Bonden woedend opWiegel West-Duitsland levert goedkope elektriciteit "Windenergie in Nederland": achterstand snel inlopen Beurs Amsterdam Berichtgeving over Volvo Car "vals en platvloers" Winst Unilever fors hoger door lang kwartaal overzicht DINSDAG 19 MEI 1981 HTM-staking Het Haagse steuncomité voor de HTM-stakers heeft gisteren op geroepen om de vanavond op de Haagse Groenmarkt een solidari- teitsbijeenkomst te houden. Het comité wil op deze manifestatie het gemeentebestuur er nog maals toe bewegen het rijdend personeel van de HTM uit te be talen "waar zij al jaren recht op hebben". Tussen de zestig en zeventig man technisch personeel van de afde ling busmaterieel van de HTM heeft gisteren uit solidariteit met de stakende bus- en trambe stuurders voor één dag het werk neergelegd. In totaal werken er op deze afdeling ongeveer ne gentig personeelsleden. Benzine De verhoging van de benzine-ac- cijns met drie cent per liter zal niet per 1 juni ingaan. Op welke datum de verhoging wel wordt doorgevoerd is niet bekend. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van financiën meege deeld. De accijns wordt voorlopig niet verhoogd omdat de Tweede Ka mer vorige week het wetsont werp tot verhoging van de benzi- ne-accijns niet heeft afgehan deld. Heineken Heineken Nederlands Beheer BV wil in principe per 1 januari 1982 de vestiging in Hattem (voor heen Van Olffen BV) sluiten. Een definitieve datum wordt na het i overleg met de ondernemings raad vastgesteld. Getracht zal worden voor de 57 werknemers passende werkgelegenheid te vinden. Vakbonden zijn ingelicht en zullen in het verdere overleg worden betrokken, aldus Heineken. In de Hattemse vestiging wordt Zwarte Kip advocaat en vruch tenwijn gemaakt. Daarnaast bot telt men sherry en wijn. ECONOMIE Geldgids s hoger, Vaai itig. handel: del: redelijk, prijzen: stabiel. Vette kal veren, aanvoer: matig, handel: redelijk, prijzen: stabiel, Nuchtere kalveren, aan voer: redelijk, handel: vlot, prijzen: iets hoger. Paarden/Pony's, aanvoer: matig, handel: matig, prijzen: stabiel. Varkens, aanvoer: redelijk, handel: redelijk, prij zen: stabiel, Lopers en Biggen, aanvoer redelyk, handel: redelijk, prijzen: sta biel, Schapen en Lammeren, aanvoer: redelijk, handel: redelijk, prijzen: sta biel, Geiten, aanvoer: redelijk, handel: redelijk, prijzen: stabiel. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling datum: 18-5-1981. Andijvie per kg 79 - 84. Bospeen I 2,14, Waspeen AI per kist 35,90 - 40,20. All 26,90 - 35,30, BI 40,10 - 45.-. Bil 12.70. Aanvoer: 42 ton. Prei A per kg 83 - 86, Spinazie 72 - 77. Uien per kg 36, Peterselie (krul) 57. UTRECHT (GPD) - De overheid ziet in de toepassing van wind energie voor ons land voordelen, al zijn nog niet alle gegevens daarover bekend. Een voorzich tige schatting toont aan dat in de verdere toekomst windenergie invoer van aardolie kan bespa ren. In het jaar 2000 kan dat uit eenlopen van een half tot twee miljoen ton, dat is (vergeleken met ons olieverbruik in 1980) ma ximaal bijna 7 percent. Dit bleek gisteren uit mededelin gen van ir. J.Campen, plaatsver vangend directeur-generaal van energie (economische zaken) op het congres „Windenergie in Ne derland". Andere schattingen zijn: 2 tot 10 percent van onze elektriciteitsproduktie of 0,4 tot 2 percent van de totale energie voorziening. Omdat het aanbod van wind noch de snelheid con stant zijn is de inpassing van de ze bron echter niet eenvoudig. Campen stelde dat wat industriële vernieuwing betreft de ontwik keling van windturbinesystemen interessante vooruitzichten biedt. De overheid gaat door met het stimuleren van de ontwikke ling en toepassing van grote en kleine „molens". Totale