Drie cafés tot drie uur open £'\llElibV ill Fel protest tegen plannen Beelaerts 'Alle asbest verbieden" Gemeenteraad stemt in met proef in weekeinden Over stemmen gesproken Llegalen gepakt bij tuinders m v Leidse stadsrubriek EI 1981NSDAG 26 MEI 1981 LEIDEN - "Alle asbestsoorten J moeten verboden worden, om dat alle soorten kanker veroorza ken". Die stelling wordt verde digd door de Asbestproject- ondags groep, die door onder meer de 22 tol Wetenschapswinkel en Chemie- steen winkel wordt ondersteund. Mor- Voor 6en wordt om twaalf uur in het Academiegebouw aan het Ra penburg over de gevolgen van asbest een zogenaamd actualitei- 38. tel tencollege gehouden. tel. teen Nederland werken tienduizen den werknemers met asbest, gezond Over het verbod daarvan - in ver- t/m vi' ^and met kanker - zijn de menin gen zeer verdeeld. De asbestin- r 7t tel dustrie houdt een algemeen ver bod op het gebruik van die stof •ntrurn tegen. Alleen bij het inmiddels verbannen blauwe asbest zou het aat 43 gevaar van kanker aanwezig zijn, zo meent de industrie. Kanker deskundigen menen echter dat asbest in zijn geheel uit de gratie moet. tün 52, tschap Een deel van de wijk Noordvest, een van de gebieden waarvan het opknappen op de lange baan dreigt te worden geschoven. Geen geld voor Leidse stadsvernieuwing? /ervolg van pagina 1) LEIDEN - De gemeente Leiden zal fel ageren tegen de plannen van minister Beelaerts van Blokland (ruimetelijke ordening) om tot 1985 geen geld voor de stadsver nieuwing ter beschikking te stel len. De verbetering van de wij ken d'Oude Morsch. Ververs- buurt, Pancras-West, Academie- wijk/Levendaal-West, Hoge- woerd en omgeving en Noord- vest wordt daardoor geblok keerd."Zo'n nummer kan minis ter Beelaerts van Blokland abso luut niet maken" meent de Leid- i r-LEIDEN - Drie cafés (aan de Garenmarkt en de Nieuwe jji Beestenmarkt) zullen tijdens de zomermaanden in het Je weekeinde tot drie uur mogen openblijven. De gemeen teraad nam gisteravond dat besluit. "uur 'Het 's een voorzichtig ex periment", zei burgemees- ^8 - ter Goekoop, "zodat de UUrJ zaak niet uit de klauwen rderl kan lopen. En mocht het tijdens de proef mislopen dan kunnen we altijd nog :afé- zeggen: stoppen jullie maar' Voor het experiment stemden CDA, WD en ook D'66 en CPN, twee partijen die een tijdje gele den nog tegen waren. D'66-er Glaubitz zei over zijn omme- for_ zwaai o.a.: "We hebben nu een uitspraak nodig om in de toe- aal, komst beter te kunnen beslis sen. Daarom krijgt deze proef van ons het voordeel van de het twijfel". est Tegen stemden PvdA, PSP en PPR. Deze partijen verwachtten een onaanvaardbare overlast ro- door de ontheffingen. PPR— raadslid Van Oosten merkte op dat hij het voorstel om nachtca fés in te stellen niet begreep. "Er 5ie is nu al overlast, maar wat zegt de politiek dan: we gaan een ex- >ie periment doen. Hoe kun je dat nou verkopen?". Het voorstel van PvdA—er Peters om in de binnenstad geen nachtcafés toe te staan werd evenwel verwor pen. Over het verzet van de PvdA zei WD-er Kuijers tijdens de dis cussie: "De PvdA is bij voorbaat al overtuigd van het eigen gelijk. En ze zijn nu geïrriteerd omdat ze vanavond geen gelijk krij gen". De proef kan nu overigens worden uitgevoerd doordat de Leidse ho- recabond uiteindelijk door de kniëen is gegaan, zij het onder uitdrukkelijk protest. Aanvanke lijk stelde de bond zich op een alles-of-niets standpunt. "De 33 verzoeken tot ontheffing moe ten gewoon worden gehono reerd". CDA-er Walenkamp maakte de caféhouders een compliment voor hun koerswijziging. "Ze hebben ingezien dat dit hun laat ste kans was. Als Horeca Neder land was blijven volharden in zijn afwijzing had deze avond geen zin gehad. We kunnen de impasse nu doorbreken". Walenkamp noemde het huidige voorstel drie nachtcafés zeer acceptabel. Nauwelijks had hij dit gezegd of PvdA-raadslid Ei kerbout viel hem in de rede. Vol gens de PvdA—er had Walen kamp zelf vorig jaar juni nog ge zegd dat de Nieuwe Beesten markt helemaal niet zo'n ideale plaats was. Walenkamp antwoordde hierop: "Er zijn criteria aangedragen door de burgemeester. Die zijn getoetst en vervolgens heeft de