Luxe woningbouw bij Leiderveste sterk vertraagd Gevaarlijke stoffen op terrein Maaldrift Leidse agenda Basisonderwijs in Zoeterwoude wil bij adviesdienst Bouwer kan moeilijk kopers vinden ÏÏ2T7 Opknapbeurt voor vijftig woningen in Wassenaar Commissie maakt geen bezwaar Geldzorgen over zwembad Wassenaar PAGINA 2 STAD EN RAND DINSDAG 26 MEI 19811 LEIDERDORP - De bouw van 75 luxe woningen op en naast de nieuwe streekmuziek- school en de bibliotheek in Leiderdorp (het zogenaamde plan Leiderveste) gaat veel langer duren dan verwacht. De bouwer, Van der Heyden bv uit Woerden, kan moeilijk kopers vinden voor de appartementen en huizen, die ruim 400.000 gulden moeten gaan kosten. De muziekschool en de bibliotheek zijn wel op tijd (in augustus) klaar. UiOttUSIï. Van der Heyden bv voert een voor- Praktij k ziehtig beleid. Het bedrijf gaat niet bouwen voordat alle wonin gen (op papier) zijn verkocht. De heer Barth van Van der Heyden bv: "De woningen zijn nog niet allemaal verkocht. Hoelang het gaat duren, voordat kopers ge vonden zijn, weet ik niet. Het gaat nu in een veel langzamer tempo. De belangstelling voor koopwoningen is teruggelopen". Volgens hem is het ook heel goed mogelijk dat er geen dertig wo ningen, maar slechts 26 komen. "We hebben een aantal vierkante meters en die kunnen we indelen zoals we willen. Er kan bijvoor beeld iemand komen, die zijn praktijk bij zijn huis wil hebben, dat kan". De woning kost dan echter geen vier ton meer, maar zal flink in prijs stijgen. Hoeveel kopers er tot nu toe zijn, wil Barth niet zeggen. "Ik denk niet dat ik daar verstandig aan zou doen. We moeten bii deze woningen zoveel mogelijk aan de wensen van de kopers tegemoet komen. In deze prijsklasse lever je niet zomaar een standaardwo ning. De mensen kunnen zelf veranderingen aanbrengen in de woning en ook zelf de grootte be palen", aldus Barth De gemeente Leiderdorp had ove rigens de bedoeling om de bouw van de streekmuziekschool, de bibliotheek en de dertig wonin gen op deze gebouwen gelijk klaar te laten zijn. Daar is echter nu geen sprake meer van. Ook het plan van de 45 woningen naast de accommodatie begint niet volgens de planning één jaar na de oplevering van de school en de bibliotheek. "Ook hier geldt hetzelfde verhaal. In het plan staat dat er maximaal 45 wo ningen komen, maar dat kunnen er dus ook minder worden", ver telt Barth. Vaag blijft de woordvoerder van Van der Heyden op de vraag of de termijn van één jaar gehand haafd blijft. "Ik kan de termijn niet noemen, omdat we het nog niet exact weten. We bouwen na tuurlijk alleen woningen waar behoefte aan is. Anders zou het onzinnig zijn". Hij gelooft echter wel dat de wo ningen op de lange duur wel ver kocht worden. Barth: "Leider dorp heeft een soort onderzoek gehouden naar de woningbe hoeften van de mensen. Daaruit bleek dat er ook een groep is die dure luxe woningen zoekt. Die groep is nu natuurlijk kleiner ge worden, maar ze zijn er nog wel". De gemeente Voorschoten heeft kort geleden nog een aantal vrije sectorwoningen uit het plan Ter Waddingerhoek geschrapt, om dat er geen kopers voor waren. Dat waren vrijstaande huizen, in Leiderdorp zijn het flats op de accomodatie en huizen ernaast. De woningen in Voorschoten waren overigens goedkoper, die kostten 'slechts' drie ton. Huisbewaarder? Maar toch zullen er kopers voor de dure flats en huizen aan de Enge- lendaal komen, meent Barth. Eén van de leuzen van Van der Heyden is: "Wij bouwen voor u een luxe woning in een veilige veste". De bewoners krijgen - als ze dat willen - een complete ves ting. "Eén koper heeft gevraagd of er een huisbewaarder kan ko men. Ook bestaat de mogelijk heid dat we alarminstallaties en dat soort dingen aan leggen. De opzet is om de mensen een maxi male veiligheid en privacy te ge ven. Een huisbewaarder, waar