Fokker voorziet vrij grote groei "Nederlander werkt te weinig" OPEC bevriest prijzen olie tot einde jaar urs Amsterdam Fochnog dansen ^oor Van elder Lr Naar omzet van drie miljard Enorme verhogingen reparatietarieven Miljoen arbeidsplaatsen op de tocht in Polen Besparing op aardgas gaat door Remington Den Bosch failliet verklaard Sr" FE E'iiir 'T DENSDAG 27 MEI 1981 pi 1STERDAM (ANP) - Er zijn on- ler enig voorbehoud nog kansen anwezig voor een gedeeltelijk voortbestaan van de papierfa brieken van Van Gelder in Ren- kum en Velsen. De courantpa- piermarkt ontwikkelt zich zoda nig dat nog gedurende een aantal jaren in Velsen produktie moge lijk lijkt. Ook zijn er aanwijzin gen dat er mogelijkheden voor fi nanciering zijn in samenwerking met de provinciale overheid en het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf Noord-Holland (PEN). Dit in verband met de bouw van een nieuwe centrale die de exploita tie van de fabriek zeer gunstig zou beïnvloeden. Dit heeft de Raad van Bestuur gisteren ge zegd in een informatieve aan deelhoudersvergadering, oor het nieuwe plan is de steun en medewerking van alle bij de vennootschap betrokken partij en nodig. Ook de overheid zal steun moeten geven in de vorm van geldmiddelen en garanties. In dit voorstel is, in afwachting van de uitkomst van een studie van McKinsey ook Renkum be trokken. Hetzelfde geldt voor Velsen, in de vorm zoals door de OR is voorgesteld, namelijk met twee machines doorproduceren en één uit de produktie nemen. Het nieuwe voorsel zal in de ko mende weken met alle betrok ken parijen nader worden uitge werkt. Het is volgens het bestuur nog voorbarig daarover gedetail leerde informatie te geven, elangrijke hoofdlijn van het plan is een volledige zelfstandig ma ken, ook financieel, van de diver se bedrijven, waardoor het hofd- kantoor zal worden terugge bracht tot een zeer kleine een heid: een holdingmaatschappij die houdster is van de aandelen van de werkmaatschappijen. I Verder moet produktiemateriaal worden verkocht. >p deze manier denkt het bestuur een zo groot mogelijke werkgele- I genheid in stand te kunnen hou den en te kunnen voorkomen dat bedrijfsonderdelen worden ge sloten die op langere termijn ge zien, redelijke toekomstkansen hebben. Ook kan dan onnodige kapitaalvernietiging worden voorkomen. Groenteveiling Katwijk aan den Rijn. Kroten A 82-84, bospcen II 76-2.35, waspeen AI per kist 22.50-28,80. All 10,18,-.BI 34,50-37,10, Bil 12.40. Cl 20.20,40. 42 ton. Rabarber 35-82, sla I 15-44, spinazie 40-67, bes per kg. 22-35. bloemkool 8 I 11 1,01 - Op de Leidse veemarkt wer den 5381 dieren aangevoerd. In totaal komt de aanvoer voor giste ren en vandaag daarmee op 6683. Ge specificeerd ziet het er als volgt uit: slachtrunderen 160; gebruiksvee 313; graskalveren 30; nuchtere slachtkal- veren 2781; veulens/pony's 12; var kens 988, biggen 35; schapen/lamme ren 964; bokken/geiten 98. Prijsnoteringen slachtvee: slachtrunde ren stieren le kwaliteit tot en met ex tra kwaliteit dikbillen hetzelfde als gisteren; nuchtere slachtkalveren van 125 tot 200; slachtzeugen van 267 tot 277. LEIDEN 245-255, Andijvie 57-1.07, 540-1010, Snijbonen 460-620. kool 420-135. Postelein 55-100, Prei 70-98, Rabarber 47-82, Spinazie 38- 70, Waspeen 245, Witlof 175-410, Bloem kool 1x6 215-275, Bloemkool 8 st. 165- 225, Bloemkool 10 st. 105-140, Sla 26-51, Boskroot 91-111. Peterselie 40-92, Radijs 18-29, Selderij 35-70, Bos uien 36-40. st. 10-71. TERNEUZEN (GPD) - De Neder landse werknemer moet zich spiegelen aan zijn collega-in Ja pan. Dat is de mening van direc teur personeelszaken R. Ruules van Dow Chemical Nederland. "In Japan wordt er per jaar ge middeld 3000 uur gewerkt, in Ne derland zakt het van 1800 naar 1700 uur. De gevolgen zijn voor iedereen zichtbaar: we worden overstroomd met Japanse pro- dukten", zei hij gisteren bij de presentatie van het sociaal jaarverslag 1980 van het chemie concern. Enkele belangrijke punten uit het stuk: Dow Chemical Nederland zag de nettowinst teruglopen van 48 naar miljoen. De omzet daal de