Maatjesharing. Dat zoeken we en meer niet... "Zee is geen vuilnisvat" Marianne Tiel van de Werkgroep Noordzee Winkelcentrum Winkelhof helpt !n handje... LEZERS SCHRIJVEN VRIJDAG 22 MEI 1981 'VARIA KATWIJK - Met smart wachten de vissers op bericht uit Den Haag. Of ze nu wél of niét 'maatjesharing' in de Noordzee mogen van gen. Vier jaar is hun ge duld op de proef ge steld. Maar nu heeft mi nister Braks een vleug je hoop in de vissers harten doen oplaaien. Als het aan hem ligt mogen de Nederlan ders best wat haring uit die Noordzee naar bo ven brengen. Alleen de Engelsen moeten er mee akkoord gaan. Want in hun sector moet de 'Hollandse Nieuwe' worden gevan gen. De haast van de Nederlandse vissers is wel te verklaren. Voorzitter Ouwehand van de Katwijkse rederijvereniging zegt: "Wij willen nu! Omdat hier de maatjesharing zo uit de hand wordt gegeten. Nu zijn ze erg lekker. En als we er in juni direct bij zijn, heb ben we een primeur. Boven dien kunnen we dan goede Hollandse Nieuwe op de markt brengen. Dat is wat we zoeken. Meer niet", aldus de Katwijkse reder. Een kritische noot richt hij aan het adres van de ambtenaren in Den Haag. Het gaat er alle maal véél te langzaam naar zijn zin. "Ze kunnen snel zijn", weet hij. "maar meestal moet je erg lang wachten." Vlaggetjesdag Na een visverbod van vier jaar zal er binnen enkele weken óf een paar maanden weer Noordzecharing worden ge vangen. Dat staat voor Ouwe hand als een paal boven wa ter. Het gaat. op verschillen de plekken, goed in de Noordzee. De biologen heb ben dat laten weten. Centraal wil het nog niet zo best vlot ten, maar op andere plaatsen is volop haring gesignaleerd. Hóe vlaggetjesdag zal worden gevierd is helemaal afhanke lijk van de vraag of er Hol landse Nieuwe kan worden gegeten. Een ingetogen feest of een uitbundige happening. Het woord is aan de minister. Ouwehand: "Als we inderdaad op haring uit de Noordzee mogen jagen komt er een groot, landelijk leest. De be windsman zal dan wel gauw met zijn antwoord op de proppen moeten komen. Hij moet de zaak met de Engel sen goed regelen. Dan is er niks aan de hand. Doe je dit niet. dan kun je beter maar wegblijven uit die sector. An ders krijg je de marine achter je broek. Word je opgebracht. En krijg je een boete van niet minder dan vijftigduizend pond('). een kleine driehon derdduizend gulden. Nee. dat kunnen we niet opbrengen. Dus laat je het wel uit je hoofd om daar te gaan vis- Voor de Nederlandse vissers vloot zou het 'leuk' zijn als de minister inderdaad tot over eenstemming met de Engel sen zou kunnen komen. Lukt dit niet, dan is er bepaald geen man overboord. "Wij kunnen", licht Ouwehand toe, "tot nu toe best vooruit. De schepen vissen op ma kreel. liggen dus niet werkeloos aan de wal Maar dat neemt natuurlijk niet weg. dat wij die Hollandse Nieuwe best willen hebben, 't Is toch wel een hele ervaring als je die na zoveel jaar weer eens kunt aanvoeren. Voor de binnenlandse afzet is dat ook wel van belang", stelt de Katwijkse reder Werkgelegenheid Voor de werkgelegenheid maakt het niet zo bar veel uit of de vissers de Noordzee weer als werkterrein mogen beschouwen. De schepen moeten nu alleen wat grotere afstanden afleggen. "Of de haring nu uit de Ierse zee ol Noordzee komt. maakt niet zo erg veel uit", vertelt Ouwe- De trieste mededeling kwam vier jaar geleden niet geheel onverwacht. De Noordzee moest dicht wilden de vis sers er in de toekomst nog een harinkje naar boven kunnen halen. Kn zo ge schiedde. Misschien dat er hier en daar wel eens ille gaal een haring werd gevan gen. Maar niet door de Ne derlanders. Zij hielden