Milieubeleid straks beter Jan Hein Donner nog puntloos Nederlaag De Engel: 2-1 Jubilerend Peniix op zoek naar ruimte "Scheiding lijkt vaak definitief Minister Ginjaar kondigt in Leiden milieu-effectrapport aan NRC-correspondent: uitwijzing heeft politieke oorzaak DINSDAG 19 MEI 1981 EINDHOVEN - In dc wedstrijd waarin het zaalvoetbalteam van De Engel de basis had moeten leggen voor het bereiken van de finale in de strijd om het Neder landskampioenschap, ging de Lisser ploeg verrassend onder uit. Tegen het al uitgeschakelde Pejoco Boys leed De Engel gis teravond in Eindhoven een pijn lijke 2-1 nederlaag. Alle kansen op het bereiken van de eindstrijd zijn zijn door deze nederlaag nog niet verkeken voor de kampioen van de inter-regionale klasse. In tegendeel, de Lissenaars hebben de mogelijkheden nog in eigen hand. maar dan moet vrijdag avond in de THB hal wel het Zuid Limburgse De Haantjes worden verslagen. Slaagt de ploeg daarin, dan komt De Engel uit in de finale (op 29 mei en 1 juni). Bij een gelijkspel evenwel speelt De Haantjes (met interna tionals Kiers, Heylige en Her mans) om de hoogste eer. De Engel kende tegen Pejoco Boys. dat in Lisse nog met 4-1 werd geklopt, een uitstekende start. Op aangeven van Jan van Slooten scoorde Jos Faas binnen 4 minuten 1-0. De Eindhovena- ren moesten hierna de aanval zoeken en al snel ontstonden er kansen voor Pejoco Boys (Van Meegen, Van Breugel), maar Wim van Harskamp stond z'n mannetje. Omdat De Engel niet perse hoefde aan te vallen en Pe joco Bovs niet in staat was tot of fensieve daden, ontwikkelde zich een weinig verheffend spel- beeld. De 0-1 stand bleef tot de doelwisseling gehandhaafd. Na de pauze bracht Van Breugel al snel wat leven in de brouwerij door uit een vrije schop in écn keer raak te schieten: 1-1. Nadat dezelfde Breugel en Harriks nog dicht bij de 2-1 waren geweest, deed De Engel wat terug. Via goed lopende aanvallen (Van Slooten. Faas, Griffioen. V.d. Laan) werden er enkele aanval lende initiatieven ontplooid. Frans van der Laan was via een omhaal nog het dichtst bij een treffer: het leder werd op de lijn gekeerd. Juist op het moment dat de strijd in 1-1 leek te eindi gen. kreeg De Engel een pijnlijke tegentreffer te verwerken. In de 23ste minuut maakte Jos van der Laar 2-1. Vrijdavond derhalve heeft De Engel de kans de zaken recht te trekken. Stand. De Haantjes3-4 (9-6) De Engel3-3 (6-4) Pejoco Boys3-3 (8-13 Timman en Hort niet verder dan remise McNamara verslaat Connors HAMBURG (ANP) De tennis sport is een 'ster' rijker. In Ham burg, tijdens de eindstrijd van het toernooi om de open West- duitse kampioenschappen, toon de de Australiër Peter McNama ra in zijn partij tegen Jimmy Connors aan tot de absolute we reldtop te behoren. Nadat McNa mara zondag de eerste twee sets oppermachtig had binnenge haald met 7—5 6—1 was de regen slechts een uitstel van executie voor de 28-jarige Connors, die ge woon niet bij machte was McNa mara onder druk te zetten. De twee weken geleden 26 jaar ge worden Australiër moest nog wel de derde set inleveren (4-6), maar in de vierde reeks sloeg hij toe: 6-4. De vooruitgang die McNamara de afgelopen jaren heeft geboekt is enorm groot geweest. Twee jaar geleden bevond hij zich op het niveau van Louk Sanders. Drie keer stonden zij tegenover el kaar, waarvan McNamara twee keer won en één keer verloor. Sinds dat jaar heeft hij zijn spel verbeterd. In eerste instantie kwamen zijn kwaliteiten als dub belspeler aan het licht. Op Wim bledon won hij, met zijn landge noot