Vorm Bernard Hinault groeit Tiniman bevestigt vorm in IBM-zege Lendl moet tot uiterste gaan De Engel voor zware opgave Jan Tops troeft Henk Nooren af Etappezege in Dauphiné Liberé ZATERDAG 30 MEI 1981 PARIJS (ANP) - Zo gemakkelijk als de toppers zowel in het heren- ais het damestoernooi gisteren op Roland Garros hun partijen wonnen, zo moeilijk had een aantal lager geplaatste deelnemers het. Jimmy Con nors versloeg de alleen in de tweede set doeltreffend tegenspartelende Spanjaard Gabriel Urpi met 6-3. 6-7, 6-4 en 6-4. John McEnroe had weinig moeite met de Chileen Jaime Fillol: 6-3, 6.0, 6-1. Chris Evert speelde een oefenpartijtje tegen Claudia Casabianca uit Argentinië (6-4, 6-0) en Martina Navratilova wees na een wat aarzelend begin de Wcstduitse Iris Riedel in de tweede set wel heel duidelijk terug: 6-4, 6-0. Profiteerden Connors en McEnroe van het waterige zonnetje dat zo nu en dan doorbrak om zich soepel in de derde ronde te spelen, de Tsjecho- slowaak Lendl moest heel wat meer zweetdruppels laten tegen de Ecuadoriaan Andres Gomez. De Tsjech, sinds het toernooi om de Ita liaanse kampioenschappen kampend met een hinderlijke rugblessure, zat heel dicht tegen verlies aan in de vierde set. De eerste had hij ge wonnen, de tweede en derde verloor hij. De vierde bleek uiteindelijk met een tiebreak te moeten worden beslist. Lendl toonde toen aan over iets sterkere zenuwen te beschikken en versloeg Gomez met de verdere cijfers 7-6 en 6-4. De Italiaan Panatta, voormalig open-Frans kampioen, moest zijn meerde re erkennen in de jonge Fransman Thierry Tulasne. Panatta startte slecht en verloor dan ook meteen de eerste set. De tweede eindigde in zijn voordeel, maar in de derde liet hij een kans op een zet-zege glippen, toen hij verzuimde gebruik te maken van een service-doorbraak op Tulasne's opslag. Vanaf dat moment won hij geen game meer en plaat ste Tulasne zich voor de volgende ronde. Dat deed ook Ilie Nastase die zich in tegenstelling tot zijn gewoonten keurig gedraagt. Geen al te luide opmerkingen aan het adres van lijn- en scheidsrechters, geen gepraat tegen het publiek. Blijkbaar kan hij ook goed spelen als hij rustig is, want Patrick Proisy kreeg geen kans: 6-2, 6-1, 6-0. Een andere Fransman, de lieveling van het publiek Yannick Noah (elfde geplaatst) bezorgde zijn aanhangers de schrik van hun leven toen hij na de eerste gewonnen game tegen de Chileen Gildemeister de volgende met 1-6 verloor. Hij herstelde zich echter en trok de partij met 6-4 en 6-3 naar zich toe. Martina Navratilova en Christ Evert, de twee finalistes in de gedachten van de Franse organisatoren, zeiden beiden lekker geoefend te hebben tegen hun respectieve tegenstanders. Navratilova gaf wel toe dat ze in het begin van haar partij tegen de Westduitse Iris Riedel moeite had met het gravel. De ex-Tsjechische speelde al zes jaar niet meer in Euro pa op een gravel-veld. Jongstleden maart verloor ze op gravel met twee keer 0-6 van Evert in de Verenigde Staten. De laatste keer dat ze deel nam in Parijs was zes jaar geleden. Ze vertelde nu toch weer aanwezig te zijn, omdat ze de 'Grand Slam' dit jaar voor ogen heeft (Parijs, Au stralië, Wimbledon en de Verenigde Staten). Evert, die voor een prolon gatie van de titel, die ze nu al twee jaar achtereen veroverde, staat, zal er ongetwijfeld alles aan doen om Navratilova af te stoppen. De laatste uitslagen zijn: Heren, tweede ronde: Ivan Lendl (Tsj) - Andres Gomez (Ecu) 6-2, 3-6, 2-6, 7-6, 6-4. Ricardo Ycaza (Ecu)- Jimmy Arias (Vst) 5-7, 6-3, 1-6, 6-4. Mel Purcell (Vst) - Mohammed Bahrani (Iran) 6-1, 3-6, 6-3, 6-3. Jose-Luis Clerc (Arg) - Alvaro Fillol (Chi) 6-4, 6-1, 6-0. Peter MacNamara (Aus) - Gilles Moretton (Fra) 6-3, 6-3, 6-3. Eddie Dibbs (Vst) - Chris Lewis (Nwz) 6.