zieh strikt aan het verbod. Nu zijn er tekenen, dat er dit jaar, zij het op beperkte schaal, weer op haring uit de Noordzee mag worden ge jaagd. De vissers hopen, dat zi j over enkele dagen mogen uitvaren. Minister Braks landbouw en visserij) moet zijn toestemming nog geven. De Nederlanders w illen wel. Maar de Engelse vissers heb ben ook het één en ander in de melk te brokkelen. Want die zo fel begeerde Holland se Nieuwe moet in het visse- rijgebied van Engeland wor den gevangen. Dus moeten zij ermee akkoord gaan. Lukt dit niet op korte termijn (de Nederlanders zouden dit betreuren, want dan is er geen sprake meer van 'maatjesharing'), dan zal er zeker in de loop van dit jaar Noordzecharing op de markt worden gebracht. Scheveningen bereidt zich al voor op 'vlaggetjesdag' (30 mei). Niet een ouderwetse met alle vissersschepen in de haven. Wél zal er een ge zellig sfeertje zijn. IJmuiden houdt een week later (6 juni) zijn 'Dag voor de zeevisse rij'. Ook een soort vlag getjesdag. Alleen in een wat andere stijl. Hoe groot het feest zal zijn is afhankelijk van de vraag of er dan inder daad echte Hollandse Nieu we zal zijn aangevoerd. hand. "De treilers en kotters varen. Daar gaat het toch om. Daarnaast, de haring uit de Ierse zee is best van een be hoorlijke kwaliteit Vier jaar mocht er geen enkele haring uit de Noordzee wor den gevist. Heeft iedereen zich daar strikt aan gehou den? Ouwehand wordt behoedzaam. Zegt dan: "Wat ons betreft. wij wel. De anderenJa De Denen. bijvoorbeeld, mochten in de Noordzee op sprot vissen. Voor de fncelin- dustrie. En ze mochten wat Reder Lue Ouwehand: "Wij hebben haast" 'bijvangst' hebben. Dat is moeilijk tc controleren, hè? Vermoedelijk is er wel eens wat jonge haring gevangen, denk ik. Zeker, dat belem mert het herstel van de vis stand. In die Noordzee zijn denkbeeldige lijnen uitge stippeld. Daarbuiten mag niet worden gevist. Elk land heeft zijn gebied. De vraag is hoe serieus wordt die lijn in acht genomen. Ik weet van de Engelsen, dat ze zeer con sequent zijn geweest. De Bel gen en Fransen namen het niet zó nauw. Zij hebben in het zuidelijke deel van de Noordzee zeker twintigdui zend ton illegaal gevan- Terecht Was het vier jaar geleden te recht. dat er een verbod op haringvangst kwam? Ouwehand vindt van wel Al leen heeft men in die tijd nog geen kans gezien om een goed beleid uit te denken. Volgens de Katwijkse roder had er op bescheiden schaal best al wat haring kunnen worden gevangen. Men cing er echter vanuit, dat dicht, aicnt is tieb je geen goede regeling, dan blijft het altijd puzzelen Er zijn rederijen die de strijd hebben moeten opgeven. Niet alleen in Nederland, maar ook in buurlanden. Zij schakelden niet snel genoeg over op andere vangsten en moesten stoppen. "Prima ke rels zbn brodeloos gewor den", vertelt Ouwehand Nu nog lopen ze rond. Dat is na tuurlijk uitermate triest Eenzelfde beeld geven de vis- verwerkende- en toeleve ringsbedrijven Ook hier zijn er verschillende die de poort hebben moeten sluiten, om dat er niet voldoende haring was om de zaak draaiende te houden. Zij. die het roer tij dig omgooiden, hebben het hoofd boven water kunnen houden. Soms met moeite Voor Ouwehand is het nog niet helemaal zeker. Doof is hij er niet voor. Misschien moeten <i. m i itrak f. schepen de Noordzee op De praktijk zal daarop antwoord moeten geven Als je in de Europese Gemeenschap de capaciteit bij elkaar optelt, hoeven we met z'n allen niet bang te zijn. dat we niet aan onze trekken zouden komen Globaal gezien moet je de schepen afstemmen op wat de zee kan geven Tussen die twee moet een evenwicht