Parijs geeft de broek aan Milaan en Düsseldorf Warme winterkleding ZATERDAG 30 MEI 1981 EXTRA PAGINA 19 Van Anne-Mdrie Beretta een don kergroene herderscape, met leer afgewerkt met daaronder een pantalon, deels leer, deels cordu roy. i In een zwart-witte ruit gebreid is dit pak van Sonia Rykiel. Het be staat uit een mantel, over de heup vallend jasje en een rok. Een a-symmetrische doorknoop jurk met bijpassende pantalon van de ontwerper Karl Lagerfeld (Chloe). De weinig geaccentueer de mouwen en de dubbele cein tuur behoren tot de kenmerken voor de Chloe-collectie voor de ko mende winter. Het zijn toch niet allemaal broo- ken. deze vrij korte rok met jasje en daaroverheen een royale cape i Tariazzi. PARIJS - Van Parijs zijn herfst en winter '81-'82 niet veel veranderingen te ver wachten. Het enige opvallen de shete ïgro- Forse ruiten bij Jean Patou. te aanbod van knickerboc kers, een kledingstuk dat de winkels voor deze zomer al op bescheiden schaal hadden in gekocht. Dat is het beeld dat je bij blijft na een bezoek aan de 41e Sa lon du Pret-a-Porter Féminin, de damesconfectiebeurs in Parijs. Krappe beurs Mikt de confectie in deze econo misch minder florissante tij den op de vrouw met een krappere beurs die zich niet kan veroorloven een geheel nieuwe garderobe aan te schaffen? Maar die wel graag een paar dingen koopt ter aanvulling van de spullen van het vorig jaar? Zo wordt de voorzichtigheid door Nederlandse detailhan delaren uitgelegd. Of dit be leid de Westeuropese kle dingindustrie zal kunnen be hoeden voor nog meer be drijfssluitingen, lijkt zeer de vraag. Hong kong De textielbaronnen uit Hong Kong kwamen met een rond uit spectaculaire presentatie van hun handelswaar naar Parijs. Zo'n 85 kledingbedrij ven hadden op de Parijse beurs een Chinees dorp laten nabouwen, waarin de stands werden ondergebracht. In het centrum ervan werden enor me modeshows gegeven. Hoewel deze landen altijd wat moeite lijken te hebben de snel veranderende westerse trends bij te houden, zag het er allemaal nogal modieus en goedverzorgd uit. Tegelijkertijd met ,de beurs lie ten ook de beroemde ontwer pers zien, hoe zij zich de da meskleding voor het nieuwe seizoen gedacht hadden. Bij die duur opgezette shows, waar de glamour hoogtij viert en is het gemakkelijk te ver geten wat de zorgen van de industrie zijn, maar ook in wat voor stoffige Parijse ate liers het spul in elkaar wordt gestikt. De Parijse grootheden hebben dit seizoen op grote schaal voor de „mannenstijl" geko zen, met onder andere ja- gerskleding, militair aan doende belijningen, en wijde jassen en capes. Elk seizoen nemen ze weer mini-rokken op in hun collecties; dit in te genstelling tot hun Italiaanse collega's die de voorkeur ga ven aan een rok onder de knie. Broeken en truien Op de beurs begint deze man nenstijl nog maar spaarzaam door te dringen. Daar zijn vooral enorme partij en broeken en truien te zien en in verhouding weinig rok ken en jurken. De truien heb ben, evenals vorig jaar winter, ingebreide randen of andere ingebreide of opgeborduurdc figuren. Ook de komende winter zijn er weer veel grote, dikke truien, die eventueel met een maillot als mini-jurk gedragen kunnen worde- De broeken variëren van enkel- lang tot net onder de knie en eindigen met een rechte pijp of met een smalle manchet onderaan. De knickerbockers worden gepresenteerd met een dikke maillot en korte, platte laarsjes, maar ook met doorschijnend nylonkousen en pumps. In elk geval zijn de nieuwe col lecties berekend op een kou de winter. Vooral in de jassen zijn verschillende stijlen te onderkennen, die allemaal wel tegen een paar graden vorst zijn opgewassen. Ruime loden jassen (eventueel met pelerine) worden in combina tie met colberts, stropdassen, blouses, knickerbockers en plooirokken tot een Britse stijl samengevoegd, die de naam „Windsor" meekrijgt, naar de gelijknamige herto- g Met bont gevoerde regenjassen (eventueel met capuchons), grove truien, ruime broeken of rokken en stevige bontlaar zen worden „lama-stijl" ge noemd. Lapland r Jean Claude de Luca ontwierp dit pak waar van de jas aan twee kanten is te dragen. Knickerbocker van St. Laurent,- met leer afgebiesd. Op de jac quard-trui wordt een omslag doek in hetzelfde dessin gedra gen. De folkloristische inspiratie, #die nu al jaren van zich doet spreken, komt voor de ko mende winter uit Lapland. Jassen, broeken en tunieken worden gevoerd of afgewerkt met stoffen met Lapse motie ven; truien krijgen rendier- en andere Noorse motieven in- gebreid. Evenals de afgelopen winter zal er aan de stad aangepaste skikleding te koop zijn. met onder andere gewatteerde, doorgestikte felgekleurde jas sen en jacks. In alle stijlen worden jassen in verschillen de lengtes op de markt ge bracht: tot onder de knie, ze- ven-achtste, en op heuplengte voornamelijk blousons en parka's). De schoenfabrikanten presen teren op de beurs vooral kor te, vrij platte laarsjes, soms met sleehak. Veel ervan heb ben een breed omslag van bont. Daarnaast zijn er ook hoge laarzen en pumps, beide meestal met middelhoge hak. De kleuren voor volgend jaar winter passen zich aan bij de stijlen. Basiskleur is gebro ken wit, verder zijn er vooral warme kleuren: donker- mosgroen, steenrood en ver schillende tinten bruin en bei ge. Voor de skikleding ook heel felle kleuren. Dorothée Bis heeft een vrolijk gebreide jas in de collectie. De kleuren die voor het geometrische patroon zijn gebruikt zijn zwart, wit-rood en groen. Mini-jurk met dikke maillot. Van de Italiaanse ontwerper Giorgie Ar mani dit zeer mannelijk gesneden tweed- pak. Leren jassen, die er'uitzien als gebreid, met daaronder leren pantalons van de ontwerper Mario Valentino. romantiek bij Pino Een mooi broekpak van Helyett. Het jasje heeft van voren inge- stikte plooien. Voor als het echt koud wordt is er ook een ruimval- lende jas met capuchon bij. In grote lijnen is het beeld op de Italiaanse en Duitse mode- beurs gelijk aan dat in Parijs. Parijs heeft de "grootste" naam. Op de confectiebeurs in Milaan zijn het vooral de Italiaanse ontwerpers die hun kleding aan de man brengen. En wie naar de fo to's op deze pagina kijkt ziet dat ze in vindingrijkheid be slist niet onder doen voor de Franse, of in Frankrijk werkende ontwerpers. Op de Idego wat minder uitgespro ken mode-ideeën maar goede vertalingen naar de consu ment toe. Twee broekpakken zoals die te zien waren of de Duitse confectiebeurs Idego in Düsseldorf Ook de romantiek ontbreekt niet, zeker niet bij de avondjurken. Twee zeer praktische broek- pakken. Mini-jurkje en vnjetijdspak met kleurige pas af gewerkt

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19