LEIDSCH DAGBLAD Bij Philips 375 banen weg r Goede opkomst in morgenuren Prinses Irene en prins Carel Hugo nu officieel gescheiden Geen subsidie voor stadsvernieuwing „Tart de Russen niet..." Produktie computeronderdelen in Den Haag wordt stopgezet Den Uyl was er vroeg bij Regering in Italië gevallen Spanje MET MUGGEN EN WESPEN SCHIETJNIEMANDEJNSTEEKOP Rentokil L EIDSCH agjf DAGBLAD SNELSTGROEIENDE REGIONALE KRANT VAN NEDERLAND. 2 weken gratis INSDAG 26 MEI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36482 ecteur G. Koopman Dfdredacleur A A M. Schuurmans -hooldredadeur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bifwi 4fm 1 2311 8G leOen Voor 1H rvs z» cotton SOESTDIJK (GPD) - Prinses Irene en prins Carel Hugo zijn vanochtend officieel ge scheiden. De echtscheiding werd be krachtigd door de arrondissementsrecht bank in Utrecht. Als advocaat van de prins en prinses traden op mr. S. Broek man en jhr.mr. H. de Jonge. Prinses Irene en prins Carel Hugo van Bourbon Parma leefden al sinds oktober vorig jaar gescheiden. Met haar vier kin deren verliet Irene toen haar woning in Madrid om vervolgens - naar het heette vanwege de gezondheidstoestand van haar oudste zoon - haar intrek te nemen in paleis Soestdijk. Korte tijd later verhuis de ze naar een villa in Soest. In het aartsbisdom Utrecht werd een proce dure aangespannen om lot een kerkelijke ontbinding van het in 1964 in Rome geslo ten huwelijk te komen. Het aartsbisdom verwees de zaak echter naar het bisdom in Haarlem. I)at kon evenmin tot een uit spraak komen en legde de scheiding vol gens de regels van het kerkelijk recht voor aan het hoogste kerkelijke rechtscol lege van de rooms-katholiekcn, de Rota in Rome. Het prinselijk paar heeft de uit spraak van dit college echter niet willen afwachten en heeft in Nederland de bur gerlijke scheiding aangevraagd. Volgens de nu uitgesproken echtscheiding krijgt prins Carel Hugo de voogdij over de vier kinderen Carlos. Jaime. Caroline en Margarita. Voorlopig zullen de kinde ren bij Irene blijven wonen. De prinses is toeziend voogdes geworden. Het is de be doeling dat prins Carel Hugo zijn kinde ren met grote regelmaat blijft bezoeken. Het is overigens de eerste keer deze eeuw dat een lid van de koninklijke familie is gescheiden. Leiden valt uit de boot (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De gemeente Leiden dreigt tot 1985 geen rijkssubsidie te krij gen voor de verbetering van een aantal wijken in de binnenstad. Het ministerie van ruimtelijke ordening heeft een plan ontvouwd om vry- wel alleen de vier grote steden Amsterdam. Rotterdam. Den Haag en Utrecht van enkele honderden miljoenen guldens te voorzien voor de stadsvernieuwing. Daarnaast zouden Haarlem en Hilversum nog op enige bijdragen kunnen rekenen. De gemeente Leiden zal fel tegen deze plannen ageren De gemeente heeft plannen voor zes wijken klaarliggen en is ervan uitgegaan dat het rijk geld uit de zg. interim saldo regelig (een financieel potje voor stads vernieuwing) zou geven. Als de plannen van minister Beelaerts van Blokland doorgaan, is de ver betering van deze wijken in elk geval tot 1985 geblokkeerd. (Zie verder pagina Leiden). Leiders in Polen manen bevolking: (Van onze correspondent Anton Koene) VENEN (GPD) - Het cen trale comité van de Poolse communistische partij heeft een ernstige waar schuwing tot de Poolse bevolking gericht voor wat aanvankelijk als 'aan vallen op' en later als 'be ledigingen van' in Polen gestationeerde Russische soldaten werd betiteld. De beledigingen, zo wordt in een officieel communiqué van het centrale comité gezegd, zouden gemakke lijk uitgelegd kunnen worden als een uiting van anti-Russische gevoelens. Gebleken is dat de Polen langza merhand meer dan genoeg heb ben