Bisschop Ernst verbaasd over snelle verandering in kerk KERKDIENSTEN «jjuijiiijmij» "Zonder elkaar gaan we voor de bijl" Geloofsgemeenschap behouden een zware Ds. Kwast over gereformeerde achteruitgang ZATERDAG 23 MEI 1981 BREDA (GPD) - "Het is kortzichtig als men zegt dat er niets gebeurt. Er gebeurt wel degelijk iets, maar niet iedereen heeft dat in de gaten. Het gaat zelfs niet zo heel traag. Blader nu eens in een boek over het roomse verleden. Zo'n boek is eigenlijk helemaal nog niet oud. Je bent dan alleen maar verbaasd dat alles zo snel is veranderd". Het was de enige keer in een twee uur durend gesprek dat bisschop Ernst met een lichte stemverhef fing zijn antwoord op een vraag formuleerde. Hij weegt zijn woorden in de regel op een goud schaaltje, voordat hij ze aan de openbaarheid prijsgeeft. Toch komt hij regelmatig met vooruitstrevende standpunten voor de dag, bijvoorbeeld met betrekking tot de vrouw in het ambt, de pastorale benadering van homofielen, huwelijk en sek sualiteit en het gezamenlijk dra gen van verantwoordelijkheid in zijn eigen bisdom. Het zijn alle maal pogingen van bisschop Ernst om de kerk meer 'eigen tijds' te doen zijn. De bisschop is niet al te pessimistisch over de ontwikkelingen binnen zijn kerk, ook niet als het gaat om de rol van de vrouw. "De bewustwording onder vrou wen over hun verantwoordelijk heid zowel in als buiten de kerk is aanzienlijk verbreed en ver diept. De weerstanden zijn dui delijker geworden. Er is een stel lingneming gekomen van de congregatie voor de geloofsleer, die weliswaar negatief is met be trekking tot het ambt van pries ter en bisschop, maar niet van diaken. Zelfs van het ambt van priester en bisschop wordt niet gezegd: het is onmogelijk. Maar: wij zien niet in, dat het mogelijk is. Een zeer omzichtige formule ring dus. De feitelijke verant woordelijkheid van de vrouw in de kerk is juist groeiende, en wij zijn een heel stuk verder dan ten tijde van het concilie". Verdeeld Meer moeite heeft bisschop Ernst met het functioneren van het bis schoppencollege. "Maar de ver deeldheid in de geloofsgemeen schap was er eerder dan binnen het college van bisschoppen". "Door de vrij grote meningsver schillen onder de bisschoppen is een gemeenschappelijk beleid zeer bemoeilijkt. De opgave is nu, met die verschillen - die ei genlijk het karakter van gewe- tensstandpuntcn aannemen - zo om té gaan, dat ze de gemeen schap binnen de kerk niet ophef fen maar juist integreren. Trou wens, we treffen die verschillen in de hele samenleving aan en ook in andere kerken". "De synode van januari 1980 heeft juist voor die gemeenschap een basis proberen te leggen, althans wat de bisschoppen betreft. Zou den zij daarin onderling slagen en zou datzelfde proces van toe nadering - met respect voor de verscheidenheid - ook op gang komen in de geloofsgemeen schap als geheel, dan zouden we voor een groot deel uit de moei lijkheden zijn. Dat is een heel zware opgave". In het gewone gezin ziet bisschop Ernst een goed voorbeeld daar van. "Daar staan ook dikwijls verschillende opvattingen onver enigbaar tegenover elkaar. Maar de mensen moeten er toch met el kaar leven. Het gaat erom, crea tief met de verschillen om te gaan, en wat óns betreft op een manier die bij het niveau van de kerk past". Dat de kerk haar 'greep' op het maatschappelijk gebeuren heeft verloren, beaamt mgr. Ernst maar ten dele. "De kerk is meer kerk geworden, terwijl het maat schappelijk gebeuren meer in handen is gekomen van de men sen zelf, christenen samen met anderen. Dat is een goed ding. Tegelijk zie je dat de kerk op maatschappelijk gebied