investe ringstoeslagen van een kwart zijn mogelijk maar economisch zijn kleine turbines nog niet vol doende gunstig, daarvoor zal de olieprijs nog meer moeten stij gen. Behalve aan elektriciteitsproduk tie moet worden gedacht aan pol derbemaling (aandrijving van pompen), kasverwarming en bassinverwarming. Er zal nog veel meer ervaring met alle ty pen moeten worden opgedaan voordat langdurige garanties op het stuk van bedrijfsveiligheid kunnen worden gegeven. Ook moeten de terugverdientijden (7 tot 10 jaar) nog lager worden. Toepassing van windturbines heeft milieuhygiënische nadelen als horizonvervulling geluids hinder en biologische stoornis sen (vogeltrek bijvoorbeeld). Daar staat tegenover dat wind energie schoon is en dat toepas sing de uitworp van schadelijke stoften kan verminderen. Campen vindt de bijdrage van het projekt-Lievense (energiespaar bekken met water- en wind kracht gecombineerd .mogelijk te bouwen in het Markermeer) belangwekkend. Maar ook bij dit projekt moeten kwesties als die van de kosten tegenover de op brengsten nader worden onder zocht. Na vijf jaar officieel wind energie-onderzoek met rijkssub sidies kan worden vastgesteld dat er al veel is bereikt op weg naar de toepassing in grote schaal. Maar er is nog te weinig inzicht in de kosten van commer cieel haalbare projekten Daarom zullen een of meer „wind- parken" moeten worden opgezet om ervaring met grootschalige toepassing op te doen in het be lang van de ontwikkeling van praktisch toepasbare complete systemen. Campen signaleerde, evenals andere sprekers op dit corigres. enige achterstand van het onderzoek in ons land. dat vanouds bekend staat om zijn windmolens. De consumentenbond komt in ok tober 1981 met het eerste num mer van de consumenten-geld- gids, een kwartaalblad. De bond komt met een blad over geldza ken "omdat in deze tijd van eco nomische teruggang van het ge zinsinkomen extra informatie over de mogelijkheden tot ver antwoord bezuinigen op het huishoudbudget van het groot ste belang is". In de geldgids komen aan de orde als geld sparen, lenen, verzeke ren, hypotheken en dergelijke. Verder voorlichting over het hu welijksrecht en het erfrecht en het verantwoord beheren van het huishoudbudget. LEIDEN - Veemarkt Totaalaanvoer: 6156, Vandaag: 4715. Slachtrunderen: 153, Gebruiksvee: 300, Graskalveren 40, Nuchtere kalveren: 2436, Veulens/Pony's: 7, Varkens 752, Biggen: 75, Schapen of Lammeren: 824, Bokken of Geiten: 101. Prijsnoteringen, Slachtrunderen: hetzelfde als gisteren. Nuchtere slachtkalveren 1,25 tot 2,00 per kg. Slachtzeugen 2,63 tot 2,74 per kg. Melk- en kalfkoeien van 1745 tot 3150 per stuk, Varekoeien 1200 tot 2550, Pinken 900 tot 1600, Graskalveren 400 tot 1200, Nuchtere kalveren rood 275 tot 475. zwart 200 tot 390, Schapen 100 tot 107,50, Lammeren 200 tot 250, Weide' Zuiglammercn 180 tot 220, Veulens/Po ny's 250 tot 700, Geiten 20 tot 100, Lam meren Overhouders 225 tot 300 per stuk. Slachtrunderen, aanvoer: matig, han del: vlot, prijzen: stabiel, Kalf- en Melk koeien, aanvoer: matig, handel: redelijk, prijzen: iets hoger, Varekoeien, aan- iatig. handel: redelijk, prijzen, er, Vaarzen en Pinken, AMSTERDAM (ANP) - Bij Ford Amsterdam is het een komen en gaan van politici op verkiezingstournee. Gisteren stelde Marcus Bakker rechtslijsttrekker van de CPN zich op de hoogte van de problemen. Vandaag worden zowel premier Van Agt als PvdA-leider Den Uyl verwacht. DEN HAAG (GPD) In ruil voor goedkoop aardgas krijgt ons land na 1990 gedurende tien jaar energie ter waarde van één mil jard gulden van het Westduits bedrijf VEW (Vereinigte Elektri- zi^ats Werke). Daardoor zou Ne derland kunnen afzien van de bouw van een elektriciteitscen