-3, 6-2, 4-6, 6-4. Carlos Kirmayr (Bra) - Pavel Slozil (Tsj) 6-4, 6-4, 6-4. Alexandro Ganzabal (Arg) - Steve Krulevitz (Vst) 6-3, 6-7, 6-1, 6-3. Per Hiertauist (Zwe) - Chris Johnstone (Aus) 6-4. 7-5. 6-4. EINDHOVEN (ANP) - Jan Tops heeft gistermiddag tij dens het concours hippique in Eindhoven zijn kandida tuur gesteld voor het Neder lands kampioenschap spring ruiters. De 19-jarige oud jeugdkampioen uit Valkens- waard won op het fraaie ter rein aan de rand van de kar- pendonkse plas het eerste on derdeel, het jachtspringcon- cours. Met Nargus, die met zijn veertien jaar al tot de ou dere paarden behoort, kwam Tops bijzonder fraai rond over de 14 hindernissen met twee dubbelsprongen. Met zijn tijd van 66.11 seconden onttroonde hij de professio nal Henk Nooren uit Hoeven, die met Funest na 68.66 se conden zijn parkoers voltooi de. Het zal voor Tops een zware op gave worden zijn toppositie te handhaven. Titelverdediger Piet Rayma- kers kan zich wel als afge schreven beschouwen voor een hoge positie. Hij heeft on langs besloten niet meer met Learco en I soera tes (zijn kampioenspaard) te rijden om zich meer aan de oplei ding van jonge paarden uit zijn eigen stal te kunnen wij den. Femme Fatale en Argen- tan waren eigenlijk nog niet aan het grote werk toe. Met beide paarden maakte de rui ter uit Asten drie springfou- ten, waardoor hij in de ach terhoede verdween. Jachtspringconcours, lengte 600 meter, 14 hindernissen, 16 spron gen. toegestane tijd 90 sec., max. hoogte 1.40 meter: 1. Jan Tops (Valkenswaard) met Narjus 66 11 sief springconcours, 410 meter, 6 hindernissen, 6 sprongen, toege stane tijd 71 sec., max. hoogte 1.40 meter. 1. Na barrage: Jan Tops met Flambeau 21 punten. 45.42 sec. 2. Rob Ehrens met Moxi 21-48.57. Springconcours tabel a, 1.30 meter hoog. 650 meter lengte, 11 hinder nissen, 14 sprongen, toegestane tijd 112 sec. 1. Na barrage: Henk Nooren met Romano 0 strafpun- ten, 38.17 sec. 2. Piet Raymakers (Asten) met Saturn 0-43.54. AMSTERDAM - Jan Timman heeft het laatste IBM-schaak- toernooi met beide handen aan gegrepen om de twijfels die er omtrent zijn spcelsterkte gere zen waren recht te zetten. Met een bliksemsnelle remise tegen Hort bewerkstelligde hij tij dens de slotronde de toernooi winst. Timman gaf met deze zege aan dat hij zich niet voor niets een paar terug in de gelederen van de we reldtoppers geschaard heeft. Wel ging het de laatste tijd wat min der met de 29-jange grootmees ter. Het Hoogovens toernooi wist hij weliswaar gedeeld te winnen, maar dat was Timman sowieso aan zijn stand verplicht. Wissel vallig spel en enkele gevoelige verliespartijen deden hem niet ongeschonden uit de hitte van het strijdperk treden. In de door de afwezigheid van Sosonko ge devalueerde Nederlandse titel strijd scheelde het echter maar een haar of de oude vos Donner had hem afgetroefd. De alarmbel sloeg definitief aan het rinkelen toen Timman in het, overigens zeer sterk bezette, ju- bileumtoernooi te Moskou naar een troosteloze laatste plaats werd verwezen. Zou hij dan toch niet meer dan een sub-topper zijn? Timman zelf kwam met een