actief blijft, en wel in de publieke opi nievorming". Men denke aan de kwestie van oor log en vrede, de wapenwedloop, het atoomvraagstuk. de ontwik kelingshulp en het vormingspro ces naar de mensen toe. "We zijn op een andere manier dan vroeger actief naar buiten, waar bij de eigen verantwoordelijk heid van de gelovigen meer tot haar recht komt. De kerk is ook meer kerk geworden doordat de mede-verantwoordelijkheid van de niet-ambtsdragers - maar dan samen met de ambtsdragers gestalte heeft gekregen. Deze ontwikkeling heeft bevredigend gewerkt, maar tegelijk een crisis situatie opgeleverd, omdat ze zich voltrekt in een tijd van diep gaande veranderingen. En die roepen altijd crises op". Samen Bisschop Ernst wil deze gezamen lijke verantwoordelijkheid bin nen zijn kerk blijven stimuleren. "Zondereen groep van betrokken mensen kun je heden ten dage geen kerk meer zijn, noch op het terrein van de kerk zelf, noch op dat van het maatschappelijk ge beuren. De mensen zullen in de komende jaren het gebrek aan priesters steeds meer aan den lij ve ondervinden. Het is goed dat de kerk niet alleen meer draait op de priesters. Maar zonder priesters kan het evenmin. Dat gegeven is ook een zaak van ge zamenlijke verantwoordelijk heid". Wat de jeugd betreft, meent de ju bilerende bisschop, dat zij in de kerk begrip zal moeten vinden voor de toekomst, die nu al bij de jonge mensen leeft. De verschil- Bisschop Ernst feest. len tussen de generaties gaan te diep dan dat men hier gemakke lijke oplossingen zoil mogen ver wachten. "Ik heb de indruk dat in de wester se samenleving de weg voor de jeugd om zichzelf te vinden lan ger is dan vroeger. Ook binnen de kerk moet er dus ruimte zijn waarin dat proces zich kan ont wikkelen". In Indonesië en ande re landen van de Derde Wereld trekt de kerk jongeren juist heel sterk aan. Hoe slaagt bisschop Ernst erin, de Breda. Hij viert op 7 juni zijn veertigjarig priester- Ik heb een zwaar werkprogram ma, maar tot nog toe is het mij gelukt, er gezond bij te blijven. Ik zorg goed voor voldoende nacht rust. Lezen is mijn liefhebberij. Mijn recreatie gebruik ik meestal in profane zin. Vakanties breng ik in de regel door in Frankrijk. Kortom, tot nu toe heb ik overver moeidheid kunnen voorkomen. Daar houd ik voorzover mogelijk zelf de hand aan". Zweedse gasten. Morgen werkt een jongerenkoor uit Zweden ('Guldhedskören') mee aan de dienst van de Leidse lutherse ge meente die om kwart over 10 in de kerk aan de Hooglandse Kerkgracht begint. Na de dienst en de koffie, omstreeks 12 uur, geeft het koor nog een kort con cert van oude muziek en negros pirituals. Het 45 leden tellende jeugdkoor, opgericht in 1969, bezoekt deze maand ons land. Elk jaar maakt het een buitenlandse reis voor medewerking aan kerkdiensten en concerten. Het was al in Fin land. Duitsland, IJsland, Grie kenland, Engeland, Polen, Oos tenrijk en Frankrijk. Hoewel zelf protestants verleende het in Pa rijs medewerking aan een mis in de Notre Dame. Morgenavond treedt het koor op in de streekmuziekschool te Woer den, dinsdag werkt het mee aan een lunchpauze-dienst van de stichting 'Alledagkerk' in de Laurenskerk te Rotterdam en woensdagavond geeft het een concert in de Amsterdamse 'Wester' ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van deze kerk. Op Hemelvaartsdag, 28 mei, 7 uur, zingt het nog in een oecume nische jeugddienst in de Grote Kerk van Monnickendam. Cantatedienst. De laatste canta tedienst in Leiden van dit sei zoen wordt morgenmiddag om 5 uur in de Hooglandse kerk ge houden. Het koor 'Cantate Deo' uit Zoetermeer zingt het eerste deel van het oratorium 