„Woonboten en groen bijten elkaar niet" gifslangen Cabaretfestival voor amateurs Vieze streek van gemeen Bewoners Morskade willen niet opschuiven 99 als u een DUIDELIJK ANDER BELIID wilt. o0,<^ c.° Dr. Burton hoogleraar ZATERDAG 16 MEI 1981 LEIDEN Bijna twintig jaar geleden gingen Dirk Rijpma en zijn vrouw op het water wonen. Rijpma was toen - in 1962 - pas ge trouwd en werkzaam bij Wernink. Zijn werkgever maakte ligplaatsen aan de Morskade en Rijpma bouwde er helemaal zelf zijn boot. "Het is allemaal begonnen vanwe ge de enorme woningnood in de jaren zestig. Maar het wonen op het water beviel zo goed, dat we er niet meer weg willen", zegt Rijpma. "Ik zou niet in een huis willen. Voor geen goud", vult zijn vrouw aan. "Als je de boot zou verkopen, verkoop je mij er bij". De boot van Rijpma is er één van de zeven die aan de Morskade liggen. Vier ervan liggen tegen over de woonhuizen in de straat, maar hij en twee anderen liggen in het verlengde van de Morska de, tegenover een braakliggend terrein. De boot van Rijpma ligt dus niemand in de weg, belem mert niemand in het uitzicht. Sinds het begin van het jaar ver keert de woonbootbewoner ech ter in onzekerheid over zijn lig plaats. Via-via vernam Rijpma dat de gemeente een plan in de maak heeft, waarin staat dat zijn boot moet verdwijnen. "We hebben nooit officieel bericht gehad van de gemeente", vertelt hij. Op een hoorzitting in maart bleek dat de boot van Rijpma en twee anderen volgens de gemeentelij ke plannen zouden moeten ver dwijnen. De bouw van de Chur- chillbrug en de aanleg van open baar groen maakten dit volgens de gemeente noodzakelijk. De 'gemeente' was in dit geval de stedebouwkundige Anka Ou- borg, die njeewerkt aan de tot standkoming van het bestem mingsplan Transvaal. Zij had bedacht dat het wel leuk was om naast de toekomstige brug een stukje openbaar groen aan te leggen. Langs het water van de Rijn zou men zich dan prettig kunnen verpozen en eens een hengeltje kunnen uitwerpen. De woonboten konden volgens de stedebouwkundige wel even een stukje opschuiven. Dat 'even een stukje opschuiven' stuitte op felle bezwaren van de bewoners. Als de boten opschui ven komen ze dicht tegen elkaar aan te liggen. Met een tus senruimte van ten hoogste drie meter - zo rekenden de bewoners voor - wordt volgens hen het brandgevaar van de houten bo ten ernstig vergroot. De vrees is dat als er één boot in brand gaat, ze er dan allemaal aan gaan. Een tweede bezwaar is met name afkomstig van de huizenbewo ners aan de Morskade. Als de bo ten dichter op elkaar komen te liggen verdwijnt elk uitzicht op het water. De boten komen dan als een schutting voor hun hui zen te staan. Een derde probleem is de kosten. In het raadsvoorstel voor de bouw van de Churchillbrug is re kening gehouden met verplaat sing van één of meer boten. Hier voor is een bedrag van tiendui zend gulden uitgetrokken. Een lachertje, volgens de bewoners. Het inschikken van de boten zou 80.000 tot 100.000 gulden gaan kosten. Blij "Tienduizend gulden is een bela chelijk bedrag. Per boot ben je al meer kwijt. Alles moet opnieuw worden aangelegd: gas, water, elektra, telefoon en kabel-tv. Bo vendien moet er worden uitge baggerd en per boot vier nieuwe meerpalen worden geslagen. Dan komen er de sleepkosten nog bij. In totaal gaat dat onge veer een ton kosten en niemand is er blij mee", zegt Rijpma. Er komen nog enkele kleine onge makken bij. Tijdens de 'verhui zing' kan er niet gekookt wor den. Na de verhuizing is het pos tadres gewijzigd. En dat terwijl de post nu al slecht bezorgd wordt. De gemeente heeft de bo ten namelijk nooit van een huis nummer voorzien, zodat Rijpma zijn boot aanduidt met 'voorbij Morskade nummer 21'. Maar zwaarder dan deze kleine on gemakken telt het gebruik van de walkant. Langs de twintig me ter lange boot heeft het gezin Rijpma (man, vrouw en drie kin deren en de huisdieren hond, kat en kip) een stukje walkant in ge bruik als tuin of erf. De kinderen knutselen er aan hun brommer er is een zitje en een schuurtje De nu volwassen bomen die Rijpma er indertijd zelf heeft ge plant, zullen de verhuizing ook niet kunnen meemaken. En