plausibele verklaring een bron chitis had hem in Moskou dusda nig gekweld dat redelijk spelen onmogelijk was. De Nederlandse titelstrijd zou verder mots voor hem zijn. Tegen de zwakkere broeders kon hg niet de motiva tie opbrengen om geconcen treerd te spelen. De kntiek deed hij daarmee echter nog niet ver stommen. De Nederlandse schaakwereld vroeg om resulta ten. Na de Amsterdamse happe ning zal alles voorlopig weer pais en vree zijn. Immers in het onder categorie 13 vallende toernooi het de Amster dammer wereldkampioen Ana toli Karpov een half punt achter zich, geen alledaagse gebeurte nis. in slechts één belangrijk bui tenlands toernooi overkwam dat de wereldkampioen eerder: het in het afgelopen najaar te Bue- nos-Aires verspeelde treffen. Ook toen was het juist Timman, die samen met winnaar Larsen, Karpov voorbleef. De Nederlan der lijkt dan ook alle kans te heb ben om een tweede gooi naar de wereldtitel succesvoller af te ron den dan de eerste Toen miste de Nederlander op een haar na de plaatsing voor de kandidaten matches. Als eerste stap in de nieuwe "W.K-sessie" zal Tim man het zonale toernooi door moeten worstelen. Op zich een formaliteit, maar Timman staat nog niet te springen om hieraan deel te nemen, vooral nu plaats van handeling en speeldatum nog onbekend zijn. Pogingen om te bewerkstelligen dat spelers van zijn kaliber vrijstelling voor deze eerste stap krijgen zijn tot nu toe vruchteloos gebleken. Erg spectaculair kwam Timmans toernooizege niet tot stand. De basis daartoe werd in wezen al in de eerste ronde gelegd. Karpov verslikte zich toen in een ontke tende Hort en liep een kansloze nederlaag op. Met een zege op Donner stond Timman toen ge lijk een vol punt voor. Karpov LYON (GPD) - Van alle wielergro- ten in de Dauphin Libr, is Ber nard Hinault op de meest over tuigende wijze aangekomen bij de zwaarste opdracht van deze ronde: de bergen. Terwijl zijn theoretisch belangrijkste con currenten voor de Tour de Fran ce zich moeizaam naar Lyon trapten, blonk de Breton eerst uit door grote winst in de tijdrit Macon-Bourg en Bresse en ver volgens versloeg hij gistermid dag iedereen aan het einde van de vijfde etappe. Hoewel er in het peloton meerdere renners zijn (Joop Zoetemelk on der anderen) die vinden dat in de wedstrijd zelf de vorm van Hi nault achter ligt op de indruk die zijn uitslagen sec maken, oor deelt hij zelf dat zijn conditie met sprongen naar het vereiste ni veau groeit. In de zesde etappe mag Bernard Hinault (die er overigens niet in slaagde om Ludo Peeters uit de gele trui te rijden) zich bewijzen op de zware beklimmingen van de Col du Chat en de Mont Re- vard. Morgen op de Col du Gra- nier, de Cucheron, de Coq, de Cote de St. Nizier en de Col de la Croix Perrin. Hinault heeft in de aanloop naar dat zware weekeinde het geluk gehad dat de Raleigh-ploeg de gele trui van Ludo Peeters ui terst degelijk beschermde. Elke aanval tussen Bourg en Lyon (een etappe van 207,5 km) werd bekwaam afgeslagen, wat voor Hinault na zijn zware inspannin gen in de tijdrit een welkome si tuatie betekende. „Ik had de Ra- leighs als bondgenoten", zei hij na zijn winnende sprint, „en daar was ik bijzonder blij mee. Ik kreeg een goede kans om te her stellen". Algemeen klassement 1. Ludo Peeters (Bel) 20.47,37. 2. op 9 sec. Bernard Hinalt (Fra). 3. op 20 sec. Philip Anderson (Aus). 4. op 35 sec. Ber nard Vallet (Fra). 5. op 55 sec. Stephen Roche (Ier). 