In Nigeria vallen veel steken DrLamping: Zending nog een heel zinnige zaak Licht in duisternis rond witte toga LEIDEN - Voor een 'pastoraal bezoek' aan acht Nederlandse families is de Leidse predi kant dr. A. J. Lamping een paar weken in het Afrikaanse kustland Nigeria (80 miljoen inwoners) geweest. Niet namens zijn eigen wijkgemeente in Leiden, maar als afgevaar digde van de Raad voor de Zending, waarvan hij voorzitter is. Het was zijn eerste kennismaking op Afrikaanse bodem. Dc hervormde Zending heeft naar dit dichtbevolkte, stammenrijke en financieel sterke derde-we reldland acht mensen uitgezon den die er op verzoek van de na tionale presbyteriaanse kerk as sistentie verlenen in onderwijs en gezondheidszorg. Twee theo logen, vijf artsen en een docent verpleegkunde. De laatste komt uit Leiden. Eén van de theologen werkt bij het 'Islam-in-Afrika-project', dat Eu ropese en Amerikaanse zen dingsorganisaties hebben opge zet om islamieten (mohammeda nen) en christenen nader tot el kaar te brengen. Een betere ver houding tussen beide groepen werkt vredestichtend. Nog altijd komen er bloedige botsingen voor als gevolg van godsdiensti ge tegenstellingen. De andere theoloog geeft les in het 'Oude Testament' aan een theo logisch instituut. De kerk in Ni geria heeft nog te weinig ge schoolde mensen om dat zelf he lemaal te doen. De zendingsartsen werken op het platteland. Dat komt omdat de meeste Nigeriaanse dokters aan de stad de voorkeur geven. Daar valt meer te verdienen Wensen Nigeria - een verzameling van ne gentien staten onder een federale regering, te vergelijken met de Verenigde Staten - is voor de helft mohammedaans. Tien pro cent van de bevolking is een stamreligie toegedaan en de rest, dertig tot veertig procent, is rooms-katholiek. anglikaans (vanuit Engeland) of presbyte riaans (vanuit Schotland). De Nederlandse hervormde Zen ding kwam daar in de jaren zes tig, toen het nog zeer twijfelach tig was of zij in het nieuwe Indo nesië zou kunnen terugkeren. Hoewel de Nederlandse Zending er tegenwoordig vanuit gaat, dat zij op voet van gelijkwaardigheid de kerk in het andere land slechts haar diensten aanbiedt en dat ze zichzelf dus zo spoedig mogelijk overbodig moet maken, neemt ds. Lamping aan, dat Ni geria de eerste jaren nog wel op het programma blijft staan. Men heeft zelfs om uitbreiding van de hulp gevraagd. Zo zou de presby teriaanse kerk wel iemand kun nen gebruiken die op admini- stratief-financieel gebied eens orde op zaken stelt. Lamping heeft die wensen mee naar nuis genomen en zal'ze de Raad voor de Zending voorleg gen. Zulke wensen worden nooit 'automatisch' ingewilligd. De Zending beoordeelt ze, uiteraard in overleg.met de aanvrager, naar alle kanten. Ze wil er ook zeker van zijn, dat de man of vrouw die daarheen gaat op verantwoorde wijze zijn (haar) werk kan doen. Behoefte Was zo'n 'pastorale reis' voor zeg ge en schrijve acht families nu wel nodig? Ds. Lamping: "Als je daar mensen hebt, ben je er ook verantwoor delijk voor. Voor de kerk daar, met verschillende talen en een heel andere culturele achter grond, is het moeilijk zich in hun positie goed in te leven. Onze mensen hebben soms behoefte aan diepgaande gesprekken met landgenoten". "Nu gaat de medische secretaris van de Zending of de secretaris Afrika-zaken ook wel eens bij ze langs, maar dat zijn mensen die meer in het zakelijke bezig zijn. Niet zozeer in de sfeer van het pastoraat. Daarom heb ik het omgedraaid en gezegd: ik kom om pastoraat bij jullie te doen, en als je daarnóést nog wat regelin gen hebt te treffen, dan kan dat ook". Wie zich in zendingsdienst laat uit zenden, tekent voor tweemaal twee jaar, met de mogelijkheid er langer te blijven. Een van de twee theologen is al in zijn twaalfde jaar. Om mislukking te voorkomen, geeft de Zending haar mensen een degelijke opleiding en voor bereiding, maar dat garandeert niet dat zij in de persoonlijke sfeer bespaard blijven voor te leurstellingen, twijfels en proble men. In de gesprekken met ds. Lamping