Asfaltfabriek bedreigt heel Alphen Bemiddelings poging Katwijks onderwij sconfliet Oude luister op plein genoeg van vals alarm Meer mannen, minder vrouwen aan het werk 11 Politie staakt 27 MC-spel Alphenaar in been geschoten Avondlaura met 3600 DINSDAG 19 MEI 1981 Amstelveste en Can-Ned- Homes willen bouwen op oude terrein veiling Flora RIJNSBURG - Voor het ontwik kelen van een bouwplan op het oude Flora-terrein in Rijnsburg zijn nu twee gegadigden in de ra ce. Nadat eerst Can-Ned-Homes uit Rijnsburg bij de gemeente zijn plannen had gedeponeerd, blijkt nu ook projectontwikkelaar Am stelveste uit Lelystad zich als kandidaat te hebben opgewor pen. De plannen van Can-Ned-Homes bestaan uit het neerzetten van een groot aantal woningen van het type 'houtskeletbouw'. Am stelveste ziet in de toekomst zo wel woningen als 'lichte indus trie' (onder andere toonzalen) op het terrein van de voormalige bloemenveiling verschijnen. Omdat vele miljoenen moeten wor den neergelegd voor de grond (naar schatting zo'n 15 miljoen), trachten beide partijen de kost prijs van hun projecten zo laag mogelijk te houden. Can-Ned- Homes denkt daarom aan de voordelige bouw van huizen met een houten geraamte.Voor het terrein van de oude veiling in Rijnsburg is nog een bestem mingsplan (een besluit waarin is vastgelegd wat wel en wat niet mag worden gebouwd en aange legd in een bepaald gebied) in de maak. Om die reden zijn ook de gemeentebestuurders van het bloemendorp bij de besprekin gen over de toekomst van het ou de Flora-terrein betrokken. Het was overigens ook de gemeen te Rijnsburg die als eerste be paalde ideeën had voor het ter rein. Zij wilde op die plek goed kope huizen neerzetten. Het mi nisterie van volkshuisvesting weigerde echter (financiële) me dewerking. Dit omdat, volgens het ministerie, Rijnsburg op an dere plaatsen van het dorp al ge noeg plannen tot nieuwbouw heeft. MHHRS& n september een gezellig dorpsplein VALKENBURG - De opknap- werkzaamheden aan het Castellumplein in Valken burg zijn sinds kort in volle gang. Vorige maand ging de gemeenteraad van het Rijn dorp akkoord met het voor stel van burgemeester en wethouders om het plein weer in oude luister te bren gen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het de bedoe ling om van het plein een ge zellig dorpsmidden te ma ken. Eén van de werkzaam heden bestaat uit het aan brengen van muurtjes. Dat is nodig om dat gedeelte van het plein dat uitkomt op de vroegere Commandeurstraat vrij te maken van hoogtever schillen. De werkzaamheden behelzen voorts het aanbrengen van een nieuwe riolering en het verbeteren van de verlich ting. Rondom het plein zul len bomen worden geplant. Verder zal het geheel worden opgevrolijkt door het plaat sen van een aantal bloembak ken. V oetgangersgebied De werkzaamheden beogen van het Castellumplein een voetgangersgebied te maken. Daartoe zal de huidige klin kerbestrating worden ver vangen door een tegelbestra ting. Het Castellumplein zal tevens worden omgeven door zestien-parkeerplaatsen. Door de werkzaamheden hoopt men tevens de verkeersaan- sluiting te verbeteren tussen de militaire begraafplaats en de weg die om de kerk heen loopt. Als alles meezit kunnen de in woners van Valkenburg nog voor de bouwvak-vakantie (half juli) gebruik maken van het dan vernieuwde Castel lumplein. De kosten die zijn verbonden aan het "nieuwe jasje" van het plein bedragen drie ton exclusief btw. Eén bestemming voor het Castellumplein is al bekend. Het vernieuwde plein zal bij uitstek geschikt zijn om ruimte te bieden aan de tradi tionele paardenmarkt in Val kenburg. Dit jaarlijkse ge beuren vindt plaats op de derde dag van september. Over bouw derde openbare lagere school LISSE - Het aantal werklozen in de Duin- en Bollenstreek is de af gelopen maand toegenomen. Eind maart bedroeg dat aantal 1199, eind april 1259. Ten opzich te van april vorig jaar is het aan tal werklozen zelfs verdubbeld. nen afgenomen. De daling deed zich met name voor door het vrij komen van banen in de horeca- en sociale sector. De stijging van het aantal werkloze