trale. Dat heeft de speciale rege ringsonderhandelaar Spieren burg gisteren bekend gemaakt. Het contract, dat in politiek Den Haag lucratief wordt genoemd, is gisteren getekend. Spierenburg heeft vorig jaar in op dracht van de regering een rond reis gemaakt langs de buiten landse afnemers om een hogere prijs voor ons aardgas te bewerk stelligen. Nederland voert jaar lijks 3,5 miljard kubieke meter aardgas uit. Die hogere prijs moet de inkomsten uit aardgas jaarlijks met twee miljard gulden vergroten. Het Westduitse be drijf, de enige particuliere firma onder de afnemers, is echter niet in staat die prijsverhoging te be talen. Tot 1988 behoeven de Westduitsers de prijsverhoging daarom niet te betalen. In ruil daarvoor levert VEW tussen 1990 en 2000 goed kope energie, zowel in de vorm van gas als in de vorm van elek triciteit. Het totale vermogen aan elektriciteit bedraagt ongeveer 700 megawatt. Die hoeveelheid staat gelijk aan de produktie van een elektriciteitscentrale gedu rende tien jaar. Nederland komt daardoor in de ge legenheid af te zien van de bouw van een van de in de toekomst te bouwen elektriciteitscentrales. Dat betekent niet alleen een be langrijke financiële besparing, maar bovendien een beperking van toekomstige milieuhinder. VEW heeft zich bovendien ver plicht de kolen voor de Westduit se centrale, die de goedkope energie aan ons land gaat leve ren, van Nederlandse firma's af te nemen. Voorts zal het West duitse bedrijf onderdelen voor een te bouwen centrale bestellen in ons land. Dat betekent een be langrijke werkgelegenheidsin- jectie voor de Nederlandse ketel industrie. Het bereikte compromis wordt in industriële en departementale kringen een succes genoemd. Volgens het ministerie van eco- DEN HAAG (GPD/ANP) - Vice-ministerpresident Wiegel heeft zich gisteren met zijn onthulling over de steunver lening aan Volvo Car bv de woede op de hals gehaald van de vakbonden. De bewindsman, tevens lijsttrek ker van de WD, wordt "valse berichtgeving", "platvoerse ver- kiezingspolitiek" en overtre ding van de SER-fusiegedragsre- gels" verweten. Ook zou Wiegel de bij motie vastgelegde afspra ken tussen parlement en rege ring doorkruist hebben, aldus Henk van Rees van de Industrie bond FNV, die ook het woord voerde namens zijn collega's van het CNV, de Unie BHLP en NCHP. De vaste Tweede-Kamercommis sie voor economische zaken had bij minister Van Aardenne be dongen dat de ontwerp-overeen- komst voor de ondertekening ter inzage wordt gegeven. Daaraan voorafgaand zouden de bonden inzage van het ontwerp krijgen, omdat de transactie waarbij Ne derland de grootste aandeelhou der wordt, onder de SER-regels voor fusies valt. Zolang dit niet was gebeurd, mocht geen der partijen met zijn kennis van za ken in de openbaarheid komen. Naar het oordeel van de bonden heeft Wiegel voor verkiezings doeleinden misbruik gemaakt van informatie waarover hij krachtens zijn huidige functie de beschikking heeft. „Niet alleen de bonden, maar ook economi sche zaken en de Raad van Be stuur van Volvo Car zijn duivels hierover", aldus Van Rees. Het vreemde is dat Wiegel geheel verkeerde bedragen noemde, ter wijl de werkelijke veel interes santer zijn. Maar hiervoor had den ook de vakbondsmensen geen verklaring. „In de hele transactie komt geen bedrag van 300 miljoen gulden voor. Wij ge loven niet dat een vice-minister president in dit land niet precies weet om welke bedragen het gaat."Van Rees wees er ten slotte op dat tevoren was geist dat de overeenkomst voor de verkiezin gen tot stand diende te komen, aangezien daarna een demissio nair kabinet niet meer dezelfde handelingsbevoegdheden heeft terwijl in de wellicht lange de missionaire periode Volvo Car BV geheel failliet zou kunnen gaan. Volvo Car BV leed vorig jaar een verlies van 100 tot 150 miljoen gulden; de juiste cijfers zijn nog niet bekend gemaakt. Volgens de overeenkomst, aldus de bonden, wordt in Volvo Car de komende jaren meer dan een miljard gulden geinvesteerd, waarvan 710 miljoen gulden door de Nederlandse staat. Het Neder landse aandeel in de fabriek, i de komende dagen 600 tijdens een verkiezingsreis naar Maastricht, aangekondigd dat de staat in de komende vier jaar 300 miljoen gulden zou investeren. 