Geen winstuitkering energiebedrijf Reactie: gemengde gevoelens "Jongeren zijn bereid te helpen" Grote uitbreiding bij Flora Verwachting voor het lopende jaar Marja van Dijk (43) stopt na 13 jaar ,,Rode-Kruisziekte," Viering tien jaar jumelage Waldkappel Van Renesse behoort tot de groten Kritiek op vrijblijvend karakter bezoek M. Vrolijk Veilen bloembollen in Rijnsburg Meer hulp voor gezin VRIJDAG 22 MEI 1981 STREEK PAGINA 23 BOLLENSTREEK De 21 aan het streekenergiebedrijf Rijnland deelnemende gemeenten hoeven over dit jaar geen of praktisch geen winstuitkeringen uit dat bedrijf te verwachten. Als gevolg van de zachte winter en de ener giebesparingen bij bedrijven en gezinnen wordt er dit jaar waarschijnlijk zelfs verlies geleden op de levering van aardgas. deze ontwikkeling komen niet alleen de gemeentebegrotingen in gevaar, omdat gemeentebestu ren de uitgaven altijd hebben ge baseerd op flinke winstuitkerin Dat is de stellige overtuiging van wethouder P. Heemskerk (VVD) van Noordwijkerhout, die even eens zitting heeft in het College van Beheer van Rijnland. Met gen, maar ook de sinds enkele ja ren bevroren tarieven van gas en elektriciteit (de gasprijzen zijn al leen op last van de overheid ver hoogd. maar niet door Rijnland om daarmee een beter bedrijfsre sultaat te boeken). Bovendien bestaat het risico dat gemeenten in de komende jaren flinke sommen geld in het stree kenergiebedrijf moeten pompen. Dat is dan geheel in overeen stemming met de gemeenschap pelijke regeling waarin staat dat de winsten van het bedriif naar het aantal inwoners per gemeen te worden verdeeld, maar dat verliezen door de deelnemende gemeenten moeten worden ge dekt. Wethouder P. Heemskerk schat dat als het streekenergiebedrijf over 1981 nog een geringe winst maakt, dat bedrag zal worden toegevoegd aan de algemene re serve. "In de gemeenschappelij ke regeling is vastgelegd dat de algemene reserves van het be drijf 50 procent van de omzet moet bedragen. Dat komt neer op 150 miljoen gulden. Op dit moment hebben we nog geen 10 procent van dat bedragaldus Heemskerk. Voorschieten Rijnland is niet van plan de kosten energiebesparende maatregelen aan particulieren voor te schie ten. "Dat kost het bedrijf teveel geld. Omdat het bedrijf over on voldoende geld beschikt moet bij voorfinanciering het geld worden geleend op de kapitaals markt. Dat geld kunnen we dan niet goedkoop voorschieten aan de consument als die energiebe- perkende maatregelen wil tref fen". aldus Heemskerk naar aan leiding van een motie van de ge meenteraad Leiderdorp waarin op voorfinanciering van energie besparende maatregelen wordt aangedrongen. "Voor Noordwijkerhout geldt nu dat we echt beleid moeten gaan voeren. De vette jaren zijn voor bij en met minder geld zullen we de gemeente draaiende moeten houden", zo meent Heemskerk. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Nederfunk-formatie "Blue Fea ther" geeft morgenavond, zater dag 23 mei een optreden in de Al- phense jongerensociëteit Ma donna, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de soos. Blue Feather is afkomstig uit de omgeving van Rotterdam, speelt soft-rock en bestaat uit: Ron Brouwer (zang, slag- sologitaar), Ed Brouwer (zang, slag- sologi taar), Dirk Nusink (percussie, mond-harmonica), Rob Hoelen (bas, zang), Jan Willem Weeda (zang, toetsen), en Lex Nusink (slagwerk). Aanvang van het op treden om 20.30 uur. In Midas treedt morgenavond de formatie Blue skin op. Spil van deze band is gitarist Erwin Java, die voorheen bij Herman Brood en in White Honey heeft ge speeld. De muziek van Blue skin ligt in het verlengde van Java's vorige activiteiten. Aanvang van het optreden om 21.00 uur. HAZERSWOUDE - In Hazers- woude wordt voor de tiende keer de jumelage gevierd met de Duit se gemeente Waldkappel. Een