Israël en Syrië kibbelen na Haig niet naar Japan: regering in verlegenheid Besprekingen Schmidt in VS "zeer belangrijk Zware gevechten in El Salvador Hééééééééé! Kwestie nog lang niet rond Babyvoeding Giscard: "We hebben gedaan moesten doeiT Lagerhuis achter Britse defensie begroting FDP wil CDU gedogen DONDERDAG 21 MEI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 WASHINGTON/TOKIO (Reu- ter/UPI) - De Amerikaanse minister van buitenlandse za ken. Alexander Haig, doet bij zijn Aziëreis in juni in afwij king van zijn plan Japan niet aan. Premier Suzuki is ttvee weken na het positief verlo pen gesprek met president Reagan onverwacht in verle genheid gebracht door de verklaring van de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Japan, Edwin Reischauer, dat Amerikaanse marine schepen met kernwapens aan boord Japan al 21 jaar aan doen krachtens een geheim akkoord dat dateert uit 1960. De opschudding die daar door in Japan is ontstaan, brengt de regering Suzuki verder in moeilijkheden. Washington zowel als Tokio poogden te voorkomen dat er een verband wordt gelegd tussen de reiswijziging en de kernkwestie. De huidige Amerikaanse ambassadeur, Mike Mansfield, poogde gis teren het ontstaan van een ware rel te voorkomen door te verklaren, dat „Washing ton nooit iets zegt over het al dan niet aanwezig zijn van kernwapens waar ook ter we reld" en zei, dat de Verenigde Staten hun veiligheidsver plichtingen tegenover Japan nakomen. "Ook door geen kernwapens in Japan in te voeren". Voor Suzuki was de verklaring van de ambassade reden om te zeggen, dat het moeilijk zou zijn om de zaak te onderzoeken. De Japanse regering staat op het stand punt, dat de Verenigde Sta ten Japan, waarmee zij een uit 1960 daterend wederzijds veiligheidsverdrag hebben, zouden moeten raadplegen voordat dit land kernwapens zou kunnen toelaten. "De Verenigde Staten hebben verklaard, dat zij bilaterale overeenkomsten inzake vei ligheidsregelingen getrouw zullen nakomen en wij ver trouwen de Verenigde Sta ten", zo zei Suzuki. Hij zei niet van plan te zijn het be leid tegen de toelating van Amerikaanse kernwapens tot het land te wijzigen. Maar de wijze waarop hij dit laatste tot uitdrukking bracht zal het vertrouwen van de Ja panse bevolking in het leider schap van de 70-jarige Suzuki zeker niet versterken. Op een lunchbijeenkomst van de Ja panse persclub zei hij name lijk, dat „het aandoen van ha vens door de schepen en het vliegen van vliegtuigen door Japans luchtruim wordt ge regeld door middel van over leg vooraf door de twee rege ringen". Maar door daar aan toe te voegen de zinsnede „wij zouden Amerikaanse verzoeken in het vooroverleg realistisch bekijken" scheen hij aan te geven, dat Japan in de toekomst wel Amerikaan se schepen of vliegtuigen met kernwapens zou kunnen toe staan het land binnen te ko men. Maar terug op zijn bu reau haastte hij zich om te verklaren: "Kortom, (ik) zou neen zeggen zelfs tegen voor overleg". En „met realistisch bedoelde ik de Japanse ge voeligheid voor de kwestie van kernwapens". Maar deze verklaring scheen te laat te zijn om het ontstaan van wantrouwen te voorkomen. De kwestie van de kernwa pens ligt uiterst gevoelig in Japan, doordat het er in de Tweede Wereldoorlog door de Amerikanen mee werd ge bombardeerd. De politiek van het land is ook ze niet te maken, te hebben of te laten invoeren. WASHINGTON (UPI/DPA) De Westduitse bonds kanselier, Helmut Schmidt, is gisteren in Washington aangekomen voor besprekingen met de Amerikaanse regering, die door functionarissen in de hoofdstad "buitengewoon belangrijk" worden ge noemd voor de toekomsti ge koers van het westers bondeenootschao. Schmidt, die op de vlieg basis Andrews werd ver welkomd door minister van buitenlandse zaken Haig, vertrok onmiddel lijk naar het gastenverblijf