politie gezegd welke cafés vol gens haar ontheffingen moester krijgen. Ik heb vertrouwen in de politie. Daar komt bij dat het bu reau sociografie al eens heeft ge constateerd dat de Nieuwe Bees tenmarkt de beste omgeving is". Walenkamp maakte overigens van de gelegenheid gebruik door op zijn beurt in de knipselmap te duiken. Hij las o.a. gedeelten voor uit een artikel uit '78 waarin PvdA—er Peters zei dat er maar eens serieus moest worden on derzocht of er in Leiden nachtca fés konden komen. Peters antwoordde hier even later op dat het volgens hem helemaal niet erg was om in de loop der jaren van standpunt te verande ren. "Als je het maar goed doet en dat doe ik in dit geval". De PvdA—er wees erop dat nachtca fés rond de Nieuwe Beesten- ADVERTENTIE Tot vanavond 19,00 uur kan uw stem meetellen. Daarna gaan de stembussen echt dicht. Vanaf 19.00 uur kunt u de verkiezingsuitslagen volgen op een supergroot TV scherm. In de stadsgehoor zaal, ingang Breestraat. Studentensociëteiten Het voorstel van Glaubitz om de thans verleende c-vergunnin- gen (besloten inrichtingen zoals studentensociëteiten) te toetsen aan de criteria, die ook zijn ge bruikt bij de drie huidige onthef fingen, werd unaniem aangeno- Peters (PvdA): te veel overlast. markt volgens hem de buurt te veel overlast zouden bezorgen. "En eigenlijk waren we het daar een tijd geleden al over eens". PvdA-er Peters vroeg zich echter wel af hoe dit voorstel nu precies moest worden uitgelegd. Goe koop antwoordde: "We gaan kij- - ken of er sprake is van overlast. Is dat het geval, dan zullen de be sloten inrichtingen maatregelen moeten nemen. Het idee dat de houders van c—vergunningen een soort vrijbuiters zijn, klopt overigens niet. Zo heeft Quintus onlangs nog een hele verbou wing moeten plegen". "Dan is er dus toch sprake van on gelijkheid", concludeerde Pe ters, want: "bij de drie cafés die nu een ontheffing hebben gekre gen is van tevoren bekeken of er wel voldoende parkeerruimte is. Uit uw woorden maak ik op dat dat niet gebeurt bij de studenten verenigingen. Pas als er sprake is van overlast wordt er gekeken". Volgens Goekoop was dit flauwe kul. Bij gewone cafés staan vol gens de burgemeester veel meer auto's en bij studentenverenigin gen vaker fietsen. se wethouder Waal. "Wij zouden niets meer uit onze eigen algeme ne middelen kunnen doen. De bebouwing van de Stevenshof zou extra moeilijk worden, ter wijl het Rijk zelf aandringt op spoed met de Stevenshof en ter wijl de wachtlijst van woning zoekenden groeit Als wij geen njksgelden krijgen voor de stadsvernieuwing zouden we moeten kiezen tussen bebou wing van de Stevenshof of de voortzetting van de stadsver nieuwing. Het is heel merkwaar dig dat Beelaerts de stadsver nieuwing in Leiden ten voor beeld stelt aan de andere steden, en dat je dan een trap na krijgt". De wethouder meent anderzijds dat het na een niet mals protest van Leiden nog niet direct zo'n vaart hoeft te lopen. "Het is bij voorbeeld onzeker of Beelaerts terugkomt. En denk eens aan za ken zoals de toenemende werk loosheid in de bouw. Wij hebben alle verbeteringsplannen naar het ministerie opgestuurd. De stadsvernieuwing moet op de huidige voet doorgaan. Als wij de gelden voor de verbeterings plannen niet zouden krijgen dan kun je als wethouder beter een zittingsperiode overslaan". In aller haast heeft de gemeente Leiden vorig jaar en dit jaar ver beteringsplannen voor de zes ge noemde wijken opgesteld om met een grote sloot rijkssubsidie de verbetering in die wijken aan te kunnen pakken. Het rijk ver goedt volgens de zogenaamde in terim saldo regeling (ISR) voor de volle honderd procent onder andere de kosten van het verwer ven van gronden, nieuwe riole ring en bestrating, de vernieu wing van kabels en leidingen, de aanleg van openbaar groen en de verbetering van sociaal-culturele voorzieningen. Als Leiden op zijn geld moet wach ten tot '85 dan wordt de stadsver nieuwing geblokkeerd. Leegko mende bedrijfshallen kunnen niet meer opgekocht worden. Een project als de vrije busbaan op het Levendaal is nauwelijks te realiseren zonder ISR-gelden. Een deel van dit project, de riole ring, moet