Kernafval mag niet de zee in Kritiek op Den Uyl Middenklasser Volvo blijft Hollands produkt Man verdacht van milj oenenfraude "Kleine man wordt gepakt in Waddenzee" Voorlopig verbod Raad van State Van Aardenne: goede kans voor ketelbouw Wegens uitspraken in Russisch blad Democraten '66 geven een hoge prioriteit aan een DUIDELIJK ANDER WONINGBOUWBELEID. VRIJDAG 22 MEI 1981 BINNENLAND DEN HAAG (GPD) - ..Het is te recht dat de mensen in het Wad dengebied het gevoel krijgen dat „de kleine man wordt gepakt". De bevolking zal gefrustreerd worden met dit beleid voor de Waddenzee. We worden hier ronduit belazerd". Dat zei de vice-voorzitter van de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee. Jan Dogterom. op een persconferen tie in Den Haag. De Waddenzee- vereniging vreest het ergste van de nieuwe Waddenzeewet, die de regering in de maak heeft. ..Het is echt leip, vandaar dat we boos zijn", aldus voorzitter mr. Kees Lambers. Door de nieuwe wet wordt de mo gelijkheid open gehouden dat er meer militaire activiteiten, meer olie en gaswinning kan plaats hebben, aldus de vereniging, ter wijl het beleid juist de natuurbe scherming voorop zou moeten stellen. De aanwijzing tot staatsnatuurmo- nument. afgelopen maandag door CRM, lost de werkelijke be dreigingen niet op. „Ons grootste bezwaar is dat de natuurbescher mingswet alleen maar kleine aantastingen regelt van wadlo pers, zeilboten en pierenstekers. De echt grote vervuiling en ver storing wordt niet aangepakt en daarom is de nu voorgestelde Waddenzeewet dan ook abomi nabel", aldus voorzitter Lam bers. De Waddenzeevereniging „hoeft deze regering niet terug nu ze zo'n slechte wet heeft geschre ven", aldus Lambers. Van de zo mer zal de Waddenzeevereniging acties voeren, onder meer rond de gaswinning op Ameland. DEN HAAG (GPD) - De Volvo's die in Nederland worden gemaakt, blijven de enige middenklasse-auto in het Volvo- assortiment. Volvo Zweden zal niet zelf ook een middenklasse-wagen gaan ma ken. Dat is opgenomen in het contract dat ertoe leidt dat de Nederlandse staat 70 procent in handen krijgt van Volvo Car BV; het aandeel van Volvo Zweden daalt van 55 naar 30 procent van de aan delen. De voormalige DAF-autofabriek wordt daardoor weer een Nederlandse onderneming. Het contract wordt van daag getekend. Er is ook in vastgelegd dat de Nederlandse fabriek de merk naam Volvo kan blijven voeren. In een vergadering van de Tweede-kamer commissie voor economische zaken liet de PvdA'er Castricum gisteren weten dat zijn fractie zich „onder sterk pro test" neerlegt bij het contract en de daaruit voortvloeiende verplichtingen. De sociaal-democraten staan weliswaar sympatiek tegenover de reddingsopera tie die voor Volvo Car is ondernomen, maar voelen zich als parlementariër bui ten spel gezet. Zij vinden dat minister Van Aardenne de Kamer voor een vol dongen feit heeft geplaatst en het parle ment de mogelijkheid heeft onthouden zich op het Volvo-contract en de conse quenties daarvan te beraden. Niet alleen in de PvdA maar ook bij WD en CDA is twijfel blijven bestaan aan het succes van de operatie. Van Aarden ne kon echter niet de garantie geven dat Volvo Car in Nederland nu een bloeien de onderneming zal worden. Daarom ook zal in 1983 worden nagegaan of het reddingsplan kan worden voortgezet. Er is bij het voorbereiden van het red dingsplan nadrukkelijk ook nagegaan of wellicht moest worden gekozen voor een heel andere opzet van de autofa- briek. In dat geval zou Volvo zich hele maal terugtrekken, zou de staat de fa briek hebben gekocht en zou een part ner ziin gezocht (mogelijk een Japans autoconcern), waarvoor in Nederland auto's zouden worden geassembleerd. Verwijzend naar de problemen met de assemblagefabriek van Ford in Amster dam, zei minister Van Aardenne die op lossing niet aantrekkelijk te hebben ge vonden. Beter een eigen, zelfscheppen- de auto-industrie, zei hij. Volvo-middenklasser die in Nederland als opvolger van de model len uit de huidige 300-serie wordt ont