"Schaamte van beide zijden moet verdwijnen" Opheffing studierichting geologie dreigt in Leiden Voorkom verdere verhoging van de gastarieven Universiteit zet plannen met bedrijfsleven door Integratie gehandicapten in sport Gevaarlijk middel in melk en vlees kan worden opgespoord Gevolg van bezuinigingen Nieuw gebouw sociale dienst Actie: CPN Gemeente vordert pand Garenmarkt Leidse beelden op tv Controle: fouten aan twintig auto's PAGINA 4 LEIDEN DO/ST DINSDAG 26 MEI 198] LEIDEN "De integratie van gehandicapte sporters binnen bestaande clubs staat nog in de kinderschoenen. Nog steeds merk je een zekere terughoudendheid bij verenigin gen". Vóorzitter Van Diemen van de sportvereniging voor gehandi capten De Sleutels vindt dat jam mer. Volgens hem is het samen gaan van gehandicapte en niet- gehandicapte sporters vooral in deze tijd dringend noodzakelijk. In samenwerking met onder meer de gemeentelijke sport stichting probeert zijn vereni ging in Leiden gestalte te geven aan deze integratie-gedachte. Daarom was er in dit kader dit weekeinde een sportdag in de Vijf Meihal. Karei Caron van de Sportstichting: "Die dag heeft duidelijk gemaakt dat het niet uitmaakt of je wel of niet invalide bent. Nog steeds zijn er mensen die, wanneer ze iemand zien zwemmen met een stompje in plaats van een arm, reageren in de trant van: 'moet dat nou'. Van beide zijden moet die schaamte worden weggeno men, want die is niet terecht". Kringetje Van Diemen: "Op verscheidene sportgebieden willen we de ge handicapte sporters binnen brengen bij de verenigingen. Ze gebruik laten maken van de be staande accommodaties. Dat is in het verleden ontzettend wei nig gebeurd. Zo blijft iedereen gezellig in z'n eigen kringetje, waarin vooral de gehandicapte sporter zich weinig kan ontwik kelen. En dat is niet de bedoe ling. Natuurlijk, niet iedere ge handicapte zal zo makkelijk naar buiten toe sportprestaties kun nen of willen leveren. Die lui blij ven liever onder elkaar bezig wat heel goed te begrijpen is. Het blijkt echter wel dat een eerste aanzet al voldoende is om ze zelf deze emancipatiegedachte om te laten zetten in daden. Zo hebben we de Leiderdorpse schietver eniging De Vrijheid bezocht. Het gevolg is nu dat onze gehandi capte leden de schietbaan eens per week huren en zelf schieten. Leuk is dat bepaalde figuren bin nen die vereniging gewoon uit zichzelf helpen. En dit loopt nu erg goed." Schieten, schermen, atletiek en basketbal. Dat zijn de sporten die nu al door leden van de Sleu tels samen met andere valide verenigingsleden gedaan wor den. "Op dit moment denken we ook al aan het paardrijden, maar Links Karei Caron, rechts Theo Koorn: de schaamte van beide zijden moet worden weggenomen. dat is nog toekomstmuziek. Het is allemaal nog vrij uniek terwijl het eigenlijk zo gewoon moet zijn. We zijn met de sportstich ting in bespreking om gezamen lijk de bouw van sporthallen in Leiden te bekijken. Dat zou wel eens kunnen gaan betekenen dat de Sleutels een eigen "home" krijgt binnen die te bouwen sporthallen voor validen, aldus Van Diemen die dit idee bij uit stek geschikt vindt voor de inte gratie van de nu nog te veel ge scheiden sportbeoefening. Binnen de gemeentelijke sport stichting in Leiden zijn Karei Ca ron, chef sportaccommodaties Leiden, en beleidsmedewerker Theo Koorn het er beiden over eens: aan de integratie van ge handicapten binnen sportvereni gingen kan nog een heleboel ge daan worden. Volgens hen kan de gemeente nu ook haar steen tje bijdragen in de vorm van het beschikbaarstellen van attribu ten. Verbazing Koorn hierover: ''Het heeft inder daad een tijd geduurd voordat de gemeente Leiden de beschikbare gelden binnen kreeg. Tot onze verbazing lazen we dat het rijk al in 1979 subsidie aan gemeenten boven de 100.000 inwoners ver strekte om de integratie van ge handicapte sporters in de gewo ne sportwereld te bevorderen. De brief had echter ruim een half jaar t>ij burgemeester en wethou ders van Leiden gelegen. Maar nu