Leegstand neemt fors toe Schiphollijn wordt drukste lijn NS Sportinstiiif in Vijf Meihal CPN Over tien dagen open Tot recordhoogte van 1572 Verkiezings. manifestatie Aquarium loopt leeg ED VAN THIJN LEIDEN I S^lt nj= h lC Leidse stadsrubriek DONDERDAG 21 MEI 19R1 Op deze luchtfoto is luiks onder de plaats te zien waar de Schiphollijn in de gemeente Warmond a/buigt van de oude lijn Leiden- Haarlem. Gedeeltelijk evenwijdig met de Rijksweg 44 gaat de spoorlijn de Haarlemmerpolder in. (foto Aerocamera-Hart Hofmeester LEIDEN De leegstand van woningen in Leiden is in een jaar tijd fors toegenomen. Op 1 april van dit jaar stonden in de gemeentelijke administratie 1572 woonhuizen leeg, waarvan 661 langer dan een half jaar. In april 1980 be droeg de administratieve leegstand nog 1192. Het aantal leegstaande woningen te van 1572. Dat is 4,2 procent is zodoende in één jaar toegeno- van de totale woningvoorraad, men met 380 tot een recordhoog- Sinds 1974 schommelde de leeg- Gehandicapten en niet-gehandicapten LEIDEN - Om de integratie van gehandicapten in de maatschap pij te bevorderen wordt er zater dag een sportinstuif gehouden in de Vijf Meihal. Het is de bedoe ling dat zowel gehandicapte als niet-gehandicapte mensen tij dens deze instuif samen aan het sporten gaan. Bovendien wil de organisatie, de Leidse Sport stichting. bereiken dal meer li chamelijk én geestelijke gehan dicapte mensen zich aansluiten bij een sportvereniging. De sportdag in de Vijf Meihal werd mogelijk gemaakt door een sub sidie van CRM. Dit ministerie stelt geld beschikbaar aan grote re gemeenten die iets willen doen aan de integratie van valide en minder valide mensen. Zo kreeg Leiden dit jaar 14.000 gul den in het handje. Geld waarmee de Sportstichting en enkele Leidse sportverenigingen aan het werk gingen om een sportin stuif te organiseren. De subsidie maakt het mogelijk dat deelna me aan deze sportdag gratis is. Tijdens de sportdag, die om tien uur begint, kan iedereen mee doen aan verschillende sporten en spelletjes, zoals kegelrollen, midgetgolf, dartwerpen, zitvol- leybal. basketbal en tafeltennis. Om vier uur verplaatsen de acti viteiten zich naar het Vijf Mei- bad, waar allerlei waterspelletjes worden gehouden Overigens hoeven bezoekers niet het hele programma te volgen. Iedereen kan de sporthal elk moment van de dag binnengaan. Tussen het sporten door worden er ADVERTENTIE spreekster: Ingrid Mol vrijdag 22 mei Antonius clubhuis aanvang 20.00 u. entree f.1,- ook verschillende demonstraties gegeven, waarbij een aantal be kende volleyballers uit de regio het bijvoorbeeld moet opnemen tegen een zitvolleybalteam. Spe lers van Parker Leiden spelen een wedstrijdje tegen rolstoel basketballers. Het bijzondere daarbij is dat ook de valide sport mensen zich zittend moeten red den. Iets dat waarschijnlijk niet mee zal vallen tegen "volleerde" rolstoelzitters. Sandra de Kruyf, die een demonstratie tafeltennis geeft, hoeft zich niet aan te pas sen. Zij neemt het op tegen Ne derlands kampioen gehandicapt tafeltennissen Irene Schmidt, die ook zo wel tegenpartij kan bieden. Wanneer de sportinstuif zaterdag een succes blijkt, wordt er ook volgend jaar wellicht weer een "integratie-project" op poten gezet. Volgens de Sportstichting hangt het succes af van de be langstelling, maar vooral ook van het enthousiasme van de bezoe kers. Vrouw (37) overleeft op miraculeuze wijze ongeluk LEIDEN - Een bromiietshelm is gistermiddag de redding gewor den voor een 37-jarige Leidse vrouw. De vrouw reed op het kleine stukje Persant Snoepweg voor de Leiderdorpse brug, toen haar jurk tussen de bromfiets- ketting raakte. Zij verloor hier door het evenwicht en viel met haar hoofd over de rijbaan, waar net op dat moment een bus naderde. Door de helm en waarschijnlijk ook een behoor lijke portie geluk overleefde de Leidse dit ongeluk waarbij de NZH-bus met twee wielen over haar