Blair House voor een eer ste reeks besprekingen. Amerikaanse en Westduitse rege ringsfunctionarissen zijn het er over eens dat het tempo van on derhandelingen tussen de VS en de Sowjet-Unie over wederzijdse vermindering van het aantal middellange afstandsraketten in Europa de komende drie dagen gespreksonderwerp nummer één zal zijn. Ook zal over de hoge Amerikaanse rentestand worden gesproken. Bondskanselier Schmidt, die on der zware druk staat van de lin kervleugel van zijn sociaaldemo cratische partij en pressiegroe pen, wil dat de onderhandelin gen zo snel mogelijk, liefst in september beginnen. Regerings kringen in Washington zeggen dat de VS zich zullen houden aan het schema dat is overeengeko men op de recente NAVO-verga- dering in Rome en bekrachtigd door de ministers van defensie in Brussel. Volgens dat schema zul len de VS pas het eind van dit jaar met onderhandelineen aan vangen. "Wij geloven aat de voorbereiding veel tijd nodig heeft", aldus een hoge Ameri kaanse regeringsfunctionaris. Hij omschreef de relatie tussen de VS en West-Duitsland als "uitstekend maar met enkele misverstanden". "De besprekin gen zijn uiterst belangrijk om op één lijn te komen over zaken als de relatie met de Sowjet-Unie, het Midden-Oosten, en het sti muleren van de economie". Aan de vooravond van Schmidts bezoek benoemde president Reagan de vroegere president van de centrale bank. Arthur Burns, tot ambassadeur in Bonn. Burns en Schmidt, oude beken den. delen de visie dat inflatie de belangrijkste bedreiging is voor de westerse economieën. De be noeming is algemeen opgevat als een teken van goede wil van Amerikaanse kant. Reagan zou animositeit die tussen Schmidt en ex-president Carter heerste, willen voorkomen. nidt maakte gisteravond in Washington een dansje met een Beierse (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM (GPD) Zowel Israël als Syri hebben nu verklaard geen oorlog te zullen beginnen. Premier Begin riep gisteren zijn kabinet bijeen en na afloop vertelde hij dat Syrië enige water in de wijn had gedaan, die een voortzetting van de onderhandelingen mogelijk maakt. Na het kabinetsberaad zei de regeringswoordvoerder dat de regering zijn goedkeuring had gehecht aan enkele be sluiten die een vreedzame oplossing bevorderden. Begin deelde later in de middag de boven Libanon geleidelijk en in inhoud van die besluiten aan Ha- stilte zullen plaatsvinden, als dat bib mee. In Jeruzalem was men proces tenminste op gang komt gisteren „voorzichtig optimis tisch". Dat de zaak nog lang niet rond is bewezen zowel Begin als de Syrische president Assad. Het bureau van de premier gaf een verklaring uit waarin het bestaan van enig Amerikaans of ander voorstel werd ontkend dat Is- raëls vluchten boven Libanon zou beperken. En president As sad bleek in Damascus helemaal niet op de hoogte te zijn van Amerikaanse voorstellen, alleen maar van „Israëlische eisen". Be gin noemde Assads uitspraken onjuist en voegde eraan toe ge zien die uitspraken te twijfelen aan de mogelijkheid tot een op lossing te komen. WASHINGTON (Reuter) - Een aantal Amerikaanse congresle den heeft zich gisteren zeer ge belgd getoond over het feit dat de Verenigde Staten hebben ge stemd tegen een vrijwillige inter nationale code die het adverte ren voor poedermelk als vervan ging van natuurlijke borstvoe ding verbiedt. Ook van de staf van het presidentiële paleis Elysée namen de Giscards gisteren afscheid. PARIJS (AFP/Reuter) - "Wij hebben gedaan wat we moesten doen". Met deze woorden sloot presi dent Giscard d'Estaing gisteren de laatste kabi netsvergadering af onder zijn leiding. Dinsdag- avond had Giscard al met wat we een "tot ziens" via de tele visie afscheid genomen van het Franse volk. De nieuwe president, de so cialist Francois Mitter rand, neemt vandaag zijn