worpen, moet een stille auto worden die met weinig brandstof toe kan Daarin moet volgens minister Van Aardenne de, kracht liggen, zoals dat ook het geval is .met het nieuwe vliegtuig dat fokker sa men met McDonnel Douglas hoopt te gaan maken. Het geld dat de Nederlandse staat (via de Nationale Investeringsbank) en Volvo Car Corporation in Zweden in de ont wikkeling van de nieuwe middenklas ser steken, hoeft in beginsel niet te wor den terugbetaald. Wel zal van de op brengst van elke verkochte automobiel een deel in een fonds worden gestort waaruit in de verdere toekomst weer nieuwe modellen kunnen worden ont wikkeld. Dat fonds zou moeten groeien tot een bedrag in de orde van grootte van 600 miljoen gulden. Dochtertje (11) als prostituee AMSTERDAM (ANP) - "Ont aarde ouders". Zo betitelde officier van justitie mr. L. van den Berge een 49-jarige man en zijn 29-jarige vrouw, die in Amsterdam terecht moesten staan omdat zij geprobeerd hadden hun elf-jarig dochter tje als prostituée te exploite- De vader hoorde gisteren twaalf maanden gevangenis straf tegen zich eisen, waar van twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. In die straf zit ook verdisconteerd dat de man, naar hij inmiddels heeft toe gegeven, met zijn dochtertje al erotische spelletjes deed vanaf haar vroegste jeugd. Sinds haar tiende jaar had hij daadwerkelijk sexueel con tact met haar. Tegen de stiefmoeder eiste de officier vier maanden voor waardelijk en een boete van vierduizend gulden. Het idee om het kind bij prosti tutie in te schakelen bleek oorspronkelijk van haar te zijn uitgegaan. De vrouw, die al geruime tijd als prostituée een centje bijverdiende, hoorde van het bemidde lingsbureau waarbij zij als call-girl stond ingeschreven, dat er enorme bedragen wer den betaald voor sex met kin deren. Aangelokt door de hoge tarie ven (duizend a tweeduizend gulden per keer) besloot het echtpaar toen om ook het dochtertje bij het sex-bëmid- delingsbureau op te geven. Leidschendammer aangehouden LEIDSCHENDAM (ANP) - Met de arrestatie van een 39-jarige man uit Leidschendam door de politie in die gemeente is het on derzoek naar een internationale miljoenenfraude bijna afgerond. De fraude heeft zich twee jaar ge leden afgespeeld. De man wordt ervan verdacht als directeur van een inmiddels fail liet verklaard deens bedrijf voor ongeveer anderhalf miljoen gul den aan goederen te hebben ge kocht van bedrijven in Denemar ken, Zweden en Engeland zon der die goederen te betalen. De Leidschendamse politie-in- specteur J.M. de Vroedt, die het onderzoek in Nederland leidt. Tankwagen bij Esso ontploft ROTTERDAM (ANP) - Op het ter rein van Esso in het Botlekge- bied is gisteravond een tankwa gen, geladen met xyleen en to lueen, ontploft en in brand gevlo gen. De 30-jarige chauffeur en een 53-jarige Esso employé raak ten ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde bij het laden van de auto. Door nog onbeken de oorzaak kwam er een steek vlam uit het compartiment met tolueen. De bedrijfsbrandweer had de brand snel onder contro le. heeft dit gisteravond meege deeld. De goederen, onder meer vlees, tuingereedschap, bielsen en potplanten werden via het in Denemarken opgerichte bedrijf Holland Dansk Company - ge kocht en vervolgens naar Neder land getransporteerd. Hier werden de goederen bij in to taal zo'n 25 bedrijven gekocht en veelal tegen "inkoopwaarde" verkocht. De man opereerde in samenwerking met andere Ne derlanders, van wie er inmiddels twee door de politie in Arnhem zijn aangehouden, en een Deen. De laatste is al in september 1979 in Denemarken gearresteerd. De Vroedt zegt nog meer aanhou dingen te verwachten. Het on derzoek richt zich ook op de Ne derlandse afnemers, van wie de politie-inspecteur ongeveer tien procent "malafide" noemt. Een delegatie van de Deense politie komt binnenkort naar ons land om hier met de Nederlandse col lega's het onderzoek af te ron den. Berichten over de fraude kwamen hier vanuit Denemarken al in september 1979 