Syrië haalt raketten niet uit Libanon" Minister de laan uit Italië behoudt liberale abortuswet 'Moreel leger beneden peil Uitslag referendum nederlaag katholieke kerk Westduits rapport Protest tegen gele taxi's Bemiddeling Habib gaat door: Paus naar eigen kamer ziekenhuis Duitse journalist uitgesloten van "Ripper-proces" Na kritiek op bezuinigingen Engelse marine „Ontwapening snel bespreken" DE KUYPER DINSDAG 19 MEI 1981 (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME (GPD) - De Abortuswet in Italië blijft gehandhaafd. Twee derde van de Italiaanse kiezers sprak zich bij het referendum uit voor het voortbestaan van de wet, die in 1978 de mogelijkheid schiep tot zelf gekozen en koste loze afbreking van ongewenste zwangerschappen. Het tweede abortusreferendum, dat van de Radicale Partij, dat af schaffing van alle wettelijke be perkingen wil (zoals bijvoor beeld de verplichting om de in greep te laten verrichten in open bare ziekenhuizen), werd met een nog veel grotere meerder heid afgewezen. Drie minder belangrijke stemmin gen, namelijk over terreurbestrij ding. levenslange gevangenis straf en wapenvergunningen aan particulieren, leverden eveneens een overweldigende meerder heid vóór handhaving van de be staande wetgeving op. De uitslag van het abortusreferen dum is veel overtuigender dan algemeen werd verwacht. Tot het laatste ogenblik was in beide kampen gesproken van een nek- aan-nek-race die pas zou worden beslist. Maar de resultaten die in de loop van gistermiddag uit alle delen van het land binnen stroomden lieten al dadelijk geen twijfel aan de afloop. Het resultaat is allereerst een ver nietigende nederlaag voor de Ra dicale Partij, die het land het liefst bij referendum zou willen regeren. De Italiaanse kiezers hebben duidelijk te kennen ge Habib, die probeert een overeen komst tussen Israël en Syrië te bewerkstelligen over de omstre den raketten in de Libanese Be- kaa-vallei, kwam gisteren uit Sa- oedi-Arabië. Dit land maakte tij dens Habib's bezoek bekend dat het achter Syrië staat in de raket- tencrisisis. Israël besloot dit weekeinde om Habib meer tijd te geven voor zijn bemiddeling, maar gisteren reageerde de Israëlische premier Begin zeer fel op de Saoedische uitlatingen. "Ik denk niet dat Sa- oedi-Arabië enige constructieve rol kan spelen, op welke manier dan ook", zei Begin in Jeruzalem tegen verslaggevers. "Het is een van de meest corrupte staten in de wereld. Het is eigenlijk geen staat, het is een familie". Habib wordt vandaag verwacht in Jeruzalem. Hij was al twee maal eerder in Syrië, en had vanmor gen nog gesprekken met presi dent Assad en diens minister van buitenlandse zaken. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren de toestand in Libanon beschreven als "gespannen en erg gevaar lijk". In tegenstelling tot Begin BONN (GPD) - Het staat er niet al te best voor met het moreel van de officieren van de Westduitse Bundeswehr. Dat staat in een studie die in opdracht van de in specteur-generaal van de West duitse strijdkrachten, Jurgen Brandt, is gemaakt. Volgens de gisteren in Bonn gepubliceerde studie tonen al vele adspirant-of- ficieren geen positieve houding tegenover de Bundeswehr en willen zij meestal uitsluitend op kosten van de Bundeswehr zor geloos kunnen studeren. Nog ge durende de tijd waarvoor zij ge tekend hebben speuren zij naar goedbetaalde banen in industrie en bedrijfsleven. Dit is dan meestal aanleiding zich plotse ling voor dienstweigeraar uit te geven om eerder vrijgesteld te worden. De negatieve instelling van aan staande officieren tegenover de Bundeswehr wordt volgens de studie al op de militaire acade mies gevormd. Zij worden daar, volgens Brandt, door leerkrach ten tegen de Bundeswehr geïn doctrineerd. Daarna betekent de praktijk in de kazernes voor de jonge officieren