van de vele Russische troe pen, die - behalve de twee Russi sche divisies die permanent in Polen gestationeerd zijn, maar waarmee de Polen geen contact hebben - er sinds het begin van het jaar onder de dekmantel van 'gezamenlijke manoeuvres' bij gekomen zijn en waarvan ver wacht wordt dat ze voorlopig ook niet zullen vertrekken. Voor de Poolse regering komen in cidenten op dit gebied hoogst ongelegen. Gisteren hebben twee vroegere ministers, per soonlijke vrienden van de voor malige partijsecretaris Edward Gierek, zelfmoord gepleegd om wegens hun corrupte praktijken onder het Gierek-regime op die wijze hun straf en mogelijk de doodstraf te ontgaan. Bovendien hebben twee vroegere minister presidenten zelfkritiek uitgeoe fend over hun beleid tijdens het Gierek-regime tussen 1970 en 1980. Gisteravond zijn in Warschau dui zenden mensen de straat opge gaan voor een door de studenten georganiseerde demonstratie als protest tegen het vasthouden van zeven politieke gevangenen, leden van de omstreden 'Onaf hankelijk Polen-beweging'. Het Poolse parlement had de studen ten al toegezegd de zaak te zullen onderzoeken. De Russische, Oostduitse en Tsje- choslowaaksc media hebben de laatste weken hun anti-Polen- campagne hevig versterkt. De- Poolse communistische partij waarschuwde de Poolse bevol king nu nadrukkelijk de Sowjct- Unic niet de kaart in de hand te spelen die zou kunnen dienen als uitnodiging in Polen tussen beide te komen. Enkele buien Enkele regen- of onweersbuien, maar ook perloden met zon. Minimumtem peratuur omstreeks acht graden. Mid- dagtemperatuur ongeveer 15 graden. Matige zuidwestenwind. 27 mei: Zon op: 5.21 uur; onder: 22.05 uur Maan op: 3.05 uur; onder: 13.35 uur Hoogwater te Katwijk te 9.58 en 22.37 uur Laagwater te 5.28 en 18.02 uur. DEN HAAG (GPD/ANP) Bij Philips Data Systems in Den Haag wordt de produktie van onderdelen voor computers nog dit jaar stopgezet. Van de 475 banen gaan er 375 verdwijnen. Slechts een klein deel van de betrokken werknemers krijgt binnen het concern an der werk aangeboden: de rest komt op straat te staan. De werknemers zijn vanmiddag door de directie van Philips op de hoogte gesteld. Oppositieleider Den Uyl en zijn vrouw waren er vanochtend in Amster dam al vroeg bij om hun stem uil te brengen. (Van ccn onzer verslaggevers» LEIDEN - De opkomst voor de Tweede Kamerverkiezingen lijkt groot te worden. Een pei ling vanochtend om tien uur wees uit dat op dat ogenblik 17 procent van de stemgerechtig den al naar de stembus was ge- rweest. Bij dc vorige verkiezin gen in 1977 was dat 11 procent. In de Lcidse en Alphcnse regio was hel beeld vrijwel identiek met het landelijke. Alphen meld de een "vrij gunstige" opkomst, evenals Oegstgeest. Leiden daar entegen noemde de opkomst "geen topper". Volgens het hoofdstembureau is er in geen van de stembureaus sprake van filevorming. In Noordwijk sprak men over "hetzelfde beeld als bij voorgaande kamerverkiezin gen". Uit Amsterdam, Rotterdam en Utrecht kwamen rond het mid daguur berichten over een grote opkomst. Rond tien uur waren in de stembureaus van dc grote sle den meestal al 15 tot 20 procent van de stemgerechtigden ge turfd. Burgemeester Brandsma van Leeuwarden sprak vanoch tend van een "enorm hoge op komst" in de Friese hoofdstad Men rekent daar op een op- komstpreccntage van 85. In de stad Groningen was de opkomst in de ochtenduren "niet dave rend". Maastricht dat vier jaar geleden een van de laagste opkomstper centages van Zuid Limburg boekte, was vanochtend optinns tisch. "De opkomst is aanzienlijk groter dan in 1977". Algemeen wordt aangenomen dat het gunstige weer in dc ochten duren dc flinke toeloop naar de stembureaus heeft bevorderd Om zeven uur vanavond sluiten de stembureaus. Ruim anderhalf