Bodemreiniging nu via noodwet OlülK? Strijd tot laatste dag Aantal departementen terugbrengen tot tien Politici betrapt bij illegale zender KWf&ggGegarandeerd voor anno ,695 de volle 100% gestookt. Deze week bij de melkman: Commissie-Vonhoff brengt eindadvies uit over rijksdienst Twintig gifbelten aangepakt Bestuurlijk onderzoek naar Krimpen Subsidie voor "moeilijke" vacatures Van Agt biedt ontslag van kabinet aan Blikseminslag: mensen dakloos Moeder (61) leidde grote drughandel Exportjongejenever. VVD trapt naar D'66 DINSDAG 26 MEI 1981 BÏNNENLAND PAGINA 7 HAVELTE (GPD) - Het Drent se PvdA-kamerlid Relus ter Beek en oud-minister Sicco Mansholt zijn gisteren door de rijkspolitie van de groep Ruinerwold aangehouden en verhoord. Zij werden betrapt op deelneming aan een dis cussie in een clandestien uit gezonden radioprogramma. Het programma was een ex periment van de Werkgroep Lokale Omroep uit Havelte, die legalisering van piraten die het maken van plaatselij ke programma's voorstaat. De werkgroep verzorgde met haar zender De Rooie Parel in de middag- en avonduren een uitzending in een woon huis in Havelte. Het was de eerste keer dat deze zender in de ether was. In het programma, dat met steun van de VARA tot stand kwam, werden behalve van de legalisering van lokale- omroep-piraten ook de Drentse werkgelegenheids- problematiek en de onrust rond de plannen van Defen sie om tussen Havelte en Wapserveen een Compagnies Oefen Terrein (COT) in te richten aan de orde gesteld. Ook werd een oproep gedaan bij de verkiezingen links te stemmen. Behalve Ter Beek en Mansholt werd nog een aantal aanwezi gen door de politie aan de tand gevoeld over deelname aan de uitzending, onder wie leden van de PSP en de PPR. Enkele PvdA'ers die verder vragen van de politie moes ten beantwoorden waren wethouder H. W. Visser van Steen wijk en zijn collega raadslid A. J. H. Lichtenberg. „Ik weet niet of ik strafbaar ben, maar dit had ik niet ver wacht. Dat ze van die 50.000 geheime zenders nou net de ze moeten pakken", zegt Re- lus ter Beek over de inval. DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe kabinet zal minder ministers moeten hebben dan het huidige, het zal jaarlijks een actiepro gramma maken, het beleid in vijf hoofdgebieden verdelen met elk een eigen „integrerend minister" en een proces op gang moeten brengen dat leidt tot aanzienlijke inkrimping van het aantal depar tementen. Uiteindelijk zullen er van de veertien departementen slechts tien moeten overblijven. Dit zyn de belangrijkste punten in het eindadvies van de „Commis sie Hoofdstructuur Rijksdienst" (de Commissie-Vonhoff, ge noemd naar haar voorzitter, de commissaris van de koningin in Groningen). De commissie heeft haar advies gegoten in kant-en- klare punten voor een regeerak koord. De kabinetsformateur zal ermee aan de slag moeten. Het meest concreet voor de ko mende kabinetsperiode is de aanbeveling om een jaarlijks bij te stellen actieprogramma te ma ken. Voorts moeten er, aldus de commissie, vijf hoofdgebieden van beleid worden bepaald: be stuurlijke en juridische zaken, sociaal-economische zaken, so ciaal-culturele zaken, ruimtelijke en milieuzaken en ten slotte in ternationale en veiligheidszaken. Voor elk van die vijf terreinen is een „integrerend minister" no dig plus een onderraad van de ministerraad. Voor het uitvoeren van belangrijke punten uit het actieprogramma van het kabinet kunnen voorts „projectminis- ters" worden aangewezen. Om het aantal ministers te vermin deren, zullen geen ministers-zon- der-portefeuille worden be noemd, beveelt de commissie aan. De taak van de huidige mi nister van wetenschapsbeleid kan door een andere bewinds man worden vervuld. Voor ont wikkelingssamenwerking kan een onderminister van buiten landse