I Rusland ontkent inmenging Spanje wantrouwt verklaring Frankrijk gooit roer om in buitenlandse politiek 'Geen adviseurs in Libanon Porno taboe in hotels van Peking Geldmarktrekening: Slavenburg's Bank Zwarte nationalisten eisen aanslagen op Franse communisten willen aan nieuwe regering deelnemen Brede steun voor beleid van Schmidt Van regering over afloop gijzehng Uw Kunstgebit DINSDAG 26 MEI 1981 PARIJS (ANP, AP.UPI, Reuter) - Frankrijk gaat het roer omgooien op het gebied van de buitenland se politiek. De nieuwe Franse re gering zal de strijd tegen de ras sendiscriminatie steunen, zodat VN-resoluties op dit gebied ook werkelijk worden toegepast Dat heeft de nieuwe Franse minis ter van buitenlandse zaken, Claude Cheysson, gisteren in Pa rijs gezegd. De nieuwe ontwikke lingen op het gebied van de Franse buitenlandse politiek te kenden zich eind vorige week al af. Inmiddels is Regis Debray, een van de revolutionaire theoretici van de Latijns-Amerikaanse be- vrijdingsstrijd, gisteren be noemd tot adviseur van de Fran se president Mitterrand. Debray kreeg internationale bekendheid in de jaren zestig, toen hij enkele weken doorbracht met de revo lutionair Che Guevara, die in Bo livia een boprenrevolutie pro beerde te ontketenen. Debray werd daarbij door het Boliviaan se leger gearresteerd, maar werd later onder internationale druk weer vrijgelaten. Che Guevara kwam in Bolivia om het leven. Debray ging later naar Chili waar hij een reeks interviews met de socialistische president Allende publiceerde. Na de coup in Chili keerde Debray terug naar Frank rijk. Behalve Cheysson sprak ook de se cretaris-generaal van de Verenig de Naties, Kurt Waldheim. maan dag op de Parijse conferentie over internationale sancties te gen Zuid-Afrika. Hij zei dat Zuid-Afrika een gevaar vormt voor de internationale vrede en veiligheid. Volgens Waldheim is het duidelijk dat sancties tegen Zuid-Afrika algemeen gesteund moeten wor den, willen ze effect hebben. Bo vendien moet, aldus Waldheim, alles gedaan worden om te voor komen dat de vitale belangen van de buurlanden van Zuid- Afrika geschaad worden. Wald heim zei te hopen spoedig Nami bië als onafhankelijk lid van de Verenigde Naties te kunnen ver welkomen. Hij zei dat het VN- plan voor Namibië (dat destijds ook door de Zuid-Afrika is geac cepteerd en dat een zelfstandig Namibië inhoudt) als basis moet dienen voor de onafhankelijk heid van dit land. De Amerikaanse Rockefeller Foundation maakte gisteren de conclusies bekend van een rap port over Zuid-Afrika waar het twee jaar aan heeft gewerkt, het rapport komt tot de conclusie dat de dagen van het apartheids bewind in Zuid-Afrika lijken te zijn geteld. De frustratie onder de zwarte bevolking in het land groeit, en een mogelijke explosie als gevolg van de toenemende spanningen kan gevolgen heb ben voor de rassenverhoudingen in de Verenigde Staten, zegt het onderzoek. Volgens de studie wordt het econo misch belang van grondstoffen uit Zuid-Afrika voor het westen overdreven. De levering van stra tegische mineralen zal bij een boycot van Zuid-Afrika hoog stens gedeeltelijk en tijdelijk stil komen te liggen. De Verenigde Staten moeten zich volgens het onderzoek principieel blijven verzetten tegen apartheid. MOSKOU/DAMASCUS (AP, Reuter) - Het officiële Rus sische persbureau Tass heeft gisteren de beschuldiging van de Israëlische premier Begin van de hand gewezen dat Syrische tankeenheden in Libanon zouden worden bijgestaan door Russische adviseurs. Het persbureau bestempelde de beschuldiging als "provocerende verzinsels" om de publieke opi nie in het Midden-Oosten en de rest van de wereld te misleiden. Israël heeft gisteren zijn derde on bemande verkenningsvliegtuig verloren sinds vorige maand de crisis begon over de aanwezig heid van Syrische luchtdoelra ketten in Libanon. Volgens een militaire woordvoer der in Tel Aviv is het toestel neergehaald boven de Bekaa-val- lei in het oosten van Libanon met raketten die vanuit Syrische grondgebied net over de grens met Libanon waren afgevuurd. In Damascus verklaarde een mi litaire woordvoerder dat het ver kenningsvliegtuig door de Syri- PEKING (Reuter) Hotelper soneel in Peking dat lastig is gevallen in de kamers van gasten moet dat melden en mag pornografische tijd schriften die zijn achtergela ten, niet inkijken, schreef gis teren het dagblad van Pe king. De krant prees een piccolo in een van de grootste en duur ste hotels van de hoofdstad, die aan zijn directie had ge rapporteerd dat een vrouw uit het buitenland had gepro beerd hem te verleiden. "Of hotelpersoneel kan weer staan aan de invloed van de bourgeoismentaliteit of niet is rechtstreeks van invloed op de reputatie van ons land", schreef het dagblad. Het personeel van het Vriend schapshotel, waar veel bui tenlandse leraren en zaken lieden logeren, is erop ge traind te weerstaan aan de verleidingen die pornografi sche boeken, tijdschriften of foto's bieden die in hotelka mers liggen of zijn achterge bleven. Volgens de krant is een specia le dienst opgericht die zich bezighoudt met het wegwer ken van het materiaal. sche luchtafweer is neergescho ten vlak langs de Syrische-Liba- nese grens. De Syrische minister van buitenlandse zaken Khad- dam maakte bekend dat zijn land doorgaat met de voorbereidin gen tegen een eventuele Israëli sche aanval. Volgens functionarissen in Jeruza lem wacht de speciale Ameri kaanse afgevaardigde Habib op het resultaat van een bijeen komst tussen Rifaat Al-Assad, broer van de Syrische president, en koning Khaled van Saoedi- Arabië over de rakettencrisis tus sen Syrië en Israël. Het hangt van nieuws uit Riad af of Habib weer naar Damascus zou gaan, aldus de functionarissen. Premier Begin verklaarde zich gis teravond in een toespraak bereid „in de komende 24 uur naar Bei roet te vertrekken of in Jeruza lem de Libanese president Sar- kis te ontvangen om een vredes verdrag te sluiten tussen Israël en Libanon". Volgens de pre mier is de dag niet ver weg waar op de Syriërs met hun raketten Libanon zulen moeten verlaten en de christenen in heel Libanon in veiligheid kunnen leven en de Israëlische luchtmacht zonder problemen het Libanese grond gebied kan verkennen. De Jordaanse koning Hoessein is gisteren naar Moskou vertrok ken voor een officieel bezoek aan de Sowjet Unie. Tijdens het be zoek zullen de jongste ontwikke lingen in het Midden-Oosten aan de orde komen. Joegoslavië waarschuwt buurland Albanië BELGRADO (Reuter) - Joegosla vië heeft het buurland Albanië gisteren gewaarschuwd voor de gevolgen, als Tirana zich schul dig blijft maken aan terroristi sche praktijken. Het officiële persbureau Tanjug wees een Al- benese verklaring waarin werd gesuggereerd dat een bomaan slag op de Joegoslavische am bassade in Tirana door Joegosla- ven werd gepleegd, als 'absurd' van de hand. Albanië heeft ge weigerd de Joegoslavische protesten over de bomaanslag in ontvangst te nemen. Bij de bom aanslag, afgelopen zaterdag, vie len geen slachtoffers. De betrek kingen tussen Joegoslavië en Al banië zijn sterk verslechterd na de rellen in de Joegoslavische provincie Kosovo, waar overwe gend ethnische Albenezen wo- ADVERTENTIE k Rente: 10'A% B fipjA v i «k A Minimum saldo: f 5.000, I W 1 B M*. Opzegtermijn: I 1 1^1 B^t/j 1 3 maanden I M Bij opname binnen de J °Pze9term'inwordt2% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Aantrekke lijk als u wel de geldmarktschommelingen wilt volgen, maar niet wilt vastzitten aan de beperkingen van de partikuliere deposito's; vaste bedragen en termijnen, hoger minimum saldo. U kunt direkt over het saldo beschikken, zij het dat er in dit geval een retourrente wordt berekend. Toevoeging aan uw tegoed is altijd mogelijk. Leiden, Kort Rapenburg 20.071-126244 U spaart heel persoonlijk bij de Zakenbank SOFIA (APIUPI) - Twee Bulgaarse politiemensen lei den een gewonde kaper weg van het vliegveld Burgas. Gisteren kwam een einde aan de kaping van een Turks vliegtuig, dat zondagmorgen tijdens een bin nenlandse vlucht door vier links-extremisten was over meesterd. De bemanning werd gedwongen naar Bul garije te vliegen. Tijdens de bevrijdingsactie werden verscheidene pas sagiers van het toestel licht gewond. Een van de kapers zou ernstig gewond zijn. De Bulgaarse politie slaagde erin twee van de vier kapers uit het