uur later hoopt de verkiezings- dienst van het ANP dc eerste be trouwbare prognose te kunnen geven. philips heeft tot de stopzetting be sloten, omdat de verdere ontwik keling van rand apparatuur te veel geld kost. Dergelijke enor me investeringen zijn volgens Philips niet verantwoord, gezien de geringe omvang van de Haag se fabriek. Het concern vindt de produktie van rand-apparatuur niet van essentieel belang voor de levering van complete com putersystemen. Philips wil de investeringen liever concentreren op belangrijker onderdelen. Op die manier hoopt het concern de activiteiten op het gebied van onder meer kantoorautomatisering, bank systemen en tekstverwerking in de toekomst te versterken. De Haagse Fabriek is in 1975 in moeilijkheden geraakt nadat het samenwerkingsverband tusser Data Systems, Siemens en het franse CII werd ontbonden. Daarna werden de afzetmogelijk heden geringer en de bezetting van de vestiging in Den Haag liep terug van 1000 naar 500 man. Ondanks die reorganisatie bleef het bedryf niet verlies werken. Volgens Philips werd in 1979 op nieuw een poging gedaan het be drijf gezond te maken. Philips deed investeringen in fabricage- faciliteiten en er werden nieuwe medewerkers aangetrokken. Toch kwam de fabriek niet uit de rode cyfers. De vakbonden vinden de stopzet ting van de produktie volstrekt onaanvaardbaar. "Philips heeft de plannen nauwelijks onder bouwd", zegt J. van Duijnhoven van de Industriebond FNV. "Er zijn wel degelijk mogelijkheden voor de vestiging in Den Haag. De directie heeft eventuele alter natieven nog nooit onderzocht" G. van Os van de Unie BLHP zegt dat Philips bij Data Systems gro te management-fouten heeft ge maakt. "De planning moest voortdurend worden bijgesteld" Alle bonden vinden dat de werk nemers in Den Haag niet het slachtoffer mogen worden van het wanbeleid van Philips. De werknemers hebben inmiddels een actiecomité opgericht dat gaat zoeken naar mogelijke alter natieven. Acties zijn volgens de bonden niet uitgesloten. 3\a onthullingen ROME (UPI) Italic's veertigste regering sinds de Tweede We reldoorlog is vandaag gevallen na onthullingen over een gehei me loge van de vrijmetselarij die mogelijk is betrokken bij crimi nele activiteiten. De christende mocratische premier. Arnaldo Forlani, diende vanochtend het ontslag in van zijn regering bij president Pertini nadat ccn laat ste vergadering met zijn kabinet en politieke leiders zonder resul taat was gebleven. President Pertini heelt het ontslag geac cepteerd. De Italiaanse minister van justitie, Adolfo Sarti, trad enkele dagen geleden af nadat was onthuld dat zijn naam voorkwam op de le denlijst van de vrijmetselaarslo ge. De Italiaanse justitie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar criminele activiteiten van de loge, waaronder een mogelij ke poging tot een staatsgreep. Het zeven maanden oude kabinet Forlani bestond uit een COalitM van christen-democraten, socia listen, republikeinen en sociaal democraten. De val van het kabi net werd een feit toen de socialis ten weigerden een gisteren door premier Forlani bijeengeroepen vergadering by te wonen, waar zou worden gepoogd de crisis al te wenden door kabinctswij/i- gingen. 