een en al ontgoo cheling. „Superkritisch en wan trouwend trekken deze nieuw bakken officieren alles, inclusief de Bundeswehr en de eigen staat in twijfel. Zij moeten weer omge turnd worden om voor hun toe komstige taak als officier ge schikt te zijn", zo staat in de stu die, waarin de antwoorden en be vindingen van 1560 officieren en soldaten zijn verwerkt. De voorzitter van de defensiecom missie in de Bondsdag, Marx (CDU), kondigde gisteren aan, dat de studie in de commissie zal worden behandeld. „Klaarblijke lijk", zo verklaarde Marx maan dag, „dreigt de Bundeswehr nu ook gevaar van binnen uit". In de lagere rangen staat het er met het moreel al niet beter voor. De ombudsman van het leger, Berk- hahn, signaleert in zijn een dezer dagen verschenen rapport over 1980 aan het parlement een „on toereikende motivatie en ontbre kend begrip voor de doelstellin gen van de dienstplicht". Ge- ADVERTENTIE weid en baldadigheid onder de recruten zijn volgens zijn bevin dingen toegenomen en er heerst tussen onderofficieren en man schappen vaak een gespannen toestand. Vele dienstplichtigen komen voo ringenomen in de kazernes en ra ken door de bestaande hiërarchi sche verhoudingen in de Bun deswehr en het soms kleingeesti ge gedrag van het oudere kader personeel gefrustreerd. De ex pert voor defensievraagstukken van de oppositie, Weiskirch, ver klaarde in een reactie op het rap port, dat het door Berkhahn ge tekende beeld van de Bundes wehr in schrille tegenstelling staat van wat de minister van de fensie, Apel, over de Westduitse strijdkrachten zegt. De liberalen wijzen op de noodzaak van een betere inspraak voor de soldaat, vooral waar het in de kazernes om alledaagse dingen gaat. Volgens het rapport-Berkhahn kampt de Bundeswehr met een tekort van 12.000 onderofficieren en 3200 lang-verbandofficieren in de 495.000 man sterke Bundes wehr. Daar hun taak gedeeltelijk door dienstplichtigen wordt overgenomen, komt er bij dit mankement nog een gebrek aan persoonlijke kwaliteiten bij. Ook bij langer dienend specialistisch personeel wordt een tekort ge signaleerd. De gevechtseenhe den in opleiding, bijvoorbeeld, missen tot 30 procent aan oplei dend personeel. ATHENE (AFP) - ln Athene zijn gisteren de 13.500 taxichauffeurs voor 48 uur in staking gegaan uit protest tegen nieuwe voorschrif ten van de minister van trans port. Volgens die voorschriften moeten alle taxi's in de Griekse hoofdstad voortaan geel in plaats van grijs zijn om ze beter van de andere automobielen te kunnen onderscheiden en moeten zij alle voorzien zijn van een elektroni sche meter. Dit kost de taxibe stuurders rond de tweeduizend gulden, vandaar dat zij het er gis teren bii lieten zitten. geven dat zij de wetgevende macht willen laten waar zij be hoort, namelijk bij het door hen zelf gekozen parlement. Nog pijnlijker is de nederlaag voor de katholieke kerk in Italië, die zich vooral de laatste maanden tot het uiterste had ingespannen voor de afschaffing van de Abor tuswet en daann uitdrukkelijk werd voorgegaan door de paus, die zich herhaaldelijk krachtig uitsprak tegen een wet, die, zo zei hij, „een ernstige schending is van de meest elementaire men- Het aantal Italiaanse kiezers dat de waarschuwingen van kerkelijke zijde in de wind heeft geslagen, is deze keer nog aanzienlijk gro ter dan zeven jaar geleden, ter ge legenheid van het echtschei dingsreferendum. Ook de golf van emotie die over het land sloeg na de aanslag op de paus van afgelopen woensdag heeft kennelijk geen invloed gehad op het stemgedrag. ROME - Italië zei massaal "Nee'' tegen het voorstel in het referendum >m de huidige liberale abortuswet te herzien. DAMASCUS/JERUZALEM (AP, Reuter, AFP, UPI) De Syrische president Hafez As sad heeft gisteren laten doorschemeren dat zijn land niet van plan is de raketten