schuurtjes bij de woonboten zijn in de ogen van gemeentelijke fat soensrakkers al helemaal uit den boze. "Bij zo'n verhuizing wordt trou wens alles omgeploegd. Alleen al als gevolg van de baggerwerk- zaamheden. En er zijn hele mooie tuintjes bij" zegt me vrouw Rijpma. "En je krijgt so wieso haat en nijd, want nie mand van de huizenbewoners wil je voor zijn raam". "Als ze ons een hele andere plaats zouden aanbieden, dan zou ik aan de ruimte buiten hoge eisen willen stellen", aldus Rijpma, net als zijn vrouw afkomstig van het platteland. "Maar je kan zo wei nig eisen stellen omdat je zo wei nig rechten hebt". De toekomstige geluidhinder van de Churchillbrug vreest Rijpma niet. De dubbele beglazing in zijn boot ten spijt weet hij "dat het nooit zo mooi zal blijven". "Maar vanwege de geluidhinder worden toch ook geen huizen af gebroken? Die overlast heb ik wel over voor mijn tuin." Lunch Juist de tuin is stedebouwkundige Ouborg een doorn in het oog. 'Verprivatisering van de wal kant' noemt zij het. Dat belem de Morskade: "Je kan zo weinig eisen stellen, omdat je zo weinig mert de recreant in het bereiken van het water. Een hengeltje uit werpen kan dan niet. Conclusie woonboten en openbaar groen verdragen elkaar niet. Groen is belangrijker dan wonen. Dus de boten moeten maar opzij. Deze simpele redenering heeft Ou borg tijdens een lunchbespre- king voorgelegd aan de wethou ders Tesselaar en Waal, die er wel heil in zagen. Wellicht kwam dat omdat ze die dag wel belangrij ker zaken aan het hoofd hadden bij een bezoekje aan Den Haag om geld voor de Stevenshof los te peuteren, was dit besluit im mers tussen twee happen in de krentebol door te nemen. Met deze politieke rugdekking kon Ouborg haar plannetje dan ook gewoon doorzetten, ongehinderd door de unanieme afwijzing van de buurtbewoners. In het ont- werp-bestemmingsplan Trans vaal is het uitgangspunt open baar groen en woonboten bijten elkaar (en dus de boten weg) ge woon gehandhaafd. Schuren bij de woonboten mag ook niet. Ouborg: "Wij vonden de bereik baarheid van het water toch zo belangrijk, dat we het in het plan hebben opgenomen. Met bergin gen bij de boten hebben we wat problemen. Dat zou een prece dent scheppen. We hebben op het braakliggend terrein aan het eind van de Morskade voor de boten een centrale berging ge projecteerd. We beschouwen bo ten als normale woningen en ook bij woningen waar in de tuin geen bergingen gebouwd kun nen worden, wordt voor een een trale berging elders gekozen" De bouwaanvraag voor een schuu van een van de woonbootbewo ners aan de Morskade is inmid dels door de gemeente afgewe zen. Hoewel er ambtelijke advie zen op tafel lagen waarin (einde lijk) werd vastgesteld dat wonen op het water een erkende woon vorm is en dus ook aan de beno digde faciliteiten zoals schuren medewerking gegeven dient te worden, en hoewel de welstands commissie geen bezwaar tegen het bouwplannetje had, werd desondanks besloten de vergun ning te weigeren, ook weer van wege de precedent-werking. Aanbellen "Ik wil me best aanpassen. Die le lijke schuur ben ik best bereid te slopen. En wat betreft dat vissen. Dat gebeurt nu ook gewoon tus sen de boten. Woonboten en openbaar groen bijten elkaar niet. Daar maken wij nooit be zwaar tegen" werpt Rijpma te gen. "Zo'n brug is een kwestie van algemeen belang. Daar heb ik geen moeite mee. Maar dat groen wordt aangelegd voor de buurt Dan moet er ook worden geluisterd naar de buurt. Ze krij gen miljoenen voor deze wijk. dan moeten ze ook van het be lang van de bewoners uitgaan. Daar zitten ze voor. Die Ouborg zie je op een regenachtige dag wel eens voorbij fietsen, maar ze heeft nog nooit aangebeld Dan kon ze eens met de mensen pra ten". Het zou inderdaad geen kwaad kunnen als de mensen achter de tekentafel eens met de betrokke nen zouden praten en eens in de werkelijke leefsituatie zouden rondkijken. Dan zou de ontwerp ster van het plan tenminste ge weten hebben dat woonboten geen voor- en achtertuin hebben, zoals ze onlangs in een ambtelijk advies schreef. Dat is temeer van belang als het waar is wat ge meenteraadslid Van Oosten laatst zei: Leiden wordt vanach ter de