Laatste etappe bij herstel van Burchtcomplex Inspraak een farce" Gastkolom Gemeente wil sluiting van oud-metaalhandel Bibliotheek 11 juni officiéél open Leidse Stadskrant geen links clubblad PAGINA 4 ST LEIDEN VRIJDAG 22 ME! 1981 Raadslid over volkshuisvestingsplan: LEIDEN - Volgens het PSP—- raadslid Ponsen is de inspraak over het volkshuisvestingsplan lot nu toe een farce geweest. "Het gemeentebestuur heeft zich maar weinig aangetrokken van de reacties die zijn binnengeko men", aldus Ponsen gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie volkshuisves ting. Op 15 april vond de hoorzitting over het voorlopige plan van het onderzoeksbureau RIGO plaats. Het gemeentebestuur heeft nu een aantal uitgangspunten gefor muleerd op basis waarvan het verdere onderzoek zal plaatsvin den. Ponsen vond dat de nota zo onlees baar was dat normale mensen niet eens konden inspreken. "Het is een onduidelijke brei ge worden". Wethouder Tesselaar vond de reac tie van het PSP-raadslid lichte lijk overtrokken. "Wij hebben duidelijk gezegd dat we een ei gen, politiek stuk zouden ma ken". Over de leesbaarheid merkte hij op: "Ook de stichting Welzijn zegt dat het rapport onleesbaar is, maar die kritiek kun je kei hard terug laten slaan op hun ei gen stukken. Maar goed, ze kun nen het blijkbaar beter. Ik zal dus maar bij ze in de leer gaan". LEIDEN - Nu het einde nadert van de restauratie en renovatie van het gehele Burcht complex, wordt het ook tijd om de nieuwe Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat officieel te openen. Deze officiële handeling zal volgende maand, om precies te zijn op 11 juni, worden verricht door koningin Beatrix. Voorafgaand aan de opening vinden er bovendien tal van activiteiten plaats voor de Leidse bevolking. Eigenlijk zit de bibliotheek al ne gen maanden lang in haar unieke huisvesting aan de Nieuwstraat Met de opening is echter bewust gewacht tot de hele entourage, zoals het koetshuis en het Burchtpleintje, ook klaar was. Verwacht wordt nu dat de laatste etappe van de renovatie, de op bouw van de afgebrande Burcht- zalen, over twee weken afgerond is. Groen licht dus voor een offi ciële inwijding van het voormali ge Heerenlogement. Overigens voldoet de nieuwe huis vesting aan de Nieuwstraat uit stekend. Er werden de laatste maanden maar liefst dertig pro cent meer boeken uitgeleend. Door het electronische controle systeem kan de bibliotheek er ook zeker van zijn dat slechts af gestempelde boeken de deur uit gaan. Sinds dit systeem in ge bruik is zijn er ook beduidend minder boeken ontvreemd dan aan de Breestraat het geval was. Daarnaast heeft de bibliotheek naast het uitlenen van boeken vooral ook een meer sociale functie gekregen. Sommigen brengen er de hele dag stude rend door of vinden in de biblio theek een centrum van informa tie. De koffiebar blijkt boven dien een trefpunt voor afspraak jes. Stripboeken De activiteiten in het kader opening beginnen maandag met een lezing over stripboeken. On der het motto "Mijn kind leest stripboeken, nou en" wil de heer W. Westerkamp dan uiteenzetten hoe slecht of goed het lezen van stripboeken voor kinderen is. Op dinsdag 2 juni is er "open huis" voor bejaarden en invaliden, 's Morgens van tien tot twaalf uur en 's middags van twee tot zes uur zijn er dan rondleidingen. Ook is er doorlopend film over de restauratie en bouw van het Heerenlogement en bibliotheek. Door bijvoorbeeld bejaarden spe ciaal uit te nodigen voor een be zoek aan de bibliotheek wil men zoveel mogelijk