Bemiddelingspogingen opnieuw in het slop Winst van casino's was vorig jaar 23 miljoen 'n HELE DAG PLEZIER in duinrell 1 Knip kamerplanten weer in model "Vastrecht op gas afschaffen" V Samen aan 't werk Oud-premier België schorst vier partijleden Tweede Kamervragen over discriminatie ifü Cr^isis Syrië-Israël JERUZALEM - Israel eist van Syrië niet alleen het verwijderen van de Syri sche raketten uit Liba non maar ook een terug trekken van de luchtdoel raketten uit het Syrisch- Libanese grensgebied. Premier Begin van Israel stelde gisteren dat een vrij luchtruim boven Li banon van levensbelang voor Israël is omdat Li banon op het ogenblik zo'n 20.000 Palestijnen herbergt. Het herstel van de situatie van voor de crisis, aldus Begin, houdt in dat Syrië zich ertoe zal verplichten geen lucht doelraketten tegen de Is raëlische verkennings vliegtuigen boven Liba non te gebruiken. Na enkele dagen van voorzichtig optimisme over een mogelijk sla gen .van de bemiddelingspogin gen van de Amerikaanse afge zant Philip Habib, leek gisteren een militaire confrontatie op nieuw onvermijdelijk. President Assad van Syrië verklaarde van geen Amerikaanse voorstellen te welen en slechts Israëlische ei sen te hebben gehoord. Syrië, al dus Assad, zal onder geen beding de raketten uit Libanon wegha len. Israël van haar kant. bena drukte naast het verwijderen van de Syrische luchtdoelraketten, nog twee eisen te hebben. Het ontruimen van het Senien-ge- bergte en het opheffen van de be legering van de stad Zahle door het Syrische leger. Israëlische functionarissen in Je ruzalem lieten weten dat Israël erop staat zelf verkennings vluchten boven Libanon uit te voeren. De Amerikanen hadden voorgesteld aan Israel, via hun ruimtesatellieten de benodigde gegevens te verstrekken in ruil voor het staken van de Israëli sche verkenningsvluchten. Dit staken van de vluchten zou dan eventueel aan de Syriers als een Israëlische concessie gepresen teerd kunnen worden. In ruil hiervoor zou Syrië dan zonder te veel gezichtsverlies, de lucht- doclraketten kunnen ontruimen, aldus het Amerikaanse scenario. Israël heeft de Amerikaanse voor stellen van de hand gewezen na dat vanuit Damascus bekend was geworden dat Syrië onder geen beding tot een verwijderen van de raketten bereid is. Rege ringskringen in Israël wezen er op dat ze in feite niets meer te bespreken hebben met de Ame rikaanse afgezant. Israël heeft er echter geen bezwaar tegen als Habib nog een laatste poging in Syrië wenst te doen. Intussen zit Habib in Jeruzalem te wachten op een uitnodiging van president Assad van Syrië om zyn pendeldiplomatiek te kun nen voortzetten. Maar Assad heeft intussen verklaard geen prijs te stellen op de komst van Habib. tenzij deze geheel nieuwe voorstellen heeft. ZWE1SIMMEN Dit bleef over van een huis in het Zwitserse Zweisimmen, nadat een vliegtuig van de Zwitser se luchtmacht er tegenaan was gevlogen. Een bewoner van het huis werd gedood. De piloten van het toestel werden licht gewond. Veel vrouwen komen er tegen woordig nauwelijks meer toe gehoor te geven aan de inner lijke roepstem die hen dwingt tot de grote schoonmaak. Heel het huis op z'n kop, de ongezelligheid ten top... Maar goed. 't moet gebeuren, al lo pen de meningen daarover dus sterk uiteen. Waarover gèèn twijfel mogelijk is, dat is de noodzaak van 't lekker op frissen van de kamerplanten, die maanden lang in stof en rook hebben moeten zien te overleven. Hebt u ze geen tussendoor beurt gegeven, dan nu met een aan de slag. Met spons en zeem de bladeren afnemen. Moet u zien wat een drab eraf komt! Spinrag heeft zich tus sen de Cissus en Monstera ge nesteld. Jaag er met de plu- meau doorheen. Spuit ze weer eens lekker nat die plan ten. Neem de Clivia op schoot en spons de bladeren af, zij zal u met bloemen belonen. Mis schien gaöt u er zelfs toe over bladglans op de bladeren van de Ficus te spuiten, ziet-ie er als herboren uit, hoewel ik niet durf te beweren of dat goed of minder goed is. Er wordt gezegd dat het spulletje uit die spuitbus