6. op 1.12: Bert Oosterbosch (Ned). 7. Op 1.40: Philippe Martinez (Fra). 8. op 1.57: Joachim Agostinho (Por). 9. Op 2.01: Johan de Muvnck (Bel). 10. op 2.10: Roland Salm (Zwi). 15. op 2.34: Adri van der Poel (Ned). Francesco Moser heeft gisteren in de ronde van Italië zijn mede renners laten zien dat deze prof- wielerwedstrijd wel degelijk in teressant kan zijn. In de afgelo pen jaren sudderde het peloton voort, waarna een van de Ita liaanse kopstukken zich liet bij schrijven op de lijst van win naars. Eén van die kopstukken, en wel Francesco Moser, bracht er eindelijk eens wat vuur in. Eerst was de Zwitser Daniel Gisi- ger actief. Hij nam een voor sprong, die maximaal 2,40 minu ten bedroeg. Moser, in gezel schap van Torelli en Rui, achter haalde hem. Het voorste gedeelte van het door twee bergjes in klei ne stukjes gedeelde peloton kwam dichtbij de koplopers, maar Moser had kracht genoeg om in de eindfase zijn beslissen de slag te slaan. Olympia's Ronde In Olympia's Ronde van Neder land blijft het de wielerploeg van Jan Gisbers voor de wind gaan. Na het machtsvertoon in de pro loog deed de paarse equipe giste ren opnieuw een forse greep in de prijzenpot. In de morgenuren ontwikkelde het sextet van Gis bers een niet te evenaren snel heid in de ploegentijdrit tussen Roosendaal en Sint Willebrord, terwijl later op de dag Jannes Slendebroek een hattrick voor zijn ploeg realiseerde door in Bladel de eerste "echte" etappe binnen te halen. Bovendien be hield Gerrit Solleveld de oranje leiderstrui en voeren de jongens van Gisbers ook de toon aan in de meeste andere klassementen. De stand in het algemeen klassement is: 1. Solleveld (Erp) 2.49,05. 2. Petrov (Sow) 2.49,05. 3. Veldscholten (Gaz) ÏÖiovanni 2.49,18. 4. Akam (Erp) 2.49,20. 5. Slende- JiuseppeSa- broek (Erp) 2.49,21. 6. Baudoin (Erp) (TGianbattista Ba- 2.49,24. 7. Koppert (Erp) 2.49.25. 8. Theo SL, ...9, 7. Joseph Fuchs Hogervorst (Gaz) 2.49,26. 9. Krasnov (Zwi) op 2.16. 8. Claudio Bortolotto (Ita) (Sow) 2.49,43. 10 Van de Poel (Gaz) De stand in het algemeen klassement is: 1. Silvano Contini (Ita) 71.12,52. 2. Ro berto Visentini (Ita) oip 25 sec. 3. Tom my Prim (Zwe) op 35 sec. Battaglin (Ita) op 41 sec. 5. Giuseppe Sa- ronni (Ita) op 48 ronchelli (Ita) op 1 op 2.30. 9. Alfio Vandi (Ita) op 2.46. 10. 2.49,44. Hinault werkt zich als eerste over de meet. Eddy Schepers en Anderson hebben het nakijken. ging prompt stevig in de achter volging. maar zag zijn nvaal toch steeds een half punt voorblijven. Hort en Portisch (ondanks een nederlaag tegen Smyslov) verge zelden Karpov lange tgd in zgn achtervolgingsrace. Zg haakten pas in de negende ronde af Tim man was ondertussen weer op een vol punt voorsprong geko men. maar met een zege op Lan- geweg verkleinde Karpov het gat in die negende ronde weer tot een half punt. De volgende ronde bood de Rus een laatste kans. Met wit trad hij aan tegen koploper Timman. De wereldkampioen op het scherp van de snede, maar moest ten slotte toch met een remise het hoofd in de schoot worpen Voor Timman was het in de slotronde van gisteren vervolgens een koud kunstje om door een vrien denremise met Hort de toernooi zege veilig te stellen. Kavalek was niet van zinnen om Karpov met een zege van dienst te zijn. De met wit spelende Tsjech kwam met een oerdegelijke En gelse openingsvariant op de proppen, waarin Karpov na 17 zetten het nutteloze van doorspe len zag en met de remise ak koord