Saronni sprint zich in rose leiderstricot Hassink vreest Russisch wielergeweld SPORTAGENDA Ostoja: nu al de lieveling... In de Ronde van Italië Schaaktitel bijna zeker voor Belle Scylla-leden in de tafeltenriisselectie ROAC in de finale DONDERDAG 21 MEI 1981 SPORT PAGINA 19 In Olympiads Tour neede )gpd) - De deelneming van een Russische ploeg aan de der tigste internationale amateur- wielerronde door Nederland de gradeert op voorhand de rest van het peloton tot figurant. Dat is geen boude stelling gezien de manier waarop de Sowjet-staats- amateurs het afgelopen jaar in Olympia's Tour te keer gingen. De hoofdprijzen gingen toen naar de coureurs van achter het IJzeren Gordijn, slechts wat kruimels restten de andere ploe gen, waaronder de Nederlandse, die in het deelnemersveld het sterkst vertegenwoordigd waren. Het lijkt uitgesloten dat de Russi sche formatie die volgende week donderdag in Roosendaal aan de start van de proloog verschijnt, minder fel jacht zal maken op de eretricots die het organisatieco mité te verdelen heeft, ook al ontbreken in hel gezelschap van coach Kapitanov door hun rijden in de Oosteuropese Vredeskoers de namen van grootheden als Soukoroutsjenkov, Pikkus en Zagrednikov. Arie Hassink, de dertig-jarige pupil van ploegleider Herman Krott, maakt zich althans weinig illu sies over de mogelijkheid dal een Nederlander de eindzege van Olympia's Tour in de zak zal ste ken. Hassink. die in 1977 en 1978 dit spektakel won. gelooft dat ook dit keer het Russische ge weld, voornamelijk bestaande uit baanrenners, niet zal zijn af te stoppen ..Of Rusland nu een A of B-selectie naar Olympia's Ronde stuurt", meent de vete raan van Krott. ..het maakt alle maal niet veel uit. Het potentieel aan wielrenners is in Rusland zo groot, dat er in feite weinig ver schil is tussen de letters A en B. De Russen voelen er niets voor om voor spek en bonen aan een koers mee te doen. Dus als er een ploeg wordt ingeschreven, kun je verzekerd zijn van enorme concurrentie". Arie Hassink lijkt één van de wei nige Westeuropese amateurs die vanaf volgende week donderdag en de acht dagen daarna de ver moedelijke Russische over macht zal weten in te dammen. In de dertien jaar dat de midden stander uit Neede - Hassink ver dient zijn brood in een eigen sportzaak - bij de amateurs mee fietst. heeft hij onafgebroken tot de top behoort. Zelfs een tuber culose-aanval die Hassink in 1973 en 1974 uit het zadel hield, vermocht de Gelderlander niet in de versukkeling te drukken. Hassink bestond het zelfs om twee jaar na deze fysieke dreun Nederlands kampioen op de weg te worden en zoals eerder ver meld pal daarop tweemaal be slag te leggen op de overwin- naarskrans van Olympia's Tour. „In de twaalf keer dat ik Olympia's Tour heb gereden", verklaart Hassink met enige trots, ..ben ik, 1977 en 1978 even niet meegere kend. constant voor in het klas sement geëindigd. Ei) omdat ik me op dit*moment vooreen wed strijd als deze lichamelijk en geestelijk nog steeds honderd procent voel. moet er dit jaar weer een goed resultaat in zitten. Ik zeg niet dat ik bn d< O rste drie kan rijden, maar een plaatsje bij de tien beste van