Cannes komt met twee films van klasse op temperatuur OF NIET Waterpoloërs spelen toernooi in Italië Albeda wil minimumloon reisleiders vastleggen U kunt kiezen: CDA Uen wij. Samen verantwoordelijk. DONDERDAG 21 MEI 1981 CANNES (GPD) - Het festival heeft de tijd genomen om op temperatuur te komen, maar het is nu dan ook bloed heet en met het begin van de tweede week begint Cannes als vanouds te wervelen, met als voornaamste pluspunt dat nu ook een paar films van onloochenbare klasse het gezichtsveld zijn binnengevlogen. Bijvoorbeeld Alain Tanners 'Light Years Away' en Hugh Hudsons 'Chariots of Foire". Maar die competitie is alleen maar blikvanger van deze oververhitte stoomcarrousel, die hoe je het ook wendt of keert voor alles draait om geld. Geld is het wat die kerels nodig hadden die van nacht een Engelse journalist in elkaar sloegen in de hal van zijn appartement. Geld is het wat die onzorgvuldig geblondeerde star let hoopt te gaan verdienen door haar moeizaam met futiele touw tjes bij elkaar gehouden vlees partijen te presenteren aan de Nikons van de Paparazzi. En geld is het wat 20-th Century Fox hoopt te maken met het geld dat nu werd stukgeslagen voor een perslunch op het (Carlton)- strand, de meest exquise uit spanning yan Cannes. De vertoning van 'Chariots of Fire' was de aanleiding. De efficiency waarmee Amerikanen zoiets or ganiseren dwingt respect af. Van de 1500 hier verzamelde journa listen en wat zich daar voor uit geeft, heeft men er 50 geselec teerd en die verspreidt men over zeven tafeltjes waar telkens een stoel leeg wordt gehouden. Ver volgens vindt er een soort stoe lendans plaats. Tijdens het hoofdgerecht herinnert producent David Putnam zich hoe hij in Los Angeles zin kreeg Bataven viert jubileum met topwedstrijd LEIDEN - De atletiekvereniging De Bataven/Leiden viert mor genavond (aanvang: 19.00 uur) het vijftig jaar bestaan met een nationale topwedstrijd op de kunststofbaan in de Leidse Hout. De Bataven heeft voor elk nummer de beste atleten van Ne derland uitgenodigd. Het groot ste gedeelte van de geinviteer- den gaf ook gehoor aan de uitno diging. Door de massale deelne ming van de atletiektop is de kans groot dat één of meer re cords tijdens de jubileumwed strijd, die gratis kan worden be zocht, zal sneuvelen. De plaatselijke favoriet Wybo Le lieveld, die onlangs terugkeerde uit de Verenigde Staten waar hij studeerde en trainde, hoopt de toptijd op de mijl te verbeteren. Het record is al enkele jaren met 3.57.2 in handen van de bonds coach op de midden—afstand, Haico Scharn. Voor de winnaar van deze afstand is evenals bij de sprinters een zilveren penning van de stad Leiden bëschikbaar gesteld. Geduchte concurrentie zal Lelieveld ondervinden yan onder andere meervoudig kam pioen Klaas Lok, Joost Borm, Jan'Zethof en Martien van dei- Hoorn van het Leidse AV Hol land. Meer opvallende deelnemers zijn de sprinters Sammy Monsels en Raymond Heerenveen (100 en 200 meter) en de 400 meter-lo pers Gijsbers (De Bataven/Lei den) en Marcel Klarenbeek. Ove rigens heeft de Leidse sportorga- nisator Joop Riethoven zowel bij de dames als bij de heren een be ker in het vooruitzicht gesteld voor de winnaar op die afstand. Op de 800 meter zijn Arno Kör- meling en Rob Druppers, één van de Nederlandse troeven op het Europees jeugdkampioen schap, favoriet voor de hoofd prijs. Tenslotte verschijnt de complete nationale verspringse- lectie en de hoogspringer Ruud Wielart. De Haarlemmer houdt trouwens goede herinneringen aan de Leidse Hout over. Twee jaar geleden bij de openingswed strijden