"Geef mij de oorzaak van vervolging, ik zal het oplossen..." Rioja 1975 Amnesty International twintig jaar Reportage CotoVintage ^cnlMgin/eer DINSDAG 26 MEI 1981 PAGINA 17 Door Anneloes Timmerije Amnesty International bestaat deze week twintig jaar. In 1961 deed de Britse advocaat Peter Bene- son in het Londense weekblad The Observer een "Oproep voor Amnesty 1961". Met zijn artikel geti teld "De vergeten gevangenen", startte hij een één jaar durende campagne ten behoeve van wat hij "prisoners of concsiense" (gewetengevangenen) noemde. Nu, twintig jaar later, is deze campagne uitgegroeid tot een wereldwijde organisatie die zich inzet voor de rechten van de mens, Amnesty International. Op het ogenblik zijn ruim 250.000 mensen in 134 lan den aangesloten bij Amnesty. Het werkterrein van Amnesty is in de loop der jaren maar weinig veran derd: werken voor vrijlating van gewetengevange nen (aodpteren), mannen en vrouwen die wegens politieke overtuigingras of taal gevangen zitten en geen geweld hebben gepropageerd. Bewerkstellin gen van een goed proces voor alle politieke gevange nen, ongeacht of deze geweld hebben gebruikt en het in alle gevallen bestrijden van marteling, de dood straf en andere wrede behandeling van gevange nen. Het doel in de toekomst is het verbeteren van de technieken. Amnesty is een onafhankelijke en onpartijdige orga nisatie. Dit is een groot goed, maar levert ook de nodige problemen op. Het internationale secretariaat van Amnesty Interna tional is gevestigd in Londen. Wanneer er een geval van schending van de rechten van de mens wordt gesignaleerd gaat dat in eerste instantie naar Lon den. Daar zit een research (onderzoek)-team dat de "case"(het betreffende geval) test op betrouwbaar heid van gegevens. Vervolgens wordt de informatie met onderzoeksgegevens en richtlijnen ter behan deling naar één van de hoofdkantoren gestuurd. Het hoofdkantoor zorgt ervoor, dat het geval bij het juiste landencoördinatie-team komt, waar het ver volgens door een adoptiegroep in behandeling wordt genomen. Han Ligteringen, kersvers be stuurslid van Amnesty, is werkzaam in zo'n landen coördinatie-team. Onder zijn gebied vallen onder andere Noord- en Zuid-Korea, Tai wan, Maleisië, Singapore, Vietnam en Japan. "Ons team werkt met zes men sen, die per land zijn onder verdeeld. Wij bestuderen de situatie in een land waar een case is. Die informatie wordt doorgestuurd naar de adop tiegroep aldaar. Er is een voortdurend contact met de adoptiegroepen over de me thoden en technieken van het behandelen van een case. In elk land moeten bijvoorbeeld de autoriteiten op een andere manier behandeld worden. In het ene land helpt het schrijven van brieven en in het andere land moet er actie gevoerd worden voordat de autoriteiten reageren. De adoptiegroep gaat na of de fa milie van de gevangene hulp nodig heeft in de vorm van voedsel, geld of psychische ondersteuning. Vaak ook worden er brieven naar de ge vangenen zelf gestuurd, om te laten weten, dat hij niet al leen staat. Dat er ergens in de wereld nog aan hem wordt gedacht. Dit laatste is niet al tijd mogelijk. Soms hebben de gevangenen een post-quo- tum, dat wil zeggen dat ze eens in de zoveel tijd een be perkt aantal brieven mogen ontvangen. Wanneer Amnes- ty-mensen dan brieven zou den sturen, komt de post van de familie daardoor in de knel". Eenheid "Een coördinatie-team zorgt er ook voor, dat de werkzaam heden van de adoptiegroepen en de actiegroepen elkaar niet overlappen. Het is ook erg belangrijk dat er naar bui ten toe eenheid is in de diver se publicaties". Hoe komt het dat er over de werkzaamheden van Amnes ty in de