Jan Timman drijft Poloe in de hoek Coup Bolivia mislukt Van de Velde wint proloog Dauphiné Veldkamp niet beschermd VV Districtsbeker voor team van Van Rooyen Noordwij k donderdag (thuis) tegen DOSK Borg in Parijs blessurevrij Vierde hongerstaker N.-Ierland begraven DINSDAG 26 MEI 1981 SPORT GRENOBLE - Wie goed rijdt in de Dauphiné Liberé doet dat ook in de Ronde van Frankrijk. De achtdaagse in de Alpen was in het verleden een uitstekende graadmeter. Heel dikwijls fietste de winnaar van de generale repetitie in de gele trui Parijs binnen. Anquetil, Merckx, Ocana, Thevenet en Hi- nault om er maar een paar te noe men. Joop Zoetemelk was vorig jaar eer. uitzondering om de re gel te bevestigen. Gisteravond ging in Grenoble de 33ste editie van de "Kleine Ron de van Frankrijk" van start. Bij harde windvlagen en op een door druilerige regen nat geworden bochtrijk parcours won Johan van de Velde zeer verrassend de proloog, een individuele tijdrit over drie kilometer. Dat ritje was voor Joop Zoetemelk van niet zo veel betekenis. De 33ste Dauphi né Liberé is verder wel belang rijk voor hem. De etappes in de Alpen in het weekeinde moeten hem en zijn tienduizenden sup porters leren hoe het met zijn vorm staat. Immers, de tourwin naar heeft in het gehele voorsei zoen niet of nauwelijks van zich doen spreken. In klassiekers, etappewedstrijden en zelfs wei nig betekenende kermiskoersen fietste Zoetemelk in de staart van de meute en kwam hij alleen in het nieuws met overwinnin gen in Wasmuel (België) en een derny-wedstrijd in Leiden. Voor een winnaar van de Tour de France was zijn optreden pover. De uitslag van de proloog isf 1. Johan van de Velde (Ned) 3 km in 4 min 50,78 sec.; 2. Ludo Peeters (Bel) 4.53,20; 3. Bert Oosterbosch (Ned) 4 53.30; 4. Bernard Vallet (Fra) 4 55.30; 5 Dominique Garde (Fra) 4.55.79 De Italiaan Gianbattista Baronchelli heeft gisteren de tiende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Het was een rit over 166 kilometer van Rome naar Cascia. Zijn landgenoten Clau- dio Bortolotto en Silvano Contini werden tweede en derde. De Italiaan Giuseppe Saronni. die een achterstand van 51 seconden op de had, blijft leider in de alge- rangschikking. Rus geeft toch nog niet op AMSTERDAM (ANP) - Met nog een zwaar pro gramma voor de boeg heeft Jan Timman in eer ste instantie de kans een extra wal op te werpen voor de achtervolgers in het IBM—herinnerings- toernooi te Amsterdam la ten schieten. Leiden met Gouda op tweede plaats LEIDEN - Het Leidse jeugdelftal t/m 18 jaar is op het vijfbonden- toernooi samen met Gouda op een gedeelde tweede plaats geëindigd. De Leidenaars moes ten in de laatste wedstrijd tegen Dordrecht winnen om de eerste plaats in de wacht te slepen maar men kwam niet verder dan 0-0. Dordrecht werd daardoor win naar. Eerder had Leiden gelijk gespeeld tegen Rotterdam (0-0) en Gouda (1-1, doelpunt Nico Oosterlee). Tegen Den Haag werd 2-1 winst geboekt. Alfons Groenendijk (UVS) en Adrie van Duyn (Quick Boys) scoorden. In de achtste ronde kwam Timman uitstekend te staan tegen Lev Poloegajevski, hij veroverde een kwaliteit, maar zag de partij laat op de avond voor de tweede maal afgebroken. De Sowjet-Rus ver zette zich met hand en tand en Timman slaagde er niet in een di recte winstweg te vinden. Ook in de afgebroken stand heeft Tim man echter nog altijd de beste mogelijkheden. Bij winst komt de nationale kampioen één punt voor te staan op Portisch, Kar- pov, Hort en Smyslov. De drie eerstgenoemde concurrenten krijgt Timman in deze volgorde nog te bestrijden. Er hing gisteren niet alleen een luidruchtig onweer boven de hoofdstad, het bliksemde ook aardig op de schaakborden. Op enkele borden ontwikkelden zich scherpe schermutselingen, die er veelbelovend uitzagen. Het eerste slachtoffer