Boskov: "Dit Real heeft toekomst Vrijuit Er wordt druk gestorven in de autosport Lerby blijft nog 2 jaar bij Ajax "De mensen geloven duidelijk in ons" KNAUheeft geld over Dorlas (Bataven) in damesploeg LUGDUNUM- TELSTAR •INSDAG 26 MEI 1981 SPORT PAGINA 13 door Ruud Paauw Er wordt de laatste tijd opval lend druk gestorven in de au toracerij. Vorige week vielen de slachtoffers in de mon teursrangen. afgelopen zon dag was het weer de beurt aan iemand uit de coureurs gelederen: de Zwitser Herbert Muller ging tijdens een race op de Nurbürgring samen met zijn wagen in vlammen op. Het was de 144ste dode in de 54 jaar dat die baan be staat. Een moyenne van 2.67 per jaar om het eens in bil jarttermen te zeggen. Ja, ik weet wel. op de eerste de beste snelweg vallen er méér, maar dat is toch wel iets van een andere orde. Tv-verslaggever Mart Smeets heeft vorige week in een arti kel in Trouw zijn afkeer uit gesproken over dat sfeertje rond het formule I racen en ook...over zijn eigen journa listieke benadering ervan. Beelden van op elkaar inrij dende coureurs, brandende auto's enz. worden met een apart soort gretigheid gese lecteerd en de kijker aangebo den. Liefst nog een paar keer, vertraagd, herhaald. Dringt het afschuwelijke ervan we zenlijk tot je door? Nauwe lijks. Waar het om gaat zijn de mooie plaatjes. Punt. Uit. Afgelopen. Het is goed dat Smeets zich c probeert te ontdoen vo» zekere afstomping n-c» we vrijwel allen op dit gebied te kampen hebben. Veel zal er overigens niet door verande- Hoe komt het toch dat al die on gelukken in de autoracerij ons betrekkelijk weinig doen? Ik denk dat het te maken heeft met het verwachtingspatroon dat een bepaalde tak van sport oproept. Van autoracen met krankzinnige snelheden op vaak onzinnige kronkel circuits kun je nauwelijks an ders verwachten dan dat er af en toe, om niet te zeggen: herhaaldelijk, brokken val len. Dus als er dan echt iets gebeurt, kijk je daar in het geheel niet van op De dood rijdt trouw mee in de bolides. Nooit heb ik dat scherper ervaren dan de ke ren dat de Oostenrijkse cou reur Nicki Lauda met zijn door de vlammen aangevre ten hoofd voor de tv-camera's verscheen. Ongelukken horen bij de autosport, zoals grie zels in een griezelfilm. Smeets weet dat, u weet dat, ik weet dat. En omdat we het al lemaal weten zal Smeets ons ook in de toekomst de beelden voorzetten van dat puinhope- nge gedoe bij de start, de klapbanden, de fikken en de schuivers tegen de vangrail. Want het ene verwachtings patroon is gekoppeld aan het andere. Cynisch gezegd, maar zo is het. Alom droefenis Feyenoord is op imposante wij ze bezig de grootste chaos in zijn historie te ontketenen. Ga maar na: een maand of wat terug het contract met trainer Jezek verlengen en hem nu op non-actief zetten; moeizaam op zoek gaan naar een Bul gaar van wie je op je vingers kunt natellen datje hem nooit het land in kunt krijgen: een elftal waarvan al weken niets uitgaat en dat met spelden en paperclipsen overeind moet worden gehouden; intern ge mor over alles waarover maar gemord kan worden; en een angstwekkende slinkende publieke belangstelling. Als je het zo hoort en ziet, denk je onwillekeurig: zijn ze nou aan het fröbelen of gaat het echt om voetballen? Ik moet er ook wel een beetje om lachen, hoor. Want clubs als Feye noord geven voortdurend voor zeer professioneel bezig te zijn, terwijl ze organisato risch gewoon harken als ama teurtjes, wanneer er maar even wat misgaat. Het wegsturen van een trainer is een nogal gemakkelijk en daardoor veel gebruikt mid del in het betaalde voetbal. Het kan ook wel eens de lucht zuiveren, als het louter om zware conflicten tussen trai ner en spelers gaat. Maar bij Feyenoord is veel meer aan de hand. René Notten. ook al op een zij spoor gezet, verwoordde het vorige week zeer plastisch "De slechte resultaten van de laatste maanden kun je niet alleen op Jezek afschuiven. Ten slotte moeten