landen die onder uw groep vallen weinig bekend "Over het algemeen zijn onze adoptie-groepen daar nog erg 'jong'. Het begrip 'mensen rechten' begint daar nu pas te leven. Onze actie-groepen proberen de jongere genera tie een stuk politieke-bewust- wording bij te brengen. Het is daarom in deze landen nog moeilijk om enthousiasme voor het werken aan een case op te roepen". Een ander probleem is, dat in landen als Noord-Korea en Taiwan de hele zaak potdicht zit. De autoriteiten geven geen enkele reactie. Er zyn alleen geruchten, dat daar mensen vast zitten om poli tieke redenen. Daar kan Am nesty niet op af gaan. In Ma leisië en Singapore daarente gen zijn de contacten tussen de autoriteiten en de adoptie groepen heel redelijk. Dit is niet aleen een verdienste van Amnesty, ook andere organi saties hebben zich daarvoor ingezet". "Verder proberen wij in de te behandelen cases van onze adoptie-groepen een zo groot mogelijke balans na te stre ven. Meestal heeft één groep drie cases. Eén uit een oos ters land, één uit een westers land en een ontwikkelings land. Wij doen dit, omdat Amnesty een neutrale organi satie is en daarom de hulp aan de gevangenen uit het ene land niet boven het ande re verkiest. Het is vooral van belang voor de contacten met de autoriteiten, omdat het voor een land natuurlijk niet prettig is beticht te worden van schending van mensen rechten. Als ze weten dat één adoptie-groep zich met lan den van verschillende aard bezighoudt heeft het gewoon praktische en politieke voor delen". "Wij hebben in ons werk altijd één doel voor ogen: proberen de gevangene vrij te krijgen, dan wel de behandeling te verbeteren en in het alge meen het humaniseren van het strafrecht en aandacht vragen voor de vaak afschu welijke omstandigheden waaronder mensen gevangen zitten". Adoptie Germinal Ciwikov is Bulgaar en heeft om politieke rede nen gevangen gezeten in zijn land. Amnesty International heeft hem tijdens zijn gevan genschap geadopteerd. Hij zelf heeft dat pas veel later te horen gekregen. "Samen met een aantal andere studenten werd ik tijdens de rellen die onstonden na de in terventie van de Sowjet-Unie in Tsjecho-Slowakije (1968) opgepakt wegens het ver spreiden van 'staatsvijande- lijke pamfletten'. De klacht die tegen ons was ingediend luidde: "Het verspreiden van fascistische en anti-democra tische ideologieën en bewe- ADVERTENTIE) Terecht veel waardering voor deze sublien Rioja. In kwaliteit vergelijkbaar met betere Bordeaux. Echter niet in prijs die is opvallend laag. Verkrijgbaar bij Import en distributie tel. 015 - 569324* tel. 08334 - 9104 ringen met het doel de socia listische staat (volksrepu bliek Bulgarije) te ondermij- "Waar wij tegen ageerden, was de voorkeursbehandeling die mensen krijgen, die vóór de Tweede Wereldoorlog (dus voordat Bulgarije een sate- liet-staat van de Sowjet-Unie werd) al lid waren van de communistische partij. Deze mensen wonen in mooiere huizen, krijgen een hoger sa laris dan iemand die hetzelf de werk doet, maar voor de oorlog nog geen lid was van de partij, krijgen bonnen voor de speciale winkels, waar gewone mensen niet mogen komen en ga zo maar door. Ze genieten ook de voorkeur bij de toelating tot de universiteit". "Studeren in Bulgarije is een groot voorrecht. Alleen de mensen met de beste school resultaten mogen toela tingsexamen voor de univer siteit doen. Voor elk vak wordt er een beperkt aantal studenten toegelaten. In mijn geval bijvoorbeeld -voor Duits- werden 50 studenten toegelaten. Bulgaren met zo'n voorkeursbehandelling èn hun kinderen en kindskin deren, worden altijd toegela ten, hoeven geen goede schoolresultaten