Zijlstra heft vinger opnieuw Protest tegen zendtijd Kiezer mist echte keuze "Gedrag van ANP-redacteuren onjuist" Pleidooi voor drastische besnoeiing tijdens SER-debat Van Volksunie en Centrumpartij Fiscus van acht ton beroofd ZATERDAG 16 MEI 1981 BINNENLAND Oordeel Raad voor de Journalistiek naar aanleiding van FNV-actie: AMSTERDAM (ANP) - Het deel van de journalisten van het Alge meen Nederlands Persbureau, dat op 4 maart vorig jaar heeft deelgenomen aan de FNV-acties tegen het loonbeleid van de rege ring door alleen nieuws rond en over die acties te brengen, heb ben - journalistiek gezien - een onjuist gebruik gemaakt van hun sleutelpositie bij de nieuwsvoor ziening in Nederland. Zij hebben daarmee de grenzen overschre den van wat. gelet op de eisen van hun speciale journalistieke verantwoordelijkheid. maat schappelijk aanvaardbaar was. Dat is het oordeel dat de Raad voor de Journalistiek, een college dat journalistiek-ethische vraagstuk ken beoordeelt, gisteren heeft uitgesproken naar aanleiding van de klacht die het Nederlands Genootschap van Hoofdredac teuren had ingediend tegen vijf ANP-journalisten. De vijf heb ben volgens het genootschap als kaderleden van de journalisten vakbond NVJ de actie voorbe reid en uitgevoerd. Het genoot schap vond de actie "in strijd met de waardigheid van de stand der Nederlandse journalisten". Het ging het genootschap bij de klacht meer om de zaak dan om de personen. Volgens de Raad voor de Journa listiek hebben de actievoerende ANP-ers de journalistieke maat staven die het ANP normaliter hanteert bij de selectie van het nieuws prijsgegeven en vervan gen door een hun passende maatstaf. De raad meent dat het doel van de actie - een protest te gen de door de regering aange kondigde loonmaatregel - onder de gegeven omstandigheden een "onvoldoende rechtvaardiging" was om de actie te voeren. "Hier aan doet niet af dat de actie tevo ren was aangekondigd en dat de actievoerende journalisten bij de doorgifte van nieuws over de FNV-acties wél de gebruikelijke maatstaven hebben gehanteerd", aldus de raad. De journalist Kees Wiese heeft be sloten zijn functie als lid van de Raad voor de Journalistiek met onmiddelijke ingang neer te leg gen. Hij doet dit omdat hij zich niet kan verenigen met het standpunt dat de meerderheid van de raad heeft ingenomen. De directie van het ANP zegt in een commentaar met instem ming te hebben kennis genomen van de uitspraak van de Raad voor de Journalistiek. Dat de raad de handelwijze van de des betreffende journalisten maat schappelijk niet aanvaardbaar acht, is naar het oordeel van de ANP-directie van principiële waarde en betekenis. Een woordvoerder van de vijf ANP-redacteuren tegen wie de klacht was ingediend. James McGonigal, vindt de uitspraak uiterst teleurstellend, omdat de ze "onduidelijk is en nauwelijks gemotiveerd". "Als de raad vindt, dat voor ANP-journalisten andere journalistieke en ethische normen gelden dan voor andere journalisten in Nederland, moet hij dit duidelijk zeggen en bear gumenteren. In plaats daarvan spreekt de raad van "een onvol doende rechtvaardiging onder de gegeven omstandigheden", aldus McGonigal. De raad is vol gens hem onduidelijk over de vraag of de actie bij een ander doel wel te rechtvaardigen zou zijn geweest. "Ik heb de indruk, dat de raad de actie gewoon heeft willen veroordelen, zonder daar eigenlijk de correcte middelen toe te hebben. Ook het bestuur van de Nederland se Vereniging van Journalisten mist een uitvoerige motivering