sprong hij daar als eerste Nederlander over de 2.28 meter. Tenslotte zal de junior Erik de Bruin een poging wagen het re cord discuswerpen te verbete- Sandra Dorlas van de organiseren de vereniging komt op de 200 meter bij de dames in het strijd- perk uit tegen onder andere de kampioenen Els Vader en Tilly Verhoef. De 800 meter belooft ook een spannende race te wor den, nu acht loopsters hebben in geschreven, die al eens twee mi nuten en acht seconden en snel ler hebben gelopen. Tot die deel neemsters behoren Elly van Hulst en Saskia Brouwer. Sylvia Barlag ontmoet bij het hoog springen onder andere de talent volle junior Etwaria Sardjoe. Tenslotte bestaat er zelfs een kans dat er een wereldrecord sneu velt. Voor de 1500 meter voor rol stoelatleten verschijnt aan de start de Belg Remy van Ophem. Hij zal het moeten opnemen te gen de Nederlandse favoriet Ebo Roek en de Leidenaar André Moedig. om te lezen, maar in de boeken kast alleen boeken aantrof waar geen lettertjes in stonden, ze wa ren per strekkende meter door de woninginrichter geleverd. Tot hij tussen de prachtbanden per ongeluk een kinderboekje vond over de geschiedenis van de Olympische Spelen en toen ging hij daar maar in lezen. En zo stuitte hij op het verhaal van twee Engelse hardlopers die heb ben deelgenomen aan de Olym piade van Parijs in 1924. Harold Abrahams reageerde zijn frustra ties over zijn joodse afkomst af in een overwinning op de sprint. Op dezelfde afstand moest de Schotse leerling-predikant Eric Liddell uitkomen, maar-die wei gerde omdat het zondag was. Ze hebben hem toen ingezet voor de 400 meter op dinsdag en Liddell verwierf goud. Daar wilde Put nam wel een film over laten ma ken. Tijdens het dessert neemt regis seur Hugh Hudson plaats. 'Cha riots of Fire' is zijn eerste speel film en volgende maand begint hij aan zijn tweede, waarin het zal handelen over diverse soor ten reacties van communisten op de Russische inval in Tsjechoslo- wakije in 1968. Ineens ontstaat er deining tussen de potpalmen: Sherry Lansing maakt haar entree. Eeiwoorma- lig actrice die sinds een jaar pre sident-manager is van 20-th Cen tury Fox, de eerste vrouw die de top heeft bereikt bij een 'major company'. Een fotogenieke ver schijning, maar in het echt lijkt ze te zyn weggelopen uit de vitri ne van C en A. Lang donker haar, ogen van een kabeljauw en een grijns waarmee ze kabeltouw kan doorbijten. Vanwege die ver moedelijke kwaliteit zal ze bij Fox wel zijn aangenomen, want doorbijters zijn hard nodig in de filmindustrie. Als vliegen bij warm weer boven een veestapel, zo zwermen ineens de fotografen rond ons dejeuner. Sherry geeft handjes aan zomaar een Zweed of een Nederlander en zonder dat ze een zwart kruis op het voorhoofd krijgt of dat haar neus er twee meter van gaat groeien, zegt ze blij te zijn Jan eindelijk eens te kunnen ont moeten en van Piet al ooit eens zo veel te hebben gehoord. Die dingen zegt ze met de blik alleen maar gericht naar de fotografen, die zich kwijten van hun plicht en dat is wat ook Sherry doet. Want de ijdelsten onder ons zul len straks die foto („Me and Fox' first lady") nabestellen, wie weet Ben Cross (rechts) als de hardloper Harold Abrahams in 'Chariots of Fi zelfs in de krant plaatsen. Dat be tekent publiciteit en goodwill voor Fox, 'Chariots' en Lansing. Ze gedraagt zich als Sinterklaas in een kindercrèche en informeert nog even of we 'Chariots of Fire' al gezien hebben. Ik zeg plicht matig maar van ja, want niks te rugzeggen staat zo raar wanneer je net gewikkeld was in een ge sprek met de regisseur van diev