een middel is tegen schildluis omdat zich om die bruine schildjes een luchtdicht laagje vormt. Als dat zo zou zijn dan worden de huidmondjes in de bladeren ook (tijdelijk) afgesloten. En dat is niet best, zo als te begrij pen is. Model Vaak zijn de kamerplanten op het einde van de winter uit model geraakt. Ze zijn uit hun krachten gegroeid, met als ge volg; kale onderstammetjes. Of ze keerden zich te veel aan een kant naar het licht toe, of de plant werd gewoon te groot, zoals de citroengera nium binnen enkele maanden een heel raam groen kan ma ken, maar ook ondoorzichti- Bij de Snoeien is hier de remedie. Een andere mogelijkheid is mar- cotterenwaarover we het eer der hebben gehad. Men neme een goed scherp mes, liefst een echt snoeimes of (desnoods) een snoei- schaar. Direct nadat de plan ten hun rustperiode hebben beëindigd en net diep adem halen om opnieuw te gaan groeien, grijpt u in. Trou wens, door het verpotten zul len er best wat wortels verlo ren zijn gegaan. Breng de on dergrondse delen dan weer in evenwicht met de boven grondse, door die lange tak ken en stengels weg te knip pen, af te snijden. Dat doet u misschien even zeer, maar heus het is beter voor de plant. Vooral als u hem direct daarna ook in een wat ruime re pot met verse aarde zet. Houd bij het snoeien het hart van de plant „open" en snijd de stengel af vlak boven een oog dat naar buiten wijst. Nu kan het zijn dat de wond gaat „bloeden", zoals bij de Eu phorbia's (bijv. Christus doorn) waar er „wolfsmelk" uitkomt en bij de Ficus die la- tes produceert, maar niet ge noeg om er tennisschoenen van te maken. Die wonden moet u dichtmaken met houtskoolpoeder of as van si garet of open haard. Toppen - het met de vingers wegknijpen van stengeltop jes - is ook een vorm van mo delleren. Chinese roos (Hibis cus) en de garnalenplant (Be- loperone) willen nog wel eens ijl uitschieten als u dat toppen nalaat. Doet u het wél en in dien nodig vaker, dan groeien ze tot flinke bossige planten uit, die rijk bloeien. Dit is ook de tijd om mëër plan ten te maken uit eentje: door middel van scheuren. De wor telkluit kan met beide handen uit elkaar worden getrokken of met een mes losgesneden. Dat mes komt er zeker aan te pas bij een dikke wortelstok zoals de vrouwentong (Sanse veria) die maakt. Ga wel zo te werk dat de wortels weinig beschadigd worden Direct de nieuwe planten in de voor hen bestemde pot zetten. Ver meerderen door te stekken is een hoofdstuk op zichzelf Maar erg leuk om 't zelf te doen. zoals we u later zullen vertellen. Consumentenbond: DEN HAAG (GPD) - Om enigszins tegemoet te komen aan de sterke stijging van de aardgastarieven voor huis houdens sinds 1 januari van dit jaar, heeft de Consumen tenbond aan minister van Aardcnne (economische za ken) enkele suggesties ge daan. De Consumentenbond stelt voor, voor de kleinver bruikers het maandelijks vastrecht-bedrag af te schaf fen, en in plaats daarvan dal bedrag te gebruiken voor de betaling van de eerste hoe veelheid gas die wordt ver bruikt. Op een vastrecht van f 48.- (excl. btw) zou dat bij een gasprijs van 1 0.40 een hoe veelheid van 120 kubieke me ter gas betekenen. Voor het meerdere verbruik zou het normale tarief berekend moeten worden. De Consumentenbond meent dat een dergelijke kleine in greep in het tarievensysteem voor de afnemers een aan zienlijke lastenverlichting kan betekenen. De prikkel tot besparingen gaat er niet door verloren, aangezien voor het verbruik boven de 120 kubieke meter toch de hoge gasprijs betaald wordt. Ook zal de wijziging geen ge volgen hebben voor de con currentie met het buitenland. Om de alsmaar stijgende aard gastarieven voor kleinver bruikers op langere termijn binnen de perken te houden, doet de Consumentenbond voorts de volgende sugges ties aan de minister van eco nomische zaken: - loskoppeling van de gastane- ven van de olieprijzen: - overhevelen van de gaspnjzen naar het lage btw-tarief, - invoèring van een zgn. pro gressieve tarievenstructuur, d.w.z. dat de tarieven stijgen naar