tekentafel bestuurd. LEO MAAT Bouwterrein werd groenstrook LEIDEN - De Wassenaarse pro jectontwikkelaar A. van der Pouw Kraan is niet van plan zich zonder slag of stoot neer te leg gen bij het besluit van de ge meente Leiden dat de illegale be bouwing op zijn terrein aan de Rijndijk moet worden opge ruimd. "Vanzelfsprekend ben ik daar tegen in beroep gegaan bij het dagelijkse bestuur van de provincie Zuid-Holland". PPR-raadslid Van Oosten signa leerde een tijd geleden dat op het terrein tussen Rijndijk 112 en 126 o.a. een wooncabine en een pata t-friteskraam stonden. (Er zijn inmiddels auto's en caravans bij gekomen). Van Oosten vroeg zich af hoe dat kon. Het terrein had toch de be stemming groenvoorziening? In middels heeft het gemeentebe stuur geantwoord dat voornoem de spullen op kosten van de eige naar zullen worden weggehaald. Van der Pouw Kraan is hier zeer kwaad over, omdat de gemeente volgens hem "indertijd een vieze streek heeft uitgehaald" om het terrein de bestemming groen voorziening te geven. Hij vertelt: "Drie jaar geleden heb ik voor dat terrein een bouwver gunning gekregen van de ge meente. Ik mocht acht woningen bouwen. De buurman protes teerde daar echter tegen, omdat hij niet voldoende inspraak had gehad volgens hem". Onzin vol gens Van der Pouw Kraan, want: "ik weet me toch heel goed te herinneren dat de beste man da gelijks bij me over de vloer kwam om over de bouwplannen te praten". "Hoe dan ook, de zaak kwam bij de Raad van State. Ik kreeg onge lijk, want wat bleek: de gemeen te had mij, volgens de Raad van State ten onrechte een onthef fing verleend. Ik mocht iets ver der naar achteren bouwen dan gebruikelijk was. De bouwver gunning werd dus ingetrokken Van de Raad van State mocht ik trouwens wel zo'n vijf woningen bouwen". "En nu komt de vieze streek: de ge meente had van het terrein op eens een groenstrook gemaakt. In beroep gaan tegen dat besluit? We waren te laat. Bovendien kon het niet, omdat de aannemer fail liet was en ik alleen een geldle ning in de grond had zitten". Om uit de problemen te komen heeft de Wassenaarse projectont wikkelaar naar eigen zeggen in middels ook nog geprobeerd de grond te verkopen aan de ge meente. "Zes ton wilde ik er voor hebben. Ik moet m'n geld er tenslotte uit halen. Geen interesse, meldde de gemeente, want ze hadden geen geld". De omstreden bouwwerken aan de Rijndijk. Hengelen i het i met een afde ling jeugd beginnen. Voor de leeftijdsgroep 10-16 jaar wor den vjf wedstrijden gehouden op een doordeweekse dag. van zeven tot negen uur 's avonds. Ook andere evene menten, zoals een tweekamp, een concours, enz. worden op touw gezet. Belangstellenden kunnen terecht bij secretaris D. Schouten. De la Reyttraai 12, 2332 XX Leiden, tel. 310279 Geschenk Maatschappelijke betrokkenheid moet centraal staan LEIDEN - Om amateur cabaret groepen een handje te helpen, wordt komende week voor de derde keer het Leids Cabaretfes tival georganiseerd. Voorwaarde voor deelname is echter wel dat de kleinkunstenaars behalve ta lent ook over een geëngageerd programma beschikken. De organisatoren zijn daartoe in de afgelopen maanden door het he le land gereisd om cabaretiers die zich hadden opgegeven, te testen op maatschappelijk be trokkenheid. Want die vorm van cabaret moet nodig gestimuleerd worden, zo menen zij. Daarvoor is er ook behoefte aan een po dium en dat wil het Leidse caba retfestival zijn. Harry Kies en Jan van Coevoer- den: "Geen alternatief voor het bekende Camaretten in Delft". Al vindt het tweetal wel dat er op (ADVERTENTIE) 0 Voor een verkiezingsprogramma of affiche bellen met: Egon Snelders tel. 141455 Reinier Geertman tel 141629 Karin Janssen-de Jong tel. 132067 dat cabaretfestival te zeer de na druk ligt op het lachen en leuk zijn. Cabaret zien Kies en Van Coevoerden echter vooral als een produkt van de jaren zestig, toen het oproer kraaide. Engagement is voor hen een eerste vereiste voor deze vorm van kunst. Het Leidse Cabaretfestival wordt voor de derde keer gehouden. In 1978 voor het eerst, toen ter gele genheid van het lustrum van (toen nog) studentenvereniging Augustinus. De formule van het 