Nieuw stelsel voor belasting Dit wordt te gek. PvdA lijst 1, Den Uyl Harde verkiezingsstrijd op Cyprus Help Den Uyl tegen de huurverhogings-plannen van het CDA. Pleidooi inspecteurs: Classe Royale. Pils van grote klasse.) Faculteiten spil bij universiteiten Classe Royale. Pils van grote klasse.] Feest rond 350-jarig bestaan Westerkerk DONDERDAG 21 MEI 1981 VARIA PAGINA 15 Al is positie Kyprianou niet rechtstreeks in geding )van onze correspondent Frans van Hasselt) NICOSIA (GPD) - Hard en niets ontziend is de verkiezingscam pagne op het Griekse deel van Cyprus. „Dat komt doordat Ma- karios er niet meer is om ons een beetje in de teugels te hou den", zegt een winkelier. „Zulke scheldpartijen als we nu horen zou hij nooit hebben toege staan". Makarios' kerkelijke opvolger, aartsbisschop Chrysostomos, heeft zelfs nog olie op het vuur geworpen door diens staatkundi ge opvolger, president Kypria nou. een week voor de verkie zingszondag. tegen diens 'slappe opstelling tegen de Turken' he vig aan te vallen, waarop de pre sident het antwoord niet schul dig is gebleven. Zo'n openlijke ruzie tussen staatskerk en staats hoofd heeft zich op het eiland nog nooit voorgedaan. De positie van Kyprianou is overi gens niet rechtstreeks in het ge ding. De verkiezingen behelzen slechts het parlement, zijn eigen mandaat loopt pas begin 1983 af (een soort Amerikaans regeer- systeem; er is ook geen eerste- minister). Maar als zijn partij, de Democratische, zondag een ver pletterende nederlaag lijdt zou de aandrang, voortijdig af te tre den, toch wel aanzienlijk toene men De depressie was vorig jaar al zo hevig geworden, dat menigeen de val van de, lichamelijk ook niet erg sterke, president ver wachtte. Zij kwam aanvankelijk van rechts, het Democratisch Appel onder Kliridis, dat bij de laatste verkiezingen, in 1976, 27 procent van de stemmen behaal de maar, door het eigenaardige systeem, geen enkele zetel in het 35-koppige parlement. De pro-westerse Kliridis verweet Kyprianou vruchteloze steun te zoeken voor Cyprus in de Derde Wereld en zelfs in de communis tische, hoewel Moskou steevast vermeed hem voor een bezoek uit te nodigen. Alleen het Wes ten, aldus Kliridis, is in staat ef fectieve druk op Turkije uit te oefenen gebiedsdelen terug te geven. Volgens Kliridis heeft Ky prianou een historische kans ge mist, althans de haven en bad plaats Famagusta terug te krij gen, waar 35.000 Grieks-Cyprio ten. die daaruit in 1974 zijn ge vlucht, hadden kunnen terugke- In de loop van vorig jaar begon ook de communistische partij AKEL. met 30 a 35 procent van de stem men en negen zetels, haar ver trouwen in Kyprianou op te zeg gen. Ook zij vond dat hij zich po sitiever moest opstellen in de on derhandelingen met de Turks- Cyprioten en zich bijvoorbeeld niet zo star moest verzetten te gen het idee van een opdeling in twee zones binnen het eiland. Krypianou's regeringspartij, die bij de verkiezingen van 1976 maar liefst 21 van de 35 zetels behaal de. begon ook van binnen af te verbrokkelen. Groepjes af gevaardigden maakten zich onaf hankelijk en één liep er zelfs naar Kliridis' Democratisch Appel over. De parlementsmeerderheid ging verloren, hetgeen in dit 'Amerikaanse' systeem nog niet funest was voor Kyprianou, maar toch wel erg vervelend. Bij de komende verkiezingen zal de Democratische Partij, naar verwacht, als derde uit de bus komen, achter de communisten en Kliridis' rechtse partij, die de grote strijd om de eerste plaats zullen leveren. Voor het eerst wordt nu ook het evenredig heidssystecm toegepast, zodat Kliridis deze keer stellig met een behoorlijke fractie in het parle ment zal komen en ook de com munisten hun zetelaantal waar schijnlijk zullen zien stijgen. Tot nu toe had deze Moskou-gezin- de partij - relatief gezien de grootste in Europa - zich name- lijk altijd ingehouden, als was zij bevreesd haar ware kracht te to nen. De negen zetels die zij nu heeft waren een 'contingent' waarmee ze tevoren al genoegen hadden genomen. Dit alles was mogelijk dankzij het bizarre sys teem, maar nu zal zij haar ware grootte moeten laten