hebben we dan vijftiendui zend gulden subsidie gekregen na onze aanvraag. Daar willen we onder andere de eerste aanloopkosten van beta len. Huur als kleine groep maar eens een gebouw af zoals bij voorbeeld de schietbanen van De Vrijheid. Die doen het welis waar tegen gereduceerd tarief maar het jaarlijkse bedrag ligt voor die enkele gehandicapten toch erg hoog. En zij hebben door hun handicap toch al extra onkosten. Wat wij nu willen proberen is zo veel mogelijk clubs die bereid zijn gehandicapten op te nemen binnen hun verenigingsactivitei ten op te sporen. Verder zijn we niet alleen actief voor de leden van de Sleutels. Zo zijn we ook bezig voor Club '58, een vereni ging voor geestelijk gehandicap ten" aldus Koorn. ROEL ZAADNOORDIJK LEIDEN - Melk en vlees kunnen binnenkort wellicht met een ge ruster hart worden genuttigd. Het is nu mogelijk Chlooramfe- nicol, een gevaarlijk antibioti cum (een middel tegen infecties) dat in melk en vlees kan zitten, op te sporen. Hans van der Lee heeft daartoe een zeer verfijnde methode ontwikkeld, waarmee de meest geringe hoeveelheid van dit goedje in een liter melk nog aantoonbaar is. Van der Lee zal hierop morgen aan de Leidse universiteit promoveren. Chlooramfenicol wordt gebruikt om uierontsteking bij koeien te bestrijden. Resten van deze stof kunnen daardoor in melk en vlees terecht komen, waarna mensen dit antibioticum binnen krijgen. Leverbeschadiging en remming van de aanmaak van bloedcellen in het beenmerg kunnen het gevolg zijn. Chloor amfenicol in levensmiddelen is dan ook wettelijk verboden. Controle is tot nu toe echter altijd een probleem geweest. Terwijl penicilline wel in melkproduk- ten kan worden aangetoond, wordt chlooramfenicol daarente gen over het hoofd gezien. Met de methode van Van der Lee kan zelfs lange tijd nadat de stof is toegediend, chlooramfenciol in melk en vlees worden aange toond. LEIDEN - Het bestuur van de Leidse universiteit wil de studie richting geologie opheffen. Twij fel aan de levensvatbaarheid van deze studie in Leiden en de noodzaak tot bezuinigen hebben tot deze beslissing geleid. Vol gens de voorzitter van de vak groep geologie, prof. dr. A. Brou wer heeft dat laatste echter ver reweg de belangrijkste rol ge speeld. "Bij het zoeken naar mo gelijkheden tot bezuinigen, is men op het lumineuze idee geko men om geologie op te heffen. Wij zijn het daar uiteraard niet mee eens", aldus Brouwer. De universiteitsraad buigt zich vol gende maand over de plannen van het College van Bestuur. Bij geologie werken momenteel twintig mensen, van wie er tien tot het wetenschappelijk en tien tot het niet-wetenschappelijk personeel behoren. Onduidelijk is nog wat er met hen na eventue le opheffing van de vakgroep gaat gebeuren. Het universiteits bestuur zegt "maximale mede werking te verlenen bij herplaat sing of bij het verwerven van een functie binnen de universiteit of elders". Prof. Brouwer vreest dat dat een heel moeilijke zaak zal worden. "Een klein gedeelte kan blijven omdat geologie als bijvak voor bijvoorbeeld biologie-stu- denten gehandhaafd blijft en wellicht kunnen er mensen te recht bij de Geologische dienst". De geologie-studie is al een aantal jaren onderwerp van discussie. In 1965 kwam de toenmalige mi nister van onderwijs, Diepen horst al tot de conclusie dat in geologerrkringen de portemon nee wat minder grif moest wor den getrokken. Een andere opzet van de studie was gewenst. Daar hebben zich in de loop der jaren talloze deskundigen over gebo gen en dat mondde in 1979 uit in een definitieve regeling. Volledige opleidingen werden in Utrecht en Amsterdam gecon centreerd. Voor Leiden en Gro ningen bleven, mede door de toe komstige invoering van de twee- fasenstructuur slechts een eer stejaarsopleiding en één docto- raal-specialisme over. Dat is te weinig meent men nu, terwijl een volledige eerste fase (een doctoraal-opleiding met één spe cialisme) niet levensvatbaar wordt geacht. Financieel is zo'n brede opleiding geen haalbare