LEIDSCH DAGBLAD Ook offer lagere inkomens l komt kansel niet op Vierde 111 A-lid is overleden 250,- Sociaal contract in nieuw kabinet NZH-personeel zet directie joor het blok Voor zelfportret van Picasso 13 miljoen PvdA laat handhaving koopkracht los Zomertennis abonnement AUTO BIERMAN VOORHOUT De Schoenmaker ÏRIJDAG 22 MEI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 fh&rfil. 36479 precteur 6. Koopman (toofdredadeur AAM. Sctiuurmans ^.-hoofdredacteur R.D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Biruu Wifle S-ngd 1 2311 BG leden Voor felnt coWon Leiden - Het nzh-personeel geeft zijn werkgever tot 1 juni de tijd om te beslissen over de dins dag gestelde 'loon-eis'. Als de 'loon-eis' wordt afgewezen, zal 1 het personeel zich gaan beraden over acties. Met name wordt hierbij gedacht om in navolging van de Rotterdamse tram- en bus chauffeurs reizigers gratis te 'FNV-vervoersbondsman Van Schaik zei vanmorgen dat nie mand verwacht dat de 'loon-eis' wordt ingewilligd. Door de op handen zijnde hogere inschaling zou de zes procent ongemakken- toeslag vervallen. Hij sprak een voorkeur uit voor het gratis ver voeren van reizigers. "Staken is wel het laatste", aldus Van Schaik. "maar de beslissing daar over ligt bij de leden van de bond". Werknemers van de vervoersmaat schappijen Centrr.al Nederland en West Nederland hebben de zelfde eisen gesteld. (Zie verder pagina 27) NEW YORK (ANP) Een zelfportret van Picasso heeft gister avond op een veiling in New York een recordbedrag van 13.2 miljoen gulden opgebracht. Het is de hoogste prijs die ooit voor een Picasso en voor een kunstwerk uit de 20ste eeuw is betaald. Het schilderij, dat in 1901 door de schilder op 18-jarige leeftijd is gemaakt, was eigendom van een Europese verzamelaar die het in 1975 voor 1,6 miljoen gulden in Londen kocht. Het is nu in handen gekomen van een onbekende Amerikaanse particuliere verzamelaar tijdens een veiling bij Sotheby's. Het schilderij, "Yo Picasso", is gemaakt tijdens Picasso's eerste reis naar Parijs, nog voor zijn "blauwe periode". Vele elementen erin worden in verband gebracht met de invloed van de Franse school op het werk van de schilder. Het werk is nu op drie na het duurste geworden van alle tijden. Het record rust op een Turner met 16 miljoen gulden, gevolgd door een Velasquez (13,7 miljoen) en een Rubens (13,5 miljoen). Predikant bedr eigd na afwijzing kernwapens Koopkracht V) (Van onze correspon dent) DRACHTEN (GPD) - Dominee Tjisse Tals- ma, gereformeerd pre dikant in Drachten, zal zondag niet voorgaan in de kinderdienst in de Noorderkerk in zijn woonplaats. Hij heeft de dienst afgezegd, na dat hij door de telefoon was bedreigd. Er werd hem onder meer toege voegd: "u komt zondag de kansel niet op, daar zullen wij wel yoor zor gen". De predikant is voorzit ter van het gewest Friesland van de Evan gelische Volkspartij en tegen elk gebruik van kernwapens. De tele foontjes - vijf of zes - waren in enkele geval len afkomstig van le den van dezelfde kerk als waarin ds. Talsma voorganger is. De predikant heeft afge zien van de dienst, dat hij ordeverstoring juist in een kinder dienst, wil vermijden Een collega neemt dag zijn taak over Talsma voelt zich, zegt hij. wel geraakt dooi deze manier van pol: tiek argumenteren Een gemeentelid voeg de hem toe niet bij hem in de kerk te zullen komen als hij zijn anti-kernwapen- standpunt niet laat va ren. Dat is hij overigens niet van plan. Hij ziet de kernwapens als een bedreiging van Gods schepping De predikant is door de gebeurtenissen zo overspannen geraakt, dat hij op dokters ad vies enkele weken rust moet nemen. BELFAST (AFP/UPI) - De Noord- ierse hongerstaker Patsy O'Ha- ra is vannacht om half een overleden. Hij is het vierde IRA-lid dat binnen een periode van drie weken is gestorven als gevolg van een hongerstaking. De hongerstaking van de 23-jarige O'Hara heeft 61 dagen geduurd. Na het bekend worden van O'Hara's dood vulden de straten van Bel fast zich