'boodschap-cabaret' kwam pas bij het tweede festival dat een jaar later werd gehouden aan de orde. Vooral dank zij de mede werking van de VARA, die de meest opvallende artiesten op de radio bracht, werd het een groot succes. De Groningse groep Latent talent en Jan van 't Hof zagen via het Leidse festival hun carrière een positieve wending maken. Vorig jaar liep het bij de organisatie mis, vandaar dat we nu pas aan de derde versie van het cabaret- gebeuren toe zijn. Woensdag is er om acht uur in het gebouw van Augustinus aan het Rapenburg eerst een voorronde, waarbij zes groepen aantreden. De helft blijft over om zaterdag, eveneens om acht uur in de Leid se schouwburg haar kunsten te vertonen. Kies en Van Coevoer den benadrukken dat het compe titie-element bij het Leids Caba retfestival ontbreekt. Een jury, bestaande uit de cabare tiers Jaap van de Merwe en Nata- scha Emmanuels, actrice Kitty Courbois en VARA-medewer- kers Koos Zwart en Roelf Kroes, stelt alleen maar een rapport op De aankomende talenten kun nen dat gebruiken bij hun ver dere loopbaan als een soort ge tuigschrift. Wel zal het publiek een prijs voor het beste optreden uitreiken. In het kort een schets van de caba retiers die meedoen: - Vandaag Niets uit Groningen Muziektheater dat als een pop achtig geheel kan worden om schreven. - Cces Verburg uit Nijkerk Bege leidt zichzelf op gitaar en brengt een satirisch programma vol gal genhumor en zelfspot (zegt Ver burg zelf). - Plus Minus uit Noordwijk. Licht absurdistisch. Losse scènes gesi tueerd in een trein, waarbij de ADVERTENTIE V «<\M. li PSP INFORMATIE AVONO FRED V D SPEK MARIANNE PASSCHIER MMV GEEN BEZOEK GEEN BLOEMEN centrale vestiging (het Hee renlogement) 11 juni officieel wordt geopend, een geschenk aanbieden. De volgende zes lezers hebben een comité op gericht: Maarten 't Hart be halve lezer ook schrijver), Lu cia Steinbach, M.R Hofstede, M. Koolhaas. C.J. Wesseling en M L. Wurfbain. Zij vragen andere lezers een bijdrage over te maken op giroreke ning 14653 onder vermelding van Stichting Openbare Bi bliotheek, Nieuwstraat 4. 2312 KB Leiden, met op hel girostrookje "Openingsge schenk" Ook storten tn de bi bliotheek is mogelijk direc teur Wurfbain van de Laken hal stelt voor dat doel een ar menbus" beschikbaar Het is de bedoeling de bibliotheek een of meer kunstwerken c te bieden. Ted Eastern De Jazz-musicus Ted Easton en zijn band treden zondag- avond op tn café De Leidse Schouw aan de Lange Schei- straat. Ook de drie komende zondagavonden komt Easton in dit café in actie. Hij begint om acht uur Meidencafé muziek louter als ondersteuning dient. - Felix Cat Mauw Wauw Groep uit Zaandam. De groep omschrijft zichzelf als gcinrock. Een revue achtig programma dat een kolde riek karakter draagt. - Cabared band uit Den Haag "Flitsend cabaret waar de derti ger geen brood lust". Sektes, kernbewapening en het Ik tijd perk worden op de hak geno- - Kick 'n lek uit Hilversum. Meest klassieke cabaret van het festival met Kick achter de piano en lek achter de microfoon. Persoonlij ke problemen worden aangesne den. Op de 'finale-avond' in de schouw burg zal het Nattooaal Hëteh baret na de pauze een gastoptre den verzorgen. In het meidencafe wordt zon dagmiddag een disco gehou den van twee tot vijf Het mei dencafé bevindt zich in het vrouwenhuis* Hooigracht 79. PSP-avond Fred can der Spek, lijsttrekker van de PSP is maandag avond tn het Antonius club huis opeen verkiezingsavond t'an de Pacifistisch Socialisti sche Partij Marianne Pas- schier is er ook. LEIDEN Prof dr W B Burton is benoemd tot hoogleraar in de sterrekunde aan de Leidse uni versiteit. Hij vervult die functie momenteel aan de universiteit in het Amenkaanse Minnesota Van 1962 tot 1970 studeerde en werkte Burton ovengens a! in Leiden. Hij is aan de universiteit de opvolger van prof dr A Blaauw. IKN1 IK REDUCTIEBON voo* V TE KIJK IN DITON MENKEN HAL- LEIDEN* T MT7 MKI^QEOPCNO.(ZAVAN-«OMlMUU*.ZO VANIOIM 80UU*) OP VERTOON VANDtZt BUN MNIJOEN U IN INT »OSCf NOOTlEOEN COC* P KONT ING OP DC TOCOANO TOT WE REI OS ONOOTSTE Or9UMQCNTCNTOOMSTCUINO «TROX

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3