intrek in het Elysée. Premier Barre gaf tijdens de slechts anderhalf uur durende kabinetszitting een overzicht van de Franse economie. In zijn rap port onderstreepte Barre dat de inflatie met één procent was ge daald tot 12,5. Ook wees hij op de afgenomen afhankelijkheid van het buitenland wat betreft ener gievoorziening als gevolg van een groot aantal kerncentrales. De werkloosheid, die afgelopen jaar minder snel steeg dan in een aantal andere Europese landen, liep in Frankrijk op tot 1,7 mil joen, een verdrievoudiging tij dens Giscards zevenjarig presi dentschap. Barre concludeerde in zijn rapport dat Frankrijk met succes uit de oliecrises tevoor schijn was gekomen. Na de presentatie van het rapport van Barre verklaarde president Giscard: "Wij hebben gedaan wat wij moesten doen. Wij heb-' ben het gedaan zo goed als wij konden. Dat is het antwoord van ons geweten op de enige vraag die een politicus zich moet stel len. Heb ik Frankrijk goed ge diend?" Het was de laatste poli tieke verklaring van Giscard die volgens zijn medewerkers nog steeds verbaasd is over zijn ne derlaag bij de presidentsverkie zingen. (ADVERTENTIE) Met ken Groene Betaalcheque fn de Groene Betaalpas. Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland SAN SALVADOR (UPI) - In El Salvador hebben zich gisteren in zes provincies die bijna het gehe le noorden en oosten van het land beslaan de zwaarste gevech ten afgespeeld tussen regerings troepen en guerrilleros sinds het grote linkse offensief var. janua ri. Dit heeft een militaire woord voerder in San Salvador ver klaard. Sinds het mislukte grote guerrilla offensief van januari hebben de guerrillaleiders steeds gezegd dat zij zouden profiteren van het regenachtige seizoen tussen mei en oktober, omdat dan het rege ringsleger gehinderd wordt in zijn mobiliteit Onbekenden hebben twee mede werkers van het instituut voor landhervorming in El Salvdor vermoord, zo hebben de autori teiten gisteren bekendgemaakt Mariano Arevalo (48) en Marco Antonio Arevalo (21) - geen fa milie - werden zaterdagavond ontvoerd uit hun huizen in Santa Elena, 120 kilometer ten zuidoos ten van de hoofdstad. Beiden werden later doodgeschoten cn hun lijken werden gevonden langs de weg buiten dc stad. Sinds januari van het vorig jaar zijn al ongeveer twintig mede werkers van het instituut voor landhervorming vermoord. On der hen twee Amerikanen en de directeur die op 3 januari werden vermoord door. naar men aan neemt, huurlingen van groot grondbezitters, wier land was ge nationaliseerd. Psychologie Dat behoort tot de psychologische oorlogsvoering, waarbij beide partijen zich van formele aardig heden bedienen. Formeel doet Habib natuurlijk geen „voorstel len", laat staan „Amerikaanse voorstellen". Hij laat hoogstens „ideeën" horen, en vraagt de par tijen wat ze ervan vinden als dat voorstellen zouden zijn. En zo voorts. De belangrijkste ontwikkeling is nu dat Israel akkoord gaat met Habibs werkwijze, te weten: de onderhandelingen te rekken, en uit te breiden tot een totaal ak koord over Libanon. In dat pro ces, dat veel tijd in beslag gaat nemen, is het de bedoeling dat de rol van Israel langzaam maar zeker minder wordt, totdat het uiteindelijk een interne Arabi sche zaak wordt. Daarom is de rol van Saoedie-Arabië zo be langrijk, ondanks de negatieve woorden die premier Begin aan dat land heeft gewijd. Begin slik te zijn eerdere uitspraken over dat reactionaire en corrupte land dat nimmer een positieve bijdra ge kan leveren enigzins in door toe te geven dat Saoedie-Arabië de laatste 24 uur behulpzaam was geweest. Wat Israël betreft is nu de grote vraag: hoe vrij zal Israël zijn om boven Libanon tc vliegen Het antwoord is dan: de vroegere si tuatie moet hersteld worden, met andere woorden de vrijheid die Israël had voordat het