Leiden wil gasprij s niet afremmen Voorstel PPR: plaats windmolen bij zwembad 69 AUeen PPR en CPN steunen voorstel energie-wethouders Leiden mist de Blauwe Leidse stadsrubriek BIEZENTEGELS en VRIJDAG 22 MEI 1981 Leiderdorper zwaar gewond LEIDEN - Een 53-jarige fietser uit Leiderdorp is gistermorgen op de Aalmarkt in Leiden aangere den door een bromfietser Met ernstig schedelletsel is de fietser afgevoerd naar het Academisch Ziekenhuis. De fietser wilde gistermorgen van af de Waagbrug de Aalmarkt oversteken naar de Mandenma- kerssteeg. Een geparkeerde vrachtauto van V D belemmer de zijn uitzicht. De 17-jarige bromfietser uit Lcimuiden die vanaf de Boommarkt naar de Aalmarkt reed, botste in volle vaart op de fietser. Subsidie voor Ars LEIDEN - Het Lcids schilder- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae heeft ten behoeve van de inrichting van het gerestau reerde gebouw Pieterskerk- gracht 9 van het Anjerfonds een bedrag van 8000,- toegezegd ge kregen. De PPR-kraam op het stadhuisplein. De tentoongestelde windmolen bleef overigens buiten funci LEIDEN - De PPR. afdeling Lei den. wil dat het strcckenergiebe- drijf Rijnland binnenkort gaat experimenteren met een winde nergie-project De windmolen zou volgens de radicalen bij een van de Leidse zwembaden moe ten staan voor de verwarming van het water. Directeur Brooshooft van Rijnland kreeg gisteren op de woon- en encrgiedag van de PPR het voor stel overhandigd, met daarbij het vriendelijke verzoek ook met geld over de brug te komen. Hij verklaarde niet afwijzend te staan tegenover het voorstel, maar voegde daar in één adem aan toe dat een en ander toch eerst in de Algemene Raad moet worden doorgesproken. "Het lijkt me het verstandigste om af te wachten wat daar wordt be slist". rer verdediging van haar idee schrijft de PPR in een brief aan de Algemene Raad van het ener giebedrijf: "Wij zijn ervan over tuigd dat wind— en zonne—ener gie op den duur een alternatief kunnen vormen voor kernener gie Een veilig, milieu-vriendc- lijk en goedkoper alternatief Er kan een ander energiebeleid worden ontwikkeld waarin naast isolatie-projecten, de stadsver warming en allerlei bezuini gingsmaatregelen op grotere schaal wind- en zonne-energie- projecten worden gestart". Voordat de windmolen bij een Leids zwembad wordt geplaatst is het volgens de PPR wel ver standig om een onderzoek te la ten verrichten naar de techni sche en financiéle mogelijkhc den van dit plan De PPR stelt voor dat het Centrum voor Ener giebesparing uit Rotterdam ge vraagd kan worden zo'n onder zoek te doen. De Leidse afdeling van de PPR heeft echter inmiddels zelf ook al onderzocht hoeveel een windmo len ongeveer gaat kosten. "De in vestering van een middelgrote windmolen met een vermogen I n de 20 en .SO kilowatt be draagt ongeveer 150.000 gulden. De torenhoogte kan varieren van 12 tot 24 meter, de rotordiameter is 7 lot 17 met«T Voor de levenng van door de mo len op bepaalde momenten te veel opgewekte energie dient de molen aangesloten te worden op het net van het cnergiebedryf. Het geluid dat een molen produ ceert hangt volgens de PPR af van het formaat van de molen en de kwaliteit van de rotor. "Hoe groter de molen, hoe geringer het geluid Thans is nog nu t geheel duidelijk of een hinderwet ver eist is". LEIDEN - Van de Leidse politieke partijen hebben alleen de Leidse PPR en CPN laten weten het voorstel van zeven energie-wethouders uit verschillende plaatsen in het land steunen om de gasprijsverhoging gelijk te la ten lopen met de algemene prijsontwikkeling. Alle aan wezige partijen betreurden gisteravond in een forum de "schrikbarende" gasprijsverhogingen van de laatste jaren. De zeven energie-wethouders uit Amsterdam, Groningen,' Nijme gen, Laren, Arnhem, Zaanstad en Schiedam menen dat de gas prijsverhogingen de spuigaten uitlopen na de verhoging met dertig procent vorig jaar en van 25 procent dit jaar. De energie- lasten zijn voor mensen met lage re inkomens en voor tal van be drijven (bijvoorbeeld de tuin ders) niet meer te dragen, vinden de zeven. Hun voorstel om de gasprijsverhoging te koppelen aan de algemene prijsontwikke ling (een prijsverhoging van on geveer zeven procent) wordt 18 juni in Utrecht besproken op de algemene