vrouwen is een gevolg, zo schrijft het ge westelijke arbeidsbureau van de Bollenstreek, van het afnemen van werkzaamheden in de land en tuinbouw. KATWIJK - De heren Van Mierlo (D'66) en Vink (CDA), beiden lid van de Katwijkse commissie on derwijs hebben zich opge worpen als bemiddelaars tussen de gemeenteraad en de vereniging open baar onderwijs. Strijd punt van deze twee in stanties is de stichting van een derde openbare school binnen de gemeen tegrenzen van het vissers dorp. Dit werd gisteravond bekend tij dens de vergadering van de schoolraad, een adviesorgaan dat evenals de vereniging openbaar onderwijs voorstander is van een derde openbare school. De gemeenteraad heeft het ver zoek van de vereniging tot de bouw van een derde openbare school over te gaan afgewezen. De raad vindt dat er in Katwijk voldoende openbaar onderwijs aanwezig is en pleit voor samen werking met het openbaar on derwijs in Valkenburg. De ver eniging openbaar onderwijs heeft inmiddels protest aangete kend tegen het raadsbesluit bij de geschillencommissie van de Raad van State, het hoogste be roepscollege in ons land. Doorbreken "De standpunten in deze zijn ver hard en daar is geen der betrok ken partijen mee gediend", ver telde Vink vanmorgen. "Door beide partijen bij elkaar te bren- Waddinxveens echtpaar betrapt op handel in verdovende middelen WADDINXVEEN/ROTTERDAM In Waddinxveen zijn de 33-jari- ge W.H. en zijn 30-jarige vrouw J.C.M.G. aangehouden wegens het in bezit hebben en verhande len van verdovende middelen. Bij een inval in hun woning vond de Waddinxveense politie 100 gram amfetamine en 14 gram co caine. Het onderzoek leidde ver volgens tot de arrestatie van de 32-jarige Rotterdammèr P.L.A. en diens 33-jarige vriendin M.N.B., van wie het Waddinx veense echtpaar de verdovende middelen betrok. De Waddinx- vener H., die in Rotterdam werkt, verkocht zijn spullen on der meer door aan de Rotterdam mer A.A. van V. (33). Ook hij is gisteren in Rotterdam aangehou den. Gemeente Alphen misleidde bevolking ii ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen heeft haar inwoners compleet misleid met de geruststellen de mededeling, dat de uitstoot van kankerverwekken de stoffen door de Nederlandse Asphaltfabriek geen re den voor verontrusting is. Met die uitlating heeft de gemeente zich de woede van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) op de hals gehaald, aangezien het gemeentebestuur daarbij verwees naar een door de DCMR opgesteld rapport over de asfaltfabriek. Het gemeentebestuur, dat de in februari gedane uitlating nog niet publiekelijk heeft ingeslikt, heeft inmiddels aan de milieudienst haar verontschuldigingen aangeboden. Eén en ander is naar voren geko men uit brieven van de DCMR en uit een zwartboek van de stichting Actiecomité van Hef- tot Havenbrug. De stichting heeft inmiddels een brief naar de gemeenteraad gestuurd waarin wordt geëist dat de asfaltfabriek onmiddellijk stopt met het uit stoten van kankerverwekkende stoffen. Het stichtingsbestuur doet de raad uitgebreid uit de doeken hoe de omwonenden ja ren lang om de tuin zijn geleid door de gemeente, die bovendien steeds heeft verzuimd op te tre den tegen de ontoelaatbare lozin gen van de asfaltfabriek. Met "de gemeente" wordt overigens be doeld de dienst Openbare Werken. Het dossier van de stichting is ook toegezonden aan het provinciaal bestuur van Zuid Holland en aan de minister van Volksgezondheid en Milieuhy giëne De gemeente deed de gewraakte uitlating in een persbericht, dat in februari werd opgesteld naar aanleiding van het DCMR-rap- port. De passage luidde als volgt: "De DCMR heeft nogmaals be vestigd dat. gezien de situatie bij de asfaltfabriek, hoewel uit oog punt van volksgezondheid niet verontrustend, het uit milieu overwegingen toch gewenst is t^ blijven streven naar verplaatsing van het bedrijf in de toekomst". Per 1 april heeft drs. J.E. Evers- dijk, hoofd laboratorium en me tingen bij de DCMR, daarop als volgt schriftelijk gereageerd in een brief aan de stichting Van Hef- tot Havenburg: "Het be hoort niet tot de competentie