Begin vermijdt conflict Rechts front tegen linkse 'windmolens' Den Uyl kritisch over plannen Mitterrand Duitse partijen: 'Rechtse Turken beter aanpakken' Premier België lijkt crisis te bezweren Amerikaanse bemiddeling op dood spoor Veel begrafenissen in Noord-Ierland British Leyland: sluiting weer stap dichterbij Frankrijk na strijd om presidentschap ZATERDAG 16 MEI 1981 PARIJS (ANP) Als econoom zet Den Uyl - met de nodige slagen om de arm - vraagtekens bij de economische plannen van de nieuwe Franse president, de so cialist Francois Mitterrand. Den Uyl heeft dit gisteren gezegd na afloop van een bezoek aan Mit terrand in Parijs. De Nederland se oppositieleider was meteen na diens overwinning uitgenodigd in zijn hoedanigheid van voorzit ter van de Europese federatie van socialisten. De twee hebben ongeveer drie kwartier met el kaar gesproken. Eén van de punten, waarbij Den Uyl bedenkingen heeft, is de ver meerdering van de koopkracht in Frankrijk zelf. "Als de ver overing van de binnenlandse markt protectionistische trekken krijgt, wijs ik dat af', aldus Den Uyl. De binnenlandse Franse po litiek en de economische proble men zijn overigehs nauwelijks ter sprake geweest, aldus Den Uyl. Hij verwacht van Mitterrand ook niet, dat de economische aanpak in het centrum van zijn belangstelling staat. Veel meer hebben de twee het ge had over een nieuwe aanpak en een nieuw clan om de proble men, waarmee zowel Nederland als Frankrijk te kampen hebben, het hoofd te bieden en tot een op lossing te brengen. Den Uyl verwacht van Mitterrand een minder nationalistische hou ding binnen de Europese Ge meenschap. Mitterrand is die zaak oprecht toegedaan. De op merkingen van voorzitter Gaston Thorn zijn bij Mitterrand dan ook extra hard aangekomen, al dus Den Uyl. Thörn heeft gezegd te twijfelen aan de voortduring van de goede samenwerking met Frankrijk binnen Europa. Ook in het kader van de defensie politiek ziet Den Uyl met het Frankrijk onder Mitterrand de toekomst rooskleuriger in. Over de Franse houding ten opzichte van de plaatsing van nieuwe kernwapens in Nederland is niet gesproken, wel over de benade ring van een nieuwe discussie over ontwapening. "In de Franse pers is Nederland de laatste tijd wel neutralisme verweten", al dus Den Uyl. Dat geldt dan voor al de socialisten. Maar te probe ren met eenzijdige ontwapening aan twee kanten resultaat te boe ken, heeft niets met neutralisme te maken. "Ik ben geen neutra list". zei Den Uyl. Mitterrand is naar zijn mening zeer goed op de hoogte van de proble men rond het Rijnzout. Als de Franse president in functie is gaat Den Uyl nogmaals met hem over de problemen rond de kali- mijnen in de Elzas praten. "Mitterrand heeft er uitgesproken ideeën over, die - zonder daar nu op in te willen gaan - mij hoopvol stemmen", aldus Den Uyl. De Franse constitutionale raad heeft gisteren officieel Mitter rand gekozen verklaard als presi dent van de republiek. Mitter- PvdA-lijsttrekker Den Uyl bracht gisteren een bezoek ai rand zal donderdag zijn ambt Franse president Mitterrand. Ook de buitenland-specialist van de PvdA, aanvaarden. Maarten van Traa (achtergrond), was bij dit bezoek aanwezig. TEL AVIV (Reuter/DPA) De Amerikaanse bemiddeling in de raketcrisis in het Midden-Oosten is blijkbaar op dood spoor geraakt, maar premier Begin van Israël zei gisteren dat hij toch zal blijven trachten een conflict met Syrië te vermijden. Na een gesprek met de Amerikaan se bemiddelaar, Philip Habib, zei Begin dat Syrië zelfs geen teken gegeven heeft bereid