Olympia's Tour zit er zonder meer in De kansen van de ervaren en top- fitte Arie Hassink om ruim een week na de proloog in Brabant als beste vaderlandse amateur in Hillegom te finishen, is los nog van zijn klasse daarom zo groot, omdat de afgelopen twee maan den hebben aangetoond dat van Nederlands wielertoekomst dit seizoen (nog) niet veel verwacht mag worden. Het merendeel van de overwinningen in belangrijke klassiekers en meerdaagse wed strijden kwam terecht bij de rou tiniers in het peloton, zij het dat Hassink zich tot nu toe betrekke lijk koest hield. ,.Ik geloof', zegt Hassink, „dat er bij de amateurs leuk talent zit. Als ik in mijn ei gen ploeg kijk, dan zi jn Ron Snij ders en Teun van Vliet amateurs die een goede carrière voor de boeg kunnen hebben. Maar de meeste talenten die zich op het ogenblik aandienen, missen nog kracht en tactisch inzicht om een wedstrijd naar hun hand te zet ten en bovendien vind ik dat sommigen met over de juiste wedstnjdmentahteit beschikken om anderen hun wil op te leggen. Ik mis bij de jongeren soms de ambitie om tot op het bot te gaan. Oudere coureurs zoals n er Mm, Plet Kliys en ik heb ben die wel Maas wint niet voor niets dit voorjaar vijf belangrijke koersen". Hassinks' eerzucht, routine en bo venal kwaliteiten hebben hem inmiddels op het selectiebnefje terecht doen komen van KNWU- wegcoach Piet Liebregts. Daar mee is de kopman van Krott weer gevangen in de schijnwer pers van de Wielerunie na twee jaar lang door de voorganger van Liebregts. Rini Wagtmans. op een zijspoor te zijn gezet. „Wagt mans vond me te oud voor een plaats in de wegselectie", ver klaart Hassink. „Maar ik denk eerder dat persoonlijke motieven een rol hebben gespeeld toen ik van de lijst werd geschrapt. Wagtmans en ik lagen elkaar niet zo goed. Zijn manier van begelei den stond me niet aan en daar kwam ik openlijk voor uit Ik weet zeker dat dat een hoofdrol heeft gespeeld bij mijn afwezig heid in de wegploeg de laatste twee jaar. Het heeft overigens wel gestoken. Ik beschouw me als een van de betere amateurs in Nederland. Dat kan ik opmaken uit mijn prestaties. Als je desondanks wordt afgevoerd doet dat pijn. Maar ik was ook weer snel over dat gevoel van teleurstelling heen. En nu zie ik het als een soort revanche, dat ik door Lie bregts ben benaderd". Het is echter lang met zeker d.it Arie Hassink op een eventuele uitnodiging van Liebregts om deel uit te maken van de Oranjc- wegploeg, voor onder meer het wereldkampioenschap in Tsje- choslowakije. zal ingaan ..In principe legt Hassink uit. ..ben ik bereid om onder Liebregts te gaan fietsen, maar wel onder de voorwaarde dat mijn zaak er niet onder lijdt als ik straks dagen en weken van huis ben voor trainin gen en wedstrijden met de natio nale ploeg. Wielrennen is een grote hobby van me. Ik heb er alles voor over, maar Ik n( er mijn maatschappelijke positie niet voor op het spel. Door mijn ziekte ben ik destijds een leuke toekomst misgelopen Als ik Jan Raas. Gerrie Knete- mann. Leo van Vliet en noem de mannen maar <»p mét wie ik heb gereden, zie fietsen, dan denk ik wel eens: dat had ik ook gekund. Goed. die slag heb ik buiten