'Paulus' van Felix Mendelssohn Marthol- dy, met medewerking van Jorine Samson sopraan, het Baroken- semble en de organist Joop Brons. Sander van Marion diri geert. Jazz-dienst. Wie belangstelling heeft voor een 'oecumenische jazz-kerkdienst', kan morgen avond naar de Dorpskerk in Wassenaar, waar om 7 uur zo'n dienst begint, in het kader van een culturele voorjaarsweek en onder auspiciën van de plaatse lijke Raad van Kerken. Er is een keur van medewerkenden. Pas toor M. Oomens en ds. J. E. van Veen gaan in de dienst voor. De Wassenaarse jazzclub is de initia tiefnemer tot dit experiment. De dienst is voorbereid in samen werking met de commissie 'bij zondere diensten' van de Raad van Kerken. Hervormde Kerk: beroepen te Klazienaveen J. C. Koolschijn Koekange (Dr.), te Arnhem B. Ja ger Roden, te Oldemarkt F. A. van Liere Oppenhuizen. Waalse Gemeenten: aangenomen naar Den Haag G. A. Staal Rotterdam. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Nieuwe Pekela kan didaat J. H. van der Sterre al daar. Christelijke Gereformeer de Kerken: beroepen te Sassen- heim J. Germs Winschoten. Ge reformeerde Gemeenten: be dankt voor Genemuiden J. Ka rens Opheusden. Turken. De Generale Diakonale Raad van de Hervormde Kerk heeft f. 130.000 gegeven voor het werk ten behoeve van de chris ten-Turken in ons land. Een hal ve ton is voor het onderzoek naar emigratiemogelijkheden voor af gewezen asielzoekende christen- Turken. De rest (f80.000) wordt besteed' aan opvang en begelei ding van asielzoekers, met name in Twente. De Gereformeerde Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk zullen met eenzelfde be drag in deze activiteiten deelne men. De stichting 'Oecumeni sche Hulp' geeft f 25.000. Verboden. De Zuidafrikaanse re gering wil niet, dat een kritisch rapport van de Raad van Kerken in dit land over de toestand in de zogenoemde 'thuislanden' wordt verspreid. Het verboden rapport ('Een lege tafel') beschrijft, hoe negers moeten leven en wat de kerken tegen de thuislanden-po litiek moeten doen. De Gereformeerde Kerken in Nederland zijn op dezelfde weg terechtgekomen als eer der de hervormden en rooms-katholieken. Tot die conclusie komt de gerefor meerde predikant L. H. Kwast (Kollum) op de voor pagina van Centraal Week blad van deze week als hij de statistiek van zijn kerk bekijkt. Vooral de kerken in de grote ste den zien hun ledentallen be denkelijk dalen. Sinds 1974 loopt het ledental van de gere formeerden terugvan 879.838 tot 866.506. Meer dan 2000 belijdende leden onttrek ken zich nu per jaar aan de Gereformeerde Kerken. Bij de doopleden zijn dat er meer dan 3500. Iets minder dan de helft koos voor 'geen kerkDe anderen sloten zich aan bij een andere kerk of godsdien stige groepering. Ds. Kwast gaat ook in op de achtergronden. Een belangrijke factor is de af nemende aantrekkelijkheid van het kerkelijke instituut in het algemeen. Veel mensen hebben het tegenwoordig moeilijk met regels en afspra ken Zij willen niet vastzitten aan verplichtingen. Een andere oorzaak is het on duidelijke beeld van de kerk. Voor de een is de kerk veel te weinig betrokken op de mo derne problemen. Ze laat de wereld stikken, vindt men. Anderen missen in de kerk en haar eredienst juist de geeste lijke bezieling. Ze zijn op zoek naar geestdrift. Uitwerking van de prediking zichzelf niet meer herkennen. Het blijkt moeilijk, de verbindingslij nen te vinden tussen het V/oord van God en de wereld waarin wij leven en werken. Een oorzaak is ook, dat de kerk min of meer vanzelfsprekend het lot van de Westeuropese cultuur en geschiedenis deelt. Alle verschijnselen van ontre