Autobranche wacht dit jaar nieuwe ontslagen MMÏ il I Compromis-voorstel aan stakers HTM Beurs Amsterdam "Concurrentie nodig in verzekeringsbranche' OPEC bijeen "Alle rundvlees kan besmet zijn" 15! SES&s 26 MEI 1981 ECONOMIE PAGINA 23 ?apierprijs Oe prijzen van papier en vooral van verpakjcingspapier zijn in een explosieve ontwikkeling te rechtgekomen. Dit komt door de grote kostenstijgingen van ener gie, het vervoer, recente prijsver hogingen van cellulose en de spectaculaire koersontwikkeling van de dollar. De zwakke rende mentssituatie bij de papierfa brieken maakt bovendien dat er geen enkele speelruimte is geble ven om de doorberekening van dit soort kostenstijgingen in de tijd uit te smeren. Volgens de Vereniging van Fabrikanten van Flexibele Verpakkingsmateria len Uniflex betekent dit dat ver werkers van verpakkingspapier binnen zeer korte tijd worden ge confronteerd met prijsaanpas singen die soms tot 20 pet oplo- 1 pen. Gedistilleerd Vorig jaar werd op de binnenland se markt voor 28,3 percent min der aan Nederlands gedistilleerd afgezet dan in 1979. Dat blijkt uit het jaarverslag van het produkt- schap voor gedistilleerde dran ken. Volgens het produktschap was de situatie vorig jaar "vol strekt abnormaal" wegens de verhoging van de accijns op alco hol, de teruglopende economie en ook door het feit dat, vooruit lopend op de accijnsverhoging per 1 januari 1980, in de laatste maanden van 1979 grote vdorra- den werden ingekocht. Investeringen DEN HAAG GPD) - Dat de fabri kant voorschrijft tegen welke prijzen zijn produkten aan de consument worden verkocht, wordt tegenwoordig onaan vaardbaar gevonden, aldus de Consumentenbond. Maar er zijn nog achtergebleven gebieden waar de zogenaamde verticale prijsbinding welig tiert. Zoals de verzekeringswereld, waar de maatschappijen de prijzen dicte ren en waar geen concurrentie bestaat. De Consumentenbond, die in zijn blad nu al enige tijd de verzeke ringsbranche onder de loep neemt, stelt dat de consument steeds even veel premie betaalt voor eenzelfde polis. Of de tus senpersoon veel of weinig servi- ce geeft, meer of minder vakbe kwaam is, of hij doelmatig werkt of juist met hoge kosten, het maakt allemaal niets uit. De CB vindt dat een vreemde situatie, waarin snel verandering zou moeten komen. Volgens de bond zit er in de verze keringsprovisie ruimte die de tussenpersonen moeten kunnen gebruiken voor een gezonde on derlinge concurrentie. De CB is voorstander van een provisiesys teem, waarbij de tussenpersonen die werken met lagere kosten of minder service dat voordeel in de vorm van een lagere premie aan de consument kunnen door geven. Hij zal krachtig streven naar opheffing van het wettelijk verbod dat zo'n premieconcur- rentie nog onmogelijk maakt. De Consumentenbond oefent op nieuw kritiek uit op de afkoop praktijken van levensverzeke ringsmaatschappijen. Er moet snel paal en perk worden gesteld aan de grote verliezen die talloze consumenten oplopen. De af koopwaarden moeten u orden verbeterd en informatie tevoren aan consumenten over de hoogte en het verloop van de afkoop- waarde van hun polissen dient verplicht te worden gesteld. Ook is het hard nodig dat er een colportageverbod komt voor alle verzekeringen en dat de afsluit- provisie wordt afgeschaft. De af- sluuitprovisie werkt het euvel in de hand van de zogenaamde oversluitingen van bestaande le vensverzekeringen in andere po lissen. Dit gaat vaak gepaard met afkoop van de oude polis. Nade len blijven vaak verborgen om dat het verlies voor de