mijn schuld om gemist Ik wil niet voor de tweede maal in korte tijd de boot missen. De wielersport trekt me enorm, maar ik ben nu zover dat ik kan relativeren In het Oranje-shirt9 Mij best. maar niet ten koste van alles en zeker niet ten koste van de zaak die ik aan het opbouwen ben". BARI (ANP) - De zesde etappe van de ronde van Italië is gisteren opnieuw in een eind sprint beslist. Evenals daags tevoren bleek Giuseppe Saronni de snelste van de kop groep. Saronni behaalde daarmee zijn derde ritzege in de Giro. In Bari werd hem na de 218 kilo meter lange rit ook het rose tricot van de leider in het algemeen klassement aangetrokken. Sa ronni kreeg voor zijn overwin ning dertig seconden bonificatie en daarmee werkte hij de achter stand van zes seconden op aarts rivaal Francesco Moser. die niet bij de eerste tien eindigde, weg. Achter Saronni werd de Westduit ser Peter Kehl tweede in de sprint van het grote peloton. De Bekerhouder spaartde koploper: 2-2 DORDRECHT De zaalvoet ballers van Van Rooyen heb ben gisteravond weer onder vonden dat het klassever- schil niet altijd in doelpunten wordt uitgedrukt. De Lèidse bekerhouder creëerde tal van kansen bij Ceverbo, maar moest uiteindelijk genoegen nemen met een 2-2 deling. De ploeg is door dit resultaat vrijwel verzekerd van de laatst acht, die gaan strijden om de nationale cup. Ceverbo, de koploper van de poule waarin Van Rooyen is ingedeeld, had het aan inval ler doelman Suikerbuik te danken, dat het niet genade loos onderuit ging. De Zwijn- drechters, met onder andere John Versluis (SVV) en Henk den Arend (FC Vlaardingen) in de gelederen, zagen Frans Sjardijn na een combinatie met Johnny Jansen de ope ningstreffer verzorgen: 0-1. Nog voor de doelwisseling maakte Piet Veen gelijk. Pech mochten de bezoekers claimen met een paalschot van Jan van der Reyden en toen Sjardijn Suikerbuik pas seerde, maar vervolgens de bal naast schoot. In de tweede helft buitte Van Rooyen alert een man-mee- r-situatie uit. Uitgerekend uitblinker Suikerbuik werd bestraft met twee minuten 'bezinning'. Andermaal Sjar dijn scoorde: 1-2. In die fase schoot Van der Reyden nog een keer tegen de lat. De aan vallende moed van de Sleu telstadbewoners werd uitein delijk niet beloond mevt een derde treffer. Integendeel Ce verbo ontworstelde zich ze ven minuten voor tijd van de druk en scoorde in de coun ter via Ad Stam. In de slotfa se raakte Van der Reyden een derde keer het houtwerk 23-jarige Westduitser had in het voorjaar in de klassieker Milaan- San Remo al van zijn kwalitei ten als sprinter blijk gegeven door vijfde te worden. Vandaag zal er wel verandering ko men in de gewoonte massaal aan de eindstreep te komen. De ze vende etappe voert de karavaan door de bergen naar Potenza. De uitslag van de zesde etappe van de Ronde van Italië is: I. Giuseppe Saronni (Ita), 218 km in 6.19.00 (min dertig seconden tijdsver- goeding). 2. Peter Kehl Wdl) z.t. (min 20 seconden tijdsvergoeding), 3. Paolo Ro- sola (Ita) z.t. (min tien seconden tijds vergoeding). 