die zijn leger in Libanon heeft neergezet weg te halen. Dit meldde het officiële Syrische persbu reau, kort voordat de Amerikaanse bemiddelaar Philip Habib in de Syrische hoofdstad arriveerde. gelooft de Amerikaanse regering wél in een opbouwende rol voor Saoedi-Arabië bij het oplossen van de crisis in Libanon. Het ministerie liet gisteren ook we ten dat de missie van Habib bij het uitblijven van resultaten niet "tot in het oneindige kan voort gaan". Als Israël mocht besluiten om haar leger naar zuid-Libanon te stu ren in verband met de crisis rond de raketten, zal de VN-vredes- macht ingrijpen. Dat heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties gisteren in het hoofd kwartier in Nakoera gezegd. Algerije heeft een spoedberaad van de ministers van buitenlandse zaken van de Arabische Liga aangevraagd over de verslechte rende toestand in het midden oosten. Het Algerijnse pers agentschap meldde dat de aan leiding voor dit verzoek is de "Is raëlische dreigementen en agres sie" jegens de Syriëers in Liba non. Een woordvoerder van de politie in Beiroet meldde gisteren dat vij andelijkheden tussen Syrische militairen in christelijke strijd krachten langs de scheidslijn tussen deze twee groepen in Li banon zondag en maandag 32 burgers het levens kostten. Er zouden 144 mensen zijn gewond. Er werd gisteren hevig geschoten in Beiroet. Maandag ontploften enkele honderden meters van het pand waar het opperbevel van Arafats Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) geves- tigd is enkele mortiergranaten. Longontsteking waart rond in Spaanse steden MADRID (AP) Een nog niet vastgestelde vorm van longont steking, die tot nu toe aan negen mensen het leven heeft gekost, blijft zich in Spanje verspreiden en heeft het aantal patiënten dat in ziekenhuizen moest worden opgenomen gebracht op 900. Dit werd gisteren bekendgemaakt in kringen van het Spaanse minis terie van gezondheid. De ziekte stak drie dagen geleden in Madrid de kop op en waart nu eveneens rond in andere grote steden in Spanje. Doktoren pro beren de oorzaak van de uitbar sting te vinden en het betreffen de virus te isoleren. Srhmidl naar I'S: PARIJS (GPD) - President Francois Mitterrand zal mor genochtend zijn ambt offi cieel aanvaarden. Om half tien wordt de nieuwe presi dent door Valéry Giscard d'Estaing op het bordes van het Elysée - het presidentiële paleis - opgewacht. Beide mannen trekken zich dan voor een kort gesprek onder vier ogen terug. Bij deze gele genheid zal Giscard aan zijn opvolger onder andere de ge heime code overhandigen, waarmee het Franse atoom wapen in actie kan worden gebracht. Vervolgens zal Mit terrand zijn voorganger, dan een ambteloos burger, uitge leide doen. VATICAANSTAD/ROME (AFP/ DPA) - Paus Johannes Paulus de tweede heeft gistermiddag de afdeling "intensive care" van het Gemelli-ziekenhuis verlaten waar hij na de aanslag vorige week woensdag was opgeno men. Moeizame toetreding Portugal tot EG BRUSSEL (ANP) - De Europese gemeenschap en Portugal hebben gis teren in Brussel weinig vorderingen gemaakt bij hun onderhandelin gen over de Portugese toetreding tot de EG. Een van de problemen is dat Portugal een zeer belangrijke textielindus trie heeft. Portugal wenst na de toetreding dan ook zo snel mogelijk met zijn textiel op de Europese markt te komen, maar vooral Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben daar bezwaren tegen. LONDEN (UPI/DPA) - Een verslaggever van het Westduitse weekblad "Quick" is gisteren voor de rest van het proces tegen de "Yorkshire Ripper" in de Old Bailey in Londen uitgesloten, omdat haar blad in de rechtszaal een foto van de verdachte heeft gemaakt en in de bondsrepubliek gepubliceerd. Daarmee werd de Britse wet overtreden. Rechter Lesley Boreham onderbrak het proces en gelastte dc ver tegenwoordigster