klant wordt verrekend in de premie van de nieuwe verzekering. Naarmate het jaar 1980 vorderde, is de investeringsactiviteit in ons land afgenomen, zo blijkt uit ge gevens van het CBS. In het laatste kwartaal van dat jaar was het investeringsvolume der tien percent minder dan in de overeenkomstige periode van 1979. In het tweede halfjaar van 1980 vertoonde het investerings volume een achteruitgang van 11,5 percent en over het gehele jaar was de achteruitgang 2,5 percent. De achteruitgang in het vierde kwartaal deed zich voor bij nage noeg alle typen investeringsgoe deren. Zo daalden de investerin gen in woningen en gebouwen met resp. 15 en 13 percent. De in vesteringen in machines en ove- j rige uitrustingsstukken liepen j met drie procent terug. Voor de -bedrijvensector in haar geheel bedroeg de daling van het volu- jne van de investeringen in het vierde kwartaal veertien procent. Cao-vervoer In het beroepsgoederenvervoer over de weg is overeenstemming I bereikt over een nieuwe cao voor j deze bedrijfstak. De cao, die geldt voor zo'n 70.000 werkne mers, heeft een looptijd van 1 ja nuari tot en met 31 december 1981, zo melden de gezamenlijke werkgeversorganisaties. De mensen in het wegtransport krij gen er volgens de nieuwe ar beidsovereenkomst een dag vakantie bij, waardoor het aantal i vakantiedagen op 22 komt. Ver der is afgesproken dat op 1 juli i en op 31 december de lonen zul len worden aangepast aan de prijsstijgingen in de voorafgaan de maanden. Hiermee is men in het wegtransport afgestapt van het tot dusverre gehanteerde sys teem van prijscompensatie voor uitlopend op de te verwachten prijsstijgingen. GROENTEVEILING KATWIJK AAN DEN RIJN: Van 25 mei Andijvie per kg. 74-90, Bospeen II 1,26- 2,13, Waspeen AI per kist 26,- - 28,50, Waspeen All per kist 8,- - 21,30, Was peen BI per kist 34,- - 37,90, Waspeen BII per kist 4,40-18,70, Aanvoer 40'/: ton. Radijs (bos) 0,18, Rabarber 30-89, Sla matuur) 18-25, Spinazie 67-79, Peterselie (krul) 0,83, Selderij 36-49, Bloemkool 8 I per bak I 2,38. Ahmend Jamani, minister van olie van Saoedi Arabië, maakte gisteren tijdens de opening van de OPEC-vergaderxng in Genève duidelijk alleen te willen praten over productieverlaging, als tege lijkertijd de olieprijs omlaag gaat. GENEVE - De olieministers van de dertien OPEC-landen hebben gisteren geen beslui ten genomen over olieprijzen en olieproduktie. Volgens de OPEC-woordvoerder Zaheri zijn de ministers alleen toege komen aan het afhandelen van enkele "procedurele" za ken. De binnen de organisa tie zeer omstreden vraagstuk ken over produktie en prijs vorming en lange-termijn- planning zullen vandaag aan de orde komen. Uit verklaringen, die enkele OPEC-ministers voor, tijdens en na hun eerste conferentie dag aflegden, kan worden af geleid dat er over het vraag stuk prijs/produktie grote verschillen van mening be staan. In zijn openingstoe spraak zei OPEC-voorzitter Subroto (Indonesië) dat de organisatie "enkele funda mentele problemen moet op lossen". AMSTERDAM (ANP) - De omzet in de autobranche, de caravansector en bij de auto-onderdelen en garage-uit rusting zal in 1981 op zijn gunstigst het peil van vorig jaar bereiken en wellicht zelfs nog lager uitkomen. De gevol gen hiervan voor de werkgelegenheid zijn duidelijk. Evenals in 1980 zal er opnieuw een groot aantal arbeids plaatsen verdwijnen. Dit zei de algemeen voorzitter de RAI, W. Breuking, gen op de algemene ledenverga dering in Amsterdam. Volgens Breukink ging het in 1980 alleen maar echt goed in de fietsensec- tor. Ook