4. Benny Schepmans (Bel) z.t., 5. Stefan Mutter (Zwi) z.t.. 6. Tommy Pnm (Zwe) z.t., 7. Didi Thurau (Wdl) z.t., 8. Mario Noris (Ita) z.t.. 9 Alberto Minet- ti (Ita) z.t.. 10. Palmiro Masciarelli (Ita) Het algemeen klassement ziet er na de zesde etappe als volgt uit: 1. Saronni 32.12.51. 2. Moser (Ita) op 24 sec.. 3. Braun (Wdl) op 48. Vredeskoers Sjachrid Zagretdinov uit de Sovjet Unie heeft gisteren de voorlaat ste etappe van de Vredeskoers gewonnen. Na de zege in de twaalfde rit over 200 kilometer van Opole naar Lodz lijkt zijn eerste plaats in het eindklasse ment vrijwel veilig. In de sprint te Lodz Sovjet-renner de Oostduitser Olaf Ludwig naar de tweede en de Brit Stan Mitchell naar de der de plaats. Door de tijdsvergoe ding vergrootte Zagetdinov zijn voorsprong in de algemene rang schikking op zijn landgenoot Sergej Soekhoroetsjenkov tot 5 minuten en 44 seconden. Ivan Mitsjenko, eveneens uit de Sov jet-Unie, is derde op 7.15. De eer ste niet-Rus is Ludwig. Hij heeft een achterstand van 14 minuten en 8 seconden. De Nederlandse amateur Andnes Klein eindigde in de twaalfde etappe als zeven de. De uitslag van de twaalfde etappe is: 1. Sjachrid Zagretdinov (Sov) 200 km in 4.59.45, 2. Olaf Ludwig (Odl) op twee se conden, 3. Glen Mitchell (Gbr) op vier seconden, 4. Krzysztof Sujka (Pol) op vijf seconden. 5. Luc de Decker (Bel) z.t.. 7. Andries Klein (Ned) z.t.. 14. Wim Jenen (Ned) z.t. Het algemeen klassement luidt nu 1. Sjachrid Zagretdinov (Sov) 43.59.06, 2. Sergej Soekhoroetsjenkov (Sov) op 5.44. 3. Ivan Mitsjenko (Sov) op 7.15. 4. Olaf Ludwig (Odl) op 14.08, 5. Thomas Barth (Odl) op 15.34 In het dagploegenklassement neemt Nederland de twaalfde plaats in. De Sovjet Unie zegevierde voor Oost-Duits- land en Tsjechoslowakije. Giuseppe Saronni (r) boekte zijn derde etappezege in de Giro. Op de foto verslaat hij de Westduitser Peter Kehl in de massaspurt. MIJDRECHT (ANP) In de voorlaatste ronde van het schaaktoernooi om het Nederlands kampioenschap voor dames is de beslissing vrijwel gevallen. Erika Belle kwam gisteren in Mijdrecht remise overeen met Cochita Pluymert en voert de ranglijst aan met een voorsprong van anderhalve punt. Vierde klasse A Naaldwijk - KMD; Satelliet - DORR; SV'35 - HPSV; Loosduinen - Hoekse Boys; Scheveningen - SC Lisse; MW - Eredivisie SVGEB Zaterdag Vierde klasse B Den Haag-RodaJC - Schoonhoven - Bergambacht: TOGR - AZ'67 -Go Ahead - Randstad Sport; Sleutels - Hazerswoud- PEC Zwolle - FC Utrecht - se Boys; GWS - Rohda: 's Gravenzande NEC - Willem II- -DSVP; Te Werve - Oegstgeest MW - FC Twente Zondag Ajax Fevenoord - Hoofdklasse Sparta - PSV - Elinkwyk-RVC Excelsior - NAC - Neptunus UVS- Groningen - Wageningen - DWV - EDO - Zeeburgia - DHC Eerste divisie Hilversum - Xerxes Heracles HaarlemAFC - Unitas DS 79 Graafschap - VUC-CW Cambuur Volendam - Fortuna SC - VW- Eerste klasse B Vlaardingen - SWWilhelmus Westlandia. Hermes De Amersfoort - Veendam - Musschen; DHS - HOV, Lugdunum - Vitesse - Heerenveen- Overmaas; VIOS - Gouda Telstar- Helmond Sport- Tweede klasse A Den Bosch - Eindhoven- Blauw Zwart - Lenig en Snel; HW - Sliedrecht. DHL - Oranjeplein. Rooden- burg - RKDEO. Olympia - SC Lisse. LDWS - Texas (do) Tweede klasse C DOSC NSC; VVOG ZCFC; Stormvo gels - Marken; SDVB - Geinoord, Ter