snel met mensen. In ver scheidene wijken werd de politie met benzinebommen bestookt. Er klonken fluitconcerten en er werd lawaai gemaakt door met deksels van vuilnisvaten op de straatstenen te slaan. Volgens de politie werden er te vens schoten gelost op de veilig heidstroepen. Ook in London derry, O'Hara's geboortestad, de den zich al snel na het doodsbe richt rellen voor. Kardinaal Tomas O'Fiaich, de rooms-katholicke primaat van geheel Ierland, heeft gisteren een 'bijn? wanhopig' beroep gedaan Zwaar verlies bij Peugeot PARIJS (Reuter) - De Franse auto mobielfabrikant Peugeot heeft vorig jaar zware verliezen gele den. Uit cijfers die gisteren be kend werden blijkt dat Automo biles Peugeot 966 miljoen frank (449 miljoen gulden) heeft verlo ren. Automobiles Citroen, de an dere dochter van Peugeot, leed een verlies van 443 miljoen frank (206 miljoen gulden). In 1979 maakten de twee maatschappij en nog een winst van respectie velijk 367 en 203 miljoen frank. op de Britse regering en het Ierse republikeinse leger een compro mis te sluiten en de hongersta kingen van IRA-gevangenen te beëindigen. In de Maze-gevangenis in Belfast is vandaag een zevende aanhanger van het verboden Ierse Republi keinse Leger in hongerstaking gegaan om kracht bij te zetten aan de eis dat IRA-leden de sta tus van politieke gevangene krij gen. De nieuwe hongerstaker is de 25- jarige Kieran Doherty die in 1978 tót 22 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens het bezit van vuurwapens en explosieven. Beentje gelicht Chessington - Het scheelde naar een haartje of hulpoppas- er Sue Hart was in het olifan- tenbad van de dierentuin in Chessington beland. Ze werd onverwacht beentje gelicht door Marjorie, de Indiase babyoli fant, die voor het eerste na de "winterstop" weer zijn dage lijkse bad nam. üColtóomc 2>VWC Holiday Innis in Tennis is in Inlichtingen Maria van Fteijsset Tel. 071-769310 PEUGE0T-TAL60T-RIJDERS denk aan uw VAKANTIE BEURT maak vroegtijdig een afspraak Tel. 02522-11341 na 18.00 uur - 02522- 10106 Late r regen Vannacht opklaringen, weinig wind, hier en daar mist en minimumtempera tuur omstreeks 8 graden Morgen over dag van het westen uit geleidelijk meer bewolking mogelijk gevolgd door re gen. Middagtcmperatuur ongeveer 18 graden. Matige zuidwestenwind. 23 mei 1981 Zon op: 05.34, zon onder: 21.40, maan op: 00.42, maan onder: 09.04 uur sinds 1929 heeft hart voor uw voeten. Korevaarstraat 9 Leiderv 's Zaterdags geopend NS-voordeel naar Schiphol paar stuivers UTRECHT (GPD) - Het "gere duceerde tarief' dat de Ne derlandse Spoorwegen aan bieden aan vliegtuigpassa giers die zeer vroeg vlieg tuig moeten halen terwijl zij ver van Schiphol wonen blijkt voor de meeste Neder landers een voordeel te bie den van.... een paar stuivers. Mensen die in Leeuwarden wonen kunnen zelfs beter een gewoon treinkaartje naar Amsterdam kopen dan het speciale "gereduceerde" arrangement van de Spoor wegen. De Spoorwegen kon digden het "speciale tarief' deze week aan ter gelegen heid van de opening van de Schiphollijn. Commentaar van NS: "Het be grip reduktie moet vooral worden opgevat als zeker heid en service. De praktijk moet uitwijzen hoe groot de belangstelling is". DEN HAAG (GPD) Om de werkloosheid te kunnen be strijden moeten ook de mensen met een minimum-inko men een offer brengen. Dat zeggen de PvdA-economen die gisteren het eerstejaars programma van hun partij voor het sociaal-economisch beleid hebben gepresen teerd. Lijsttrekker Den Uyl heeft dit programma onder schreven. De aantasting van de koopkracht van de laagste inkomens is in strijd met de verkiezingsbelofte die de PvdA heeft geformuleerd op het partijcongres van februari j.l. Het congres sprak zich toen uit voor handhaving van de koopkracht voor de minima. Het partijbestuur zwakte dit vervol gens af door de koopkrachthand- having in het partijprogramma als mogelijkheid aan te duiden. Bij de presentatie van het sociaal- economisch programma zei Den Uyl