film. Maar ook Hugh Hudson blijkt het een gênante poppen kast te hebben gevonden en ver trouwt me onmiddellijk toe dat het in de laatste plaats te danken is geweet aan Sherry Lansing dat 'Chariots' tot stand kon komen, want de vorige Fox-baas had de ADVERTENTIE KIES DEZE WEEK VOOR DE NIEUWE VARAGIDS MET DE SPECIALE AANBIDDING. Losse nummers f 1.25 deal al gesloten en zij heeft alleen maar geprobeerd er nog van af te komen. „Ze hoort op dit feestje niet thuis", bromt Hudson gemelijk en tus sen zijn kaken vermorzelt hij een aardbei met meer kracht dan voor het nuttigen van aardbeien nodig is. Het zal nog een hele toer zijn om die rode spettertjes uit mijn overhemd te krijgen. 'Chariots of Fire' - laat dat nog nog even zijn meegedeeld voor u het over drie weken in Neder land zelf kunt vaststellen - is een uitstekende film. Maar Tanners 'Light Years Away" is beter, zij het voor een smaller publiek waardeerbaar. Deze zwitser heeft zich altijd opge steld als een Godard adept die met Le retour d'Afrique, Jonas en Messidor vooral vanuit zijn politieke preoccupaties gefilmd heeft. Vooral de desillusies na het revolutiejaar 1968 bleven hem steken. Hij maakt nu een slag van 180 graden naar een mystieke vertelling over het ver loren geraakte vermogen om op timaal en zintuigelijk te leven. Trevor Howard speelt een magni fieke rol als een eigenaar van een autokerkhof op een desolate heuvelrug in Schotland, waar hij behalve kapotte automobielen ook roofvogels verzamelt en voorbereidingen treft om te gaan vliegen als eertijds Icarus. Hij functioneert als goeroe (met veel humor) voor een drop-out uit de stad. En als Trevor daadwerke lijk wegvliegt, laat hij die jongen behalve een hoop zen-achtige wijsheden ook de schroothoop na. En die jongen dolgelukkig. Ondanks de zweverigheid van het gegeven, is 'Light Years Away een obscederende film met won dermooie beelden die werken als balsem voor in Cannes vermoeid rakende ogen. PETER VAN LIEROP DEN HAAG (ANP) - Onder lei ding van interim-coach Arie Domburg (AZC) zal de Neder landse waterpoloselectie deelne men aan een zeslandentoernooi. dat op 9, 10 en 11 juni a.s. in de Italiaanse plaats Bogliasco wordt gehouden. Dit toernooi komt in de plaats van een evenement in Roemenië, dat niet doorgaat. Plannen om een toernooi in Ne derland te organiseren konden geen doorgang vinden, omdat sterke tegenstanders ontbraken. Vandaar dat positief werd gerea geerd op de uitnodiging om naar Bogliasco te komen. Tot de te genstanders daar behoren onder meer Italië, Mexico, Spanje en Roemenië. De selectie vormde geen probleem. Alex Boegscho- ten en Ton Buunk lieten weten zich wegens werkzaamheden niet vrij te kunnen maken, zodat de overige dertien leden van de nationale trainingsgroep zich reisvaardig kunnen maken. Het ziet er naar uit dat de KNZB zich ten lange leste heeft voor zien van een opvolger van de in februari opgestapte bondscoach Ivo Trumbic. Het is de Hongaar Denes Poscic, die tot 1 juli werk zaam is in Koeweit. Poscic is vanaf die datum in principe be schikbaar. Het Hongaarse minis terie van sportzaken heeft laten weten geen bezwaar te hebben tegen een eventuele aanstelling van Poscic in Nederland. Poscic zelf wil ook wel, maar heeft alvo rens een contract te tekenen een lijst van tien vragen opgesteld, waarover de correspondentie nog niet is afgerond. - Volvo Car Nederlandse onderneming HELMOND. BORN (GPD) - De Nederlandse Volvo Car BV wordt een zelfstandige onderne ming met eigen bevoegdheden op het gebied van ontwikkeling, inkoop, produktie en marketing. Maar desgewenst