te zijn tol verwijdering van de Sam-raket- ten uit Libanon. Op de vraag wat de volgende stap zal zijn antwoordde hij: "Dat we ten we eenvoudig niet". De crisis is nu drie weken oud en Begin ondervindt in zijn land steeds meer kritiek. Bladen be schuldigen hem ervan, Israël op de rand van een conflict ge bracht te hebben zonder goede reden, studenten dringen er bij hem op aan beheerst te handelen en de militaire correspondent van de Jerusalem Post, Hirsh Goodman, herhaalde de beschul diging dat Begin vitale geheimen BELFAST (AFP/DPA) - De vader van de overleden Noordierse hongerstaker Francis Hughes is een van de dragers van de kist met het stoffelijk overschot van zijn zoon. Gisteren vonden in Noord-Ierland verscheidene begrafenissen plaats. De meeste belangstelling trok de begrafenis van Hughes die in zijn geboortedorp Bellaghy ter aarde werd besteld. Hij kreeg een 'militaire begrafenis' volgens het gebruik van de IRA. Ongeveer duizend mensen waren in Belfast aanwezig voor de rouwplechtigheid van de protestantse melkboer Eric Guiney. Toen zijn melkwagen door stenengooiende jongelui werd beko geld, was hij in paniek tegen een paal gereden. Zijn 14-jarige zoon, die eveneens dodelijk verongelukte, was drie dagen gele den al begraven. De predikant die de plechtigheid leidde, zei dat Ulster in een groteske situatie was beland, waarin degenen die doden steun en sympathie krijgen, terwijl de slachtoffers snel in de vergetelheid raken. Ook in Belfast werd gisteren de 14-jarige Julie Livingstone begra ven, die dodelijk was getroffen door een plastic kogel van de politie. Elders in deze Noordierse stad vond de begrafenis plaats van de 21-jarige Joseph McLaron, lid van de IRA, die dodelijk was getroffen in een schietpartij met het leger. Hij kreeg even eens een 'militaire begrafenis'. Gemaskerde IRA-leden brachten met pistoolschoten een eresaluut aan zijn graf. (Van onze correspondent) BONN - Na de moordaanslag op de paus door de Turkse rechts-ex- tremist Mehmet Ali Agca eisen in de Bondsrepubliek zowel de regerings- als de oppositiepartij en maatregelen tegen het Turkse rechtsextremisme in de Bonds republiek. Volgens de Duitse binnenlandse veiligheidsdienst zijn 26.000 rechtsextremistcn („Grijze Wolven") actief in 200 vanuit het buitenland geleide „culturele verenigingen". De voorzitter van de commissie bin nenland van de Bondsdag, Axel Wernitz (SPD) vindt het nodig dat zowel de regering in Bonn als de deelstaatregeringen maatre gelen treffen die naast uitwijzing BRUSSEL (ANP) - Mark Eys- kens, de man die sinds 6 april de Belgische regering leidt, lijkt de politieke spanningen die deze week in zijn kabinet zo hoog wa ren opgelopen dat er al van nieu we verkiezingen in België werd gesproken, weer bezworen te hebben. Gistermiddag ging Eyskens in con- ADVERTENTIE SOCIAUSTIESE PARTIJ Vi|vernolsiraat 65 3032 SC Rotterdam Te! 010068068 claaf met een aantal van zijn top ministers. Het schaarse nieliws dat sinds het begin van die bij eenkomst uit de Brusselse Wets- straat (het regeringscentrum) is gekomen, wijst erop dat de rege ringspartijen een compromis kunnen bereiken. Daarmee zou dan een dreigende regeringscri- cis van de baan zijn. De spanningen binnen de Belgi sche regering werden veroor zaakt door enerzijds de eis van de Waalse socialisten dat er on middellijk besloten diende te worden tot maatregelen om de Waalse staalindustrie te redden. Aan de andere kant hielden de Vlaamse christen-democraten vast aan de eis dat er gelijktijdig maatregelen genomen dienden