zaken worden aangesteld. Het begrip „onderminister" wordt door de commissie gesteld in de plaats van de huidige staatsse cretaris. Zo'n onderminister zal zich niet alleen met een beperkt aspect van het beleidsterrein be zighouden, maar zijn minister volledig moeten kunnen vervan gen. Regeringscommissaris Tegelijk met deze reorganisatie op kabinetsniveau, zal het ambtelijk apparaat op de helling moeten. Omdat het daarbij om een proces van vele jaren gaat en het kabi net het met het dagelijks beleid al druk genoeg heeft, beveelt de commissie de aanstelling van een onafhankelijke stuurgroep onder leiding van een regerings commissaris aan. Een departementaal herindelings plan zal uiteindelijk moeten lei den tot drastische beperking van het aantal departementen. De be leidstaken zullen logischer, dat is per hoofbeleidsgebied. moeten worden verdeeld. Als ideaal ziet de commissie twee departemen ten per beleidsgebied Om te beginnen (maar volgens voorzitter Vonhoff valt daarbij nog niet te denken aan de ko mende kabinetsperiode) stelt de commissie voor het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne op te heffen. Milieu zou naar volkshuisvesting en ruimte lijke ordening kunnen gaan. en volksgezondheid naar cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Als overgangsregeling zou het hele huidige departement on der de minister van CRM ge bracht kunnen worden. Tweede stap is volgens de commis sie opsplitsing van het departe ment van landbouw en visserij. De taken zouden moeten worden verdeeld over economische za ken, onderwas en wetenschap pen en volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Als derde stap noemt de commis sie in haar advies de samenvoe ging van de departementen van binnenlandse zaken en justitie. Ook sociale zaken en economi sche zaken zouden moeten wor den verenigd Dit laatste is. zo zegt de commissie, het meest in- grypende voorstel. Immers, bei de departementen staan in de huidige praktijk dikwyls lyn- recht tegenover elkaar DEN HAAG (GPD) Om de ernstigste gevallen van bodemverontreiniging snel te kun nen aanpakken, heeft minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) gisteren bij de Tweede Kamer het wetsontwerp Bodemsanering ingediend. DEN HAAG (ANP) - Minister Al- beda (sociale zaken) heeft voor dit jaar twintig miljoen gulden gereserveerd, waarmee hij be drijven wil subsidiëren die hun arbeidsplaatsen aanmerkelijk verbeteren. Albeda heeft ditmaal vooral die arbeidsplaatsen op het oog die de bekende "moeilijk vervulbare" vacatures opleve- De subsidies kunnen lopen van 12.500 gulden maximaal per werknemer tot 250.000 gulden maximaal per project. Het maxi mum ligt in het algemeen op 500.000 gulden per bedrijf. Zeer grote bedrijven kunnen een sub sidie krijgen tot maximaal 6.000.000 gulden. Investeringen die voor subsidie in aanmerking komen, zullen als doel moeten hebben zaken als het bestrijden van hitte, stof, gas sen, tocht, lawaai en dergelijke, het opheffen van slechte fysieke houdingen en verlichting van plaatsen in de open lucht en ook meer immateriële zaken zoals het opheffen van eentonigheid in het werk en het op poten zetten van werk- en taakstructurering. WEERRAPPORTEN ROTTERDAM/LEIDSCHENDAM (ANP) Minister Ginjaar (volks gezondheid en milieuhygiëne vindt dat er een bestuurlijk on derzoek moet komen naar de ge beurtenissen die hebben geleid tot de ernstige bodemverontrei niging op het voormalige EMK- terrein in Krimpen aan de IJssel. Niet het zoeken naar 'boosdoeners' zal daarin centraal moeten staan, maar de vraag hoe het openbaar bestuur zich moet opstellen bij de handhaving van het milieu recht. De minister stelt zich hiermee po sitief op tegenover het verzoek van de gemeenteraad van Krim pen een dergelijk onderzoek, in navolging