van Quick plaats te nemen in de getuigen bank en te verklaren waarom haar blad op 14 mei een foto had gepubliceerd waarop Peter Sutcliffe duidelijk te zien is. De verslaggeefster, die haar naam niet wilde bekend maken, zei dat zij de foto niet had gemaakt en "buitengewoon veel spijt" had van het incident. Boreham noemde de publikatie van de foto "een vergrijp van mensen die niet tot dit land behoren" en hij vroeg de justitie om gerechtelijke stappen. Om herhaling van het voorval te voorko men sloot hij Quick van verdere verslaggeving van het proces uit. De verslaggeefster verliet de zaal en het proces werd hervat. Hij is overgebracht naar een voor hem in gereedheid gebracht ap partement op de tiende etage van het ziekenhuis. Een woordvoer der van het Vaticaan heeft be kendgemaakt dat de medische ploeg die de paus verzorgt, ge vraagd heeft om een consultatie van bekende buitenlandse spe cialisten. "Gezien het zeer grote belang in de wereld bij de ge zondheidstoestand van de paus". De Italiaanse politie heeft gisteren de jacht geopend op twee vrien den van de man die ervan ver dacht wordt paus Johannes Pau lus te hebben neergeschoten. De politie vermoedt dat het tweetal de 23-jarige Mehmet Ali Agca heeft geholpen zich voor de aan slag voor de politie te verschui len. Met het aanvankelijke ver moeden van een internationaal complot tegen de roomskatholie- ke kerkvorst wordt nauwelijks rekening meer gehouden. Hoewel de paus zijn aanvaller "op recht vergeven" heeft, hebben Vatikaanse autoriteiten gisteren benadrukt dat dit gebaar van geen invloed zal zijn op de straf rechtelijke vervolging van de verdachte, de 23-jarige Mehmet All Agca uit Turkbe. De woordvoerder van het Vati- kaan, Romero Panciroli, ver klaarde dat de vergiffenis van de paus "het terrein van het gewe ten betreft. Het heeft niets te ma ken met de loop van het recht, die hier geheel los van staat". Ann Odre, de 58-jarige Amerikaan se die bij de aanslag op de paus gewond werd, heeft gisteren een tweede operatie ondergaan om genezing van de ingewanden in de onderbuik mogelijk te maken. Vorige week woensdag onder ging mevrouw Odre uit Buffalo in New York al een spoedopera tie voor de verwijdering van haar milt Dr. Federico Meneghini, de chi rurg die de operatie in het zie kenhuis Santo Spirito van Rome uitvoerde, deelde mee dat bij alle voorbehoud kan worden gezegd dat de toestand van Ann Odre zich gunstig ontwikkelt. LONDEN (Reuter. UPI, AFP) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft gisteravond de onderminister van marine, Keith Speed, ontslagen. De ondermi nister was het niet eens met haar plannen om drastisch op de de fensie-uitgaven te bezuinigen. Speed had zich in het bijzonder fel gekeerd tegen de mogelijk heid dat de marine wordt gehal veerd. In de afgelopen dagen waren er in de Britse pers berichten versche nen waarin voorspeld werd dat Thatcher van plan is de defensie begroting flink te besnoeien. On der meer zou de marine dc helft van haar fregatten en duikboot jagers (nu zestig in getal) verlie zen en zou het korps mariniers worden ontmanteld om vier nieuwe kernonderzeeers van het type Trident te kunnen betalen. De berichten wekten de woede van Thatcher, die de defensietop verantwoordelijk stelde voor het uitlekken van de bezuinigings plannen. De premier verdenkt de militaire leiding ervan te trachten de be zuinigingen op de defensiebe groting af te wenden door de steun van de publieke opinie te zoeken. Speed reageerde dit weekeinde op de persberichten door in zijn kiesdistrict te verklaren dat het verkleinen van de marine tegen de Britse, Europese en NAVO- belangen ingaat en geen reke ning houdt met de Britse ge schiedenis. (Van onze correspondent Henk Kolb) BONN/WASHINGTON - Al dit na jaar moeten de Verenigde Sta ten onderhandelingen