hebben zij ook die kun nen uiten. Is het traditionele 'zending drij ven' - verbreiding van evange lie en christendom - verleden tijd? Lamping: "De kerk van Nigeria is verantwoordelijk voor het zen dingswerk in eigen land. Land genoten kunnen beter onder landgenoten werken. Gezien de verhoudingen tussen de ver schillende bevolkingsgroepen zal de kerk dat met heel veel tact en voorzichtigheid moeten doen". "Wij geven alleen assistentie als daarom wordt gevraagd en waar dat werkelijk nodig is. Als Ne derlandse zendingsinstantie me nen wij, dat zolang de ander onze hulp echt kan gebruiken wij het recht hebben om daar te blijven. Zending is dan een heel zinnige zaak". Steken De voorzitter van de Raad voor de Zending kan niet enthousiast zijn over de feitelijke toestand in het in 1960 onafhankelijk gewor den Nigeria. "De olie brengt rijkdom. Maar er is een geweldig apparaat voor no dig om dit land met zijn tachtig miljoen inwoners en zijn zeer grote verschillen in taal, gods dienst, zeden en gewoonten zelf te runnen. Het bestuurskader is nog onvoldoende. Er vallen daar veel steken. Het land is op mij afgekomen als een harde, on vriendelijke, op geld uit zijnde samenleving waarin veel fout zit". "Maar vergeet niet, dat wij er in Europa ook vijfhonderd jaar over hebben gedaan om te ko men waar we nu zijn. Juist nu mag de kerk van Europa de kerk van Nigeria niet in de steek laten. Ze staat voor gigantische proble men, ook al zijn die niet van fi nanciële aard". Toch is er geen reden om te wanho pen. De universiteit van Ibadan - ten noorden van de hoofdstad Lagos - herbergt op het ogenblik vijf tienduizend studenten. Dat bete kent perspectief voor een land dat vóór alles zichzelf wil zijn. Een ander pluspunt is dat de ker ken zich niet onttrekken aan een ontwikkeling naar een meer sta biele en vreedzame samenleving. Als de Nederlandse Zending hier aan een bescheiden bijdrage kan Dorpsplein in Nigeria. geven, is haar voornemen om voorlopig in dit land te blijven voldoende gemotiveerd. S. J. DE GROOT OEGSTGEEST Sommige ge reformeerden in Oegstgeest kunnen nog maar niet wen nen aan de gedachte dat hun predikant Heemskerk binnen afzienbare tijd in witte in plaats van zwarte toga op de preekstoel zal verschijnen. Omdat de oproep van ds. Heemskerk om commentaar op zijn voornemen betrekke lijk weinig directe reacties opleverde, hebben drie leden van de Oegstgeester kerk - op verzoek van de predikant - een gesprek met hem hierover gehad. Er zijn namelijk ge meenteleden die beweren dat er 'velen' 'ernstige bedenkin gen' tegen de aangekondigde kleurverandering hebben. Maar hoé ernstig die dan wel zijn en waarin de bezwaren hun grond vinden, bleef tot dusver in nevelen gehuld. En de vraag of voor de dominee de begeerde toga werkelijk 'bijzaak' is, staat onder de twijfelmoedigen nog recht overeind. Om wat meer licht in de duis ternis rond de toga te krijgen, is iedereen die bezwaren heeft uitgenodigd voor een gesprek op woensdag 20 mei om 7 uur in de bovenzaal van de kerk aan de Mauritslaan. Ds. Heemskerk zelf zal daarbij niet aanwezig zijn. De ver schillende meningen zullen aan hem worden doorgege ven en zo nodig ook aan de "kerkeraad algemene zaken". Voorlopig Ds. Heemskerk draagt al geen helemaal zwarte toga meer. Toen de vaste stola van zijn kleed rafels ging vertonen, schafte hij zich, naar een idee van zijn vrouw, een losse aan, grijs van kleur en met een paar witte en zwarte versie ringen. Maar dat is een voor lopige oplossing, zo heeft hij de gemeente vlug laten weten. Hij wil uitdrukkelijk naar een witte toga. Heemskerk vindt dat meer in overeen stemming met 'het geloof in de verrezen Heer'. Niet ten onrechte voor wie ook maar een beetje op de hoogte is van de betekenis van litur gische kleuren in de kerk. Maar ja, dat is iets waar pro testanten weinig kaas van hebben gegeten. De andere gereformeerde predi kant van Oegstgeest, Vegter, houdt het bewust op traditio neel zwart. Hij heeft een an dere ambtsbeleving dan zijn collega Heemskerk. Er zijn