ging. De ongedeelde toer nooizege van Timman was daar mee een feit. Portisch wist zich met een "pietzege" op Donner op gelijke hoogte met Karpov te nestelen. Opvallend was het goe de spelen van Hans Ree. Ree be reikte dankzij een uitgekiende winstpartij op Miles in de voor laatste ronde al de 50** grens. De Nederlander kwam daar met 6 uit 11 zelfs nog boven door een overwinning op Poloegajevski De Rus poogde nog iets aan zijrr matige toernooi goed te maken, maar kwam na een afwikkeling plots in de problemen. Ree profi teerde daar handig van en wist een interessant toreneindspel na lang zwoegen te winnen. Donner en Langeweg eindigden op de voorlaatste en de laatste plaats. Beiden fungeerden voorname lijk als puntenleveranciers voor de anderen. Donners tweede jeugd lijkt van korte duur gr wecst te zijn, terwijl Langeweg zgn partijen weliswaar goed op zette, maar na enkele tegensla gen in mentaal opzicht weer eens veel te kwetsbaar was. De uitslagen van de elfde en laatste ronde: Timman-Hort Va-V*»; Kava lek-Karpov Mi-Vi; Miles-Smyslov V^Vi; Ljubojevig-Langeweg '/<*- Portisch-Donner 1-0; Ree-Po- loegajevski 1-0. De eindstand: 1 Timman 7l/j punt; 2-3 Karpov en Portisch 7, 4-6 Hort.Kavalek en Smyslov 6'7 Ree 6. 8 9 Ljubo- jevic en Miles 5; 10 Poloegjgevski 4Vi; 11 Donner 2V4; 12 Langeweg 1 RUUD DOBBELAAR Lotto: le prijs: geen winnaar, van dit prysbedrag van 506 418,- gaat als jackpot naar lotto no. 22 een bedrag van 101.284.- De resterende f. 405.134 - gaat naar de overige win naars van deze week 2e prus. 15 winnaars, elk 16 398.30. 3e prys: 124 winnaars, elk 2 567. 4e prus 6 263 winnaars, elk 62.30 5e prijs: 19.271 winnaars, elk 20.20. Uitslag toto no. 21 le pnjs geen winnaar, van dit pnjsbe- drag van 54 676,- gaat als jackpot naar toto no. 22 een bedrag van 18.225.- De resterende 36.451.- gaat naar de ovenge winnaars van deze 2e pnjs 17 winnaars, elk 3 216 20 3e pnjs 198 winnaars, elk 552.20 Uitslag toto geluk no 21 le prus geen winnaar, van dit pnjsbe- drag van 8 050,- gaat als jackpot naar toto-gelijk no. 22 een b«-drag van 2.526,de resterende 5 524,- gaat naar de ovenge winnaars van deze 2e prus 5 winnaars elk f 773.40 3e pnjs: 46 winnaars, elk f 200.70 4e prijs 1.537 winnaars, elk 8,60 EDE - Teleurgesteld dropen de zaalvoetballers van De Engel gisteravond af. Lange tijd had de Lisser ploeg hoop mo gen koesteren op een gunsti ge uitgangspositie. In de laat ste vijf minuten van het eer ste duel in de strijd om de na tionale titel tegen De Klomp kreeg De Engel echter nog twee tegentreffers om de oren, die de eindstand op 4-1 bepaalden. En dat terwijl de Lissenaars bij de doelwisse- ling de kansen geheel in ei gen hand leken te hebben. Weliswaar keek het team toen tegen een 2-1 achter stand aan, maar afgaande op de verrichtingen van De En gel wees werkelijk niets op een ruime nederlaag. In te gendeel, de ploeg leek in het zéér levendige, maar veel te harde duel, de achterstand weg te gaan werken. De Klomp, kampioen van dis trict Oost, timmerde na rust voor het eigen doel een 'le vend schot', dat door De En gel niet doorboord werd. De Engel leek bij een 2-1 stand op een gunstige uitgangspo sitie af te stevenen, maar in de slotfase sloeg het noodlot nog tweemaal toe: 4-1. Een grote kloof derhalve, die de Lissenaars woensdag avond in de tweede confron tatie moeten proberen te overbruggen. De Klomp hoeft dan niet te 'komen' en juist tegen een opponent die zich