te hebben, slagen voor elk tentamen, studeren altijd af en zijn ver zekerd van een baan". "Dit wordt in Bulgarije niet ge zien als een misstand, want het is bij wet geregeld. Maar in de Bulgaarse grondwet staat dat alle burgers gelijk zijn. Tijdens ons proces heb ben we ook gezegd, dat wij de volksrepubliek hier alleen maar mee dienen, omdat een dergelijke regeling in strijd is met de grondwet. Dat ging natuurlijk niet op" Hoe gaat zo'n proces in zijn werk en hoe is de behandeling in de gevangenis "Nadat ik was opgepak zat ik zes maanden in voorarrest. Dat betekent zes maanden in een cel van twee bij drie met alleen een bed en een stoel, 's Nachts slapen en overdag op een stoel zitten. Geen boe ken, geen bezoek, geen advo caat, geen sigaretten, niets. Hier in het Westen noemt men dat isolatie-folter, maar in Bulgarije is dat heel ge woon. Het is in de wet zo ge regeld. Ik wil dat ook geen marteling noemen. Dan komt het proces. Wij hadden geen schijn van kans. We werden alleen al schuldig bevonden wegens het in bezit hebben van papier, inkt, een schrijf machine, enzovoorts. En ver der werden wij beschuldigd wegens anarchistische ideo logieën. Ik kreeg driejaar". "De behandeling in de gevan genis voldoet, laat ik zeggen, aan de minimum eisen. Je krijgt werk, mag (geselecteer de) boeken lezen, eens per tien dagen een douche. In ge val van ziekte word je rede lijk behandeld Ik mocht per maand één brief ontvangen en één brief schrijven. Dat is waarschijnlijk de reden, waarom ik niets van mijn adoptie door Amnesty afwist. Ook mijn familie werd door de groep ondersteund. Zy konden me dat niet laten we ten, omdat alle post wordt ge censureerd. Pas toen ik in Nederland kwam werd ik op de hoogte gesteld van de acti viteiten van Amnesty". Hoe bent u eigenlijk in Neder land gekomen? "Dat is een heel ander verhaal. Ik ben in Bulgarije getrouwd met een Nederlandse vrouw, maar daar heeft Amnesty niets mee te maken. Ik doe nu af en toe wat vertaal-werk voor Amnesty, maar ik mag niet voor Bulgaren werken. Dat zou in strijd zijn met het onpartijdig karakter van de organisatie", aldus Ciwikov. Amnesty-Nederland Amnesty-Nederland telt onge veer zevenduizend actieve le den. Een deel van hen werkt op het hoofdkantoor in Am sterdam, een deel als coördi natie- of adoptiegroep. Dan zijn er nog de standwerkers, die op markten de publiciteit voor Amnesty verzorgen en de mensen die de acties ver zorgen. Verder is er nog een aantal mensen, die zich op een andere manier voor de organisatie inzetten, door bij voorbeeld deel te nemen aan schrijfavonden, die worden georganisaeerd om verzoe ken aan autoiteiten van de adoptie-groepen kracht bij te zetten. De meeste medewer kers van Amnesty zijn vrij willigers. Op het hoofdkan toor in Amsterdam zitten 24 betaalde krachten en bij het internationale secretariaat in Londen 150. Hans de Vreij, voorlichter by Amnesty in Amsterdam, legt uit, dat gebrek aan man kracht de voornaamste reden is, waarom Amnesty niet op alle plaatsen in de wereld kan zijn. Soorgelijke organisaties krij gen subsidie. Waarom Am nesty niet? "Het streven van Amnesty In ternational is om onpartijdig en onafhankelijk te zyn. Het aanvragen van subsidie is dus in strijd met onze begin selen. De organisatie wordt alleen betaald uit contribu ties en donaties van leden en symphatisanten. Maar er zit nog steed groei in het leden tal" zegt De Vreij voorzichtig optimistisch. Amnesty International is een in alle lagen van de bevolking gerespecteerde organisatie. Er zijn in de afgelopen twin tig jaar een aantal bestuurs- crises geweest. Dat dit onver mijdelijk is voor een geïnte