te worden om het Belgische be drijfsleven meer lucht te ver schaffen. Een van de hete hangij zers daarbij was dat de christen democraten vonden dat men in België het systeem diende te ver laten, waarbij de lonen automa tisch aangepast worden aan de gestegen kosten van levenson derhoud ("indexkoppeling") een zaak die de socialisten in de rooms-rode regering afwezen. Eyskens heeft volgens officieuze bronnen nu een compromis voorgelegd dat er in hoofdlijnen als volgt uit ziet: de steun aan de Waalse staalindustrie wordt ge regeld, maar tegelijkertijd wor den de sociale lasten voor het Belgische bedrijfsleven aan- zienlk verlaagd en bovendien gaan de belastingen voor het be drijfsleven omlaag. De lastenver laging voor dat bedrijfsleven wordt gedeeltelijk opgevangen met een btw-verhoging op pro- dukten zoals meubels, benzine, alcohol en tabak, terwijl die btw- verhoging niet zal meetellen in de berekening van de kosten van levensonderhoud ZWEDEN - Na een week van on derhandelingen lijkt er een op lossing in zicht voor de rege ringscrisis in Zweden. De con servatieven, die verleden week uit de coalitieregering stapten uit onvrede met de belastinghervor mingen, willen een terugkeer van Faelldin als premier moge lijk maken door zich in het parle ment van stemming te onthou den. De regering van Faelldin trad vori ge week vrijdag af. en visum weigering ook een ver bod op ongewenste verenigingen en organisaties van vreemdelin gen omvatten. Volgens Wernitz kunnen extremis ten zich in de Bondsrepubliek vrij bewegen. „Wanneer zij uit Turkije in de Bondsrepubliek komen, worden zij hier door een zeer goede en een zeer efficinte infrastructuur opgevangen. Ik zelf', zei Wernitz, „heb een tijd geleden drie keer inlichtingen gekregen dat door Turkije ge zochte extremisten, waaronder ook Agca. zich in de Bondsrepu bliek ophielden. Ik heb bij deze aangelegenheid een brief aan de minister van binnenlandse zaken geschreven. Daarop heeft deze mij alleen maar geantwoord dit vermoeden niet te kunnen be vestigen". Inmiddels wordt door de politie niet uitgesloten dat Ali Agca be halve de moord op de hoofdre dacteur van het Turkse dagblad Millyct en de aanslag op de paus ook twee moorden in de Bonds republiek heeft begaan. Daarbij gaat het om de moord op 3 mei 1980 op de Turkse journalist Ti- relli in het Zuidduitse Reutlin- gen, die door twaalf messteken werd omgebracht, en de moord op 25 november 1980 op een an dere Turk in Kempten in het Beierse Allgau, die door pistool schoten om het leven kwam. De beschrijvingen van de vermoe delijke dader lijken sterk op het uiterlijk van Mehmet Ali Agca De politie wacht nu op vingeraf drukken van Agca uit Rome om deze met die bij de twee moord- plaats< n gevonden afdrukken te vergelijken. Beide moorden wer den in een periode begaan dat de Turkse regering de Bondsrege ring om opsporing en uitlevering van Agca had verzocht De oppositionele christendemo craten hebben kamervragen ge steld aan de minister van binnen landse zaken waarom onderzoe kingen naar de verblijfplaats van de terrorist Agca in de Bondsre publiek. ondanks vele aanwijzin gen dat hij in Zuid-Duitsland zou zijn ondergedoken, zonder suc ces zijn gebleven ..Je stelt je dan de vraag", aldus CDU-afgevaar digde Jentseh, „of de overheid wel een overzicht heeft van de activiteiten van buitenlandse ex tremisten in de Bondsrepu bliek". had prijsgegeven toen hy zei dat op 30 april een Israëlische lucht aanval op de Sam-raketten we gens slecht weer niet kon door gaan. Anders commentatoren zeggen