De schaakster uit Velp kan alleen nog worden ingehaald door Cor- rie Vreeken. die nog twee afge broken partijen (tegen Bruinen berg en Van Eist) moet uitspelen. De kans van Vreeken is overi gens slechts theoretisch Mieke van Eist liet in haar partij tegen Vreeken riante mogelijkheden op winst liggen. De afgebroken stand lijkt gunstig voor Vreeken, al zijn er nog remisekansen voor Van Eist. Mocht Corrie Vreeken er in slagen de volle score uit die partijen tc halen, dan wordt de laatste ronde morgen toch nog spannend. In de twaalfde rondQ viel Heieen de Greef op met een knappe zege op Marjolein Theunissen. De Greef deelt nu de tweede plaats met Hanneke van Parreren. In verband met het uitvallen van Katy van der Mije kwam van Parreren niet in actie. Yvette Na gel kwam tot winst ten koste van Ellis Vogel Door de overwin* ning vijzelde zij haar score op tot 4.5 uit 11 Euwe De tachtigste verjaardag van doc tor Max Euwe op woensdag twin tig mei is voor hem en zijn vrouw een feestdag geworden Sportief en in de amicale sfeer Het spor tieve evenement van deze dag be stond uit een simultaanseance van de jarige met vijfentwintig tegenstanders uit de politiek en mediawereld den m remise. Zij. die verder trots door het schaak lieven kun nen gaan. omdat zij de oud-we reldkampioen eens een remise af dwongen. waren de politici Dol- man, de voorzitter van de Twee de Ka)ner. de Gaay-Fortman ju nior en Nagel, de journalisten Lichtenveldt (ANP) en Hofhuizen (De Tijd) en Kleijnen van de IBM Op de hiernavolgende receptie wer den vele handen geschud en werd er natuurlijk gesproken, onder meer door de IJslander Olafsson. Euwe's opvolger als president van de FIDE, de internationale schaakfederalie. Amsterdams burgemeester W. Polak, die Euwe (tachtig jaar ingezetene van Am sterdam) de zilveren ere-medaiUe Van de stad overhandigde en AVRO-directeur SK van der Zee. die de dertiendelige schaak cursus. welke in het najaar be gint en zowel via de radio als de televisie zal worden gegeven, aan doctor Euwe opdroeg DEN HAAG (ANP) - Nederland vaardigt vier ploegen af naar het toernooi om de Europese kam pioenschappen tafeltennis voor junioren, die van 31 juli tot en met 9 augustus in Topolcany (Tsj) worden gehouden. De pioegen zijn als volgt samenge steld jongens, junioren: Sjoerd Meijer (Scylla), Edwin Angenent (Shot). Rob de Groot (Avanti), Henk van Spanje (De Veluwe). Jongens, kadetten: Rob Boele (shot). Enk Noor (T.T. Adam), Ronald Turk (Avanti). Meisjes, junioren: Jantien Jansma (Torenstad), Mirjam Kloppen burg (Torenstad). Marijke Olst- hoorn (Avanti). Meisjes kadetten: Ellen Bakker (Scylla). José Bakker (Scylla), Heieen Hop (Iduna) en Dieke Keen (Shot). ROME (SID'Rtr) - De Joegoslaaf Marco Ostoja blijft de tennis- liefhebbcrs in het "Foro Italico" verrassen. Amper 24 uur na zijn sensationele overw inning in de openingsronde op de Tsjecho- slowaak Tomas Smid, elimi neerde de 19-jarige Ostoja zijn landgenoot Zeljko Franulovic. In twee sets (7-6, 6-3) plaatste de nummer 223 van de wereldrang lijst zich voor de achtste finales van het toernooi om de open Ita liaanse tenniskampioenschap pen. De jonge Ostoja is in twee