,Je moet zuinig met het geld van de mensen omspringen' ^00 Portret lijsttrekker: Hans Wiegel VRIJDAG 22 MEI 1981 Tekst: Louis Burgers en Hans de Bruijn Van de agressieve vechtjas uit 1977, die vriend en vijand shockeerde met zijn opvattingen over mis bruik van de sociale voorzieningen, is bij WD-lijst- trekker Hans Wiegel weinig overgebleven. Na ruim driejaar als vice-premier is hij nu de bezadigde ge zagsdrager. De Wiegel van de felle oppositie komt nog maar zelden tevoorschijn. Wiegel (39) praat nu veel liever over matiging en bezuinigingen zonder stemverheffing. Niet dat zijn ideëen, en die van zijn par tij. fundamenteel zijn veranderd. Maar drie jaar ministerschap verplicht, ook tegenover de eigen kiezers. Verwijten als slecht financieel beleid, noodzaak tot puinruimen en het opsouperen van het aardgas, worden met een zekere neerbuigendheid afge handeld. De samenwerking met he* CDA wordt geroemd. Toch heeft die duidelijke gevolgen gehad. Een voorbeeld: het VVD-verkiezingsprogram eist plaatsing van de nieuwe kernraketten. Wiegel wijst uitstel echter niet langer on der alle omstandigheden af. Net als het CDA, en net als die partij na het noemen van tal van 'mitsen'. Aanzetten Vier jaar kabinet-Van Agt- Wiegel hebben niet geleid tot uitbundige recensies. Toch geloven beide regeringslei ders dat hun beleid het enig juiste was. Het zal zeker moe ten worden voortgezet. Waar- De WD lijsttrekker heeft niet veel moeite met zijn verdedi ging. De afgelopen jaren wa ren een ..redelijk succes", stelt hij vast. Een „herverto ning" ligt dan voor de hand. „We hebben nogal wat tegen slagen gehad en tegenstand ondervonden. Toch hebben wij een aantal aanzetten kun nen geven voor het herstel van de economie". Er zijn mensendie vinden dat een nieuwe ploeg op nieuw zal moeten puinrui- Wiegel wijst op de beginpositie. In korte tijd waren de collec tieve uitgaven door het kabi net-Den Uyl verdubbeld. Het opsouperen, het potverteren van het aardgas was in volle gang. „Er is één groot ver schil met het vorige kabinet. Namelijk dat dat kabinet be wust een uitgavenbeleid in gang heeft gezet waarvan ze al wisten dat het vast zou lo pen. Ook de toenmalige mi nister van financiën, Duisen- berg, heeft daar voor gewaar schuwd". „Ons kabinet heeft een beleid gevoerd om onze opvolgers een behoorlijke startpositie te geven. Eerst hebben we Bestek '81 gemaakt. Daar is helaas van afgeknabbeld, omdat de Kamer nog niet rijp was voor onze voorstellen. Toch hebben wij in totaal 18 miljard in de collectieve uit gaven omgebogen". Wiegel geeft toe dat de collec tieve uitgaven de afgelopen jaren opnieuw en „te fors" gestegen zijn. Een nieuwe ombuigingsopératie, van minstens opnieuw f 18 mil jard is nodig. De hoogte hangt af van onder meer de economische ontwikkeling. „Dat betekent dat het nieuwe kabinet voor een gigantische taak staat". Loonmaatregel - Minister Andriessen (finan ciën) vond dat het anders moest en trok daaruit zijn consequenties. „Ik vind het nog steeds heel jammer dat hij is weggegaan. Het had ook niet gehoeven. Wat Andriessen wilde, is door het kabinet ook uitge voerd, alleen wilde hij te vroeg een loonmaatregel. Loonmatiging moet, maar dat kan het best vrijwillig tot stand komen. Lukt dat niet, dan moet het kabinet een loonmaatregel nemen, zeiden wij. Dat is ook gebeurd". - De loonmatiging, die de VVD voorstaat, is waarschijnlijk de grootste van alle grote par tijen. „Ik denk dat de burgers in dit land veel meer bereid zijn tot matigen dan de politici den ken. Maar, en dat is een heel belangrijk punt. zij zijn alleen maar bereid te matigen als ze zeker weten dat de overheid zuinig met de centen om springt". Volgens Wiegel is er verder een „zeer groot onder huids verzet" tegen de hoog te van de sociale kosten. De WD-lijstrekker herhaalt hierop dat uitkeringen alleen gegeven moeten worden aan hen die ze beslist nodig heb ben. „Dat kost veel