voor dit jaar durft hij "alleen" voor deze sector opti mistisch te zijn. De slechte gang van zaken op de automarkt en de caravanmarkt is primair een gevolg van de econo mische situatie waarin ons land verkeert, aldus Breuking. Maar er is volgens hem ook een andere factor van grote betekenis. Een factor die hij omschreef als het "psychologisch klimaat". Die factor kan, aldus de RAI-voor- zitter, worden teruggevoerd op externe omstandigheden, zoals de voortdurende berichten over ontslagen of het stijgende rente peil, maar ook op het beleid van de overheid. In dit verband con stateerde Breuking. dat er spra ke is van toenemende "onbillijk heid". Als gevolg hiervan noemde hij het tempo waarin de auto - vooral de personenauto - de laatste jaren lastenverzwaringen zijn opge legd. "Wanneer we een vergelij king maken tussen de vorige re gering en het vandaag aftreden de kabinet, dan moet ik opmer ken dat dit voor onze branche geen vooruitgang heeft bete kend", aldus de RAI-voorzitter. Gerichte kritiek uitte de RAI-voor zitter op minister Tuijnman van verkeer en waterstaat die "het tot twee maal toe heeft bestaan voor te stellen het rijkswegenfonds op te heffen". Dat de Kamer dit tot nu toe heeft tegengehouden, is te danken aan de vanuit de RAI geï nitieerde acties, aldus Breuking. Sprekend over het overheids-be- leid constateerde Breukink voorts dat er steeds meer sprake is van onzorgvuldigheid. "Wetsontwerpen die onze branche raken worden vaak op een zoda nige termijn bij de TVeede Ka mer ingediend en behandeld, dat we nauwelijks de gelegenheid hebben kennis te nemen van de inhoud en de door de minister gegeven toelichting". Een ander punt van kritiek van Breuking betrof de situatie rond LPG. In september 1980 het de staatssecretaris van binnenland se zaken weten, dat er gedacht werd over de invoering van een heffing op LPG. Met die mede deling zorgde hij voor stagnatie in de aanschaf van LPG-appara- tuur, aldus de RAI-voorzitter. Dit voorjaar was het de beurt aan de staatssecretaris van financiën om terloops mee te delen, dat een belasting op autogas moge lijk was. De RAI heeft de staats secretaris toen gevraagd op te houden met vage mededelingen, maar nu eens te vertellen wat de regeringsvoornemens zijn, aldus Breuking. Een concreet ant woord is echter uitgebleven. DEN HAAG (GPD) - B en W van Den Haag willen het niet-rijdend personeel van de HTM de onge- makkentoeslag van zes procent laten inleveren. De Haagse wet houder mr. C. J. Nyqvist, tevens voorzitter van de Raad van be heer van de HTM, heeft dit plan afgelopen nacht bekendge maakt. De vervoersbonden wil den vanmorgen geen commen taar op dit voorstel geven. Zij willen het plan eerst in zijn ge heel onder ogen krijgen. Het niet-rijdend personeel, dat op tien vijftien man na niet aan de staking deelneemt, heeft de on- gemakkentoeslag behouden toen zij begin dit jaar hoger wer den ingeschaald. Daarop volg den de acties van het rijdend per soneel, dat de zes procent dreigt te verliezen zodra zij hoger insge- schaald worden. Zij willen op de zelfde wijze beloond worden als de niet-rijdende HTM'ers. Gelij ke beloning wordt verwezenlijkt indien het jongste voorstel van B en W wordt aanvaard, maar een bestuurder van de Vervoers- bond-FNV gaf als zijn persoonlij ke veronderstelling ..dat lichte lijk de pleuris uitbreekt." Het Haagse gemeentebestuur heeft het plan gisteren voorgelegd aan Verkeer en Waterstaat en zal het vanmiddag om twee uur bespre ken met de Raad van Beheer van de HTM. Om drie uur