75 miljoen per jaar, om Volvo Car BV in Helmond en Born weer ge zond te maken. Als de ondertekening van de over eenkomst met de Zweden don derdag doorgaat wordt de werkelijke situatie, aldus Van Rees. dat Volvo Car BV aandelen ter waarde van 250 miljoen gul den zal uitgeven, die worden ge kocht door dc staat. Dc staat is thans (via DSM en de Nationale Investerings Bank) voor 45 per cent eigenaar van Völvo Car BV. Tegelijk zal het Zweede concern, dat nu 55 percent van Volvo-Ne- derland bezit, 95 miljoen gulden in Volvo investeren. Voorts doet Volvo-Zweden afstand van zyn royalty-aanspraken van 1,5 percent van de netto op brengst van elke verkochte Vol vo die in Nederland is gebouwd. Dit levert 10 miljoen gulden per jaar op over een periode van ze ven jaar. In 1983 zullen beide ei genaars zich bezinnen over de voorlopige resultaten. Blijken de perspektieven voldoen de vertrouwen te geven, dan in vesteert Volvo-Zweden na 1983 nog eens 158 miljoen gulden en steekt de Nederlandse staat, na 1986, 460 miljoen gulden in het dan voor 70 procent Nederlandse bedrijf. Dit laatste bedrag is dan vooral bedoeld voor de ontwik keling van een nieuw model Volvo Car BV zal zelf van de net to-opbrengst van elke verkochte auto een deel stoppen in een spe ciaal hiervoor gesticht fonds, dat wordt beheerd door de Neder landse staat en Volvo-Zweden „Na maandenlang keihard overleg van de ambtenaren van economi sche zaken", aldus Van Rees, „is een principe-overeenkomst be reikt die volgens de bonden reële overlevingskansen biedt. De bonden vinden het van groot be lang dat Volvo Car BV weer een eigen ontwikkelings- en ver koopbeleid gaat voeren Met dit plan is de fabriek letterlijk voor de poorten van de hel wegge sleept" ROTTERDAM (ANP) - Unilever heelt over het eerste kwartaal van dit jaar een nettowinst be haald van ƒ381 min, die 31 pet hoger was dan in dezelfde perio de van 1980 290 min). De totale verkopen over de gehele wereld stegen met 16 pet van ƒ12.112 min tot 13.993 min Uit de met 25 pet van 653 min tot ƒ818 min toegenomen bedrijfs winst resulteerde uiteindelijk een 31 pet hogere winst van ƒ6,84 per aandeel Unilever NV van 20 tegen 5,20 in de eerste drie maanden Volgens een toelichting op de kwartaalcijfers moet in aanmer king worden genomen, dat de rapporteringspenode over het eerste kwartaal van 1981 meer werkdagen telde dan hetzelfde kwartaal van 1980. Op vergelijk bare basis zou de omzet naar hoeveelheid, die nu met 5 pet steeg, vrijwel onveranderd zijn geweest. In Europa trad bij de meeste pro- duktgroepen op het gebied van consumentartikclcn een vei bete ring op, aldus de toelichting. Zeer goede resultaten werden behaald met eetbare vetten en wasmiddelen. De produktgroep diverse verpakte levensmiddelen en dranken en die van toiletartikelen hadden eveneens een goed kwartaal. De winst op chemische produktcn. op veevoeder en op papier, kunststoffen en verpakkingsma teriaal was echter lager dan in dc overeenkomstige periode van 1980. Het Duitse bedrijf Nordsee lijdt verliezen op de visvangstactivi teiten door gebrek aan overeen stemming over het visserijbeleid in de Europese Gemeenschap. In de