rekenen 'Ik heb niets met Aantjes af te Schakel na 17 jaar uit Tweede Kamer ZATERDAG 30 MEI 1981 EXTRA PAGINA 17 Maarten 1 Schakel, een vertrouwd gezicht verdwijnt uit de Kamer. Twintig leden van de Tweede Kamer heb ben het parlement de rug toegekeerd. Oud gedienden bevinden zich onder hen. Zoals Maarten Schakel, al zeventien jaar kamer lid. Eerst voor de ARP (Anti Revolutionaire Partij), later, na het sa mengaan van de AR, CHU en KVP, voor het CDA. Een kleurrijke fi guur die geen blad voor de mond neemt. Schakel vertrekt. Maar wél met tegenzin. Toen nieuwe kandida ten voor de Tweede Kamer op de kieslijst werden ingedeeld (een karwei dat vóór het sa menklonteren van de drie christelijke par tijen plaats vond), kreeg Schakel te ho ren, dat de rit voor hem er op zat. De bepa ling in de AR-statuten: als je 63 jaar bent kun je niet meer voor een periode van vier jaar worden herkozen. Daarom moet hij, ge dwongen, vertrekken. Daar was geen speld tussen te krijgen. Het CDA heeft die bepa ling inmiddels laten vallen Het dorpje Noordeloos, onder de rook van Go- rinchem, waarvan Schakel al jaren bur gemeester is, zal zijn eerste burger meer binnen de gemeente grenzen zien dan tot nu toe het geval was. Een plaatsje, waarmee het oud-kamerlid een sterke band heeft. In de oorlogsjaren heb ben de dorpelingen hem als een verbeten verzetsman leren ken nen. Schakel uit de landspo- litiek, het zal wennen zijn. Niet alleen voor zijn aanhangers, maar ook voor hem zelf. Hoewel hij nu al diver se aanbiedingen 'op zak' heeft om in het be drijfsleven wat klusjes op te knappen. Zijn vrouw heeft hem al la ten weten 'blij' te zijn haar man wat meer in huiselijke kring te hebben. Schakel praat over ze ventien jaar meedraai en in het vaderlandse politieke bedrijf, de af faire rond het oorlogs verleden van Willem Aantjes, zijn omstre den uitspraken over het rassenprobleem in Zal d-Afrika, zijn vrouw die het niet al tijd even gemakkelijk heeft gehad en het CDA. tjes plannen had om terug te keren in de politiek. Hij vond, dat Willem Aantjes consequenties moest trek ken. "Ja, dat is toch duidelijk? Die man had niet meer kunnen functioneren in de Kamer. Zijn optreden zou telkens worden begeleid door die be zetting. In m'n gedachte hoorde ik de interrupties al en zag ik ook de politieke prenten. Daarnaast", zegt Schakel ernstig, "ik ken het verzetswerk redelijk goed Ik weet dat er nog een aantal la biele strijders in leven is. Mensen die, naar ik denk, het gebruik van geweld zeker niet uit de weg zouden zijn gegaan. Nou, dat was dan toch een anti-climax ge weest....". Heeft Schakel dan aanwijzin gen dat er wat zou worden beraamd als Aantjes inder daad in de politiek was terug gekomen? "Geen concrete. Maar met een kneedbom onder de auto mocht ernstig rekening wor den gehouden. Zulke gelui den waren er. Begrijpelijk, ik heb daar op gewezen. Zelfs in het openbaar. En heb het ook nog eens persoonlijk tegen de minister-president ge zegd. Ja. ja. ja die schrok wel even toen 'ie dat hoorde" Schakel heeft Aantjes na die geruchtmakende affaire niet meer gesproken. Althans niet onder vier ogen. Wél heeft hij hem nog eens ontmoet. "Een bedankbrief heb ik hem ge schreven toen 'ie besloot zich definitief terug te trekken. Alle sterkte heb ik hem ge wenst. Voor mij blyfl Willem een politieke vriend en een goed collega. Ik heb niets met hem af te rekenen...". Via de SS Als verzetsman kende Schakel Aantjes al heel vroeg. Al di rect na de oorlog hoorde Schakel, dat het niet nodig was om de student Aantjes te arresteren. "Maar", voegt het scheidende Kamerlid er vlug aan toe. "we wisten toen niet. dat hij via de SS terug naar Nederland was gekomen Want dan was 'ie beslist aan gehouden De straf? Die was niet al te hoog geweest Wat Aantjes nu is overkomen, is echt véél te zwaar". Zuid-Afrika Schakel knikt Zegt vooralsnog niets Niet zolang geleden haalde htj zich de woede van velen op de hals Het ex-Tweede Kamer lid bezocht het omstreden land. Liet achteraf horen "weinig" van apartheid te hebben ge merkt. Die gedachte heeft hij inmiddels uitgebannen "Er zullen grote veranderin gen moeten plaats vinden, wil er in de Zuidafnkaanse landen écht vrede heersen. Bij dat bezoek heb ik met heel wat mensen gesproken. 