beginnen met de Sowjet-Unie over atoom wapens voor middellange af stand. Dat standpunt zal de Westduitse Bondskanselier Schmidt deze week verdedigen bij een bezoek aan de Ameri kaanse president Reagan. De Amerikanen beloofden deze maand tijdens een NAVO-verga- dering in Italië, dat zij snel de ge sprekken met de Sowjct-Unie wilden beginnen. In de praktijk zou het echter wel november kunnen worden. "Ik zou graag zien dat de onderhandelingen zo spoedig mogelijk beginnen, lie ver in het najaar, dan later", zei Schmidt gisteren voor de West duitse televisie Reagan en Schmidt hebben elkaar eerder ontmoet, toen Reagan nog geen president was. maar de po litieke omstandigheden hebben zich sedertdien gewijzigd Schmidt moet in eigen land ver vaarlijk vechten tegen een groeiend verzet in zijn sociaal democratische partij (SDP) ten aanzien van de plaatsing van kernwapens voor de middellan ge afstand op Westduitse bodem. Reagan heeft - zonder een duide lijk geformuleerd beleid - een Oost-West verhouding gescha pen. die nauwelijks ruimte lykt te laten voor de ontspanningspo- litiek die de hoeksteen vormt van het Duitse beleid ten aanzien van het Oostblok. Reagans minister van defensie. Caspar Weinberger, is een dezer dagen uit Brussel teruggekeerd met een toezegging van de Euro pese bondgenoten. Zij zullen drie percent per jaar toevoegen aan hun defensie-inspanningen. Dat is mooie taal. want het wekt in de VS de indruk dat Europa gevoelig is voor de Amerikaanse visie dat de Europeanen hun so ciale voorzieningen maar moeten aanpassen om de fondsen voor het defensie-apparaat op de been te brengen Tegelijkertijd blijkt dat de Britse regering ingrijpend wil bezuini gen op defensie, heeft Frankryk een nieuwe president die via na tionale verkiezingen eerst moet pogen een mandaat van het volk te krijgen voor zijn hervormin gen, en wijst de politieke ontwik keling in Nederland op nieuw uitstel van het besluit over de plaatsing van 48 kruisraketten op Nederlands grondgebied. De VS maken zich dan ook zorgen over het NAVO-bondgenoot- schap en niet zonder reden. Want in toenemende mate zal blijken dat Amenka's Europese bondge noten zich niet zonder meer laten inlijven voor het nastreven van de doeleinden die de VS zich hebben gesteld om belangrijke redenen van binnenlands-poli tieke aard De VS hebben een koers gezet, die voor de Europe se politiek geen uitzicht biedt; sterker nog. de VS zijn druk in de weer zich opnieuw It VI fen tot een compromitterende bondgenoot. Schmidt wil van de VS ook duide lijke uitspraken over het beheer van de dollar De Amenkaanse munt is in de afgelopen maanden zeer hoog genoteerd op de inter nationale markt en de Amen kaanse rentevoet staat inmiddels weer op 20 percent De omstreden Schmidt, scherp aangevallen op zgn oorlogsverlc den door Israels premier Begin, wiens woord in de VS zwaar weegt, komt op een ongelukkig ogenblik. Speed zal worden opgevolgd door da huidige mini U i van staat voor defensie. Lord Trenchard. Speed heeft Overigens volgens politieke bronnen niets te maken met het uitlekken van dc bezui nigingsplannen Hij is alleen ont slagen omdat hij zich verzette te gen die plannen. Het conservatieve Britse dagblad de Daily Telegraph voorspelde gisteren dat de Britse marine in dc komende tien jaar 20 miljard gulden moet inleveren. Een woordvoerder van het ministerie van defensie onderstreepte niet temin dat Groot-Brittannie zal vasthouden aan de NAVO-af spraak om jaarlijks de defensie- uitgaven met drie procent te ver hogen. ADVERTENTIE De Vieux met de Franse Brandy. IX* Kuyper Vieux. Ken Vieux om rustig .m ic genieten. Als aperitiefof nude maaltijd, met een k< ipje k< »flie n Verrassend staaltje van echt aknunsetup Beretd met Franse Brandy En dat pn ef je! VIEUX

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9