gisteren nog eens dat nie mand tot het onmogelijke is ge houden. De PvdA-econoom Hans van de Doel liet er echter geen twijfel over bestaan dat het werkgelegenheidsprogramma van zijn partij niet kan worden uitgevoerd zonder dat ook de laagste inkomens een offer bren gen. Het programma voorziet voor de komende vier jaar in een daling van het aantal werklozen met ruim 250.000. Als er rekening wordt gehouden met arbeidstijd verkorting en deeltijdbanen zou den er nog eens 175.000 mensen meer aan het werk kunnen. De PvdA wil met dit programma de formatie-onderhandelingen in gaan. Te verwachten valt dat er in okto ber op het eerstkomende partij congres nog een hartig woordje over het inkomensoffer van de minima zal worden gesproken. Eerder was al overeengekomen dat de koopkrachthandhaving voor de minima opnieuw aan de VS exporteert meer wapens WASHINGTON (GPD) - De Ver enigde Staten gaan meer wa pens exporteren. De Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken James Buckley heeft gisteravond verklaard dat men het congres plannen zal voorleggen om aan arme landen die de VS vriendelijk gezind zijn, maar voor wapens geen geld hebben, goedkope leningen te verstrekken. Volgens Buckley is het feit dat de ze wapens de Amerikaanse de fensie-inspanningen kunnen aanvullen de voornaamste overweging van dit nieuwe be leid. Enkele namen van landen die volgens de onderminister in aanmerking komen voor zulke wapenleveranties zijn: Zuid- Afrika, Argentinië, Chili, Ma rokko, Saocdi Arabië en Israel. orde zou komen, blijken dat die niet haalbaar is. Uit het sociaal-economische pro gramma blijkt verder dat de PvdA de economie wil oppeppen door de particuliere en publieke investeringen met twintig mil jard gulden te laten toenemen. Door deze investeringsstoot acht de partij een economische groei van 2,25 percent gemiddeld per jaar haalbaar. Maar daar is wel ondermeer een flinke belasting verhoging voor nodig van één miljard per jaar. De PvdA menen het geld voor het plan te kunnen vinden door op nieuw de vermogensaanwasde- ling aan te pakken, door het uit schrijven van een nationale werkgelegenheidslening en door stringente beleggingsvoorschrif- ten eerst vrijwillig en later dwin gend op te leggen. Verder zou de Wet Investerings Rekening (WIR) moeten worden gebruikt voor gerichte investeringen en zou het staatsaandeel in de aard gas- en olie-opbrengsten moeten worden verhoogd. Legermateriaal is vaak defect EDE (ANP) - De Nederlandse land macht kampt vaak met onvol doende of defect materieel. De oorzaak is dat na de aanschaf van materieel te weinig geld beschik baar wordt gesteld. Dat zei de voorzitter van de vereni ging van militair technisch en specialistisch bcroepspersoneel (VMTB). A. Twigt. vandaag op een vergadering van zijn organi satie in Ede. ZO"apor\rie" OMfVlXi Botermarkt 14, Leiden betaalbare modieuze damesmode In verband met Hemelvaartsdag (donderdag 28 mei a.s.) zijn de sluitingstijden voor advertenties voor vrijdag 29 mei en zaterdag 30 mei als volgt VRIJDAG 29 MEI: Automarkt advertenties woensdag 27 mei 10.00 uur Sleuteltjes woensdag 27 mei 11.00 uur Overige advertenties woensdag 27 mei 14.00 uur ZATERDAG 30 MEI: Onroerend goed advertenties woensdag 27 mei 15 30 uur Personeelsadvertenties woensdag 27 met 15.30 uur Sleuteltjes vrijdag 29 mei 11.00 uur Overige advertenties vrijdag 29 mei 14 00 uur Directie LeidschJA Iphens Dagblad 30 PAGINA'S Pierre Mauroy Franse premier Joop van Zijl: "Zeg het in gewone taal" pagina 5 Kernafval mag zee nog niet in pagina 7 Gratis "bussen" in Rotterdam pagina 25 Vlak voor de verkiezm- gen heeft de Partij fsxfsftvan de Arbeid duide- lijkheid geschapen over de handhaving van de koopkracht van de laagste inkomens. In hel Eerste jaar-pro gramma sociaal economisch be leid' wordt gesteld dat arbeids- verkoriing en deeltijdarbeid in strumenten kunnen zijn om in de komende regeerperiode zon 175 000 banen te scheppen. Het directe gevolg van het op rede lijk grote schaal