hoofd reed. Wel liep ze en kele gekneusde halswervels en ribben op. De vrouw is overge bracht naar het Diaconessen- huis in Leiden. stand steeds rond de elfhonderd. Een gedeelte van de leegstand (301 huizen) betreft panden die onge schikt zijn voor bewoning, met name ten gevolge van renovatie 47 leegstaande panden zijn be- drijfs- of dienstwoningen. De resterende leegstand wordt on derverdeeld in bestaande bouw (reeds bewoond geweest) en nieuwbouw (nimmer bewoond geweest). Bij de bestaande bouw is de leegstand in een jaar toege nomen van 789 tot 996, bij de nieuwbouw van 133 tot 228. Meer dan de helft van de leegstaan de nieuwbouw (129 woningen) komt voor in het Kooidistrict en dan met name op het Waardei- land. De leegstand van bestaan de bouw is opvallend hoog in de wijken Pancras-oost, Noordvest- oost, de Kooi, de Waard. Crones- teijn. Transvaal en de Hoge Mors. In totaal stonden 661 huizen langer dan een half jaar leeg. Bestaande bouw vormde ook daarin de hoofdmoot: 319 woningen Van de panden die (tijdelijk) onge schikt zijn voor bewoning ston den er 208 langer dan een half jaar leeg. Verder overschreden 105 nieuwbouwwoningen de ter mijn van zes maanden leegstand en 29 dienst- of bedrijfswonin gen. Langer dan een jaar stonden in totaal 282 woningen leeg. Administratief Het gemeentelijk bureau voor de statistiek, dat deze gegevens halfjaarlijks verstrekt, merkt hierbij op dat het gaat om admi nistratieve leegstand. Dat kan af wijken van de werkelijke leeg stand, met name waar het gaat LEIDEN Waar de toenmalige burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer, mr. J.P Amersfoordt, in 1864 al van droomde wordt vanaf 1 juni werkelijkheid: een directe trein verbinding tussen de hoofstad en Leiden door de Haarlemmcr- Ofwel: geen omweg meer via Haar lem. maar in 34 minuten van Am sterdam naar Den Haag Voorlo pig rekent men op zo n 9000 reizi gers per dag op de lijn, die naar verwachting de drukste van het NS-net wordt. In de toekomst worden er dat volgens de spoor wegen zo'n 17.500 Wat de ver werking betreft zal Leiden, in spoorwegtermen, een scharnier punt zijn: er stoppen vier treinen per uur. 800 miljoen heeft de Schiphollijn, ook wel "hart-op-hart" verbin ding genoemd, gekost. En dat is volgens de spoorwegen "toch al tijd nog minder dan in '72 werd begroot". Het had overigens nog heel wat voeten in aarde eer de lijn er daadwerkelijk lag. De NS spre ken zelf over vijfentwintig jaar praten en tien jaar bouwen. Een woordvoerder gaf gistermiddag tijdens een proefrit nadere toe lichting over de moeilijkheden waarmee de NS zoal werden ge confronteerd. om kortstondige leegstand. Zo komt het voor dat voor een wo ning al een woonvergunning is verstrekt, maar dat de verhuizing nog niet heeft plaats gevonden, bijvoorbeeld in verband met het opknappen ervan, doordat de ou de woning nog niet is verkocht, door ziekte en dergelijke. In enkele gevallen is een woning leeggekomen door overlijden, maar heeft ontruiming nog niet plaats gevonden Ook wanneer een alleenstaande voor langer dan een jaar wordt opgenomen in een inrichting of iets derge lijks, komt het huis niet beschik baar maar wel in de leegstands administratie. Voorts verloopt er vaak tijd tussen het tijdstip van verhuizen en inschrijving bij de gemeente, waardoor de admini stratieve leegstand hoger uitvalt dan de feitelhke "In het begin verliepen de infor matieavonden gemoedelijk, maar later werd het een stuk har der Ik t leek op NB MWM mo ment wel of er vierhonderd men sen waren gekomen om die ene vent voorin de zaal de grond in te stampen". Bekend zijn de 'gevechten' die een Warmonds actiecomité leverde met de NS. Al hun inspanningen ten spijt, het lukte de actievoer ders niet om hun plan er door te drukken. Het huidige trace (van af halte Rai. station Zuid, Schip hol. Hoofddorp en Nieuw Ven nep naar Leiden) werd aange legd. Irritaties De lijn mag dan op 31 