gelang van het verbruik. De WD houdt van duidelijkheid. Durft er voor uit te komen dat we de komende jaren onjuist gebruik van sociale voorzieningen krachtig willen bestrijden. Zodat we de uitkeringen voor mensen die 't eerlijk toekomt, veilig kunnen stellen. Stem daarom op 26 mei WD, lijst 3, H. Wegel. Antwoordnummer 1877,2500 WE Den Haag, tel. 070-61)121. Bezoekersaantal loopt terug SCHIPHOL (GPD) De drie Ne derlandse casino's hebben in 1980 een netto-winst van 23 mil joen gulden gemaakt. In 1979 vloeide bijna achttien miljoen in de schatkist. De casino's werden vorig jaar door ruim een miljoen mensen bezocht. Deze cijfers ko men uit het jaarverslag dat de Nationale Stichting Casinospe len vandaag heeft gepresenteerd De verwachtingen voor 1981 zijn minder gunstig als gevolg van te ruglopende bezoekersaantallen. In het eerste kwartaal van dit jaar lag het spelresulaat derhalve lager dan in dezelfde periode van 1980. Het bezoekersaantal in de drie casino's liep met 27.000 te rug. Het casino in het Zuidhm burgse Valkenburg moest de grootste klap incasseren: in de eerste drie maanden van dit jaar 13.000 gokkers minder. Het afgelopen jaar kwamen de ca sino's regelmatig in opspraak. De algemeen-directeur. Nico de Rooij, moest opstappen omdat het personeel het vertrouwen in hem had opgezegd. Ook een aan tal aan het licht gekomen fraude gevallen bracht de speelhuizen in het nieuws. In een toelichting bij het jaarverslag zeggen be stuur en directie dat de casino- organisatie nu in een rustiger vaarwater is gekomen, maar dat nog niet kan worden gesteld dat alle problemen zijn opgelost. Enkele zaken die om een oplossing vragen: er is nog steeds geen cao voor het casinopersoneel en voorts is de juridische status van de troc (fooienpof) nog immer niet vastgesteld Met name dit laatste punt heeft tot spanningen onder de croupiers geleid. De problemen rond de kansspelbe lasting zijn inmiddels uit de we reld. Het parlement akkoord gegMI) mH ging van de heffing spelbelasting. Als gevolg van een verkeerd gekozen belastingsys teem moest meer belasting wor den betaald dan er inkomsten te genover stonden BRUSSEL (ANP) Paul Vanden- boeynants, de Belgische oud premier en leider van de Fransta lige christendemocraten (PSC), heeft gisteren vier van zijn partij leden geschorst. Het gaat om mensen die betrokken zijn bij een gerechtelijk onderzoek Een van hen, de 41-jarige baron Be- noit de Bonvoisin, een voormali ge nauwe medewerker van Van- denbbeynants, is deze week ge noemd als de voornaamste finan cier van het uiterst rechtse "Front de la Jeunesse". dat kort geleden buiten de wet werd ge steld, omdat het een privé-militie Baron de Bonvoisin is er inmiddels door het Bel. weekblad "Pour" van beschuldigd de orga nisator te zijn van bijeenkomsten van vertegenwoordigers van ex treem rechtse partijen uit Italië, Frankrijk. Portugal, het Ver enigd Koninkrijk en Belgic Het weekblad noemde het kasteel van de baron in Maizeret (bij Na men) een trefpaats van fascisten uit geheel Europa De baron heeft aangekondigd het week blad wegens smaad voor de rech ter te zullen dagen. Surinaamse dient klacht in DEN HAAG - De Tweede-Kamerleden Van den Broek (CDA), De Boois (PvdA) en Ploeg (WD) hebben minister De Ruiter (justitie) vragen gesteld naar aanleiding van de afwijzing op grond van haar afkomst van een Arnhemse vrouw voor een functie bu de Gelderse maatschappij van landbouw. Zoals wij woensdag meldden is de 32-jange Arnhemse sociologe Lucy Kortram als sollicitante voor de functie van directiemedewerkster afgc wezen vanwege haar Surinaamse afkomst In de vragen aan minister De Ruiter willen de drie kamerleden weten in hoeverre hier sprake is van een ontoelaatbare vorm van discriminatie, die „het ernstig vermoeden van een strafbaar feit oplevert De Ruiter wordt verder gevraagd welke stappen hij in deze zaak denkt te ondernemen. Lucy Kortram zal een klacht indienen bij de hoofdofficier van justitie tegen de Gcldersche Maatschappij van Landbouw wegens discrimina tie. Zij beziet momenteel nog of zij in die klacht ook de algemeen- ■ecreUris, ii G Pol, vandess organi .