zien. Vandaar dat deze verkiezingen op de diverse ambassades ook met belangstelling worden gevolgd. Een grote overwinning van Kliri dis zou gunstig zijn voor het voortbestaan van de belangrijke Britse bases op het eiland, waar van ook de Amerikanen gebruik maken en zeker zullen blijven maken als de snelle ontplooi ingskracht er nog is. De dreiging van aanzienlijke communisti sche zetelwinst aan de andere kant doet velen het woord 'Cuba' in de mond nemen. De AKEL heeft zich scherp opgesteld te gen handhaving van de bases. Komt er zondag een ruk naar rechts of naar links'* Waarschijn lijk beide - het eiland, reeds ver deeld. dreigt dan ook uit zun po litieke voegen te worden getrok ken. Aan de Centrum Partij van Kvprianou dan do taak te zorgen dat de scherpe kantjes ervan worden afgeslepen, maar dan moet ook zij een redelijk grote fractie krijgen die als 'regelaar' kan optreden tussen rechts en de communisten, die geen van bei den. naar verwacht, op een abso lute meerderheid kunnen reke nen. (Zo'n absolute meerderheid zou de AKEL ook niet will» n) De laatste maanden hebben de communisten hun aanval op Kvrpianu weer gestaakt en Klin dis voorspelt dat zij de president als instrument willen gaan ge bruiken voor wat in feite een AKEL-bewind wordt. Hy sugge reert ook dat er reeds een gehei me overeenkomst is gesloten tussen AKEL en Democratisch Appel ROTTERDAM (ANP) - De rijksbelastinginspecteurs vinden dat er een staatscommissie moet komen die gaat werken aan een grootscheepse herziening van het belastingstelsel. Zij achten de instelling van zo'n com missie noodzakelijk omdat afzonderlijke kabinetspe rioden niet lang genoeg zijn om ingrijpende wijzigin gen in de belastingstructuur aan te brengen. Volgens de inspecteur zouden we tenschappers, politici, belasting consulenten en het belastingbe- stuur in de staatscommissie de belastingherziening moeten voorbereiden. ADVERTENTIE 'n Classe Royale pilsje ziet er aldus uit: goudgeel, vol schuimend en heerlijk c koel. Kijk maar naar andere bier-advertenties. DEN HAAG (ANP) - De facul teitsraden en -besturen bij de universiteiten worden in de toe komst de spil in de universitaire bestuursorganisatie. De facul teitsraad wordt bevoegd tot het vaststellen van het begrotings plan en het geven van richtlijnen voor onderzoekprogramma's. Dit blijkt uit het ontwerp van Wet op het Wetenschappelijk Onder wijs (WWO) dat vanochtend door minister Pais (onderwijs en we tenschappen) bij de Tweede Ka mer is ingediend. Deze wet zal de nu bestaande Wet op het Wetenschappelijk Onder wijs van 1960 en de Wet Universi taire Bestuurshervorming (WUB) van 1970 vervangen. In het ontwerp worden alle aspec ten van het wetenschappelijk on derwijs geregeld. De faculteiten zullen een andere indeling krijgen: groot maar toch beheersbare eenheden, zegt het ontwerp. Subfaculteiten en in terfaculteiten kunnen worden opgeheven. De verdeling van taken en midde len over de instellingen zal in de komende periode een bestuur lijk vraagstuk op landelijk ni veau worden, stelt het ministe rie. Samenwerking tussen de in stellingen is hiervoor nodig en het wetsontwerp voorziet in het bevorderen van die samenwer king door de Academische Raad het advies- en overlegorgaan van de universiteiten een belangrijke rol te geven. In de WUB wordt de deelneming geregeld door leden van het per soneel, de studenten en het be stuur van de instelling. Hiervoor introduceerde de WUB een ra denstelsel. In het wetsontwerp is gekozen voor handhaving van de raden. Om de bestuurskracht te versterken wordt de verhouding tussen raad en bestuur op instel- lings- en faculteitsniveau verbe terd. Het college van bestuur krijgt de bevoegdheid tot be stuur van de instelling in haar ge heel. Voorzitter H. Vermeulen zei dit gisteren in Rotterdam op de jaar vergadering van de Vereniging van Inspecteurs van 's-Rijksbe- lastingen. Vermeulen zei in zijn rede dat de belastingwetgeving steeds minder aan de beginselen van redelijke verdeling van draagkracht voldoet. "De inspec teurs zijn van mening dat de wet geving op hun gebied mede door