mensen berei ken die nu nog weinig gebruik maken van de boekenuitleen. Daarom worden er in de zoge naamde burgerzaal van de bi bliotheek ook wisselcollecties neergezet, waar bijvoorbeeld leerlingen van het tweede kans onderwijs groepsgewijs naar toen kunnen komen. De collec ties boeken kunnen ook tijdelijk worden verplaatst naar bijvoor beeld club-en buurthuizen of bejaardenhuizen. Mensen die zelf betrokken zijn bij sociaal of educatief werk zijn op 2 juni, 's avonds om half acht, welkom voor een bijeenkomst. Directeur T. de Caluwé gaat dan in op de functie die de biblio theek voor hen kan hebben. Voor de jeugd is er op woensdag DE STADSKRANT! DE STADSKRANT! Een trouwe marktbezoeker komt op zijn rondgang over de markt toch zeker drie of vier colporteurs tegen die een Stadskrant aan je willen slijten. Met elke nieuwe editie wordt op de markt en bij het station ge probeerd om de stadskrant grotere bekendheid te geven. De verhoging van de oplage van duizend naar vijftien honderd laat zien dat dat tot nu toe redelijk lukt. Er bestaan mijns inziens aller lei redenen om in deze kolom eens stil te staan bij die Stadskrant. Wat zijn dat voor mensen die er achter zitten? Hoe wordt zo'n initiatief ge nomen en georganiseerd? Welke doelstellingen heeft het blad? Hoe ligt het met de kwetsbaarheid van het uit brengen van een drieweke lijks blad dat geheel wordt gemaakt door vrijwilligers (vaak Leidenaren in hart en ziel)? Samenwerking Het idee voor het maken van een Stadskrant in Leiden is oud. Binnen de afzonderlijke linkse partijen is meerdere malen met het idee gespeeld om een dergelijk blad op te zetten en uit te geven. Telkens liepen hoopgevende initiatie ven stuk op organisatorische moeilijkheden. Het is dan ook geen kleinigheid om uit het niets en zonder ruime finan ciële middelen een krant te maken, die meer is dan een ééndagsvlieg. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en in november staken een aantal linkse mensen de koppen bij elkaar. Er ontstond ee kingsverband PvdA'ers, CPN'ers, PSP'ers en ongeorganiseerden samen werken. Het gaat hier duide lijk om een samenwerkings verband van personen en niet die ©1 door Sybren de Hoo lid van de PSP aantal tegenstellingen in de organisatie brengen die niet te gebruiken zijn. Hoe vindt besluitvorming plaats? Na een voorbereidingsperiode waarin allerlei dingen moes ten worden uitgezocht ver schijnt in maart het eerste nummer. Het is de Algemene Vergadering van medewer kers van de Stadskrant die de grote lijnen van het blad be paalt. Voor de verschillende werkzaamheden redactie, layout, administratie, adver tenties, publiciteit, colporta ge, winkelverkoop etc.) wor den groepen samengesteld met een uitvoerend mandaat. Een nieuwtje is het organiseren van een lezersvergadering waarin kritiek en advies tot het bijstellen van de gevolgde lijn kan leiden. Datgene wat in de stad gebeurt, vanuit een linkse visie kri tisch volgen! "Boze tongen spreken over een links clubblad. Nou dat is het niet. Het is niet geschreven voor de leden van het linkse subcultuurtje, maar richt zich op de Leidenaar. De Stadskrant wil in de eerste plaats datgene wat er in de stad gebeurt volgen vanuit een linkse visie. De nadruk ligt daarbij op een aantal werkvelden namelijk: wonen en buurten: werken; cultuur en gezondheid. Daarmee on derscheidt het zich inhoude lijk van bijvoorbeeld een stadskrant als Nieuw Am sterdams Peil die wel voor een heel bepaalde bevolkings groep wordt geschreven. In de Leidse Stadskrant wordt