werd Don- ner, die met wit een dame-gam biet tegen Ljubojevic niet al te best behandelde. Na twaalf zet ten was het voor Donner al ho pen tegen beter weten in. Hij moest een pion inleveren en kon niet rocheren. Op de 29ste zet had de nerveuze Joegoslaviër zijn eerste winstpartij van het toernooi binnen. Na ruim vijf en een half uur spelen werd er op vijf borden nog altijd duchtig gedacht. Toen zat Poloe gajevski allang met zijn handen in het haar. Met een verbeten trek op het gezicht probeerde hij zich in allerlei bochten te wrin gen om een dreigende nederlaag tegen Timman te ontlopen. In een gesloten Siciliaan kwam Po- loegajavski, die in de zomer van 1979 een "geheime" tweekamp tegen Timman met 3- 4!/2 ver- loor, onder druk te staan. Op de 24ste zet koos de Sowjet-Rus voor kwaliteitsverlies om wat spel te krijgen. Timman, die veel vuldig heen en weer drentelde, liet zich even uit zijn concentra- tie brengen toen een bliksemin slag het luidsprekersysteem ont regelde, waardoor er pal boven het bord van de Nederlander een hinderlijk zoemend geluid uit het plafond kwam. Hij hield de telkens mismoedig het hoofd schuddende Poloegajevski wel in zijn greep. Voortdurend zag de Oost-Europeaan echter ontsnap pingszetjes en ook in de tweede zitting hield hij stand. Uitslagen Karpov (Sov) - Portisch (Hon) 1/2-1/2, Timman (Ned) - Poloegajevski (Sov) afg., Hort (Tsj.Sl) - Miles (Eng) 1/2-1/ 2, Donner (Ned) - Ljubojevic (J.S1) 0-1, Ree (Ned) - Kavalet (VSt) 1/2-1/ 2, Smyslov (Sov) - Langeweg (Ned) Stand: 1. Timman 5 pnt. en 1 afg. partij, 2. Smyslov, Hort, Karpov en Portisch 5, 6. Kavalet 4V4 pnt., 7. Poloegajevski 3»/2 pnt. en 1 afg. partij, 8. Ljubojevic, Miles en Ree 3'/2 pnt., 11. Donner 2 pnt., 12. Langeweg V/i pnt. NOORDWIJK - Zenuwachtige toestanden gisteravond in de Noordwijke Nortgho hal. waar het zaalvoetbalteam Van Rooyen in bezit kwam van de districtsbeker. By aanvang van de wed strijd van het Leidse team tegen het Goudse Boumij had Van Rooyen drie treffers minder gescoord dan concurrent Ceverbo Dit aantal doelpunten moest in het laatste beker duel van Van Rooyen tegen Boumij overbrugd worden en de ploeg slaagde daar inderdaad in Doordat van Rooyen met 7-2 won en het Dort- se Ceverbo niet verder kwam dan een krappe 4-3 zegc op SVV. kwam Van Rooyen in het bezit van de districts beker, die gister avond laat nog werd overhandigd. Het binnenslepen van dit kleinood geeft de Leidenaars recht op deelname aan de landelij ke bekercompetitie in het seizoen 81/82. Van Rooyen stond tegenover een verdedigende ploeg, maar slaag de er desondanks in zeven maal raak te schieten. Nadat Frans Sjardijn al snel op de paal had geschoten, bracht Wim Oppelaar de 1-0 op het scorebord. Jan van der Reyden, John Jansen en André Pracht volgden het voorbeeld van Oppelaar, waardoor een 4-0 voorsprong tot stand kwam. Na de rust zorgden Sjardijn en Ben de Roo voor 6-0, waarna Boumij nog even terugkwam (6-2). V.d. Reyden bracht de districtscup definitief in handen van de Leidse bekerhouder (7-2). Erika Belle was al kampioene maar werd gisteren in Mijdrecht nog e extra in de bloemen gezet. De sterkste schaakvrouw van Nederland. LEIDEN - Reeds op Hemelvaarts dag werkt Noord wijk het eerste duel voor de zaterdagtitel af. A.s. donderdag (aanvang: 18.00 uur) komt DOS Kampen op bezoek bij de kampioen van de eerste klasse A. De return volgt op za terdag 6 juni in Kampen (16.00 uur). De eventuele beslissings wedstrijd wordt op zaterdag 13 juni gespeeld. Beide clubs heb ben gevraagd of dat eventuele duel op het veld van WOG in Harderwijk kan worden afge werkt. Ook Quick Boys komt op Hemel vaartsdag in actie. De Katwijkse zaterdag eersteklasser speelt dan de eerste wedstrijd voor de na- PARIJS (ANP) - Na een rustperio de van bijna