de noodzakelijke reparatiewet geving van de laatste jaren, steeds ingewikkelder is gewor den. Verder hebben ze steeds meer met belastingontduiking te maken", aldus Vermeulen. Volgens de rijksbelastinginspec teurs moet de reparatiewetge ving intussen doorgaan. Zij wij zen daarbij wel op het span ningsveld dat kan ontstaan tus sen reparatie en ingewikkeld heid. Zo vinden zij dat het wets ontwerp over de beperking van de aftrek van rente in de privé- sfeer te ingewikkeld uit de bus is gekomen en de grenzen van re delijke hanteerbaarheid heeft overschreden. Zij geloven dan ook dat de aangiften inkomsten belasting over 1981 voor veel mensen erg moeilijk zal worden. De inspecteurs brachten bij monde van voorzitter Vermeulen verder naar voren dat voorlichting en hulp aan belastingplichtigen ver nieuwd of verder uitgebouwd moet worden. Ook vinden zij dat in het kader van de fraudebestrij ding voorlichting over de door de rijksbelastingdienst gevoerde controle moet worden gegeven. BELFAST - De plaatselijke ver kiezingen in Noord-Ierland vonden gisteren onder strenge veiligheids maatregelen plaats. Veel affiches riepen op om niet te stemmen, omdat dit de vijanden van de katholieke republikeinen in de kaart kon spelen. ADVERTENTIE Minimumloon reisleiders DEN HAAG (ANP) - Minister Al- beda (sociale zaken) heeft de Stichting van de Arbeid advies gevraagd over zijn plan om reis leiders onder de wet minimum loon te brengen. Volgens een uit spraak van de Hoge Raad vorig jaar hebben op het ogenblik reis leiders die in dienst van Neder landse reisbureaus in het buiten land werken, geen recht op het minimumloon. Op verzoek van de Algemene Nederlandse Orga nisatie voor Reisbegeleiding (ANOR) bekijkt de minister nu of hij bij algemene maatregel van bestuur de reisleiders toch onder de wet minimumloon kan bren gen, aldus vanochtend het minis terie van sociale zaken. Commissie eindexamen stapt op DEN HAAG (ANP) - De ad viescommissie docenten die de opgaven voor het schrifte lijk eindexamen aardrijks kunde opstelt, houdt het voor gezien. De zes commissiele den vinden dat het aantal taakuren dat zij hebben voor het opstellen van examenop gaven, volgend jaar niet te ruggebracht moet worden van 72 naar 48, zoals het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen dat voorschrijft. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie gisteren desgevraagd meegedeeld. De directe aanleiding voor de commissie om op te stappen vormde een examenvraag voor het vwo vorige week. De Vewin (Vereniging van Wa terleidingbedrijven) wees de commissie op de onjuistheid van ae vraag over bodem-in filtratie met oppervlaktewa ter op de Veluwe. Volgens de leden van de ad viescommissie kunnen zij niet meer instaan voor de kwaliteit van de examenvra gen als het aantal al krappe taakuren volgend jaar wordt teruggebracht tot 48. Op deze pagina staat nog zo'n piepklein Classe Royale advertentietje. Omdat steeds meer mensen het 'n lekker pilsje vinden. AMSTERDAM (ANP) - Met de opening van de tentoonstelling "De Oude Wester 350 jaar" door burgemeester Polak ig vandaag ÏU I tari in ge geven voor een reeks activiteiten, die in het kader van het 350-jarig bestaan van de Westerkerk in Amsterdam gehouden gaan worden Op 7 juni dit jaar is het precies 350 jaar geleden dat de Westerkerk officieel in gebruik genomen werd. Nu is het de oudste nog in gebruik zijnde pros- testantse kerk van Amsterdam. De Westerkerk, die werd ontworpen door de stadsbouwmeester Hen- drick de Keyser, is vooral beroemd om de keizerskroon bovenop de veelbezongen 85 meter hoge toren. Deze werd geschonken door keizer Maximiliaan van Oostenrijk als dank voor de steun, die Amsterdam tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten aan de Oostenrijks-Bour gondische vorsten verleende. Sinds 1489 voert Amsterdam de kroon in zijn wapen. De verjaardag van de Wester wordt gevierd met aan aantal activiteiten. Naast de tentoonstelling zullen er bijna elke avond en middag muzikale evenementen in de kerk plaatsvinden Hoogtepunten op het program ma zijn de kerkmuziekdag op 30 mei en