Bos: "We handhaven ons in de vierde klasse Hooglandse kerk open bezoek voor LDWS pompt vergeefs Hervormd-lutherse 25 jaar VRIJDAG 22 MEI 1981 DOST SPORT PAGINA 11 Jubilerend De Sleutels in degradatiegevaar LEIDEN - Ofschoon de maatschappelijke carrière van Hans Bos een forse opgaande lijn vertoont, volgt zijn sportieve loopbaan juist de weg andersom. Na bij UVS als voetballer te zijn 'geschoold' stapte de 23-jarige voetballer drie seizoenen geleden met nog vier ploeg maats over naar de zaterdagvierdeklasser De Sleutels. Een vereniging die in vergelijk tot de ex-hoofdklasser nu niet bepaald kan beschikken over een uitmuntende accommodatie. Daarbij zijn de prestaties die de Vlietclub op de met kalklijnen omzoomde zandvlakte levert, ze ker niet aansprekend. Al sedert de toetreding tot de KNVB-rijen vecht De Sleutels met het degra datiespook, dat in sommige ge vallen pas in allerlaatste instan tie de strop kon worden omge daan. Momenteel ligt de vereni ging wederom in de houtgreep maar nu heeft het er alle schijn van dat de roodwitten drie klop jes op de mat nodig zullen heb ben om uit de omklemming te komen. Opgave dus omdat de la ge ranglijstpositie, het zware pro gramma en het vertoonde spel de zaterdagclub in een schrier hope loze positie gemanoeuvreerd hebben. Van opgave wil Hans Bos evenwel niets weten. Net als daarbuiten vecht de aanvoerder in het veld tot het laatste spatje energie uit het bezwete lichaam is verdwe nen. Op 23-jarige leeftijd heeft hij zich al opgewerkt tot part-time leraar op de Rembrandt Scholen gemeenschap. "Een verschrikke lijk leuke baan", die de Leide- naar hard nodig heeft om zijn studie economie aan de Rotter damse Erasmusuniversiteit te kunnen bekostigen. "Dit school jaar geef ik twaalf 'uur les. Blijk baar beval ik goed want elk .iaar wordt opnieuw bekeken of de part-timers wel mogen blijven. Ik mag dus blijven, hoewel ik elk moment door de inspecteur ont slagen kan worden omdat ik in feite onbevoegd ben. Ik heb het er uitstekend naar m'n zin". De vraag of dat ook bij z'n voetbal club De Sleutels het geval is, wordt instemmend beantwoord. "Het is de sfeer die 't 'm doet. Als die niet goed was, was ik natuur lijk allang weggeweest. Want om de accommodatie hoef je hier niet te komen". Net als de 'lotgenoten' VNL, LDWS en VTL kan De Sleutels beschikken over één terrein, dat met 13 elftallen moet worden be- Masciarelli wint in "Giro POTEN ZA (ANP) - Pasquale Mas ciarelli heeft gisteren de zevende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Masciarelli was de snelste sprinter uit een kop- groepje van zeven, dat bijna een halve minuut voor de grote groep in Potenza aankwam na een etappe over 143 kilometer, die in Bari was begonnen. Voor de klassementeh had deze korte rit geen gevolgen. Saronni bleef leider in het algemeen klasse ment. stond, stimuleerde vier man tot een ontsnapping onmiddellijk na het startschot. Drie Italianen, Bombine, Martinelli en Corvi vluchtten samen met de Span jaard Eduarda Chosas. Het vier tal bleef bijna honderd kilometer vooruit. Na de mislukking van het viertal waagde de Zwitser Beat Breu zijn kans met Borto- lotto. Op minder dan tien kilo meter van Potenza werden zij achterhaald door Panizza en Vandi en even later vonden ook Masciarelli, Loro en Santamaria aansluiting. Masciarelli won de eindsprint. speeld. Niet verwonderlijk dus dat het veld aan het einde van het seizoen van 'gedaante' is ver wisseld. "Alleen bij de kalklijnen staat nog wat gras", benadrukt hij, "verder is het een kale vlakte die bestaat uit zand en kuilen. Maar ik heb mé erbij neergelegd. Anders kan je beter kappen als je je eraan ergert. Ik heb nog be wondering voor de trainer (Thijs Balkhoven. hij vertrekt naar KRV-zondag) dat-ie nog zo en thousiast is. Bij