dat hij teveel handelt met het oog op de algemene verkiezingen die op 30 juni in Israël worden gehou den. Het Amerikaanse ministerie van defensie bevestigde gisteren Is raëlische persberichten dat het vliegdekschip "Forrestal" zich ophoudt in het oosten van de Middellandse Zee. Van een Sow- jetrussische vlooteenheid die zich bij de Libanese kust zou op houden was volgens een woord voerder niets bekend. Het minis terie wijst erop dat de Forrestal, die deel uitmaakt van de Ameri kaanse zesde vloot, al sinds jaar en dag in het oosten van de Mid dellandse Zee vaart. Een zegsman van het Pentagon vond het niets bijzonders dat in dat gebied ook dertig Sowjet- schepen varen. In de Israëlische haven Haifa lig gen voorts de torpedobootjager Ingram en het Fregat Truett, al dus de zegsman. De Israëlische rdio maakte gister avond bekend dat de Ameri kaanse bemiddelaar, Philip Ha- bib. vandaag naar Saoedi-Arabië gaat en vervolgens weer naar Da mascus. De radio zei ook dat Sy rië gisteren waarschijnlijk een van zijn eigen Mig-straaljagers meteen Sam-raket heeft neerge schoten. Het toestel kwam in de Bekaavallei neer, de piloot land de per parachute. Radio Damescus beschuldigde Is raël gisteren van oorlogsvoorbe reiding en zei dat Syrië aan een aanval vastbesloten het hoofd zal bieden. LONDEN (Reuter) - British Ley land zal dit jaar waarschijnlijk evenveel verlies lijden als de 387 miljoen pond sterling (2,06 mil jard gulden) van vorig jaar Slui ting van het bedrijf is niet uitge sloten als er over drie jaar nog met rode cijfers wordt gewerkt, zo heeft Sir Michael Edwardes, voorzitter van de raad van be stuur van het staatsautoconcern, verklaard tijdens de jaarvergade ring Volgens hem heeft M feeil zin meer geld in de onderneming te pompen als de opbrengsten en de kosten in 1984 niet met elkaar in evenwicht zyn. Volgens Edwardes moeten er ont slagen vallen en sluitingen plaatsvinden wil er eventueel winst worden gemaakt Vorig jaar gingen er 56.000 arbeids plaatsen verloren, waardoor er 110.000 overbleven. Eerder deze week liet BL weten dat er nog 5000 banen moeten verdwijnen en dat de produktie van de Triumph TR-7 wordt stopgezet. Deze weck werd bekendgemaakt dat er by de produktie van de Ja guar 1300 arbeidsplaatsen moe ten verdwynen. Het ziet er naar uit dat Valéry Giscard d'Estaing na het ver lies van zijn presidentschap een tweede, nog smadelykcr nederlaag zal lyden. De gaullisten, nog steeds ver bolgen over Giscard vanwege diens optreden tegenover hun leider Jacques Chirac, dreigen hem ook na de ver kiezingen in de wielen te ry- den. Toen Francois Mitterrand vlak na zyn verkiezing tot eerste socialistische president van de Vyfde Republiek parle mentsverkiezingen aankon digde. was de algemene ver wachting dat Giscard zich voor die verkiezingen zou op werpen als leider van rechts. Een mooie rol als oppositieleider scheen voor hem weggelegd Dat leek afgelopen donderdag ook te gebeuren toen de partij van Giscard (UDF) en die van Chirac (RPR) een verbond hadden gesloten om samen zo sterk mogclyk de komende parlements verkiezingen in te gaan. Maar op dat moment werd duidelijk dat Giscard zyn tweede ne derlaag had geïncasseerd Niet de voormalige president name lijk, maar het hoofd van de politieke coalitie van Giscard. Jean Lecanuet. had met Chirac tot dit pact besloten. Giscard is duide lijk naar het tweede plan verwezen en kan nu op zyn lauweren gaan rusten, terwijl zyn aartsvyand Chirac lysttrekker van het rechtse front voor de parlementsverkiezingen zal zijn. Giscard