geld. Dat moeten we opbrengen. Ik ben er van overtuigd dat ons stelsel van sociale zekerheid alleen maar betaalbaar blijft, en de bevolking alleen maar wil blijven betalen, als het misbruik harder wordt aan gepakt". - Hoe groot is dat misbruik dan wel, Tot nu toe zijn daar nooit betrouwbare cijfers over verschenen „Er zijn wel cijfers. Maar dat zijn cijfers over diegenen die zijn gepakt en vervolgens over diegenen die zijn veroor deeld. Kortom, het topje van een zeer grote ijsberg. Dat zei ik al in de campagne van 1972. En toen ben ik door Jan, Joop en iedereen verket terd". „Nu is het zo dat ook de lijst trekker van de PvdA zegt: er is misbruik. Ik denk ook niet dat er veel verschil van me ning bestaat over de omvang Maar dat die partij dat no| niet zo duidelijk durft te zeg gen". Minima daar dus niet onder kunt ko- „Ja, maar iedereens koop kracht loopt terug. Ik denk dat je de kiezer toch een beetje een rad voor ogen draait door nu op hoge toon te beweren dat de minimum inkomens niet zullen worden aangetast. Den Uyl doet dat wel. Allerlei rekenmeesters hebben gezegd dat het niet klopt. Ook PvdA-rekenmees- ters, zoals prof. De Galan". Wiegel komt op de proppen met de „echte minima", ge zinnen die moeten rondko men van één minimumloon of uitkering. Maar hij wil ook af van de bestaande gelijk schakeling tussen minimum loon en laagste uitkering. De ze 'netto-netto' koppeling neemt „elke prikkel" om te werken weg. „Ik vind dat mensen met het minimumloon eerder moeten worden ontzien dan mensen met een uitkering. Er moet een koppeling op afstand ko men. De OESO heeft kort ge leden nog veel harder gezegd dat het zo niet langer kan. Ik ben erg bang dat als wij niet op een voorzichtige wijze be zuinigen. de wal het schip gaat keren". Hogere lonen - Premier Van Agt heeft een ver haal gehouden dal toch licht verbazingwekkend is in dit geheel van matiging. Waar om niet beroepsgroepen die schaars zijn beter betalen..". „Ja. prima". - ...Dat is dan tot daar aan toe, maar waarom niet onderne mingen die sterk zijn ook ho gere lonen laten uitbetalen? „Dat vind ik helemaal geen gek idee. Dat betekent dat je in feite je loonbeleid meer gede centraliseerd moet gaan voe ren. Een goed renderend be drijf, Fokker bijvoorbeeld, zou dan meer kunnen beta len. Dan kan het verder uit breiden. Ten gunste van de werkgelegenheid. En in een bedrijfstak waar het slechter gaat, zal iedereen extra moe ten matigen. Een geringere loonstijging dus". „En ik geloof ook (klopt na drukkelijk op de tafel) dat de werknemers daar best toe be reid zijn. Je ziet het in heel concrete gevallen. Werkne mers in een fabriek die slecht gaat, leveren nu al een stukje loon in. Ze zijn ertoe bereid, als op die manier dat bedrijf overeind blijft". „Nee, helemaal niet. Het bete kent dat een bedrijf dat in de rode cijfers zit en dreigt fail liet te gaan er op die manier misschien bovenop kan ko men. Dus ik vind Van Agts gedachte niet slecht". „We kunnen in dit land niet langer slecht renderende be drijven overeind houden. We zullen het moeten hebben van ondernemingen met toe komst. Bijvoorbeeld onder nemingen die een hoogwaar dig produkt leveren zodat ze kunnen exporteren". Wiegel noemt nadrukkelijk de land- en tuinbouw. Maar ook industriële bedrijven: „Phi lips met een order uit Saoedi Arabië, RSV met de Taiwan- order, Fokker met de over eenkomst met Douglas, alle maal zaken die bijdragen aan zowel werkgelegenheid als industriële vernieuwing. Die bedrijven zullen van de rege ring alle kansen moeten krij gen". - Maar Philips stoot wel duizen den werknemers af. „Ja. dat komt omdat de kosten te hoog zijn. Zo n bedrijf moet in staat zijn de loonstij gingen te matigen. Anders kan ook een grote internatio nale onderneming haar or ders niet meer in ons land la ten uitvoeren. Dat is levens gevaarlijk". Kernwapens „Ja. dat is ook een heel aardig punt Dat leeft ook zeer bij de bevolking". (Trekt