binnen, maar de zaak kwam pas echt aan het rol len toen de politie in West-Duits- land berichtte dat de Deen en een Nederlander valse aangifte hadden gedaan van een diefstal van een koffer met 3,5 ton uit een stationskluis in de bondsrepu bliek. Man hongert voor leden van IRA AMSTERDAM (GPD) - De 21- jarige Nijmegenaar Mark Wijnen is gisteravond op de stoep voor het Britse consu laat in Amsterdam in honger staking gegaan uit solidari teit met de hongerstakende IRA-leden in Noord-Ierland. De Nijmegenaar wil met zijn actie de eis van politieke sta tus van de IRA-gevangenen kracht bij zetten. Hij ver klaarde gisteravond met zijn actie tot het uiterste te zullen gaan. ..Ik ga m hongersta king tot het doel is bereikt. Demonstreren alleen maakt geen indruk meer", aldus Wijnen. In het centrum van Nijmegen betoogden gisteren ongeveer tweehonderd mensen uit soli dariteit met de eisen van de gevangen IRA-leden. De beto ging eindigde op de Grote Markt in Nijmegen met de verbranding van de Engelse vlag. Ook in Amsterdam werd gedemonstreerd (zie fo to) naar aanleiding van het overlijden van de Ierse hon gerstaker Raymond McCreesh. De demonstranten trokken in optocht naar het Britse consulaat aan de Jo hannes Vermeerstraat. DEN HAAG (GPD) - Nederland zal in elk geval dit jaar geen radio-aetief afval in de diepzee dumpen. De Raad van State bepaalde gisteren dat er geen besmet afval in zee mag worden gegooid, zolang de Kroon geen definitieve uitspraak over de dumping heeft gedaan. Met de schorsing kwam de Raad van State tegemoet aan de wens van de stichting Natuur en Mi lieu en Greenpeace, die het dum pen ecologisch onaanvaardbaar vinden. De vergunning voor het storten van het radio-actief afval is door minister Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne) gegeven op grond van de kernenergiewet, zoals ook de afgelopen jaren ge beurde. Milieuorganisaties pro testeerden toen tevergeefs. Hun bezwaarschriften werden niet ontvankelijk verklaard. Door de onlangs van kracht geworden wet Algemene Bepalingen Mi lieuhygiëne zijn de mogelijkhe den om in beroep te gaan echter verruimd. De Raad van State zal enige maan den nodig hebben om een defini tieve uitspraak te formuleren over het beroep van de milieuor ganisaties tegen de aan het Ener gie Centrum Nederland verleen de vergunning. De voor begin ju ni geplande storting kan daar door zeker niet doorgaan. Na september zijn voor dumping de weersomstandigheden op de At lantische Oceaan te ongunstig. Ongelukkig Het ECN is. in tegenstelling tot de milieugroepen, erg ongelukkig met de schorsing. Volgens een woordvoerder betekent dit voor het ECN een paar honderddui zend gulden schade, omdat reeds afgesloten contracten met trans porteurs moeten worden gean nuleerd. Een dreigend probleem voor het ECN is dat van de opslagruimte van het uit ziekenhuizen en labo ratoria afkomstige besmette ma- Aardgasbaten lopen op DEN HAAG (GPD) - De extra ba ten uit aardgasexport lopen flink op. Dit jaar wordt al f 2.1 miljard ontvangen, volgend jaar f 2,25 miljard en enkele jaren later f 3 miljard. Voor de ketelbouw in ons land zijn er goede perspectie ven, wellicht kunnen drie ketels voor centrales in West-Duitsland worden gebouwd. Nederland kan de bouw van een flinke ko lencentrale (600 miljoen watt) tien jaar opschuiven. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) heeft dat gisteren meegedeeld in een toelichting op de bijzondere transactie die de staat aangaat met het Westduitse elektriciteitsbedrijf VEW in Dortmund. Het staat volgens hem vast dat dank zij de onder handelingen van regeringscom- D. P. Spierenburg „het teriaal. Tot begin volgend jaar heeft het ECN in Petten capaci teit genoeg. Winneer de uM spraak van de Raad van State langer op zich laat wachten dan wel negatief is. moet het ECN de leveranciers van het radio-actie- ve spul verdere toezending wei geren. De situatie die dan ontstaat wordt zeer ernstig genoemd. De zieken huizen en laboratoria hebben zeer beperkte vergunningen voor opslag van hun radioactief afval dat vooral besmette kle ding en instrumenten omvat. De milieuorganisaties stellen dat een definitieve oplossing slechts kan bestaan uit een aanzienlijke vermindering van het afval, ge koppeld aan een meer verant woorde verwerkmgs- en verwij deringsmethode dan het storten in de oceaan. WEERRAPPORTEN i xï d tl 1 ia Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Ins tanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis regen b. geheel bew. regenb. onbew. licht bew. onbew. geheel bew. licht bew. onbew. onbew. licht bew. regenb. 