vliegtuig te lokken met de belofte dat ze een verklaring mochten afleggen aan de pers. Toen ze het vliegtuig verlieten werden ze overmeesterd. Intus sen trachtten de passagiers de andere twee kapers te overmeesteren. Een kaper begon toen in het wilde weg te schieten, waardoor verscheidene pasagiers werden gewond. PARIJS (AFP, AP, UPI) - De aanslag, gisteren op de spoor lijn Johannesburg-Soweto in Zuid-Afrika is gepleegd door leden van het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC). Dit heeft ANC-voorzitter Oliver Tambo gisteren in Parijs ver klaard. Gewapende mannen pleegden gisterochtend een aanval op een politiepost bij de Zuid- afrikaanse stad Oost-London. Bij de actie, waarbij gebruik werd gemaakt van handgra naten en automatische gewe ren, vielen geen gewonden, zo heeft de politie meege deeld. Ongeveer een uur daarvoor werd een stuk spoorlijn in de buurt van Johannesburg op geblazen. Het treinverkeer tussen Johannesburg en de zwarte woonwijk Soweto raakte hierdoor enige tijd ge stremd. De reeks aanslagen in Zuid- Afrika maakt kennelijk deel uit van een grootscheepse campagne van de zwarte na tionalisten ter gelegenheid van de 20ste verjaardag van de proclamatie van de repu bliek Zuid-Afrika. Op 31 mei viert officieel Zuid-Afrika de ze verjaardag van de repu bliek met een reeks festivitei- Op spoorlijn Zuid-Afrika ten in Durban. Maar een groot aantal organisaties heeft aangekondigd de feestelijkheden te zullen boy cotten omdat er volgens hen niets te vieren valt. Zo ver klaarde de Zuidafrikaanse raad van kerken dat zij geen deel wil hebben aan het vie ren van "twintig jaar van lij den, arrestaties, verbannin gen, schietpartijen, ophan gingen, uitbuiting en verlies van staatsburgerschap". Ook de katholieke kerk, de orga nisatie Azapo, alle vakbon den van zwarte onderwijzers en tal van anderen zullen ver stek laten gaan. Op verscheidene plaatsen in het land heeft het ANC pam fletten verspreid, met name in Soweto en de zwarte woonwijken bij Pretoria en Port Elizabeth, waar gestaakt wordt in de auto-industrie. De schaal van de aanslagen van het afgelopen weekend - een politiebureau in Oost- London, sabotage van hoog spanningsleidingen in Oranje Vrijstaat en van spoorwegen in Natal en Soweto - toont aan dat de veiligheidspolitie er nog lang niet in geslaagd is de gewapende tak van het ANC op te rollen. Het Zuidafrikaanse leger heeft bij acties in Namibië vlakbij de grens met Angola de afge lopen vfjf dagen twaalf solda ten van de Zuidwestafrikaan- se volksorganisatie SWAPO gedood. Dit heeft de Zuid afrikaanse bevelhebber in Zuidwest-Afrika, generaal- mojoor Charles Lloyd, giste ren bekendgemaakt Daar door is het aantal SWAPO- strijders dat sinds begin dit jaar is omgebracht, gestegen tot 456, aldus Lloyd. PARIJS (UPI) - De Franse communistische partij heeft de socialistische president, Francois Mitterrand, gisteren meegedeeld dat zij nog steeds op ministerieel niveau wil deelnemen aan zijn regering. Zij verbond dit verzoek aan de komende parlementsverkiezingen. De communistische partijleider Georges Marchais deelde het standpunt van zijn partij mee tijdens een onderhoud van een uur op het Elysée- paleis "Ik heb de president het standpunt van onze partij uiteengezet na het verslaan van Giscard d'Estaing - waaraan wij hebben bijgedra gen - is onze partij bereid dit succes bij de komende parlementsverkie zingen te bevestigen. Wij zijn bereid al onze verantwoordelijkheden op alle regeringsniveaus te aanvaarden om het beleid uit te voeren waarop alle Franse vrouwen en mannen wachten", aldus Marchais. Marchais weigerde te zeggen of de president beloofd had communisten in een toekomstig kabinet op te nemen als de verkiezingen voor de nationale vergadering van 14 en 21 juni leiden tot een linkse meerder heid. De communisten toonden zich ongeduldig na de koele houding die Mitterrand na zijn verkiezingsoverwinning van 10 mei jegens hen aan de dag legde. Zij beklaagden zich erover dat zij niet waren uitgeno digd voor inhuldigingsplechtigheden en dat er geen communisten wer den opgenomen in het 42 leden tellende overgangskabinet. De communistische partijleider was