confiicht begon. Daarmee wordt echter de vraag belangrijk wanneer het be gin van „het conflict" wordt vast gesteld. Israel heeft de laatste maanden intensief de Palestij- nen in Zuid-Libanon gebombar deerd. Is het huidige conflict daarna begonnen, en ..mag" Is raël dus met die bombardemen ten doorgaan9 Of wordt de be gindatum eerder gesteld - zoals Syrië natuurlijk wil - teneinde die Israëlische activiteit contrac tueel te becindigen. Dat betekent nog enig huiswerk voor Habib voordat een definitief akkoord bereikt kan worden. De meest waarschijnlijke gang van zaken zal zijn dut er de k< i tijd helemaal niets duidelijk wordt afgesproken, althans be kendgemaakt En dat verminde ring van de Sam-raketten en ver mindering van Israéls vluchten De ontstemde congresleden be zwoeren dat zij alles in het werk zouden stellen om ervoor te zor gen dat hun land van mening veranderd en zich toch vóór de code zal uitspreken. Volgens hen is de Amerikaanse tegenstem slechts ingegeven door de belan gen van de producenten van ba byvoeding en gaat men voorbij aan de belangen van de miljoe nen kinderen in de arme landen. De code werd gisteren met over weldigende meerderheid door de wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties aan ge-' LONDEN Reuter/AFP) - Een meerderheid van 237 afgevaar digden heeft zich gisteren aan het einde van een tweedaags de fensiedebat m het Britse lager huis geschaard achter de rege ringsvoorstellen met betrekking tot de defensiebegroting. Het de bat heeft vooral in het teken ge staan van berichten dat de rege- nng-Thatcher van plan zou zijn drastisch op de defensie-uitga ven te bezuinigen, onder meer door de marine te halveren. Deze persberichten werden giste ren op de laatste dag van het de bat nogmaals tegengesproken door de minister van defensie John Nott, nadat ook premier Thatcher het bestaan van de drastische bezuinigingsplannen al had ontkend. Nott zei tot de Lagerhuisleden dat er geen spra ke van is dat de marine zal wor den gedegradeerd tot een "kust wacht". Niettemin ging oud-premier James Callaghan op de zaak door. Hij verzocht de conservatieve rege ring te overwegen om in plaats van de marine het Britse Rijnle- ger in West-Duitsland te halve ren. Volgens dc Labour-politicus zal dat minder schade opleveren voor de NAVO dan een drasti sche ingreep in de sterkte van de marine. In Bonn werd in ver band met deze kWMtia gMi m uit welingelichte regeringsbron nen vernomen dat Groot-Brittan- nië 5.000 militairen uit de Bonds republiek zou kunnen terugtrek ken. Het Rijnleger telt in totaal 55.000 manschappen. In West-Berlijn WEST-BERLIJN (DPA) - Het bestuur van de vrije democraten in West- Berlijn heeft met acht stemmen tegen één besloten, de partij aan te bevelen de vorming van een minderheidsregering van de christen-de mocraten te gedogen. De CDU onder Richard von WeizsSckcr komt twee zetels tc kort voor een absolute meerderheid in dc gemeenteraad van West Berlijn Tot dusver was er een coalitie van sociaal-democraten en vrije democraten aan de macht, evenals dat het geval is in Bonn Het bestuur \an dc FDP in West-Berlijn heeft een samengaan met de CDU uitgesloten. Naar het partijbestuur meedeelde, zal dc FDP-fractic van zeven leden per geval nagaan of zij het stadsbestuur zal steunen Als er een minderheidsbc- stuur van de CDU wordt gevormd, wordt Von Weizsacker burgemees ter. (ADVERTENTIE) Kom ik bij het Holland International Reisburo. zie ik daar dere advertentie hangen, maar dan groter En daar staat in. dat een week Benidorm (Hotel Pnrridvera. logies/ontbi|t) niet meer hoeft te kosten dan f 615,- Daar sta ik toch even raar van te k ijl en Alphen a/d Rijn, Van Mander%loost i 01720-73341 Leiden, Breestraat 36.071-130234, Haarlemmerstraat 227 071-143S41

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9