wordt het besproken met de vervoersbon den, die het plan tegen 12 uur ter inzage zullen krijgen. Volgens wethouder Nyqvist was het jong ste voorstel nog het enige om de nu bijna drie weken durende sta king tot een eind te brengen. Het plan is het uitvloeisel van be sprekingen die burgemeester Schols en enkele Haagse wet houders vorige week vrijdag hebben gevoerd met voorzitter Harm van der Meulen van het CNV en beloningsspecialist Frans Drabbe van het FNV. Tot gisteravond wilden B en W aan dit plan geen ruchtbaarheid ge ven. De PvdA-fractie in de Haagse raad had om een interpellatie over de HTM-staking gevraagd, maar die is onder druk van CDA en WD verschoven naar een latere da tum. DEN HAAG - De Consumen tenbond constateert dat alle rundvlees door schadelijke hormonen besmet kan zijn. Van de in de laatste maanden onderzochte runderen had 9 procent het hormoon DES toegediend gekregen. De bond is ernstig verontrust over deze cijfers en vindt dat maatregelen tegen het mis bruik van DES moeten wor den getroffen. Een belangrij ke stap zou een Europees ver bod van alle hormonen zijn. De CB vindt het besluit van de EG-ministerraad om nog niet tot een totaal verbod over te gaan onverantwoord. „Van de Nederlandse overheid mag worden geëist dat zij er hard tegen aan gaat om het moeizame EG-overleg tot een snelle af ronding te brengen", zegt de bond. De Europese consumenten hebben recht op voedsel dat hun gezondheid niet schaadt. Dit volksgezondheidsbelang gaat uit boven dat van de landbouw en van de farmaceutische industrie". Omdat het minimaal vier maanden duurt voordat een toegediende dosis DES in een rund niet meer aantoonbaar is is er nog tot in de zomer kans dat ons rundvlees deze stog bevat. Alle runderen die voordat de controle medio februari begon met DES zijn be handeld kunnen door de mazen slippen, meent de CB, die in zijn blad de affaire uitvoerig uiteenzet. Sedert de start van de controle op rundvlees is de invoer van le vende Belgische runderen bijna tot staan gekomen. Daarente gen steeg de import van vlees. Volgens geruchten laten Neder landse mesters hun dieren in Belgie slachten om het vlees daar na naar Nederland te brengen. Aan de grens wordt dat vlees steeksproefsgewijs onderzocht. Maar die steekproef is zo klein dat de autoriteiten niet de garantie kunnen geven dat het ingevoerde vlees hormoonvrij is. Boven dien duurt het onderzoek te lang om het vlees „vast te houden". Op het moment dat het Rijkinstituut voor de Volksgezondheid vaststelt dat er DES in zit is de partij waar het om gaat waar schijnlijk al geconsumeerd. Omdat het handelsverkeer binnen de EG vrij is kan men in begin sel de grenzen niet voor vlees sluiten. Op verdenking van scha delijke stoffen wordt soms een tijdelijk verbod ingesteld. Dat zou ons land kunnen doen, maar het risico is dan dat andere landen „revanche" nemen, want Nederland is een groot expor teur van rund- en kalfsvlees. Algeheel verbod en strenge contro le zouden nodig zijnom het vlees smetvrij te krijgen. Nu hebben de ministers van landbouw van de EG-landen en het Europese parlement zich voor die maatregel uitgesproken. Maar het ziet er volgens de Consumentenbond niet naar uit dat die politieke uitspraken daadwerkelijk in een maatregel worden omgezet. Ambtenaren van de tien betrokken landen zijn daar over nog steeds aan het onderhandelen. Engeland, Ierland en België houden hun been daarbij stijf. Deze drie landen schermen met het argument dat het gebruik van deze hormonen met aangetoond kan worden. Van rund tot