mei al ge opend worden, helemaal klaar is men nog niet met de werkzaam heden En het is zelfs de vraag of het allemaal wel lukt. Op station Rai wordt nog geverfd en voor station Hoofddorp moet nog een pleintje worden aangelegd "Op tijd klaar9 Ik zeg gewoon ja. want we openen toch op 31 mei", aldus NS—woordvoerder Meins- Het eerste station bij de Rai, en- kelspoor, is overigens niet voor de eeuwigheid gebouwd. Zodra de verbinding met het Amster- damse Centraal Station tot stand komt zal dit station een weinig stadwaarts opschuiven Voor 1985 zal dat overigens zeker niet gebeuren. Met de haltes in Hoofddorp en Nieuw—Vennep zijn de spoorwe gen nog steeds niet erg gelukkig "Het is dat ze het ons indertijd hebben bedongen", zegt een NS-woordvoerder, "want an ders waren we er zeker niet op ingegaan". Als blijkt dat er geen behoefte is kunnen beide sta tions, die het overigens moeten doen zonder plaatskaartcnkan- toortjes. nog worden opgeheven. Tegen een station in de Bollen streek zijn de spoorwegen hele maal gekant. Volgens woord- LEIDEN De brandweer moest er gistermiddag aan te pas komen om water, aflcomstig uit een leeg gelopen aquarium, weg te pom pen. Door onbekende oorzaak begaven de voegen van het aqua rium in een woning aan de Burg- gravenlaan het gisteren. Het wa ter drong door tot de benedenge- legen woning, terwyl de vissen op het droge kwamen te sparte len. Zu konden wel worden ge red. voerder Meinsma geldl nog steeds wat hij indertijd ook al zei De Schiphollijn is een snel le verbinding. Elke stop wekt ir ritaties op bij de passagiers, die and willen reiien Meerdaags Een duizendste van de totale kos ten. altgd nog goed voor acht ton. wordt gebruikt om reclame te maken voor de Schiphollijn. "Geen feest zonder kadootjes". werven de NS. Mensen die de ad vertentie zien. zullen lcz« n ciM in de periode van 6 juni tot en met 14 juni een gratis terugreis kunnen krijgen als ze op Schip hol hun enkeltje (lijn Dordrech t-Lcidcn) in leveren Met M kaartje dat ze op Schiphol krij gen kunnen ze eerst evenwel nog verder n-i/m BMff Amsterdam en de hele dag gratis gebruik ma ken van tram, metro en bus in de hoofdstad. Daarnaast hebben de spoorwegen nog een aantal andere dingen bc dacht om zoveel mogelijk men sen in de trein te krijgen. Luch treizigers. die in het algemeen meer dan één dag wegblijven kunnen een speciale meerdaags retour kopen, dat twee maanden geldig is. Het retour wordt uit sluitend in combinatie met een vliegticket afgegeven. Treinpassagiers die niet in staat zyn vanuit hun woonplaats op tijd op Schiphol te zijn voor zeer vroege vluchten kunnen volgens de NS tegen een aantrekkelijke pnjs een trein—hotel arrange ment boeken. Met aantrekkelijk bedoelen de spoorwegen dan pnjzen die vancren van 124.50 gulden per nacht tot 180 gulden. En daarbg moet ook de kantte kening worden gemaakt dat niet alle grote hotels meedoen. De KLM-busdiensten naar Den Haag en Rotterdam vervallen overigens. Dat betekent tegelijk afvloeiing van achttien van de 97 KLM—buschauffeurs. ADVERTENTIE Vanavond spreekt 20.00 uur Antoniusclubhuis PARTIJ VAN DE ARBEID door René vari der Velden Jaap Visser Stuurloos Geruime tijd ligt in het Galgc- water. pal tegenover 'De Boeckhalle' van Joop Sweris, een klipper waar al weken lang geen enkel teken van le ven op valt te bespeuren. Op een houten plank op het voordek is een uitnodiging geschilderd. "Twee weken zeilen langs de Normandi- sche kust voor 600 gulden. Inlichtingen aan boord". Maar om aan boord te kun nen komen van de 'Maartje'. zoals het schip is gedoopt, zul je halsbrekende toeren moe ten uithalen want een loop plank is nergens te beken- Die schijnt evenals het hele schip door de politie in be slag te zijn genomen. Joop Sweris heeft onlangs met ei gen ogen aanschouwd dat de bemanning door de politie van boord is gehaald. Navraag bij de Leidse politie leert dat de 'Maartje' en haar bemanning