geling en ontreddering in de ze cultuur hebben vroeg of laat ook hun uitwerking op de kerk. Ds. Kwast meent, dat de toe komst van de kerk ligt in de plaatselijke gemeente. Daar zal het moeten gebeuren. "Als we eikaars broeders zijn, dan kunnen wij er niet omheen ook eikaars hoeders te zijn". De kerkleden die nu nog langs het randje lopen zijn bekend. "Waarom zouden wij ons hun geestelijke vereenza ming niet extra aantrek ken?" Hier is niet zozeer de kerkelijke organisatie' van belang als wel de 'spontani- teit van ons christelijke ge loof en de 'persoonlijke vin dingrijkheid'. "Met eredienst en prediking be reiken we niet meer de men sen die de kerkgang allang achter zich hebben gelaten, maar nog wel degenen die de wegloop-kandidaten voor morgen en overmorgen zijn". Er mag van ds. Kwast heel veel 'theologie' achter de pre diking zitten, "als er maar heel weinig in zit". "Als de kerkgangers-toehoorders maar tot de ontdekking kun nen komen, dat ze zelf in het stuk meespelen en dat zij iets gemist zouden hebben als ze hadden verzuimd". Vruchtbaar Ds. Kwast wil de verscheiden heid ,van opvattingen, zoals ze vandaag in de kerken be staan, aanvaarden en vruchtbaar maken. Zelf er kent hij, een 'conservatieve geloofsbeleving' te hebben. "Maar zou een andere bele ving minder met Jezus Chris tus en het heil hebben te ma ken dan de mijne?" "Als we deze boze tijd geestelijk willen overleven, zal dat al leen samen kunnen gebeuren. Zonder elkaar gaan we voor de bijl, één voor één". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds Bouhuys, 11.45 oecum. dienst, 5 canta tedienst (zie bericht op deze pagina). Marekerk 10 dr. Meijers. 5 ds. De Jong Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra mer, 5 ds. Koolstra, avondmaal. Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. v Leeuwen, 11.15 ds. v. Leeuwen en pas toor v. Well; Bethlehemk. (Driflstr.) 10 ds. Panne Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds v.d. Werff, Voorhout, 10.30 dr. Jonge neel; Vredesk. (Burggraven! 10 dr. Lam ping; Waalse kerk (Breestr 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 dienst; Endegeest 9.30 ds. Friederich. Geref. Kerk Zuiderk. (Lammen schansw.) 10 drs. v.d. Velden, met Petra- koor; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten- Oude Vest 10 ds. Koolstra, 5 ds. Does burg, L.dorp; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrydingsk. (Montgomerystr.) 9 ds v.d. Werff. 10.30 dr. Jongeneel, 5 ds. Hortcnsius; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Lo- Zie ook herv gem. Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.): 8 30 dr Zeegers, 5 hr De Waard. Geref. K. Vryg. (Herengr.): 10 en 5 ds. v. Herksen. Chr. Geref K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Den Hflrtog Geref. Gem. (N. Rijn): 10 leesdienst, 7 ds. De Gier, Den Haag. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Dnftstr.) 11 30 en 5.30 Evang.-Luth. Gem (Hoogl. Kerkgr 10.15 ds. Happee, mmv Zweeds jeugd koor. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Lok horstk 10 prol >ii Kuipa Buptistengem (O. Rijn 3): 10 ds. Bos- ld Evang. Christengem. (Middelstegr. 3) 10 hr. Koehorst. Mijdrecht Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- t. rw singel SU 5 hr V. Duuren Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 hr. Zijlstra. di. 8 evang. Meije Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr.): 10 en 7.30 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rund. 24): 9.30 en 4. wo. 8 Zevendedagadventisten (Lokhorstk.) elke zat. 9.45 bijbelstudie. 