<'1' ral betrekken De bij de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Arnhem in te dienen klacht geschiedt mede op advies van het ministerie van justitie Een woordvoerder van dit ministerie wees in dit verband op de mindcr- hedennota van de regering waai in bi) -I» ..lïieieien aii nistilie wurdt aangedrongen een ac tief beleid te voeren in zaken waar sprake is van discriminerende praktijken. Naast de bij het openbaar ministerie te deponeren klacht zal de 32 jarige sociologe de ministers van landbouw en visserij alsmede van justitie schriftelijk op de hoogte stellen van de handelwijze jegens haar door de Geldersche Maatschappij van Landbouw Daarin zal /ij de ministers tevens dringend verzoeken deze organisatie officieel te berispen De stichting tot bevordering van het welzijn van Surinamers. Welsuria. in Amsterdam heeft meegedeeld de zaak zeer hoog op te nemen. Zij noemt rassendiscriminatie de ergste vorm van discriminatie l met Annabelle Libelle de'Kikkershow met Ritmo, Kikkero en de Kifckerettes waterspeelplaats flrote veilige speeltuin trampolines 0°mldgetgo!rgondels wobbellietsen rolskl's treintjes (de minitretn rijdt door "n tunnel vol geheimen) Theater HIP met poppenkast en filmvoorstelling airwalk O dierenkamp O Sportland klauterduinen uitkijktoren pottenbakken en andere ambachten zwembad, spartelvijver en zonneweiden verkeerslum speurtocht fantasie doolhof, em enz .De Schaapskooi" mei vele specialiteiten w.o pannekooken (17 soorten). OUMRKLL WASSENAAR VOOR UN ONVIRQCTSLUKC OAO! „&Jtl<eru>egi*euit*CMuL Het Schaakjaarboek 1981 van Cor van Wijgcrden geeft een overzicht van de belangrijk ste nationale en internationa le schaakevenementen in 1980. Met commentaar, ana lyses en toelichting, èn een hoofstuk over computer schaak. Uitg. Spectrum, f 19,90. In het Spectrum Jaarboek 1981 een terugblik op de wereld in 1980 Het boek bevat een in ventarisatie van feiten van week tot week, van land tot land. De belangrijkste ge beurtenissen worden uitvoe rig belicht. Een aantal des kundigen gttft mb evaiüatfa van de ontwikkelingen op maatschappelijk, weten schappelijk en cultureel ge bied. Voorts de sportieve hoogtepunten met uitslagen in tabelvorm en gegevens en informatie over politieke par tijen. organisaties, toegeken de culturele prijzen en necro logieën van in 1980 overleden personen. Uitg. Spectrum. I Hl. Fluisterend steen van de Ame rikaanse schrijver George Chesbro speelt rond een pro fessor in de criminologie, te vens pnvé-detective en ex- circusartiest, op zoek naar een verdwenen Iraniër Een politiek mysterie waarbij hij verstrikt raakt in een machts spel tussen de geheime poli tie en een revolutionaire or ganisatie. Uitg. Spectrum, f 19.50 In de Antiek-serie van Mous- sault drie nieuwe uitgaven- Goud en Zilver, Porselein en Glaswerk. De rijk geïllu streerde boeken zijn samen gesteld door Albrecht Ban- gert. De prys bedraagt f 29,90 P d. Eva's dochters, geschreven door de dames Rivers- Bar- nctt-Baruch, onderwerpt de huidige opvoeding van meis jes aan een kritisch» snalyi e Traditionele opvoeding leidt niet tot volwaardig maat schappelijk funktioneren van de vrouw, aldus de schrijf sters In Eva's dochters zet ten zij uiteen hoe een typi sche meisjesopvoeding kan worden doorbroken. Uitg De Kern t II De nieuwe mens- een super mens? luidt de titel van een boek van Joh von Buttlar, waann deze filosoof en psy choloog de voordelen van de voortschrijdende technologie schetst, maar ook de gevaren die daaraan zijn verbonden. Uit De Kern. f22.50 De journaliste Claire Sterling belicht m haar boek Het net werk van de terreur de mo tieven en achtergronden van organisaties als de PLO. El Fatah, Zwam ,s. p IRA enz Een groot aantal po litieke moorden, kapingen, en bomaanslagen van de af gelopen tien jaar wordt door haar geanalyseerd en met el kaar in verband gebracht. Uitg De Kern. f27.50 VRIJDAG 22 MEI 1981

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11