Mauroy nieuwe Franse premier Beëdiging Mitterrand leek wel panskroning Amerikanen in Laos op zoek naar vermisten Britten ongerust over heilige koe marine Benoeming geen verrassing Misscliien eerder overleg VS Moskou SKODA VRIJDAG 22 MEI 1981 PARIJS (GPD) - De 64-jarige socialistenleider Francois Mitterrand is donderdag met alle eerbetoon voor zeven jaar in zijn ambt van presi dent van de republiek geïn stalleerd. De dag stond in de hoofdstad in het teken van velerlei manifestaties, waar van het hoogtepunt kwam toen de nieuwe president in het 'quartier latin' een bezoek bracht aan het Panthéon - de officiële begraafplaats voor Frankrijks helden - en er door tienduizenden jonge i bejubeld werd. Meteen na zijn installering wees Mitterrand zijn rechter hand Pierre Mauroy aan als premier. De plechtigheden rond de in stallering van Mitterrand ver toonden voor de Fransen alle aspecten van een poppekast met dubbele bodem. Dat kwam omdat de nieuwe pre sident als eerste socialisti sche president van de vijfde republiek nog aan alle kanten omringd was door hoogwaar digheidsbekleders uit een nog maar nauwelijks afgeslo ten en lange historie. BUITENLAND (van onze correspondent Henk Colb) WASHINGTON (GPD) - Kleine groepen voornamelijk Laotiaan- se huursoldaten zijn in januari en enkele weken geleden met Ame rikaanse medewerking Laos bin nengedrongen om te zoeken naar vermiste Amerikaanse militai ren, die daar sedert de Vietnam- oorlog nog zouden gevangen worden gehouden. De VS zou den de operaties hebben gefinan cierd en bij de training van de huurlingen hebben geassisteerd. Een eerste expeditie in januari zou zijn mislukt omdat zij werd on derschept. Kort geleden werd een tweede poging gewaagd, die wel slaagde. De ..expeditie" zou fotografisch bewijsmateriaal hebben meegebracht en tot de conclusie zijn gekomen dat de aanwezigheid van Amerikanen onwaarschijnlijk is. De laatste tijd zouden nieuwe aan wijzingen zijn verzameld om trent de mogelijkheid dat een aantal van de 2528 Amerikanen die sedert de Vietnam-oorlog als vermist te boek staan, nog zou den leven. Gevluchte Laotianen verklaarden bij herhaling ..ze ker" te zijn van het feit dat VS- onderdanen gevangen werden gehouden. Experts van de CIA vonden steun voor die veronder stelling in foto's, die met satellie ten en spionage-vliegtuigen wer den gemaakt Op een der satellietfoto's zou het getal 52 zijn ontdekt, dat in de grond was gestampt. In de be treffende nederzetting waren bo vendien schaduwen te zien, die langer waren dan de schaduw die de kleine Laotianen veroor zaken. Bovendien werd de aan wezigheid vastgesteld van werk tuigen. die voor Laotianen te groot leken. Bovendien maakte de nederzetting geen „typisch Laotiaanse" indruk. De Amerikaanse minister van de fensie Weinberger keurde per soonlijk een verklaring van zijn ministerie goed. waarin staat dat de VS gegevens omtrent overle vende Amerikanen in Zuidoost- Azic zullen blijven controleren op hun waarheidsgehalte. ..Als een van die rapporten waarheid blijkt te bevatten kan worden verwacht dat de VS passende maatregelen zullen nemen Vol gens Weinberger krijgen deze in spanningen de hoogste prioriteit Het getal „52" dat op de satellietfo to's de aandacht trok (andere bronnen, zoals de Washington Post, zeggen dat het was ge vormd van boomstammen of li chamen) was opmerkelijk, om dat de Amerikanen met bom menwerpers van het type B-52 vele aanvallen hebben uitge voerd. Een andere verklaring omtrent overlevende gevange nen kwam van een vroegere pi loot van de Laotiaanse lucht macht die meedeelde dat er nog veertig tot vijftig gevangen zou den worden gehouden in jungle- kampen. Op andere foto's zou den een wachttoren en aarden wallen te zien zijn geweest rond een kampement. Het bewijsmateriaal was kennelijk niet hard genoeg voor een recht streeks Amerikaans ingrijpen en om die redenen zou het Penta gon hebben besloten eerst huur soldaten polshoogte te laten ne men. In Washington wordt het waarschijnlijk gevonden dat ook een aantal Amerikanen aan de actie heeft deelgenomen. Het is niet bekend of de mislukking