ons is zo n man zeer beperkt in z'n mogelijkhe den. De club beschikt niet over een eigen trainingsgelegenheid en mag gebruik maken van een gravelveldje van 'twee bij twee' die met de overige cjubs op de Vliet moet worden gedeeld. Het is niet verwonderlijk dat er dus met slecht weer 'rondjes Vliet' worden gedraaid. Veel jongens lopen dan met de pest in hun lijf maar ik heb begrip voor de situa tie. Het kan soms niet anders". Vanwege zijn studie hult Hans Bos zich slechts éénmaal per week in trainingskledij. "Dat is op dit ni veau ruim voldoende, tenminste voor mij dan. Met een goede wedstrijdmentaliteit kom ik heel ver. Bij UVS trainen er hoopjes driemaal per week maar zullen er nooit komen omdat op het nood zakelijke moment afhaken". Met z'n voetbalvrienden Jan van der Berg, Peter Vlasveld en Wim Schreuder verkaste Bos drie sei zoenen geleden van de Kikker- polder naar de Vliet omdat "je beter op zaterdag in een eerste kan voetballen in de vierdeklas- se dan het tweede van UVS". "Eén jaartje heb ik het nog ge daan", kijkt hij terug, "maar ik had het gauw gezien. Op zondag vroeg in de morgen spelen, kan mij niet bekoren. Daarbij had ik geen tijd meer om driemaal te trainen. Ook daarom ben ik weg gegaan. Voetballen op zaterdag bevalt me geweldig". Met Hazerswoudse Boys. 's Gra- venzande schat hij De Sleutels in bij de beste ploegen van de vier- deklasse. "Wij spelen voetbal. Echt voetbal. Daarom zou het zo zonde zijn als we eruit vliegen. Waarom we zo laag staan Daar zijn tal van oorzaken voor aan te wijzen. De belangrijkste is het gebrek aan mentaliteit. Je kent het wel. die typische, onverschil lige instelling van de Leidse voetballer van "wat kan mij nou gebeuren". Daarom heeft Balk hoven vijf weken geleden een be roep gedaan op routinier Isaac Klinkhamer (ex-Roodenburg). Mede dankzij hem leeft nu het besef dat er keihard voor de pun ten gevochten moet worden. Maar misschien is het wel te laat". Hazerswoudse Boys heet de oppo nent die morgen om kwart over vier bedwongen moet worden, om enigszins uit de problemen te geraken. Bij verlies van concur rent GWS ("verreweg de slecht ste ploeg", zegt hij) en winst van de Vlietclub zelf is tenminste een beslissingsduel bedongen. Vol gens Bos komt het zover niet. "Ik ben ervan overtuigd dat we het redden. Morgen behalen we een punt en volgende week winnen we uit bij Rohda. Ik zou het on smakelijk vinden als we het be stuur als cadeau voor het 35-jarig bestaan een degradatieplaats moeten overhandigen"... ROB ONDERWATER Hans Bos. hier na een eigen treffer in de strijd tegen 's Gravenzande getroost door z'n doelman Bram Lepelaar hoopt dat de malaise morgen tegen Hazerswoude wordt doorbroken. Texas/DHB wint zonder moeite Zware opgave voor De Engel LEIDEN - Vanavond breekt voor de zaalvoetballers van De Engel het uur van de waarheid aan. Om 20.30 uur gaan de Lissenaars en het Limburgse De Haantjes in de THB hal uitmaken, wie zich plaatst voor de finale van de strijd om het Nederlands kampioenschap, dat op 29 mei en 1 juni wordt ver speeld. Omdat De Engel maandagavond in Eindhoven onderuit ging tegen Pejoco Boys. heeft de ploeg alleen iets aan een overwinning. Bij een gelijkspel stoot De Haan tjes door tot de finale. LEIDEN - De spelers van LDWS, inmiddels levend met de weten schap dat er volgend seizoen een toontje lager gezongen dient te worden, verlangen blijkbaar wel heel erg naar het einde van de te leurstellend verlopen competi tie. Dat tenminste kan geconclu deerd worden uit het feit dat de Vlietbewoners gisteren echt alles in het werk stelden om het voor uit geschoven en verder totaal onbelangrijke duel tegen Texas DHB hoe dan ook doorgang te la ten vinden. De onweersbui van gistermiddag had het slechtste veld van Leiden in een binnen zee