invoeren van deeltijdarbeid en arbeidsverkor- ting is dat mensen - vaak mini mum-loners - loon zullen moeten inleveren De Partij van de Arbeid stelt nu dat het reeel is dat ook de mensen die van sociale uitkerin gen leven moeten inleveren De sociale uitkeringen zijn gekop peld aan het minimum-loon Doet men dit niet dan zou de moeilijk te aanvaarden situatie kunnen ontstaan dat de trekkers van so ciale uitkeringen meer zouden 'verdienen' dan zij die straks van hun minimum-loon moeten inle veren Daarbij komt dat de prikkel om te gaan werken helemaal zou kunnen verdwijnen. De redenering in het plan, of liever gezegd het gevolg ervan, is zo helder als glas. Een voorbehoud dient echter te worden gemaakt voor wat het succes betreft als het gaat om de bestrijding van de werkloosheid. Er zijn namelijk geen garanties te geven dat de invoering van deeltijdbanen ook inderdaad de gewenste ettecten zullen opleveren, zeker niet op de lange termijn Feit is wel dal de Partij van de Arbeid enige moed niet kan worden ontzegd door een dergelijk plan zo vlak voor de verkiezingen op tafel te leggen Daarvoor ligt de aantasting van de koopkracht van de laagste in komens te gevoelig. In het verkiezingsprogramma 'Weerwerk word! duidelijk ge steld dat de koopkracht van de minima in stand moet worden ge houden. Het congres van de par tij bevestigde dit eind februari, hoewel toen al werd gezegd dat mocht de werkgelegenheid dit vereisen er opnieuw over de koopkracht zou worden gepraat. Welnu in het gisteren gepresen teerde plan staat dat het behoud van die werkgelegenheid cen traal en dus helemaal als een verrassing komt een en ander niet. De PvdA-econoom Van den Doel zei gisteren dat het plan van de PvdA gezien moet worden als een programma voor de kabi netsformatie Duidelijker kan het met Terwijl de twee politieke gi ganten Den Uyl en Van Agt el kaar steeds feller op radio en te levisie en tijdens spreekbeurten aanvallen is men aan de andere kant bezig zorvuldig de deuren naar elkaar open te houden Op zichzelf is dat een verheugend te ken. Plannen maken om de grote problemen waarmee Nederland te maken heeft te lijf te gaan is één ding. ze moeten wel in de praktijk worden beproefd Daar voor is straks een kabinet nodig van brede samenstelling, die be halve een comfortabele meerder heid in de Tweede Kamer, ook voldoende wortels heeft in het land. En een dergelijke situatie kan alleen ontstaan wanneer CDA en PvdA elkaar straks in de formatie weten te vinden Dit nieuwe plan vormt in elk geval geen barrière op die toch al zo moeizame weg En dat is op zich zelf een gunstig teken. Albeda eens met "links" DEN HAAG (GPD) - Bij een kabinet van CDA. PvdA en D'66 zou er tussen de regering, werknemers en werkgevers een sociaal contract moeten worden afgesloten. Hierin moeten dan afspraken wor den gemaakt over het hers, de werkgelegenheid en eer. breed pakket van andere .>ociaal economische maatregelen ")e werknemers zullen voor dit uocl 2 tot 2.5 percent van hun loon moeten inleveren Dat zeggen de minister van sociale zaken. Albeda (CDA), prof De Galan (PvdA) en de sociaal-eco nomisch specialist van D'66 in dc Tweede Kamer Engwirda in een gesprek met de Vakbondskrant van de FNV. In grote lijnen on derstreept de FNV deze gedach te. In het sociaal contract zouden on der meer geregeld moeten wor den de handhaving van de zg netto-netto koppeling tussen uit keringen en lonen, het scheppen van extra werk door de overheid en deeltijdbanen, rendements herstel door stimulering van het bedrijfsleven cn door kostenbe- tische uitbreiding iniii bouwprogramma wok ter bestrijding van de werk loosheid in de bouw) en deelna me vul. de werknemers aan in vesteringen van dc onderneming via een wcrkgelcgcnhcidsfond.s of invcstenngsloon. Het drietal is het er ook roerend over eens dat de ambtenaren en trendvolgers extra offers moeten brengen Het nu nog gehanteer de trend beleid moet worden af geschaft

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1