getracht dat te doorbreken. Dat betekent overigens wel dat er veel aandacht moet worden geschonken aan de leesbaarheid van de artike len. Eén pagina moeilijk leesbare tekst betekent dat je 10% van de mogelijkheden hebt ver gooit". Dit is de mening van twee redaktieleden van de Stads krant Jan Laurier en Kees Walle. Die formule is inderdaad terug te vinden. In het derde num mer gaat het bijvoorbeeld om de invulling van het emanci patiebeleid in de Leidse ge meentepolitiek; over de beeld vorming rond Leidse krakers over de geslaagde huisves tingsactie voor 30 Marokka nen in Leiden-Noord; over de voor en tegens van stadsver warming enz. Stuk voor stuk lezenswaardige artikelen met een eigen visie. Kwetsbaar Het is al even aan de orde ge weest in de aanvang van dit artikel, een Stadskrant ma ken is een moeilijke opgave, hem in stand houden zo moge lijk nog moeilijker. Alle werk wordt gedaan door vrijwilli gers en daardoor is een orga nisatie kwetsbaar: kwaliteit en kwantiteit van de mede werkers is aan wisselingen onderhevig. Voor de produktie van de krant moet gebruik gemaakt wor den van faciliteiten die door andere organisaties worden verstrekt (vergaderruimte, typewerk, administratie e.d.). In financieel opzicht is de situatie het best te typeren door de uitspraak van Kees Walle: "Met de verkoop van een bepaald nummer wordt financieel de uitgave van een volgend exemplaar mogelijk, veel reserve is er niet". De komende tijd zal de meeste energie wel gaan zitten in het verder verbeteren van de in houd en in het verkleinen van de organisatorische en finan ciële kwetsbaarheid. De vraag of de Stadskrant meer wezenlijke invloed op het Leidse gebeuren wil uitoefe nen zal de eerste tijd ook een terugkerend agendapunt zijn. 10 juni poppenkast, die met mooi weer op de burchtheuvel wordt neergezet. Voor oudere kinderen treedt de theatergroep Puberus op. Voor bijna al deze activitei ten moeten wel eerst gratis toe gangsbewijzen worden afge haald bij de bibliotheek. Tentoonstelling De echte officiële opening volgt dan op 11 juni, en wordt 's avonds gevierd met een open huis voor de Leidse bevolking. Dan wordt ook de film over de bouw en de restauratie nog eens gedraaid. Een beeld van de bouw wordt bovendien gegeven mid dels een tentoonstelling die maandag begint binnen de bi bliotheek aan de Nieuwstraat. Op deze expositie zijn onder meer prenten te zien van het ou de Heerenlogement en vondsten die er werden gedaan, zoals kruikjes en tegels. Tegelijkertijd zijn er in de bibliotheek tentoon stellingen over het werk van Rie Cramers en over strips. De openingstijden van de biblio theek aan de Nieuwstraat wor den vanwege de activiteiten enigszins gewijzigd. Zo is de bi bliotheek dinsdag 9 juni extra open van 10.00 tot 17.30 uur, op woensdag 10 juni open van 10.00 tot 12.30 uur en daarna gesloten, op donderdag 11 juni overdag ge sloten en 's avonds open huis van 19.00 tot 21.00 uur. Het gerestaureerde Heerenlogement met aangrenzende bebouwing aan de Nieuwstraat. De Nobel aan Zoeterwoudseweg binnen: sommigen brengen er de hele dag studerend door. LEIDEN - "Een oud-papier han del zonder oud-metaal handel is economisch onverantwoord. Als we voor de handel in oud-metaal geen toestemming krijgen, dan kunnen we wel ophouden". Dat zei J. de Nobel senior gisteren bij de Raad van State De handelaar vroeg deze instantie om het bevel tot sluiting van zijn metaalbedrijf aan de Zoeter woudseweg 11 te schorsen. B en W van Leiden hadden De Nobel bevolen zijn bedrijf nog deze