van de eerste expeditie met een vuurgevecht gepaard is gegaan en of daarbij eventueel slachtof fers zijn gevallen. De VS heeft zouden financiële en operationele steun aan de actie (waarvoor zo n 20 tot 30 man wa ren gerecruteerd) hebben ver leend. nadat families van vermis ten zelf pogingen hadden gedaan een kleine privé-strijdmacht op de been te brengen. Zij ronsel den 26 man. voornamelijk oud commando's van de zogenaamde „groene baretten" en Vietnam - veteranen. De groep zou in het jungle-kamp ten minste één Amerikaanse gevangene moeten bevrijden en zou dan de Ameri kaanse marine vragen de groep met helikopters op te halen. Nadat de training in de VS was vol tooid. bleken er met genoeg fondsen te zijn voor de uitvoe ring van het plan. dat door een vele malen gedecoreerde Viet- nam-veleraan was ontworpen De mannen zouden aan do grens tussen Thailand en Laos verdeel punten voor rijst hebben willen vestigen, als dekmantel voor een snelle uitval naar het „gevangen kamp" 75 kilometer van de grens Zij zouden ook puur goud bij zich moeten hebben om de bewaarders en andere autoritei ten om te kopen In de VS. in Florida met MUM onlangs een twintigtal in unifor men geklede en flink bewapende mannen opgepakt door de plaat selijke politie nadat zij geen re delijke verklaring hadden kun nen geven voor hun activiteiten. In Florida oefenen ook Cubanen, die de illusie koesteren hun ge boorteland te bevrijden van Fi del Castro's communistisch regi- Tijdens de plechtigheid in het Elysée kwam het hoogtepunt toen de nieuwe president Mitterrand langdurig de hand schudde van zijn grote leidsman en vroegere pre mier Pierre Mendes-France. Na afloop van het gesprek kuste Mitterrand de oude staatsman naar Franse aard op beide wangen. In de kransleggingsceremonie bij de Are de Triomphe wist Mit terrand zich door meer vrien den omringd dan eerder die ochtend op het Elysée. Op de voorste rijen stonden spe ciaal uitgenodigde gasten als de vroegere bondspresident en Westduitse socialistenlei der Willy Brandt en er waren de Griekse zangeres Melina Mercouri en de Griekse so cialistenleider Papandreou. De minuut stilte aan het graf van de onbekende soldaat was voor Mitterrand maar een etappe in een lange rit langs velerlei kerkhoven. Meteen na zijn verkiezing be zocht hij het graf van zijn ou de strijdmakker Dayan. Daarop richtte hij zijn schre den naar de laatste rustplaats van zijn ouders. En tenslotte culmineerde deze weg terug zich in een dramatisch opge zet bezoek aan de graven van de oude socialistenleider Jean Jaurés en dat van de verzetsheld Jean Moulin in het Parijse Panthéon. Deze momenten van inkeer en rust, die van tevoren ruim schoots waren aangekon digd. werden dan ook door de media met veel lawaai ver slagen. Een andere spectaculaire verto ning deed zich voor, toen de nieuwe president op het stad huis door burgemeester Chi rac ontvangen werd, zoals de traditie het wil. Ook hier werkte de dubbele bodem. Chirac staat als gaullistenlei der klaar om op het eerste nieuws van de parlements verkiezingen het nieuwe regi me van president Mitterrand tot aan de grond toe af te bre ken. Hij en de aanhang van de verslagen president Gis- card zullen alles in het werk stellen hun huidige parle- mentsmeerderheid te behou den. om het Mitterrand als president zo zuur mogelijk te maken. Beide mannen spra ken elkaar echter honingzoet toe. terwijl de nog even door functionerende hoogwaar digheidsbekleders uit het ge vallen regime stoïcijns toeke ken. Kenners verlustigden zich in de bedekte steken, die met name Chirac listig in zijn zogenaamd op de historie gent betoog inlaste. Op dat moment had zich in verhe- vigder mate dan eerder op de dag een soort heilige gelukza ligheid van Mitterrand mees ter gemaakt, zodat de gebeur tenissen eerder het aspect van een pauskroning kregen. (Van onze correspondent Lia van Bekhoven) LONDEN (GPD) - De Britse premier Margaret Thatcher had zich geen slechtere tijd kunnen bedenken voor het grote defensiedebat in het Britse Lagerhuis deze week. Het moraal van haar eigen conservatieve kamerleden is al