blijkbaar kerkleden die juist op dót principiële punt niet gerust zijn. Kennen zij hun dominee - al sinds 1969 in Oegstgeest - dan nóg niet? Alsof zo'n man, door in het wit te gaan, op slag een ander mens wordt of ten prooi zou vallen aan vreemde leringen. Wat de vergadering van 20 mei betreft ligt de vraag voor de hand of ds. Heemskerk daar niet juist bij zou moeten zijn. Een open gesprek met hem kan toch meer helderheid ge ven dan wanneer hij achteraf moet horen, wat de bezwaar den zoal op hun hart hadden. Smaken Heemskerk-nieuwe-stijl zal he lemaal geen witte raaf zijn in gereformeerd Nederland. Ze ker tien van zijn collega's zijn hem al voor geweest en op sprekender kleuren overge gaan. Ze willen daarmee zichtbaar maken wat zij in ambt en liturgie beleven. Dat hoeft toch niet bij iedereen hetzelfde te zijn? Grijs - met afwisselende kleuren voor de stola - is bij deze predikan ten 'in'. Het is een kleur die zich gemakkelijk laat combi- De togaloze dominees - die on der alle soorten gereformeer den nog veelvuldig voorko men - hebben het dan toch maar gemakkelijk. Hoe welzij worden soms krachtig aan hun (colbert jasje getrokken. Sommigen van hen verschijnen nu eens in stemmig donker, dan weer in zomers grijs voor hun ge meente, en vooral dat laatste lokt nogal eens misprijzingen uit. Bij fraai weer trekken ze bij voorkeur 'licht' aan, en als het koud of somber is, maar ook wel op kerkelijke hoogtij dagen gaan ze, tot voldoe ning van de stijlgevoeligen, meer 'gekleed'. Smaken ver schillen. De stap van zwart naar wit heeft echter diepere drijfve ren. Daar komt het KNMI met zijn weer-of-geen-weer niet aan te pas. En dat is kenne lijk reden genoeg om je er druk over te maken. De Gr. Onbehoorlijk. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente in Veenendaal heeft 'hoogst onbe hoorlijk' gehandeld door orga nist Albert Wisgerhof vorige maand na een misverstand aan het begin van een kerkdienst te schorsen. Die schorsing moet on gedaan worden gemaakt, en de organist moet weer in staat wor den gesteld om het orgel van de Oude Kerk, ook tijdens de ere diensten. te bespelen. De president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Schaafsma, deed deze uitspraak gisteren in een kort geding, dat Wisgerhof (44) in verband met zijn schorsing tegen de kerkvoogdij had aangespan nen. Aanleiding tot de schorsing was een incident, waarbij de or ganist met zijn spel een ouder ling op de preekstoel, die iets over het aanvangslied wilde zeg gen, tot driemaal toe het woord ontnam, dit zowel tot hilariteit als tot ergernis van een aantal kerkgangers. De organist ver klaarde later, dat hij helemaal niet in de gaten had, dat de ou derling zich tot de kerkgangers wilde richten. De kerkvoogdij echter bespeurde opzet. Mr. Schaafsma beschreef het inci dent als een 'communicatiestoor nis'. In elk geval was het 'maat schappelijk onzorgvuldig', de or ganist direct - en zelfs zonder hem te hebben gehoord - te schorsen. Wisgerhof is al zestien jaar kerkorganist in Veenendaal. Bedankt. Ds. A. D. van den Heu vel (45) heeft bedankt als lid van de Gereformeerde Kerken Vrij- gemaakt. Aanleiding was dat zijn 'kerkeraad in Spakenburg hem de status van predikant wilde ontnemen toen hij een benoe ming had aanvaard tot gods dienstleraar aan een school in Rotterdam. Ds. Van den Heuvel was eerst 'gewoon' gereformeerd predikant. In 1976 ging hij over naar de 'Vrijgemaakten'. Hij moet er nog over nadenken, bij welke kerk hij zich nu zal aan sluiten. Hervormde Kerk: beroepen te Neede J. Cupedo Doorwerth- Heelsum. Gereformeerde Ge meenten in Nederland: bedankt voor Hilversum M. van Beek Op- heusden. Politiek. Op één pagina deze ad vertenties in het 'Hervormd Weekblad* van deze week: CDA: "Wilt u met uw stem wezen lijk invloed uitoefenen voor een politiek naar de normen van de Bijbel, dan is de enige manier om dat te bereiken uw stem uit te brengen op het CDA"; RPF: "De Reformatorische Politie ke Federatie wil in de politiek Bijbels genormeerd handelen. Tegen de revolutie het Evange lie!": SGP: "Gods Woord moet centraal staan in ons staatkundig, maat schappelijk en persoonlijk leven. Onze hand erop, dat wij daarvoor zullen ijveren". De Heer, over wie het in de bijbel gaat, moet toch wel trots zijn op dit volkje. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecum. dienst: Marekerk 10 ds. De Jong. 5 ds. Breu- gem, Barneveld; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool- Regenboog (Merenwijk) 9.30 drs. H. van Breukelen en ds. v. Leeuwen, 11.15 pas toor v. Well; Bethlehemk.(Driftstr.) 10 ds. Beks; Bevrydingsk.(Montgomerystr) 9 ds. Rietveld, 10.30 en 5 dr. Jongeneel Cs middags met koor): Vredesk.(Burggravenl 10 dr. Lamping, geref. kerk Oude Vest 10 ds. Franken (dienst met doven); Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs, Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker; Diakonessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof; Endegeest 9.30 pater Boshouwers; jeugdkapel Bevrijdingsk. 10.30 hr. Rob bers. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 ds. Sytsma; Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. De Vries. Den Haag; Oude Vest 10 ds. Franken, met doven. 5 ds. Rietveld; Maranathak.(L. Morsw.) 10 ds. Koolstra; Bevrijdingsk.(Montgomerystr.) zie herv. gemeente; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver doom; zie ook herv. gem Dolerende Geref. Kerk (Lokhorstk.) 8.30 en 5 ds. Hagen. Geref K. Vryg. (Herengr.): 10 en 5 kand. Glaeson. Chr. Geref K. (Steenschuur): 9.30 en 5 ds. Starreveld, Delft. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11 30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Happee Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Lok- veld. Evang. Christengcm. (Middelstegr. 3) 10 hr. Dikkes, dond. 21 mei 8 bidstond. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 nam. hr. Hoogerwaard. Evangeliecentrum Zijlsingel 2: zond. 10 dienst, dinsd. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout Leger des Heils (Hooigr10 en 7.30 Nieuw-Apost. Kerk (H. Rynd. 24): 9.30 Zevendedagadventisten (Lokhorstk.): elke zat. 9.45 bybe'studie, 10.45 predik dienst. Christian Science (Steensch. 6) 10.30 Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl9.30. 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Church of England (oud-kath. kerk Zoe terw.singel): 5 nam. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zond. 8.30,9.30 en 11 Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat: 7. zond. Haarl.straat zat. 7. zond. 9.30. 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES Herv Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN Herv Gem. 10 ds. Westera. 7 dr. Haitsma, Boskoop. Geref K.: 10 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. Versluys, Maassluis. Chr Geref K.: 9.30 dienst, 5.15 ds. Den Hertog, Veenendaal. Rk Kerk: zat. 7. zond. 10.30. 6.30 ds v.d. Heiden; Kruisk. 9.30 ds. De Jonge; Opst. kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, 5 jeugddienst; G. Herderk. 10 en 6.30 dr. v. Santen; De Bron 9 ds. Moll, 10.30 ds. Verheul. 6.30 ds. v.d. Ree; Ashram (Marsdiep) 9.30 ds. Mulder, Driehoome 7 nam. ds Moll; Albanianae (Dia- mantstr.) 10 ds. v.d. Ree; Onderweg (Lij- sterl.) 10 ds. Oort; Sionskerk 9.30 ds. Roelofsen, Zeist, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. K.: Mar.kerk 9.30 ds. Versluijs. 6 30 ds Stolk. Salv kerk 9 30 ds. Stolk. 6.30 ds. v.d. Bos, Gouda; zie ook herv. Ned. Geref. K. (school Willemstr.): 9.30 en 4.30 ds. Kiezebrink, Baarn Chr. Geref K 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en Bapt.gem (Molenwerfstr. 1); 10 evang. v.d Zeeww. 6.30 ds. Koekkoek Bcpt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62). 10 hr. Schussenbach. Volle-evang.gem. (school Westprelu- dew): 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 dr. Cramer. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zond. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zond. 9.30 en 11. BENTHUIZEN: Herv Gem. 9.30 (avondm.) en 6 ds. Exalto. Geref Gem. 9.30 en 6. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Richter. 6.30 ds Vos. A.dam; Salv.kerk 9.30 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Enkelaar. Sluipwijk; Bethl.kerk 9 30 kand. De Graaf. Z.meer. 6.32 ds. Richter. Geref. K.: 9.30 ds. Elderman. 6.30 Ar nold van Heusden (Youth for Christ). Geref. K. Vrijg.: 9.30 kand. Bouwsma, 4.30 s. De Waard BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Stelwagen, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. K 9.30 en 5 ds. Erkelens. Mon- nickendam. Chr. Geref. K.: 9.30 leesdienst, 3 ds. v. Langeveldc Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 8.30 en 11 HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Boogaard. Wierden, 6.30 ds. v.d. Berg, Werkendam, jeugddienst. Geref K 9 30 ds. Welbedacht. 5 ds. Baas, Sassenheim. Rk Kerk: dorp zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zond. 8.45 en 11.15; Rijndijk zond. 10. Chr. Geref. K.: 10 ds. Biesma, zie oc herv. gemeente. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zond. 8.30, 10 e 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d Hoek. Rk Kerk: zat 7, zond. 10. Rk Kerk: zat. 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Teygeler, 6 ds. Gebraad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aar- ents; wykgeb. De Wiek 10 interk. evan- gelisatiedicnst, ds. Aarents. Geref. K.: 9.30 ds. v.d. Horst. 5 ds. De Kleer, Nunspeet. Rk Kerk: zat. 7. zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N Kerk 10 ds. Verheul. Zegveld. 6 ds Drie bergen; O. Kerk 10 ds. Vink. 6 ds. Visser. •chthusk. 10 ds. Schuurman. 5 kand. Nijland; Pnielk. 9.30 ds. Visser. 6 ds. Vink; Gr. v. Pr.school 10 ds. Baas; Overduin 2 ds. Baas. Geref K.: Vr.kerk 9.30 ds. Schaafsma. Utrecht. 5 ds. v.d. Horst: Triumfatork. 9.30 en 5 ds. Kersten. Geref. K. Vryg.: 10.15 er 3 30 ds. Heida. Ned Geref. K.: 8.45 en 7 ds. Waagmees- Chr. Geref. K.: iO en 5 ds. Slagboom. Vrye Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt Geref Gem. (Remisestr.): 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Ouwendijk, 5 dr. Bade, opendeurdienst. Geref. K: 10 dr. Bade, 5 dr. Bade, open deurdienst in herv. kerk. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. K. Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Knorth; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v. Loenen, avondmaal; Leythenrode 10 ds. Lutmers. Bapt.gem. (wijkgeb.Zylkw.): 10 br. De Vries. Rk Kerk: zat. 7. zond. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds Schalk Geref K.: 9.30 ds. Los, 7 ds. Jaspers LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref K.: 10 ds. Hoekstra, Den Haag, 7 ds. v.d. Kamp, Wassenaar. Geref. K. Vryg.: 10.30 dienst, 4.30 ds. Borgdorff. Ned. Geref. K. (Salvatori): 9 en 5 ds. Schuurman. Chr. Geref. K 10 en 4 30 ds. v. Dyken. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11.30; Poelpolder zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7. zond. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7. zond. 8. 9.30 en 11. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst, 7 ds. Beek huis, R.dam. Rk Kerk: zat 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds.Mo- lenaar, 6.30 ds. Zoutendijk. Geref. K.: 9.30 ds. Manenschyn, Amstel- NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Goverts. Geref K.: 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. K.: 9.30 en 3 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Zou tendijk, 6.30 ds. Molenaar. Geref K (W. Verlaat): 9.30 en 7 ds. Noot- eboom. Rk Kerk: zat. 7.30, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. v. Achterberg, Leiden. 5 kand. Ouwerkerk, Zeist. 7 ds. Keuning; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning; Buurt kerk (geref.) 7 ds. v.d. Meer. Sassen heim; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v. Roest, Ud- del. Geref. K.: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Schou ten. Westzaan, 7 ds. v.d. Meer, Sassen heim; Vinkenl. (Binnen) 9.30 hr. Brouwer, Katwijk; Stichtingskerk 11 ds. Warnink; Sole Mio 9 ds. Warnink, avondmaal. Rk Kerk: Zee zat 7. zond 9 30 en 11; Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Kalkman. Rk Kerk: Victork. zat. 7, zond. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv.Gem. Groene of Will kerk Pauluskerk 9.30 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 mevr. ds. Möhring, Voorburg, 7 ds. Kooman. Geref. K 10 ds. Vegter. 7 ds. Kooman. in Gem.centrum. Ned. Geref. K. (Gem.centrum): 8.45 br. Noordhuis, 4 ds. De Lange, avondmaal. Van Wijckerslooth: 4.15 ds. Bakker. Endegeest: zie Leiden. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9 en 10.30; Bonaventurakapel zat 6.30, zond. 9 en OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder. Geref. K.: 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Los. Remonstr. Gem.: 10 dr. Meijering. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zond. 8, 9.30 en 11 Petrus-B. zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. Boskoop. Chr. Geref. K.: 9.30 dienst 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Voorhof 10 ds. Driebergen; Bethelkerk 8.45. 10 en 5 ds. Romein. Geref. K.: Petrak. 9 ds. Bouma, Noord- wyk, 4.30 ds. Heule, Wassenaar, jeugd dienst; Imm.kerk 9 ds. Baayen, 10.30 ds. Assies, bevestigting ds. Snel, 7 ds. Snel, intre de; Mar.kerk 9 ds. Damsma, 5 ds. Verdoorn. Geref K. Vryg 10 en 5.15 ds. Zomer Chr Geref K 9.30 en 5 ds. De Joode Evang. Christengem. (aula mavo): 10 br. Bijker, R.dam. Rk Kerk: zat. 7, zond. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Westra, Beilen, 7 ds. v. Achterbei g. Geref. K.: 9.30 ds. Baas. 5 ds. Welbe dacht, H.woude. Chr. Geref. K.: 10 en 5 ds. v. Langeveldc. Rk Kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Corts, Bennekom, 6.30 ds. Van Doom, Alphen. Geref K 9 30 en 6.30 hr. v. Duin, Noordwijk. Rk Kerk: Aardam 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7. zond. 8.30.9.30 en 11.30 VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. De Raadt. Geref K 9.30 ds. De Raadt. 6.30 ds. Vermeulen. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 zie geref. kerk; aula Noord-Hofl. 9.30 ds. De Zwart; kapel Ryndijk 10 ds. Oost; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Meijering. Geref. K.: 9.30 ds. De Zeeuw, 7 dr. Lam ping, Leiden. Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Box- Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. aula Noord-Hofl. zond. 11; M. Godskerk zat 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN: Herv.Gem. Brugk. 9.30 dsrRoetman, 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 ds. Van 't Veld, 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Van 't Veld; Imm.kerk 9.30 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk. Kruisk. 9 ds. v.d. Berg, 5 WARMOND: Herv.Gem. 10 ds. Den Tonkelaar, avondmaal. Rk Kerk: zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra. 4.30 ds. Wolters. 7 concert; Kievietk. 10 ds. v. Bruggen en ds. v.d. Kamp; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Smit, Rotter dam. Geref. K Zyllaan 10 en 5 ds. v.d. Meu ten, avondmaal; Zuid zie herv. gemeente. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Werner. Rk Kerk: Will. zat. 7. zond. 9 en 11; Jozefk. zat. 7. zond. 9.30, 11 en 6.30; G. Herderk.zat. 7, zond. 9 en 11.30. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Heymans, Alphen, 6.30 ds. Cnossen, Woerden. Geref K 9.30 en 6.30 dr. v.d. Zwaan. Rk Kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hoogendijk, Alphen. Geref. K.: 9.30 kand. v. Leeuwen, 7 ds. Verheul, Alphen. Rk Kerk: zat. 7. zond 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv.Gem. 10 ds. Wolthaus, gezinsdienst, elke morgen 7.30 ochtendgebed in Dorpsk., elke vry- dag 7.30 nam. oecum. avondgebed. Rk Kerk: Janskerk 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7. zond. 10; H. Ryndyk zat. 7, zond. 9.30 en 11 VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Bro- Geref. K.: 9.30 en 6.30 ds. Omta.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4