rund kan het (natuurlijke) hormoongehalte verschillen, zodat nooit is te bewijzen dat runderen met dergelijke hormonen zijn behan deld. De zeven andere EG-landen zijn niet ongevoelig voor dit argument. Nederland speelt zelf ook met de gedachte natuurlij ke hormonen vrij te laten. In een nota die verspreid werd onder de bij de hormonenproble- matiek betrokken ambtenaren staat. „Daar groeibevorderaars m de praktijk waarschijnlijk toch zullen worden toegepast, on geacht een verbod, is het misschien gewenst dat er ruimte wordt geschapen om terdege beproefde groeibevorderaars toe te 1?- ten". Tussen de regels door leest men hier volgens de CB de vrees dat het verbod van alle hormonen toch niet in elk land afdoende kan worden gecrontroleerd. Daardoor zou Nederland met zijn goed uitgerust controle-apparaat wel eens in een nadelige concurren tiepositie geplaatst kunnen worden ten opzichte van landen waar de controle minder gedegen kan worden uitgevoerd. De mens produceert zelf duizend tot honderdduizend maal meer (natuurlijke) hormomen dan hij via het eten zou kunnen opne men. Op het eerste gezicht lijken natuurlijke hormonen dan ook geen groot gevaar voor de volksgezondheid op te leveren. Voor kinderen tot zes jaar kunnen echter al kleine hoeveelheden schadelijk zijn. Het gebruik van hormonen kan volgens de. zo even genoemde, nota niet zonder meer worden vrijgegeven Dat zou in feite niet mogen gebeuren voordat er opsporingsmetho den zijn waarmee snel en doeltreffend al te grote hoeveelheden natuurlijke hormonen in de slachthuizen kunnen worden aange toond. Aan de ontwikkeling van zo'n methode wordt gewerkt, maar ze is er nog niet, aldus de CB. Landen van buiten Europa oefenen inmiddels druk uit op de on derhandelingen. De VS hebben al gedreigd bij een eventueel verbod van natuurlijke hormonen de EG aan te klagen wegens het opleggen van handelsbelemmeringen. In de VS zijn natuur lijke hormonen toegestaan. De VS zullen ook aan de bel trekken als zeranol en trenbolone, twee kunstmatige groeibevorderaars, in de EG verboden zullen worden. Engeland en Ierland wuillen deze verbindingen toestaan, Nederland wil ze verbieden, omdat de onschadelijkheid niet afdoende is bewezen. Mesters zijn er zich soms niet van bewust dat hun dieren onder de DES zitten. Ze hebben bijvoorbeeld kalfjes gekocht die al met dit hormoon besmet waren. Pas als er inspectie op het bedrijf wordt gehouden wordt duidelijk waarom die kalfjes zo goed groeiden. DES kan ook in het veevoer zijn verwerkt. Volgens de Belgische werkgroep die indertijd de misstanden aan het licht bracht, zou dat ook het geval zijn bij voer voor varkens en kippen. Hormoongebruik bij deze dieren is zeker niet uit te sluiten. Het enige dat de Nederlandse autoriteiten over het even tuele DES-gebruik bij andere dieren kunnen zeggen »s „dat ze niets kunnen zeggen", merkt de Consumentenbond op. Men vermoedt dat het gebruik van DES bij varkens en kippen nauwelijks zin heeft, maar er is nooit echt op gecontroleerd. „Aangezien de Belgische werkgroep al bewezen heeft goed te zijn ingelicht, moet de consument het ergste vrezen", aldus de CB CEES CORNELISSE 1ST AMSTERDAM (ANP) - Op een rustige effectenbeurs heeft Uni lever vandaag een herstel ver toond De belangstelling ken te do ?n te doen was over het alge een niet groot Dit hield onder GOUD EN ZILVER BUITENLANDS GELD BELEGGINGS INSTITUTEN lever fors hoger De cc len verwisselden van c gen I 146.10. wat ten opzichte dcvanS( 2.3V

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23