in de uitspraak van de Raad. Doel van de raad is nog niet om schreven ethische aspecten van de journalistieke beroepsuitoefe ning te formuleren, zijn uitspra ken moeten grondig en begrijpe lijk gemotiveerd zijn, aldus de NVJ. De raad heeft zich in deze zaak echter beperkt tot de keuze van het "ja of nee" over de actie, meent de vakbond. Daardoor ontbreekt de mogelijkheid met deze opinie rekening te houden in toekomstige situaties. De NVJ vindt, dat een vakbond zelf en zonodig de burgerlijke rechter moet uitmaken of het doel van een actie rechtmatig is. Voorzitter De Kok van het Neder lands Genootschap van Hoofdre dacteuren vindt dat de uitspraak van de Raad beantwoordt aan de eisen, die het genootschap in zijn klacht had geformuleerd: de kwaliteit van de nieuwsvoorzie ning en de sleutelpositie die het ANP daarin inneemt mogen bij sociale acties niet in het geding komen. De Kok legt er de nadruk op dat de klacht niet was be doeld om journalisten het recht om te staken of actie te voeren in arbeidsconflicten te ontnemen. Ook de vereniging De Nederlandse Dagbladpers (de werkgevers m de krantenwereld) stemt in met de uitspraak. "Dit was geen sta king, maar het maken van een ander produkt dan je krachtens gemaakte afspraken verplicht bent", aldus algemeen secretaris drs. K.J. van der Zande. DEN HAAG (GPD) - Zo mogelijk nog harder dan in zijn jaarver slag heeft de president van De Nederlandsche Bank, dr. J. Zijl stra, vrijdag in de Sociaal-Econo mische Raad gewaarschuwd dat het uit de pan gerezen financie ringstekort van de overheid om laag moet. Van Zijlstra mogen daarvoor de extra opbrengsten uit het aardgas worden gebruikt, als ondertussen wordt gewerkt aan een grote operatie die tot een drastische besnoeiing op de uit gaven van de overheid moet lei den. Verlaging van het financieringste kort van de overheid zal er vol gens de bankpresident toe leiden dat de rente met zeker 1 a 2 pro cent zal dalen, doordat het be roep dat de minister van finan ciën op de kapitaalmarkt moet doen, kleiner wordt. Indirect werkt de extra aardgasopbrengst daarmee ten voordele van het be drijfsleven, dat dan immers van lagere rente kan profiteren. Volgens Zijlstra hoeft niet te wor den geprobeerd het financie ringstekort van de overheid in eens of in een jaar of twee van de huidige 9 procent terug te bren gen tot een aanvaardbare 4 of 5 procent. Dat kan niet en zou wel licht zelfs brokken geven. Maar met de ingreep zal snel moeten worden begonnen. Wordt ermee gewacht dan wordt de ombui gingsoperatie alleen maar groter en pijnlijker. Versterken Bestrijding van de werkloosheid staat ondertussen bij de bank president bovenaan de lijst, zo bleek gisteren bij het debat dat de Sociaal-Economische Raad wijdde aan het advies dat de raad aan de regering had uit te bren gen over het sociaal-economi sche beleid op de middellange termijn. Werkloosheidsbestrijding staat ook bovenaan bij de FNV-dele- gatie in de SER. FNV-voorzitter Wim Kok: „Als wij de bestrijding van de werkloosheid uitstellen tot een volgende fase, dan zijn we er te laat mee. Onze samenle ving kan een werkloosheid van 500.000 mensen of daaromtrent in 1985 niet aan - moreel niet, po litiek niet, en economisch niet." Werkgeversvoorzitter mr. Chris van Veen (VNO) bleef echter vasthouden aan zijn standpunt, dat moet worden begonnen met het versterken van het bedrijfsle ven, opdat van daaruit mettertijd de groei van de werkgelegenheid kan beginnen. Uitkeringen Kok waarschuwde dat „de FNV zich er met