van dat van de com missie-Van Aartsen in Lekker- kerk, in te stellen. Ginjaar vindt beide zaken echter onvergelijk baar, zo zei hij gisteren op zijh ministerie: in Lekkerkerk, waren de stortingen in het begin van de In het programma moeten De noodwet blijft na goedkeuring vijf jaar van kracht. Ginjaar hoopt dat binnen die tijd op twintig plaatsen het gif uit de grond wordt verwijderd. De be windsman denkt hierbij vooral aan vervuilingen die een bedrei ging voor het drinkwater vormen of de woningbouw belemmeren. Vooruitlopend op de noodwet be sloot regering onlangs om voor 1981 en 1982 een bedrag van zes tig miljoen gulden voor de schoonmaak van de grond be schikbaar te stellen. Minister Ginjaar heeft de provincies ver zocht hem vóór het eind van de volgende maand die gevallen van bodemverontreiniging aan te wijzen, waarvan met de reini ging direct moet worden begon nen. Bij het opstellen en uitvoe ren van het programma zal zo veel mogelijk aansluiting wor den gezocht bij de wet Bodemsa nering. Deze door de provincies op te stel len saneringsprogramma's spe len een belangrijke rol bij deze tussentijdse wet Bodemsane ring. Gedurende de werkingspe riode van de wet worden deze door elke provincie afzonderlijk aan de minister van volksge zondheid en milieuhygiëne voor gelegd. Van beslissende beteke nis voor de uitvoering van de programma's is het gevaar voor en milieu. jaren zeventig praktisch op zich zelf staande gebeurtenissen, in Krimpen is sprake geweest van een jarenlange reeks van aktivi- teiten en, sinds de vestiging van de EMK in 1970, een voortduren de conflict tussen gemeente en bedrijf over de hinderwetver gunning. Een dergelijk onderzoek zal de ac tiviteiten moeten beoordelen van diverse overheden en bestuur- sinstanties: het gemeentebe stuur van Krimpen, het open baar lichaam Rijnmond (milieu dienst), het voormalige hoog heemraadschap Krimpener- waard en de inspectie voor de volksgezondheid 'Het is interessant', aldus Ginjaar, 'om na te gaan hoe het openbaar bestuur zich moet opstellen bij bedrijven die zich niet aanstonds aan de hinderwetvergunning houden. Tegen die achtergrond moet een studie verricht worden naar de gang van zaken in Krim pen'. i elk geval drie punten zijn opgeno men: een opgave van de gevallen waarbij voor de sanering een on derzoek moet worden uitgevoerd en hoelang hierover kan worden gedaan; een beschrijving van de noodzakelijke maatregelen en een kostenbegroting. De minis ter beslist vervolgens welke verontreinigingen kunnen wor den opgeruimd en hoeveel geld hij zelf daarvoor over heeft. De verontreiniging die gedurende de vijf jaar dat de wet Bodemsa nering niet is opgeruimd, wordt aangepakt in het kader van de Wet Bodembescherming, die daarna rechtskracht krijgt. Dat zullen er vele zijn. Verspreid over het gehele land heeft men ongeveer vierduizend plaatsen gevonden die door milieugevaar lijke stoffen worden verontrei nigd of reeds zijn verontreinigd. Hiervan is de schoonmaak van 350 plekken dringend. Voor de reiniging van alle vervuilde grond wordt volgens schatting een bedrag van één miljard gul den nodig geacht. Te weinig Volgens de organisatie Nederland Gifvry is voor een echte schoonmaakoperatie een bedrag van minimaal tien miljard nodig. De noodwet stelt volgens haar weinig voor. „Er is geen enkele garantie dat voor de sanering ook voldoende geld beschikbaar komt. Dit kan ertoe leiden dat gekozen zal worden voor goed kope schijnoplossingen als het slaan van een damwand, afdek ken met aarde of gewoon niets doen", aldus Nederland Gifvrij. Volgens Nederland Gifvrij, een sa menwerkingsverband tussen milieuorganisaties als Milieude fensie, Natuur en Milieu en Aktie Strohalm, dient de gehele opera tie te worden bekostigd uit een nieuw te vormen fonds, „dat