uitgebreid programma staat alle deelnemers te wachten. Vanmiddag om vier uur worden de gasten bij het gemeentehuis ont vangen. De drumfanfare tam boer- en trompetterkorps Ha- zerswoude zorgt voor de vrolijke noot, bijgestaan door de miniret- tes van Capriole. In de Landvliethal wordt van avond vanaf acht uur een non- stopprogramma gebracht met veel muziek en dans. De Duitse gasten zetten de Stammtischsan- ger, de Feuerwehr Kapelle en de Volkstanzgruppe Hosbachtal in. Morgen wordt er met de "Tuure- luur" naar het Rietveld gevaren en daar wordt ook geroeid. Ber- nardus en de Spielgemeinscnaft Harmuthsachsen-Hasselbach zullen laten zien wat ze op roei- gebied presteren. Op het Am bachtsplein is er vanaf 11.00 uur een openluchtconcert. Er wor den bezoeken gebracht aan de Rhynenburchermolen en aan kaasmakerijen. 's Middags is er een bijeenkomst in Het Anker. Om twee uur speelt er de bigband van de streekmu- ziekschool, om half drie wordt de officiële herdenking van het tien jarig bestaan van de jumelage tussen Waldkappel en Hazers- woude herdacht met onder meer VOORSCHOTEN - Wanneer op het programma van een piano-re cital voor de pauze werken van Schubert en na de pauze impro visaties op motieven naar keuze van de aanwezigen staan, dan kan het haast niet missen: Geor ge van Renesse is de optredende pianist. Zo formuleerde George van Renes se het zelf in de met een milde humor gekruide toelichting op het programma dat hij gister avond in de serie 'Concerten in Kasteel Duivenvoorde' speelde Niet alleen de belangrijke muzi kale momenten en motieven van de te spelen werken werden be licht, maar ook getuigde hij van zijn grote affiniteit met Schubert als componist en als mens. En bij de daarna ten gehore gebrachte werken Impromptu in As op. 142 no.2, Moment musical in cis kl.t. en Impromptu in As op.90 no.4. evenals in de Sonate in A gr. t. op. posth. sprak uit elke noot de ze liefde voor Schuberts muziek. Al heeft zijn spel aan trefzekerheid ingeboet, wie het 'doodeenvou dige' Andantino uit deze sonate uit deze sonate zo weet te spelen als Van Renesse dat gisteravond deed, behoort tot de groten. Ook in de improvisaties op thema's die de aanwezigen vantevoren hadden ingeleverd, bleek zijn voorkeur voor het romantische, zangerige en welluidende. In een bonte rij trokken vele oude be kenden in een soms verrassend nieuw jasje voorbij. Onnodig te zeggen dat de nagenoeg uitver kochte Marotzaal zich uitermate enthousiast toonde. MIES ALBARDA toespraken door beide burge meesters. Om half zes volgt op het sportcomplex Rijndijk een voetbalwedstrijd tussen Bernar- dus en Harmuthsachsen. Zater dagavond is er weer een muzi kaal programma in de Landvlie thal. Zondagmorgen wordt in de Gere formeerde kerk een speciale kerkdienst gehouden met mede werking van de Christelijke Ge mengde Zangvereniging Zang en Vriendschap en de Stamm- tischsanger. De dienst begint om half tien. Huisvrouwen weigeren ruimte in kleuterschool ALPHEN AAN DEN RIJN - De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVvH) en het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) willen geen onderdak in de kleuterschool aan de Van Eeghenstraat, waar eerder de kleuter-en peutergroe- pen van de Vrije School, de Volks-universiteit en de Vrou wenraad al wel hun intrek na- De voornaamste klacht van de NVvH heeft betrekking op de huurprijs, die 825 voor 52 och tenden, middagen of avonden bedraagt. De vereniging heeft bovendien be zwaren tegen het gemeenschap pelijk gebruik van een ruimte, vindt de ruimte ondoelmatig en te klein. Er loopt nog een aan vraag van de NVvH bij de ge meente. Ook het IVN vind de ruimte min der geschikt en te duur en ziet er tegen op de ruimte met iemand te moeten delen. De huurprijs is gebaseerd op de af schrijving van de negentien