vergadering van de on geveer negentig Nederlandse gasbedrijven. De Leidse comités tegen de gas prijsverhoging voelen voor het voorstel van de zeven wethou ders die van verschillende poli tieke kleur zijn (WD. CDA, PvdA, D'66 en CPN). Zij pro beerden gisteravond de Leidse gemeenteraadsfracties zover te krijgen dat zij erop aan zouden dringen dat het Energiebedrijf Rijnland het voorste! overneemt en in Utrecht ondersteunt. Vloek Vertegenwoordigers van vijf Leid se gemeenteraadsfracties zaten gisteravond in het forum in het Leids Volkshuis. D'66 en de PSP lieten verstek gaan. Hoeven zei namens de CPN dai zijn partij eigenlijk het liefst eer gasprijsverlaging ziet. "Maar als er een verhoging moet zijn, dan liever een trendmatige" Hij pleitte ervoor de aardgaswinsten aan te wenden voor de nationale economie. "De winsten van de staat, Shell en Esso staan in geen verhouding tot het geld dat van de bevolking gevraagd wordt. De produktie van gas kost twee cent, maar we moeten 47 cent be talen. Het lijkt onderhand een vloek te worden voor de bevol king dat we aardgas onder ons land hebben". Voor de PPR zei J. Steeg ook het wethoudersvoorstel te onder steunen. Hij wees erop dat "het risico" van het ingrijpen door de minister van economische zaken aanwezig blijft als de gezamenlij ke gasbedrijven, verenigd in de VEGIN. niet tot overeenstem ming komen met de Gasunie over de gasprijs voor volgend jaar. "Dus moeten de comités te gen de gasprijsverhoging actief blijven". Hij noemde het "schan dalig dat een Shell en een Esso die helemaal niet slecht boeren een paar miljard opstrijken uit het Nederlandse gas terwijl de gewone mensen helemaal niet kunnen boeren. Niet dat die winst dan zomaar naar de slaat moet. Die koopt er misschien wel nieuwe F 16's van. Het gaat erom dat de staat goede dingen met de winst doet. zoals onder zoek naar oneindige energie bronnen, zon. wind en aard warmte en niet naar kernener gie". Vastpinnen C. Vink (CDA), C. Elzenga (VVD), en G. Dallinga (PvdA) lieten zich ondanks het ongeduld van het publiek niet vastpinnen op een standpunt van hun partijen ten opzichte van het voorstel van de zeven energiewethouders. Dal linga zei weliswaar heel duidelijk het wethoudersvoorstel niet te willen ondersteunen maar zei er meteen bij dat dat zijn persoon lijk standpunt was. "De Leidse PvdA-fractie is wat dit betreft in twee helften verdeeld". Dallinga pleitte voor het voortzetten van onderzoek naar alternatieven voor de opdrogende aardgasbel, zoals kolen en "misschien" kern energie. "In wiens zakken is die aardgasbel gebleven; niet in die van ons", klonk het uit de zaal die hartstochtelijk meeleefde maar de gezegdes van de meeste politici evengoed af deed met "gezeur". Dallinga zei een woonlastensubsi die te wensen voor mensen die de gasrekening niet meer kun nen betalen; een compensatie die het hoofdbestuur van de VE GIN ook voor ogen staat. Maar niet de PPR: "Zo'n toeslag bete kent een extra vorm van bureau cratie. We moeten juist zorgen dat de mensen niet in een situa tie terechtkomen dat zij hun re keningen niet meer kunnen beta len". CDA-er Vink, die in het College van Beheer van het Energiebe drijf Rijnland zit, sprak ook op persoonlijke titel. "Ik ben het CDA niet". Hij beloofde wel "zo veel als mogelijk" eraan mee te werken dat "de geest van het wethoudersvoorstel" wordt overgenomen door de overige zes leden van het College van Be heer. Dit college, onder voorzit terschap van de Leidse wethpud- ster J. Fase, bepaalt zijn stand punt over het wethoudersvoor stel op 3 juni. Vink zal er niet met zijn vuist op tafel slaan, "want dat is mijn stijl niet". Hij "beken de" dat de Energiebedrijven als algemene nutsbedrijven teveel een indirecte belastinggaarder is zijn geworden. "En dat is eigen lijk niet de bedoeling". Het Ener giebedrijf Rijnland maakte in '79 14.6 miljoen gulden winst die verdeeld is over de 22 deelne mende gemeentes. De winstver wachting voor de komende jaren is echter een stuk kleiner. Beïnvloeding Elzepga (WD) wilde zich voor de toekomst niet vastpinnen op een duidelijk standpunt omdat zijn mening aan beïnvloeding onder hevig is, zoals hij zei. Wel wil hij bij zijn partijgenote, energiewet- houdster Fase. bepleiten dat een deel