je je moet melden om het gebouw binnen te komen, is één van de mogelijkheden, maar dan moe ten de toekomstige bewoners dat wel willen". Veiligheid genoeg voor de toekomstige bewoners, maar daar moet wel ruim vier ton voor neergeteld worden. ZOETERWOUDE - Dc Zoeter- woudse scholen zijn positief over de op handen zijnde toetreding van de scholen tot de School Ad vies Dienst Leiden (SAD). Dit bleek gisteravond tijdens de ver gadering van de comissie voor onderwijs. De verwachting is dat wanneer nu niet wordt aangesloten bij de SAD, binnen enkele jaren bet ministerie die aansluiting zal af dwingen. De scholen komen dan voor het blok te staan. Nu verke ren de Zoeterwoudse scholen in een uitsekende onderhande lingspositie, daar de SAD Zoe terwoude nodig heeft om in aan merking te komen voor een bij drage van het rijk van 20 percent. De SAD heeft op dit moment 14.000 leerlingen onder haar hoe de, maar moet er 20.000 hebben WASSENAAR - Ruim vijftig wo ningen in de Wassenaarse wijk Oostdorp worden grondig opge knapt. De raadscommissie tech nische diensten stond gister avond achter dit voorstel van burgemeester en wethouders. Per woning kost de renovatie on geveer 85.000 gulden. Dat geld wordt door het rijk betaald. De wijk Oostdorp is rond de Eerste Wereldoorlog gebouwd. De bei de Wassenaarse woningbouw verenigingen bezitten er wonin gen. Op dit moment wordt een eerste renovatieproject, van 57 woningen van de vereniging Wil- librordus, al uitgevoerd. Deze re novatie kost per woningen 75.000 gulden. Dat bedrag leidde tot vragen van de WD. De fractie vroeg zich af of het nog wel ver antwoord was een dergelijk hoog bedrag in een oude woning te steken. Uiteindelijk ging de par ty toch akkoord, evenals met het tweede renovatieproject. Het nu aan de orde gestelde plan betreft woningen van de Wasse naarse Bouwvereniging. Volgens het raadsstuk is er nu ook veel gelegenheid geweest tot in spraak. Dc bewoners en de wijk- vereniging hebben aan het over leg deelgenomen en ze gingen bijna allemaal akkoord met het opknapplan. Ook dc welstand commissie heeft zijn fiat eraan gegeven. De 51 woningen in Oostdorp wor den geheel aangepast aan de ei sen van deze tijd. Dc keuken wordt vernieuwd een centrale verwarming wordt aangelegd en leidingen vervangen. Van de meeste woningen wordt ook de woonruimte op de begane grond vergroot. voor de subsidie. Wanneer Zoe terwoude, Voorschoten en Lei derdorp toetreden zal dit aantal worden gehaald. Leiderdorp is nog de enige gemeente die op dit moment aarzelt. Het SAD biedt voornamelijk hulp aan leerlingen met leerproble men en begeleidt de scholen bij de totstandkoming van de fusie van kleuter- en lager onderwijs. Wanneer de fusie, die gepland is op 1 januari 1982, doorgaat zal de grootste wens van het Zoeter- wouds onderwijs, namelijk meer systeembegeleiding, in vervul ling gaan. De systeembegelei ding houdt in dat het SAD de schoolhoofden adviseert en bij staat om nieuwe ontwikkelingen in het onderwijs op de scholen in te passen. Als Zoeterwoude is toegetreden, dan ontvangt de gemeente via de SAD 21.000 gulden van het rijk bovenop het bedrag dat is uitge trokken voor de onderwijsbege leiding. Deze financiële injectie zal dan worden aangewend voor de systeembegeleiding. Voor de rest blijft alles bij het oude. Op het eerste gezicht lijkt dit een verbetering van het onderwijs. De commissieleden zijn echter bijzonder achterdochtig over de werkzaamheden van de SAD. Daarom wil men voordat tot aan sluiting wordt overgegaan, een aantal schriftelijke voorwaarden ingelost zien. Deze voorwaarden zijn dat de gemeente inspraak krijgt in het bestuur van de SAD en dat de extra geldelijke inkom sten alleen voor de systeembege leiding wordt gebruikt. Daar naast mag het aantal uren reme dial teaching niet verminderd worden. De commissie