gro tendeels zal moeten worden ge vuld door de industrie als voor naamste producent van giftig af val". DEN HAAG (ANP) - Minister-pre sident Van Agt heeft gisteren het ontslag van zijn kabinet aange boden aan koningin Beatrix. Volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst is het gebruikelijk dat het kabinet zijn ontslag aanbiedt op de dag voordat verkiezingen voor de Tweede Kamer worden gehou den. Op de dag van de verkiezin gen laat de koningin schriftelijk weten, dat ze het ontslag aan vaardt, maar de regering ver zoekt aan te blijven totdat een nieuw kabinet is gevormd. AMSTERDAM (ANP) - Door blikseminslag gistermiddag: in twee percelen aan de Sta dionweg en één om de hoek aan de Amstelveenseweg in Amsterdam zijn negentien mensen dakloos geworden. De bovendiepingen van de panden werden zo zwaar be schadigd dat zy op instorten staan en een gevaar voor de omgeving vormen Om die reden is onmiddellijk begon nen met de sloop ervan. Er ontstond geen brand en er deden zich ook geen persoon lijke ongelukken voor. De rampendienst van de ge meente Amsterdam is direct begonnen de gedupeerde be woners onder dak te bren gen. Op de foto: Een van de zwaar beschadigde verdiepingen na de blikseminslag van giste- derzoek bleek dat de vrouw al meer dan een jaar drugs verhan delde. De hard-drugs werden door de 25-jarige zoon opgehaald in Rotterdam en Breda en daarna in kleine hoeveelheden verpakt voor de handel. De politie reken de vorige week niet alleen de vrouw in. ook de 25-jarige zoon werd opgepakt. Zij werden nog vóór het weekeinde voorgeleid aan de officier van justitie. De vrouw is inmiddels overgebracht naar de Bylmerbajes. terwijl ook de zoon gisteren werd overge bracht naar een huis van bewa- o nng. dat de jongens anders zouden De pol,lie van Terneuzen zegt dat gaan stelen om aan het geld Éj - -* TERNEUZEN (GPD) - Een 61 ja rige vrouw uit de binnenstad van Terneuzen is door de politie ont maskerd als een van de belang rijkste handelaars in drugs in de Zeeuwsvlaamse kanaalzone. We kelijks verkocht zij grote hoe veelheden hard drugs (opium, heroine en cocaïne) aan verslaaf den uit Terneuzen, maar vooral ook uit de Belgische grensstreek De vrouw besloot drugs te gaan verhandelen om haar twee zoons van 22 en 25 jaar te helpen, die beiden verslaafd zijn aan drugs. Volgens een rechercheur van de politie in Terneuzen was ze bang het kopen van drugs te komen. Twee rechercheurs hebben zich de afgelopen drie maanden onafge broken beziggehouden met de zaak van de vrouw. Uit het on- zij met de arrestatie van de moe der en zoons de handel een ge voelige klap heeft uitgedeeld. De „drugsmoeder" riskeert een ge vangenisstraf van één tot ander half jaar. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Rome Split Stockholm Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. half bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. half bew. motregen half bew. half bew. licht bew. onbew. half bew. half bew. regenbui licht bew. half bew. onbew. 16 6 0.2 19 12 2 19 13 0 14 10 1 13 7 34 20 12 0.2 21 11 0.2 18 11 0 18 10 2 14 10 91 12 6 12 12 9 2 17 - 13 32 15 0 22 14 0 18 11 0.1 20 14 1 23 16 15 8 20 15 25 18 - 17 23 18 33 21 LEIDEN - De lijsttrekkers van de vier grote partijen zijn tot op de laatste dag voor de ver kiezingen doorgegaan elkaar flink te bestrijden, waarbij vooral de WD opvalt door de zoveelste trap in de rich ting van D'66 via een pagina grote advertentie in de dag bladen van gisteren, die luid de: "Een stem voor Jan is een stem voor Joop". Terlouw heeft hierop tijdens een spreekbeurt in Haarlem op een voor hem ongewoon felle wijze gereageerd. De ad vertentie is volgens hem "platvloerser", dan alles wat tot nu toe in de campagne is vertoond. "Zoals gewoonlijk geen woord over de