"Goed voor duidelijke prijs van bloembollen" Verhuizing Hillegorn is bekend Kraanwagen omgevallen bijbouw van tennisbal Flora komt met unieke veiling: Directie Norhtgo zet dertig man op straat DINSDAG 26 MEI 1981 RIJNSBURG - Op woensdag 17 juni wordt voor het eerst een officiële bollenveiling gehouden in de veiling Flora in Rijnsburg. Bloembollen zullen er echter niet zijn te bekennen. Die zullen alleen via papier worden geveild. De verkoper geeft in een catalogus aan welke kwaliteit en welke soort bloembol hij verwacht. Op basis daarvan worden de bollen via de klok geveild. NOOKDWIJK Dc Noordwjjk sc gemeenteraad Kaal een bo ze brief sturen naar het ninis- terie van volkshuisvesting over een extra huurverho ging van 6 Kulden voor gciso leerde wonineen in de wijk Boerenburg. Door de hoeere Boze brief over 'straf huu orden bev fie- strafl voor het laten isolcri van hun huis Burgemeester en wethouders van Noordwijk stelden gis teravond de gemeenteraad voor zijn afkeuring te laten blijken over de huurverho ging omdat de bewoners van de wijk destijds hu de aan vang van hcV isolatieproject op isoleren" (al naar gelang de maatrege len die zouden worden ge troffen) een huurverhoging van 6.95 gulden tot 13.40 gui- den per maand was voorge spiegeld. Daar komt nu door een veranderde puntentel ling van het ministerie van volkshuisvesting onverwacht 6 gulden bovenop. De raadsfracties hadden hier grote moeilijkheden mee. "Schrijf een brief op hoge po ten". aldus verwoordde me vrouw Voorham van de PvdA de gevoelens Weihou der Warmerdam beloofde de brief te schrijven En we be ginnen niet aan de huurver hoging voordat we antwoord van van de minister hebben voegde burgemeester Bonni- ke daaraan toe. Het plan van veiling Flora is eigen lijk ontsproten aan het brein van J P.M. dc Jonge, voorzitter van de Koninklijke Algemcenc Vcr- eeniging voor Bloembollencul tuur. Deze sprak zich onlangs in een door hem voortgebracht vi sierapport uit voor een bunde ling van het aanbod en voor een open en overzichtelijke bloem- bollcnmarkt. Daarop is dc vei ling Flora ingesprongen. Groot voordeel, aldus bestuur en personeelsleden van dc bloe menveiling Flora, is dat de kwe ker niet langer aan de hand van de in- en verkopers hoeft te lo pen. De kwekers hebben die laat ste groep mensen bij een open veilingsysteem niet langer nodig. Als het systeem van de veiling Flora straks goed gaat draaien zal een aantal van deze in- en ver kopers niet langer nodig zijn. Dc goede in- en verkopers zullen zich volgens veiling Flora wel weten te handhaven, want de veiling verwacht dat ook in de toekomst niet alle bollen via de veiling zullen worden verhan deld. Kosten De veilingkosten komen voor reke ning van de verkoper. Die kosten bedragen 5 procent over de waar de van de aan te bieden waar. een procent lager dan het veilingper centage voor bloemen. Het vei- lingbestuur verwacht dat dat percentage nog kan worden te ruggebracht als de veiling goed draait. Als dat inderdaad het ge val is zal een deel worden terug gestort naar dc verkopers. In tegenstelling tot de kopers van bloemen, hoeven de kopers van bloembollen geen cent te beta len. Ook het vervoer van de bol len kómt voor rekening van de verkoper. De koper en dc verko per betalen nu. als de bollen via een in- en verkoopbureau wor den verhandeld, elk 2 x/i procent r de irde. Gabriël Smit overleden LAREN (ANP) - De dichter-journalist Ga briël Smit is zaterdag op 71-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Hil versum overleden. Hij is gedurende korte tijd waarnemend burgemeester van 's-Graveland geweest, langer was hij lid van de ge meenteraad in zijn latere woonplaats Laren (N.H.). Gabriël Wijnand Smit werd 25 februari 1910 in Utrecht ge boren. In 1934 ging hij over van de Oud-Katholieke naar de Rooms-Katholieke Kerk, die hij