iets met oplich terspraktijken te maken zou den hebben. "Maar het fijne weten wij er niet van, want het is een zaak van de rijks politie van Nijmegen Die hebben het schip in beslag genomen", meldt politievoor- lichter Graafland. "Het enige dat wij weten is dat de rp van Nijmegen ons gevraagd heeft om die schuit daar voorlopig tc laten liggen". Merkwaardig genoeg weet men in Nijmegen helemaal van niets. Navraag kris kras door het complete politiekorps, van hoog tot laag en van laag tot hoog. maakt ons geen steek wijzer. Steevast klinkt het "Wij weten van niets. Wat zouden wij nu met een schip in Leiden te maken moeten hebben?'' Dat vragen wij ons ook af. Geen hond Geen hond te zien in dc De "Maartje", geen enkel teken van leven noch een loopplank te bcke Hondebezitters houden hun 'blaffers' angstvallig binnen sinds geruchten de ronde doen dat in het park bij de Jan LuykcnlaanCruquius- laan vergiftigde ballen ge hakt zijn aangetroffen. Begin deze week kregen wij een aantal anonieme tele foontjes en brieven binnen over het gifschandaal in de Mors. Twee honden zouden hun laatste adem hebben uit geblazen als gevolg van het eten van vergiftigde gehakt ballen. Paniek alom tn dc Mors. Politie-agentcn zijn het afgelo pen weekeinde al op zoek ge weest naar vergiftigd vlees. Een speurtocht zonder suc ces. Volgens dierenarts dr Muurling is er sprake van de bekende storm in het glas water. "Mijn collega's, de die- renhulpdicnst en ik hebben niets gemerkt van mogelijke gevallen van vergiftiging Er is hier wel eens een stukje worst binnengebracht maar daar bleek helemaal niets in te zitten. Ook heb ik pas een hond behandeld waarvan men dacht dat-ie vergiftigd was Maar dat beest bleek aan toevallen te lijden. Volgens mij is er niets aan dc hand in di- Mors De mensen maken elkaar onnodig bang". Ook zo CDA-fractieleider Hcllmuth Driessen is geen 'notoire ho mo' Daar kwam hij vorige maand rond voor uit. in het aprilnummer van het eigen Leidse homoblad. PSP- raadslid Jos van der Putten zou geen 'notoire flikker' zijn als hij in het meinummer niet zou reageren op de uitspra ken van Hellmuth. Driessen wil zich in dc gemeen teraad verre houden van za ken die iets met homosexua hteit te maken hebben. Dat klopt niet helemaal vindt Van der Putten die het homo- zijn en het CDA niet met el kaar kan rgmen 'Bij het voorstel om nict-huwelgksc relaties van ambtenaren ge lijk te schakelen met echtpa ren. kwam juist Hellmuth met het ideo voor die niet-hu- welijkse samenlevingsvor men een notariële acte ver plicht te stellen. Gelukkig haalde zijn voorstel het niet. Maar sprak Hellmuth hier nu van uit zich/elf of vanuit het CDA. met zijn 'gezin-is-de- hocksteen-van de samenle- ving"-mentaliteit9" Van der Putten zit zelf overdui delijk (met dc roze driehoek fier op de borst) 'ook als flik ker' in de gemeenteraad, hoe wel er op het eerste oog wei nig 'homo zaken' aan de orde korren: "Ik vermoed dat een groot d«*el van de 62 voor keursstemmen die ik bij de verkiezingen in '78 kreeg, van homo's afkomstig is. Daarom moet ik niet alleen maar het 'algemeen belang vertegen woordigen zoals Hellmuth waarschijnlijk denkt te doen - maar moet ik ook duidelijk aanwezig zgn als vertegen woordiger van de onderdruk te homogroep Want ondanks alle verdraagzaamheid die Hellmuth constateert, voel ik mij nog altijd onderdrukt. En de Leidse Werkgroep Homo- scxualiteit bestaat toch ook niet voor niets", zegt Van der Putten in het Leidse homo blad Van der Putten en Driessen hebben ondanks de memngs verschillen niet doorlopend slaande ruzie Van der Put ten Wij kunnen al jaren heel redelijk met elkaar overweg Ik heb zelfs wel eens 's nachts Monopoly bg hem ge speeld". Volgende maand mogelijk op nieuw een al dan niet 'notoire homo' in het Leidse Homo blad (redactie adres Cacci- iiastraal 18 of postbus 11 101 in Leiden)

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3