Den Bosch lijkt grote verliezer Jan Timman blij met remise(s) Drie plaatsen voor Nederland In UEFA-Cup '82- 83 Veel transfers in basketbalwereld Rustdag werkt averechts in Amsterdam 'Schokkend' gebruik van doping Geels zegt 'ja, Ploegsma zwijgt.. Notten uit selectie Feyenoord VRIJDAG 22 MEI 1981 SPORT UTRECHT (GPD) - Nu alle Europese toernooien var op Real Madrid-Liverpool (Finale Europa-Cup I) na, zijn afge werkt, zijn ook de plaatsen definitief verdeeld die per land voor het UEFA-Cuptoernooi 1982-'83 waren te vergeven. Voor de komende Nederlandse competitie dienen gegadig den te beseffen dat er voor ons land helaas opnieuw maar drie plaatsen zijn te delen. Nationale voetbal hoogvliegers als Ajax, Feve noord, AZ'67, PSV, Utrecht en Twente moeten dus, len ze na de volgende compe titie Europees voetbal spelen tweede, derde of vierde den (of natuurlijk het lands kampioenschap of de KNVB- beker veroveren). Op basis van het ingewikkelde puntentellingssysteem dat het aantal deelnemers aan Europa-Cup III (UEFA-Cup) per land regelt, is nu de vol gende eindstand uit de bus gerold: Het maximum van vier clubs per land voor het UEFA-Cup toernooi van 1982-'83 bereik ten West-Duitsland, Enge land en Spanje. Drie clubs worden afgevaar digd door Nederland, België, Frankrijk, de DDR en de Sowjet-Unie. Twee clubs doen mee uit: Italië (waar zijn de roemrijke tijden gebleven dat de Italianen het Europese gebeuren dicteer den - of het nu op het groene gras (Inter, AC Milan, Juven tus) dan wel achter het groe ne laken van het UEFA-be stuur gebeurde?). Tsjechoslo wakije, Joegoslavië, Zwitser land, Hongarije, Portugal, Schotland, Bulgarije. Grie kenland, Zweden, Polen, Oostenrijk en Roemenië. Alle overige Europese voetbal landen mogen slechts één deelnemer afvaardigen. Dat zijn Denemarken. Turkije, Ierland, Noorwegen, Cyprus, Noord-Ierland, Albanië, Mal ta. Luxemburg en Finland (Wales neemt alleen deel aan het toernooi van de beker winnaars). De hierboven gegeven volgor de van de landen is ook pre cies de eindstand in de pun tentelling zoals die na de prestaties in het nu aflopende seizoen is bereikt. Let wel, die stand is samengesteld uit alle Europese clubprestaties per land over de afgelopen vijfjaar bij elkaar. Nederland bereikte daarin dus een vier de plaats, nog steeds eervol. Bekijken we echter alleen de punten die in het nu eindi gende seizoen zijn verza meld, dan blijkt dat Neder land, vooral door de inbreng van AZ en Feyenoord, daarin „kampioen" van Europa is geworden zonder overigens één cup te veroveren. Ons land „scoorde" 8.666 punt (al le wedstrijdpunten die door AZ, Feyenoord, Ajax, Utrecht, PSV en Twente in de drie cuptoernooien wer den behaald, vermeerderd met telkens één extra punt als een club de kwartfinale, de halve finale of de finale be reikte, en dat totaal gedeeld door 6 - zijnde het aantal clubs dat deelnam). DEN HAAG - Hoewel de overschrijvingstermijn gisteren sloot is het op dit moment nog geenszins duidelijk hoe de tien formaties er straks uitzien wanneer in september de basketbalcompetitie in de eredivisie weer losbarst. Slechts twee clubs hebben hun selectie voor komend seizoen rond, de rest is nog naarstig op zoek naar versterking. Wat kan omdat de namen van de Amerikaanse gastarbeiders - twee per club - ook buiten de transferperiode ingevuld mogen worden en bijvoorbeeld landskampioen Nashua Den Bosch zal van die mogelijkheid gebruik moeten maken. Chris Plaat (I) en Rene Ridderhof komen volgend seizoen uit Haaksbergen. Ook Rob van Essen trekt naar het oosten. Want dc Bosschenaren weten mo menteel nog steeds niet of hun grote troef, Tom Barker, ook vol gend jaar de kleuren van de titel houder zal verdedigen nu deze in onderhandeling is met enkele Amerikaanse profclubs. En daar naast moet Den Bosch op zoek naar een vervanger voor Buff Kirkland, een