in de jaren zestig los liet zonder zijn geloof op te geven. In zijn gedichten ge tuigde hij hiervan. Bekend werd hij niet alleen door zijn poëzie, maar ook door zijn le- kespelen en herdichtingen en zijn vertalingen onder meer van de psalmen. Zijn debuut als auteur maakte Smit in 1931 met de bundel "Voorspel". Gemiddeld elke twee jaar verscheen er een bundel van zijn hand naast Vertalingen en proza ais "In het land van de dichter", "Avondhoek" en "Onderlin ge verstandhouding" dat hij samen met Anton van Duin kerken en Michel van der Plas schreef. Gabriël Smit was redacteur van de tijdscnriften "Ad Inte rim", "Dc Gids" en "Roe ping". Als journalist begon hij in 1929 bij het Utrechts Dagblad en werkte hij van '49 tot '75 bij de Volkskrant als kunstredacteur. Hij schreef voornamelijk over literatuur, muziek en architectuur. Ga briël Smit, die vele prijzen ontving, was ridder in de Or de van Oranje-Nassau en in die van Gregorius de Grote. en dat de producent ~i hij toe is", aldus N. i Flora. De veiling Flora wil dc kopers zo weinig mogelijk beperkingen op leggen om dc handel in bloem bollen zoveel mogelijk te slimu leren. Nu wordt de handel in bol len kunstfriatig op peil gehou den. De producenten willen een bepaalde bol niet onder de zeven cent verkopen, terwijl de handel er geen zeven cent voor wil ge ven. Een dergelijk stagnatie in de markt zal via een open veilings ysteem vaker kunnen voorko- "Het gaat erom dat er een bodem in de markt ontstaat nadat de eerste veiling is gehouden. Dat de kwekers een overzicht krijgen van geleverde bollen en de prij- Uniek Het veilen via catalogi is uniek. Het is de bedoeling dat gedurende het hele jaren kandidaat-kopers een paar dagen voor dc wekelijk se veiling een overzicht krijgen van de aangeboden waar. Flora verwacht zo'n 600 tot 700 kandi daat-kopers te kunnen bereiken, aanzienlijk meer dan op dc hui dige bollenveilingen en via de in- en verkoopbureaus zijn te berei ken. Als het Rijnsburgse veilingsys teem goed blijkt te werken ver wacht het veilingbestuur van Flora dat dc beslaande bollenvei lingen eveneens tot het nieuwe systeem zullen overgaan, alhoe wel daar binnen het bollenvak twijfels over bestaan. De in- en verkoopbureaus zijn in dertijd ontstaan omdat bleek dat de kwekers via het veilen met de klok niet voldoende konden ver dienen. In- en verkoopbureaus lopen kwekers af en pogen bui ten de klok om een koper voor de bollen te vinden. (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Bij het houtverwerkingsbedrijf Norhtgo nv in Katwijk komt dertig man op straat te staan. Dat heeft de directie van het bedrijf het personeel vanmorgen laten weten De malaise in de bouw wordt als voornaamste oorzaak van het ontslag genoemd Norhtgo heeft proble men met de afzet van de produktie. Volgens de directie is het ontslag van 30 van dc 135 werknemers nodig om de werkgelegenheid voor de toekomst veilig te stellen. Ook de on dernemingsraad is tot de conclusie gekomen dat inkrimping van het personeelsbestand noodzakelijk is. De raad is het echter niet eens met het aantal personeelsleden dat volgens de directie moet afvloeien. Norhtgo heeft voor de ontslagen werknemers een sociale begeleidingsre- geling getroffen. De werknemers die nu ontslag is aangezegd kunnen kiezen uit een aanvulling op de wettelijke uitkeringen of een bedrag De bouw- en houtbonden FNV zijn verrast door de voorgenomen ontsla gen. Volgens woordvoerder Visser van het FNV zullen de bonden nog met de directie onderhandelen. De klokken van de veiling Flora in Rijnsburg gaan straks ook draaien om de prijs van bloembollen te bepalen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De bouwplaats aan de Pres. Kenne- dylaan hoek Oranje Nassausin- gel, waar druk gewerkt wordt aan een nieuwe tennisbal, leek gisteren meer op een "rampter- rein". Gistermorgen kapseisde een grote kraanwagen. De ge heel uitgeschoven, circa dertig meter lange giek verpletterde daarbij een bouwkeet. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Anders was het 's avonds omstreeks elf uur. Een twintig meter lange dieplader, die het bouwterrein trachtte op te rijden om de omgevallen kraanwagen op te halen, werd opzij door een auto geramd. De 24-jarige automobilist J.M. uit Alphen werd met snijwonden naar het Rijnoordziekenhuis ge bracht. De kraanwagen van de firma Van den Bosch uit Erp was gister morgen bezig met het op de plaats brengen van zware boog- spanten, die het dak van de ten- nishal moeten dragen. De giek van de kraanwagen was voor dit werk geheel uitgeschoven tot een totale lengte van dertig meter. Om de kraanwagen voldoende steun te geven en te behoeden voor omslaan waren de zogehe ten stempels uitgeschoven. De vele regenval van de laatste da gen heeft de grond kennelijk dermate zacht gemaakt, dat de ijzeren rijplaten en de binten onder de stempels onvoldoende houvast boden. De kraan viel om, waarbij de top van de giek nog juist een bouw keet van aannemingsbedrijf G.J. Veltkamp G. van der Beek uit Utrecht raakte en in tweeën spleet. Er bevonden zich op het moment van het ongeluk geen mensen in de bouwkeet. Ook de kraanmachinist bleef onge deerd al was de man wel enigs zins overstuur van het ongeluk. Aanrijding Pas tegen de avond slaagde men er in de kraanwagen weer over eind te krijgen. Omstreeks elf uur arriveerde een twintig me ter lange dieplader van het kraanbedrijf om de beschadig de kraanwagen op te halen. De chauffeur moest op de Kennedy- laan de nodige manoeuvres uit halen om de enorme dieplader het bouwterrein op te rijden. Vanuit de richting van de Pla- netensingel naderde een perso nenauto, de automobilist merk te de dieplader te laat op en knalde op de zijkant. De perso- De uitgeschoven, dertig meter lange giek, deed de kraanwagen op de zachte grond het evenuucht verliezen. nenauto raakte zwaar bescha digd, de bestuurder werd met snijwonden aan de knie naar het Rijnoordziekenhuis bracht. In de nachtelijke uren heeft tachtig ions kraanwagen z'n kleinere broertje op de diepla der gezet. Het kraanbedrijf heeft met deze pechdag een be hoorlijke schadepost opgelo pen. DEN HAAG - De officiële aanzet voor het vertrek van de gemeente Hille gorn naar Noord—Holland is dezer dagen gegeven. Dat is gebeurd met de indiening bij dc Tweede Kamer van het wets ontwerp tot opheffing van de provincie Zuid-Holland en de vorming van twee nieuwe pro- Behalve Hillegorn blijven de ande re plaatsen uit de kust- en bol lenstreek samen in één provin cie. Die gaat Midden-Holland heten en krijgt als hoofdstad Den Haag. Binnen de grens ervan lig gen in het noorden nog net Noordwijkcrhout. Lcimuiden en Lisse. in het zuiden 's—Graven- zande. Maasland. Nicuwerkerk en Schoonhoven en in het oosten Zevenhoven, Bodegraven en Haastrecht. Minister van binnenlandse zaken H. Wiegel schrijft in een toelich ting dat dc splitsingsoperalie 3 jaar in beslag zal nemen Dc eer ste stap vormt de verkiezing van provinciale staten voor de nieu we provincies Midden-Holland met en Zuid Holland (met als hoofdstad Rotterdam) Deze ver kiezing zal zo spoedig mogelijk plaatsvinden. De twee nieuw te vormen provin cies worden wat betreft tal ongeveer even groot (zo'n 11 miljoen inwoners). In het wetsontwerp is geen reke ning meer gehouden met een on langs door het provinciaal be stuur van Zuid-Holland inge diend advies De provii gen de splitsing zolang nog niet bekend is wat de nieuwe taken van dc provincies precies zullen inhouden Minister Wiegel be raadt zich nog over de vraag of de opmerkingen van Zuid Hol land voor hem aanleiding zijn het wetsontwerp op enkele pun ten te veranderen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19