Rijn bedreigd door olielozing PSP boos op PvdA Protesten tegen Centrumpartij en Volksunie Bosbranden uit wraak gesticht Ministerie doorgelicht op lekken Waterkwaliteit verslechtert Voorlopig niet meer geld voor onderwijs aan volwassenen lU 's i t Den Uyl contra Van Agt over huurbeleid „mi i DEN HAAG (ANP) De directie planning en bouw van het minis terie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne staat een intern on derzoek te wachten naar aanlei ding van berichten over het uit lekken van vertrouwelijke gege vens naar ondernemingen in de bouwwereld. Secretaris-generaal Siderius van het ministerie heeft dit vorige week aangekondigd ten over staan van het voltallige perso neel van de directie. Dit interne onderzoek staat los van een on derzoek van de rijksrecherche naar smeergelden bij de bouw van voorzieningen in de gezond heidszorg. Zoals bekend wordt een ambtenaar van de directie planning en bouw verdacht van het aannemen van smeergeld. Een woordvoerder van nei minis terie zei gisteren dat het interne onderzoek moet uitwijzen of bij de procedures voor het verstrek ken van bouwvergunningen 'al les naar behoren verloopt'. De woordvoerder benadrukte, dat de rijksrecherche op geen enkele manier is betrokken bij dit on derzoek, wat van de zijde van de rijksrecherche werd bevestigd. Het onderzoek van de rijksrecher che naar het verstrekken van smeergelden met het doel op drachten tot het bouwen van voorzieningen in de gezond heidszorg te krijgen, is volgens een woordvoerder 'in een tweede oriënterende fase'. ADVERTENTIE NOS overstelpt met boze telefoontjes na tv-uitzending HILVERSUM (GPD) - Bij de NOS zijn gisteravond vele tientallen boze tele foontjes binnen gekomen naar aanleiding van de te levisie-uitzending van de Centrumpartij. Volgens een woordvoerster namen de kijkers het de NOS kwalijk dat de uitzending van de Centrumpartij toch was doorgegaan. De boze kijkers verzochten de NOS dergelijke fascisti sche propaganda voortaan niet meer te vertonen. CP-politicoloog drs. Hans Janmaat vondt het onaanvaardbaar dat steeds meer buitenlanders naar Nederland komen cn sommigen van hen stemrecht hebben. Het leefritme in de volksbuurten wordt door hun komst verstoord. „De opnamecapaciteit daar is over. Spreidingsbelcid wil zeg gen". zei Janmaat, „dat nu vol gende wijken aan de beurt zijn om een wassende stroom buiten landers op te vangen". W. J. Scheelings vatte samen dat de Centrumpartij „niet tegen buitenlanders" is. maar wel te gen „te veel buitenlanders". „Wij zijn een echt democratische par tij. dat heeft onderzoek uitgewe- Ook op het Binnenhof werd gisteren gedemonstreerd tegen het verlenen Volksunie en de Centrumpartij. t zendtijd aan de Nederlandse In de tien minuten durende uitzen ding zei een van de drie woord voerders. drs. Nico Konst, dat zijn partij zaken ter discussie stelt die wel leven bij een meer derheid van de bevolking maar die de grote politieke partijen la ten liggen. Hij wees daarbij op het migrantenvraagstuk. Hij zei niet verwacht te hebben dat „sommige figuren het gebruik van geweld niet schuwen om ons de mond te snoeren". Eerder op de avond protesteerden zo n vierhonderdvijftig mensen voor het NOS-omroepkwartier tegen het besluit van de Raad van State om de Volksunie en Centrumpartij zendtijd toe te kennen. Met de demonstratie wilden de diverse actiegroepen de politieke uitzending alsnog voorkomen. Omdat dit verzoek niet werd ingewilligd, zullen de anti-fascistishe comit's van avond weer een protestbijeen komst voor het omroepkwartier houden. De actie van gisteravond ging ge paard met enige kleine inciden ten. Een jongen, die voor het om roepkwartier antifascistische propaganda uitdeelde, werd bij na aangereden door een NOS vrachtwagen. Dezelfde auto reed even later in op de honderden demonstranten voor de poort van het omroepkwartier Er werd door de betogers op de auto ingeslagen. Tot een vechtpartij kwam het niet. De manifestatie