25 12 24 26 13 21 27 12 10 30 14 3 27 13 15 20 11 15 23 12 52 27 13 3 20 12 17 27 12 5 - 9 - - 17 - 19 14 1 26 14 0 19 9 0 25 11 21 29 15 03 21 10 3 20 7 0 30 16 0 25 12 0 22 13 0 19 10 0 25 15 0 18 8 2 11 6 licht bew. 215 0 onbew. licht bew. half bew. geheel bew. onbew. geheel bew. half bew. half bew. licht bew. - 16 22 15 0 25 13 0 22 14 2 23 10 0 22 10 18 24 14 0 27 16 0 25 10 0 23 14 0 27 11 05 - 14 - 21 10 0 23 17 0 23 16 0 31 16 0 LEIDEN - De uitspraken die PvdA-lüsttrekker Den Uyl worden toegeschreven in een interview met het Russische blad "Literaturnaija Gazeta" zijn slecht gevallen bij CDA- lijstaanvoerder Van Agt. Den Uyl zei in het interview met "Gazeta" dat Nederland des-" noods eenzijdig moet ontwa penen. Ook toont hij zich verontrust over de "gefor ceerde bewapeningswed loop", die gestimuleerd wordt door de regering-Rea- gan. Van Agt noemde het interview in "Gazeta" gisteren in Hen gelo verbijsterend. Van Agt verweet Den Uyl dat hij uit gerekend in een Russisch blad de bondgenoot Amerika kritiseert en de Russen prijst, onder meer over hun huidige opstelling in Afghanistan "Een slag onder de gordel van het bondgenootschap" meent de CDA-lijstrekker. Een PvdA-woord voerder heeft gisteren gezegd dat Den Uyl in het interview gezegd heeft dat Nederland zonodig een zijdig vier kerntaken moet af stoten. Den Uyl zou er verder op gewezen hebben dat de re- gering-Reagan onvoldoende bereidheid heeft getoond om met de Russen tot onderhan delingen over het terugdrin gen van de bewapening te ko men. In het artikel is -hoewel de Russische journalist dat wel zou hebben beloofd- vol gens de PvdA-woordvoerder niet vermeld dat Den Uyl vindt dat de Russen zich uit Afghanistan moeten terug trekken. Huren Van Agt bleek gisteren nog meer op zijn lever te hebben. Hij verklaarde in een open brief dat de PvdA op een mis leidende wijze in adverten ties gebruik maakt van een uitspraak van hem over de huren. Van Agt zou in De Te legraaf gezegd hebben dat hij het aandeel van het inkomen dat aan huur besteed wordt wil verhogen tot 25 percent Van Agt beroept zich in de open brief andermaal op het CDA-programma, dat vol gens hem net als het PvdA- verkiezingsprogramma het huur-aandeel van het inko men voor gemiddelde inko mens op 17 percent zet. Van Agt zei dat hij de uitspraak die De Telegraaf daarover uit zijn mond had opgetekend nu "enkele malen" had recht gezet, en dat Den Uyl door hier op te blijven hameren "de grenzen van het betame lijke verre heeft overschre- investeringen In Leiden reageerde het PvdA- Twcede kamerlid Van Thijn gisteravond op de laatste in vesteringsplannen van het kabinet Van Agt-Wiegel. "In een week anderhalf miljard in de strijd werpen voor be drijven kan natuurlijk de schade die door dit kabinet in vier jaar is aangericht niet uitwissen. Het is natuurlijk hardstikke leuk voor de men sen in die bedrijven, maar het is wel jammer voor al die be drijven die in de afgelopen ja ren het loodje hebben ge legd", zei Van Thijn in het Anthoniusclubhuis Van Thijn vergeleek de resulta ten van de afgelopen kabi netsperiode met de omrin gende landen en constateer de dat de werkloosheid in Nederland twee maal zo sterk is gestegen. "Ook begrijp ik niet dat als de omringende landen een economische groei schatten van twee per cent, waarom wij in Neder land dan moeten uitgaan van één procent, om maar niet te spreken van de nulgroei van de WD." Over een