Paul McNamee, de dubbel- speltitel, die echter werd over schaduwd door het heroïsche ge vecht dat Björn Borg en John McEnroe hadden geleverd. openingsweekeinde van het IBM-hcrinneringstoernooi in Amsterdam kon het gisteren in de derde ronde haast niet uit blijven dat het remisepercenta ge dc overhand zou krijgen. Het zou echter te ver voeren te con cluderen dat er geen sprake van vechtlust was geweest. Twee partijen kwamen inderdaad in aanmerking voor het predi kaat salonremise: Kavalek - Po- loegajevski (16 zetten) en Ljubo- jevic - Miles (15 zetten). Ree - Hort en Smyslov - Timman ein digden eveneens in deling van het punt, doch hier was het nodi ge vuurwerk aan vooraf gégaan. Door deze resultaten behielden Hort en Timman de leiding met 2,5 punt. Jan Timman kon tegen Vassili Smyslov geen revanche nemen voor de onlangs in Moskou gele den nederlaag. Wel nam de natio nale kampioen met zwart al vrij snel het initiatief. De Sowjetrus- sische veteraan probeerde tever geefs op een massale afruil aan te sturen om uit de problemen te kopien. In een bijzonder span- neride combinatoire fase werd Timman wat verrast door de 33s- te zet van Smyslov en koos een minder goede voortzetting. Meer dan remise zat er toen in ieder geval niet meer in. Timman zag dat en diende toen zelf het voor stel tot vrede maar in. Medekoploper Hort had heel wat te stellen met Hans Ree. De Par tij vorderde slechts moeizaam en na vier uur spelen waren er slechts zestien zetten gedaan. In ongeveer gelijke stelling raakte Hort in vreselijke tijdnood. Voor twintig zetten had hij nog maar twee minuten over. De Tsjecho- slowaak is echter een specialist in het flitsende werk. Hij trok zijn jasje uit en ging er eens goed gen uit. De wereldkampioen stuitte op zware tegenstand en kon niet meer bereiken dan een minuscuul voordeel. Donner haalde het einde van de eerste zitting nog in gelijke stand: bei den in het bezit van twee torens, een licht stuk (Donner een loper, Karpov een paard) en zes pion- In de voortzetting buitte Karpov het lichte positionele voordeel keurig uit. De wereldkampioen dwong Donner binnen het uur tot overgave. Daarmee moest de nationale schaaknestor zijn der de nul Jan Hein Donner hield, tegen Karpov lang stand t lijk opgeven. De Nederlander is nog puntloos. r moest uiteinde- voor zitten. Ree, die ook snel was gaan spelen, kon niet van even tuele onnauwkeurigheden profi teren en nam op de 39ste zet het remise voorstel van Hort aan. Ook Langeweg ging een gevecht met de klok aan. Net als in de eerste ronde tegen Miles verloor hij nu van Portisch. Ging Lange- voor dertien zetten een slechte voortzetting en kon meteen op geven. In de opening had Por tisch de Nederlander min of meer een pionoffer opgedron gen. Langeweg kwam positio neel wel wat beter te staan, maar werd later toch in de verdediging gedrongen. weg zaterdag in remisestelling Wie gedacht had dat Karpov korte door zijn vlag, dit keer koos hij metten zou maken met de nog met nog een tweetal minuten puntloze Donner kwam bedro- De uitslagen uit de derde ronde zijn: Donner (Ned) - Karpov (Sow) 0-1, Ree (Ned) - Hort (Tsj) 0,5-0.5, Smislov (Sow) - Timman (Ned) 0,5-0,5, Langeweg (Ned) - Por tisch (Hon) 0-1, Kavalek (Vst) - Poloegajevsly (Sow) 0,5-0,5. Lju- bojevic (Joe) - Miles (Gbr) 0,5- 0.5. Stand na drie ronden 1/2. Timman, Hort 2,5 punt. 3/6. Smislov, Kavalek, Miles en Kar pov 2, 7/8. Poloeg^jevski, Por tisch 1,5, 9. Ree 1, 10/11. Lange weg, Ljubojevic 0,5, 12. Donner NOORDWIJK - Van Rooyen, de Leidse