namelijk bekostigd worden uit die gelden. Komt het Rijk niet op de proppen dan zou de nieuwe riolering uit de alge mene middelen, uit de lege ge- meentelyke schatkist betaald moeten worden. Wethouder Waal zou het ongeloof lijk vinden als Leiden tot '85 ver steken blijft van de ryksgeldi-n "Leiden en Rotterdam zijn de enige ISR-gemeentes die erin slagen de gevraagde gelden vol gens schema te besteden. Wij verkeren in Leiden dan nog in de bijzondere situatie dat wij als enige ISR-gemeente zo arm zijn dat wy niets kunnen doen uit on ze algemene middelen. De minister heeft de provinciale stadsvernieuwingscommissie om advies gevraagd over haar plannen. Dat advies moet voor pinksteren bij het ministerie bin nen zijn. De gemeente Leiden bereidt op het moment een brief op poten voor waarin wordt ge probeerd de voorzitter van de commissie, gedeputeerde Buy- LEIDEN - Zes Marokkanen, die illegaal in ons land verbleven, zijn gisteren door de Rijkspolitie in Rijnsburg aangehouden. De Marokkanen waren daar werk zaam in een viertal tuinders be drijven Omdat de vreemdelin gen in Leiden wonen, werden zij gistermiddag nog overgeleverd aan de Leidse politie. De zes ver blijven nu nog op het Leidse po litiebureau. LEIDEN - Een 17-jang meisje uit Leiderdorp heeft gisteravond haar been gebroken bij een aanrij ding op de Vijf Meilaan. Ze kwam op de bromfiets uit de richting Voorschoten toen ze geen voor rang verleende aan een van rechts naderende auto. Bij de botsing die toen volgde brak de Leiderdorpse een bovenbeen. De automobilist kreeg een rijverbod opgelegd om dat hy op het moment van de aan ryding een paar borrels op had. P Bosaardig Het is mooi wonen aan de Van Slingelandtlaan, schreven wij vier weken geleden al. Wethouder Dick Tesselaar wil alleenstaanden en stellen op groene plekken in de stad huisvesten, bijvoorbeeld eventueel aan de Van Slinge landtlaan in de Leidse Hout. Au, au; dót is tegen het zere been van de vereniging Raadsherenbuurt. Ook al staan de plannen voor bebou wing van een stukje Leidse Hout nog op een laag pitje, de Raadsheren doen net alsof heel de Leidse Hout vandaag of morgen opgeofferd wordt aan de woningnood. Als er al gebouwd wordt langs de Van Slingelandtlaan, dan zal onderzoek eerst moeten uitwijzen of het "stedebouw kundig verantwoord" is om twintig woningen op een hoekje van de laan te bouwen of zo'n 200 langs geheel de laan. De vereniging Raadsheren- buurt vindt ook zonder on derzoek elke woning in de Leidse Hout er een teveel. "Iedere nieuwe aantasting van de Leidse Hout gaat ten koste van de recreatieve en natuurlijke waarde ervan". De Raadsheren stijden voor een ongerepte Leidse Hout voor "al die spelende, wande lende, vrijende, sportende, hond uitlatende, herten en konijnen voerende mensen", zeggen ze. De Raadsheren hebben dus niet alleen de be langen van de villabewoners aan de Van Slingelandtlaan op het oog ("vijf procent van de Raadsherenbuurters") maar die van de "hele Leidse gemeenschap" (afgezien van een stelletje alleenstaande woningzoekenden mis schien). Daar is wel onderzoek voor no dig, vinden de Raadsheren. Dat gebeurt dit keer niet door bereidwillige sociologen die even uittellen wat iedereen al op de sloffen aanvoelt. De Raadsheren hebben de hand weten te slaan op twee biolo- gie-studenten. Op vijf dagen in juni worden al le in- en uitgaande bezoekers van de Leidse Hout door de studenten en een aantal Raadsheren geturfd. De uit gaande mensen worden "wil lekeurig" geënqueteerd. Al dus hopen de studenten in zicht te kriigen in het gebruik Het is mooi i i de Van Slingelandtlaan. de i van de Leidse Hout c vloed van dit gebruik op de vegetatie en de broedvogels. De vereniging Raadsheren- buurt hoopt met de tellingen "de heren Van der Velden en Visser (u herinnert zich het afbrekende artikeltje van een paar weken geleden nog wel?) en burgemeester cn wethouders ervan te overtui gen dat de Leidse Hout een park voor de hele stad is!". Wij zijn al overtuigd nog voor dat de tellingen begonnen zijn. Maar blijven tevens vin den dat het mooi wonen is aan de Van Slingelandtlaan. Bepaald Alle automobilisten die vanaf april ;78 hun auto