wij tn het veld het doen. In feite liggen de problemen binnen de gehe le club, de organisatie van bo ven naar beneden, van het be stuur, via de directeur, de trainer naar de spelers toe. Maar wat gebeurt er in zo'n situatie? Het bestuur stapt meestal niet op, de directeur zal zichzelf niet ontslaan en de spelers kun je moeilijk en bloc verkopen. Dan blijft de trainer over en die gaat dan meestal de laan uit. Dat is hard, maar dat is de wet van de voetbalwereld". Mooie wet. Toegepast zoals Feyenoord nu doet levert-ie natuurlijk niets op. De bezem zal door het hele hok moeten. "Geen woorden, maar daden", was eens het trotse Rotter damse clublied. Maar de daden zijn verbleekt, het gekwek heeft de overhand gekregen. Dat het ooit nog eens zó ver zou komen in Rot terdam-Zuid. Tjaart In het grote roulettespel dat de Tjaart Kloosterboer Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond trouw elke lente organi seert om aan te wijzen wie op welke trainersplaats (heren, dames, jeugd, sprinters) komt, is die brave Tjaart Kloosterboer het kind van de rekening geworden. Hij keert niet meer terug. Ik vreesde eerlijk gezegd al dat het die richting uit zou gaan, want in interviews had hij zich laten kennen als een vrij kalme, redelijke man en dat soort mensen komt niet ver in het met knaagdieren gevulde KNSB-nest. Het is jammer dat Kloosterboer niet nog een tijdje heeft kun nen aanblijven. Na een paar weinigzeggende jaren, leek hij de goede weg te hebben in geslagen. Als Van der Duim niet een paar merkwaardige fouten had gemaakt, zou Tjaart zelfs al mede) de held van het afgelopen seizoen zijn geweest Zo smal zijn de marges. Maar bij de KNSB moet je van meer dan alleen schaatsen verstand hebben. Dat ts weer eens gebleken. De schaatsen- rijdersbond mag dan heel oud zijn, wijs is hij aller minst. Altijd zit bij die club de kat in de gordijnen. Nooit kan het eens rustig toegaan. Volgend jaar bestaat de KNSB een eeuw. Voor het jubileum boek heb ik al vast een aardi ge titel: "Honderd jaar KNSB, 75 jaar schaatsen en een kwarteeuw ruziemaken". Janny Adema Vorige week overleed Janny Kloos-Adema (58) aan de ge volgen van een auto-ongeluk bij haar woonplaats Korten- hoef Ze was de echtgenote van de oud-voorzitter van het NVV en de VARA, André Kloos En in die hoedanigheid bereikte haar dood ook de krant, "als de vrouw van haar man". Nu kan dat op zichzelf een grote verdienste zijn, hoor, ik kijk daar absoluut met op neer. Maar het is onjuist het daar bij te laten als de vrouw tn kwestie zelf ook iets heeft be reikt of behaald dat er mag zijn Een abonnee-op-afstand van de:c krant, de heer De Wolf uit Naarden. maakte mij daarop attent. Hij wist dat Janny Adema vele jaren gele den een voortreffelijk atlete was en meende dat zij deel uitmaakte van de 4 X 100 m dames-estafetteploeg die de gouden medaille veroverde bij de Olympische Spelen van Londen (1948). Hij vroeg zich Of waarom dat niet vermeld Dal laatste kon moeilijk, trant het klopt niet In 1948 was Janny Adema al met atletiek gestopt. Wél was ze in de oorlogsjaren een voortreffelijk sprintster, zij het wat levend in de scha- duw van Fanny Blankers. In 1941 werd ze Nederlands kampioene op de 100 m in de in die jaren voortreffelijke tijd van 12 2 sec. Ze zou er ut Londen-1948 een finale plaats mee hebben gehaald en misschien nog wel een me daille ook! Zelf gaf ze niet veel om dat kampioenschap. Ze praatte er zeer relativerend over. In een interview zei ze eens "Als je in die tijd mijn naam op de kampioenslij sten tegenkomt, dan betekent dat maar één ding: dat Fanny Blankers dat jaar een kind kreeg". MADRID (GPD) Vujadin Boskov en Real Madrid zijn hard op weg om het seizoen, dat kortgeleden nog als „verloren" werd beschouwd, toch nog succesvol af te sluiten. Lange tijd waande de Joegoslavi sche trainer zich bij de Spaanse ploeg op de schopstoel (een „elektrische stoel", zoals hij zelf steeds pleegt te