jaar oude school, zonder inbegrip van energie- en onderhoudskosten. Indien de prijs gebaseerd zou zijn op normen die voor lesruim ten zou deze aanzienlijk hoger uitvallen. De gemeente subsi dieert derhalve indirect de orga nisaties die de kleuterschool ge bruiken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Eén van mijn medewerksters heeft wel eens gezegd dat ik aan "Rode Kruis-ziekte" lijd". Aan het woord is Marja van Dijk-Van Veen (43). De afgelopen dertien jaar heeft zij zich met hart en ziel voor het Rode Kruis ingezet. Nu acht zij de tijd gekomen om ook eens iemand anders aan bod te laten komen. Zij legt haar functie als leidster van het welfa re-werk neer om plaats te maken voor Rie Speijer-Smits. Van de dertien jaar dat Marja van Dijk actief is geweest, was ze acht jaar leidster. Met aanvankelijk vijf tien en later vijf-en-veertig mede werksters heeft ze zich bezigge houden met het verbeteren van het contact tussen gehandicap ten en de samenleving. Daartoe passen de vrijwillige medewerk- (st)ers onder andere bezigheids therapieën toe. Het Rode Kruis geeft daar speciale cursussen voor. En hoewel me vrouw van Dijk nooit over ge brek aan vrijwilligers te klagen heeft gehad stopte ze altijd aan zienlijk meer tijd in deze bezig heid dan menig ander in een 40- urige werkweek. "Achteraf denk je wel eens dat je er nog wel har der achteraan had kunnen lopen, maar je moet nog tijd voor je ge zin overhouden ook", vertelt Marja van Dijk. "Als ik iets te veel gedaan heb, is dat aan me zelf te wijten". Advertentie Marja van Dijk is in het welfare- werk terechtgekomen door het toeval. "Dat was in 1968, toen ik Marja van Dijk: kwinkslagen juist goed voor gehandicapte. een wervingsadvertentie las. Ik heb me opgegeven hoewel ik van toeten noch blazen wist. Wat me er dertien jaar in heeft gehouden weet ik niet. Het was er en het ging door en ik heb het altijd met evenveel plezier gedaan. Ik heb erg veel respect voor mensen die in een lastige situatie zitten zon der dat ze er wat aan kunnen doen en dan toch nog plezier in het leven kunnen hebben". Daar wringt ook de schoen bij bui tenstaanders, vindt ze. Het wel fare-werk is nauwelijks bekend. Veel mensen hebben er weinig begrip voor. Allereerst moet het etiket "gehandicapte" eraf. Wij hebben het altijd over "deelne mers". Het is een misvatting om te denken "laten we maar niet al te vrolijk zijn, 't is toch zo erg". Ik vindt juist dat kwinkslagen erg goed zijn". In de dertien jaar dat Marja van Dijk Rode-Kruis-vrijwilligster was is haar, eigenlijk als enige verandering, opgevallen dat de instelling van jonge mensen ten opzichte van gehandicapten ver beterd is. "Er is nu een enorme bereidheid onder jonge mensen om anderen te helpen. Trouw is daarbij erg belangrijk. De men sen leven naar het moment in de week toe, dat je langskomt", ver telt ze. "Daarbij is het belangrijk dat ze het niet te zwaar opnemen. Ge handicapten hebben niets aan medelijden, alleen wat aan me deleven. Gezonde mensen tillen daar vaak te zwaar aan. We heb ben ons al die jaren beziggehou den om er iets aan te doen dat ze die positie waar gehandicapten in verkeren, accepteren". "Het is niet altijd even makkelijk geweest", wil ze vervolgens wel kwijt. "Aanvankelijk zag ik het helemaal niet zitten om leiding te geven. Ik had het ook alleen niet volgehouden; zonder al de mede werkers. Het is natuurlijk wel makkelijk als je alles alleen naar je inzicht kunt doen. maar ik ben toch blij dat de leiding nu uit ze ven mensen bestaat" Dat ze stopt met het leiding geven in het welfare-werk wil niet zeg gen dat Marja van Dijk nooit meer actief zal zijn in het Rode Kruis. "Voorlopig ga ik een jaar op non-actief. Misschien dat ik over een jaar weer terugkeer als actief vrijwilligster, want ik ben nog lang niet