van deze dienst om bestuurlijke of zuiver medische uitspraken te doen. Mede daarom waren wij onaangenaam verrast door de, ten dele, onjuiste berichtgeving in de pers. Inmiddels heeft de ge meente Alphen aan den Rijn zich voor de gang van zaken veront schuldigd". Bestudering van het DCMR-rap- port heeft de stichting Van Hef- tot Havenbrug geleerd dat de as faltfabriek jaarlijks 7,5 ton aan al dan niet schadelijke stoffen uit stoot. Daarbij wijst de stichting er op dat in het rapport geen me tingen zijn verricht naar de nachtelijke uitstoot. Volgens om wonenden is juist die nachtelijke uitstoot groot. Van die 7,5 ton uitgestoten stoffen is ongeveer een derde deel aan geduid als kankerverwekkend en een klein gedeelte (0,5 ton) zelfs zeer kankerverwekkend. Dat het hier om schattingen gaat acht de stichting van weinig be lang, "temeer als men beseft, dat voor dit soort stoffen geen veili ge ondergrens in concentratie bestaat". De stichting vindt daarom dat de gemeenteraad nu de plicht heeft tot onmiddellijke actie over te gaan. Stopzetting van de uitstoot van kankerverwekkende stoffen zou daarbij de eerste daad moe ten zijn. "Pas daarna dient beke ken te worden hoe, hoe lang en in welke mate bedrijfsactivitei ten op de huidige plaats kunnen worden voortgezet", aldus het stichtingsbestuur dat er op wijst dat de kankerverwekkende uit stoot niet alleen de direct omwo nenden bedreigt: "Heel Alphen ligt binnen de invloedsfeer van de uitstoot". In het dossier gaat de sichting uit gebreid in op de vele vormen van overlast die de asfaltfabriek met zich meebrengt, op de "uiterst brutale" praktijken van de fa briek en op de houding van de gemeente, die niet alleen ver zuimt op te treden maar al te ge makkelijk zou hebben meege werkt aan uitbreidingen van de fabriek in het verleden en die bo vendien steeds weer de bevol king om de tuin zou leiden. Sollen "Een aanfluiting", noemt het stich tingsbestuur de gang van zaken rondom de asfaltfabriek. "Van de functie van de inspraak van burgers in een democratisch be stel blijft niets over en er wordt op onverantwoorde wijze gesold met gezondheid en andere belan gen van diezelfde burgers". Overigens is de stichting van me ning dat de gemeente de gewen ste verplaatsing van de asfaltfa briek mede laat afhangen van fi nanciële medewerking van het rijk. De gemeente zou moeten volstaan met het verbieden van de overlast gevende activiteiten er. het aanbieden van ruimte el ders. Mede door "grove nalatig heid" zou het bedrijf volgens de stichting niet mogen rekenen op een bijdrage uit gemeenschaps gelden. ALKEMADE Voor het aanbren gen van een alarminstallatie in Alkemade moet binnenkort een vergunning worden aange vraagd. Aanleiding hiervoor is de toenemende overlast volgens het college van B en W voor politie en burgerij door vals alarm. De straks vereiste vergunning moet deze overlast beperken. Met name de laatste tijd is er voj- gens het college van B en W spra ke van een toenemende mate van overlast. Volgens de politie van Alkemade zijn er op het ogenblik zo'n 15 luid-alarm-installaties in Alkemade en omgeving die re gelmatig vals alarm geven. Oor zaak hiervan is volgens de politie bijvoorbeeld een vogeltje of een spin. "Luid-alarminstallaties zijn installaties die door middel van een lamp, een bel, een sirene of enig ander toestel een voor de omgeving opvallend geluid- of lichtsignaal kunnen produceren- De overlast, die vaak door een klein aantal installaties wordt veroorzaakt, kan worden be perkt door invoering van een ge meentelijk vergunningstelsel", aldus het college van B en W in zyn voorstel aan de gemeente raad. Het vergunningstelsel wordt gere geld in de Algemene Politie Ver ordening (APV) van Alkemade. Aan de vergunning worden ver schillende voorwaarden verbon den. Overigens is de gemeente Alkemade één van de eerste ge meenten in de regio die een der gelijk vergunningstelsel voor het installeren van een alarm in de APV zal opnemen. Het is de be doeling dat straks iedere ge meente in de provincie deze re geling opneemt in de politiever ordening. Het voorstel