kaart, aldus het College van Be stuur. LEIDEN De Leidse gemeente raad heeft gisteravond vijf mil joen krediet beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuw Stadkantoor Welzijn aan de Lan- gebrug. Het gaat hier om de eer ste fase van de bouw, waarin de directie van maatschappelijke zorg en de sociale dienst zich zal huisvesten. Eigenlijk zijn er nog twee volgende fasen van de nieuwbouw ge pland, maar die zijn voorlopig nog toekomstmuziek. Het geld daarvoor ligt namelijk niet voor het opscheppen. De vijf miljoen voor de eerste fase kunnen wor den gehaald uit de reservesdie de gemeente nog heeft voor verbe tering van de huisvesting van ge meentelijke diensten. Dat de vijf miljoen gulden nu be schikbaar is, wil nog niet zeggen dat ook met de bouw kan wor den begonnen. Daarvoor moet Het huidige gebouw van de sociale dienst aan de Steenschuur, waarvan de bovenverdieping zal worden opgeknapt. namelijk eerst een deel van de brandweerkazerne aan de Lan- gebrug worden afgebroken. Het wachten is «chter op het gereed komen van de nieuwe kazerne aan de Gooimeerlaan. Is dit het geval, dan kan de eerste paal voor het Stadskantoor Welzijn worden geslagen. LEIDEN CPN-er Brands deed gisteravond in de Leidse ge meenteraad een beroep op alle gasdistributicbedrijven en de ge meente- en provinciebesturen, die het in die bedrijven voor het zeggen hebben, te voorkomen dat de gasprijzen weer gaan stij gen. Het gaat om een landelijk CPN-i nitiaticf dat tot doel heeft voor noemde besturen te mobiliseren zodat zij op de VEGIN-vergade- ring (vereniging van gasbedrij ven) van 18 juni "een hard stand punt in kunnen nemen". Die stellingname moet er dan toe leiden dat de VEGIN tijdens de komende onderhandelingen met de Gasunie over een nieuw drie jarig contract voor de levering van Nederlands aardgas "geen halfzacht standpunt inneemt". "De weg moet worden ingeslagen naar verlaging van gastarieven", aldus Brands. "Honderdduizen den huurders, eigen woningbe zitters, tuinders, zelfstandigen, middenstanders en het midden- en kleinbedrijf kunnen de huidi ge tarieven niet meer opbrengen en verkeren thans in grote nood". LEIDEN - De woning Garen- markt 17 wordt binnenkort be woond door een gezin met drie kinderen. Na langdurige leeg stand is het pand door de ge meente gevorderd ten behoeve van het woningzoekende gezin. Onlangs wees de Raad van State een verzoek tot schorsing van de vorderingslast af. Daardoor kon vorige week tot de vordering worden overgegaan. Op dit mo ment wordt het pand opgeknapt voor bewoning. Het is het eerste pand in Leiden sinds vele jaren dat in het kader van de leegstandsbestrijding daadwerkelijk wordt gevorderd. De vorderingsprocedure is zo tijdrovend dat doorgaans tussen tijds een oplossing wordt gevon den. Soms op het laatste nipper tje, zoals onlangs bij de verkoop van de flat Van Vollenhoveplein 23. Postduiven (1) De Snelvlieger vloog met 330 oude duiven uit Corbeil. Uit slag: 1 K. de Graaf2 gebr. Witteveen; 3 M. de Lange en zn; 4, 5 A. Compier; 6 P. v.d. Tuin7 J. den Dunne en dr.; 8 F. van Seggelen, 9 A. Bink; 10 comb. Degen. Duivensport (2) Postduivenvereniging De Rijnkliever legde de 425 kilo meter uit Corbeil af met het volgende resultaat: 1, 2,3,6 J. Kok; 4, 7 S. van Goozen; 5 W. van Pilanen; 8 B. van Mil; 9 J. v.d. Wal. Duivensport (3) LPC noteerde na de wedvlucht uit Corbeil deze uitslag: 1, 2. 3. 5 N. de Groot en zn; 4 W Schouten; 6, 9 P. de Haas; 7 A. Siera; 8 W. Siera; 10 J. Staffe- leu. Duivensport (4) Met 250 duiven vloog De Blauwkras uit Compiegne. 1, 4. 8 N. v.d. Bllom en zn; 2 J Franken; 3 A. van Holst; 5 J. Rozier; 6 P. Landensbergen; 7 P. Gijsman en zn; 9 P. Han sen; 10 W. Ravensbergen. Duivensport (5) De oude duiven van de Reisduif zorgden voor de volgende uit slag. nadat ze in Corbeil wa ren gelost1 G. v.d. Tang; 2. 7 W. v.d. Hoogt; 3. 