greerd, gedemocratiseerd en bovenal op internationaal ni veau werkend apparaat als Amnesty ligt voor de hand Onpartijdigheid staat hoog in het vaandel. Toch wordt dit door sommigen! wel eens in twijfel getrokken. Links en rechts "Over het algemeen is het met die kritiek zo gesteld, dat 'linkse' mensen ons 'rechts' vinden en 'rechtse' mensen ons 'links' vinden. Ik denk dat dat onze neutraliteit niet schaadt, integendeel. Het is natuurlijk wel eens zo, dat een case in bijvoorbeeld La- tijns-Amerika meer publici teit krijgt dan een case in een Oostblok-land. Om te begin nen is de informatiestroom uit elk land anders. En som mige gevallen die Amnesty onder zyn hoede heeft zijn heel opzienbarend en krijgen daardoor meer bekendheid. We zyn natuurlijk niet overal. Daar hebben we niet genoeg mensen voor. Bovendien zijn we geen a-politieke organisa tie. Op het moment namelijk, dat wij met een regering on derhandelen over de situatie van een bepaalde gevangene bedrijf je politiek. Maar wij zyn er niet voor om die rege ring te vertellen dat zy het verkeerd doen. Amnesty be strijdt de symptomen van de ziekte, niet de ziekte zelf', zegt De Vreij. "Wij krijgen ook wel eens te ho ren, dat de honger in de Der de Wereld ook tot onze taken zou moeten behoren. Natuur lijk is honger mensonterend, maar Amnesty heeft zich nu eenmaal een beperkt aantal taken ten doel gesteld en daar hebben wij ons aan te houden. Er zyn organisaties zoals het Rode Kruis en noem maar op die zich met andere zaken bezighouden". Twintig jaar Amnesty Interna tional. Mensenrechten wor den nog iedere dag met voe ten getreden. Mensen ver dwijnen van de aardbodem. Hoe nu verder? afgelopen jaar hebben wy 22.000 cases behandeld Een gedeelte daarvan is voortydig in vrijheid gesteld, of hun be handeling werd aanzienlyk verbeterd. Maar het gaat er niet alleen om in hoeveel ge vallen Amnesty succesvol werk aflevert of niet. Het gaat er om. dat vooral in het Wes ten iedereen weet wat er be doeld wordt met mensen rechten. Overal komt het ter sprake tot in de hoogste re gionen. zoals de VN-vredes- raad. Twintig jaar geleden was dat nog niet het geval. Dat is met alleen een verdien ste van Amnesty. Talloze an dere organisaties hebben daar aan bijgedragen. Maar dat hebben we toch met z'n allen bereikt." "De laatste paar jaar heeft Am nesty zich beziggehouden met de zogenaamde 'nieuwe- stijl-operaties'. Eén daarvan is de Central American Spe cial Action (CASA). die voor al in Latyns-Amerika wordt toegepast. De specialiteit van de meeste Zuid-Amen- kaanse regiems is om men sen met te veel kritiek op de regering eenvoudigweg te la ten verdwyncn. Als er vol gens de traditionele manier eerst door Londen onderzoek naar de case gedaan moet worden en een adoptie-groep krijgt dan pas het dossier van de vermiste, is deze waar schijnlijk allang dood. Daar om heeft Amnesty vooral in Zuid-Ai/ienka gespeciali seerde teams zitten, die in al le lagen van de bevolking en ook bij de autoriteiten kun nen opcrenen cn druk uitoe fenen. Als er snel wordt ge handeld komt zo'n vermist persoon soms nog op tyd bo ven water." "Het doel van Amnesty in de toekomst is dan ook te stre ven naar per land gespeciali seerde teams om op die ma nier sneller te kunnen werken. In die teams mogen nooit mensen werkzaam zyn, die uit het land zelf afkomstig zijn. Anders zou het publiek, en wat belangryker is, de au toriteiten ons wél partijdig heid in de schoenen kunnen schuiven". "Ja, na twintig jaar Amnesty is er nog er nog steeds politieke vervolging. Vertel my wat de oorzaak is, dan zullen wij het oplossen". ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17