beperkt tot verdedigen blijkt De Engel wel zéér kwetsbaar. Zoals gisteravond na de pauze in de met zo'n slordige 500 toeschouwers gevulde sporthal De Ree horst duidelijk werd. Toen bleek opnieuw geen en kele Lissenaar in staat via een individuele actie wat ver warring te stichten voor het vijandelijke doel. In tegen stelling tot het eerste part, waarin de thuisploeg de aan val bleef zoeken en er daar door voor De Engel ruimte onstond. Een steeds wisse lend spelbecld derhalve in dat eerste part, die een hoge amusementswaarde had Al leen jammer dat leidsman Van Dorst niet mcc wilde werken. De man in het zwart gaf keer op keer een brevet van onvermogen af door véél te hard spel niet te bestraffen te wgzen. Het vormde eigen lijk de enige misstand in het met veel emoties geladen duel. Een duel dat voor De Engel slecht begon, nu Rini Krom- dijk binnen 2 minuten 1-0 in schoot. Aanvoerder Theo Go- dyla 'vond' even later al FYans van der Laan in gunsti ge positie: de robuuste Lisse naar bedacht zich geen mo ment en haalde vernietigend uit: 1-1. Dezelfde Van der Laan was even later via een schot op de kruising dicht bij een doelpunt, dat evenwel aan de andere kant viel. Juist op het moment dat De Engel op volle toeren draaide (René Griffioen miste de kan op een treffer na goed aangeven van Harry van der Zwet) en op weg leek naar een voor sprong. knalde opnieuw Rini Kromdijk raak (16de mi nuut): 2-1. De goedspelende Jos Faas leek na zeven minuten in de twee de helft de defensie van De Klomp tot capituleren te dwingen, maar de bal ver dween na zijn uithaal op de paal De Engel kende een groot overwicht, maar geen enkele speler was in staat via een passeeractie een opening te forceren Rene Griffioen en Harry van der Zwet doken wel een aantal maal in kans rijke positie op, maar beslo ten dan tot overspelen, in plaats van schieten De Engel leek vrede te hebben met de 2-1, die in de laatste vijf mi nuten plotseling werd uitge breid tot 4-1 Hogenhout zorgde via het lichaam van Van Harskamp voor 3 1 en de geheel vrijstaande Kromdijk bepaalde de eindstand op 4-1 Woensdag krggt De Engel de kans de zaken recht te trek ken en zo de titel alsnog bin nen te halen FRED SEGAAR Pers verliest Bolleboom LEIDEN - De Leidse sportpers heeft gisteravond op het ASC- veld een diepe knieval voor de trainers moeten maken. In de traditionele voetbalwedstrijd werden de journalisten met een 5-1 nogal duidelijk met de neus op de feiten gedrukt. Met name de aanwezigheid van Noordwijk- trainer Piet Buter en Leo Holl heeft de schrijvende pers, met Dick van der Bijl en Theo van Seggelen als gastspelers, genekt. Met twee treffers (de overige werd gescoord door Frits Mas- sée) namen beiden een belang rijk deel van de (gefiatteerde) ze ge voor hun rekening. Kees van Herpen liet het enige doelpunt van de sportpers afroepen. leidt bij turnstrijd NIJMEGEN (GPD) Na de eerste dag van de strijd om de Neder landse kampioenschappen keur- turnen dames, gisteravond in de Gofferthal, lijkt het al een uitge maakte zaak dat Ingrid Bolle boom de nationale titel voor zich gaat opeisen. Geen al te moeilij ke opgave, nu de huidige kam pioene, Bibi Vos, met wedstrijd- turnen is gestopt en de enige echte concurrente, Marijke Aar- noutse, wegens een blessure niet kan deelnemen. 'ÖVlPoVl, HIEP «ÖMT\ 'T //C VAL SM SLAAP VAM AL VAT It/PP Mte puE J xurp PI/B OP- PP- P/PPP&V J

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11