maand te sluiten, omdat hij zon der vergunning was begonnen en omdat omwonenden klaag den over hinder. De Nobel wees de Raad van State erop dat hij indertijd uit eigen beweging was weggegaan uit het saneringsgebied Maredorp. "Het stadhuis was erg enthousiast. Ik kreeg alle medewerking. De buurtbewoners deden eerst erg moeilijk, maar zijn nu tevreden", aldus De Nobel, sprekend over zijn nieuwe vestiging van de pa pierhandel aan de Zoeterwoud seweg 9. Omdat hij hierin de nodige investe ringen had gedaan en daarvoor leningen had afgesloten, werd de economische noodzaak groter om ook de oud-metaal branche nieuw leven in te roepen. Daarbij komt volgens De Nobel dat klan ten vaak zowel papier als metaal aanbieden. "Als je dan het me taal moet weigeren gaan ze naar een ander". Zodoende was hij op zoek gegaan naar een mogelijkheid om de me taal-branche onder te brengen. Die mogelijkheid deed zich voor in een gedeelte van het pand Zoeterwoudseweg 11. "Dat was in overeenstemming met het be stemmingsplan, dat hier indus trie mogelijk maakt. Als je op een industrieterrein niet meer te recht kan, dan weet ik het niet meer", aldus De Nobel. Afspraken derie. De Lage Rijndijk zal die dag geen verkeer verwerken om ruimte te bieden aan de kraampjes, straatparades door de showband Con Fuoco en het jeugdkorps van K en G, het op treden van negen majorettepe lotons en kermisattracties als een draaimolen, mini-scooters, een rad van avontuur, een luchtkussen en touwtje trekken. De braderie is van tien tot vijf half vijf gespeeld. Aan het toer nooi wordt zowel door lagere scholen als scholen van het voortgezet onderwijs deelgeno- Bingo/Dans Korfbal Braderie Winkeliers van de Lage Rijn dijk houden zaterdag een bra- Op het sportveldencomplex aan de Montgomery stro at wordt za terdag een schoolkorfbaltoer- nooi gehouden. De wedstrijden worden tussen negen uur en De speeltuinvereniging Beatrix organiseert zaterdagavond een bingo/dansavond voor ouderen. De avond begint om kwart over acht in het club huis aan de Schubertlaan. Puzzeltocht Werkgemeenschap "De Ratel" heeft voor zondag een fiets- puzzeltocht uitgezet. De tocht gaat over een afstand van 35 kilometer en voert via Leiden, Voorschoten, de Horsten, Wassenaar, Maaldrift, Oegst- geest weer naar Leiden terug De start is tussen negen uur en half tien vanaf het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33. "Ome Willem" Ome Willem zal zondag om twee uur te zien en te horen zijn in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Het wordt een kolderiek en gezellig feest voor kinderen, waarbij meis jes en jongens, net zoals in het gelijknamige televisiepro gramma verkleed en wel mee mogen zinaen met bekende liedjes. Willem meldt alvast dat natuurlijk ook "deze vuist op deze vuist" zal wor den gezongen. Wandeling Een anderhalf uur durende na tuurwandeling onder leiding van natuurgidsen in de Hor tus Botanicus. Dat organi seert de afdeling leiden van het Instituut voor Natuurbe- schermingseducatie zondag 24 mei. Vertrekpunt om tien uur vanaf Rapenburg 73. Jam Ton van der Meer en zijn band treedt morgenavond vanaj half elf op in soos Jam aan de Tweede Binnenvestgracht. Namens B en W zei ambtenaar Ket- tenis (hinderwet-zaken) dat veel vuldig gebleken is dat De Nobel zich niet aan de gemaakte afspra ken voor de papierhandel (waar voor de hinderwetvergunning ook nog niet is verleend) houdt. "Het is de vraag of er met De No bel wel afspraken te maken zijn", aldus Kettenis. Hij wees erop dat de metaalhandel