10.45 predik dienst Christian Science (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl): 9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10 Rooms-Kath. K.: Haugweg zat. 7, zond. 9 en 10.45, Herensingel zat. 7. zond. 8.30,9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11. Steenschuur zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerkade zat. 7. zond. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zond. 10.30 en 12; Haar).straat zat. 7. zond. 9 30. 10.45 en 12.15. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem 9.30 ds AARLANDERVEEN Herv Gem. 10 ds. Westera, 7 hr. Christ, Leiden. Geref. K.: 10 ds. Modderaar, 6.30 ds. Stolk Chr. Geref. K 9.30 dienst, 6.30 ds. Wal let. Rk Kerk: zat. 7, zond. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. De Jonge, 5 ds. Oosthoek, met verstandelijk gehandi capten; Kruisk. 9.30 ds. Visser, Katwijk aan Zee; Opst.kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Haakman; Nabij 9.30 ds. Bogers, G. Herderkerk 10 ds. Verheul, 6.30 ds. v.d. Ree; De Bron 9 en 10.30 ds. Oost hoek, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Mars diep) 9.30 dr. v.Santen; Albanianae (Dia- man'str.) 10 ds. Moll; 'Onderweg' (Lij- sterl 10 ds. Oort, Sionskerk 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. K. Mar kerk 9.30 ds. Stolk. 6.30 dr. Vlijm, Leiden; Salv.kerk 9.30 ds. El- derman. 6.30 ds. Modderaar. Zie ook herv. gem. Geref K. Vrijg.(Rijnstroom): 8.45 ds. De Graaff. 6.30 dienst. Ned Geref K. (school Willemstr 9.30 br. Kleingeld, 4.30 prof. Troost. A.dam. Chr. Geref. K: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en Bapt.gem (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkogk. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr Schud Volle-evang.gcm (school Westprelu- dew.): 10 hr. v. Putten Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6 30. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7. zond. 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 7, zond. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zond. 9.30 en 11 BENTHUIZEN Herv Gem 9.30 ds Van Eyk, Gouda. 6 ds. Exalto. Geref Gem. 9.30 en 6 student Burg graaf, R.dam. BODEGRAVEN Herv Gem Dorps kerk 9.30 ds. Vermaas. Huizen, bevesti ging ds. Wieman, -.30 ds. Wieman, intre de; Salv kerk 9.30 ds. Van Ede, legerpred Apeldoorn, Bethl.kerk 9,30 ^is. Richter. 6.30 ds. De Vreugd. Geref. K: 9.30 ds. v.d. Berg. 6.30 ds. El- derman. Geref. K. Vrijg.: 9.30 kand. Driest, 4 ds. Hordijk. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma. 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. Omta. Geref. K.: 9.30 prof. Verkuyl, A.dam, 5 ds. Omta. Chr. Geref. K.: 9.30 en 5 ds. v. Lange.vel- de, avondmaal. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 8.30 en 11. HAZERSWOUDE Herv. Gem 9 30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Ravesloot, Heemse. Geref. K.: 8.45 ds. Bovenberg, Leiden, 9.45 ds. Welbedacht, 5 dr. Bade. Rk Kerk: dorp zat. 7. zond 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Rijndijk zond. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 9.30 ds. De Gelder, 11 kand. Westmaas, 7 ds. v.d. Geref. K.: zie herv. gem. Chr. Geref K.: 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zond. 8.30. 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7, zond. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Hoek. Rk Kerk: zat 7. zond. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Van 't Hof. 'Rk Kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Genv Dorpsk. 