ontstaan Dat moet je ge meenschappelijk aanpakken Nu vaart iedereen op eigen kompas. Normaal gesproken kan dat niet." Beleid De Katwijkse reder ziet dit als een taak voor de Europese commissie. Er liggen wel wat regelingetjes. maar een echt beleid is er tot nu toe niet uit gekomen. Ouwehand "Nu kunnen we een beetje leven Omdat er wel eens wat meer wordt aangevoerd, dan eigen lijk is toegestaan Elk land doet dat. Want men kijkt naar zijn eigen portemonnee Het is daarom nog maar de vraag of de vissers wel zo ge lukkig zouden zijn als er in derdaad een Europese rege ling komt De Katwyker wil er niet al te diep op ingaan of zo n beleid wordt gemist' of niet. "De mensen halen nu allerlei trucs uit om te kunnen blij ven draaien. Gelovige vissers komen daardoor wel eens in gewetensnood Zoals de Ur- kers bijvoorbeeld. Liegen doen ze niet Zij stelden niet de biologen maken uit hoe veel vis er in de Noordzee zit. Dat regelt men van hoger hand wel Voorlopig ontduikt iedereen het quotum (hoe veelheid vis die mag worden gevangen). Dus doe je maar Afslag De haringafslag in Katwijk ging vier jaar geleden, gelijk met de Noordzee, dicht. Het grauwe gebouwtje ligt er triest bij Tussen de stenen groeit gras. Komt er verse ha ring, dan wordt het de afslag razendsnel in orde gebracht. Een deel van hel kantoor IS verhuurd geweest. Af en toe wordt er een cursus gehou den. Het pand staat er Meer niet Net als de Nederlanders is het wachten geblazen. Op de Hollandse Nieuwe AMSTERDAM - Sinds de vier jaren, dat de Werk groep Noordzee actie voert tegen de vervuiling van de Noordzee, is dit druk bevaren water er niet schoner op geworden. Lozingen van (Westduitse) chemische fabrieken op dit water gaan nog steeds door en (opzettelijke) vervuiling door olie neemt alleen maar toe. Vissterfte neemt zodoende slechts grotere vormen aan. Wat ook verband houdt met de dumping van radio-actief afval in de aan de Noordzee grenzende Atlantische Oce aan. Ondanks scherpe protesten van milieu—organisaties als Greenpeace. Natuur en Mi lieu en de Werkgroep Noord zee zullen Belgie, Nederland, Engeland en Zwitserland ook deze zomer hun laag- en middelradio—actief afval weer dumpen in de Atlanti sche Oceaan (ruim 700 mijl ten noordwesten van de Spaanse kust). Want hoe fel deze actiegroepen daartegen ook in het geweer zijn geko men; minister Ginjaar (volks gezondheid en milieuhygië ne) heeft zich er niet door van de wijs laten brengen en op nieuw zijn toestemming voor deze dumping gegeven. Maar gelukkig heeft de Raad van State daar deze week voorlopig een stokje voor gestoken. En dat is niet het enige waar mee een milieu-organisatie als de Werkgroep 'Noordzee, ondanks al haai goede wil, bakzeil haalde. Vier jaar van hard werken van deze werk groep vermocht tot dusverre geen enkel concreet resultaat opleveren. Toch zegt Marian ne Tiel van deze werkgroep niet het gevoel te hebben te gen bureaucratische wind molens te vechten. „Het is een kwestie van de lan ge adem", zegt ze. Ze beseft dat het vanuit het actiocen trum aan het Amsterdamse Damrak moeilijk vechten is tegen de vervuiling van het milieu en de Noordzee in het bijzonder. „Momenteel zal die strijd nog te veel mensen een zorg zijn", weet Marianne Tiel. ..Maar gelukkig begint de milieuvervuiling in toene mende mate bij de mensen te Be Tiel van de Werkgroep Noordzee .Je moet een grote woede hebben orn dit werk te kunnen volhouden". (Foto Frans Busselman). dit jaar sprong de Werk groep Noordzee nog op de barricaden, toen de Noordzee was getroffen door een olie- ramp. De werkgroep bepleit te toen een spoedige invoe ring van het ..oliemerksys- teem", waardoor bronnen van vervuiling sneller kun nen worden opgespoord. Dit systeem bestaat uit het toe voegen van een beetje me taalmengsel aan olie. waar door de inhoud van een be paalde tanker een tevoren be kende kleur krijgt. De Werkgroep Noordzee beval toen voorts de invoering aan van een sluitende regeling, waar het de aansprakelijk heid van de reder of eigenaar van het vervuilende schip of Door Sjak Jansen boorplatform betreft Daar naast moesten volgens de werkgroep de voorgenomen booractiviteitcn vlak onder de Nederlandse kust (bij Vlieland en Den Helder) wor den opgeschort, totdat er dui delijkheid aou zfyn «ver dfri sico's die dat boren voor het milieu zou hebben. Zaairijp Echter geen van deze drie plet dooien heeft tot op heden iets mogen uithalen. Van een oliemerksystcom. noch van een aansprakclijkheidsrege- ling is vandaag de dag spra ke En voor het boren naar olie ten westen van Den Hel der is inmiddels een vergun ning afgegeven .Maar", zegt Marianne Tu i ..we hebben wel beroep aangetekend te gen die vergunning. Want als bij dat boren iets misgaat, is binnen de kortste keren het gehele Waddengebied ver vuild." Of dat beroep enig effect zal sorteren, daar hebben Ma rianne Tiel en de Werkgroep Noordzee wel zeker de nodi ge fiducie in. „De afgelopen vier jaar mogen wij dan wel niets hebben bereikt, we heb ben wél veèl contacten kun nen leggen en de grond zaai rijp kunnen maken voor wat we nu willen gaan doen", al dus Marianne Tiel En dat is ten eerste het uitge ven van een boek over olie en gaswinning en de gevolgen daarvan voor het milieu Ook bereidt de Werkgroep Noord zee een grootscheepse actie tegen olieverontreiniging voor, die in de eerste week van augustus in de kustplaat sen Zand voort. Noord wijk en Scheveningen zal worden ge- houden. Woede Volgens Marianne Tiel is het geen sinecure dat tankers hun tanks in zee spoelen. Liefst bij slecht weer. Dan namelijk slaat, volgens Ma rianne Tiel, de olievlek snel uit elkaar en wordt ontdek king schier onmogelijk. Tevens is dc werkgroep Noord zee bezig de vervuiling van dc Noordzee in samenwer king met andere Noordzee landen aan te pakken „Ik geef toe", zegt Mannanne Tiel. „dat het allemaal weinig abstract is. wat wfj doen Je moet ook wel een grote woe de hebben, om dit werk te kunnen volhouden Een woe de jegens al die mensen en in stanties. die de zee gebruiken als een vuilnisvat Want dat is heel erg natuurlijk ADVERTENTIE Makkeluk bereikbaar van chbnoon, klop! in Leiderdorp hot inkolhart van de Randstad an de Randstad WINKELCENTKUM WINKELHOF "•l.TTDRRDORP""' •«orrr.-s: Abortus Het referendum in Italu v positief. De abortus blijfi ge legaliseert! En dat m e< n land waar het "Viva el p.ip.i" niet van de lucht is Men vindt de paus wel aardig, maar hij moet zijn mond hou den Het liefst definitief. Ook Christus vond men sympa thiek Maar de zondaars moesten hem niet En het is nog zo Wat mag men zeggen over de tienduizenden aboi tussen die over enkele jaren meer in getal zijn dan dc slachtolTcr> van dc Tweede Wereldoorlog. Wat mag men koop zeggen over de euthanasie die men met geweld wil gele galiseerd zien, wat mag men meer veilig over straat kun nen. wat over de openlijke advertenties waarin hun oudste beroep aanbieden, wat over het steeds stijgende aantal echt scheidingen. Niets mag men daarover zefcgen Het christe lijk ideaal van de harmonie tussen dc bovennatuurlijke visie en de dagelijkse werkelijkheid blijkt totaal verdwenen. Tenzij men op nieuw in God gaat geloven. II Rutges Laan van Eik en Duinen 195 Den Haag

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19