de eerste van de vier politieke lei ders die gisteren door Mitterrand ontvangen werden na diens besluit van zaterdag tot vaststelling van de verkiezingsdata. Na Marchais ont ving de president achtereenvolgens de gaullist Jacques Chirac. Jean Lecanuet, leider van de coalitiepartij van Giscard d'Estaing. en de lei der van de socialistische partij, Lionel Jospin Op 1 juni begint de ver kiezingscampagne. In de vrijdag ontbonden nationale vergadering die 490 zetels telt, beschikten de rechtse en middenpartijen over de meer derheid. Mitterrand hoopt dat de komende verkiezingen een linkse meerderheid zullen opleveren die hij nodig heeft voor de uitvoering van zijn socialistisch program. Tijdens bezoek aan VS BONN (GPD) Bondskanselier Schmidt is er zeker van dat het resultaat van zijn gesprekken in Washington over de modernise ring van middellange-afstandsra- ketten in Europa de goedkeuring van alle Westduitse politieke par tijen zal krijgen. Schmidt be pleitte vorige week bij Reagan het snel beginnen van onderhan delingen tussen de Amerikaanse regering en Moskou over de nieuwe wapens. Wanneer deze onderhandelingen goed verlo pen, zou eventueel kunnen wor den afgezien van algehele plaat sing van 572 Cruise- en Pershing 2-raketten in Duitsland, Neder land, Belgie en Italië. Kritiek dat hij slechts een toezegging heeft gekregen over in september te starten ontwapeningsgesprek ken, wees Schmidt gisteren voor de SPD-fractie in Hannover met klem van de hand. Volgens de bondskanselier was hij niet naar de VS gereisd om uit het Witte Huis cadeautjes mee naar huis te brengen. In de SPD is een groeiend verzet tegen plaatsing van de atoomraketten. Schmidt dreigde vorige week met aftreden als zijn partij zich niet aan het NAVO-dubbelbe- sluit zou houden. Schmidt zei: „Mijn doel was bij Reagan, de nieuwe Amerikaanse regering meer begrip te kweken voor onze buitenlandse politiek, onze de fensieproblemen en om de ver standhouding met Washington te verbeteren. Dit is op verba zingwekkende wijze gelukt". Schmidt kreeg in Hannover een duidelijke ruggesteun van zijn fractie voor de veiligheidspoli tiek van zijn sociaal-liberale re gering. Op één afgevaardigde na keurde de hele fractie een resolu tie goed waarin en het NAVO- dubbelbesluit wordt onder steund. Wel wordt in de resolutie nog eens op de betekenis van on derhandelingen tussen de NAVO MADRID (DPA/AFP/GPD) - De verklaring van de Spaanse rege ring over de identiteit van de overvallers van de Banco Central in Barcelona wordt in Spanje steeds ongeloofwaardiger geacht. De Spaanse politie deelde gisteren mee dat niet elf, maar tien extre misten zijn gevangengenomen tijdens de beëindiging van de gij zeling. Hoewel minister van binnenlandse zaken Roson verklaarde dat slechts elf extremisten aan de gijzeling hebben deelgenomen, zeiden andere functionarissen dat hun aantal op vijftien twin tig moet worden geschat. De ge tuigenissen van de vrijgekomen gegijzelden spreken van vieren twintig, zodat het erop lijkt dat meer dan de helft van de overval lers is kunnen ontkomen. De vraag hoe dat mogelijk was, is niet de enige die rees na de gun stige afloop van de gijzelings zaak. De Spaanse pers uitte gis teren bijna unaniem haar onge noegen over de verklaringen van regering en politie over de toe dracht van de gijzeling. Verklaar de minister Roson zondagavond dat anarchisten en 'gewone cri minelen' de actie hadden uitge voerd, gisteren verspreidden functionarissen een verklaring, waarin de daders in de gelederen van extreem-rechts werden ge zocht. De verklaring van zondag avond werd onmiddellijk in heel Spanje met veel argwaan ontvan gen en waarnemers sloten niet uit dat ze negatieve politieke ge volgen voor de centrum-rechtse regering van Leopoldo Calvo So- telo zouden hebben De oppositiepartijen en de pers eis ten van de regering een volledige opheldering over de gijzeling. Zij zijn bijzonder geïnteresseerd in de vraag of er leden van de Guar- ADVERTENTIE jij 'nin.ramera^ dia Civil, de door dictator Franco in het leven geroepen paramili taire politie, aan de actie deelna men. Aanvankelijk werd in Bar celona aangenomen dat er inder daad leden