zijn ge zicht in een grimas) Dan: „Volstrekt niet. Maar de Haagse politici weten niet al tijd wat er onder het volk leeft". - Ik heb de indruk dat er bij uw coalitiepartner sprake is van een verschuiving in stand punt. Van Agt lijkt in de rich ting van uitstel te gaan. Deze zaak komt dus niet aan de orde tijdens de formatie. Dat is ook de lijn van de mi nister-president. Verder wor den we op dit ogenblik ge confronteerd met een verder gaande opbouw van de Rus sische SS 20-raket. Daar moet een passend antwoord- op komen op het juiste mo ment. Anders wordt het machtsevenwicht ver stoord". „Ik hoop dat er binnenkort be sprekingen komen tussen de Sowjet-Unie en de Ameri kaanse regering. Minister Haig heeft die kort geleden ook aangekondigd. Ik hoop dat ze snel tot resultaat lei den. Tot echt resultaat, dus tot duidelijke afspraken over wederzijdse wapenverminde ring". Besluit „Dat betekent dat wij, als NA VO, eind dit jaar bij elkaar moeten komen. Aan de hand van de situatie van dat mo ment moet een beslissing ge nomen worden. En dan kies ik, zoals ik dat altijd heb ge daan, voor de lijn dat Neder land samen met de bondge noten het besluit neemt en tracht te realiseren". "Er moet 'n besluit genomen worden. Gezien de huidige si tuatie hebben de NAVO-mi- nisters vorige week herhaald dat het moderniscringsbe- sluit actueler is dan ooit. Wij hebben juist in het kabinet gezegd: wij beslissen in de cember. Dus u kunt bij mij terugkomen op 14 decem ber". - ...en dan staat in het VVD-pro- gram dat hel besluit in de cember genomen moet wor den. en dat dat positief moet uitvallen. „Ja. dat gaat uit van de huidige situatie. Maar als nou in no vember of december blijkt dat de onderhandelingen tus sen de Amerikanen en de Russen zijn afgerond of vrij wel afgerond, dan denk ik dat de NAVO-ministers zullen zeggen: 'laten we nog maar even wachten.' Tenminste, als het goed gaat, dan zou ik als NAVO-minister... Het zou wel van een uiterst kortzich tige blik getuigen, als je dan niet zou uitstellen". Kernenergie Een beetje smalend: "...Brede maatschappelijke discussie! Zeer breed, zeer maatschap pelijk... Ik denk inderdaad dat het onontkoombaar is". - De PvdA is tegen... (Onderbreekt weer) Dat is ook niet waar. Ik geloof niet dat Den Uyl tegen is. Het vo rige kabinet heeft besloten tot de bouw van drie nieuwe kerncentrales. Ik ben ervan overtuigd dat Den Uyl het in zijn hart met mij eens is, maar politiek kan hij dat in zijn partij niet trekken". „Als wij geen kerncentrales bouwen, raken wc in onze energievoorziening achter bij andere Europese landen. Dan worden we nog afhankelijker van de olieprijzen. Dus ik denk dat we diegenen die na ons komen het gewoon niet kunnen aandoen die ontwik keling van de kernenergie stop te zetten". „Maar juist de partijen die roe pen dat er meer economische groei moet komen, zouden zich ten opzichte van de ener giepositie veel zakelijker moeten opstellen". Wiegel vindt het kostenaspect geen ondergeschikte zaak Maar belangrijker is het veiligstel len van de energievoorzie ning voor de toekomst, en daarmeè van de industriële produktie, het bedrijfsleven en dus de welvaart. Maatschappelijke discussie U hebt nogal wat i gen de haren in gestreken met uw opmerking dat u de brede maatschappelijke discussie niet zo nodig vindt0 „Die moet gevoerd worden Dat is afgesproken. Maar ik ben er ook voor dat die dis cussie zo gevoerd wordt dat er wat uit komt En ik heb de indruk dat sommigen van links toch niet te overtuigen zijn. Maar ik vind het prima hoor, zeer breed, zeer maat schappelijk Ik zie er alleen niet zoveel uitkomen". - U bent ook geen voorstander van een referendum over dit punt? "Ik ben tegen referenda, omdat je zo nooit een evenwichtige besluitvorming krijgt. Het beste zou zijn over die zaak gewoon een groots opgezet debat tussen regering en par lement te voeren. Daar moet dan de beslissing vallen. Het