voor het NOS- complex voltrok zich verder in alle rust. Vertegenwoordigers van de Sunnamers. Marokka nen. vrouwenbewegingen en ho mo's op het dreigende gevaar van het fascisme. De redevoerin gen van de sprekers werden af gewiseld door optredens van een Surinaams muziekgezelschap en de protestgroep Proloog Tydens de demonstratie sloten demon stranten de m- en uitgang van het omroepcomplex hermetisch af. AMSTERDAM (GPD) - Er dreigen miljoenen liters afvalolie illegaal in de Rijn te worden geloosd. De waterleidingbedrijven in het stroomgebied van de rivier zijn daar bang voor, nu de vrijstad Bremen van plan is zich terug te trekken uit een systeem dat voor gratis inname van de afvalolie van Rijnschepen zorgde. Jouw bruidsjapon hangt in onze BRUID-SHOP. Perfect en betaalbaar. Venestraat/ Pasadenha, Den Haag. Tel. 070-468952. Al vijftien jaar komen op het Duit se gedeelte van de Rijn speciale vaartuigen langszij van de Rijn schepen om de afvalolie in te ne men. Een deel van de olie wordt voor verwerking verkocht. De scheepvaartbond, de Duitse deelstaten en de waterleidingbe drijven dragen het nadelig saldo, ongeveer 1,5 miljoen Duitse mar ken. Het systeem werkt tot nu toe goed. Per jaar zamelen de schepen bij na alle afvalolie, ongeveer tien Na weigering paden te asfalteren GROESBEEK (GPD)" - Met de arrestatie van de drie Groes- bekenaren, een 34-jarige las ser en twee 19- en 17-jarige broers, heeft de rijkspolitie van de groep Groesbeek een WEERRAPPORTEN 6 c 5 ga E S Amsterdam regenbui 19 13 1 De Bilt zwaar bew. 18 12 0 half bew. 19 12 0 Eelde zwaar bew. 20 9 0 Eindhoven zwaar bew. 20 12 0 Den Helder zwaar bew. 18 14 0 Rotterdam onweer 19 13 2 Twente licht bew. 19 11 0 Vlissingen geheel bew. 17 13 Zd. Limburg zwaar bew.20 12 0 Aberdeen geheel bew. 15 9 4 Athene onbew. 25 13 0 Barcelona geheel bew. 21 11 0 onbew. 19 9 Bordeaux zwaar bew. 26 14 0 Brussel half bew. 21 13 0.4 Frankfort half bew. 21 8 0 Genève zwaar bew. 23 9 0 Helsinki onbew. 21 3 0 Innsbruck half bew. 24 7 0 Klagenfurt onbew. 23 7 0 Kopenhagen onbew. 14 7 5 Lissabon zwaar bew. 20 14 0 Locarno onbew. 18 7 0 Londen regen 16 11 2 Luxemburg zwaar bew. 20 11 0 Madrid licht bew. 25 11 0 Malaga licht bew. 23 13 0 Mallorca licht bew. 25 8 0 München zwaar bew. 19 6 0 Nice onbew. 12 Oslo zwaar bew. 23 8 0 Parijs zwaar bew. 23 12 0 onbew. 22 11 0 Split onbew. 25 14 0 Stockholm licht bew. 22 10 0 onbew. 21 9 0 zwaar bew. 22 8 0 Casa Blanca half bew. 20 13 0 Instanbul onbew. 20 10 0 Las Palmas half bew. 21 17 0 Tal Aviv zwaar bew. 24 17 0 Tunis licht bew. 28 14 0 eind gemaaKt aan een im mense reeks bosbranden, die de afgelopen tien jaar de bos sen in en rond die plaats heb ben geteisterd. Sinds 1970 werd in de Groes- beekse en Maldense bossen in totaal 316 maal brand ge sticht. Daarbij ging meer dan 60 hectare bos. heide en an der natuurschoon in vlam men op. Daar het aantal brandstichtingen jaarlijks toenam - alleen al in 1980 woedde het vuur 72 maal - en de daders ondanks ver scherpt toezicht niet gevon den konden worden, werd vorig jaar een speciaal brand- team opgericht, dat de jacht op de pyromanen opende. Het team bestond uit dertien politiemannen behorende tot de groepen Groesbeek en Gennep. De drie verdachten konden ten slotte worden aangehouden op grond van een de vele tips van de Groesbeekse bevol king. Zij hebben al een groot aantal branden bekend. Vooral de 34-jarige lasser blijkt een groot aandeel in de brandstichtingen gehad te hebben. Hij was al vanaf 1970 in de weer. Bij het verhoor gaf hij te kennen de branden gesticht te hebben omdat hij een grondige hekel aan Staatsbosbeheer had. Hij was in het bezit van een racefiets en ging graag op de bospaden trimmen. Zijn fiets liep ech ter menigmaal een lekke band op en hij had Staatsbos beheer dan ook jaren geleden voorgesteld de paden te asfal teren Toen die daar niets voor bleek te voelen besloot hij de bossen plat te branden. De beide broers