lang niet meer wat het ge weest is. En naarmate de eco nomische voorspellingen somberder worden, daalt ook in de veilige Torey-kiesdis- tricten het enthousiasme voor de conservatieve partij. Het defensiedebat had het geloof en vertrouwen in En geland als een macht waar re kening mee gehouden moet worden, moeten opvijzelen. Maar het tegenovergestelde gebeurde. Ongeruste conser vatieven in het ministerie van defensie lieten aan de voor avond van het debat bezuini gingsplannen uitlekken naar de pers die er niet om logen. De conservatieve regering be raamde besnoeiingen op de defensiepost ter waarde van 5000 miljoen gulden. De rechtse pers en de conserva tieve kamerleden stonden op de achterste benen. De al maanden broeiende specula tie dat vooral de marine het zou moeten ontgelden, ble ken bewaarheid te worden. De Britse kranten brachten op de voorpagina's de gege vens uit de „welingelichte bronnen", dat op dc i miljoenen guldens bespaard zouden worden, wat de zee macht zou reduceren tot „niet meer dan een kust wacht" en een „handvol roei boten in de Thames. De ko ninklijke marine zou na 317 jaar getrouwe dienst ontman teld worden. Op het leger en de landmacht zou veel minder beknibbeld worden. Premier Thatcher heette officieel „furieus" te zijn over de uitgelekte plan nen, en ontsloeg op staande voet de staatssecretaris van marine, die voor dergelijke bezuinigingen publiekelijk gewaarschuwd had. Ze ont kende dergelijke plannen in het geheim gesmeed te heb ben en de minister voor de fensie, John Nott, wilde niet meer zeggen dan dat het een en ander „herzien" moest worden. Maar de Tories waren niet tot bedaren te brengen. De Brit se koninlijke marine is vooral „hun" marine. Dc banden met de zeemacht zijn hecht en traditioneel en dateren van eeuwen her. Veel conser vatieve kamerleden hebben tijdens hun jongere jaren in de marine gediend, en zo niet, dan was het wel een va der of een broer. Nog steeds herinnert de marine de con servatieven aan de dagen dat Engeland ..rules the waves", en aan de dagen dat „Enge- lands zeemacht haar histori sche wapen was", zoals Lid- dell Hart zei. „en het dode lijkste wapen dat een natie in de geschiedenis gehanteerd heeft". Ook de monarchie heeft zich al tijd, en nog steeds, sterker geïdentificeerd met de mari ne dan met enig ander onder deel van de krijgsmacht. De echtgenoot van de koningin, de hertog van Edinburgh, diende in de zeemacht, even als prins Charles en zijn broer. Onder de beschermen de laag van Engelands ari- strocratie kon de marine eeu wenlang haar liederlijke gang gaan. Koningin Elisabeth de Eerste ging zelfs zo ver dat ze de admiraal van de zeemacht, Francis Drake, ridderde voor zijn bewezen diensten aan de natie ten tijde van Engelands koloniale expansie, wetende dat Drake zich verre van keu rig gedroeg. Zijn diensten aan de natie bestonden meer dan eens uit illegale overval len op Spaanse en Portugese schepen die goud en zilver vervoerden. De Britse autoriteiten waren maar al te bereid om deze ac tiviteiten van de „Koninklij ke Piraat" door de vingers te zien. Ze sloten eveneens de ogen voor de zeeroverij tegen de Nederlandse vloot in de 17e eeuw en de Fransen in de 18e De Engelse zeekapiteins werden volgehangen met de coraties en beschouwd als nationale helden, ook al druiste hun gedrag regel recht in tegen de internatio nale verdragen van die tijd Vanaf de Eerste Wereldoorlog begon de macht van de Britse marine al te brokkelen cn zo ook die van het imperium. De zeeoorlogen veranderden van karakter en Engeland was er nauwelijks op voorbereid De dominante Engelse vloot bleek niet bestand tegen de U-boten Het belang van de marine werd later bovendien overschaduwd door de op komst van de luchtmacht De huidige minister Van defen sie staat onder zware druk van de staatssecretaris voor de luchtmacht. Geoffrey Pat tie. is er heilig van overtuigd dat de luchtmacht in Enge lands defensie de komende jaren de enige rol van beteke nis kan spelen na de nucleai re afschrikwapens. Andere adviseurs geloven dat daar om de marine zich alleen zou moeten concentreren op