van 3100 naar 3033 miljoen. Oorzaken: een afnemende vraag naar produkten, lagere verkoop prijzen en dure energie. Het aan tal personeelsleden van Dow- vestigingen in Nederland groei de vorig jaar tot 2872. Het bedrijf in Terneu/.cn telde eind 1980 2345 werknemers. Dow wil het ziekteverzuim - in 1980 - ge middeld 4,5 procent verder te rugdringen. Nog deze maand wordt een computer in gebruik genomen die in staat is om van dag tot dag een beeld te geven van de afwezigheid van perso neelsleden. Financieel-directeur drs. W. Kerck- haert verwacht voor 1981 een ge leidelijk herstel van de chemie- markt "We hebben de bodem van de laagvlakte bereikt", zei hij gisteren. Het bedrag dat de chemische in dustrie moet betalen voor het Nederlandse aardgas vindt het concern te hoog In het sociaal jaarverslag wordt er op gewezen dat buitenlandse concurrenten minder neertellen "En dus mooi weer spelen met Nederlands gas". De regering-Van Agt heeft weliswaar een begin gemaakt met een betere koppeling van de buitenlandse aardgas aan de olie prijzen maar volgens Dow is nog niet duidelijk wanneer het bui tenland evenveel moet betalen als binnenlandse afnemers. Dc directeur personeelszaken ver wacht dat het concern in de loop van 1981 75 nieuwe arbeidsplaat sen schept. Uiteindelijk wil Dow in Nederland toe naar een perso neelsbestand van 2950 man. Dow is momenteel bezig met een enquête onder de Nederlandse employés naar hun wensen ten aanzien van de arbeidsvoorwaar den. In de vestiging Botlek (272 man) nam daaraan 67 procent deel Ruules gaat ervan uit dat dat percentage ook elders wordt bereikt. In augustus maakt het bedrijf de resultaten bekend. SCHIPHOL (ANP) Fokker wil groeien naar een verkoopniveau van honderd vliegtui gen per jaar, inclusief de nieuwe MDF-100. Fokker meent, dat dit niveau voor het bedrijf een kritische grootte is. Hierbij hoort een jaaromzet van ongeveer 3 miljard gulden. „We hopen dit niveau in ongeveer tien jaar te bereiken", zo zei Frans Swart- touw, voorzitter van de raad van bestuur van Fokker, gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag over 1980. DEN HAAG (GPD) - Dc fabrikanten van huishoudelijke appara ten hebben de laatste driejaar hun reparatietaneven (voornjkos- ten en arbeidsloon) schrikbarend verhoogd Bijna geen fabri kant of importeur houdt zich aan de pnjsbcschikking op dit terrein. Tot deze conclusie komt "Koopkracht", het maandblad van Konsumenten Kontakt, na een onderzoek. In 1981 mochten de tarieven met 4.5 procent worden verhoogd Het onderzoek toonde aan dat bijna alle fabrikanten en impor teurs die pnjsregel overtreden. De tarieven werden dit jaar twee tot drie keer te veel in prijs verhoogd. Een uur arbeidsloon (voornjkosten inbegrepen) kost nu al tussen de f 59 en f 128. zo bleek uit het onderzoek In driejaar tijd zijn de meeste tarieven 7 tot 12 procent meer geste gen dan de prusbeschikking van het ministerie van economi sche zaken voorschrijft (16 procent) "Koopkracht" schrijft ook over het probleem van de steeds ver dere uitholling van de garantie. Fabrikanten en importeurs beij veren zich meer om rechten op garantie van consumenten uit te sluiten dan om zulke rechten te geven, meent het blad Het wachten is op het binnenkort in te diénen wetsontwerp op de consumentenkoop. waarin wordt geregeld dat bepaalde rechten niet meer in garantiebewijzen mogen worden uitgesloten Dit jaar verwacht Fokker in totaal 57 vliegtuigen te verkopen, tien meer dan *het afgelopen jaar. Hiervan zullen er 27 toestellen zijn van het type F-28 en 30 van het type F-27. De winst zal dit jaar niet veel afwijken van de 9,8 miljoen gulden winst over 1980, zo voorzag bestuurslid Grobben. Ook de Parijse luchtvaartshow, die van 4 tot en met 14 juni op Le Bourget zal worden gehouden, zullen Fokker en de Amerikaan se vliegtuigfabrikant McDonnell Douglas een model van hun toe- -komstig gezamenlijk produkt, de MDF-100 aan het publiek tonen. In afwachting daarvan wilde de Fokkerleiding geen nadere de tails over het nieuwe vliegtuig geven. Welke fabrikanten er behalve