parlement is toch (klopt weer op tafel) in ons land samen met de regering voor de toe komst van ons land een zeer beslissende instantie?" „Ik hoop dat uit de brede maat schappelijke discussie een aantal conclusies komen waar regering en parlement wat mee kunnen doen. In dat geval zal ik achteraf zeggen dat het toch goed was de dis cussie te voeren. Maar ik ben niet zo optimistisch. Je krijgt meerderheids- en minder heidsstandpunten. Dan ben je dus net zover als twee jaar eerder. Maar laten we hopen dat het anders gaat". Samenwerking „Niet altijd, maar wij zijn wel mensen die elkaar verstaan. Ondanks een totaal verschil lende natuur, achtergrond en levensvisie hebben we aan een half woord genoeg om te weten waar we staan". - U profiteert van het feit dal de VVD regeringspartij is. Maar dat lijkt niet te werken voor het CDA. „Ze moeten gewoon het beleid verdedigen. Het ia net of het CDA zich schaamt voor zijn beleid. Dat geeft de andere regeringspartij d«- mogelijk* heid het beleid wel te verde digen. En daarmee kunnen wij tegen de kiezers, niet al leen mijn eigen, zeggen: wij zijn de enigen die het beleid verdedigen. Dat is hun zwak ke punt". - Acht u na 26 mei een voortzet ting van de huidige samen werking mogelijk „Dat hangt in eerste instantie af van de uitslag van do verkie zingen. Kijk naar 1967 de christelijke partijen en de VVD komen in de regering Wat gebeurt er in 1072 christelijke partijen verliezen de meerderheid Toen heb ben we DS'70 erbij kunnen halen. Daarna kwam in *77 hot kabinH Dan Üjfl Daarna gebeurde wat niemand voor mogelijk had gehouden CDA en VVD horkr< I meerderheid. Heel grappig was dat". „Dat zien we nog Ik ben niet z verschrikkelijk bezorgd ovc die verkiezingsuitslag. Een half jaar geleden wees nogal wat erop dat de regeringscoa litie zou verliezen, maar nu zijn de kansen wat aan het keren. Wij kiezen als WD overigens voor de vorming van een nationaal kabinet, dat zal ik ook de majesteit ad viseren. Dat doen we als CDA en WD de meerder heid krijgen". „Maar eerst moet worden aan gekoerst op wat het best past bij het antwoord op de huidi ge economische situatie. Maar als het nationale kabi net er niet komt, dan sluit ik toch niet uit dat D'66 eieren voor zijn geld kiest". Wiegel stelt vast dat Terlouw zich nu afzet tegen de PvdA om zo de schijn van de onaf hankelijkheid op tc houden. „Hu noemt de houding van de PvdA catastrofaal. Dat is nogal wat. Dat betekent dat je daarmee de schijn van on- ■fhanluiijlrhild op «S hou den. of dat je de consequentie uit je woorden trekt. Dan moet je zeggen, wy willen een ander kabinet dan een waarin de Pvd A de dienst uit maakt". Solidariteit Ontwikkelingshulp is geen on derwerp waar de meeste VVD'ers v.m WlldHT U| 1 Q Het program dgt dat da ont wikkelingslanden meer hier moeten besteden. Daarmee moet onze economische be drijvigheid bevorderd wor den Daarnaast moeten over bodige uitgaven zonder par don geschrapt worden de hulp moet weer efficiënt uit gekeerd worden. Ook Wiegel gelooft dat de hulp aan de Derde Wereld beperkt kan worden Hel hoeft niet minder te worden, als de ver spilling maar wordt tegenge gaan Zoiets doet het goed op partijbijeenkomsten „Neem nou die merkwaardige subsidies aan al die comités, Polisano en zo. Het is zonde van de centen, en de mensen krijgen een aversie tegen ont wikkelingshulp Het werkt dus averechts Minister De Koning heeft wal dat betreft een heel evenwichtig en za- kelijk ontwikkelingsbeleid gevoerd. Prima man". Het voorkómen van verspilling moet er ook toe leiden dat de mensen bereid bluven geld te stoppen in zaken als ontwik kelingshulp Nu al groeit de weerstand hiertegen, signa leert Wiegel. „Vandaar ook mijn verhaal over de sociale voorzieningen Als de bevol king niet duideluk ziet dat het misbruik wordt aange pakt. zeggen de mensen op een gegeven ogenblik je kunt het me doen"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21