hand en tand tegen zal verzetten als ook door een volgend kabinet zal worden ge probeerd om de economische problemen eenzijdig af te wente len op ontvangers van sociale uitkeringen, of op ambtenaren en trendvolgers", de mensen in gesubsidieerde instellingen wier salarissen in gelijke mate stijgen of dalen als die van de ambtena ren. „Wij keren ons tegen een moedeloze aanpassingspolitiek die bezuinigingen op consump tieve bestedingen en op collec tieve uitgaven als hoogste wijs heid propageert", aldus Kok. Bankpresident Zijlstra kon Kok tot op zekere hoogte volgen waar het de trekkers van de sociale uitkeringen betrof. „Bij de nood zakelijke besnoeiingen zullen we pas in de laatste plaats mogen komen aan de uitkering aan mensen die niet werken kun nen", maar wel zal het aantal uit keringstrekkers drastisch om laag moeten door de voorwaar den waaraan men moet voldoen om voor een uitkering in aan merking te komen, omhoog te schroeven en een goede en strak ke controle te organiseren, zo verlangde Zijlstra. „We bevinden ons nu in een onhoudbare situa tie", zo waarschuwde de bank president, het aantal grote trek kers van sociale uitkeringen be schouwend. V.l.n.r. Van der Grinten, Van Veen (VNO), Kok (FNV) en voorzitter De Pous tijdens het SER-beraad c sociaal-economisch beleid voor de komende vier jaar. -boeken voor pinksteren BUNGALOWPARKEN op Texel Veiuwe aan het Veluwemeer. t Medembiik aan het IJsselmeer. MOTEL Texel Botei REKREATIEVILLA'S eventueel voor 2 gezinnen. Texel. Veiuwe. Drenthe Noordzeekust etc. irs— De Anne Frank Stichting en het Nederlandse Auschwitz- comité hebben met klem ge protesteerd tegen de beslis sing van de afdeling recht spraak van de Raad van State om alsnog zendtijd te verle nen aan de Nederlandse Volksunie en de Centrum partij. De stichting zegt dat deze par tijen om diverse redenen ge weerd waren bij enkele hoofdstembureaus, zodat ze niet landelijk uitkomen bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Zij acht de beslissing van de Raad van State in strijd met het gebruik alleen politieke partijen zendtijd te verlenen, die landelijk uitko men. Veel erger vindt de An ne Frank Stichting echter het feit dat beide groeperingen de kans krijgen hun tot ras senhaat aanzettende denk beelden te spuien. "De erva ringen met betrekking tot de uitzendingen van de Neder landse Volksunie in 1977 doen ons wat dit betreft het ergste vrezen", zo zegt de stichting. Zij verzoekt de Raad van State zijn beslis sing te herzien. Ook de CPN heeft zich fel ver zet tegen de toekenning van zendtijd aan de Nederlandse Volksunie en de Centrum partij. In een eerste reactie zei fractievoorzitter Marcus Bakker dat om te voorkomen dat mensen gekwetst worden en om andere redenen van politieke zuiverheid, beslist geen zendtijd beschikbaar mag worden gesteld aan poli tieke groeperingen die racis tisch van inhoud zijn. De Internationale Kommunis- tenbond heeft aangekondigd een picket-line te zullen vor men voor de toegang van de NOS-studio's om het NOS- personeel ervan te weerhou den de programma's van de twee partijen uit te zenden. Matiging De komende kabinetsperiode zal vooral moeten blijven ge kenmerkt door matiging van inkomens. Ook moeten er maatregelen voor de afbouw van extreem hoge inkomens getroffen worden. Dit zei staatsecretaris De Graaf van sociale zaken (CDA) gis teravond tijdens een spreek beurt in Sassenheim. "Ver dere nivellering tussen mo dale- en minimum inkomens ligt niet in de lijn der ver wachtingen", aldus De