verwacht dat door de gunstige onderhan delingspositie aan deze voor waarden wordt voldaan. Feest in Groenoord LEIDEN - Het is morgen feest in de wijk Groenoord omdat het hoogste punt wordt bereikt bij de bouw van het nieuwe buurt huis in de Pasteurstraat. In het oude buurthuis aan de Mus- schenbroekstraat zijn er daarom van twee tot half vier allerlei acti viteiten voor de kinderen; daar na gaan ze in optocht naar het nieuwe wijkgebouw. Voor vol wassenen begint het feest 's avonds om acht uur. Kinderfilm bij K&O LEIDEN - In het K&O-gebouw aan de Oude Vest wordt morgen middag de kinderfilm Een hondenprobleem" vertoond. Een film rond een zwarte hond in Belgrado en jaloerse kinderen die het dier ontvoeren. Aanvang half drie. WASSENAAR Op het bedrijfs terrein aan de Maaldrift in Was senaar is ruimte voor opslag van explosieven en brandgevaarlijke stoffen. Volgens de gemeente is er behoefte om zo'n bedrijf aan de rand van Wassenaar te plaat sen. Al in 1978 kocht de gemeente Was senaar een stuk grond van 2,5 hectare bij de Maaldrift, tussen de parallelweg van rijksweg 44, het defensiegebied en het fiest- pad op de voormalige trambaan. Het terrein zou uitermate ge-, schikt zijn om er Wassenaarse bedrijven op te huisvesten. In de woongebieden is op dit moment een beperkte hoeveelheid terrein beschikbaar en uitbreiding is dan ook zeer gewenst. Het bedrijfsterrein aan de Maal drift zou volgens de gemeente goed passen in de omgeving. 'Vroeger stond het terrein vol met caravans, ligt het in de nabij heid van een drukke verkeers weg en sluit het aan bij het de fensieterrein', is de stelling van de gemeente die hierbij wordt geformuleerd. Wel vindt men dat er rekening moet worden gehou den met de achterliggende cam ping rond boerderij Maaldrift, Zoeterwoudse wint kaaskeuring ZOETERWOUDE - Mevrouw Oos- terlee-Vlasveld uit Zoeterwoude en de heer Lelieveld uit Stomp- wijk nemen deel aan de landelij ke finale kaaskeuring voor con sumenten Beiden kwamen sa men met mevrouw Brouwer-De Vries uit Den Haag als winnaars voor de dag bij wedstrijden in het westen van het land die wer den gehouden in de zuivelkeu- ken Leidschendam. het bestaande groen en de karak teristieke smalle wegen. Dit sluit volgens de gemeente Was senaar niet uit dat er bedrijven mogen komen die handelen in brandgevaarlijke, explosieve en milieuverstorende stoffen. Naast deze bedrijven is er ook ruimte voor detailhandel die niet in een winkelstraat past. Gedacht wordt hierbij aan winkels die ca ravans of boten verkopen. Ook de plaatselijke autosloper zou een gedeelte van het terrein voor het uitoefenen van zijn bedrijf kunnen krijgen. Naast deze bedrijfsaktiviteiten zal een gedeelte van de grond be schikbaar worden gesteld aan vrachtwagens om te parkeren. In 1979 nam de gemeenteraad een verordening aan waarmee de ge meente vrachtwagens kan ver bieden op bepaalde uren en in bepaalde straten te parkeren. Uit deze verordening vloeit wel voort dat er terreinen beschik baar moeten zijn om te parkeren. Een gedeelte van het nieuwe be drijfsterrein zou hiervoor ge schikt zijn. Het plan voor de inrichting van dit terrien is nu in de fase van een voortontwerp-bestemmings- plan. Op een later tijdstip kun nen instellingen en bewoners be zwaarschriften indienen tegen het bestemmingsplan. Daarna zal een ontwerpbestemmings- plan worden ontwikkeld, waar de reacties zoveel mogelijk in worden verwerkt. De raadscommissie voor techni sche diensten had gisteravond geen bezwaar tegen dit vooront werp bestemmingsplan. Het ont werp kan nu zijn weg vervolgen. Eerst zal nog een inspraakavond komen over het voorontwerp. Het resultaat van de hoorzitting zal in de commissie worden be handeld. De officiële tervisieleg- ging zal dan medio 1982 plaats vinden. Vrachtwagen vast in berm LEIDERDORP De Achthove- nerweg in Leiderdorp is gisteren de hele middag afgezet geweest. Een vrachtwagen die in de berm was gereden, nam namelijk een hele weghelft in beslag. De ande re weghelft was reeds afgesloten vanwege werkzaamheden aan de Achthovenerweg. Pas na enkele uren lukte het om de 45-tonner weer uit de berm te takelen. Tot zes uur moest het verkeer daarom worden omge leid via de Hoge Rijndijk. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht en zondags dienst der apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 22 tol 29 mei door Apotheek Reijst. Steen straat 35, tel. 120136; apotheek Voor schoten, Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38. tel ten noorden van de Rijn: 134604, tel. te(I zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum. Berkenkade, Leider, dorp, el. 410131, spreekuur ma t/m v| d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - C. Koster. Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. st, Cabal i Zondef WASSENAAR - De verwachte ex ploitatie van het nieuwe zwem bad aan de Prinsenweg in Wasse naar blijkt de leden van de com missie technische diensten en onderwijs en recreatie nogal wat zorgen te baren. Donkere wolken pakken zich dan ook samen bo ven het plan voor algehele ver bouwing en uitbreiding van het zwembad. Greep (PvdA) wil de definitieve goedkeuring door de gemeente raad opschorten, totdat er een duidelijker beeld wordt gevormd van de jaarlijkse tekorten. Ook Van Rij (CDA) had zorgen over de exploitatie en kwam met het idee om reclameborden in het gebouw te plaatsen. Hiermee zou een gunstiger exploitatie van het zwembad tot stand komen. Van Rij wilde wel de zekerheid hebben dat het schoonhouden ook bij tegenvallende exploitatie niet in gevaar komt. Hij was te vreden over het voornemen om de bestuurs— en beheersvorm van het Sportfondsenbad te wij zigen. In de nabije toekomst zal, aldus burgemeester en wethou ders, de naamloze vennootschap worden omgezet in een stichting. De gemeenteraad van Wassenaar zal daarin een overwegende in vloed krijgen. Greep (PvdA) kreeg steun van Nieuwenhoven (D'66) toen hij de bezoekerscijfers aanviel. De PvdA-er verwacht een tekort van 500.000 gulden in plaats van de 370.000 gulden die het raads stuk vermeld. Tegenvallers zijn naar zijn zeggen ook te verwach ten van de stijgende energieprij- D'66 wil een herziening van het voorstel. "We moeten de bevol king een zuiver beeld geven van hetgeen te verwachten is en haar geen rad voor de ogen draaien", aldus Nieuwenhoven. Hij vond verder dat het voorstel tekort schoot op het punt van het schoolzwemmen en het vereni- gingszwemmen. Volgens hem neemt het aantal leerlingen dui delijk af en de verenigingen zul len zeker niet het dubbele aan entreegelden opbrengen, zoals B en W verwachten. Wethouder Dijkstal (WD) bena drukte dat het nu uitgekozen plan niet heeft geleden onder drastische versoberingen. Dijk stal blijft aan de bezoekersprog nose vasthouden, omdat naar zijn mening door niemand beter cijfermateriaal is aangedragen. Verder neemt hij niet voetstoots aan dat een inkomensverminde- ring tot minder badbezoek zal leiden. DINSDAG Leiden - 't Parlement - Nieuwe Rijn 52| Lezing Rozekruizers Genootschap met als onderwerp: De invloed dei Mysterie-planeten, 20 uur. Leidse Schouwburg - Oude Vest, ret Nar met het programma 7 Twijfel. Aula BTS - Vondellaan 35. bijeenkomst Leidsche Ver. v. Postz. Verz. Museum voor Volkenkunde - Steen- straat, lezing prof. Wertheim over het boek Aarde der mensen van de Indo nesische romanschrijver Pramoedya Ananta Toer, 20 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestraat 19, ma t/m vr 10-12 uur, tel. 122000. NVSH bibliotheek - Rapenburg 48, NVSH informatiecentrum, geopend op werkdagen van 14-16 uur en dins.l van 20-21 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemmer-I