zeggen), omdat UTRECHT In een tijd die wordt gekenmerkt door „in leveren", maakte Herman Buuts, de trainingscoórdi- nator van de Koninklijke Nederlandse atletiekunie (KNAU), gewag van een geldoverschot bij zijn werk gever. De KNAU, die overi gens tot de minst draag krachtige sportbonden van Nederland kan worden gere kend, heeft een speciaal potje voor de financiering van atleten naar het buiten land. „We hebben daaruit nog ontzettend weinig geld gebruikt", biechte Buuts gisteren op een persconfe rentie op. „Om exact te zijn vierhonderd gulden. We heb ben dan ook moeite om atle ten te vinden die naar het buitenland kunnen". Voorheen werd slechts mond jesmaat enige topsporters uitgezonden. Die verande ring is voor een groot deel op het conto van Buuts te schrijven. Hij: „We krijgen zeer veel uitnodigingen. Dat is slechts een kwestie van contact zoeken en maken". Ondanks de tevredenheid over de vele uitnodigingen, waarbij de organisatie de kosten veelal voor zijn reke ning neemt, schept die ver andering ook problemen. „Want als je wordt gevraagd moet je ook iemand sturen, anders word je niet meer geinviteerd. Ik heb het nog niet gedaan, maar misschien moet ik de persoonlijke re cords af en toe veranderen om iemand aan de start te kunnen krijgen in het bui tenland". Een andere oorzaak van het geldoverschot is de zuinig heid waarmee Buuts de fi nanciën beheert. „Atleten vragen vaak of ze familie mogen meenemen. Dan zeg ik gewoon: er is geen geld. Daar nemen ze wel genoegen mee, want ze weten dat de KNAU een arme bond is. En op het verzoek of een coach meemag, antwoord ik: ik zend liever een tweede at leet uit. Daar hebben ze ook meestal vrede mee".Die tweede atleet is evenwel meestal niet te vinden, want: „De meeste lopers ko men liever in het westen in actie, want in de Oostblok landen moeten ze een strop das dragen of de burgemees ter een handje schudden. Soms moet ik dan ook kei hard zeggen: je moet naar het buitenland"... hij niet leek te kunnen verhinde ren dat de sterrenformatie aan het Europese firmament zou ver dwijnen. Na zijn voorspoedige start (nationale titel, Spaanse be ker en halve finale Europa-Cup) leek Boskov zich dit jaar bij Real Madrid op dood spoor te bevin den. De Madrilenen raakten in de competitie vijf punten achter op de koploper en kregen voor het eerst sinds 1967 (Espanol) op eigen veld verlies te incasseren, zodat de „socios" om het hardst begonnen te schreeuwen om het vertrek van de trainer. Inmiddels heeft de 50-jarige Bos kov echter voor een jaar bijgete kend, heeft hij Real achter Real Sociedad op de tweede plaats af geleverd in de competitie, heeft hij uitzicht gekregen op de halve finale in de bekerstrijd en heeft hij er tenslotte voor gezorgd dat Real morgenavond in het Pare des Princes in Parijs de finale in het Europa Cup-toernooi voor landskampioenen speelt tegen Liverpool. Voor het eerst in twaalf jaar mag Real weer aan een Europese eindstrijd deelne men. Ongeveer 20.000 Spanjaar den zullen hem daarbij steunen. Boskov: „Wat dat betreft zijn we in ieder geval in het voordeel om dat er niet meer dan 13.000 aan hangers van Liverpool worden verwacht. De mensen geloven duidelijk in ons. Zodra het goed gaat word je de hemel in gepre zen in Spanje. Als het wat tegen zit dan zien de mensen je het liefst meteen verdwijnen. Het zal de Latijnsamerikaanse mentali teit wel wezen. De mensen hier willen spektakel en vergeten dat de voetballer die op het veld staat ook maar een mens is. Ge lukkig heb ik in die periode waarin het niet vlotte niet alleen gestaan. De spelers bleven me steunen en ook de voorzitter Luis de Carlos. Bij andere Spaanse clubs had ik misschien al op straat gestaan. Er wordt hier ook Europees gedacht, niet Spaans". De moeilijkheden ontstonden toen enkele vaste krachten gebles seerd raakten en meer dan ooit een beroep moest worden ge daan op de jeugd. Cunningham, Remón, Benito, Pineda, Hernan dez en Del