Graaf. Verder zei De Graaf de over heid verantwoordelijk te stel len voor de verdere ontwik keling in de overheidssalaris- sen. Er zou in die sector met name -in plaats van het tot nu toe gevolgde trendvolgend beleid- een trendgevend be leid gevoerd moeten worden. Een dergelijke verandering kan niet van vandaag op mor gen worden gerealiseerd. Hiertoe zal overleg gevoerd moeten worden met de bon den voor overheidspersoneel, zo zei de staatssecretaris. In het algemeen zal het CDA er naar streven een beleid te voeren dat vooral is gericht op de werkvoorziening, aldus De Graaf. Voorschotje op de formatie Minister Albeda van sociale za ken heeft tijdens een verkie zingsbijeenkomst in Gorkum tien aanbevelingen voor een samenhangend industrialisa tieplan ten behoeve van de komende kabinetsformateur ontvouwd. Albeda kwam tot deze aanbe velingen na vergelijking van de programma's van PvdA, CDA. WD. D'66 en de reccn te plannen van CNV. FNV en de andere sociale partners. Deze aanbevelingen heeft de minister al doorgesproken met de CDA-top. In het industrialisatieplan pleit Albeda voor gerichte steun aan voortrekkersindustrieën, voor ondersteunende facili teitenbureaus voor kleine en middelgrote bedrijven en voor technologische onder steuning vanuit de universi teiten en hogescholen voor het bedrijfsleven. De finan ciering moet komen uit een forse inkomensmatiging en uit de extra aardgasopbreng sten. Gemiddeld zullen alle inko menstrekkers er twee pro cent per jaar op achteruit moeten gaan, waarbij de ech te minima ontzien moeten worden. Voor mensen met een inkomen dat vier maal modaal is calculeert de mi nister een teruggang van vier procent in. Tussen de mini ma en even boven modaal zal geen verdere nivellering toe gepast moeten worden Ten aanzien van ongerechtvaar digd hoge inkomensposities zal een gerichte aanpak nood zakelijk zijn, vindt de minis ter. NIJMEGEN (GPD) - Een overval ler heeft in Nijmegen de fiscus voor ruim acht ton lichter ge maakt. De man, wiens gezicht was bedekt door middel van een integraalhelm, ontrukte vrijdag middag pal voor het belasting kantoor te Nijmegen een ambte naar een geldcassette en ver dween als duo-passagier op een gereedstaande motorfiets. De overval was, aldus de Nijmeeg se politie, zeer goed voorbereid. Om kwart voor vier vrijdag stop te een wagen van Van Gend en Loos voor het belastingkantoor te Nijmegen. Niemand schonk aandacht aan een kleine, witkleurige bestelwagen, die in de onmiddellijke nabijheid van de geldtransportauto werd ge parkeerd. Op het moment dat de ambtenaar van de dienst der rijksbelastin gen met de cassette uit het kan toor kwam en naar de wagen liep sprong de dader te voorschijn uit een kleine auto, waarvan de rui ten, op enkele kijkgaatjes na, ble ken te zijn dichtgeplakt. Nog voor de belastingman alarm had kunnen slaan, was de dader al achterop een startklaar staande motor gesprongen. In een oog wenk was het duo met de ruim 800.000 gulden uit het zicht ver dwenen. Heroïnelijn met Turkije opgerold BUSSUM (GPD) - Dc Nederland se politie heeft een Turkse heroi- netransportlyn opgerold. De af gelopen dagen zijn in verband hiermee zeven illegaal in ons land verblijvende Turken en twee Amsterdammers aangchou den. Dc zaak kwam aan het rol len toen twee Turken vorige week vrijdag in een villa in Bus- sum bij een inval van de politie werden gearresteerd. Volgens de politie zijn de twee de oganisato- ren van heroinetransporten van Turkije naar Amsterdam. Hoofdverdachte is een 40-jarige