speler waarop men na vijf jaar wat uitgekeken was en dus maar overdeed aan Eve Adam Stars uit Haarlem. Wie Met die score bleef Nederland zelfs het meestal als eerste eindigende West-Duitsland voor, dat dit seizoen (geen en kele Duitse finalist!) tot 8,571 punt kwam. Frankrijk ein digde verrassend als derde dit jaar. In de nu bereikte eindstand over vijf jaar valt niet alleen de magere prestatie van Italië op, ook het feit dat erkende voetbalnaties als Tsjechoslo- wakije, Hongarije, Joegosla vië, Schotland en Polen slechts het recht op twee deelnemende clubs verover den. Triest is de allerlaatste plaats voor Finland, dat daar mee nog ónder „dwergen" als Luxemburg, Malta en IJs land eindigde. ook niet terugkeren in de Vin- kenkamp zijn de Nederlandse Amerikanen Fabcr en Van Es sen Na veel touwtrekken tussen Leiden en Donar speelt Faber volgend seizoen in Groningen. Den Bosch gaat verder met De- rek Joustra van Haarlem en de talentvolle jeugdige Limburger Jos Kuipers. De nummer drie van Europa lijkt er niet sterker op geworden. Iets wat niet opgaat voor aartsri vaal Parker Leiden, de reserve- kampioen van Nederland. Die ploeg is op papier rond en op nieuw werd er flink met de bui del gerammeld. Van Amsterdam kwamen Dave Downey en Bert Kragtwijk. van Haarlem interna tional Emill Hagens en van de schaduwvereniging Trotters het duo Berendsen'Paulides. Vooral onder de borden is het team van nieuwe coach Ton Boot sterker geworden. Showman Tony Par ker is hierdoor werkloos gewor den, Ron Kruidhof vond emplooi in Groningen, Chris Plaat in Haaksbergen, Paul van Solm in Dordrecht en Lace Strong in Delft. Eveneens behoorlijk versterkt is NN Donar dat misschien einde lijk een belofte kan inlossen. Jimmy Moore kwam van Dor drecht, Irving uit België, Kruid hof van Leiden en Faber van Den AMSTERDAM (ANP) De eerste rustdag van het IBM-herinneringstoernooi in Amster dam heeft de deelnemers kennelijk geen nieuwe inspiratie gegeven. In de vijfde ronde volgde het ene vredesvoorstel het andere op. Timman en Kavalek waren wel heel snel klaar. Binnen het uur waren zij in een remise-variant van de Pirc verzeild geraakt. Daar Timman zich bovendien niet helemaal fit voelde koos hij het zekere voor het onzekere. Hij kon vervolgens in alle rust toe zien hoe de concurrentie even eens remiseerde. Hierdoor bleef Timman met vier punten alleen aan de leiding. Vandaag speelt de nationale kampioen met wit tegen de Joegoslaaf Ljubojevic, die nog niets van betekenis heeft laten zien. De vyfde ronde had een buitenge woon saai verloop. Er kwam geen enkele scherp gespeelde partij op het bord. De voordeel tjes, zo die er al waren, bleven tot het minimale beperkt. Zo kwam Karpov. die zijn opzienbarende beginnederlaag tegen Hort liet volgen door drie overwinningen, een ietsje beter uit de dame-indi- sche opening dan Ree. Meer wist de wereldkampioen tegen de sterk geconcentreerde Amster dammer echter niet te bereiken. Op de 32ste zet bood Karpov toen maar deling van het punt aan, hetgeen Ree met beide han den aangreep. Kick Langeweg, die vroegtijdig een paard op e5 posteerde in een damegambiet, kreeg een gezon de stelling. Hort had echter vol doende mogelijkheden tot zijn beschikking om remise binnen zijn bereik te houden. Na de 22s- te zet en vier uur spelen ging de besnorde Tsjechoslowaak op het remise-voorstel van Langeweg Ook bij de partijen Ljubojevic Portisch en Miles - Poloeg^jevs- ki gebeurde niets opzienbarends. Eerstgenoemden besloten de strijd na twintig zetten te staken toen er van beide zijden nog pas één pion van het bord was. En juist toen Miles en "Poloe" le vendig spel leken te krijgen za gen zij van een echte krachtme ting af. Vooral Poloeg^jevski on derscheidt zich in Amsterdam tot nu toe slechts door het spelen van kleurloze remise-partijen. Ook de partij tussen de twee oud ste