Bosque vielen weg en daarmee ook de zekerheid voor Real en Boskov. Vooral de ab sentie van de donkere balkunste naar Cunningham in de voorhoe de was duidelijk voelbaar. Bos kov en Cunningham waren tege lijkertijd in Madrid gearriveerd. Boskov, die eerder onder meer FC Den Haag, Feyenoord en Real Zaragoza had afgewerkt, was binnengehaald om de bal- verliefde en verwende Spaanse voetballers weer aan het werk te krijgen. De Joegoslaaf is immers een voorstander van de harde aanpak: „Het is niet zo dat ik een dictator ben zoals velen denken maar ik ben wel consequent en principieel. Als ik iets wil moet dat gebeuren". Cunningham werd aangetrokken als de centrale figuur, het ver lengstuk van de trainer in het veld dat overigens wel vier mil joen gulden kostte. Boskov: „Cunningham is een van de wei nige aankopen geweest sinds ik bij Real werk. Ik ben geen trai ner die wil winnen met transfers maar met werken. Daarbij heb ik wel jongens nodig die het elftal dragen. Naast Cunningham is dat Stielike. Als je dan een van die twee kwijtraakt komt dat hard aan. Daarom ben ik zo blij dat ik Cunningham er sinds kort weer bij heb". "Dit Real heeft in elk geval toe komst. Stielike blijft nog twee jaar en Cunningham staat nog drie jaar onder contract. Meer grote namen hoef ik niet. Verder krijgen vijf jongens uit de eigen jeugd een contract en daar zal het waarschijnlijk wel bij blij ven. Dit beleid van Real spreekt me dan ook aan. Net zoals ik het een paar maanden geleden nog zag zitten om naar Ajax te gaan. Ook in Amsterdam krijgen de ei gen jongeren volop kansen. Alles was in orde voor een driejarig contract, maar plotseling kreeg ik te horen dat Ajax een ander had". ADVERTENTIE AMSTERDAM Ajax en Sören Lerby gaan voorlopig niet uit elkaar. Althans: de komende twee jaar. De 23-jange Viking zette gistermiddag zijn handtekening onder een nieuw contract dat hem door het bestuur van de Amster dammers was aangeboden. Ajax-voorzitter Ton Harmsen sprak weliswaar van een penode van driejaar, maar. verduidelijk te de Deen later, "dat derde jaar is een optiejaar, dat van twee kanten opgezegd kan worden" Maanden heeft het ophanden zijn de vertrek van Sören Lerby by Ajax gesluimerd. Maanden waar in - ook de Viking zelf - iedere gelegenheid te baat nam om zijn vraagtekens te plaatsen over de verlenging van zijn dienstver- Real Madrid-oefenmeester Boskov. Door de sterke eindsprint van zi team zit hij niet meer op de "elektrische stoel", zoals hij zelf steeds pleegt zeggen. Hedenavond terrein Oegstgeesterweg. Aanvang 19.00 uur. UTRECHT - Sandra Dor las van De Bataven/Lei den is de opvallendste at lete in de Nederlandse ploeg die a.s. zaterdag in Aartselaar (vlakbij Brus sel) uitkomt tegen België. De Leiderdorpse debu teert in de Oranje—forma tie. Dorlas is geselecteerd voor het 4x400 meter- kwartet. De overige drie zijn Ingrid Stoot (Sprint), Tanje Tjepkcma (Start baan) en Janneke Bosma (Impa la) die het afgelopen weekeinde de Coupe NN won in Haarlem. Dorlas maakt trouwens ook deel uit van de voorlopige selectie voor het Europees juniorenkam pioenschap. dat medio augustus in Utrecht wordt gehouden. Het lid van De Bataven/Leiden liep vorig jaar in Zevenaar exact de limiet op de 200 meter: 24,6. Haar voorkeur gaat evenwel uit naar de 400 meter, waarop ze volgens Herman Buuts, de trainingscoór- dinator van de Koninklijke Ne derlandse atletiekunie (KNAU) een grote belofte kan worden ge noemd. „Op haar leeftijd kunnen atleten in één jaar tijd vaak snel stijgen", aldus Buuts. „Zij moet dit jaar zeker tot de zes besten gaan behoren". Dorlas kan zich op Hemelvaarts dag definitief zeker stellen van deelneming aan het EK voor ju nioren. Tijdens de districtswed strijden die dan in de Leidse Hout worden gehouden kunnen de limieten worden gelopen. Tot nu toe zijn al twee atleten, de tienkampers Rob de Wit (PSV) en GuidQ van der Sluys (AAC), verzekerd van een plaatsje tn de definitieve EK-selectie. De damesploeg die zaterdag aan de start verschijnt voor de interland tegen Belgie bestaat uit: 100/200 meter Els Vader. Tilly Verhoef en Elly Henzen. 