't Is moeilijk om de roerselen van die vele stammen te doorgronden. Ja", geeft hy nu toe, "ik heb die zaak toen, denk ik, wat té licht inge schat". Als "geboren" AR-man was Schakel het er van harte mee eens, dat zyn meer dan hon derd jaar oude partij opging in een groter geheel het CDA. Het Christen Democra tisch Appél draait nu vier jaar Die ingrijpende beslis sing van toen, is die juist ge weest? Onomwonden klinkt het "ja". "Ik heb het ervaren als een noodzaak en zo ook geaccep teerd Een paar jaar heb ik het van naby beleefd. En ik blyf positief Ook als man die is gepopt in de AR-gelederen. Ik had een enorme band ge kweekt aan de basis van die party. De allerlaatste spreek beurt voor de AR. die kan ik me nog als gisteren herinne ren. Precies hetzelfde voelde ik me als toen ik met de deurknop van de fractieka mer in m'n hand stond. Het was afgelopen....". NOORDELOOS Z'rl vrouw haalt opgelucht adem. De politieke rit voor haar man zit erop. Een lange rit. Zeventien jaar "pendelde" Maarten Schakel tussen het dorp Noordeloos en Den Haag. Elke dag opnieuw. Dat is allemaal voorbij. Het ex-Tweede- Kamerlid wordt nu in de eerste plaats een échte huisvader. Plus dat hij wat meer tijd krijgt voor Noordeloos. Want daarvan is Schakel nog altijd burgemeester Hij beseft het maar al te goed: zijn leven zal drastisch veran deren. Pijnlijk was vooral het afronden van z'n kamerwerk. Stukken die hij zonder te le- .zen in de prullenmand kon laten glijden. Daar zou hij niet meer aan toekomen. Werk voor de opvolger. Dra matiseren wil Schakel zeker niet. Maar toch....het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De allerlaatste vergadering van de CDA-fractie welt in hem op. Niemand had er erg in, dat Schakel niet meer terug komt. Alleen hij zélf begreep dat. Een brok moest hij weg slikken bij die gedachte en zijn greep om de deurknop was, na afloop, wat steviger dan normaal. Graag had 'ie er nog eens vier jaar aan willen vastknopen. Maar de regels staken daar een stokje voor: 63 jaar oud betekende afha ken. Oók voor Maarten Scha kel. Vrije tijd "Ach", laat hij berustend we ten, "ik heb nu wat meer tijd voor mezelf en m'n gezin. De politiek legt wel beslag op je. Het vergt nogal wat van je vrouw en kinderen. Je bent er practisch nooit. Zo mis je saillante momenten: een kind dat is geslaagd voor zijn examen. Daar kun je dan niet bij zijn, omdat er in de Kamer moet worden gestemd.Een verjaardag waar je alleen maar een handje kunt schud den. Dan weer vlug weg. Kom je thuis, is de laatste gast allang weer verdwenen. Ja, dat zal veranderen. Ik heb zes kinderen, maar ik denk, dat er niet één in mijn voet sporen zal treden Over zijn vrouw is Schakel vol lof. "Zij heeft het moeilijke spel dapper meegespeeld. Vaak stond ze moederziel al leen voor het opvoeden van de kinderen. Wat denk je van boze telefoontjes van kie zers? Tientallen zijn dat cr ge weest. En dan toch kalm blij ven en die mensen rustig te woord staan. Nee, zij heeft het zeker niet gemakkelijk gehad", denkt het ex-Kamer lid. Schakel vertrekt niet uit de Ka mer als een ontevreden mens. Integendeel. "Ik was, als dat zou hebben gekund, nog wel een periode beschik baar