10 W Tol boom; 4, 5 W. Kop; 6 G. Par don; 8 S. v.d. Hoven9 Strik/ v.d. Hart. Duivensport (6) Het concours uit Compiegne le verde Columba als uitslag op: 1, 3, 6, 7,9 C. v.d. Nieuwen- dijk; 2 R. de Jonge; 4, 5 T. Platteel; 8, 10 H.J. Kettenis. Duivensport (7) Postduivenvereniging Het Oos ten hield een wedvlucht uit Corbeil en boekte de volgende uitslag: 1.6G. Hendrikse; 2 T. van As en zn; 3. 5 W. van As; 4, 7 W. v.d. Nieuwendijk en zn; 8, 9 A. Pracht en zn; 10 P. Juffermans. Duivensport (8) Postduivenvereniging Leider dorp liet in Compiegne 253 oude duiven los. Uitslag: 1 J. Knijnenburg2 J. van Laar; 3. 6, 10 J. van Alphen; 4 P. Sloos; 5 W. de Roode; 7 H. Flippo; 8 T. Habraken; 9 Zwaan den Oude. Duivensport (9) De Leidse Postduivenvereni ging "De Vriendenclub" vlogg met 536 duiven vanuit Corbeil. 1., 3. en 9. Jac. Siera; 2. J.M. Turk; 4. Comb. "B" en "W"; 5. F van Heusden; 6. en 10. J. Noordenneer; 7. J. Brugman; 8. T. Houweling. Chili In jongerenvereniging A ugusti- nus aan het Rapenburg is morgen een informatie-vond over Chili. Gedraaid wordt de film "Chili, het moeilijkste moment", waarna iemand van het Chili-front de meest recente ontwikkeling in Chili zal vertellen. Daarna volgt een discussie, Chileense mu ziek en informatie en discus sie met twee Chileense vluch telingen over het woonproject "Pobladores". Indonesië Prof. W.F. Wertheim houdt van avond een lezing over het re cente boek van de Indonesi sche romanschrijver Pramoe- dya Ananta Toer "Aarde der mensen". Dit boek gaat over het opkomend nationalisme in de koloniale tijd. Wertheim gaat vooral in op de sociolo gische en juridische aspecten van deze tijd. De lezing be gint om acht uur in het mu seum voor volkenkunde aan de Steenstraat. Black Rose De Leidse formatie "Black Ro se" treedt morgenavond op in de Leidsche Schouw aan de lange Scheistraat. Dit optre den is er een uit de serie "kroeg—concerten". Aanvang van de avond is negen uur. LEIDEN - In het televisiepro gramma Toeristische tips wordt morgenavond ruim aandacht besteed aan Lei den. Opnamen werden ge maakt in het Rijkmuseum voor Volkenkunde naar aan leiding van de tentoonstel ling Indianen van Mexico, de Hortus Botanicus, het Acade miegebouw aan het Rapen burg en de Burcht. Toeristi sche tips wordt uitgezonden van kwart voor zeven tot ze- LEIDEN - Het College van Bestuur zet zijn pogingen om te komen tot betere contacten tussen uni versiteit en bedrijfsleven onver droten voort. Tweeëneenhalve week geleden vroeg de universi teitsraad de plannen nog even in de ijskast te zetten. Een motie van de Leidse Studentenbond werd toen aangenomen, waarin werd gesteld dat eerst een com missie het zogenaamde 'transfer punt' (waar de industrieën, die willen vernieuwen, zich kunnen melden voor kennis van weten schappers) onder de loupe moet Nadat het College van Bestuur na afloop van de discussie zijn vraagtekens bij die commissie had gesteld en zei zich over die motie te willen beraden, ont stond er groot tumult in de raadsvergadering. De LSB achtte de handelwijze van het bestuur ontoelaatbaar en ver- het demonstratief de vergade ring. In een brief aan de universi teitsraad komt het College van Bestuur nu maar voor een klein gedeelte aan de bezwaren tege moet. Weliswaar komt er een commissie die "de samenwer king tussen universiteit en sa menleving moet stimuleren" Maar het bestuur schort zijn acti viteiten om het transferpunt op poten te krijgen niet op, zoals de raad had gevraagd. Wel zal de universiteitsraad daarvan op de hoogte worden gehouden en als het eenmaal zover is, wordt een besluit over het transferpunt aan de raadsleden worden voorge legd. LEIDEN - Bij een technische con trole op de Plesmanlaan is giste ren tegen twintig automobilisten proces verbaal opgemaakt. De gebreken aan de auto's varieer den van gladde banden tot defec te stoplichten en parkeerrem- Een snelheidscontrole leverde gis teren nog meer overtredingen op. Van de 476 auto's die op de Lammenschans op hun snelheid werden gecontroleerd, reden er maar liefst 61 harder dan de toe gestane vijftig kilometer per uur.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4