waren sinds 1977 van de partij. Zij hadden de lasser geholpen bij zijn wraakpogingen omdat, zo be kenden ze tegenover de rijks politie, ze ervan genoten om de brandweer aan het werk te zien. miljoen liter, in. De vrijstad Bre men vindt nu dat de rederijen zelf de kosten moeten dragen volgens het principe „de vervui ler betaalt". De gezamenlijke wa terleidingbedrijven vrezen dat veel ministers van financiën van de Duitse deelstaten het hiermee eens zijn, gezien de knappe fi nanciële situatie. Het gevolg daarvan kan zijn dat er weer enorme hoeveelheden olie ille gaal de Rijn worden ingepompt. Ing. H. Winter, de Duitse voorzitter van de IAWR, de internationale organisatie van waterleidingbe drijven in het stroomgebied van de Rijn, vertelde dit gisteren in Amsterdam vóór de opening van een tweedaags congres over de kwaliteit van het Rijnwater. Ver- - tegenwoordigers van negentig waterleidingbedrijven in Zwit serland, Frankrijk, Duitsland en Nederland zullen het congres bij wonen. De verbetering van de kwaliteit van het Rijnwater zet weliswaar door, zo werd bekendgemaakt, maar de snelheid waarmee dat gebeurt, neemt af. Met name de niet afbreekbare chemische stof fen en het zoutgehalte blijven zorgen baren. Dit ondanks hoge waterafvoeren en vermindering van de hoeveelheden geloosd af valwater op de Rijn. Daardoor blijft het onmogelijk om zonder gebruikmaking van chemische zuiveringsmethoden drinkwater uit het Rijnwater te bereiden. De IAWR is van mening dat er een nieuw programma noodzakelijk is, nu blijkt dat de rioolwaterzui veringsinstallaties de chemische verontreiniging niet uit het afval water halen. Het programma zou zich moeten richten op het voor komen van de lozingen van de chemicaliën. De zoutbelasting van de Rijn nam vorig jaar toe met zeven tot vijf- Marokkanen: wel terug maar niet onder dwang AMSTERDAM (ANP) Ongeveer tachtig procent van de Marok kaanse werknemers in ons land wil wel naar Marokko terugke ren, maar niet onder dwang. Er zullen bovendien eerst in Marok ko voorwaarden geschapen moe ten worden op het gebied van op vang. huisvesting en onderwijs voordat een massale terugkeer mogelijk is. Dat is vastgesteld op het congres van het Komitee Marokkaanse Arbeiders in Nederland (KMAN), zo is gisteren op een persconferentie in Amsterdam meegedeeld. Het KMAN vindt dat ook de Nederlandse overheid een taak heeft op dit terrein. Zij zal druk op de Marokkaanse re gering moeten uitoefenen en in Nederland het onderwijs zo moe ten inrichten dat de kinderen van Marokkaanse arbeiders in ons land geen al te grote proble men ondervinden als zij terugke- tien procent. Het probleem is in drie jaar tijd ernstiger geworden. Dat het nog weinig nadelige ge volgen heeft gehad is te danken aan het feit dat er nog geen lange periode van droogte is geweest, aldus de deskundigen. Bezwaarschrift Tien Nederlandse instanties, waar onder de Rijncommissie water leidingbedrijven, de gemeente Amsterdam, de Vereniging van Nederlandse Waterleidingbedrij ven en de Stichting Reinwater, hebben gisteren een bezwaar schrift ingediend tegen de ver gunning die de kalimijnen in de Franse Elzas in staat stellen de komende negen jaar zout in de Rijn te blijven storten. De kali- mijnen zijn verantwoordelijk voor ongeveer de helft van het af valzout in de Rijn. Al eerder hadden de tien instellin gen bij het Hof van Straatsburg een bezwaarschrift tegen de ver lening van een tijdelijke vergun ning ingediend. De prefect van Straatsburg heeft deze vergun ning onlangs zonder noemens waardige wijzigingen omgezet in een negen jaar geldende. De in stellen verzetten zich er tegen dat een regering vergunningen verleent die schade aan naburige landen aanbrengen. Bond ontkent betalen van zwijggeld UTRECHT (ANP) - De 90.000 gul den die de Bouwbond FNV aan aannemer De Werd heeft be taald, zijn overeengekomen in een finaleregeling van alle lopen de geschillen tussen het aanne mersbedrijf en de bond- Voor