eigen in houd, wel botte leugens over een andere party", aldus Ter louw. Het andere koppel, Van Agt en Den Uyl, heeft de laatste ron de over de huurverhogingen uitgevochten. Den Uyl ver wijt het CDA dat de christen democraten gemiddelde huurverhogingen van 20 per cent bepleiten. Van Agt heeft Den Uyl gisteren voor de ra dio beschuldigd van het ver kondigen van leugens. Van Agt heeft altijd ontkend dat het CDA een dergelijke huur verhoging wil. Den Uyl ver wyst op zijn beurt in een brief naar Van Agt naar de tekst van het voorlopige CDA-programma en bena drukt, dat deze post niet uit de financiële verantwoording is geschrapt "Uw beschuldi gingen aan het adres van de PvdA missen grond en slaan op uzelf terug", aldus Den Uyl aan zijn opponent Van Agt. Duidelijk De PvdA is de party geweest die haar standpunt tijdens de afgelopen verkiezingscam pagne het duidelijkst naar voren heeft weten te bren gen. Van de lijsttrekkers heeft WD-leider Wiegel de beste cijfers voor duidelijk heid gekregen. Overigens scoorden zowel de vier grote partijen als de lijsttrekkers vry laag. Alle „rapportcij fers" kwamen nauwelyk bo ven de 6. Dit is een van de re sultaten van een enqute die in opdracht van de Tros is ge houden. D'66 blijkt het slechtst bij het publick te zijn overgekomen party en lijsttrekker Terlouw kregen van de ondervraag den de laagste cijfers voor on duidelijkheid. Het volledige lijstje van de partij- n PvdA. WD. CDA. D'66 Bij de lijsttrekkers Wiegel, Van Agt. Den Uyl. Terlouw Van bijzonder belang is natuur lijk de vergelyking tussen de leiders van de twee grootste partijen. Daarby blijkt dat Den Uyl het beter heeft ge daan dan Van Agt, omdat by de onderwerpen waar de on dervraagden het meeste be langstelling voor toonden, de socialist zijn standpunten duidelijker onder de aan dacht blijkt te hebben ge bracht dan zijn christen-de mocratische rivaal, aldus het onderzoek. (in)formateur Koningin Beatrix zal vermoe delyk niet voor volgende week maandag een (in)forma- teur benoemen In Den Haag wordt verwacht dat zy pas vrydag de fractieleiders van de in de nieuwe Tweede Ka mer gekozen fracties op het paleis Lange Voorhout in Den Haag zal ontvangen Volgens dc liberale lysttrekker Wiegel is een informateur de meest aangewezen figuur om te onderzoeken hoe dc finan- cieel-economische problema tiek het best kan worden aan gepakt Wiegel - voorstander van een nationaal kabmet zei tegenover het ANP desge vraagd de huidige president van de Nederlandse bank, dr J Zijlstra. als mogclyko kan didaat informateur te willen voordragen. CDA niet in oppositie "Na de formatie zal er. onder CDA-leiding, weer geregeerd moeten worden. Wy schuwen dit niet. Oppositie voeren7 Ons niet gezien". Met deze V. rI- ri n.irn CDA U idrr Van Agt gisteren in Den Bosch vast een voorprocQe van het verkiezingsresultaat De CDA-lysttrekker toonde weinig twyfel over de uitslag van de verkiezingen. "Het is nog geen 24 uur weg dat het CDA de stembus zal belege ren en zich ervan meester zal maken Het CDA wordt num mer één", zo zei hij. Actie-tomaat Premier Van Agt heeft gister middag omstreeks één uur in het centrum van Eindhoven een vruchtbare herinnering aan dat verkiezmgsbezock overgehouden een tomaal, die tegen zyn schouder uit een spatte De werper van het rode projec tiel werd na een kortstondig handgemeen met omstan ders door de politie afge voerd. Het bleek te gaan om een 22-jange Eindhovenaar. die blijkens een op de borst gedragen button, niets van verkiezingen moet hebben, dus ook niet van Van Agt Na verhoor mocht hij naar huis Nadat een behulpzame party- genoot de rode spetters van Van Agts kostuum had ver- wyderd. kon de premier zyn toespraak zonder verdere in cidenten vervolgen

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7