van deze organisatie, die bok betrokken was bij de mislukte staatsgreep van 23 fe bruari, deelnamen aan de gijze ling. Maar dit werd later ont kend. Verscheidene gegijzelden verklaa- ren echter dat de militaire ma nier waarop veel van de overval lers met elkaar omgingen erop wees dat er leden van de Guardia Civil onder hen waren. Volgens de Madrileense krant Dia- rio 16 zou de leider van de over vallers hebben geweigerd de chef van de Guardia Civil in Bar celona, generaal Pajuelo, als ver vangend gegijzelde te accepte ren. Het argument hiervoor zou zijn geweest dat in dat fltval dt overvallers zouden worden her kend. Een andere merkwaardigheid be treft de wapens van de overval lers. Die waren volgens officiële verklaringen aanvankelijk "goed en modern, van de Spaanse ma kelij die ook door de Guardia Ci vil wordt gebruikt". Maar giste ren spraken die verklaringen over "ouderwetse en verroeste wapens" Aangenomen wordt dat een deel van de overvallers is kunnen ont komen toen de overgebleven ge gijzelden het bankgebouw ver lieten Anderen zouden via het dak zyn ontkomen, daarbij gegij zelden als levend schild gcbrui kend. Maar, zo vraagt men zich af in Spanje, de omgeving van het bankgebouw was afgezet en de politie ving de vrijgekomen ge gijzelden op Dat de gijzeling verband houdt met de mislukte staatsgreep in februari trekt bijna niemand in Spanje in twijfel. Mede daarom wordt de roep gehoord om meer openheid over de toedracht van de staatsgreep De twee grote oppositiepartijen hebben een motie ingediend waarin ze eisen dat premier Sote- lo uitvoeriger informatie ver strekt over de gebeurtenissen in Barcelona. en het Warschau Pact gewezen. Deze instemming met Schmidts defensiepolitiek krijgt gezien het (huidige) debat over veiligheids vraagstukken in de Bondsdag een bijzondere betekenis. Over zyn besprekingen met de Franse staatspresident Mitter rand liet Schmidt in Hannover niet al te veel los. Speculaties in de Franse pers dat hij de Mitter rands steun voor het NAVO-dub- belbesluit had gekregen in ruil voor Westduitse steun voor de zwakke franc wees Schmidt van de hand. „Het is ook in het be lang van de Bondsregering de Franse valuta stabiel te houden", zei hy. „De opstelling van Mitter rand tegenover het NAVO-be- sluit stond al voor diens verkie zing tot president vast en hy heeft zyn mening niet veran derd". Tegen bouw kerncentrale: burgemeester treedt af BONN (GPD) - De socialistische burgemeester van Hamburg, Hans Ulrich Klose, is maandag afgetreden uit protest tegen de bouwplannen voor de kerncen trale bij Brokdorf. In een brief aan de president van het parle ment van de deelstaat Hamburg schreef hij „op gewetensgron- den" niet langer te kunnen aan blijven. Klose verzette zich tegen het SPD-bestuur van de stad staat Hamburg, dat als compro mis in de omstreden Brokdorfaf- faire had voorgesteld de uitein delijke beslissing over de bouw van de kerncentrale pas na de deelstaatsverkiezingen in 1982 te nemen. De meerderheid van de SPD in het deelstaatsbestuur is voorstander vn de bouw. In zijn ontslagbrief stelt Klose dat zijn beslissing niet alleen is ingr geven door Brokdorf, maar ook is bedoeld om „de rust binnen de partij te herstellen". De christen democratische oppositie in Ham burg heeft onmiddellijk nieuwe verkiezingen geëist CDU-frac tievoorzitter Perschau zei dat SPD-fractie, senaat en partij el kaar blokkeren. Het aftreden van Klose heeft de landelijke SPD niet verrast Re geringswoordvoerder Becker herinnerde er maandag aan dat zich al twee weken een ontwik keling aftekende die Klose tot een beslissing voor of tegen Brokdorf moest brengen. ADVERTENTIE de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt. dat Uw kunstgebit de gehele dag door gemakkeli|k, stevig en zeker zit. neem dan Dentoflx - het speciale moderne poeder en strooi een wem»g op de gebitsplaat U zult moer dan te vreden zi|n en alle ongemakken van Uw kunstgebit vergeten, want U kunt la chen spreken en eten zoals U wilt» Dentotlx is daarbij verfrissend en is een weldaad voor Uw gehemelte. Verknjg- baar bij apotheken en drogisterijen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9