Turk die volgens de politie in Turkije tot 60 jaar gevangenis straf is veroordeeld en in dat land enkele moorden heefl ge pleegd. DEN HAAG (GPD) - „Burgers zijn politieke onbenullen. Zij hebben geen behoorlijke po litieke kennis, letten meer op hun eigen belang dan op het algemeen belang en hebben weinig interesse in de poli tiek". „Twee derde van de Nederlan ders gelooft dat het vrijwel niets uitmaakt op welke par tij zij stemmen. Zij hebben er maar weinig vertrouwen in dat zij met hun stem echt iets kunnen bereiken of verande- Dat zijn de opmerkelijke resul taten van twee recent gepu bliceerde onderzoeken, het eerste een wetenschappelijk onderzoek onder bijna alle Eerste- en Tweede-Kamerle den, het tweede een Nipo-en- quéte onder meer dan dui zend landgenoten Over de gapende kloof tussen kiezer en gekozene - die hier door nog eens wordt beves tigd - is al veel geschreven Eens in de vier jaar, wanneer de politici de boer op gaan om stemmen te winnen, is er een uitgelezen gelegenheid om te werken aan het dichten van die kloof. Maar een terugblik over de nu grotendeels voorbije verkie zingscampagne (er rest ons nog één week) stemt nauwe lijks hoopvol. De zalen zitten vol. maar of daarmee - naast het applaus voor de eigen voormannen - ook sprake is van een grote betrokkenheid van het kiezersvolk is op zijn minst twijfelachtig. De negatieve bevindingen uit de genoemde onderzoeken gelden niet in eerste instantie de politiek bewuste kiezers, die hun keuze al weloverwo gen gemaakt hebben. Zij gel den vooral de 30 tot 35 pro cent (3 miljoen mensen!) van het kiezersvolk dat niet weet hoe te gaan stemmen of het gewoon niets interesseert of ze nu „door de kat of de hond worden gebeten". Die kiezers kunnen bij de ko mende Tweede-Kamerver kiezingen de doorslag geven. Wie de campagne tot nog toe van nabg heeft gevolgd, komt al gauw tot de slotsom dat er door de politici weinig aan gedaan is om die onver schilligheid te doorbreken. En dan hebben wc het nog niet eens over de politici die den ken stemmen te winnen door zich in een luchtballon te hij sen (Terlouw), poppenkast te spelen (WD-kamerleden), giraffes te adopteren (Van Agt) of de politieagent uit te hangen (Den Uyl). Duidelijkheid Willen die aarzelende - vooral jonge - stemmers straks op 26 mei toch met enige overtui ging een stem uitbrengen, dan is het op zijn minst dui delijkheid gewenst over wat de diverse partijen willen. En die duidelijkheid heeft de verkiezingscampagne tot de ze 16e mei nog nauwelijks op geleverd. De laatste weken wordt veel ge praat over de „matheid" van de verkiezingscampagne. Feit is dat die campagne an ders is uitgepakt dan velen in het begin van dit jaar ver wachtten. Geen kernwapen- discussie als het allesover heersende thema Slechts sporadisch komt dit onder werp in het nieuws. Geen heftige debatten over het voor of tegen van kernener gie. De brede maatschappe lijke discussie heefl kenne lijk ook de campagne van een „hot item" beroofd. Wel avond aan avond - bij nage noeg alle lijsttrekkers - lange verhalen over de economi sche malaise, dc eigen heils plannen en de beweringen dat het roer nu om moet of juist niet. Allerminst onbelangrijk Maar het mag worden betwijfeld of het de kiezers na al die poli tieke avonden, redevoerin gen en debatten nu duidelijk is geworden waar het sociaal economisch en financieel met Nederland naar toe moet Koopkracht Er is de laatste jaren al zoveel beloofd en weer teniet ge daan op het punt van koop kracht. inkomens en werkge