op het welfare- werk uitgekekenaldus Marja van Dijk, ook één van de initia tiefnemers achter de "telefoon cirkel" en het alarmeringssys teem voor gehandicapten. NOORDWIJKERHOUT - "Is er voor de commissaris van de ko- nigin niets belangrijkere te doen dan een politiepost in De Ziik en een nieuw restaurant te ope nen?" Dat vroeg het raadslid R VM Schie (EZr) zich tijdens de gisteravond gehouden gemeen teraadsvergadering af. De EZP-er ziet liever dat er zaken met de commissaris van de ko ningin worden gedaan en dat het bezoek niet zo vrijblijvend is als het bezoek dat hij zich van vier jaar geleden herinnert. Van Schie wil met name over de Zilk nog een hartig woordje spreken met mr. Maarten Vrolijk en dan niet tijdens een informeel onder onsje tussen de commissaris en de raadsleden. Hg heeft aange drongen op een openbare raads vergadering, want die heelt een meer officieel karakter Overigens hebben burgemeester en wethouders van Noordwjjker hout een lijstje sam.n, i met onderwerpen waarover ze met de commissaris op 15 juni van gedachten willen wisselen. De suggestie van Van Schie dat in het openbaar te doen zal in overweging worden genomen. Overigens prijken op de lijst van B en W nog knelpunten die sinds het bezoek van Vrolijk vier jaar geleden nog niet zijn opgelost. Een daarvan is ongetwijfeld de verkeerssituatie in De Zilk. •ALPHEN AAN DEN RIJN - De 49 jarige automobiliste H J.M S uit Alphen zal zich de dag van gisteren nog lang heugen. Om streeks elf uur gistermorgen wil de zij, al rijdend over de Bw h gel. haar zonnebril opzetten. Zij raakte bij die manoeuvre uit de koers en ramde achtereen vol gens twee bomen en een lan taarnpaal. Resultaat: een bescha digde auto, twee ontvelde bonu n en een geknakte lantaarnpaal. De automobiloi- deerd. BOLLENSTREEK - Het nieuws dat bloe menveiling Flora in Rijnsburg binnen af zienbare tijd even eens bloembollen gaat veilen is in het bollenvak met ge mengde gevoelens ontvangen. STREEK - De stichting Maat schappelijke Dienstverlening Midden-Rijnland heeft voor het eerst sinds jaren in 1980 de hulp verlening niet verder behoeven in te krimpen. De aanvragen voor gezins- en bejaardenverzor ging konden vrij snel worden ge honoreerd. De stichting werkt onder meer in de gemeenten Al phen, Hazerswoude en Koude kerk. Volgens het jaarverslag over 1980 van de stichting zagen veel men sen vanwege de reeks berichten over inkrimping af van het aan vragen voor hulp met de gedach te "ik krijg toch geen hulp". Pas later in het jaar ontstond weer een wachtlijst. De alpha-hulp werd vorig jaar ver der uitgebreid. Bij alpha-hulp- verlening bemiddelt de stichting alleen maar: de helpster is niet in dienst van de stichting maar van de cliënt. Het aantal hulpverle ners voor het verrichten van huishoudelijke taken steeg van 100 tot 115 aan het eind van 1980. In 1979 werd 18.433 uur aan al pha-hulp besteed, in 1980 29.085. Deze sterke stijging van het aan tal uren werd veroorzaakt door dat pas aan het eind van 1979 het bestaan van de mogelijkheid van alpha-hulp goed bekend werd. Vooral veel bejaarden maken ge bruik van alpha-helpsters. Nog lang niet alle organisaties en concurrerende bollenveilingen kunnen precies schatten welke consequenties het veilen van bloembollen in Rijnsburg zal hebben. Wel is inmiddels duidelijk dat de veiling Flora met een uniek vei lingsysteem komt, waarbij aan zienlijk meer kopers zijn te berei ken dan op de bestaande bollen veilingen of via de in- en ver koopbureaus. En dat is volgens de heer Vermeulen van de Bond van Bloembollenhandelaren be paald een gunstige ontwikkeling te noemen. Het bereiken van een groot aantal potentiële kopers kan een postieve invloed hebben op de prijsvorming van bloem bollen. "Bovendien kan via het Rijnsburg- se veilingsysteem een beter