geweest. Mijn werk is voltooid. Dus ben ik tevre den". Laat er wél direct op volgen, dat hij het eens is met de CDA-gedachte: leeftijd mag géén rol spelen in de po litiek. De Anti Revolutionaire Partij, waaruit Schakel van oorsprong voortkomt, dacht daar anders over. Deelfunctie Tekst: Jan Westerlaken kwam: Prinsjesdag 1964. Sa men met Boersma, de vroe gere minister van sociale za ken. "Het was een deelfunc tie. Nu is het meer dan een dagtaak. De collega's van toen hadden naast het kamer werk gewoon een andere baan. Geertsema, bijvoor beeld, was burgemeester van Wassenaar, Smallenbroek was gedeputeerde in Drente en professor Diepenhorst was hoogleraar. Heb je er nu als Kamerlid een baantje bij, dan is dat een hele uitzonde ring. Bovendien wordt het je niet in dank afgenomen. Nee, ik heb daar niet zoveel moei te mee. Je brengt wél een stuk ervaring mee uit die maatschappij naar de Kamer. Daar kun je voordeel uit put ten. Niet persoonlijk, natuur lijk. Dat kan niet. Want ieder een kijkt je op de vingers. Of je niet bezig bent met eigen belang". Schakel heeft het nooit "ver der" gebracht dan onder voorzitter van de Tweede Ka mer. In al die jaren heeft hij nooit op de stoel van een mi nister gezeten. Of staatssecre taris geweest.... "Kon niet", maakt Schakel dui delijk. "Je kunt geen burge meester en minister tegelijk zijn. Ik wilde het ook niet. Met Noordeloos heb ik zo'n emotionele binding. De be zetting in de oorlog heb ik er meegemaakt, in hooibergen en veeschuren geslapen, vrienden heb ik er verloren. Daarom ben ik er burgemees ter geworden. Die baan wilde ik niet opzeggen. Bij elke for matie heb ik gezegd: ik ben niet in de markt. Tja, dat ver lichtte m'n werk wel. Ik was geen medestrijder in die he vige competitie onder kamer leden. Er waren altijd klanten genoeg voor zo'n ministers post". Dorpspolitiek Terug naar de dorpspolitiek. Zou Schakel wel buiten het "grote" werk kunnen? "Ach", relativeert hij, "ik denk het wel. Natuurlijk, ik zal het kamerwerk altijd met veel belangstelling blijven volgen. En op het Binnenhof heus nog wel eens binnenstappen. Als er wezenlijke debatten zijn hoop ik die van bovenaf te volgen. Voor mij valt er niet zo'n groot gat. Voldoen de mensen zijn er bij me ge weest met de vraag of ik wat taken op me kan nemen. Dus....". Schakel komt er eerlijk voor uit: hij heeft van de landspo- litick genoten. Teleurgesteld is 'ie zeker niet. Kamerlid zijn betekende voor hem het ver vullen van een "edel am bacht". "Het edele is", legt hij uit. "dat je voor een volk met verschillende belangen, toch tot een oplossing komt. Dit bindt de mensen. Ik vergelijk het altijd met de regels van een schaakspel. Zeker, er ge beuren ongerechtigheden. Maar toch zijn er door de ja ren heen in Nederland voor treffelijke zaken bereikt. Mij heeft dit werk, zeventien jaar lang, buitengewoon ge boeid". "Ups" en "downs". Schakel heeft ze wel degelijk meege maakt. Voor hem was een "up" de kroning van konin gin Beatrix. En'een "down" was de affaire rond zijn colle ga Willem Aantjes. "Schakel over die zaak: "Een ka ter was dat voor me. De ma nier ook waarop die man is aangepakt. Nee, dat kan niet", windt hij zich nog op "Als iemand zwaar is gestraft voor zijn verleden, dan is dat wel mr. Willem Aantjes Pro fessor De Jong (hij ontdekte dat Aantjes "fout" was in de Tweede Wereldoorlog) was rechter en openbare aankla ger tegelijk. Dit had nooit voor de televisie mogen ko men. Ik wist het, omdat ik er bij betrokken was. Eerst had den de kamerleden op de hoogte moeten worden ge bracht. De meesten waren volledig verrast". Geweld Tóch was het juist Schakel die zich hevig verzette, toen Aan-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17