eventueel links kabi net was Van Thijn verre van optimistisch. "We moeten er rekening mee houden dat de PSP niet in is voor een pro gressief kabinet. Zij willen geen enkele concessie doen op de hoofdlijnen van hun programma. Daarnaast zal het een zware dobber worden om D'66 over de streep te ha len als een progressieve meerderheid binnen bereik ligt." Een aantal WD-jongeren kwamen halverwege de toe spraak van Van Thijn nogal luidruchtig de zaal binnen Na een half uur had het grootste gedeelte van hm h- alweer gezien en vertrok. "Ik hoop dat het op 26 mei ook zo gaat De WD af door de zij deur", reageerde Van Thijn. volle pond" wordt gehaald uit de zogenaamde heronderhande lingsronde, die vorig jaar begon. De financiële resultaten van de on derhandelingen vallen dus zelfs mee. Alle buitenlandse afnemers betalen nu 31 cent per kubieke meter, eind dit Jeer wordt dat 41 cent. Dat betekent bijvoorbeeld voor Italië een verviervoudiging in korte tijd. De enige uitzonde ring is het Westduitse bedrijf Vercinigte Elektrizitatswerke, dat in een moeilijke positie zit. Onderhandelaar Spierenburg heeft zich volgens Van Aardenne „zeer inventief' betoond om de gere zen problemen in dit opzicht op te lossen. VEW kan de verhoog de „Europese gasprijs" niet beta len en zal zijn schuld (f2.25 mil jard. rente inbegrepen, tussen nu en 1988 op te bouwen) in de jaren negentig aflossen. Dat gebeurt in natura doordat VEW een centra le bouwt die tien jaar lang gratis elektriciteit aan ons land levert. Goede vooruitzichten Bijzonder onderdeel van deze overeenkomst is dat VEW Ne derlandse ondernemingen op drachten zal verstrekken voor de bouw van enkele geplande ko lencentrales. „Ons bedrijfsleven zal uiteraard wel concurrerend moeten kunnen werken", aldus Van Aardenne hierover. Desge vraagd ziet hij m dit verband goede perspectieven met name voor de ketelbouw Er wordt vol gens hem al („stiekem") reke ning gehouden met orders uit Wi l Duitaland Wel wees de bewindsman erop dat de samenwerking, die hier op stapel staat, dan snel tot stand moet komen. De Stichting Ener giesamenwerking Nederland (SEAN) is met een plan gekomen om een centrale ketclbouwfa- briek te stichten, die in Hengelo (Stork KAB) zou moeten komen. Daartegen is veel verzet gerezen vanuit het RSV-concern en in het bijzonder van de werkne mers van De Schelde, Vlissingen en de vakbeweging. Meisje (15) kaalgeknipt om shaggie GRONINGEN (GPD) - Omdat ze een pakje shag op zak had. werd de vader van een vijf tien-jarig Algerijns meisje in Groningen zo kwaad, dat hij het kind kaal knipte en ver volgens in huis opsloot. Het BM&fa IMkte daardoor ge heel overstuur en maakte nogal wat lawaai in het verla ten huis. De door buren ge waarschuwde politie brak de voordeur open en hoorde toen hoe het allemaal in el kaar zat. De zaak is overge dragen aan de kinderpolitie Vragen over vervoer Carel Hugo DEN HAAG (GPD) - Het Tweede- Kamerlid Van der Spek (PSP) heeft schriftelijke vragen gesteld aan de minister van verkeer naar aanleiding van reisfacihteitcn van de KLM voor prins Carel Hu go. De prins zou deze faciliteiten krij gen om regelmatig zijn kinderen te bezoeken die in Nederland wonen, bij prinses Irene met wie de prins in een echtscheidings procedure is verwikkeld De faci liteiten zouden bestaan in ver voer met korting, net als KLM personeel De prins kan daarbij aanspraak maken op een voor- rangsrcgeling De KLM geeft dit toe. Van der Spek vindt dit discrimine rend en meent ook dat hierdoor staatsinkomsten ten onrechte worden gedorven. ADVERTENTIE Wie geen geld heeft woont hier slecht D 06 vindt dat een schande Democra tie is iedereen recht op goed wonen Ons duideli|k ander beleid gaat uit van 100 000 betaalbare woningen Dr pl. nen liggen er En v, euwing. huucn voor jo P de overloop Eens.' Steur i Lijst 4 Jan Tcrlouw c.a. Uw stem vooreen DUIDELIJK ANDER BELEID: D'66, Het Redelijk Alternatief. natie lidr hap Po Anr Jnumi r for J S ZM Den H.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7