26 PAGINA'S RAI ontstemd over minister Tuijnman PAGINA 23 Twintig gifbelten worden aangepakt Russen ontkennen inmenging Libanon PAGINA 9 "Amnesty" bestaat deze week 20 jaar CKfit£ De democratie in Spanje heeft een 1cü&S nieuwe aanval op haar nog pnile be staan afgeslagen, hoewel er op het eerste gezicht verschillen lijken met de actie in februari Het optreden van de GEO. de speciale anti-terreurbri- gade van de Spaanse politie, in opdracht van de minister van bin nenlandse zaken Roson, het niets aan duidelijkheid te wensen over. Dit resolute optreden van de Spaanse autoriteiten is een ver heugend teken Men mag eruit afleiden dat het democratisch ge zag ernst maakt met het bestrij den van dit soort acties. Een ver schil met de bezetting van het Spaanse parlement in februari is dat er geen duidelijke leider van de actie is met een al even duide lijke politieke achtergrond. Dat wil met zeggen dat die leider er niet zou zijn Het is in elk geval hoogst onduidelijk wie er achter de gijzehngsaffaire heeft geze ten Óp dit punt zijn de officiële verklaringen vaag Weten de autoriteiten het werkelijk niet - wat op zijn minst moet wor den betwijfeld - of hebben zij re den daar bewust vaag over te doen In politiek opzicht zou daar best een reden voor kunnen zijn, zeker in het Spanje van van daag. Openheid hoeft niet altijd in het voordeel van de democratie te zijn als die democratie zelf in het geding is. De Spaanse democratie lijdt nog steeds aan gevaarlijke kinder ziekten Franco mag dan wel dood zijn, zijn aanhang is nog springlevend Het percentage werkelijk Franco-gezinden is erg hoog. Geschat wordt zo om en nabij de veertig tot zestig pro cent. Zori aanhang poetst men niet weg door te stellen dat men nu in een democratie leeft. De bedevaarts tochten naar de gevangen leider van het Spaanse parlementsge bouw. luitenant-kolonel Tejero. zijn daar aardige illustraties van Ultra-rechtse politieke ideeen zijn in het Spanje van vandaag geen uit zondering, zoals in Nederland, maar het geaccepteerde politieke geloof van een achtenswaardigo buurman, of overbuurman Dat maakt de strijd om het behoud van de democratie moeilijker en complexer Daarbij komt dat de democratische machthebbers in Madrid meer problemen hebben dan uitslui tend een hinderlijk voortwoeke rend fascisme. Op tal van gebie den is grote sociale onrust De werkloosheid stijgt nog dagelijks en er zijn diepgewortelde tegen stellingen over het toekennen van autonomie aan verschillende provincies Het gevaar dreigt dat de autontei- ten zich laten verleiden tot paniek reacties die de tegenstanders van de |onge democratie in de kaart kunnen spelen Een voor beeld is de anti-terreurwet. waar bij mensen zonder aanklacht kunnen worden opgepakt. Dit ty pe maatregelen hoort eerder thuis in dictatoriaal geregeerde landen dan in een democratie. Franco zelf bediende zich in rui me mate van dit soort wetten Het zou beslist de verkeerde weg zijn wanneer de autonteiten in Madrid teveel succes van dit soort wetten zouden verwachten Het geett wel aan hoe weinig controle ze op dit ogenblik op de situatie hebben en dat is beang stigend Renrnlnl Hoer er war aan. Met behiiln"^ Rentokil doet er wat aan. Met behulp I van de vernuftige Rcntoflash en andere beproefde middelen is er geen vlieg, mug I of wesp meer te bekennen. Wèg probleem. Bel 070 - 99.65.64 of vul de bon in. I Naam: Adres: Plaats: Op briefkaart plakken en zenden aan: Postbus 52, 2280 AB Rijs In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 28 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 29 mei en zaterdag 30 mei als volgt woensdag 27 mei 10 00 uur VRIJDAG 29 MEI: A utoma rkt advertenties Sleuteltjes Overige advertenties ZATERDAG 30 MEI: Onroerend goed advertenties woensdag 27 mei 15.30 uur woensdag 27 mei woensdag 27 mei 11.00 14 00 uur Personeels advertenties Sleuteltjes Overige advertenties woensdag 27 mei 15.30 uur vrijdag 29 mei 11.00 uur vrijdag 29 mei 14.00 uur Directie Leidsch/Alphens Dagblad Als u nu een abonnement neemt dan krijgt u de krant de eerste Wilt u mtj nu metéén noteren als abonnee Naam Adres Woonplaats Gironr Svp bon ingevuld in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad. Ant woordnummer 10050.2300 VB Leiden en de kram i komt SNEL in de bus

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1