van redelijke omvang omge toverd. Geen nood, op blote voe ten en met emmers gewapend to gen de volgelingen van trainer Bekkering aan het werk. Verzo pen waren ze al, maar het pom pen, ging door. Wilskrachtig zat. dat LDWS. maar zoals het afgelopen jaar al uit wees is die eigenschap alléén niet voldoende om handhaving op tweedeklasse-niveau te garan deren. De inzet van de jeugdige ploeg ten spijt werd gisteravond opnieuw duidelijk dat de De Roode-loze formatie gewoon pu re kwaliteit ontbeert. Eén helll kon het karaktervoetbal van de thuisploeg wedijveren met de betere spelopvatting van de be zoekers. Daarna legde Texas zon der mededogen de zwakke plek ken bij LDWS bloot. En om ver volgens tot 1-4 uit te lopen kostte nauwelijks moeite. De voorsprong die LDWS nam via Henk van Gooi was verdiend, ge woon omdat men aanvankelijk veel alerter reageerde dan Texas Dat eigenlijk pas in de tweede helft aan voetballen ging den ken. Weliswaar was men vlak' voor rust dankzij een wat geluk kige goal van John de Wolf op 1-1 gekomen, maar tot dan toe had men weinig meer laten zien dan wat korte combinaties die veelal smoorden in de modder voor het doelgebied van Wim Visser. Na de hervatting verlegde Texas het spel naar de vleugels en daar kwamen de één-tweetjes en solo acties veel beter uit de verf LDWS had er soms totaal geen kijk op en stond tot tweemaal toe machteloos bu demonstraties van tik-en schuifwerk. In beide gevallen zorgde Wim van Steen- wijk voor een doeltreffende af ronding. Diezelfde speler kopte daarop de bal uit een corner ook nog eens tegen het net waardoor een fraaie hattrick zijn deel werd. Huhner-toernooi Vorig jaar overleefde eersteklasser Lugdunum de eerste ronde van hot toernooi om de Klaas Huh- ner-bokaal niet door te verliezen van Unitas Leiden Ditmaal «>nt snapten de Kikk- n eenzelfde afgang tegen afde- lingsclub ZLC. In de openings wedstrijd - morgen gaat men aan de Vliet verder - moesten er straf schoppen aan te pas komen om een winnaar aan te wijzen. Dat werd dan toch Lugdunum dat zich na een 1-1 eindstand vanaf de stip de betere toonde. De 'nor male' goals werden verzorgd door Daan Kooymans (Lugdu num) en Peter Ramaker (ZLC) AD VAN KAAM LEIDEN - Dat de Hooglandse kerk, zeker in voorjaar en zomer, open moet voor belangstellenden, daarover zal ieder het eens zijn. Dit gebouw - met in zijn scha duw het voor Nederland unieke Burcht-complex - is niet geres taureerd enkel en alleen voor een paar kerkdiensten op zondag en af en toe eens een concert. Maar dat is gemakkelijk gezegd. De hervormde kerkvoogdij, die de kerk beheert, is óók voor openstelling, maar de vraag is, wie de mensen van dag tot dag ontvangt en wie toezicht houdt. Dat laatste is niet minder nodig dan het eerste, omdat ook ker ken het doelwit kunnen worden van diefstal en vernieling. Het laatste nummer van het blad 'Monumenten' gaf daarvan nog een trieste opsomming. Uit een kerk in Heeze werd pas geleden een antiek beeld gestolen. In Kruisland zijn kandelaars en kel ken weggehaald, evenals in Ber- geyk en Veldhoven. In een Amersfoortse kerk werden offer blokken van de muur gerukt en kaarsen door de hele kerk ge smeten. Een koster uit Kampen: "Vroeger kwamen mensen de kerk binnen om stilte te vinden of om te bid den. Nu de kerk een toeristische trekpleister Is geworden op zichzelf verheugend -, nemen ze gerust hun hond mee of eten zc er hun zak frites leeg. En dan al die mensen die zo graag op het orgel spelen omdat ze al een paar weken les hebben en nu wel eens een groot orgel willen proberen". Verschil Uit de vele brieven die bij 'Monu menten' na een artikel over open kerken binnen kwamen valt op te maken, dat er een duidelijk verschil is tussen de 'echte kerk bezoeker' (en dan niet alleen ge lovigen) en de 'willekeurige