Haars: geen soepeler beleid Kindermishandeling bestaat. Hoe lang nog. [Ml Het Motorhuis Omstreden rapportover verpleegtehuis geheim Staatssecretaris acht toelating christen-Turken ruimhartig Unie BLHP boos op minister Wiegel JIJ. JONGENSKLEREN VAN HIJ. SIRE DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Haars (justitie) ziet geen enkele aanleiding om haar toela tingsbeleid ten opzichte van de christen-Turken te versoepelen. Zij schrijft dit in antwoord op vragen van PPR-Tweede-Kamer- lid Ria Beckers. De bewindsvrouwe deelt met na druk mee dat van een versoepe ling van het toelatingsbeleid geen sprake kan zijn, omdat „het beleid reeds ruimhartig is". Staatssecretaris Haars wijst er in dit verband op dat tot op heden aan 1600 van de 3000 tot 3500 christen-Turken verblijf in Ne derland is toegestaan. De staatssecretaris merkt verder op dat zij Turkse christenen steeds de mogelijkheid heeft ge boden naar een ander land te ver trekken, als hun verzoek om asiel was afgewezen. „Tevens heb ik besloten ruimte te geven aan pogingen om naar andere landen te emigreren. Deze pogin gen moeten wel serieus en reëel zijn. Bovendien moet worden ge garandeerd dat de tijdsruimte niet wordt gebruikt om in Neder land onder te duiken", aldus Haars. Klachten In antwoord op een desbetreffende vraag van het PPR-kamerlid deelt de bewindsvrouwe mee dat geen uitzetting uit Nederland plaats heeft als de verwijdering ten koste zou gaan van de ge zondheidstoestand van de vreemdeling of van die van de gezinsleden. „Er zijn mij enkele gevallen bekend waarin sprake was van psychosomatische klachten, maar of deze geheel zijn terug te voeren op de be roepsprocedure rond de toela ting is moeilijk te beoordelen", aldus de staatssecretaris. Dat er tot nu toe uit de Bondsrepu bliek Duitsland geen Turkse christenen zijn uitgewezen, is volgens Haars terug te voeren op gerechtelijke procedures die nu gaande zijn. Zij wijst erop dat het gerechtshof in München onlangs bepaalde dat de christen-Turken niet als politiek vluchteling zou den moeten worden erkend, om dat er in Turkije van vervolging van Turkse christenen in de zin van het Gcneefs Vluchtelingen verdrag geen sprake was. Het gerechtshof in Munchen be paalde daarbij, zo laat Haars we ten, dat er in Turkije voor betrok kenen mogelijkheden zijn om zich weer te vestigen en dat de Turkse autoriteiten voor vol doende bescherming zullen zor gen. De Turkse christen, wier be roep op asiel door het gerechts hof in Munchen was afgewezen, hebben revisie van de uitspraak gevraagd bij het Bundesverwal- tungsgericht in Berlijn. Volgens Haars is die uitspraak niet bin nen een jaar te verwachten en zullen er daardoor ook geen uit wijzingen plaatshebben. ROTTERDAM (ANP) - De ge meente Rotterdam mag het me disch rapport, dat de inspecteur voor de geestelijke volksgezond heid voor Zuid-Holland J. Mets, heeft opgemaakt over het reilen en zeüen in het verpleegtehuis "Veenweg" niet publiceren. Dit blijkt uit een brief die staatsse cretaris Veder-Smit (volksge zondheid) aan de Rotterdamse wethouder W. van der Have heeft gestuurd. Dokter Mets heeft al eerder aan de wethouder laten weten dat het rapport niet openbaar gemaakt mag worden, omdat er teveel persoonlijke gegevens over de bejaarde patiënten en het func tioneren van de medische staf van de Veenweg instaan. Mets beroept zich op zijn medisch ambtsgeheim. Rotterdam had de hulp van de staatssecretaris ingeroepen om dat de gemeente voor alles wil voorkomen dat de schyn wordt gewekt dat de zaak in doofpot verdwijnt. Volgens ingewijden bevat het rapport "vernietigende conclusies over de medische be handeling in het verpleegtehuis in de periode 1965 tot 1980". DEN HAAG (GPD) - De onthullingen die vice-pre mier Wiegel heeft gedaan over de steunverlening aan de autofabriek van Volvo, moeten volgens de Unie BLHP leiden tot wijziging van de gedragsre gels die de Sociaal-Economische Raad heeft opge steld voor fusies en soortgelijke ingrijpende za ken in het bedrijfsleven. In een brief aan de S.E.R. spreekt de Unie haar verbazing uit over het optreden van de lijsttrekker van de WD. „Hij is als een olifant door de porseleinkast geklost", vindt Unie-bestuurder Ger van Os. De fusie-gedragsregels van de S.E.R. leggen met name de vakbon den een geheimhoudingsplicht op. „Dat betekent dat de vakbe weging haar nek moet uitsteken zonder dat zij haar achterban kan raadplegen. Ze kan alleen achteraf verantwoording afleg gen." Wiegel kon zijn mededelingen over de steunverlening aan Volvo vorige week alleen doen door de kennis die hij er als minister van droeg, zo meent de Unie. De vakbeweging heeft echter steeds haar mond moeten houden. De Unie vreest dat het optre den van Wiegel de positie van de vakbondsleiding er tegenover de leden niet makkelijker op zal maken. Ze vreest dat het ver trouwen erdoor zal worden aangetast. Formeel kan tegen minister Wiegel geen klacht worden ingediend, omdat de fusie-gedragsregels de geheimhoudingsplicht niet na drukkelijk ook opleggen aan de aandeelhouders, de groep be langhebbenden waartoe in het geval van Volvo ook de Neder landse staat behoort. De Unie wil de gedragsregels daarom zoda nig veranderd hebben, dat de vakbeweging wat de geheimhou ding betreft niet in een uitzonderingspositie geplaatst blijft. Army jeans met beenzak Maat n6:45,- maat 176:5 5,-. Gestreept t-shirt.Maatn6:i2,-, maat 176:16,-. Kindermishandeling,daar praten we liever niet over in Nederland. Dat i> jammer. Want met dnod- zwijgen help je geen enkel probleem uit de wereld. Aan het probleem van kindermishandeling kan een hoop gedaan worden. Ook door u. Hoe. dat staat te lezen in een speciale folder. Die kunt u aanvragen bij de Nederlandse Vereniging tegen Kindermishandeling, Koningsplein 27 in Den Haag, telefoon: 070-631923. Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideele Reclame in de zomer gaat er toch maar niets boven een open dak: volop ventilatie en geen spoortje tocht. Bovendien scheelt het straks een leuk stuk in de inruilwaarde. Voor de kosten hoeft u het ook al niet te laten, want een opklapbaar zonnedak is veel goedkoper dan bijvoorbeeld een schuifdak. wij installeren ze vakkundig In auto's van alle merken. En als u 's morgens bij ons binnenrijdt, kunt u 's middags al met uw zonnedak gaan toeren! Kom vlug eens langs voor meer informatie of om een afspraak te maken. Hoge Rijndijk 5, -£1 Leiden. Tel.: 071 -12 05 41 OPEL Het Motorhuis laat Leiden rijden. s Oók metzon voordelig zonnedak! s Vakmanschap is Meesterschap Tijdelijk 10% voorjaarsvoordee[______-—

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 18