de onderzeeers. Dat zou beteke nen dat 29 van de 63 grote oorlogsschepen geschrapt zouden worden. De marine zou daarmee bijna gehal veerd worden van de huidige 66.000 mannen en vrouwen tol niet meer dan S6JOO. Zoals elders heeft ook in de ma rine het accent zich verlegd op kernwapens. Het parade paardje van de marine, ook wel onbeleefd haar status symbool genoemd, is de Tn- dent-onderzeeer De Britse regering, onder aanvoering van de IJzeren Maagd, be sloot vorig jaar af te rekenen met de verouderde Polaris ten gunste van de Trident, die meer kernraketten heeft en 30 miljard gulden kost Met vuur verdedigde premier Thatcher destijds dat de Brit se defensie zich uit moest breiden Niemand in de con servatieve gelederen, ook zij HU rm t had vrnp m r. k.-nd dat de economische situatie de regering gaat dwingen om al binnen twee jaar zulke drastische bezuinigingen door te moeten voeren op de fensie en met name de man nepost Geconfronteerd met een enorm financieel tekort, zullen al de conventionele wapens het moeten ontgelden. Het kernwapenarsenaal, waaron der de Tndent-onderzeeer, is de heilige koe die absoluut niet geslacht mag worden Voor de trotse marine is het een bijzonder schrale troost. De Britse premier heeft ge probeerd hen gerust te stel len met de mededeling dat de kranteberichten over be snoeiingen overdreven zijn en dat nog geen enkele be slissing genomen is Pas in juli wordt verwacht dat de re gering met een definitief be zuinigingsplan voor de dag al kon Maar de marine vreest dat de dagen van Nelson de meest legendarische zeeheld, voor goed voorbij ztjn. Van Nelson weet ieder Engels schoolkind hoe hij bijna blind, met een arm en op sterven na dood, het bericht uitzond naar zijn vloot tudens de slag van Tra falgar dat „Engeland van daag verwacht dat iedere man zyn plicht zal doen" De Britse conservatieven prefe ren niet meer herinnerd te worden aan die woorden. Maar Nelson heeft, vanaf zijn standbeeld op Trafalgar Square, al eeuwenlang een goed uitzicht op de parle mentsgebouwen Hij weet waarschijnlijk al lang wat voor bezuinigingsplannen de regering daar achter gesloten deuren beraamd heeft (Van onze correspondenten) WASHINGTON. BONN (GPD) - Dc Duitse bondskanselier Hel mut Schmidt heelt tijdens zijn eerste gespreksronde met de Amerikaanse president Ronald Reagan dc toezegging losge weekt dat de VS eerder zullen willen beginnen met onderhan delingen over de Europese kern wapens als het gesprek tussen minister van buitenlandse zaken Haig en znn Sowjet-ambtgenoot Gromiko. dat voor september bij dc VN op het programma staat, daartoe aanleiding geeft Dit lijkt een 'compromis' dat voor al is ontworpen om de door de linkervleugel van zijn socialisti sche partij en een verkiezingsne derlaag in Berlijn geteisterde bondskanselier een steuntje in de rug te geven aan zun binnen land-front. Schmidt, met groot vertoon van praal en saluutscho ten te Washington ontvangen, is op dit moment de sleutelfiguur voor dc verhoudingen tussen de VS en Europa Omtrent het be leid en de kwaliteiten van de nieuwe Franse president Mitter rand verkeren de VS nog in onze kerheid Reagan heeft tegenover Schmidt kennelijk uitdrukking gegeven aan bezorgdheid over dc kans dat in dc Franse regering eventueel communistisch.- be windslieden zouden moeten worden opgenomen om Mitter rand een betrouwbare meerder heid in het parlement te ver schaffen. Amerikaanse zegslieden hebben niet duidelijk gemaakt in hoever re Schmidt heeft gepleit voor een snelle aanpak van het vooral po htick belangrijke gesprek over de Europese kernwapens met de Russen, maar ook voor nieuwe SALT-onderhandelingen (over de beperking van intercontinen tale strategisch, kernraketten) nu de VS het SALT 2 akkoord dat Carter bereikte niet zullen ra tificeren. ^Van onze correspondent Rudolph Bakker PARIJS (GPD) Pierre Mauroy is door president Mitterrand tot eerste minister be noemd als opvolger van de demissionaire Raymond Barre. De in 1928 geboren Mauroy is zoon van een onderwijzer. Hij was altijd sociaal-democraat en daarmee deel van een minderheidsgroep in het