van het wethoudersvoorstel wordt overgenomen, namelijk de verlaging van het huidige luxe BTW-tarief van achttien procent op gas naar vier procent; een eenmalige prijsverlaging. De winsten van de Shell en Esso uit het aardgas zijn volgens hem be langrijk voor de nationale econo mie. "Deze maatschappijen doen niet alleen onderzoek waar winst in zit. Een deel van de winst moe ten zij afdragen aan de staat, het andere deel dient om werkgele genheid in stand te houden Hij noemde het kwalijk als deze olie maatschappijen het monopolie op het onderzoek naar alternatie ve energiebronnen zouden kun nen krijgen. "Bij het onderzoek naar wind- en zoncnergie kan dat in elk geval niet". ADVERTENTIE 99 99 "De Blauwe" bestormd op de Breestraat tijdens LEIDEN Leiden heeft er de ze week een zoveelste mu seumpje bijgekregen. Zij het tijdelijk. Eigenaar Joop Swe- ns van 'De Boeckhalle' aan de Prinsessekade heeft na melijk de helft van zijn etala ge laten inrichten door aan hangers van 'De Blauwe', de tram die honderd jaar gele den in Leiden z'n opwachting maakte. In de etalage is behalve allerlei fotomateriaal ook een op schaal nagebouwde 'Blauwe' te bewonderen. In verband met het honderdjarig jubi leum van de NZH-tram die zo'n twintig jaar geleden uit het Leidse stadsbeeld ver dween, heeft Joop Swens een sene ansichtkaarten la ten uitbrengen. Op deze kaar ten staan afbeeldingen van de 'blauwe Boedapester', vol op in actie in en rondom Lei den. Dat 'De Blauwe' voor de mees te Leidenaars nog steeds iets betekent blijkt volgens Joop Swens wel uit de enorme be langstelling voor de mini-ten- toonstelling in zijn etalage. "Soms staan ze drie rijen dik voor het raam. Prachtig om die ouwe conducteurs te zien debatteren met het Leidse volk. Neem maar van mij aan dat Leiden 'De Blauwe' nog steeds heel erg mist". door René van der Velden Jaap Visser Giroblauw "Giroblauw-actie? Vroeger had ik giroblauw. Dat vond ik niks. Ik heb het afgeschaft" Een kleine steekproef in Zuid-West leert dat slechts een enkele uitzondering bij "giroblauw-actie" aan de PTT denkt. De meeste wijkbewoners we ten meteen dat het gaat om een protestactie tegen kern energie. In folders van de "Werkgroep Giroblauw" en in de krant hebben zij gele zen dat de algemene raad van het Energiebedrijf Rijnland op 1 april in meerderheid de kerncentrale in Dodewaard nog niet dicht wil. Het Ener giebedrijf levert via het lan delijk koppelnet atoom- stroom uit Dodewaard aan de Leidse regio. De Werkgroep Giroblauw vindt dat de consumenten niet zo maar opgezadeld mogen wor den met atoomstroom waar zij nooit om gevraagd heb ben. In de Merenwijk en in Zuid-West heeft de werk groep de bewoners via fol ders opgeroepen om de elek triciteitsrekening voortaan met een blauwe girokaart te betalen in plaats van met de acceptgirokaart van het Energiebedrijf Als veel men-x sen in de Leidse regio aan de protestactie mee zouden doen verhogen zij de druk op het Energiebedrijf om slui ting van Dodewaard te be pleiten. Het betalen per giroblauw stelt de computer van het Energie bedrijf 'buiten werking'. Des te groter wordt de druk op het energiebedrijf als de beta ling in twee delen wordt op gesplitst of als 'vergeten" wordt het registratienummer te vermelden. Volgens de Werkgroep 'Giroblauw' kan het Energiebedrijf de 'pro testvoerders' niets maken, zolang zij hun rekening maar op tijd betalen. De Werkgroep is boos: "Als de mensen hun rekening niet kunnen betalen dan heeft het Energiebedrijf alle aandacht voor hen. Maar als de mensen niet willen meehelpen aan het draaien van gevaarlijke, vuile en dure kerncentrales, dan worden de schouders op gehaald". Het gaat de Werk groep hierbij onder andere om de schouders van WD- wethoudster Fase en de raadsleden Vink (CDA) en de is fel legen kernenergie en kernbewapening. Maar hij st doucheWilco Moens (links) van de Werkgroep Giroblau Dallinga (PvdA) die in de Al gemene Raad van het Ener giebedrijf tegen de directe sluiting van Dodewaard stemden. De Leidse gemeen teraad stemde een half jaar geleden wél voor directe slui ting. Wilco Moens van de Werkgroep Giroblauw heeft samen met ons op een middag en een avond vijftig huishoudens in Zuid-West afgelopen om de 'volks'-stemming voor de gi- roblauw-actie te peilen. Van te voren zei Moens te ver wachten dat de druk op het Energiebedrijf al redelijk groot is als een op de tien huishoudens in geheel Lei den aan de protest-actie mee doet. De kleine steekproef in flats en eensgezinswoningen in Zuid-West v.