Fok ker en McDonnell Douglas nog meer als partners aan het projekt zullen gaan deelnemen kon Swarttouw niet meedelen. Gega digden zijn er volgens zijn zeg gen wel. De Japanse belangstel lenden zullen volgens Swart touw aan het eind van de komen de herfst hun besluit nemen, waarna Fokker eind dit jaar het groene licht hoopt te kunnen ge ven aan de volledige ontwikke ling van het nieuwe project. Behalve de 1 miljard gulden die Fokker nodig heeft voor de ont wikkeling van het nieuwe toestel (een zelfde bedrag wordt door de Amerikaanse partner opge bracht) zullen de kosten voor het opzetten van de produktie ook nog eens 2 miljard gulden gaan bedragen, een bedrag dat beide partners delen. Fokker hoopt in het ontwikke lingsstadium van het vliegtuig op 50 tot 100 orders van vier tot zes grote luchtvaartmaatschap pijen. Behalve de KLM. waarvan marketing-directeur Krook zei te hopen op een order van 10 tot 20 van deze vliegtuigen, werdon de Amerikaanse maatschappijen Delta en United Airlines als geïn teresseerden genoemd. Warineer de produktie van de MDF-100 een feit zal zijn, leek het Fokker .redelijk' om met ^en produktie van 6 van deze toestel len per maand te beginnen. De eind-assemblage van de MDF- 100 zal voor Nederland op Schip- hol-oost plaatsvinden. De eind- lijn van de F-27 zal hiervoor naar het Fokkerbedrijf op Ypenburg, gefaseerd worden overgeplaatst Een maatregel die Fokker onge veer 15 miljoen gulden zal gaan kosten. Het personeelsbestand van Fokker zal ook dit jaar toene men, zij het minder spectaculair dan in 1980, toen ongeveer 1.000 nieuwe arbeidskrachten zijn aan getrokken. Fokker rekent op een groei van ongeveer 550 arbeids krachten dit jaar. AMSTERDAM - De raad van beheer van Fokker tijdens de presentatie van het jaan erslag. V I n r Swart touw, Krook en Verwey. WEST BERLIJN (ANP) - De plannen van de Poolse regering om de bedrijfsinvesteringen te verminderen kunnen een verlies van een mil joen arbeidsplaatsen tot gevolg hebben, zo schrijft het DIW, het West- berlijnse instituut voor economisch onderzoek. De investeringen moeten dit jaar 25 procent kleiner zijn dan vorig jaar, wat een aanzienlijk aantal bedrijfssluitingen met zich meebrengt. Een miljoen mensen, vooral in staatsondernemingen, kan hierdoor zijn baan kwijtraken. Polen krijgt hiermee een groot probleem erbij. Bovendien moeten er dit jaar 450.000 schoolverlaters aan het werk worden geholpen. Het DIW meldt niet hoeveel werklozen er op het ogenblik in Polen zijn Vorig jaar telde de Poolse beroepsbevolking 16.5 miljoen mensen. Het rap port van het instituut schrijft verder dat de Poolse fabrieken hooguit op zestig procent van hun capaciteit werken. DEN HAAG (GPD) - Volgens de Gasunie gaat de besparing bij dc kleinverbruikers voort. In de eerste drie maanden van dit jaar werd ongeveer een miljard kubieke meter aardgas minder verbruikt in vergelijking met 1980. Ook in april was het verbruik lager dan vorig jaar. toen namen de distributiebedrijven 12 pro* cent minder af. De afname van de gasdistribu- tiebedrijven was in april 250 miljoen kubieke meter lager. Industrie en centrales ver bruikten ongeveer 35 miljoen minder. Zodoende was het binnenlands verbruik in april ongeveer 285 miljoen lager dan in april vorig jaar. Aan het buitenland werd onge veer 70 miljoen minder gele verd. GENEVE (GPD) - De meerderheid van de OPEC-leden (de olie pro ducerende en exporterende lan den) heeft besloten tot een vrij willige produktievermindering van tenminste tien procent en een bevriezing van de huidige prijzen tot eind dit jaar. Saoedie- Arabi, dat 42 procent van de tota le OPEC-productie levert, heeft nog geen toezegging willen doen. Waarnemers verwachten dat Sa- oedie-Arabi zich na verloop van tyd zal neerleggen bij de wens van de meerderheid om zijn olie prijs van het OPEC-minimum van 32 dollar per vat te verhogen met enkele dollars. Ieder OPEC-lid voor zich zal de grootte bepalen van de produk tievermindering. Quatar en de Verenigde Arabische Emiraten kondigden al aan hun produktie met 18 procent te