bekerhouder, behaalde gisteravond in de strijd om een plaats in de landelijke bekercom petitie een fraaie 7-1 overwin ning op SW. Door deze zege heeft van Rooyen alle kans om zich bij de eerste twee van de poule te eindigen en zich op die manier te plaatsen voor de be kercompetitie (voor het seizoen 81/82). De Leidenaars, en in het bijzonder John Jansen, waren gisteravond in de Nortgho hal goed op dreef. Door een foutje van Ben de Roo keek de Leidse ploeg weliswaar Simpele zege van Leidse bekerhouder snel tegen een achterstand aan. maar uitblinker John Jansen maakte al snel gelijk. Door tref fers van André Pracht en Wim Oppelaar liepen de Leidenars hierna uit tot 3-1. Opnieuw John Jansen, nadat Pracht de bal uit een penalty op de keeper had ge schoten, maakte vlak voor rust 4- 1. In de tweede helft draaide Van Rooyen op volle toeren. Via John Jansen (2x) en Wim Oppelaar werd het uiteindelijk 7-1. Concurrent Ceverbo, waartegen Van Rooyen morgenavond speelt, diende Maasdijk eem rui me 7-0 nederlaag toe. Stand. Ceverbo2-4 Van Rooyen2-4 SVV3-4 Boumij2-0 I Maasdijk .3-0 LEIDEN - Ondanks het zaterdag behaalde kampioenschap van de eerste klasse heeft de 60-jarige korfbalvereniging Pernix niet het ideale jubileumcadeau ge.- kregen Dat geschenk had overi gens uit de hoge hoed van de Leidse Sportstichting moeten komen: een nieuw romplex. Al enkele jaren bivakkeert Pernix op een noodaccommodatic in dc Leidse Hout dat amper het etiket 'korfbalwaardig' kan dragen Be stuurslid A. Tieleman: .Velen komen in hun trainingspak hier heen. Die mensen willen zich hier niet verkleden en douchen Voorzitter Wout Pera cynisch „Toch streven wc er naar dat er warm water uit de kraan stroomt". Bestuurslid P. Pool „Veel meer aspirantjes kunnen we niet meer aannemen, want daar hebben we vermoedelijk geen ruimte voor". En: ..We zijn weliswaar naar de promotieklas se gepromoveerd, maar we mo gen op onze knollentuin waar schijnlijk niet eens onze wed strijden spelen van de bond" De competitieleider zal ongetwij feld zijn hoofd schudden by het horen van de naam Pernix. want: „We zfjn een grote vereniging met ongeveer 260 leden, maar we hebben maar één veld. Geregeld moeten we avondwedstrijden spelen of uitwijken naar het ter rein van De Algemene". Een schrale troost mag worden ge noemd dat de club al zestig jaar wordt achtervolgd door huisves tingsproblemen. Dieptepunt vormde wel een beslissingswed strijd om het Nederlands kam pioenschap van de inmiddels op geheven christelijke korfbal- bond. Dat duel ging indertijd aan het toenmalige veld aan de Burg- gravenlaan niet door. omdat het terrein niet aan de minimumei sen voldeed. De tegenpartij werd zodoende reglementair kam pioen. Die beslissing was toen aanleiding om tijdelijk naar de Leidse Hout te verhuizen. Het huidige onderkomen zou een noodoplossing zijn voor onge veer tien jaar. Die termijn is on dertussen al uitgelopen tot zes tien jaar. Voorzitter Pera: „Bovendien werd de vereniging zwaar gedupeerd door de recente uitbreiding van de atletiekbaan. We raakten daardoor het middenterrein kwijt. Tevens moest Pernix een gedeelte van het bijvcld (nu het hoofdterrein) inleveren. Het ruimtegebrek is nu zo nijpend geworden dat overbespeling van het veld dreigt, getuige dc kale plekken". „Daar komt nog bij", vervolgt Pe ra. „dat de Sportstichting gere geld ons terrein verhuurt aan dc atletiekclubs. die dat gebruiken voor het inlopen voor wedstrij den. Dat is niet zo erg. maar /e werpen ook speren en stoten met kogels, waardoor je kuilen