vijf weken heeft Björn Borg zich ogenschijnlijk in topvorm gepresenteerd bij de Open Franse kampioenschappen op de banen van Roland Garros in Parijs. Op de eerste dag, die overigens werd geteisterd door de regen, versloeg de Zweed zijn Spaanse opponent Maeso met driemaal 6-2. Ook zijn grote rivaal, de Ameri kaan John McEnroe, kwam in actie. Het als derde geplaatste enfant terrible had eveneens wei nig moeite om door te dringen tot de tweede ronde. Zijn landge noot Vince Patten gunde hij slechts zes games: 6-2, 6-0, 6-4. ook in negatief opzicht van zich te doen spreken. Hy voelde zich zodanig gestoord door het geklik van een fototoestel dat hij twee ballen keihard in de richting van de fotograaf verstuurde. Het wa ren twee missers. Nanette Schutte overleefde de eer ste ronde van het damesenkel. Ze won van de Francaise Frede- rique Thibault in drie sets. competitie tegen het Haagse hoofdklasser VUC (aanvang: 17.00 uur). De winnaar van de poule plaatst zich rechtstreeks voor deelneming aan de eerste ronde voor de KNVB-bckcr. Op zaterdag 30 mei gaat Quick Boys op bezoek bij Barendrecht (17.30 uur). Volendam (zaterdag) komt op dins dag 2 juni in actie op sportpark Nieuw-zuid (19.30 uur) Tegen wie Quick Boys de laatste na- nog niet bekend. De zondag hoofdklassers Xerxes en Unitas spelen a.s. zaterdag nog een be slissingswedstrijd wie van de twee mag deelnemen aan de ker. Tenslotte bestrijdt Quick Boys-2 woensdag 3 juni (19 00 uur) dc re serves van hoofdklasser DHC. Inzet van de return (eerder werd het 0-0) is de Nederlandse titel voor reservcteams. die op het moment in het bezit is van Noordwijk-2. Mocht het op nieuw uitlopen op een deling dan wordt er verlengd. Eventu eel wordt er in de kustplaats een beslissing geforceerd met het ne men van strafschoppen. Doopsgezinden stellen actie IKV ter discussie Doopsgezinden. De 'broeder schapsvergadering' van de Doopsgezinde Broederschap is, met zeven stemmen tegen, ak koord gegaan met het voorstel om in het najaar de campagne van het Interkerkelijk Vredesbe raad (IKV) 'Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland' in de gemeenten aan de orde te stellen. In de voor jaarsvergadering van 1982 zullen de resultaten van die raadple ging worden besproken, waarna het gesprek van de Broeder schap met het IKV kan worden afgerond. Enkelen waarschuwden de broe derschapsvergadering dat zij de Broederschap niet tot een 'poli tieke actiegroep' verlaagt als ze de richting van het IKV volgt. "Politieke uitspraken betekenen het einde van de broederschap", zei een van hen. (Het IKV heeft de leden-kerken in dertijd gevraagd, met de anti- kernwapenactie in te stemmen. Formeel hebben de remonstran ten, lutheranen, oud-katholieken en quakers - zij het met meer of minder voorbehoud deze in stemming al gegeven. Wat de in houd van het anti-kernwapen standpunt betreft, schaarde ook de synode van de Hervormde Kerk zich achter de IKV-cam- pagne). De broederschapsvergadering be noemde ds. J. P. Jacobszoon te Haarlem tot docent aan het doopsgezind seminarie (deeltijd functie) voor de begeleiding van 'tweede-weg-studenten'. Dat zijn voorgangers in plaatselijke ge meenten die geen officiële theo logische opleiding hebben geno ten. De benoeming van een opvolger voor prof. mr. dr. J. A. Ooster- baan (geloofs- en zedeleer) werd verschoven naar een extra verga dering eind juni omdat nummer 1 van de voordracht, ds. Sj. Vooi stra te Eindhoven, niet het ver eiste aantal stemmen behaalde, namelijk de helft van de 139 zit ting hebbende leden. De volgen de keer is een meerderheid van stemmen al voldoende. (Vooistra Ex-presidenten medeplichtigheid verweten ADVERTENTIE geldt in de Doopsgezinde Broe derschap als een vurig verdedi ger van een radikaal v redesgetui genis. "De doopsgezinde ge meenten moeten weer belicha mingen worden van een revolu tionaire, geweldloze liefde", schreef hij in het doopsgezinde jaarboekje van 1979). Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Aalsmeer C. J. Amesz Capelle aan de IJssel, te Emmeloord H. de Leede Twijze- lerheide, die bedankte voor Vrie- zenveen, te Eindhoven W. de Leeuw Stevensweert-Maas- bracht, te Urk (deelgemeente 'De Bron') H. Roseboom Zwarte- broek; aangenomen naar Blari- cum W. C. Verstoep Oostvoorne; bedankt voor Rijssen A. de Reu ver Capelle aan de IJssel. Geïnformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Drachten noord J. Kruidhof Enschede. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Poortvliet J. C. Ra- venswaay Terneuzen, voor Zwol le C. van der Poel Yerseke. Oud-Gereformeerde Gemeenten: In Stavenisse is gisteren onder grote belangstelling uit het hele land de predikant van de Oud- Gereformeerde Gemeenten in Nederland J. Schinkelshoek be graven. Hij overleed vorige week plotseling op 65- jarige leeftijd. In 1970 werd ds. Schinkelshoek eerst 'lerend ouderling' te Kam pen. Daar werd hij in 1973 tot predikant bevestigd. Naar Stave nisse ging hij in 1979. Voorschoten. De gereformeerde kerkeraden van Voorschoten hebben uitgesproken, geen be zwaar te hebben tegen toelating van kinderen en jongeren tot de viering van het avondmaal. De hervormd-gereformeerde kerk gemeenschap in Noord-Hofland zal worden toegestaan, op korte termijn kinderen en jongeren aan het avondmaal te laten deel- LA PAZ, BOLIVIA (Reuter) President Luis Garcia Meza van Bolivia heeft gisteravond meegedeeld dat regerings getrouwe troepen een opstand van het leger hebben neergeslagen. Hij beschuldigde twee voormalige presi denten van medeplichtigheid aan de opstand. Generaal Garcia verklaarde in een toespraak voor de televisie dat de ex-presidenten Banzer en Busch en de opperbevelhebber van de landmacht, generaal Ga- larzo, betrokken waren geweest bij een poging tot een staats greep van kolonel Lanza. Natusch, die in november 1979 na een staatsgreep korte tijd presi dent was, en generaal Banzer, president van Bolivia van 1971 tot 1978, begaven zich begin mei in ballingschap in het buiten land, na genoemd te zijn als me deplichtigen in kolonel Lanza's eerste mislukte greep naar de macht op 11 mei. Garcia Meza, die in juli van het vo rig jaar aan de macht kwam, sprak zijn televisietoespraak uit kort nadat het opperbevel in La Paz had meegedeeld dat de rust was teruggekeerd en de opstan dige onderdelen van het plaatse lijke garnizoen naar hun kazer nes waren teruggekeerd. Kolonel Lanza, die op 14 mei uit gevangenschap vanwege zijn eerste mislukte staatsgreep was ontsnapt, had gisteren zijn solda ten openbare gebouwen en ra diostudio's in de provincie hoofdstad Cochabamba laten be zetten en had het aftreden geëist van de president en regerende junta in La Paz. Lanza had gisteren in een telefo nisch interview gezegd dat hij wilde dat de macht zou worden overgedragen aan een generaal 'in staat om het land uit zijn hui dige rampzalige situatie te lei den'. Hij voegde eraan toe dat hij de voorkeur gaf aan generaal Na tusch of generaal Banzer. De burgemeester van Cochabam ba, kolonel Romulo Mercado, deelde mee dat gisteravond ab solute rust in zijn stad heerste en dat Lanza 'diplomatiek asiel' zou worden verleend. Hij wilde niet zeggen of de opstandige kolonel onder arrest was. LONDEN (GPD) - De vierde Noordierse republikeinse gevan gene die binnen drie weken na een hongerstaking overleed. 