toe rist'. De laatste benadert het ge bouw vaak anders. Daar is op zichzelf niets tegen. De kans op diefstal en vernieling mag. volgens 'Monumenten', niet betekenen, dat de kerk dan maar dicht moet blijven. Het eni ge middel om dat tegen te gaan is: toezicht. En dat zegt ook de Leidse kerk voogdij, die echter geen geld heeft om hiervoor 'betaalde krachten' aan te stellen. Er zijn ten minste vijftien vrijwilligers nodig die één morgen of middag per week in de kerk willen zijn om bezoekers te ontvangen, des gewenst inlichtingen te geven, foto's en folders (meertalig) te verkopen en een oogje in het zeil te houden. Op een eerste oproep in 'Hervormd Leiden' hebben zich zeven men sen bij het kerkelijk bureau (Hooglandse Kerkgracht 62, tele foon 120002) gemeld. Als er voldoende vrijwilligers zijn, gaat de kerk open van dinsdag tot zaterdag, van 10 tot 3 uur. En dat liefst op zo kort mogelijke ter mijn, want het vakantieseizoen nadert ras. De Hooglandse kerk vanuit een poortje van de Burcht. Onderweg. De komende den zullen op verschillende plaatsen in ons land weer 'onder weg-kerkdiensten' voor vakan tiegangers worden gehouden. Deze diensten zijn in Hoogsoe- ren (7 juni tot 30 augustus. 9 en half 12), Vaals (hervormde kerk. 28 juni tot 30 augustus, half 10). Gulpen (Toeristenkerk'. 28 juni tot 30 augustus. 9 en half 11). Heerenveen ('Rotondekerk', Pinksteren tot eind augustus, half 10 en half 11), kapel Staver den (14 juni tot 6 september, half 12). Huis ter Heide 'tot en dmI september, 9 uur). Appelscha ("IYcfkerk', Pinksteren tot 31 au gustus, 10 uur, in bouwvak vakantie 9 en 10). Blauwkapel (tot 1 november, 10 en 11 uur). Zwijndrecht ('Pictermankerkje', tot 27 september. 10 uur. in juni, juli en augustus 9 en 9.45) en tal Horst (kantine voetbalvereni ging. afslag 'Horst' aan rijksweg Amersfoort Zwolle, tot en met september, 10 uur) Meedoen (Van onze redactie geestelijk le ven) Deze maand is het 25 jaar geleden dat er een overeenkomst ('con sensus') tot stand kwam tussen luthersen en hervormden in ons land. Beide kerken stelden toen hun kansel en avondmaalstafel voor elkaar open. Dat was geen schokkend maar wel een opmer kelijk feit, want de omgang tus sen lutheranen en hervormden (calvinisten) is - om het maar eens zacht te zeggen - niet altijd een toonbeeld van christelijke broederschap en verdraagzaam heid geweest. De voornaamste geschilpunten - het avondmaal, de leer aangaan de Christus en het leerstuk van de 'uitverkiezing' waren dik wijls aanleiding tot strijd en be schimping over en weer; van een echt luisteren naar elkaar kwam in het algemeen bitter weinig te recht. In het lutherse blad ELK van deze maand stelt dr. C. P. van Andel (hervormd) met spijt vast. dat de overeenstemming van 1956 niet het effect heeft gehad dat ervan werd verwacht. Ze loste ook niet alle problemen op. Maar. zo meende men terecht, de dogma tische verschillen tussen luthera nen en hervormden rechtvaar digden niet langer een scheiding rond prediking en avondmaal. In 1971 kwamen vertegenwoordi gers van meer dan vijftig luther se en hervormde (gereformeer de) kerken in Leuenbcrg (bij Ba zel) bijeen om een verklaring op te stellen waaruit zou blijken, dat de leerstellige veroordelingen uit de zestiende eeuw hadden afge daan. In oktober 1974 trad als re sultaat van dat beraad een over eenkomst in werking die aan de scheiding een eind maakte. De discussie over theologische vra gen die vroeger zoveel verdeeld heid hadden gebracht zou wor den voortgezet Zestig lutherse en gereformeerde kerken in Eu ropa ondertekenden die overeen komst Tussen 1974 en 1981 zijn in alle de len van Europa 'leergesprekken' gehouden. In februari van dit jaar werden deze (in Driebergen) voorlopig afgesloten met de be vestiging dat de