9.30 ds. v Niel. 6 as Ge- Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. v Niel. Geref. K. 9.30 dr. Schouten, Den Haag, 5 ds. Vrolijk. Rk Kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11.15 KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N Kerk 10 ds. v. Roon, 6 ds. Visser. O. Kerk 10 ds. De Jong. 5.45 zang, 6 ds. Jonkman, Berkel. jeugddienst. Ichthusk. 10 kand. Zuijderduijn, 5 ds Vink; Pniëlk. 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; Gr. v. Pr.schoo! 10 ds. Vroegindewey. Overduin 2 ds. Baas; wijkgeb. Hoek steen 10 dovendienst. Geref. K. Vr.kerk 9.30 ds. v.d Horst. Triumfatork. 9.30 ds. Vrolijk, 5 ds. v.d. Horst. Heida. Ned. Geref. K.: 8.45 dienst, 7 ds. Bie- Chr. Geref. K: 10 en 5 ds. Slagboom Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. Den Boer. Twijzel. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Bronsgeest, Nieuwkoop, 7 ds. Oort. Geref. K. 10 ds. Welbedacht. 7 dr. Bade LEIDERDORP Hgrv. Gem en Geref. K Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Geur- Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Geursen. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild en ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb.Zijlkw.): 10 br. De Vries, 3.30 liefdemaal. Rk Kerk: zat. 7. zond. 9. 10.30 en 12 LEIMU1DEN Herv. Gem 9.30 ds Schalk. Geref K.: 9.30 ds. Jaspers Focks. 7 ds. Los. Rk Kerk zat. 7. zond. 7.30. 9.30 en 11 15 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 dienst; Pauluskerk 10 hr v. Stam. 7 ds. De Gel der. Geref. K.. 10 ds. Wierda, Zaandam, 7 ds. Fcrwerda. Geref K. Vryg 10.30 en 4 30 ds De Put Ned. Geref. K. (Salvaton): 10.45 ds Schuurman. 4 ds. Busstra. Chr. Geref. K.: 10 en 4.30 ds. v. Dijken. Geref Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv Gem. 9.30 ds. La- gerweij, Den Haag, 6.30 ds. Bronsgeest. Geref. K.: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom. Chr. Geref K.; 9.30 dienst, 7 ds. Beek huis, R.dam. Reraonstr. Gem.: 10 mevr. ds. Bosman. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar, 6.30 ds. Heykoop, IJmuiden. Geref. K.: 9.30 ds. Schouten, Koeken- gen, 7 ds. Verheul. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Goverts. Geref K 9.30 ds. Rang, 6.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. K.: 9.30 en 3 ds. Visser, avondmaal. Rk Kerk zat. 7. zond. 9.30 en 11. NOORDEN: Herv Gem. 9.30 en 7 ds. Zoutendijk, avondmaal. Geref K.( W. Verlaat): 9.30 ds. v.d. Steen. Baarn, 7 ds. Schouten, Kockengen. Rk Kerk: zat. 7.30. zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv Gem. Voorstr- (Binnen) 10 ds. Keuning, 5 ds. Van Eyk, Gouda, 7 dr. Van Egmond, Utrecht; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Brokerhof. Buurt kerk 7 ds. Hanenburg; Sole Mio 9 ds. Keuning. De Rank (Golfbaan) 10 ds. G H. van Kooten. Geref. K Buurtkerk (Zee) 10 kand. De Waard, 7 ds. Hanenburg. Voorburg. Vinkenl. (Binnen) 9.30 en 7 ds. Elgers- Stichtingskerk 11 ds Bouma. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Kuipers. Leiden. Rk Kerk: Zee zat. 7. zond. 9.30 en 11. Binnen zat. 7. zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 hr Hoffenaar, Voorhout. De Zilk 10 ds. Kalkman, avondmaal. Rk Kerk Victork. zat. 7, zond. 9.30 en 11. i Jozefk. zat. 7. zond 8.30 en 10 OEGSTGEEST Herv.Gcm. Groene of WiU.kerk 11 ds. Ter Linden: Pauluskerk 9.30 ds. Ter Linden; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10 ds. De Haan, jeugdkerk, 10.30 ds. Stenfert Kroese, Bilthoven, 7 ds. Heemskerk. Geref. K.: 10 ds. Heemskerk. Geref. K. Vryg.: 8.45 ds. De Putter. 4.30 Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 br. Stahlie, 4 br. Nugteren Van Wijckerslooth: 4.15 ds. Oegema. Endegeest: zie Leiden. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9 en 10.30; Bonaventurakapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING Herv. Gem. 9.30 ds. De Kruyf Geref. K.: 9.30 ds. Los, 6.30 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem.: 7.15 nam. dr. Cramer. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11; Petrus-B. zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE Herv. Gem. 9 30 ds. Pettinga, Utrecht, 7 ds. De Kruyf Chr. Geref. K.: 9.30 dienst. 2.15 ds. .RIJNSBURG: Herv. Gem. Voorhof 10 dr. Van Oeveren; Bethelkerk 8.45 en 10 drs. Kattenberg, 5 ds. Romein. Geref. K.: Petrak. 9 dr. v. Oeveren, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 ds. Veenstra. Leiden, 10.30 ds. Romein, 5 ds. Kersten; Mar.kerk 9.30 ds. Damsma. 5 dr v. Oe- Geref. K. Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer. Chr. Geref. K 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. Zoer, Ter Apel. Rk Kerk. zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING. Rk Kerk zat. 7. zond 7.30. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Meer. 7 ds. Baas, jeugddienst. Geref. K.: 9.30 ds. Ferwerda, 7 zie herv Chr. Geref. K.: 10 en 5 kand Peels Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 hr Klijnsma. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. K.: 9.30 ds. Mulder, 7 ds. Beze- Rk Kerk: Aardam 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv Gem 10 ds Vermeulen, 6.30 ds. Romein Geref. K 9.30 kand. v Vliet. 6.30 ds v.d Horst. Geref. K. Vryg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 prof. dr. Berkouwer. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 zie geref. kerk; aula Noord-Hofl. 9.30 ds. v. Achterberg, Leiden; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Lentz. Geref. K.: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 ds. De Zeeuw, avondmaal. Geref. K. Vrijg.: 10 leesdienst, 5 ds. Slig- gers. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; aula Noord-Hofl. zond. 11; M. Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN Herv.Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Verboom; Hoeksteen 9.30 ds. Noordegraaf, 6.30 ds. Maasland; Bethelk. 9.30 ds. Verboom, 5 ds. Schaap; Imm.kerk 9.30 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kruisk. 9 ds. v.d. Berg, 5 ds. Vliegenthart; Ontm.kerk 10.15 ds. v.d. Berg. Rk Kerk: Victork. zond. 10; Ontm.kerk zond. 8.30 en 11.45. WARMOND: Herv.Gem. 10 ds. Den Tonkelaar. Rk Kerk zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Wolters, 7 jazz- dienst. pastoor Oomens en ds. Van Veen (zieook bericht op deze pagina); Kievietk. 10 ds. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Heerden; Dorpscentrum 9.30 ds. Bultman. Geref. K: Zijllaan 10 ds. Helderman, Badhoevedorp, 7 ds. Vrolijk, Katwijk. Zuid 10 ds. Vegter, O.geest. Ned. Prot. Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Spijker. Den Haag. Rk Kerk: Will zat. 7, zond. 10 en 11.30; Jozefk. zat. 7. zond. 9.30, 11 en 6.30; G. Herderk. zat. 5. zond. 9 en 11.30. WOUBRUGGE Herv Gem. 9.30 ds. Kempenaar. Werkendam, 6.30 dr. Haits- Geref. K.: 9.30 ds. v.d. Kamp, Wasse naar. 6.30 ds. Priemsma. Zoetermeer Rk Kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Leeuw. Maarn. Geref. K.: 9.30 ds. Bakker, Amstelveen, 7 dr. v Oeveren. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv Gem. 10 ds. Wolthaus Rk Kerk St. Jan 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zond. 10; H. Rijndijk zat. 7, zond. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM Herv Gem. 9.30 ds. Haakman, 6.30 ds. De Jonge Geref. K 9 30 en 6.30 ds. v.d. Hof. Hete Remonstr. Gem. 10 dr. Meyenng.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4