'Patsy' O'Hara, is gisteren in Justitie kan publiciteit niet voorkomen Voor de kerk in Voorschoten-dorp wordt een voorbereidingsperio de van een jaar in acht genomen. In die tijd zullen de kerkeraden - om tot een zo groot mogelijke overeenstemming te komen - gesprekken voeren met mensen die theologische of andere be zwaren hebben. Aan een degelij ke voorbereiding van de betrok ken ouders, kinderen en jonge ren zal het evenmin ontbreken. DEN HAAG (ANP) Minister de Ruiter van justitie zegt niet bij machte te zijn verdere publiciteit rond de persoon van oud-minis ter Veldkamp te voorkomen in verband met zijn eventuele be trokkenheid bij fraude bij bouw projecten in de gezondheidszorg. Dit blijkt uit een brief die de minis ter van justitie onlangs a£h Veld kamp heeft geschreven. Eind april had Veldkamp de minis ters van justitie, sociale zaken en volksgezondheid gevraagd er voor te zorgen dat er geen publie ke conclusies worden getrokken uit de persberichten waarin deze indruk werd gewekt. In zijn antwoord aan Veldkamp zegt De Ruiter het te betreuren dat het onderzoek naar personen die mogelijk bij frauduleuze han delingen in de gezondheidszorg zijn betrokken voortijdig in de publiciteit is gekomen. De minis ter zegt geen enkele aanleiding te hebben voor de veronderstelling dat dit is gebeurd anders dan door vrije nieuwsgaring van de kant van journalisten van NRC- handelsblad. De minister voegt daaraan toe dat de procureur-ge neraal die met het onderzoek is belast en die "met de door deze journalisten verzamelde gege vens werd geconfronteerd, daar op niet anders kon reageren dan overeenkomstig de waarheid". Wel belooft De Ruiter Veldkamp geen mededelingen te zullen doen die niet kunnen worden verantwoord. Verder zal. als mocht blijken dat de beschuldi gingen aan het adres van de oud minister van volksgezondheid en sociale zaken onjuist zyn, daar op "passende wijze bekendheid aan worden gegeven", aldus de brief van De Ruiter. De Ruiter sprak in deze brief mede namens zijn collega's van sociale zaken en volksgezondheid. BETAAL GEEN GULDEN TEVEEL! korting i mei ^rondioie Piano's CHERNY SCHIMMEL RICH WEBER PIEYEL GROTRIAN AUG FORSTER ALEXANDER IRMBACH BECHNER 3145 JSO,- 7.125,- 87*0, 2.945,- 5.900,- 4.975,- 6.100,- Londonderry begraven. O'Hara was lid van het Ierse Nationale Bevrijdingsleger, de INLA. Vol gens schattingen telt deze groe pering slechts 150 leden en haalt zij dc meeste steun uit het katho lieke West-Belfast. De INLA is radicaler en linkser dan de IRA. De begrafenis verliep volgens het inmiddels traditioneel geworden patroon. Honderden mensen volgden de kist, onder wie mili taire vertegenwoordigers van de INLA. Voordat IN LA-militairen saluutschoten afvuurden by de baar van O'Hara. werden hun handwapens (foto) gecontro leerd. Anderen keken toe vanaf de stoep of uit hun huizen, waar zwarte vlaggen halfstok hingen. In de stoet liep ook Tony O'Hara mee, broer van de overleden hongerstaker, die hiervoor spe ciaal verlof gekregen had van de gevangenisautoriteiten. Tony O'Hara zit een straf van vijf jaar uit voor roof, diefstal cn wapen bezit In augustus komt hy vry Inmiddels is dc toestand van hon gerstaker Brendon McLaughlin zorgwekkend". McLaughlin be gon twaalf dagen geleden aan een hongerstaking, maar werd kort daarna met een maagzweer in een burgerziekenhuis opgeno- Extra toets allerknapsten DEN HAAG (ANP) - Voortaan kunnen zeer begaafde leerlingen in het Voorbereidend WttM) schappelijk Onderwijs (VWO) zich in meer dan één examenvak niet-officieel laten toetsen Sinds 1973 kondi n VWO lüllln- gen in het kader van het eindexa men worden getoetst in een acht ste, extra vak. Die beperking van het aantal extra vakken geldt nu niet meer voor begaafde leerlin gen. Voor de extra vakken, nu ook voor HAVO en MAVO. mag de school een schoolverklaring afgeven, die een rol kan spelen by byvoorbeeld de toelating tot een vervolgopleiding of universi teit, aldus het ministerie van on derwijs en wetenschappen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15