zonder vergunning en dus ille gaal werkt. Als er al vergunning zou worden afgegeven, dan zeker alleen op voorwaarde dat alle ac tiviteiten binnen in de bedrijfs hal gebeurcn. Nu zijn er volgens Kettenis ook buiten de bedrijfs hal en in de papier-vestiging me talen aangetroffen. Volgens de gemeente ligt de kwes tie in de buurt erg gevoelig. "We worden constant overstroomd met telefoontjes", aldus Kette nis, die zei dat het neergooien van metaal geluidhinder ople vert. Daarom mag De Nobel niet met de oud-metaalbranche be ginnen voordat er inspraak is ge weest en de vergunning is ver leend. Tot die tijd moeten de ille gale bedrijfsactiviteiten worden' gestaakt, vinden B en W. De Raad van State doet maandag uitspraak in deze kwestie. Geïnspireerd concert van Collegium Musicum LEIDEN - Een grote diversiteit wat betreft bezetting en stijl ken merkte het concert dat Colle gium Musicum gisteravond ten- gehore bracht in de Lutherse Kerk. Een deel van dit concert zal Collegium Musicum in Hon garije uitvoeren, wanneer het daar in het najaar aan een inter nationaal festival van studenten gezelschappen deelneemt. Als het daar zo geïnspireerd en ge concentreerd speelt als gister avond zal het zeker geen slecht figuur slaan. In het "Divertimento no 2 voor 12 blazers en piano" (1959) van Os kar van Hemer (geb.1892), waar in de pianopartij noch solistisch, noch begeleidend is, maar een gelijkwaardig onderdeel, bleken de blazers een harmonisch ge heel, waar de pianiste zich goed in aanpaste. In de "Choral Dances from "Gloriana""(1954) van Benjamin Britten (1913-1977)'een gedeelte uit de weinig suksesvolle opera "Gloriana", moest het CM koor een beetje op gang komen. Prachtig van sfeer was echter het deel "Concord", en de alten klon ken verbluffend krachtig in hun duet met de sopranen in "Sweet flag". Hoewel zij in dit deel hel der en licht zongen, neigen de so pranen tot detoneren en was hun klank niet altijd homogeen. Het kamerkoor o.l.v. Nico van de Meel, was helaas slechts kort te horen in "Three Chorals from "In those days""(1969) van Kans Kox. Ook hier viel de so praanklank wat tegen door hees heid en gemis aan bovenklank. In het "Pater Noster" van Guisep pe Verdi (1813-1901), gezongen door het gehele CM koor, zou de Italiaanse tekst, hoewel de dictie op zichzelf zeer verzorgd was, wat actiever uitgesproken mo gen worden, waardoor Verdi wat minder braaf zou klinken. Over kracht beschikt het koor genoeg, zoals bleek in het crescendo op "Dell'interfal nemico", maar in de pianissimi ontbrak dramati sche spanning. Het orkest gaf een overtuigende uitvoering van Robert Schu- manns (1810-1856) "Ouverture, Scherzo und Finale" (1841), hoe wel de streek van de violisten wel wat assertiever zou mogen zijn. Hoogtepunt van de avond was on getwijfeld de "Serenade voor te nor, hoorn en strijkorkest, opus 31 (1943), waarin tenor Nico van der Meel (ook dirigent van het Kamerkoor) en hoornist Bram Schierbeek als solist optraden, gedirigeerd door Bruno de Gree- ve. Hoewel zonder groot volume draagt de stem van Nico van der Meel ver door zijn bijzondere timbre en de intensiteit en ver zorging waarmme de prachtige teksten werden uitgesproken. Hij zong met rust en gemak, zo dat zelfs de coloraturen ("excel lent") er als vanzelf uit leken te rollen. De moeilijke hoornpartij werd door Barm Schierbeek boeiend en in goed evenwicht met tenor en het door de Greeve zeer exact geleide strijkorkest vertolkt. ELLEN LOOYESTIJN

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4