in de Eerste Groenesteeg parkeerden wa ren in overtreding. Ook dié automobilisten zaten fout die een ontheffing van het par keerverbod hadden om te kunnen laden en lossen. Dit bleek gisteren op een zitting van de kantonrechter. Met een ontheffing om te laden en te lossen - daterend uit '53 of '72 - mochten autobestuur ders weliswaar via de Hooi gracht de Eerste Groenesteeg inrijden. Vanaf april '78 staat er echter een paal in de Eer ste Groenesteeg, by dc in gang aan de Hooigracht. De paal zit 'op slot'; alleen de brandweer heeft een sleutel om de paal weg te halen. De ontheffingen zijn nooit aan gepast aan de nieuwe situa tie. Ook na april '78 is naar harte lust geparkeerd in de E r fee Groenesteeg (en bepaald niet door brandweerauto's). De auto's kwamen de steeg bin nen via de ingang aan de Mid delstegracht. Overtreding op overtreding die onbestraft bleef Steegbcwoner Cor Penseel par keerde zijn auto vorig jaar au gustus bewust fout in de steeg, uit ergernis over de 'echte' foutparkeerders. Voetgangers die zich langs de auto's moeten wurmen, uit zicht vanuit het raam op het interieur van een auto. een platgereden nieuwe fiets, een stuk kozijn uit huis gereden Het werd Penseel teveel. Hy liet zijn auto wegslepen om een rechtsproccs uit te lok ken. "Als ik bekeurd word, dan de andere overtreders ook". Gelijke nonnen, gelijke bonnen. De officier van justitie zag het door René van der Velden Jaap Visser Zwart op wit Hebben buitenlandse werkne mers die in het pension aan de Hooigracht of in het woon- centrum aan de Beuken schans in Leiderdorp wonen geen recht op privacy? Bui tenlanders met huurschuld worden namelijk al jaren met naam en toenaam op de kor rel genomen in de openbare gemeentecommissie "huis vesting migranten". Vreemd. De gemeenten wil de lijst met leegstaande wonin gen, waarin slechts straatna men, huisnummers en de duur van de leegstaand staan vermeld niet aan de open baarheid prijsgeven. Hier handelt het niet om eigenaars maar om buitenlandse huur ders, en kijk... straatnamen, huisnummers, de hoogte van de huurschuld én naam en toenaam zijn zwart op wit voor iedereen in te zien. Carel van Ingen, secretaris van de commissie 'huisvesting migranten' vindt ook dat de privacy van buitenlanders beschermd moet worden, vertelt hij ons Hij heeft de oplossing al by de hand "We geven jullie dc lijsten met na men en huurachterstanden toch gewoon niet meer, als jullie er bezwaar tegen heb ben...". Zo kennen wij er nog wel een. Geen haar op onze hoofden "denkt" er immers aan om de huurschuld-lysten in dc krant te zetten. Het gaat erom dat elke Leidenaar van goede of slechte wil in de openbare commissievergadering het hele financiële hebben en houden van dc betrokken buitenlanders te weten kan komen. Is het niet voldoende te weten dat op de panden aan de Hooigracht en aan de Beu kcnschans huurschuld rust1 Dan kan de gemeentelyke huisbaas zyn zaakjes verder best "privé" met de betrok ken personen oplossen zon der dat buitenstaanders over dc rug van de huisbaas mee gluren. Overigens willen wy nog steeds de lecgstandslyst openbaar hebben anders tijdens de eerste zit ting van de kantonrechter, by na drie maanden geleden: "Degenen die graag verbali- seerd willen worden wil ik met alle plezier vervolgen. Maar het is een ondoenlyke zaak voor de politie om ólle foutparkeerders op dc bon te slingeren". Kantonrechter D van der Velde beloofde bin nen twee weken schriftelijk vonnis te wijzen, maar zag hier later toch van af. Eerst moest de officier van justitie natrekken hoe het met dc ontheffingen van het par keerverbod zat, vooral van de beruchte foutparkeerders van de drukkersfirma Van den Berg. Het resultaat heb ben we verteld De kantonrechter zei gisteren woensdag 3 juni schriftelijk vonnis te zullen bepalen in deze principiële zaak. Princi pieel want ook een paal in de Groenesteeg aan de zyde van de Middelstegracht is in aan tocht, met een sleutel voor de brandweer. De firma's in de Eerste Groenesteeg hebben niet voor niets - nog nauwe lijks door hen gebruikte - laad- en losplaatsen aan de Hooigracht gekregen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3