken eerst het geval dat de verhuurder u een huurverhoging van 6 (of eventueel minder) heeft aan- ge/igd Wanneer een (of meer) van bo venstaande gronden aanwe zig zijn, kunt u uw bezwaren tegen de huurverhoging bin nen 6 weken na de voorge stelde ingangsdatum (bij in gangsdatum 1 juli moet dat dus vóór 12 augustus) van de huurverhoging duidelijk om schreven aan de verhuurder kenbaar maken. Dit moet u doen via een speciaal formu lier (D 1066) dat u O m kunt verkrijgen op het stadhuis en bij de huurcommissie. Gebruikt de verhuurder voor de aanzegging van de huur verhoging formulier (D 1065), dan kunt u uw bezwaren op de achterkant van dat formu lier kenbaar maken en het formulier als bezwaarschrift aan de verhuurder tcrugstu ren. U doet er v. r taodifl tan een kopie van uw bezwaar- tinft te bewaren. Als de verhuurder de verho ging - ondanks uw bezwaren toch wil doorzetten, dan moet hij binnen 12 weken ge rateld vanaf de voorgi hls ingangsdatum (bij 1 juli is dat dus vóór 23 september) de huurcommissie verzoeken of deze zijn verhogingsvoor stel nogmaals onder uw aandacht wil brengen. De huurcommissie zendt u daarop het verhogingsvoor stel toe U moet dan binnen 6 weken (na de verzending van dc kennisgeving van de huur commissie) aan de commis sie berichten waarom u het verhogingsvoorstel niet rede lijk vindt; u verzoekt daarbij de corrtmissie de huurprijs vast te stellen. Daarvoor moet u ook weer een bepaald formulier (D 1067) gebruiken De huurcommissie beslist bin non een bepaalde penode of zij het voorstel van de ver huurder of uw verzoek rede lijk vindt. Heeft de verhuurder u een ver hoging van meer dan 6 rf aan gezegd (hij moet dat doen met formulier (D 1075), waar bij de verhoging moet wor den toegelicht met een pun tenwaardering van de kwali- tett VU) de woning) dan kunt u uw bezwaren vermelden op de achterkant van dat formu lier. Ook hier zal dc verhuurder naar de huurcommissie moe ten stappen als hij het niet eens is met uw bezwaren en by de verhoging toch wil doorzetten. In het kader van dit stukje is het niet mogelijk om uitvoc riger in te gaan op boven staande problematiek. Heelt u toch vragen over deze inge wikkelde materie, aarzel dan ru« t om die aan ons of aan een van de andere rcchtshel pers in Leiden voor te leggen. In d«- reeds enkele malen ge noemde brochure van het mi nisterie vindt u trouwens ook uitvoerig informatie over on derwerpen als: huurverla- ging. gevallen waann dc huur door dc minister wordt vast gesteld, huur na woningver betering en huurovereen komst met nieuwe huurder Ook wordt ruimschoots aan dacht besteed aan de huur commissie

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23