van het college van B en W wordt in de gemeenteraadsvergadering van maandag 25 mei behandeld. Vrije School verhuist naar Churchilllaan ALPHEN AAN DEN RIJN - De Vrije School, die in augustus ook met een lagere school in Alphen van start gaat, heeft tijdelijke huisvesting gevonden in een vrij komend lokaal aan de Churchill laan hoek Koperweg. De Vrije School begint in augustus voor lopig met één klas. De gemeente raad moet nog akkoord gaan met de wens van de werkgroep Vrije School Alphen aan den Rijn. KUDELSTAART/LEIMUI- DEN - De recherche van de rijkspolitie Aalsmeer, aange vuld met rechercheurs van het districtsbureau Amster dam, zijn er nog niet in ge slaagd de dader te achterha len van een schietpartij vrij dagavond in Kudelstaart. Bij een massale vechtpartij bij de bar-discotheek Kontiki, waaraan ongeveer 150 jonge lui deelnamen, werd de 19-ja- rige Alphenaar R.V.E. in het linkerbeen geschoten. De jongeman werd opgenomen in een ziekenhuis. Een ande re Alphenaar, de 17-jarige G.K. liep oogletsel op. Hij kon na de behandeling in het ziekenhuis naar huis. De vechtpartij was een gevolg van eerdere moeilijkheden in de discotheek tussen groe pen jongeren. Het vechten begon in de bar en werd later op het parkeerterrein voort gezet. Omstreeks tien uur vrijdagavond werd er plotse ling geschoten. E. bleek in het been geraakt te zijn. Poli tiemensen uit Aalsmeer en Leimuiden maakten een ein de aan de vechtpartij. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met uitstekend fietsweer is gister avond de twaalfde Avondlaura in Alphen van start gegaan. Ruim 3600 fietslustigen meldden zich voor de vierdaagse aan, eenzelf de aantal als vorig jaar. Het vertrek van de duizenden fiet sers vanaf het Lauraplein verliep vlotjes. Het gedrang, wat in an dere jaren de organisatoren nog wel eens voor problemen stel den, bleef door de verspreide vertrekken uit. Ook op het par cours kwamen hierdoor nauwe lijks opstoppingen voor. De helft van de Laura-fietsers nam de nieuwe route Bodegraven- Boskoop, de andere helft reed het parcours via Nieuwkoop. De fietsers hadden hier en daar wel last van muggen en vliegen. De organisatoren raden de deelne mers aan om een zonnebril op te zetten als men er veel last van heeft. TER AAR - De Nieuwkoopse rijkspolitie heeft zondagavond op de Vuurweg in Ter Aar om 20.30 uur een einde gemaakt aan een zogenaamde 27 MC 'Vossen jacht' van een Leiderdorpse 27 MC-club. Een aantal deelnemers had de "vos", die zich onder een dekzeil in een boot bij de camping "Mi mosa" had verstopt, gevonden en belemmerde het doorgaand verkeer. De Leiderdorpse "vos", is na verhoor bekeurd voor het organiseren van een wedstrijd op de openbare weg. De overige deelnemers werden naar huis ge stuurd. WADDINXVEEN - Stoel- en meubelfabriek H.A. van Berkes- teijn ziet zich genoodzaakt om 17 van de 43 mensen tellende pro- duktieafdeling te ontslaan. De reden van het ontslag ligt in de verminderde afzet bij de produk- tie. Er is ook begonnen met een arbeidstijdverkorting. De vak bonden zijn van dit besluit op de hoogte gebracht. Bromfietser tegen auto WOUBRUGGE - Op de Woudse dijk in Woubrugge werd de 23- jarige bromfietser J.V. uit Lei muiden na een onvoorzichtige uitwijkmanoeuvre gistermiddag even na vijf uur aangereden door een tegemoetkomende auto, be stuurd door de 48-jarige A.J. uit Ter Aar. De bromfietser werd met een gebroken been in het Rijnoordziekenhuis opgenomen. De bromfiets werd voor een technisch onderzoek in beslag genomen. De berijder ervan was niet verzekerd. Vink: "De standpunten over een derde openbare lagere school in Katwijk zijn verhard.... gen hopen we het gesprek te doorbreken". Vink voegde eraan toe nog niet te weten waartoe de bemiddelingspoging zal leiden. "Het is slechts een poging, meer niet. Ik moet met Van Mierlo nog afspreken hoe we het precies gaan aanpakken". De schoolraad wenste zich gister avond nog niet uit te spreken over deze kwestie. Eerst wil men de resultaten van de bemidde lingspoging van voornoemd duo afwachten.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 16