deze transactie is een juridi sche geldende akte opgesteld die door beide partijen met de beste bedoelingen is ondertekend. Het bondsbestuur van de Bouwbond FNV wenst zich aan de akte te houden en houdt De Werd even eens nadrukkelijk aan de geslo ten legitieme overeenkomst. Dit maakte de Bouwbond gister avond bekend naar aanleiding van de beschuldigingen van de aannemer dat bondsbestuurders meineed zouden hebben ge pleegd en dat de 90.000 gulden zwijggeld betrof. Volgens een woordvoerder van de bond moe ten de betrokken bestuurders de beschuldiging van meineed indi vidueel uitvechten. Justitie in Amsterdam is inmiddels een onderzoek begonnen. Het bestuur van de bouwbond be sloot in de loop van vorig jaar na verschillende schikkingsvoor stellen van De Werd, mee te werken aan een finaleregeling van de geschillen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Voor onderwijs aan volwassenen komt voorlopig niet meer geld beschikbaar. Volwassenen kun nen ook geen recht op onderwijs voorzieningen laten gelden. Maar dat wil niet zeggen dat ze niet in iedere fase van hun leven onderwijs, vorming en scholing kunnen kriieen. Minister Pais van onderwijs schrijft dat in een nota over vol wassenen-educatie die gisteren is gepubliceerd. De bewindsman kwam ook met een tweetal wets ontwerpen op de proppen. De één behandeld een regeling voor het hoger beroepsonderwijs; de ander een aanpassing van de pe dagogische academies aan de nieuwe basisscholen. Bij de uitwerking van het rege ringsbeleid op het gebeid van de volwasseneneducatie zijn nu vijf ministeries betrokken, geheel te gen de verwachting in zal dat ook in de toekomst zo blijven en wordt geen voorstel gedaan om de verantwoordelijkheid bij één ministerie onder te brengen. Wel zegt de nota dat besloten is om stappen te zetten om bestaande grote verschillen in aanpak uit de wereld te helpen. De nota zal naar verschillende instanties worden gestuurd voor commen taar. Het hoger beroepsonderwijs (hbo) krijgt een eigen wettelijke rege ling en zal losgemaakt worden uit de wet op het voortgezet on derwijs (de Mammoetwet) waar het nu onder valt. De nieuwe wet op het hoger beroepsonderwijs sluit aan bij de wet op het weten schappelijk onderwijs, waardoor "ct dringt een goede uitgangspositie wordt bereikt voor een betere samen hang tussen deze twee vormen van hoger onderwijs. Doel van de nieuwe wettelijke re geling, die minister Pais gisteren aan de Tweede Kamer heeft aan geboden, is het verder ontwikke len van het hbo tot een gelijk waardig onderdeel van het hoger onderwijs. De Wet op het Weten schappelijk Onderwijs, waar de nieuwe wettelijke regeling van het hbo nauw bij aansluit, zal donderdag aan de Tweede Ka mer worden aangeboden. Op het ogenblik bestaan er oplei dingsscholen voor kleuterleid sters, die onderwijs geven aan kinderen van 4 tot 6 jaar. en pc dagogische academies voor het opleiden van onderwijzers die les geven aan kinderen van 6 tot 12 jaar. Door het invoeren van de basisschool voor kinderen van 4 tot 12 jaar, waarschijnlijk met in gang van 1 augustus 1983. moe ten ook die twee opleidingen sa mengevoegd worden tot een nieuwe pedagogische academie basisonderwijs, in de wandeling al 'pabo' geheten. "Huisdieren in bejaardenhuis' RIJSWIJK (ANP) - Staatssecreta ris Wallis da Vries (CRM) zal er bij de provincies op aandnngen om in de provinciale verordenin gen regels te stellen die het toela ten en het houden van huisdie ren in bejaardentehuizen moge lijk maken. Hij heeft dit gisteren gezegd nadat hem het rapport van de commissie bejaarden en hun huisdieren door haar voor zitter G. Kortman, was aangebo den. op een soe peler beleid voor het hOudtO VU huisdieren in bejaardentehuizen Het wijst er op dat een gedwon gen scheiding tussen mens en huisdier vaak geestelijke trau ma's kan veroorzaken Dikwijls wordt dan ook van de aanvraag tot opneming afgezien, omdat de bejaarde niet van het hui dia stand kan