krijgt". Tenslotte is er amper parkeergele genheid voor de vele sporters. Pernix viert het zestig jarig be staan op bescheiden wijze. Aan staande zaterdag wordt er een sport en speldag voor de leden georganiseerd. Die dag wordt besloten met een barbecue. Op 8 juni ontvangt Pernix in de kik kerpolder ongeveer 160 teams voor het jaarlijkse korfbaltoer- nooi. dat tot een van de grotere van Nederland mag worden ge rekend. Tenslotte staan in juni nog een fietspuzzeltocht en een viswedstrijd op het program- Pera: „Het gebeurt herhaaldelijk dat een speler m de rust zijn wa gen elders moet parkeren op last van de politie". Pernix. meervoudig nationaal kampioen van dc christelijke korfbalbond. is dan ook dnltig op zoek naar een nieuw complex in de buurt van de Merenwijk (..Want dat is onze voedingbo dem voor leden"). De club «ast op het groen bij dc Grocnoorhal- len, dat evenwel al een bestem ming heeft; de bouw van de tweede noodzakelijk sporthal. Pera: „De gemeente heeft echter geen rooiê cent om dat plan te verwezenlijken". De Leidse christelijke korfbalclub zou zichzelf uit de benarde situa tie helpen als de club eventueel zou fuseren met het by de Groenoordhal spelende Noor derkwartier „Uitgesloten", klinkt het direct uit de monden van de bestuursleden. Het be kende argument „Wij hebben een eigen sfeer en mentaliteit" wordt aangevoerd. Pernix schermt ondermeer met de 'C'. „Jaarlijks organiseren wy nog steeds een toernooi voor christe lijke scholen", verklaart Pera. Volgende week gaat de praeses overigens andermaal met Noor derkwartier met de Sportstich ting praten „Maar we zullen waarschynlyk wéér niet tot een oplossing komen". En dan be rustend: „Maar daar ben ik on dertussen wel aan gewend ge raakt". HERMAN POOS "Het gesprek met minderheids groepen binnen de gemeenten komt niet of nauwelijks tot stand. De scheiding lijkt vaak definitief. Dat is volkomen in strijd met de opdracht van Christus, die wil dat in hem al len één zijn". De voorzitter en secretaris van de synode, ds. C. B. Roos en dr. R. J. Mooi, schrijven dat namens de synode in een brief aan alle her vormde kerkeraden en predikan ten in ons land. Zij 'vragen met klem, een gesprek tussen de ver schillende groepen binnen de kerkelijke gemeente op gang te brengen, "waarbij de een de an der uitnemender acht dan zich zelf'. In haar vergadering van 6 maart behandelde de synode het ver slag dat het landelijke college van toezicht over het geestelijke leven van de hervormde gemeen ten in de laatste vijf jaar had ge maakt. Het slot van dat verslag tekent een toekomstbeeld van een kleiner wordende kerk: te ruggang in het kerkbezoek, da ling van het aantal dopelingen en belijdeniscatechisanten, minder waardering voor de kerk als in stituut, verwarring en onzeker heid, onderlinge verdeeldheid en financiële zorgen. Maar als plus punten daarnóést: meer bewuste keuze, meer overtuigde deelne ming, belangstelling voor geeste lijke vorming en godsdienstige vragen en een pogen om het ge loof ook daadwerkelijk te bele- Naar aanleiding van dit verslag spoort de synode de plaatselijke gemeenten aan, dc balans eens op te maken van het eigen kerke lijke leven. Daarbij moet vooral worden gelet op de prediking - die nog te veel een privé-zaak is van de predikant -, de verstan delijk en lichamelijk gehandi capten, de jongeren - waarom haken er zoveel af? -, de nieuwe vormen van gemeente-zijn (ba sisgroepen, kritische en oecume nische gemeenten en dergelijke), getuigenis en dienst in de samen leving, de catechese, het