blijft nauwe sa menwerking met de Volvo Car Corporation in Zweden moge lijk. Dat is gisteren door de raad van bestuur van Volvo Car be kendgemaakt. De raad van commissarissen van het Nederlandse bedrijf, die mo menteel uit drie Nederlanders en vier Zweden bestaat, in de toe komst vijf Nederlanders en twee Zweden tellen. Tot medio 1983 zal deze raad echter uit acht per sonen bestaan, namelijk met de Zweedse algemeen president Per Gyllenhammer er nog bij. FNV-industriebestuurder Henk van Rees verklaarde gisteravond blij te zijn met het aanblijven van Gyllenhammer tot half-1983. „Dat benadrukt de verbonden heid tussen Volvo hier en in Zweden". De huidige drie Ne derlandse commissarissen, de heren Bogers, Van Dongen en Van Veelen, blijven aan en er moeten nog twee nieuwe com missarissen bü worden be noemd. Deze nieuwe constructie wordt vandaag - met de andere reorganisatie- en financierings plannen - door de minister van economische zaken ter goedkeu ring aan de vaste kamercommis sie voorgelegd. mm Glazen. hildcriic ramen van Nederlandse kerken die vóór 1800 zijn gebouwd moe ten een ruit aan de buitenkant krijgen. Zo niet, dan zal deze cul tuurschat door klimaatsinvloe den en luchtvervuiling verloren gaan Dat was een van de conclusies van een studiedag van mensen die zijn betrokken bij restauratie en onderhoud van kerkgebouwen De studiedag, georganiseerd door de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg. werd gehouden in Zeist. Aanleiding tot de studiedag waren de uitkomst van een eigen onder zoek van kerkglas door Monu mentenzorg en de conclusies van een internationale conferentie van glazeniers. In het buiten land, met name in Engeland en Frankrijk, vindt men nog veel oudere gebrandschilderde gla zen dan in ons land, en daar doet het probleem zich dan ook al lan ger voor. Een belangrijk deel van de tussen 1600 en 1800 gemaakte ramen is te vinden in de Goudse Sint Jan. De 'Goudse Glazen' moeten no dig worden gerestaureerd. Monumentenzorg kan de kosten van 'dubbelglas' nog niet schat ten. De rijksdienst maakt nu een lijst op van wat er op dit gebied precies is. Men denkt, dat het niet al te duur zal zijn om deze cultuurschat op de aanbevolen manier voor verval te bewaren Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Naaldwijk A de Vos Berkenwoude, te Wamel- Dreumel-Altforst (streekge- meente 'Maas en Waal') vicaris D. J. H. Wolse Bunnik; aangeno men naar Den Haag-Loosduincn G. A. de Groot Heerhugowaard- Veenhuizen. Gereformeerde Kerken: beroepen te Wijk bij Duurstede (in samen werking met de hervormde ge meente) F. J. van de Ree Alphen aan den Rijn, te Nijeveen (Dr.) C. Brilman Bunschoten-Spaken burg. Voor Tanzania. Een actie van de commissie 'Werelddiakonaat' van de gereformeerde diakonic in Leiden voor een werkplaats van alleenstaande vrouwen in Tanzania heeft voorlopig f 13.700 opgebracht. Er is ook voor f600 aan kleren bij de Tanzaniaanse vrouwen besteld. Bijbels. Het Nederlands Bijbel genootschap meldde, dat vorig jaar in Oost-Europa op legale wij ze ruim 350.000 bijbels zijn ver spreid. Dat is bijna tweemaal zo veel als in 1979. Voor het eerst was het mogelijk, bijbels in Bul garije te drukken op papier dat de bijbelgenootschappen gratis hadden geleverd. Ook was het 'Dubbelglas' moet ramen redden voor het eerst, dat de kleinere kerken in het Slowaaks spreken de deel van Tsjechoslowakfie bij bels mochten ontvangen De laatste jaren mogen de bijbelge nootschappen meer papier leve ren aan bijbelorganisaties in Po len en Hongarije Voor het eerst hebben in Hongarije de kerken