zullen terug schroeven. Ook het minder draagkrachtige Indonesi zal de produktie terugbrengen met tien procent en de prijs bevriezen. Een plafond van 41 dollar per vat. zoals Libi, Iran en Algerije berekenen, blijft gehandhaafd In feite, zo concluderen waarne mers hier, is sinds de vorige OPEC-conferentie op Bali alleen de produktievermindering nieuw. Het staat nog niet vast of Saoedie-Arabi, dat 10,3 miljoen vaten per dag op de markt brengt, en hierdoor doelbewust overschotten heeft gecreerd om de prijs terug te dringen, het pro ductieniveau zal verminderen tot 8,5 miljoen vaten per dag, het peil van vorige jaren. De OPEC staat landen als Irak en Iran toe om produktie die sinds de oorlog tussen beide landen flink is ge kelderd. op te voeren tot het vroeger gebruikelijke nivCMI Hoe de produktievermindering zal doorwerken op de prijs van ge raffineerde olie en benzine, is nog niet te voorspellen. Zeker is dat nog voor het eind van het jaar de overschotten sterk zullen zijn verminderd zodat de prijs op de vrije markt, nu 33 dollar gemid deld. weer omhoog zal schieten tot boven het OPEC-gemiddelde van 36 dollar Mocht Saotdi» Arabi alsnog besluiten tot prijs verhoging, dan heeft dat onder andere voor Nederland gevolgen omdat een derde van onze olie- invoer uit Saoedie-Arabi komt. DEN BOSCH (ANP) - De schrijf machinefabriek Ren Rand in Den Bosch is gisteren door de rechtbank in die stad failliet verklaard. Bij het bedrijf werken 825 mensen. De vakbon den hopen dat de onderneming in afgeslankte vorm kan worden voortgezet. Remington Rand in Den Bosch had al sinds eind maart uitstel van betaling. Volgens de vakbonden was het be drijf in financiële problemen ge komen door wanbeleid van de Amerikaanse eigenaars. Die ei genaars weigerden aanvankelijk om te praten over eaimntui overname van het bedrijf terwijl de Arabische beleggingsgroep Al-Jeel zich had aangeboden als koper. Pas nadat de werknemers in Den Bosch het bedrijf hadden bezet en nadat bewindvoerder mr H. Prinsen vorige week het faillissement had aangekondigd verklaarden de Annvik tan aandeelhouders zich bereid tot overleg Die onderhandelingen hebben vol gens de bewindvoerder niets op geleverd. Gezien de financiële positie van het bedrijf was het daarom niet mogelijk het faillis sement nog langer uit te stellen. Ongeveer 1350 mensen zijn van hun inkomen afhankelijk van Remington in Den Bosch De 825 man personeel van de fabriek en ruim 500 werknemers van toele veringsbedrijven. Dc Arabische Al-Jcel beleggingsgroep heeft in middels een bod uitgebracht op de activa van Remington Als al les meezit zou daardoor dc werk gelegenheid van ongeveer 350 mensen kunnen worden behou den. VOENSDAG 27 MEI 1981 ACTIEVE AANDELEN BINNENLANDSE AANDELEN Dikktrs Dorp Co rrt Kin? H\ m Ijrn r.rl ['-. ooc Sumabrl Tok\n PHlSl Tékn i n 101 OOd 147.00 111.20 87.10 45.80 175.SO 243.SO 102.00 150.00 111.20 1 BO ,00 342 «>0 24 V) 19 HO V" 4" 43.00b GOUD EN ZILVEK Sa-ïs-SKSu: BUITENLANDS GELD AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs was vandaag niet aangedaan door de verkiezingsuitslag. „Eerst moet maar afgewacht worden wat er voor regering uit dc bus gaat ko men", zo was de overheersende mening op de vloer. De wat bete re stemming voor dc aandelen sector in Amsterdam had dan ook alles te maken met de Ame rikaanse beurs, waar de Dow Jo- nes-index gestegen was. Onze nationale luchtvaartmaat schappij-KLM staat nogal in dc belangstelling bij de Amerikaan se beleggers. Mede hierdoor kon de KLM de staging van dc afgc lopen dagen onverdroten voort zetten en kwam op 135,80, 3,80 hoger. De andere interna tionals deden het wat rustiger aan. De winsten bleven beperkt tot enkele dubbeltjes Ook de banken waren niet actief. Bij de hypotheekbanken ver toonde WUH een verder herstel van de koersdrvun, die afgelopen maandag werd opgelopen De eerste schrik over de winsthalve- nng blijkt hiermee voorbij Het fonds steeg twee gulden op 154. Verzekering;, muat i h.ip pij Ennia bleef hangen op 140,50.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29