V.S. lagen de resultaten op ongeveer hetzelfde niveau als in het eerste kwartaal van vorig jaar. De activiteit in de overige landen buiten Europa en Noord- Amerike gaven opnieuw een goede vooruitgang te ,-n n. gowd in volume als in bedrijfswinst. Onmiddellijk na de mededeling van Unilever dat de nettowinst in het eerste kwartaal met 31 pet was gestegen, ontstond gisteren een ware stormloop op de aande len, die met guldens tegelijk duurder werden Omstreeks 4 uur werd 158 betaald wat bijna 8 meer was dan vrijdagmiddag en circa 5.50 boven de notenng van 1 uur lag. De bijzonder grote vraag naar het fonds kwam ook tot uitdrukking in de omsefc U fers. Unilever spande met 18,8 min effectieve omzet de kroon. Bemiddeling Remington Rand HILVERSUM (ANP) - Minister van Aardenne van economische zaken is bereid te onderhandelen tussen de Amerikaanse eigenaar van dc schrijfmachinefabnck Remington Rand in Den Bosch en de potentiële koper, een Arabische bcleggingsgroep. Van Aardenne zei dit vanoch- „v «c. v... uuu tend voor de KRO-radio man zulïen" worden Vrftsl'agen ReminKt<>n verkeert op het moment in moeilijkheden. Het personeel terwijl bovendien 350 arbeids- ...r i- nomische zaken staat de com pensatie in een zeer redelijke verhouding tot de inkomstender ving als gevolg van de goedkope aardgaslevering aan VEW. plaatsen moeten verdwijnen, zal oplopen tot 70 percent op grond van een overeenkomst die de staat donderdag zal sluiten met Volvo-Zweden in Gothenburg. Minister Wiegel had gisteren in een radio-uitzending van de TROS, houdt het bedrijf sinds vorige week woensdag.bezet om te voorkomen dat het ontmanteld wordt. Remington heeft al geruime tijd uitstel van betaling. De fabriek kwam in moeilijkheden doordat de Amerikaanse eigenaar in het verleden niet voldoende betaalde voor geleverde schrijf machines. De curator liet vorige week weten als voor 20 mei het overleg tussen Claneil Enterprise (de eigenaar) en de potentiële koper niet is hero pend, het faillissement aan te vragen. DINSDAG 19 MEI 1981 ACTIEVE AANDELEN loyd Groep (div. 81) n Holding 134.50 134.20 128.50 95.50 107.50 131.50 122,50 BINNENLANDSE AANDELEN Dell Mij. Desseaux Dikkers 154.00c 163Ï50 216.00 71.80 158.00 isgAOb n 20.00 1000.00c 117.50 152.00 39.20 48.70 55,50 148.50 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVER Goud onbew 39080-39780. vorige 39220-39920 Zilver onbew 820-923 vu nge 830 933 BUITENLANDS GELD IIjI l.re 110 0041 2I .00 24 «0 Portugese esc (100) 4.05 4 65 Candadese dollar 2 09 2 10 Franse fr 11001 45 oo 48 00 Zwitserse fr IM< 122 50 12' -> SW^r^.n U0cT' Deense kren 100» 34 00 37.00 OoMenr «chilling 1IM1 IV63 15 93 Grlekve" <fr7r h U <XI Joegosl dinar 1IOQ1 45 7.85 amsterdam )anp) - Op het Damrak liet men de teugels vandaag een beetje vieren Opkomende win it nemingen knabbelden wat van het koers peil af zonder dat de verschillen erg grote proporties aannamen Unilever vertoonde na de wilde hausse van gisteren weer een achteruitgang, terwijl met name KLM en Akzo gedrukt lagen Aan de vaste kant lag VNU. terwijl Pakhoed en Van Ommeren zwakker waren. Unilever begon 1,40 lager op 155,60. maar trok later aan tot 156.20 KLM moest ruim 3 terug naar 124.50 en Kon. Olie was tachtig cent lager op 97.50. Akzo tegen teruglopende prijzen uit de markt genomen op 22 of ze ventig cent lager Philips moest dertig cent terug tot 21, terwijl Hoogovens op 17 bleef staan De financiële waar den waren prijshoudend wat ook kon worden gezegd van de aan nemers. Van de uitgevers werd VNU 1.30 duurder op 61.30 Gemakkelijker lagen Ncdlloyd. Pakhoed. Van Ommeren cn Gist Brocades OGEM steeg twee dubbeltjes tot 7,20

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19