legenheid dat er nog maar weinig geloof in echte oplos singen - die bovendien sterk op elkaar lijken - is overge bleven. En ook in de verkie zingscampagne hebben de partijen weinig méér gedaan. Den Uyl belooft groei en werk. maar wordt niet alleen door Wiegel en Van Agt, maar sinds kort ook door zijn ver onderstelde „bondgenoot" Terlouw links en rechts om de oren geslagen. Achttien socialistische economen doen een dringend beroep op de kiezer om toch maar PvdA te stemmen, om vervolgens in allerlei interviews de poten onder Den Uyls beleidsplan weer weg te zagen. D'66 stelde zich de afgelopen weken steeds onafhankelij ker op van de PvdA. maar deed dat - in de strijd om de gunst van de aarzelende mid den-kiezers - zo drastisch (Terlouw noemde Den Uyls programma zelfs „catastro faal") dat het over dc scheids lijn tussen links en rechts in de Nederlandse politiek dreigt heen te schieten. Dat zal de bedoeling niet zijn, maar de vraag is hoe geloof waardig D'66 na 26 nd WMT in het linkse blok denkt te kunnen terugkeren. WD en CDA zijn de gehele campag ne door eikaars hartsvrien den gebleken en gebleven. Steeds nadrukkelijker maakt CDA-lijsttrekker Van Agt het beleid van het zittende kabi net tot inzet van de verkiezin gen, hoe hard ook vrijwel alle andere CDA'ers, tot verwar ring van de kiezer, precies het tegenovergestelde blijven roepen. Aanvallen Alleen de WD heefl zich de laatste maanden - behalve de steeds ridiculer wordende aanvallen op D'66 conse quent getoond, maar de libe ralen weten dat hun enige kans is pal te blijven staan voor het gevoerde beleid Het weglopen van wat je zelf ge daan hebt heefl zich electo raal nog nooit beloond ge zien. Ook waar het gaat om de vraag wie-met-wie zal gaan - het fa voriete Nederlandse verkie- zingsspel - krijgt de kiezer echter allerminst duidelijk heid voorgeschoteld. Het CDA mag niet zeggen met wie het wil en laat de kiezer in het ongewisse, de PvdA zégt een links kabinet te wil len, maar weet dat dat on haalbaar is omdat D'66 niet wil, de Democraten willen weer wél met de PvdA, wl met de WD. wél met het CDA, maar weer niet met de laatste twee samen. En de WD wil het nationale kabi net dat verder weer niemand anders wil. De zalen zitten vol. er wordt veel geklapt, maar de echt duidelijke keuzen blijven uit en de kiezer krijgt zelfs van een vooraanstaand hoogle raar (SER-Kroonlid prof. Schouten) via de tv te horen dat het niets uitmaakt op wel ke party je stemt omdat het toch de vakbeweging is die in Nederland de dienst uit maakt (sic!). Tel uit, je (stem menwinst' HANS DE BRUIJN Jongeren kraken plan Albeda UTRECHT (ANP) - Zowel NW- jongerencontact als de werkende jongeren van het CNV hebben de plannen van minister Albeda om werkloze schoolverlaters aan een tijdelijke baan te helpen ge kraakt. Een woordvoerder van NW-jon- gerencontact sprak van een "proefballonnetje" dat met het oog op de verkiezingen is opgela ten om de werkende jongeren te paaien. "Het is een nogal onwc- zenlijk plan dat maar tijdelijk uitkomst biedt maar geen werkelijke oplossing van de pro blemen Er moeten gewoon meer arbeidsplaatsen komen. Nu dreigt er alleen maar een ver schuiving van dc problemen. Het gevaar is niet denkbeeldig dat jongeren arbeidsplaatsen gaan bezetten die anders door ande ren zyn ingenomen en dat is een soort vestzak-broekzak politiek waar per saldo de werklooshe id niet mee wordt bestreden", aldus de woordvoerder van NW-jon- gerencontact

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7