spelers van het toernooi, Smislov en Donner eindigde in remise. Al halverwege de eerste zitting zag het ernaar uit dat de ling van het punt onvermijdelijk zou zijn. De oud-wereldkam pioen bleef echter doorspelen, in de hoop dat Donner zich een keer zou vergissen. Op herhaalde remisevoostellen van Donner ging Smislov niet in. Uiteindelijk werd de partij afgebroken in een stelling waarin beide spelers een toren, een paard en drie pionnen bezaten. In de twee uur pauze liet Smislov zich niet van het re misekarakter van de partij over tuigen. In zijn eentje probeerde hij al analyserend nog een winst- weg te bedenken. Het bleek te vergeefs. Na een uur in de twee de zitting, forceerde Smislov zelf door zetherhaling remise, waar door hij op de met Portisch ge deelde vierde plaats bleef staan. De stand na vijf ronden is: 1. Timman 4 pnt. 2. Hort en Karpov 3'/2 pnt. 4. Portisch en Smislov 3 pnt. 6. Kavalek, Miles, Poloega- jevski 2xh pnt. 9. Ree 2 pnt. 10. Ljubojevic lVi pnt. 11. Langeweg en Donner 1 pnt. Belle Erika Belle heeft gisteren haar na tionale schaaktitel geprolon geerd. Zij behield haar titel door dat op de rustdag wat restanten werden opgeruimd. De neder laag van Corrie Vreeken tegen Carla Bruinenberg betekende dat Erika Belle door geen van de dertien speelsters in de slotronde nog kan worden achterhaald. Smyslov gisteren een lange partij van. Koploper Jan Timman denkt er het zijne van. KEULEN (ANP) - Tijdens de Olympische Spelen van 1980 in Lake Placid en Moskou was tien procent van de me daillewinnaars gedrogeerd, zonder dat het bedrog bewe zen kon worden. Dit sensatio nele resultaat werd bekend op een internationale bijeen komst van dopingspecialis- ten in Keulen. In alle geval len is de betrokken sportlie den het niet officieel als do- pingpreparaat verboden manlijke hormoon Testoste ron toegediend. Op de laatste dag van de spelen in Moskou had de voorzitter van de me dische commissie van het IOC, de Belg Alexander Prins van Merode, al een aan wijzing in die richting gege- De medische commissie van het IOC kreeg toestemming na afloop van de Spelen con tra-expertises uit te voeren. In het bio-chemisch instituut te Keulen werden 424 mon sters van mannen en 140 van vrouwen op testosteron on derzocht. Prof. Dr. Manfred Donike, hoofd van dit insti tuut van de sporthogeschool, onderzoek "schokkend". Ten minste 24 en ten hoogste 62 van de 424 mannen hebben het prestatieverhogende pre paraat toegediend gekregen. Bij de vrouwen was het per centage "positieve" gevallen nog groter: tussen de zestien en 27 van de 140 onderzochte monsters. waarden worden verklaard uit de omstandigheid dat in de bewijs procedure bepaalde tolerantiewaarden in acht moeten worden genomen. De Engelsman Prof. Arnold, lid van de medische commissie, waarschuwde er voor dit ont hullende resultaat terug te voeren op de ontoereikende controle tijdens de Spelen i Moskou en Lake Placid. EINDHOVEN - Ruud Geels heeft overeenstemming be reikt met PSV over een twee jarige verbintenis. Die mede deling deed dc hoog op de topscorerslijst staande spits van Sparta gisteravond in het programma van Omroep Bra bant. Volgens Geels is het verder aan de betrokken clubs Sparta en PSV om de transferovereen komst af te handelen. Kees Ploegsma, de manager van PSV wilde geen com mentaar geven over de moge lijke komst van Geels Vol gens Ploegsma zou PSV via de geruchtenmachine al con tact hebben gehad met alle Nederlandse spitsspelers en zou de overeenkomst met zo wel Kees van Kooten als Ruud Geels al rond zijn Geels, die 32 jaar is, heelt ge speeld by onder andere Tel star, Feyenoord, Anderlecht en Ajax. ADVERTENTIE Zaterdag 23 en zondag 24 mei LDWS-toernooi om de "Klaas Huner" bokaal aanvang 11.00 uur Zaterdag 23 mei een optreden Nico Haak (13.00 uuo LDWS-sportpark "De Vliet" Mede mogelijk gemaakt door: -Knipboetiek "John v.d. Born"- -Henny's Rits- Bosch. Renzo Zwicrs. vaste kracht sedert jaren, moest ver- dwynen evenals de Amenkanen Schulz. Zagardo en Dykstra. Amstelveen onderging nauwelijks wijzigingen al zal dc lepe zaken man Theo Kinsbergen zoals ge bruikelijk straks wel weer met een paar verrassingen op de proppen komen. Amsterdam is praktisch rond met een nieuwe sponsor. De kern van Nederland se spelers blyft, evenals oudge diende Hank Smith. Fnsol Dor drecht zag beide Amerikanen vertrekken maar coach Charis Sidens, die Paul van Solm erbij kreeg, heeft een uitstekende neus voor 'koopjes' uit het andc re werelddeel. Punch is prak tisch rond De Delftenaren het ben eindelijk weer een geld schieter (Rucanor) en verzeker den zich van de steun van Rick Lewis (Dordrecht). Lace Strong (Leiden) en Peter Kop (Trotters) Ook Picter van Tuvl van Seroos kerken gaat weer ballen. Hatrans degradeerde maar omdat The Wolves vanwege gcldpcnke- len niet promoveert krygt het team uit Haaksbergen een nieu we kans. Men greep die gelegen heid te baat om Chris Plaat (Lei den). Rob van Essen (Den Bosch) en Rene Ridderhof «Groningen) by de topclubs weg te plukken en met het redelijke vyftal dat er al stond moet het nu echt kun nen lukken. In elk geval moet men in staat zijn om Haarlem en promovendus Noordkop uit Den Helder er onder te houden. Haar lem liep compleet leeg. Tegen over de komst van Kirkland staat het vertrek van Hagens. Brown. Joustra en Amama (Noordkop) en het team van coach Harrewijn geldt dan ook als een vaste de gradatieklant. Noordkop. de nieuwe ploeg, zal het zwaar krij gen in het walhalla van het bas ketbal. een wereld)® waarin het budget nu eenmaal rol bepalend is. Met twee Amerikanen alleen kom je er niet meer. Dat was vroeger. AD VAN KAAM ROTTERDAM (GPD) - Het rom- melt by Feyenoord. Nadat het bestuur van Feyenoord woens dag besloot oefen meester Vaclav Jezek op non-actief te stellen en diens assistent Clemens Wester hof verantwoordelyk stelde voor het binnenhalen van Europees voetbal volgend seizoen, heeft Westerhof op zijn beurt het mes gezet in de selectie. Het eerste slachtoffer heet René Notten, met wie Westerhof een halfjaar geleden ook al- in de clinch lag toen het Feyenoord-bestuur hem aanzocht de zaken voor Jczck waar te nemen toen de Tsjechi sche oefenmeester geopereerd moest worden. Notten kreeg gisteren te horen dat hij. los van zyn blessure, geen aanvoerder meer is van Feye noord en gisteren meldde Wes- terhofT tijdens de bespreking voor de wedstrijd tegen Ajax zondag in Amsterdam dat de middenvelder plaats zal moeten maken voor Bouwcns. Dc Rotterdamse middenvelder is uiterst verbolgen over deze werkwijze van Westerhof Not ten „Ik ben op myn beurt direct naar het bestuur van Feyenoord gestapt en heb zowel bestuurslid Van der Laan als manager Peter Stcphan laten weten dat ik vol gend seizoen alleen onder een andere oefenmeester dan Wes terhof by Feyenoord zal blyven. Het is voor my dc tweede maal in één seizoen dat Westerhof mij verantwoordelyk stelt voor Feyenoords falen van de laatste weken Die rol van zondebok wens ik niet te accepteren en daarom geloof ik dat ik daaruit myn conclusies moet trekken Dat betekent, dat ik Feyenoord zal gaan verlaten", aldus Notten De Rotterdammer gelooft niet dat Vaclav Jezek in de Kuip zal te rugkeren. ondanks het contract dat het bestuur van Feyenoord met hem verlengde toen Jezek in de markt bleek te zijn als oefen meester voor het Nederlands elf tal Notten „Als Jezek terug komt is het toch een kwestie van uitstel van executie, lenzy Feye noord zou besluiten Jc/cks con tract voortijdig te beëindigen Het ligt voor de hand dat Wester hof de werkzaamheden van Je zek bij Feyenoord gaat overne men en die wisseling van de macht zou alleen maar in myn nadeel zyn".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15