straat 73, Nederlandse les voor bui tenlandse jongeren, 19-20.30 uur; aan sluitend soos, muziek of film; woe| soos en sport, 15-17 uur. Gespreksavond Bahèi gemeenschap - Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. Jongeren Advies Centrum - Caecilia-I straat 67, ma, di, do, vr van 16-22 uur. tel. 126052. Algemene Reclasserings Vereniging - Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Be reikbaar op werkdagen van 9-17 uur; voor hulp en informatie aan meerder jarigen (vanaf 18 jaar), die door pro blemen in conflict zijn of dreigen te komen politie en/of justitie. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leiderdorp - gemeentehuis, verkie zingsavond, 19.30 uur. Voorschoten - Lindehoeve, verkiezings avond, 19.30 uur. Oegstgeest - Taberna, verkiezings- WÖÊtfgffAG Leiden - Augustinus, Rapenburg, infor matie-avond Chili. Leidsche Schouw - Lange Scheistraat, optreden Black Rose, 21 uur. Synagoge - Levendaal. informatieavond door de heer B. Baumgarten over het wel en wee van de Leidse synagoge, aanmeldingen by K&O, Oude Vest 45. Stats jongerencentrum - Haarlemmer straat 73, cursus stijldansen; don. soos met films en informatie pro gramma's, 15-17 uur. Jongeren Advies Centrum (JAL) - Cae- ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16- 22 uur. Wassenaar - gemeentehuis, maatschappelijke voorzieningen Leiderdorp - gemeentehuis, bestuurszaken. Burgerlijke stand P A. Verwilligen en M. Broekhof; P.R. van Leeuwen en L.M. Verbrug- gen; A. Starmatiou en A.E. Ilsemann; F.L.P. Wijnen en D. de Fey; W.M. Witteveen en W.A. Götz; P. Sloos en M.C. Neuteboom; F.R. Hoekstra en A. Wagemans; B. Cats en B.M.E. Houdijk; H.W. van Vegten en W. van Lunsen; A.L. Jongbloed en G.J. van Gigch; A.A. van Essen en L.A. Borstlap; A. Karei en A.J.A. Kuijsters; W. van Oosten en J.J.W. Hooger- J. van Aalst en J.E.M. de Nijs; P.C.M. Verbeek en M.L.C. Nooijens; J. van der Steen en J.C.L. Dongel- Geboren: Cornelis Dirk zv. C.D. van Delft en A.G.M. Zonneveld; Dagmar dv. R.A. Schilperoort en A.A. Meijers; Mark Jacobus Maria zv. F.J.M. Mens en J.M. Bronmeijer; Petronella Alida dv. S. Holswilder en P.M. Brandt; Miranda dv. P. Wolters en M E. Scharwachter; Sjoerd zv. J. Dekker en A. Hogen- Laan; Christiaan Arthur zv. A. Hemerik en V.A. Keezer; Adrianus Gerardus Johannes Wolfgang zv. A.J.M. Kapel en G.M. van Houten; Ephraim zv. E. Schoneveld en G. van Duijn; Frederik Johannes zv. J.F. Zitman en W.M.H. Bakker. Jolanda Maria Hendrika Dorothea, dv. C.J. van der Horst en M.E. Bink; Petra dv. J.F.W. Hoos en S.H. Fok- kema; Wendy Wilhelmina Dorothea, dv. C.J. van der Horst en M.E. Bink; Petra dv. J.F.W. Hoos en S.H. Fok- kema; Wendy Wilhelmina Gerarda dv. G.C.J. Grimbergen en M. Guyt; Niels Petrus Gerardus zv. A.Th.M. van den Berg en R.E.G.M. van den Berg, LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor. Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Telefoon: 071-144941 Nabezorglng van Telefoon 071-123143 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 49.55 Per post f 71,90. Jaarabonnement f 186,70. Per post f 276,10. Losse nummers f 0,70. Directie: G. Koopman Hoofdredacteur: A.A.M. Schuurmans Ad|und-hoofdredacteur: R.D Paauw. Alg. redactiechef: A. van Leeuwen. Plv. Alg. redactiechef: J.M.J. Post. Rubriekchefs: J. Kroon (stad) J.P.M. van der Meer (regio) W. Wlrtz, (binnenland) d. Ruygrok- Hooqeveen economie) P.J. Tombe (sport) P.C. Rosier (radio e sie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a. In: Bonn, Brussel, Londen, Parijs, Washington, Cairo, Rome, Madrid, Stockholm, en Djakarta. Redactie randgemeenten: TEI. 071-125260 of 071-144941 tst. 222 Ch.' Lennartz tel. 071-133202 071-890847. D J. Roeleven. 01715-1403 Warmond R. Hoekstra. 071-762551. Wassenaar W. Olyslagers

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2