over- Brandwonden door steekvlam HAZERSWOUDE RIJNDIJK - Twee werknemers van de in Ha zerswoude Rijndijk gevestigde firma Fasson Nederland BV zijn gisterochtend met brandwon den overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden, na te zijn getroffen door een steekvlam uit een lijmmachine. Het zijn de 43-jarige H.E. uit Ha zerswoude en de 59-jarige L.van R. uit Katwijk. De arbeidsin spectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het be drijfsongeval, dat gisteroch tend om ongeveer negen uur plaatsvond. zicht worden verkregen over de bollenmarkt en over de prijzen die worden betaald", aldus Ver meulen. Vele transacties worden geregeld via zelfstandige en bij bollenveilingen aangesloten in- en verkoopbureaus Prijzen en hoeveelheden blijven bij dat soort transacties meestal onbe kend. Zwakke vraag Directeur J. Segers van de veiling CNB is nog wat terughoudend in zijn reactie. Dat er een precaire situatie in het bollenvak bestaat, zoals veiling Flora beweert ter ondersteuning van de gedachte een bollenveiling te ontwikke len, bestrijdt Segers. "De vraag naar bollen is wel wat zwak, maar die zal wel weer aantrek ken. Bij bloemen heb je die pro blemen ook weieens", aldus Se gers. Ook hij kan moeilijk schat ten welke consequenties de be slissing van de Rijnsburgse vei ling heeft voor zijn bedrijf. De heer Zandbergen, secretaris van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur. de vereniging van kwe kers. heeft ook nog geen- uitge sproken mening over de nieuwe ontwikkelingen bn Flora "Mijn eerste indruk is dat er zowel positieve als negatieve kanten aan kleven. Het is goed dat meer bollen via de klok worden ge veild. Een nadeel is dat de ver koop van van bollen wordt gede centraliseerd. Maandag zal het bestuur van de "Koninklijke" een definitief standpunt ïnnne- men", aldus Zandbergen. "De ïdeëen van Flora zullen vele bloembollcnhandelaren beslist aanspreken. Maar belangrijk is dat de nieuwe veiling van bloem bollen goed wordt georgani seerd. Het nieuwe systeem moet feilloos werken. Als dat lukt denk ik dat de in- en verkoopbu reaus en de bollenveilingen zich beslist zorgen moeten maken over deze ontwikkeling. Ze zul len er tenminste een directiever gadering aan moeten wijden", al dus Vermeulen van de in Hille gom gevestige Bond van Bloem bollenhandelaren. kopershal van de veiling Flora tn Rijnsburg. du nteel in aanbot RIJNSBURG - De Flora-vei ling is weer aan het houwen Op het ogenblik wordt ge werkt aan een uitbreiding van de kopersruimten nu t een nieuwe hal van 10.000 vierkante meter. EMc hal wordt gebouwd aansluitend op het huidige kopersgedeel te en kost de Flora 7,5 mil joen gulden. "Bij de bouw van de nieuwe veiling hebben we al met een uitbreiding van het ko peregedeelte rekening ge houden", vertelt Flora-se cretaris T. Langerak \S hebben een open koopruim te, waar bloemenkopere hun gekochte waren kunnen in laden, maar het blijkt dat steeds meer kopers de voor delen van een eigen box in zien. Met de uitbreiding kunnen zo'n twintig kopers aan eigen ruimte worden ge holpen. Een aantal aanvra gers hebben we nu alweer moeten teleurstellen". De bloemenkopere huren de boxen van de veiling. Ze hebben zelf de vrije hand in het vaststellen van de groot te van hun box. Ook kunnen ze zelf bepalen of ze al dan niet een koelcel in hun ruim te willen hebben. Secretaris Langerak verwacht dat de uitbreiding nog voor de bouwvakvakantie gereed zal zijn. De Flora heeft in middels al nieuwe uitbrei dingsplannen om aan de aanvragen voor boxruimte voor kopers te voldoen. Als dat er genoeg zijn om op nieuw een hal mee te uilen, wordt de kopereruimte nog verder uitgebreid. Er is al opdracht gegeven om nog 30.000 vierkante meter grond bouwrijp te maken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23