vor mingswerk voor ambtsdragers en andere gemeenteleden en de geldwerving van de kerk. Het zal niet nodig zijn, dat in alle gemeenten al deze punten aan de orde komen. Roos en Mooi in hun brief: "Uw eigen verant woordelijkheid kunnen wij niet van u overnemen, en dat willen wij ook niet". Bij de bespreking van een en ander kunnen de ge meenten hulp vragen van de ver schillende organen van bijstand van de kerk. Hervormde Kerk: beroepen te Scherpenzeel (Geld.) T. W. van Bennekom Ooltgensplaat, te Halle (Geld.) S. van den Bos Hil- legersberg, te Wadenoijen (deel werk) J. D. Heijbroek Lobith; aangenomen naar Bergum H. Bousema Woudsend, naar Weer- selo J. A. Kanis Joure. naar Wehl (Geld.), deelwerk, D. Plantinga Bemmel; bedankt voor Willem stad F. van der Sluis Doorn, voor Emmer-Compascuum T. Tijsma Ootmarsum. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Sint Pancras kandi daat J. P. Feddema aldaar, naar Heiloo A. Boelhouwer Leersum. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Zwijndrecht J. Kruidhof Enschede; bedankt voor Zwolle R. T. Urban Goes. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Oud-Beijerland J. Jonkman Almelo, te Aalten A. K. Wallet Ouderkerk aan de Am- stel; aangenomen naar Papen- drecht C. A. den Hertog Vlissin- gen, naar Utrecht-Noord P.Roos Harderwijk. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Haarlem (met doven- zorg) D. Hakkenberg Lisse; be dankt voor Werkendam M. Mon- dria Waardenburg. Baptistengemeenten: aangeno men naar Almelo A. Visscher Den Haag. Paus. De Rooms-Katholieke Par tij Nederland en de Titus Brandsma-stichting hebben kar dinaal Willebrands 'namens on telbare gelovigen' gevraagd, pon tificale diensten te houden voor beterschap van de paus en voor het 'eerherstel van de kerk'. Het laatste 'vanwege deze aanslag, die een grove belediging van de kerk was'. Rassenscheiding. De Duitse Evangelisch-Lutherse Kerk in Namibië (Zuidwest-Afrika) heeft zich voor het eerst uitgesproken tegen de rassenscheiding in dit door Zuid-Afrika bezette land. Aanleiding was de weigering van de autoriteiten om een zwart pleegkind van een Duits predi kantenechtpaar toe te laten'tot de Duitse school. De Namibische lutheranen beroe pen zich nu op een uitspraak van de algemene vergadering van de Lutherse Wereldbond uit 1977: "Kerken moeten openlijk en on dubbelzinnig het apartheidssys teem in Zuidelijk Afrika verwer pen". De kerk in Namibië heeft alle plaatselijke gemeenten opge roepen zich in die zin op de ras senscheiding in dit land te bezin nen. De resultaten daarvan zul len in oktober op een bijzondere synodevergadering worden be sproken. (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) - De correspon dent van NRC-Handelsblad en NCRV-radio in Peking. Willem van Kemenade, die gisteren door de Chinese regering gevraagd is het land te verlaten legde gister avond voor de NCRV-radio een verband tussen de „nieuwe psy chologische oorlog tegen Tai wan" en zijn uitwijzing. „De laat ste tijd zijn 15 zgn. agenten van Taiwan gearresteerd. Mijn vrouw komt ook uit Taiwan. Bovendien hadden we samen nauwe contac ten met dissidenten. De maatre gel die nu tegen ons is genomen moet dan ook worden gezien in het licht van de huidige politieke en economische problemen van China. Er is een arrestatiegolf te gen dissidenten op gang ge bracht". aldus de Nederlandse journalist. Van Kemenade spreekt uitstekend Chinees en is daardoor in staat directe contac ten met „gewone Chinezen" te leggen. Een woordvoerdster