400 m Liliane Man dema, Coby KórmelinR en Ingnd Stoot, 4x100 m Eis Vader. Tilly Ver hoef. Marjo Ruyters en Elly Henzen; 4x400 m Ingnd Stoot, Sandra Dorlas. Tanja Tjcpkema en Janneke Bosma. 100 mhorden: Sylvia Barlag. Edme van Heezik en Tineke Hidding. 400 mhorden: Olga Commandeur en Es ther Schouten, 800 m: Rona Keiler. Jacky Winkelman en Saskia Brou wer, 1500 m All Monsma. Elly van Hulst en Maaike Persoons, 3 km An nie van Stipthout, Carla Beurskens en Marga Wiegman, verspringen Edi- ne van Heezik. Manna Fredenx en Delia Valkenburg, hoogspnngen Sylvia Barlag. Marietta Overwatcr en Thea Hak lander, discuswerpen Be a Wiarda. Isaline Hage en Ingnd Suv len, speerwerpen Lida Berkhout. El ly van Beuzekom en Veronique Barn- hoom en kogelstoter Tine Schen kels. Isaline Hage en Mireille Sudt- wyk. IK STIK (3 LIMA DE Z£NU(aJ£N AES oe Kt NEL U/INT VERKOOPT- IE ME A AN CsfZjtC- EN PA/N? KROO IK RoeLE adèle Mer ÖE&J STOK Naai ,XOE band als voetballer bij Ajax Na men als Bayern München en FC Köln doken bij herhaling op, ge voed door uitlatingen van de 23- jange Deense middenvelder zelf. Slechts Bayern München bleek se- neuze belangstelling te koeste ren voor de Deen. Kwam ook tot een akkoord met Lerby zelf, maar moest uiteindelijk afhaken toen Ajax het transferbedrag kenbaar maakte Harmst n V.V hadden zowel Lerby als Arnesen een uitstekend aanbod gedaan. We hebben een bod gedaan van 2 miljoen gulden in dne jaar tijd. Daar reageerden de F-Side-sup porters boos op. Ik heb me altyd al", aldus Harmsen, "op het standpunt gesteld dat rondko men met spelers niet moeilyk is. Dat zou zelfs my lukken met Ma- radona. maar waar het om gaat, dat is de transferprijs..." Hans Kraay jr. tekent morgen middag een tweejang contract bij Haarlem. Kraay, zoon van tv- commentator Hans Kraay, stond al lang op het verlanglijstje van Hans van Doorneveld. De mid denvelder stond het afgelopen seizoen onder contract bij Excel sior. Voor die club heeft hy bijna niet gevoetbald door een been breuk. die hy aan het begin van dit seizoen in een wedstryd te gen FC Den Haag opliep. Het kampioensfeest van Benfica, voor het eerst sinds v;. r jw weer Portugees kampioen, is uit de hand gelopen Na afloop van de wedstryd Benfica-Setubal kwam het op het speelveld tot botsingen tussen politie en sup porters. Na het laatste fluitsignaal werd het speelveld bestormd door duizen den enthousiaste supporters, die aan de rand van het veld stuitten op politie, die traangas en rub berkogels gebruikte. Het bestuur van Benfica heeft kritiek uit geoefend op het optreden van de politie. "Wij hadden", stelde het bestuur, "het publiek toegestaan het kampioensfeest op het speel veld te vieren, nadat de spelers in de kleedkamers waren" Ferenc Puskas zal voor het eerst na 25 j.iar ti yki r. n naar Hun garije. De voetbalster, die 85 keer voor Hongarije uitkwam en vyf keer voor Spanje, vluchtte na de opstand in 1956 naar het Westen. Puskas zal meedoen met een ve teranen wedstrijd tussen interna tionals uit Boedapest en uit de provincie. Puskas is uitgenodigd mee te spe len, nadat hem enkele jaren gele den nog een visum geweigerd was, toen hy naar Hongarije wil de komen om de begrafenis van zyn moeder by te v«.»n«n Branco Zebee volgt Udo Lattek op als trainer van de bundesliga club Borussia Dortmund De Joegoslavier, die 18 december vong jaar op staande voet ontsla gen werd by Hamburger SV. heeft gisteren een contract dat een looptyd heeft van één jaar getekend Zebee komt met in gang van het nieuwe seizoen in dienst van Borussia. Zebee, die wegens herhaalde open bare dronkenschap by HSV weg moest, krygt by zyn nieuwe werkgever een salaris van rond 20.000 mark (ongeveer 22 500 gulden) per maand.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13