doen, aldus Kortman (Van onze verslaggevers) LEIDEN PSP-kamerlid en -lijsttrekker Fred van der Spek was gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij in het Antonius Clubhuis be paald niet te spreken over een uitlating van PvdA-voor- zitter Max van den Berg. De ze had onlangs gezegd dat een stem voor de PSP een rechtse stem is. "Een onzin delijke uitspraak", noemde de PSP'er dat en hij wees er op dat PvdA-stemmen ook rechtse stemmen zijn. "Want de PvdA zit in 124 Neder landse gemeenten samen met de WD in de raad". Van der Spek blijft bij het standpunt dat de PSP niet met de PvdA in de regering moet gaan zitten. "Wanneer we na de verkiezingen gaan mee regeren worden we ook een oorlogvoerende partij", aldus de pacifist. Van der Spek benadrukte nog eens de rol die de PSP heeft te spelen bij buitenparlemen taire acties, zoals kraakacties en demonstraties tegen kern energie en kernwapens. "Het is de taak van de PSP al die acties te bundelen, we moe ten die mensen een maat schappij-kritische achter grond meegeven". Wél moet juist de PSP erover waken dat bij dergelijke acties de strijdmiddelen in samenhang zijn met het nagestreefde doel. "Als we demonstreren tegen een kerncentrale dan mag bij zo'n actie geen radio activiteit vrijkomen. Daar door zou de bevolking in ge vaar kunnen komen. En dat zou in strijd zijn met het na te streven doel". Ook wees hij op de noodzaak dat bijvoorbeeld kraakacties gesocialiseerd moeten wor den. "Kraken voor jezelf is goed. maar kraken voor een ander die omdat hu oud of gebrekkig is dat niet zelf kan doen, is nog veel beter. We moeten af van de tendens dat door te kraken andere belan gengroepen gedupeerd wor den". Huurverhoging De rivalen Den Uyl en Van Agt zijn gisteravond op hun ver kiezingstoumees nog even doorgegaan met hun twistge sprek over het huurbeleid dat ze zaterdagavond voor de KRO-tclevisie voerden Het CDA-program voorziet in geleidelijke huurverhogin gen. zei Van Agt in Alkmaar. Voor het komend jaar zouden die neerkomen op 9 gulden per maand voor de minima en 11,50 voor de modale in komens „In de verste verte" is er volgens Van Agt geen sprake van dat de huurders gemiddeld 10 procent van hun inkomen meer aan huur moeten gaan betalen, zoals Den Uyl beweerde Honderdzestig kilometer zuidelijker, in Eindhoven, herhaalde PvdA li idur Dun Uyl zijn verwijten aan het adres van Van Agt. Volgens Den Uyl schuilt het grote ge vaar voor de huurders in een uitspraak van Van Agt in een ochtendblad vorige week. In dat artikel zei Van Agt dat de Nederlander 10 procent van zijn inkomen mén moH geen uitgeven aan wonen Voor de gemiddelde huurder zou dat neerkomen op 250 gulden „Dat is absurd, maar Van Agt heeft het wel gezegd", aldus Den Uyl. Van Agt zei gisteravond dat Den Uyl zijn bewering niet op het CDA-program baseer de, maar op een kranteknip sel. Hu zei voorts dat die be wering „volstrekt in stnjd met het CDA-program" is. Maar Van Agt zei niet dat zun woorden door het ochtend blad verkeerd zouden zun weergegeven. Tijdbom Aardenne (economische za ken) gisteren het werkgele genheid-pl.m van hal FNV scherp aangevallen „Dit plan durft niet de werkelijke oor zaken van di MHOOdMld aan te vatten", zei hij. Van Aardenne becijferde dat de werkgelegenheid onder het kabinet-Den Uyl sterker was teruggelopen dan onder het huidige kabinet Dit on danks de sterkere economi sche teruggang cn dank zu Bestek '81. Zun partijgenoot Koning, staatssecretaris van binnen landse zaken, zei in Wasse naar dat het kabinet-Den Uyl met zijn economisch beleid in feite een tijdbom heeft ft u'i-rguldtun onder hll k.ihi net-Van Agt. „Het gat-Van Agt is in werkehjkheid het gat Oen Uyl". zei hu- Wanneer Den Uyl wijst op het falen van dit kabinet, loopt hij weg voor zun verantwoor delijkheid daarvoor, zei Ko- ning „Dat verkleint 's mans geschiktheid voor een voor heen bekleed ambt dat hu zo zeer ambieert"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7