van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag zei desgevraagd dat Nederland nog niet heeft gepro testeerd tegen de Chinese maat regel. „Het is volledig een zaak tussen de NRC en de Chinese au toriteiten. Er is ons door deze krant ook niet om bemiddeling gevraagd In de Chinese verkla ring wordt ook gesteld dat er een nieuwe Nederlandse correspon dent benoemd kan worden", al dus haar verklaring. Van Keme nade zei gisteren dat ook de Ne derlandse diplomatieke verte genwoordiger in Peking, tijdelijk zaakgelastigde De Bruyn Oubo- ter. zich niet in staat achtte te be middelen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Misschien wel het belangrijkse instrument binnen het milieubeleid. Zo kenschetste minister Gin jaar van volksgezondheid en milieuhygiëne gisteren het zogenaamde milieu-effectrapport. Eind van deze week wordt over dit nieuwe wapen in de strijd voor de bescherming van het milieu door de minister een wets ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. In zo'n rapport worden de te ver wachten gevolgen van bepaalde activiteiten voor het milieu op een rijtje gezet Het chemisch dispuut Leiden hield gisteren over dit onderwerp een sympo sium in de Gorlaeus-laboratoria. De bedoeling van deze milieu-ef fectrapporten is dat aan het mi lieubelang naast bijvoorbeeld het economische belang binnen het proces van besluitvorming oen even grote plaats wordt toe gekend. De gang van zaken is hierbij als volgt: een bepaalde instantie (particulier of van de overheid) heeft plannen die voor het milieu gevolgen kunnen hebben. Beslo ten wordt dat daarover een rap port wordt gemaakt, waarin het milieu-facet een belangrijke rol speelt. In dat rapport worden be halve de aard van de activiteiten ook de andere mogelijkheden ge noemd en de milieu-aspecten die daarbij spelen. Is de rapportage voltooid, dan bestaat de moge lijkheid tot inspraak. Dat kan van de overheid komen, maar ook van milieu-organisaties. Is dat allemaal achter de rug. dan is het aan de bevoegde autoriteiten om uitspraak te doen over de voorgenomen activiteiten. 'Een hulpmiddel by besluitvor ming", noemde Ginjaar zijn plannen gisteren. "Maar het hangt van degenen die er mee om gaan van af wat het resultaat zal zijn". Het is overigens niet de bedoeling van deze milicu-effec- trapporten dal beslist wordt over het al dan niet doorgaan van plannen Alleen de vraag of een bepaald milieu-probleem op ver antwoorde wyze wordt opgelost, is aan de orde. Ginjaar hoopt dat met de invoering van deze rapporten de "heilloze tegenstelling" tussen economi sche en milieu belangen wordt voorkomen. Dr. Udo dc Haes. di recteur van het Centrum voor Milieukunde m Leiden, heeft daar zo zijn twijfel over Hij vreest vooral dat de rol van mi lieu-organisaties te veel wordt te ruggedrongen. Udo de Haes pleit er daarom voor dat actiegroepen mei tegenrapporten kunnen ko men en zich niet alleen hoeven te beperken tot louter inspraak. Bo vendien denkt hy dat het opstel len van zo'n milieu-rapport op den duur een routine-klus wordt. Waarmee aantasting van het mi lieu een groot gevaar blyfi. (ADVERTENTIE) Jc zult maar hard gewerkt hebben, je jarenlang veel ontzegd hebben voor je eigen huis. Dan ben je zeker niet van plan zo'n bezit snel op te geven. De WD wil samen met u uw eigen huis verdedigen. Ervoor zórgen dat het eigen huis geen melkkoe wordt. m Stem ook daarom WD, lijst 3, H. Wiegel. m f Samen aan 't werk L' 3 Antwoordnummer 1877,2500 WB Den Haag, tel. 070-614121.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13