oude verschillen inderdaad geen scheiding meer betekenen. Nieuw begin Wat ons land betreft zijn bijzonde re vormen van samenwerking tussen lutheranen en hervorm den tot nu toe echter uitgeble ven Volgens Van Andel hebben lutheranen en hervormden (gere formeerden) in dat opzicht veel kansen laten liggen. De aanvaar ding van de overeenkomst van Leuenberg kan dan ook een nieuw begin zijn. "Het is een uit daging. daaraan nu inhoud te gal .11 tvvrn" Van Andel denkt aan een grotere deelnemtna aan eikaars werk. ex tr daaraan is geen behoefte maar door het werk op elkaar af te stemmen en waar mogelijk een gezamenlijk aanbod te doen van gemeente- en catechese-actwitei- ten Kun een lulhery.e f/nmv n l, soms deelnemen aan plaatselijke samenwerking tussen hervorm den en gereformeerden in het ka der ran 'Samen op weg"* Kerkor del ijk kan dat. aan beide kanten Ook 'boven plaatselijk' kunnen de ze kerken veel meer samen doen en van elkaar profiteren Van An del zou de lutheranen vertegen woordigd willen zien in die her vormde organen van bijstand (ra den) die door hun werk ook voor hen van belang kunnen zijn Her vormden, zo gelooft hij. kunnen op hun beurt veel opsteken van de lutherse liturgische traditie. Klimaat menige kerkeraad voorgangers van de andere kerk. heeft inge schakeld in de erediensten en dat gemeenteleden eikaars avondmaal meemaakten En de brede theologische ontmoeting van hervormde, gereformeerde en lutherse kerken in West-Euro pa. uitmondend in de Leuenbei ger overeenkomst, heeft nu ook avondmaalsgemeenschap met de gereformeerden mogelijk ge maakt "Belangrijk is het ont staan van een oecumenisch kli maat Daartoe hebben ook de ontmoetingen in het menselijke vlak bijgedragen", Verdere ontwikkelingen naar nieu we samenwerkingsvormen (zo als het gastlidmaatschap erT ge meenschappelijke predikanten en andere ambtsdragers) moeten worden afgewacht "De geestelijke voorwaarden hier voor meent dr Fafié. "zijn me de te danken aan de nu 25 jaar oude consensus". Die heej't dan tnrh run iivrt nerlnnit op hun verantwoordelijk heid voor het energievraagstuk en aansporen om deel te nemen aan de maatschappelijke discus sie hierover Zu zullen daartoe een nota uitgeven over de 'zede lijke kanten' van het probleem. De bisschoppen hebben de rooms-kathoheke Raad voor Kerk en Samenleving gevraagd, in samenwerking met de afde ling 'sociale vragen' van de Raad van Kerken een werkgroep te vormen om deze nota voor te be reiden. De werkgroep kan zich te zijner tijd ook laten horen op de aange kondigde hoorzittingen over dit onderwerp. De bisschoppen doen zelf niet mee aan de discussie Van hen zijn ook geen uitspraken te verwach ten over de technische kanten van de energiekwestie. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oud-Loos- drecht H Gijsbertsen Herwij nen, te Amsterdam W de Leeuw Maasbracht, aungenorru-n naar Medemblik G Keizer Ten Boer (Gr.), naar Haaftcn kandidaat A F Kar Oudewater Gereformeer de Kerken Vrijgemaakt: bero< pen te Terneuzen J Kruidhof Enschede Gereformeerde Ge meenten: aangenomen naar Sioux Center (Ver Staten) A M den Boor Norwich (Canada), be dankt voor Aagtekerke Chr van der Poel Yerscke. voor A Brvgman K Baptistengemeenten: aangeno men de benoeming rot geestelijk verzorger bij Tabitha Amster dam C. de Jong Den Helder Cadeau Vietnam. De federatie van evan gelische kerken in Oost-Duits- land heeft haar zu sterfedcratie in Vietnam 20 000 Vietnamese bij bels cadeau gedaan. Bezoek. Klaus Gysi. min: 'er voor godsdienstzaken in Oost- Duitsland. brengt nog deze maand een bezoek aan de We reldraad van Kerken, de Luther se Wereldfederatie, de Conferen tie van Europese Kerken en de Wereldalhantie van Hervormde Kerken, alle in Genève

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17