nu bijbels in voorraad. Geloofsvrijheid Baptisten. De secretaris gene raal van de Wereldbond van Bap tisten. de uit Duitsland afkomsti ge Gerhard Claas (Washington), heeft na uitgebreid bezoek aan Oost-Europa verklaard, dat in de Sovjet-Unie vermoedelijk meer dan 2.5 miljoen baptisten wonen. De regering van dat land zegt al achttien jaar, dat het er maar 500.000 zijn. Volgens Claas slaat dat cijfer alleen op de door de staat geregistreerde baptisten. De vele andere baptisten wijzen registratie door de overheid op gewetensgronden af. Claas deelde verder mee. dat de druk van de Sovjet-autoriteiten op de protestantse christenen minder wordt. "Er kan gespro ken worden van een nieuwe kans voor de geloofsvrijheid in dit land". Nog 33 baptisten zit ten er gevangen. Enkele jaren geleden waren d.u r Mg Mt, Kinderarbeid. De informatie dienst van de Lutherse Wereld bond heeft bekendgemaakt, dat in Zuid-Afrika meer dan 60.000 zwarte kinderen als arbeiders werkzaam zijn. Dat is het officië le cijfer. In werkelijkheid zijn het er veel meer. Volgens de Wereldbond werkt het merendeel van de kinderen op het land. "In de hele Zuidafii- kaanse republiek worden zwarte kinderen geronseld voor het werk van grote mensen". Voor weinig loon worden ze ingezet op katoenplantages en aardappel velden. De lutherse informat- dienst geeft ter illustratie het ver haal van een jongen die al op z'n achtste jaar op de boerderij van een blanke ging werken. Hij moest aardappels rooien voor een maandloon van twintig gul den. De boer had ook nog de ge woonte. kinderen te schoppen als ze niet hard genoeg naar zijn zin werkten. DEN HAAG (GPD) - Minister Al beda (sociale zaken) heeft de Stichting van de Arbeid advies gevraagd ovér zijn voornemen om reisleiders onder de Wet op het minimumloon te brengen. Het gaat hier om mannen en vrouwen die in dienst van Neder landse reisbureaus naar het bui tenland worden uitgezonden. De Hoge Raad heeft vorig jaar uit gemaakt dat reisleiders die in het buitenland werken, geen recht hebben op het minimumloon. Dc Algemene Nederlandse Organi satie voor Reisbegeleiding heeft daarop de minister van sociale zaken gevraagd bij algemene maatregel van bestuur deze groep reisleiders onder de Wet op het minimumloon te brengen. Minister Albeda is van mening dat er meer duidelijkheid moet ko men ten aanzien van de vraag of de wet van toepassing is op reis leiders die in het buitenland werken. Hij overweegt daarom gebruik te maken van de moge lijkheid die de wet biedt om deze groep werknemers recht te ge ven op het minimumloon. Alvo rens hierover een definitieve be slissing te nemen, wil de minis ter de mening van de Stichting van de Arbeid. ADVERTENTIE Vandaag geen "Blik in de weekbladen". Herhaalde po gingen ten spijt, bleken de opiniebladen niet op tijd aangeleverd te kunnen wor den. Met 't C DA kiest u voor een regering die op een bréde basis steunt. Een ploeg met plannea Een team waarin gewerkt wordt, niet tegen gewerkt. NU TV WONDER. OF STRAKS MEER WERK. Met 't CDA kiest u voor daadwerkelijk herstel van de werk gelegenheid en behoud van sociale zekerheid op een reële termijn en niet voor een snel (schijn) succes. Méér armslag voor de bedrijvea Deeltijdwerk. Vrijwilligerswerk. Daar moeten we samen offers voor brengea OUD NIEUWS VOOR DE JEUGD. OF NIEUWE WEGEN. Met 't CDA kiest u voor concrete toekomstplannen voor jonge mensea Meer woonruimte Stageperiodes. Voorrang bij vacatures. Want mooie beloften en goeie voornemens hebben de jongeren al genoeg gehoord.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13