is dus ook in zyn eigen party afgevallen. Dat komt in de eerste plaats omdat hy de presidentsverkiezingen heeft verlo ren. een 'wapenfeit' dat hem niet populair maakt als lijsttrekker Ten tweede ligt hy traditioneel verkeerd bij de 'gaullisten. Niet alleen vanwege zijn persoonlijke vijandschap met Chirac, maar meer nog omdat hij indertijd de euvele moed had de grote leider De Gaulle naar huis te sturen. Dat giscardisten en gaullisten hun onderling gebakkelei vergeten en zich samen tot één rechts front vormen, komt voort uit de gemeenschappelijke angst die zij hebben voor de vermeende chaos die een links bewind van Mitterrand zou veroorzaken Mochten zij by de parlementsverkiezingen in juni een meerder heid behalen, dan kunnen zij het Mitterrand knap lastig maken. Al moeten zij zich er weer met te veel van voorstellen, want een Franse president heeft meer bevoegdheden dan een dergclyke functionaris in een ander land. Zo kan Mitterrand zijn stokpaardjes erdoor jagen, ook al krijgt hij de volksvertegenwoordiging niet achter zich Hy kan dan voor de televisie, waar hij op elk moment zendtyd kan opeisen, het volk in een referendum oproepen hem te steunen. En mocht rechts punten op de agenda van de Assemblee opvoeren die hem niet zinnen, dan kan hij die tot in lengte van dagen blokke- Dat het rechtse verbond erop uit is een rechtse meerderheid in het parlement te behouden is ingegeven door een soort lacht op windmolens Het linkse bewind zou een doodklap zyn voor het land Maar de waarheid ligt iets anders. Het links van Mitterrand is namelijk niet zo links De communis ten weet hij vooralsnog buiten de regering te houde n Boven dien ziet het er niet naar uit dat de communisten van George Marchais het de socialist erg moeilijk zullen maken. De eerste overwinning van links sinds drieëntwintig jaar is voor de com munisten reden genoeg om een graantje van de triomf mee te pikken. Er is geen goede aanleiding om Mitterrand de voet dwars te zetten. En de factor die rechts angst inboezemt, namelijk het naUonalise- ringsprogramma van Mitterrand, is ook al aan de overdreven kant. Tijdens hot bewind van Giscard was al twaalf procent van de Fran se bedrijven tot staatsbedrijf omgetoverd Dat kon toon zonder slag of stoot, zonder dat diezelfde rechtse partijen daartegen morrend in opstand kwamen. Nu wil Mitterrand daar nog vyf procent aan toevoegen. En dan zyn ineens de rechtse poppen aan het dansen. Ook al belooft de socialist dat de aandeelhou ders van de te naasten bedrijven keung hun centjes krygen uit betaald In het op dit gebied achtergebleven Frankrijk is de verhoging van de minimumlonen zoals Mitterrand die voorstaat, wél een factor van ingrijpende betekenis. Al haalt die op geen stukken na het bedrag dat Marchais ervoor zou willen uittrekken Wat het buitenlands beleid betreft is er van Mitterrand al evenmin een grote omwenteling te verwachten. Hij is. evenals zyn voor ganger Giscard, een voorstander van een sterke eigen Franse atoom macht De escapades van het Kremlin slaat hij argwanend gade en zelfs de wapenleveranties waarmee Giscard zo kwistig was in ruil voor olie. is hij niet Van plan terug te draaien Voorlopig is er dus geen aanleiding voor het spelletje paniekvoet bal dat gaullisten en giscardisten deze week samendreef in de vorm van een rechts pact. Het enige motief dat tot nu toe voor hun samenwerking tegen wil en dank is te vinden, is ontleend aan de stelregel dat je samen sterker staat. ANNEMIEK RUIJGROK

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9