de uitvoering van de Hohe Messe van Bach op 14 juni. Ter gelegenheid van het 350 jarig bestaan werd ook een boek uitgegeven. Op 12 september wordt een oude Amsterdamse traditie, het beurstrom- melen. in ere hersteld. Het beurstrommelen ontstond in de Tachtigjari ge Oorlog. In de kermismaand september mocht de Amsterdamse jeugd één dag trommelen op de beurs. Het gebruik werd in 1903 alge- schaft. In de jaren vijftig werd vergeefs gepoogd om het beurstromme len weer in te voeren. Op 12 september mogen jeugddrumbands en kinderen uit de hele stad "trom en koekblik" roeren op de Wester markt. Toch tijdig stemming over hoger collegegeld DEN HAAG (GPD) - De Eerste Ka mer komt de dag na de verkie zingen voor zeer korte tijd bij een om hoofdelijk te stemmen over drie onder wijswetsont wer pen. Deze extra vergadering is nodig geworden omdat dinsdag geen stemmingen konden wor den gehouden aangezien het ver eiste aantal kamerleden niet aanwezig was. Het gaat om het voorstel van minis ter Pais (onderwijs) om de colle gegelden voor universiteiten en hogescholen te verhogen van 500 tot 750 gulden per jaar In het wetsontwerp wordt de datum van 1 juni genoemd, waardoor de wet ook vóór die tijd van kracht moet zijn. Bij de stemming van dinsdag was een stilzwijgende overeenstem ming bereikt tussen de minister en de voorzitter van de kamer commissie dat er geen hoofdelij ke stemming gevraagd zou wor den Vogt (PSP) voelde zich niet aan de vage afspraak gebonden en vroeg om een stemming. Er bleken ech ter niet genoeg senatoren meer aanwezig te zijn, waardoor de stemming geen doorgang kon vinden. Vooraf was al afgespro ken dat alle stemmingen die zou den overblyven op 2 juni gehou den zouden worden en dus was Pais in moeilijkheden De fractieleiders in de Kamer heb ben nu besloten Pais alsnog te helpen door op 27 mei, de dag na de verkiezingen, bijeen te komen De senatoren wilden het niet ris keren gisteren al te stemmen, nu de Eerste Kamer toch nog in ver- gadering is. omdat men vreesde dat wederom het vereiste aantal leden niet gehaald zou worden Een dergelijke afgang wenste men in ieder geval te voorkomt n. Ontsnapten terug DEN HAAG (ANP) - De Haag se politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag de Haagse gebroeders Laurent en Aatje D weer in verzeker de bewaring kunnen stellen, zo heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Beiden wa ren onlangs in Utrecht en Scheveningen ontsnapt uit de gevangenis. Een surveil lance ontdekte het tweetal dinsdagnacht in de Haagse rosse buurt Na inschakeling van enkele andere surveillan ces konden de Hagenaars worden aangehouden De 29-jarige Laurent D ver bleef in het selectie-instituut in Utrecht om een straf van dne jaar en zes maanden uit te zitten wegens roofoverval len Aatje D moest een ge vangenisstraf van vier jaar uitzitten wegens doodslag Het CDA wil er de komende jaren voor zorgen dat de overheid 1 miljard extra binnen krijgt van de mensen die in een huurwoning wonen. Dat betekent een extra huurverhoging van tenminste 20° o, en daar komen de normale verhogingen dan nog bij. De rekenmeesters van het CDA hebben dat zwart op wit gezet De mensen die al zo duur wonen, dat ze individuele huur subsidie nodig hebben, gaan er ook flink op achteruit. Minimum loners moeten f36,- per maand meer gaan betalen en mensen met een modaal inkomen f 46,- per maand. En volgens de heer Van Agt is dat nog maar een begin. In een landelijk ochtendblad zei hij: 'We moeten er maar aan wennen dat we in de komende jaren zo'n 20% tot 25% van ons salaris moeten uittrekken voor het wonen.' Dat zou betekenen dat iemand met een minimumloon gemiddeld zo'n f 170.- per maand extra aan huur zou moeten gaan betalen. En iemand met een modaal inkomen zelfs gemiddeld zo'n f 250.- per maand extra. Een kabinet met de Partij van de Arbeid zal dat nooit laten gebeuren. Daarom maakt het wel degelijk verschil wie er de komende vier jaar gaat regeren. Daarom is het van belang dat U dinsdag 26 mei gaat stemmen. Steun de Partij van de Arbeid.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15