dagen de lieveling van het ten- nispubliek geworden, hetgeen hem in het vervolg van het toer nooi van pas kan komen, aange zien de kijklustigen in het Ro meinse tennispark nogal duide lijk hun voor- en afkeur laten blijken. Gisteren voegden de Australiër Paul McNamee en de Amerika nen Mel Purccll en Brian Gott fried zich bij het gezelschap ge plaatste spelers, dat werd uitge schakeld. McNamee verloor in twee sets van de Spanjaard An gel Gimenee Purcell, die bi de Verenigde Staten als een snel op komend talent wordt gezien, werd door Jose Luis Damiani uit Uruguay gestuit. Brian Gottfried is de derde ge plaatste speler die werd uitge schakeld. In de eerste set van zijn ontmoeting met de Italiaan Corrado Barazzutti leek er nog gaan vuilte aan de lucht De Amerikaan won met 6—0. Ver volgens wijzigde het spelbecld volledig De Italiaan vond zijn ritme en Gottfried raakte volle dig de kluts kwijt. Aangemoe digd door de traditiegetrouw zeer luidruchtige menigte greep Barazzutti zowel de tweede als i« derde set met 6-3 De als vierde geplaatste Ameri kaan Vitas Gerulaitis kreeg de ADVERTENTIE bleef de tachtigjarige over- d. Van de partijen won er negentien. De overige zes eindig- eind. overwinning in de tweede ronde cadeau. Bij de stand 4-3 in dc eerste set gaf zijn tegenstander Belus Prjyoux uit Chili wegens een enkelblessure op. De belangrijkste uitslagen van de twee de ronde zijn Jose Luis Clerc (Arg>— John Fit/i:«T.iM i A i 2 Gerulaitis (VS)-Belus Prajoux (Chi) 4-3. opgegeven. Marco Otoja (Joe)-- Zeijko Franulovic (Joel 7-6. 6-4. Guillcrmo Vila* (Arg)-Tony Giam- malva (VS) 6-1. 6-2. Victor Pecci (Par)-Thierry Tulasne(Fra) 3-6.6-2. 6-3, Jose Luis Damiani (Uru)-Mel Purcell (VS) 6-3. 6-0 Jose Higueras <Spa>—Manual Otarta CBpa) L 6-2. Angel Gimcnez (Spai-Paul McNamee (Aus) 6-4. 6-3. Adnano Panatta (Ita)-Tom GttBBo 6-0. 6-2. Ivan Lend! (Tsj)-Ferdy Taygan (VS) 6-1. 6-1 Eddic Dibbs (VS)-Bus ter Mottram (Gbr) 4-6.6-4, 6-0 Elly Vessies heeft gisteren de der de ronde van het toernooi om de internationale tenniskampioen schappen van West-Bcrhjn niet gehaaid Dc Nederlandse speel ster verloor in twee sets van dc als vijfde geplaatste Australische Dianne Fromholtz De setstan den waren 2—6. 4-6 De Daviscupwedstrijd Nederlan- d-Ierland zal op 12, 13 en 14 juni a.s. plaatsvinden op de terreinen van ELTV in Eindhoven Ierland komt in elk gcv.il m«-t 8ÖICI1 n en Doyle, die de overwinning op Noorwegen bewerkstelligden. De Nederlandse sclecticgroep bestaat uit Louk Sanders. Huub .ui Hot t k< I M.irAll i mi Enk Wilborl i TomMc km deze wedstrijd niet beschikbaar. LEIDEN - ROAC heeft zich als eerste geplaatst voor de finale van het afval toernooi van Oranje Groen Valken 68 werd gister avond in dc halve eindstrgd met 2— 1 verslagen Tot aan de pauze hield de Valkcnburgsc afdehngs club nog stand 1-1 Een kwar tier voor het eindsignaal van de goed fluitende arbiter Wgnand Rijsdam verzekerde ROAC zich van dc finaleplaats De ploeg ontmoet a.s. zondag of Oranje Groen of Leidsc Boys Beide Leidse afdclingsclub. be strijden elkaar vanavond (19 00 uur) aan de Boshuizcrkadc

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19