-ii-i uil (tal zelfs een op de vijf huishou dens aan de actie mee wil doen; tien van de vijftig huis houdens. De helft van de ondervraagden (25 mensen dus) verklaart zich tegen kernenergie maar niet alle 25 mensen voelen voor de giroblauw-actie of welke protest actie dan ook. De andere helft van de onder vraagden kiest duidelijk voor kernenergie ("anders gaat het licht uit"), weifelt nog "het is zo'n moeilijke materie") is ge woonweg niet geïnteresseerd of moet "het nog even aan m'n man vragen" De stemmen van de mensen die niet aan de giroblauw-ac tie meedoen "De hoge heren doen toch wat ze willen", zegt een moedeloze mevrouw Een andere mevrouw vindt het te laat voor protest: "Die dingen staan er nu eenmaal Het kost kapitalen om ze af te breken. Waarom waren er geen protesten toen de cen trales gebouwd werden? Ik heb altijd al geweten dat die dingen gevaarlijk zijn". Een meneer meent. Mijn zoon is fel tegen, maar hij staat wel een half uur onder de warme douche. Kernenergie lijkt mij niet verantwoord maar het is bittere noodzaak, de mensen gebruiker, veel te veel ener gie. En doet het ene land het niet. dan doet het andere het wel Dat zijn de rotte dingen in het leven". Een mevrouw doet niet aan de giroblauwac- tie mee zolang chloor nog in de wc gegooid wordt, ge kleurd wc-papier wordt ge maakt en plastic afval wordt weggegooid "Als ze 't kleine niet doen. hoeft 't grote ook niet. Anders zou ik direct zeg gen: die kernenergie hoeft voor mij niet" Een werkne mer van het Energiebedrijf is tegen kernenergie maar vindt het als werknemer "een beetje delicaat" om aan de gi roblau wactie mee te doen Een meneer ziet noch het nut van kernenergie noch het nut van de actie Met zo'n actie krijgt het energiebcdryf de schuld en niet de gemeente die de centen opstrijkt Ikzelf ben te oud om te protesteren Tegen de tijd dat er resultaat is. lig ik al tussen zes plank jes" En de stemmen van de mensen die wel aan de giroblauwactie meedoen "Ik moet die enge dingen niet. Dat we maar een goede regering moge krij gen", hoopt een mevrouw. Een ander wijst op het onge luk in Harnsburg "Griezeli ge dingen Er is geen oplos sing voor het afval We moe ten dicht by huis beginnen. Zo'n protest-actie kost ook weinig moeite als ik toch gi rokaarten zit uit te schre ven" Een man vraagt even vrolijk of zijn familie in Zoe- terwoude ook mee mag doen. Dat mag. "Nou ik ben be nieuwd. Wg zyn met tien huishoudens. Ze willen alle maal meedoen". Een man die ongeveer vijftien jaar geleden nog aan onderdelen voor de kerncentrale in Dodewaard heeft gewerkt, zegt 'Toen verdiende ik er mijn brood mee Nu ben ik tegen Moetje mij horen. Dat afval is dan ook één grote troep Ik wil u graag helpen want het is een goede zaak dat mensen hier hun vriit tiid aan geven Ik ben zelf niet zo'n hardloper". De Werkgroep Giroblauw houdt volgende week don derdagavond. 21 mei. vanaf acht uur een bijeenkomst in Augustinus aan het Rapen burg 24 om de giroblauwactie verder uit te bouwen over heel de stad. Machinist Kraanmachinist P. Joosso uit Gonnchem gaat heel lang zaam vooruit Zoals wij schreven is Joosse ruim twee weken geleden getroffen door een ernstige hartaanval, waarschijnlijk het gevolg van baldadigheid in Boekhorst De machinist werkte daar met zijn eigen draadkraan machine aan een geluidswal. De kraanmachine van Joos se. die per 'draai uur' werd betaald, viel ten prooi aan slooplustigen. Dezelfde dag dat Joosse de ra vage aanschouwde, klapte hij in elkaar Nog altijd ligt hij in het ziekenhuis Acht dagen lang is hij streng bewaakt door een monitor. Inmiddels gaat het gelukkig ietsje beter met de machinist Met de geluidswal die de Boek horst-bewoners tegen lawaai overlast moet beschermen wanneer de Dr. Lelytaan is doorgetrokken, gaat het zon der meer uitstekend Het 'li chaam' is af en zal binnen kort worden ingezaaid. PER STUK REEDS V A. \J+7 ct RIETBOETIEK LANGE MARE 106 - LEIDEN - TEL. 071-134357

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3