Franse socialisme. Met zijn robuuste gestalte, zijn goe de manieren en zijn vlot overko mende toespraken kan Mauroy bij veel Fransen het vertrouwen wekken dat president Mitterrand in zijn eerste regeringsleider zoekt. Ten slotte gaat het de pre sident er nu om ook nog de parle mentsverkiezingen te winnen, die hij hoogstwaarschijnlijk te gen midden volgende maand zal uitschrijven. De benoeming van Mauroy was nauwelijks een verrassing. Ten slotte had hij vejreweg het langst van al diens bezoekers met presi dent Mitterrand in diens Parijse priv-appartement overlegd, in af wachting van de aflossing van de wacht. Mauroy was bovendien Mitterrands woordvoerder en rechterhand tijdens de periode rond de presidentsverkiezingen. Sinds de socialistische partij in zijn huidige vorm bestaat en Mit terrand er de leider van was, fun geerde Miauroy als de tweede Interim-regering De interim-regering die Mauroy nu zal aanvoeren dient na de parle mentsverkiezingen te worden vervangen door een kabinet dat de uitslag van deze verkiezingen weerspiegelt. Aller ogen zijn Tienduizenden aanhangers van de nieuwe Franse president Francois Mitterrand jubelden bij het Pantheon waar hij de graven van vooraanstaande Fransen bezocht. mocratische' vleugel van de par tij- Een belangrijk hoofdstuk in Mau roy's partijleven speelde zich in 1971 af. toen hij op het partijcon gres van Epinay met enige aan hangers kans zag de in die perio de wat terzijde geraakte Mitter rand tot leider van de partij geko zen te krijgen, op een moment dat Mitterrand nog niet eens een partijkaart had. De historie van deze interne putsch is geen hoog tepunt van edel spel onder partij genoten. Mauroy's koers binnen de partij was overigens veel rechtlijniger dan die van Mitter rand en het koste de huidige pre mier meer dan eens moeite d<- zig-zagkoers van de nieuwe pre sident op de voet te volgen Mauroy is een groot voorstander van decentralisatie van Frank rijk. naar het voorbeeld van de Westduitse Bondsrepubliek Ook heeft hij zich in de proble men van het rebellerende Corsi ca verdiept. Mauroy staat het dichtst van zijn Franse partijge noten bij de idealen van de socia listische internationale. De nieuwe premier is geen econo misch en financieel expert als zijn verguisde voorganger Barre. Als leider van het kabinet zal hij in prominente zaken als inflatie en werkloosheid en in het door voeren van de eerste beloofde maatregelen, zoals de verhoging van het minimumloon steunen op mannen als Delors en Rocard. die ongetwijfeld deel van de regering zullen uitmaken. Overigens zal de taak van het in tenm-kabmet er voor een groot deel in bestaan <1- n.n l.nnnl verkiezingen van juni voor te be reiden. met alles drop en d ran Mauroy heeft nu tot taak het be staan van de communisten en hun roerige leider Marchais even uit de herinnering van de Franse kiezer te bannen. Als rondbor stig socialist uit het ruige noor den, kind uit een gezin van ze ven, oprichter van de socialisti sche jeugdbeweging en sinds 1973 succesvol burgemeester van Lille, heeft Mauroy veler sympathie mee. Hij wordt ook niet gehandicapt door een on praktisch soort idealisme dat ve le socialisten eigen is. „De feiten zijn koppig", zei Mauroy eens en op het partijcongres van Metz in 1979 veroordeelde hij openlijk 'diegenen in de boezem van de partij die zich verstoppen achter een soort mythologie Het was op dit congres in Metz dat Mauroy en zijn aanhang het moesten afleggen tegen de bewe ging van links, die wordt geleid door Jean-Pierre Chevenement. Om tactische redenen diende Mitterrand zich toen bij deze linkse meerderheid neer te leg gen. In Metz had Mauroy zich openlijk achter Michel Rocard gesteld, die zich in een eerder stadium van de presidentsver kiezingen ook kandidaat stelde, maar zich terugtrok ten gunste van Mitterrand. Rocard behoort met Mauroy tot de 'sociaal-de- daarbij gericht op de communis ten en de grote vraag doet zich dan voor of hun dramatische achteruitgang tijdens de presi dentsverkiezingen zich zal con solideren. Pierre Mauroy

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9